Werkgevers vrezen hete herfst PZC Kabinet gooit milieubeleid over de schutting Persoonlijke gevechten blokkeren goede gesprekken Zeven Zeeuwse burgemeesters gaan op zeepkist Voorstanders beleid vinden optreden kabinet ruw en onhandig Bond: gebrek aan visie op kunst Wensen huizenkoper genegeerd Wk/ SPAGAAT Huurders zwaar de dupe ANWB wil regeling grijs kenteken Novib haalt uit naar Van Ardenne Ouderen vallen volgens bonden buiten de boot woensdag 22 september 2004 DEN HAAG - „Het onthutsende gebrek aan visie kabinet op de toekomst van de kunstensector vertj zich in de grootste bezuiniging op de kunsten ooit eiX verlies van zeer veel uniek talent (werkgelegenheid) (Jij niet of niet meer de kans krijgt zich aan het Nederland publiek te tonen." Dat zegt de kunstenbond FNV Kiemin een reactie op de Cultuurnota. Staatssecretaris Van der Laan van Cultuur moet 19 joen euro bezuinigingen. Het is kommer en kwel in L kunstwereld, zo blijkt uit de reactie van FNV Kiem. AA"/ AMERSFOORT - Het ministerie van Vrom richt zich vm- wel alleen op 'bouwen en nog eens bouwen'. Het belooèt bouwers en gemeenten op basis van het aantal gerealiseer de woningen. Aan de woonwensen van kopers gaat het nu. nisterie voorbij. Dat vindt de vereniging Eigen Huis. Volgens de vereni ging van huiseigenaren dreigt daardoor het gevaar van grote aantallen 'gestampte huisjes', die de onbalans inde woningvoorraad versterken. Zonder consumenteninvloed wordt het uitzicht op een goed functionerende woning, markt de das omgedaan. ANP Er zijn twee reacties op het ka binetsbeleid. Die van de beken de verklaarde tegenstanders én die van de personen en organisa ties die op zich achter de her vormingen van het kabinet staan. Maar die laatste vragen zich aan het eind van prinsjes dag af of het allemaal zo ruw en onhandig moet worden uitge voerd. van onze redactie economie De vakcentrale MHP, die nu samen met FNV en CNV ac tie voert tegen de kabinetsplan nen, is zeer stellig. „Het beleid blijft zuur en nu wordt het in Nederland nog guur ook. Het kabinet laat een crisissfeer ont staan", aldus voorzitter Ad Ver hoeven, die doorgaans gema tigd afsteekt bij Lodewijk de Waal (FNV) en Doekle Terpstra (CNV). Verhoeven meent dat het ka binet de rekening voor de groot scheepse bezuinigingen een zijdig neerlegt bij 'de zwijgende meerderheid, namelijk de middengroepen'. De MHP vindt, net als CNV en FNV, het beleid om banen te scheppen en mensen langer te laten werken onvoldoende, onsamenhangend en contraproductief. ABN Amro meent dat het kabi net met de vernieuwingsagenda op de goede weg is: „Het kabi net moet nu doorpakken!", spoort het de coalitie van CDA, VVD en D66 aan. „Ook als de economie aantrekt, moeten de economische en sociale hervor mingen worden doorgezet." Tegelijkertijd zegt de groot bank dat 'het voorgenomen be leid beter moet worden ver kocht, om draagvlak te creë ren' ABN Amro doet een op roep aan het kabinet om het overleg met werknemers en werkgevers te herstellen. „Ook als daarvoor kleine aanpassin gen in het beleid noodzakelijk zijn. Het fragiele economische herstel is niet gebaat bij sociale onrust." Soepeler Collega-bank F. Van Lanschot verklaart bij monde van ver scheidene topfunctionarissen op de traditionele bijéénkomst Vöor medewerkers en relaties in Den Haag dat het duidelijk is dat er iets moet veranderen in dit land. „Maar op deze manier wordt erg veel weerstand ge creëerd. Dat zou toch soepeler moeten kunnen." Beide banken vinden het te recht dat het kabinet