Kritiek op fusieplan waterschap PZC NU 50% 3 Pronken met andermans medailles Asbestalarm bij schuurbrand Hengstdijk Bewoners Driewegen dulden visbedrijf niet langer in buurt IJzendijkse klaagt over politieoptreden na mishandeling hoofdingelanden pleiten voor betere samenwerking van regionale instanties KORTING op ALLE TUINPLANTEN Maritima r VERVELENDE BEHARING? PRIJSDOORBRAAK! Werk Braakmanhaven op schema Steun GS voor ouderenopvang Stadhuis krijgt opknapbeurt Diefstal uit nieuw stadskantoor zeeuwse almanak Schone werkplek factie: 0113-315649 .«yw pzc.nl !fliall:redactie@ pzc.nl iostbus 314460 AA Goes wvertentie-exploitatie: rd- en Midden-Zeeland: 0113-315520; ^-Vlaanderen: 0114-372770; tonaal: 020-4562500. woensdag 22 september 2004 editie Zeeuws-Vlaanderen \-nr Rene Hoonhorst [E8NEUZEN - De hoofdinge- jjden J. van Schaik en P. Wee- uaes van Waterschap Zeeuws- laanderen zijn uitermate te- iirgesteld dat het dagelijks be- cuur niet heeft onderzocht wei voordelen zijn te halen uit Kuegaande Zeeuws-Vlaamse menwerking, alvorens in te [tomen met een fusie met wa nschap Zeeuwse Eilanden. jd - Zeeuws-Vlaamse water- liap slachtoffert zichzelf als a akkoord gaat met de vor ig van één Zeeuws schap, oor- Weemaes en Van Schaik. Iwerkgelegenheid in de {ek loopt verder terug, ter- p de inwoners ook kunnen luiten naar inhoudelijke en fi- nciële voordelen van optima- samenwerking tussen mstan- en organisaties als het wa lschap, de gemeenten, de pro- ie, Rijkswaterstaat, Zeeland irts, sociaal werkvoorzie- :hap Dethon, het Alge- Maatschappelijk Werk en 'bouwcorporaties. geleerd "an Schaik en Weemaes spra in drie weken geleden nog met let voltallige dagelijks bestuur «er hun bezuinigings- en sa- terkingsideeën. De gezwo- aen wierpen weliswaar veel sgen op over veronderstelde mogelijkheden, maar repten set geen woord over plannen ioor een fusie-onderzoek. „Het nestste is dat het dagelijks be suur niets heeft geleerd van on- voorstellen om meer in de LTedte te kijken dan in het die- Dat samenwerking winst kan op- Advertentie leveren, is te zien in de regiona le gezondheidszorg, memoreren beide hoofdingelanden. De Stichting Thuiszorg en de zie- kenhuisgroep Zeeuws-Vlaande- ren vormen als Stichting Zorg- saam zo'n sterk blok, dat de ge zondheidsvoorzieningen in de re gio niet langer op de tocht staan, betoogt 'de PvdA-fractie' van het waterschap. Van Schaik (wethouder van Temeuzen) en Weemaes (wethouder in Hulst) weten dat organisaties als de ge meenten en Dethon (de werk voorziening waarvan Van Schaik voorzitter is) de voorde len zien van verregaande samen werking. Ze hopen dan ook dat het dage lijks bestuur onder druk van de algemene vergadering alsnog be reid is voor zelfstandigheid te knokken. Het maakt Van Schaik niet zo veel uit of de alge mene vergadering tijdens de re guliere vergadering op 14 okto ber of, zoals een aantal onge ruste hoofdingelanden verzocht, al eerder vergadert. Maar hij en Weemaes hopen dat de algeme ne vergadering zich onver bloemd tegen fusie uitspreekt en het dagelijks bestuur op dracht geeft hun samenwer kingsplan uit te werken en te realiseren. Ontwikkelingen Dijkgraaf W. de Graaf meldde een maand geleden dat hij wel brood zag in samenwerkings- en efficiencymaatregelen. De Graaf zei half augustus 'op per soonlijke titel' nog dat de crea tie van één Zeeuws waterschap wat hem betreft voorlopig niet speelt. Vijf weken later komt hij als voorzitter van het dagelijks bestuur op die uitlating terug. Maar hij benadrukt dat onder zoek naar kostenbesparende sa menwerkingsvormen met ande