op allerlei fronten bezuinigt. Maar er is on voldoende aandacht voor het te rugdringen van de staatsschuld, die in de komende jaren hoge rentelasten op de herstellende economie laat drukken, menen zij. VNO-NCW, de ondernemersor ganisatie, handhaaft de steun voor de kabinetsplannen, die de economie internationaal concur rerend moeten maken. Wel vindt de organisatie van vooral grote bedrijven dat de maatre gel voor prepensioen iets moet worden verzacht met een ruim ere overgangsregeling voor de vijftig-plussers van nu. Uitvoering Werkgeversorganisatie AWVN (die in de praktijk de helft van de Nederlandse cao's afsluit) vreest dat het 'op zich goede' be leid van het kabinet verzandt in de uitvoering. „De strijd tussen kabinet en vakbonden ver plaatst zich de komende maan den naar het cao-overleg", al dus de organisatie die elke po ging om wat te veranderen straks ziet weggevaagd door re paratie van kabinetsingrepen. De werkgevers roepen het kabi net dan ook op het prepensioen ruimer te behandelen en af te zien van het korten van ontslag vergoedingen op een WW-uitke- ring. „Herstel van goede ar beidsverhoudingen en volwas sen overleg is noodzakelijk." MKB Nederland, waarbij bedrij ven zijn aangesloten tot 250 man personeel, heeft veel meer kritiek dan de andere organisa ties van werkgevers. „Het kabi net smoort het economisch her stel met bezuinigingen, lasten verzwaringen en het op scherp zetten van de arbeidsverhoudin gen", aldus voorzitter Loek Her mans. MKB Nederland verzet zich mordicus tegen het afschaffen van het grijs kenteken, dat voor al kleine ondernemers zal tref fen. Die hebben bovendien, in tegenstelling tot grote bedrij ven, niets aan de hiermee te fi nancieren verlaging van de ven nootschapsbelasting. GPD illustratie ANP door James McGoniqal Prinsjesdag 2004 staat in het teken van verstoorde verhoudingen. Tussen overheid en sociale partners, maar ook tussen personen onderling. Het is de vraag of het laatste het eerste sterk in de weg zal staan bij het zoeken van een oplossing voor de problemen voor de Nederlandse economie. Het poldermodel is vermoord, naar het zich laat aanzien tot en met het volgend voorjaar, maar wie wordt daar wijzer van? „Kijk, dat je elkaar in het open baar voor rotte vis uitmaakt, hoort bij het spel. Dat is al tien tallen jaren zo. Maar je moet vervolgens wel een kopje koffie met elkaar kunnen gaan drin ken. Of de ander op zondagmid dag opbellen: kunnen we nog zaken doen? Dat kan nu niet meer, dat is heel raar." Over één ding zijn de hoofd rolspelers in het sociaal-eco nomisch spel het deze sep tembermaand eens: niet eerder zijn de problemen tussen werkgevers, werknemers en le den van het kabinet zo persoon lijk uitgevochten. Dat maakt de sfeer onprettig, zoals de au teur van bovenstaand citaat er nadrukkelijk bij zegt - al wil hij juist daarom met zijn naam erbij hebben. Maar het bete kent vooral dat zaken doen am per meer mogelijk is. En dat is slecht nieuws voor de BV Ne derland. Het poldermodel heeft op dit ogenblik een slechte naam. Weg met al dat oeverloos ge praat; het is tijd om zaken te doen, afspraken te maken, kno pen door te hakken. Maar in deze periode van ruzie en géén gesprekken, komen be trokkenen er achter dat 'polde ren' ook voordelen heeft - of lie ver: had. Badwater „Polderoverleg wil niet zeggen dat je moet blijven praten tot je erbij neer valt", zegt een hoofd rolspeler. „Polderen was juist bedoeld om samen problemen op te lossen. En dan een knoop doorhakken." Hij wil maar zeg gen: goed dat het badwater is weggegooid, dat maakt de za ken helder - maar waar is het kind gebleven? Na prinsjesdag gaan wetsvoor stellen van het kabinet naar de Tweede Kamer. In november praat het parlement over de be groting van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegen heid. Aansluitend gaan de plan nen voor hervorming van de so ciaal-economische sector (ww-uitkering, wao, vut en pre pensioen) naar de Eerste Ka mer. Dat betekent dat pas in het voorjaar van 2005 duidelijk is wat er precies wordt veran derd. „Maar omdat de persoonlijke verhoudingen nu volledig zijn geblokkeerd, betekent ook dat er in de tussentijd niets gebeurt", zegt een rechtstreeks betrokkene. Hij noemt het frus trerend dat persoonlijke te genstellingen ertoe leiden dat de nationale zaak schade op loopt. „Normaal gesproken zorg je er voor dat tijdens dit soort moei zame processen er achter de schennen van alles gebeurt. Zo win je tijd. Maar dat gebeurt nu dus niet", zegt een andere hoofdrolspeler. Roem Tijdens een serie gesprekken af gelopen weken over het sociaal-economisch proces, waar Nederland in het verle den internationale i-oem mee oogstte, blijkt dat alle betrok kenen zich ergeren aan het feit dat het proces in feite niet meer bestaat. Er is geen overleg meer, formeel noch informeel. Partijen maken in het open baar ruzie, terwijl zij eigenlijk liever zaken zouden doen. „Het is toch te gek dat vakbe weging en werkgevers elkaar op de stoep van een kantoorge bouw bevechten, terwijl ik ach ter de schermen zaken kan doen? Want dat willen ze name lijk eigenlijk - er is niemand in dit land die de economie wil be lemmeren", verzucht een onder handelaar. De vraag is wie de blokkade kan opheffen. Werkgevers en werknemers hebben elkaar voorlopig in een houdgreep: ac tie en verzet, geen gesprek. Het kabinet zou als derde partij een opening kunnen bieden. Maar dat vereist een sterke regie, die de onderling ruziënde minis ters De Geus (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) en Zalm (Fi nanciën) op dit moment niet kunnen bieden. In het verleden werd gerekend op een centrale rol van premiers als Lubbers en Kok. Tot nu toe weigert Bal kenende zo'n rol te spelen. GPD door Peet Vogels Een beter en schoner milieu is een doelstelling van alle kabinetten van de afgelopen vijfentwintig jaar en ook weer van het huidige kabinet. Dat belet deze regering echter niet 900 mil joen euro op het milieubeleid te bezui nigen. Volgens Ad van den Biggelaar, voorzitter van Natuur en Milieu, is dat niet de enige ongerijmdheid. „Een van de meest bizarre maatrege len van dit kabinet is de invoering van de energiebelasting op groene stroom. Een energiebelasting is bedoeld om de klanten te prikkelen tot energiebespa ring omdat gewone elektriciteit het mi lieu vervuilt. Groene stroom doet dat echter niet, dus het is onbegrijpelijk dat er energiebelasting over geheven wordt. Je zult zien dat mensen weer vervuilende stroom gaan gebruiken omdat groene stroom straks duurder wordt. In de regeringsverklaring staat dat het verbod op boren naar gas in de Waddenzee gehandhaafd zal blijven. Daar zijn ze al op teruggekomen. Of neem de bezuinigingen op het oprui men van vervuilde grond. Nu wordt de grond alleen nog maar ingepakt en niet meer schoongemaakt. Haaks „Op den duur komen die vervuilende stoffen toch in het milieu terecht. Dat staat toch haaks op het streven naar een beter milieu? Een goed milieu is een collectief belang, voor ons en voor de generaties