re (semi-)overheidsorganen niet in de knel komt door intensieve re samenwerking met Zeeuwse Eilanden. Het onderzoek naar de wense lijkheid van een fusie tussen bei de Zeeuwse waterschappen drong zich zeer recent op door nieuwe ontwikkelingen in water- schapsland, betoogt de dijk graaf. Het Nationaal Bestuurs akkoord Water en de Europese Kaderrichtlijn Water wijzen uit dat de waterschappen in de na bije toekomst fors moeten inves- jOüxaziL. Krg^rrti ZEEOWS VEILINGHUIS VANDAAG VEILING Aanvang 19.00 uur KUNST ANTIEK Kijken gehele dag van 10.00 uur - 18.00 uur. MORGEN 2 VEILINGEN om 13.30 en 19.00 uur. Herengracht 74 4331 PX Middelburg Tel. 0118 650680 aAvw.zeeuwsvcilinghuis.nl Bij de schuurbrand aan de Zuidweg gingen ook enkele werktuigen in vlammen op. Aanleg rijbak blijkt illegaal ÜPELLEBRUG - De provin ce heeft de aanleg van een ille- ple rijbak voor paarden aan de Sint Janstraat in Kapellebrug stilgelegd. »®ning aanvragen, of alles in oorspronkelijke staat terugbren- p. Om de bak aan te leggen, taft een kraan tachtig centime- van de bodem weggegraven vervangen door een witte zandlaag. Er is een stuk van 60 Mj 32 meter afgegraven. De eige naar krijgt de kans om een ver winning aan te vragen, of hij noet voor 10 oktober het terrein •Stellen, „Zodanig dat de bo ondagen op oorspronkelijke topte worden teruggebracht." door Frank van Cooten HENGSTDIJK - Een felle, uit slaande brand heeft gisteroch tend een schuur bij Hengstdijk in de as gelegd. Omdat het ver moeden bestond dat asbest was vrijgekomen, werd een groot ge bied rondom de brandhaard af gesloten voor het verkeer. Later op de dag bleek het aantal vrij gekomen asbestdeeltjes mee te vallen. Bij de brand raakte nie mand gewond. In de stevige schuur aan de Zuid- weg, in de polder bij Hengst dijk, lag gras opgeslagen. De vlammen sloegen er rond negen uur naar buiten. Ook de hooi berg naast de schuur vloog in brand. De rookontwikkeling was in de verre omtrek te zien. De brandweer in Hulst rukte met groot materieel uit om de brand te bestrijden. Omdat de brandweer vermoed de dat er asbest vrijkwam, werd een groot gebied rond de brand haard direct afgesloten voor ver keer. Door de harde wind zou de asbest zo'n drie kilometer ver kunnen waaien, een pluim in oostelijke richting tot aan Kuit aart, De inwoners vanaf de Zuid- weg tot aan de Rijksweg in Kuit- aart kregen daarom via geluids wagens het advies ramen en deu ren dicht te laten. Burgemeester J F. Mulder stelde een klein be leidsteam samen om de zaak te Advertentie M~ tuincentrum Berlagestraat 1 0118 470400 Vlissing coördineren. Toen de brand weer rond twaalf uur het sein brand meester gaf, werd al snel duidelijk dat de verspreiding van asbestdeeltjes beperkt was gebleven. Polderweg Er blijkt nu alleen asbest te lig gen op een deel van een akker en een deel van de rijbaan van de Polderweg - een stuk waar geen huizen staan. De asbest deeltjes worden vandaag door een erkend bedrijf verwijderd. Volgens de gemeente kunnen de deeltjes zich niet meer verplaat sen. Bewoners van het gebied omsloten door de Zuidweg, de Blokweg, de Kerkweg, de Let- tenburgseweg en de Meerdijk (het gebied dat onderzocht is op aanwezigheid van asbest) krij gen nog een brief met informa tie. Ook stelt de gemeente een in formatienummer (0114-389135) open voor mensen die vragen hebben. De brandweer was nog de hele avond aan het nablussen. Zowel brandweercommandant Rijk als burgemeester Mulder zijn tevre den over de manier waarop is op getreden. „We hebben goed op de brand ingespeeld", zegt Rijk. De brandweer kampte wel