na ons. Ik beschouw mi lieubeleid daarom bij uitstek als over heidsbeleid." „Maar dit kabinet heeft het milieube leid over de schutting gegooid, de markt moet het maar oplossen. Ik ben het er fundamenteel mee oneens, maar we maken er maar het beste van. Wij zijn nu druk in gesprek met bedrijven om het energieverbruik terug te drin gen. Dit kabinet heeft vooral oog voor de economie. Minister Dekker zei bij Ad van Biggelaar, voorzitter Natuur en Milieu: „Een van de meest bizarre maatre gelen van dit kabinet is de invoering van de energiebelasting op groene stroom." foto CeesZorn/GPD AMSTERDAM - De Woonbond is ouderwets fel tegen de plannen van Vrom-minister Dekker. Huurders zijn vol- gens deze belangenbehartiger van huurders zwaar de du pe. Huursubsidieontvangers zijn in 2005 minstens 1 pro- cent meer van hun inkomen kwijt aan de huur dan dit jaar. De huurders vinden in hun kritiek op Dekkers plannen steun bij hun 'huisbazen'. Aedes, de vereniging van wo ningcorporaties, zegt zich zorgen te maken over de stij ging van de woonlasten, speciaal voor huurders met een laag inkomen. „Tot nu toe blijven de kopers buiten schot, terwijl huurders worden geconfronteerd met forse bezui nigingen op de huursubsidie." ANP DEN HAAG - De ANWB pleit voor een overgangsrege ling voor de mensen die de dupe worden van de kabinets plannen om het grijs kenteken, het belastingvoordeel voor bedrijfswagens, af te schaffen. Bezitters zouden hun grijs kenteken mogen houden tot de aanschaf van een nieuwe wagen. Een alternatief zou zijn een compensatieregeling voor de huidige bezitters van een grijs kenteken voor het waardeverlies van hun auto en de hogere wegenbelasting. ANP DEN HAAG - Minister Van Ardenne (Ontwikkelingssa menwerking) vervuilt haar budget van 4,1 miljard euro met militaire uitgaven. Dat zegt ontwikkelingsorganisa tie Novib in een reactie op de begroting van Buitenlandse Zaken. „Veiligheid is een zaak van leger en politie lijkt de minis ter te denken, maar echte veiligheid begint waar verar ming en uitzichtloosheid eindigen, waar mensen perspec tief zien en samenwerken", aldus Novib. ANP de presentatie van de Nota Ruimte, waarin wordt aangegeven waar ge bouwd mag worden, dat dit haar bij drage is aan het versterken van de eco nomie. Ruimtelijke ordening gaat toch over meer, zoals leefbaarheid, natuur en dergelijke." „Eind 2003 verscheen de Nota Duurza me Daadkracht. Daarin werd bepleit dat de Hoeksche Waard, het polderge bied onder Rotterdam, een gebied moest worden waar de biodiversiteit moest worden bevorderd. In de Nota Ruimte die dit jaar verscheen staat dat in de Hoeksche Waard een bedrijven terrein van driehonderd hectare moet worden gebouwd en daarnaast nog heel veel woningen. Dat betekent ook wegen aanleggen en dergelijke. Dat staat haaks op het streven naar meer biodiversiteit. De regering let vooral op de traditionele economie. Wij zien liever dat er wordt ingezet op een duur zame economie, die minder vervuilt. Zonnepanelen „Maar de subsidies op zonnepanelen worden gestopt. Nederland liep een aantal jaren geleden voorop in zonne celtechnologie. Nu zijn we zelfs onze fabriek voor zonnepanelen kwijt. Het zelfde verhaal gaat op voor windener gie. Die hele industrie is naar Denemar ken verdwenen, terwijl die industrie prima past bij een duurzame kennis economie." „Ik heb overigens niet alleen maar kri tiek op de regering. Er is 750 miljoen euro extra uitgetrokken voor natuur. Ik vind het fantastisch zoals minister Veerman van Landbouw zijn poot stijf houdt als ze willen bezuinigen op dat bedrag. Dat doet hij prima." door Harmen van der Werf Zeven van de dertien Zeeuw se burgemeesters zijn van plan zich verkiesbaar te stellen als in maart 2006 voor het eerst burgemeestersverkiezingen wor den gehouden. Alleen A. Ver- bree van Reimerswaal weet ze ker dat hij niet de zeepkist op gaat. De Zeeuwse burgemeesters rea geren op een passage in de ont- werp-begroting 2005 van het mi nisterie van Binnenlandse Za ken. D66-minister De Graaf van Bestuurlijke Vernieuwing heeft daarin stellig laten opteke nen: als gevolg van de invoering van de gekozen burgemeester zullen de benoemde burgemees ters in maart 2006 worden ont slagen. Of het daadwerkelijk zover komt, betwijfelen nogal wat burgemeesters in Zeeland. In po litiek Den Haag staan de neu zen over de gekozen burgemees ters op z'n zachtst gezegd niet dezelfde kant op. De vraag of de burgemeester rechtstreeks door de bevolking moet worden gekozen of door de gemeente raad, is zo'n onopgeloste kwes tie. Zoals het ook nog de vraag is welke bevoegdheden een ge kozen burgemeester krijgt. Twijfelaars onder de Zeeuwse burgemeesters, onder wie J. As- selbergs van Schouwen-Duive- land en S. Kramer van Kapelle, willen eerst de antwoorden op die vragen kennen. Ook burge meesters die al 'ja' zeggen, zijn daar reuze benieuwd naar, maar dat ze de zeepkist opgaan, staat voor hen vast. Tot die categorie behoren alle burgemeesters in Zeeuws-Vlaanderen (J. Sala uil Sluis, J. Lonink uit Terneuzen en J. F. Mulder uit Hulst), A. van Dok-van Weele uit Vlissrn- gen, haar Middelburgse collega J. Schouwenaar, J. Gelok van Borsele en D. van der Zaag int Goes. C. van Liere van Noord-Beve land en W. Nuis uit Tholen wa ren niet op tijd beschikbaar voor commentaar. A. de Bruijn van Veere vond het nog te vroeg te reageren. Slechts één burge meester, A. Verbree van Rei merswaal, stelt zich zeker niet verkiesbaar. „Was ik tien jaar jonger ge weest, dan had ik het heel graag gedaan, maar als ik na 2006 nog vier jaar aanblijf, ben ik vieren zestig jaar." Leeftijd en politie ke kleur, het zijn bij de zeven 'ja'-zeggers geen belemmerin gen. Een CDA-, WD- of Pv- dA-achtergrond, het blijkt wei nig uit te maken. En ook leef tijd zegt niks, als het aan bij voorbeeld Van der Zaag ligt' Hij is 58 jaar. „Ik ben nog veel te jong om mijn lier aan de wil gen te hangen." van onze redactie binnenland De overheid biedt kwetsbare ouderen niet langer een schild. „Zoek het zelf maar uit", is het motto dat de rege ring lijkt te hebben omarmd. De ouderenbonden, die deze reactie gisteren gaven op de Mil joenennota. pikken het niet en bereiden acties voor. De ouderenorganisaties, vere nigd in het CSO, wijzen daarbij op de kabinetsmaatregelen in de zorg, arbeidsmarkt en vut en prepensioen. Zij hebben weinig vertrouwen in de marktwerking in de zorg. Mensen dreigen in een isole ment te komen, omdat zij een verantwoordelijkheid krijgen opgelegd die zij niet kunnen waarmaken, stelt CSO. Ook vindt CSO dat oudepn meer aan koopkracht verliezen dan het kabinet beweert. Uit be rekeningen van het budgetinsti tuut Nibud blijkt dat ouderen gemiddeld 1,25 procent op ach teruit gaan. Het kabinet wil® juist mensen met alleen AOW ontzien door een hogere oude- renkorting en AOW-uitkerin'g. Daardoor verliezen zij volgens het kabinet 0,25 procent aan koopkracht. Ook de invoering van de no-claimkorting in de zorg m®1 van de baan, menen zij. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 8