met watergebrek. „In de polder is niet zo veel water. Daarom heb- foto Camile Schelstraete ben we gebruikgemaakt van twee grote dompelpompen. Het water werd gehaald uit een sloot verderop." Mulder besloot geen gebruik te maken van de sirene. „Dat zou te veel onrust geven." De oorzaak van de brand is nog niet bekend. I foor Harold de Puysseleijr •^XEL - Het gezegde 'pronken ®?t andermans veren' was oijna van toepassing tijdens de tordenking van zestig jaar be ttijding in Axel, het afgelopen Wekeinde. De 88-jarige oud-strijder D Bukacki uit Axel leende aaar eigen zeggen twaalf me dailles van zijn zwager, de °9-jarige J. Czerwinski, om in V°1 ornaat te kunnen verschij nen op de herdenkingsbijeen komsten in Axel en Terneuzen. Bukacki en Czerwinski voch ten allebei onder generaal Mac- fck van de Eerste Poolse Pant serdivisie, de eenheid die er in september 1944 in slaagde Axel te bevrijden van de Duit se bezetters. Bukacki woont nog zelfstandig, Czerwinski verblijft in verband met zijn ge zondheid in zorgcentrum De Vurssche in Axel. „Ons was ge vraagd met zoveel mogelijk on derscheidingen op te verschij nen op de herdenkingsplechtig heden". zegt Bukacki. „Maar ik heb mijn medailles ja ren geleden een keer weggege ven aan de zoon van een Poolse generaal die onderscheidingen verzamelde. Toen hechtte ik er niet zo veel waarde aan. Ze hin gen toch maar in de kast. Om dat ik er zelf geen meer had. heb ik daarom wat onderschei dingen van Czerwinski ge leend, maar ik durfde er uitein delijk toch niet mee te lopen. Inmiddels heb ik ze ook terug gebracht. Het waren trouwens niet eens originele medailles, hoor. Hij had ze ook maar er gens gekocht", zegt Bukacki, die zegt wel spijt te hebben van zijn daad. Pijnlijk De dochter van Czerwinski, D. Venis uit Rotterdam, kan de actie van Bukacki in het geheel niet waarderen. „Ik vind het een hele pijnlijke situatie", zegt ze. „Bovendien is het zie lig dat je met onderscheidin gen van een ander gaat rondlo pen. Ik vind het verschrikke lijk dat mijn vader beschul digd wordt van het kopen van onderscheidingen. Mijn vader was en is een eerlijk en respec tabel man. Waarschijnlijk voelt de heer Bukacki zich be trapt en gaat nu in het wild om zich heen slaan met onterechte beschuldigingen." Venis zegt verder dat ze de dag na de her denkingsplechtigheden Bu kacki heeft opgebeld en heeft geëist dat hij de onderscheidin gen meteen terug zou bezorgen bij haar vader. Dat is volgens haar ook gebeurd. „Zondaga vond heeft hij ze terugge bracht." door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - Bewoners uit de Terneuzense wijk Driewegen zijn het niet eens met het verle nen van een nieuwe milieuver gunning aan visverwerkingsbe- drijf Holland Fresh Herring. Eerder dienden zeven bewoners bezwaar in bij burgemeester en wethouders tegen het voorne men om de vergunning te verle nen. Ze hoorden er niets meer van totdat ze vorige maand tot hun verbazing een brief kregen dat de vergunning wordt toege kend. Zonder verdere uitleg. En kel met de mededeling dat de be trokkenen in beroep kunnen gaan bij de Raad van State. De betrokken bewoners overwe gen dat ook te doen. Eerst heb ben ze nu echter bezwaar ge maakt bij de Terneuzense ge meenteraad. De buurtbewoners vinden dat een visverwerkingsbedrijf niet past midden in een woonwijk. Het bedrijf moet eigenlijk ver plaatst worden naar een bedrij venterrein. „Gebrek aan finan ciële middelen van zowel de ge meente Terneuzen als het be drijf mag hierin niet het hoofd doel zijn om op deze manier ver VOOR MANNEN EN VROUWEN GELAAT EN LICHAAM DEFINITIEF ONTHAARD GRATIS INTAKE INFORMATIE GESPREK V.A. 50.00 PER MAAND PER BEHANDELLING www.dopknapperie.nl 0113-222704 teren in het versterken van wa terkeringen en het inrichten van buffer- en overloopgebieden. Daarnaast worden de bestuurs samenstelling en de financie- ringsopzet van de waterschap pen in 2008 gewijzigd. De Graaf: „Landelijk wordt ge dacht aan indeling naar stroom gebied. Voor ons is het dan ge zien de organisatie-opzet het meest logisch om de blik naar het noorden te richten. Vandaar een onderzoek naar opschaling tot één Zeeuws schap, maar de uitslag staat zeker nog niet bij voorbaat vast." TERNEUZEN - De werkzaamheden in en om de Braak manhaven verlopen redelijk voorspoedig. Havenschap Zeeland Seaports en Dow Benelux zijn druk doende het bedrijventerrein op de Mosselbanken gereed te maken voor Oil Tanking Ghent, het overslagbedrijf dat in de loop van volgend jaar haar activiteiten hoopt te beginnen. Vorig jaar september is begonnen met haven- en oever- werken in de Braakmanhaven. Die werken zijn nu vrijwel afgerond. Er is 130.000 kubieke meter zand weggebag- gerd en in november is de aanlegsteiger voor zeeschepen klaar. Er wordt ook gewerkt aan een spoorverbinding. TERNEUZEN - Het Terneuzense verpleeghuis Ter Schor re heeft van Gedeputeerde Staten een verklaring van geen bezwaar gekregen om in de kernen Philippine, Hoek en Sluiskil zes groepswoningen in te richting voor de op vang en verpleging van 36 psycho-geriatrische bewoners. Ter Schorre wil voor deze opvang woningen gaan huren. De planopzet spoort volgens GS met het provinciaal be leid. Ook gaat het provinciebestuur akkoord met het plan om voor de woningen nog een speciaal ondersteuningscen trum in te richten. Waar dit komt, is nog niet bekend. Uit eindelijk bepaalt het College voor de Ziekenhuisvoorzie ningen of de opvang voor deze groep ouderen ook daad werkelijk doorgaat. TERNEUZEN - De stellages op het Stadhuisplein lijken een soort klimwandattractie. Maar de steigers rondom het Terneuzense stadhuis zijn bedoeld voor een aantal schildersploegen, die het pand de komende twee maan den opnieuw in de verf zetten. Ook worden enkele ruiten vervangen. De zuidwestkant van het gemeentehuis is elke vijf, zes jaar aan een grote onderhoudsbeurt toe, het noor den en oosten vangen minder wind en kunnen zo'n tien jaar vooruit. D. Timmers: „De onderhoudsbeurten vallen deze keer toevallig samen, vandaar dat het hele stadhuis in de steigers staat." MIDDELBURG - Uit het nieuwe stadskantoor aan de Ka- naalweg in Middelburg zijn in de nacht van maandag op dinsdag veertien platte computerbeeldschermen verdwe nen. Volgens gemeentewoordvoerder P. Woudstra is er geen sprake van braakschade. Hij weet niet of de inbraak verband houdt met de vergadering van de gemeenteraad op maandagavond. „Het is onduidelijk hoe de mensen bin nen zijn gekomen." Het stadskantoor is voorzien van een alarminstallatie. De beeldschermen zijn gloednieuw. der te gaan", schreven de bewo ners eerder in hun bezwaar schrift. „Als dit niet wordt over wogen, dan zullen er duidelijke en zeer strenge milieu-eisen moeten worden gesteld die tot nu toe niet zijn opgevolgd." De buurt wordt ook geconfron teerd met toenemend zwaar vrachtverkeer van en naar het bedrijf. Verder is er stankover last, wordt de weg regelmatig ge blokkeerd door ladend en los send verkeer en is er overlast van overnachtend en parkeren vrachtverkeer op het terrein van het bedrijf. Bodemonderzoek Volgens de bewoners wordt het hoog tijd dat er eens een bodem onderzoek wordt gedaan. Er wordt op gewezen dat de voor malige visfabriek Fieret de nodi ge basen en zuren heeft ge bruikt voor de productieproces sen. De conclusie van de bewoners is dat het bedrijf in deze vorm met stank en toevoer van zwaar vrachtverkeer niet in een woon wijk als Driewegen past. In het bezwaarschrift wordt de vrees uitgesproken dat het bedrijf ook niet zal kunnen voldoen aan alle regels in de milieuvergunning. door René van Stee IJZENDIJKE - De IJzendijkse S. Harte vindt het onbegrijpe lijk dat de politie niet meer werk maakt van de zware mis handeling van haar 49-jarige huisgenoot, ruim twee weken ge leden. De twee daders wordt vol gens haar geen strobreed in de weg gelegd. „Zij verkondigen nog net niet vol trots dat zij deze laffe daad op hun geweten hebben. Zonder noemenswaardige aanleiding sloegen ze mijn huisgenoot bijna het licht uit de ogen. Ver der is het ronduit belachelijk dat er geen enkel berichtje over in de krant is verschenen", ver klaart een verontwaardigde Har te. De huisgenoot werd op 4 sep tember 's nachts in de Land- poortstraat in IJzendijke van zijn scootmobiel getrokken en in elkaar getrapt en geslagen. Hij liep onder meer een inge klapte long, gebroken ribben, een gebroken neus, een los bo vengedeelte van de kaak en scheuren in de wenkbrauwen op. Als gevolg van de verwondin gen lag hij ruim vier dagen op de intensive care in het zieken huis van Terneuzen. Tien dagen na de mishandeling kon de man het ziekenhuis verlaten. Harte werd naar eigen zeggen ook geïntimideerd door de da ders. Hiervan heeft zij op don derdag na de mishandeling mel ding gemaakt bij de politie. De aangifte van de mishandeling ge beurde op dinsdag 7 september, bijna vier dagen nadat de feiten plaatsvonden, omdat het slacht offer daartoe toen pas in staat was. Als gevolg van de verlate aangifte is er volgens politie woordvoerder A. Don geen pers bericht de deur uitgegaan. „Dat is dan de gebruikelijke gang van zaken." Harte is ronduit ontevreden over de verdere afwikkeling van de mishandeling. „We zijn nu ze ventien dagen verder en er is nog steeds niks gebeurd. De da ders lopen nog vrolijk over straat. Heel het dorp spreekt er schande van. Wat mij steekt, is dat de politie niet meteen na de mishandeling een onderzoek is begonnen. Je vraagt je af wan neer er wél actie wordt onderno men, misschien als er een dode was gevallen?" Don verklaart dat de politie koortsachtig werkt aan de zaak. „Voor ons staat nog niet vast wie de daders zijn. Er worden momenteel mensen gehoord. Naar aanleiding daarvan wor den mogelijk stappen onderno men." Wel eens gehoord van de Clean Desk PolicyOp dat Goese kantoor weten ze er sinds gisterochtend alles van. Bij aanvang van de arbeid la gen de nieuwe huisregels op de bureaus. Het stuk stelde de medewerkers verantwoorde lijk voor 'orde en netheid' op de werkplek. In dat verband gold voortaan de Clean Desk Policy. Op dat kantoor werken crea tieve geesten. Zo creatief dat het er altijd wemelt van de aantekeningennotities, docu menten en briefjes. Dat was dus voortaan uit den boze. „De werkplek", schreef de Clean Desk Policy voor, dient buiten de reguliere werktijden vrij te zijn van los se papieren, kantoorartikelen etc. Met nadruk werd daaraan toe gevoegd dat de microbiologi sche samenstelling van de lucht' hierdoor in positieve zin kon worden beïnvloed. Tegen het einde van de werk tijd waren de burelen dus smetteloos leeg. En de prullen bakken barstensvol. Zelfs de huisregels bestonden niet meer. Rijp voor de afval container.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 49