Recht in het hart PZC Podium 't Beest ontwaakt met Nederlandse pop 31 woensdag 22 september 2004 jjach-sonates jp oude iistrumenten fuziek gespeeld op viola da [JVlgamba en een klavecimbel Li authentiek klinken, zou je g&en. Toch is het bij het con- <van Joshua Cheatham en feh Kazama, aanstaande vrij ende Doopsgezinde Kerk in maar de vraag of jjtzois. (sschien hebben de bestuursle- gjvan de stichting Incanto, gdit concert organiseert, avon- jnlang moeten discussiëren. ■>i het scherp van de snede wer- jjnstandpunten ingenomen. De aisten gebald en het mes op de jfel. Het is leuk om erover te itaseren. De stichting stelt jch tot doel 'concerten te orga nen waarin muziek van de Kiddeleeuwen tot en met de Re- üissance wordt uitgevoerd op pauthentiek mogelijke ma- tier'. Vrijdagavond staan de sie Sonates voor viola da gam- jjmklavecimbel van J.S. Bach «traal. De pret is dat er over feze muziek wat betreft de uit- penngauthenticiteit niets met ï'serheid te zeggen valt. De oor- prongvan de gambasonates is at raadselen omgeven. In ieder pal gaat het bij de drie stuk- lavermoedelijk om bewerkin gvan oudere muziek. Enkel en de eerste sonate bestaat een ïigineel handschrift van Bach, tguninste... van de noten. In gtmanuscript schrijft Bach na- alijk twee fluiten voor en zelfs at baseerde hij weer op een jjdere versie voor twee violen. gamba te ontdekken. Ie tweede sonate kennen we en- bi rit een kopie die drie jaar na fcchsdood gemaakt is. De cel- at Anner Bijlsma vermoedt dat een arrangement is, gemaakt i»r een leerling van Bach. Hij nndthet bijvoorbeeld veront- astend dat de baspartij van de gavecimbel vaak hoger ligt dan ie van de gamba en conclu ded dat Bach het stuk vermoe- khjk voor orgel heeft geschre- itii De oorsprong van de derde mate tenslotte is ook onduide- Haar goed, er bestaan nu een saal drie sonates voor gamba, lus laten we ze ook maar op een gamba spelen. Einde discussie, punt uit. Niks daarvan, zegt de- zelfde Bijlsma. Volgens hem is legamba te laag voor de noten a kan de boel beter op een zoge- aamde 'violoncello piccolo' ge peeld worden. Tja, zo blijven Indan de klavecimbel. Abso luut ongeschikt voor deze mu- nek, stelt Pietje, de lange noten «erven te snel weg. Jantje boudt het op een kistorgeltje, volgens hem meer in balans met ce gamba. En Truus? Die zweert poog en laag dat een vroege artepiano pas echt authentiek is.Slechts over één ding zijn ze steens. Alle drie beweren ze at hun benadering het beste ai te sluiten bij de intenties san Bach. Dat laatste is een beetje onzin. Hesenige wat Pietje, Jantje en 'mus-en dus ook Cheatham en kzama aanstaande vrijdag - volkomen integer doen, is de no 's van Bach zo mooi mogelijk melen op de daarvoor, naar hun saak en naar hün idee, meest ^schikte instrumenten. We we- tanamelijk simpelweg te wei nigaf van de intenties van Bach. En dat is maar goed ook. Zo blijft oude muziek levendig s kunnen we nog lang smullen vaal het vrolijke gekrakeel over authenticiteit. Douwe Eisenga Joshua Cheatham en Yoshi Ka zama, vrijdag in de Doopsgezin de Kerk in Middelburg, aan vang 20.00 uur. Leven is voor 95 procent paniek. Over opgroeien hebben we het nog niet eens. En waarom is die pa niek zo groot? Omdat er op deze planeet mensen rondlo pen zoals Dolly Parton. Rondborstige, blonde, eeu wig jonge vrouwen die door foute dj's altijd in meer voud worden aangesproken en op wie ieder onzeker meisje denkt dat ze moet lij ken. Podiumbeesten Suzan van de Boogaerdt en Bianca van der Schoot, bekend van VPRO's Villa Achterwerk en de Huis a/d Werf produc ties Klem en Warme Brood jes, hebben er met Dolly and, the art of being myself een voorstelling over ge maakt die je recht in hart raakt. Precies daar waar het pijn doet. Mimespelers heten ze, om dat ze van de mime-oplei- ding af komen. Maar laten we nu voor eens en voor altijd afre kenen met die verwarrende term 'mime'. Net als de 'mime- groepen' Bambie of Carver heb ben Van de Boogaerdt en Van der Schoot helemaal niets te ma ken met witte handschoentjes en onzichtbare muren, laat staan met het nippen aan on zichtbaar porceleinen theekop jes. Dat was ooit, dat is niet meer, dat zie je alleen nog op een zonnig plein in Italië. Deze rasartiesten kunnen alles en doen ook alles. Was het bij een vorige productie nog een beetje moeizaam rond sjouwen met Blokker-prullen bakken, wat lang niet altijd even boeiend was, nu hebben Van de Boogaerdt en Van der Schoot een prachtig en ook nog eens actueel onderwerp bij de horens gevat. De twee dames spelen een uur lang verschillen de gradaties van Dolly Parton - imitatrices. Soms onderling uit wisselbaar, soms elkaar in de ha ren vliegend, soms samen tegen de rest van de wereld. Het gaat over watten in je bh om je klei ne 'longen' wat meer volume te geven, maar het gaat ook om doodenge operaties om je lijf de finitief aan je onbereikbare ide aal op te offeren. En dan gaat het ook nog eens over de moor dende zenuwen als je de zoveel ste karaoke-competitie dreigt te verbezen. Over hoe lief een blonde pruik Suzan van de Boogaerdt en Bianca van der Schoot spelen Dolly Parton look-alikes. foto Sannah de Zwart op dat moment staat. Dolly gaat over Idols en Extreme Make- Over, en hoe leuk het soms ook is, Van de Boogaerdt en Van dei- Schoot sparen elkaar daarbij niet. De scènes waarin ze elkaar de grond in trappen met venijni ge beledigingetjes of elkaar de hel in coachen zijn maar al te goed uit het leven gegrepen. Want dat maakt deze voorstel ling glashelder. Wat is die Dolly Parton dom als zij, na haar hon derdste make-over, zegt dat mensen haar niet als rolmodel moeten zien, maar dat ze, net zo als zijzelf, gewoon zichzelf moe ten zijn. Maar hoe kun je jezelf zijn ep ook nog succesvol, als je niet de looks hebt van Dolly? Over die paniek gaat deze voorstelling. En je krijgt de Dolly Parton-ro- mantiek er gratis bij. Wijbrand Schaap Dolly and the art of being my self, morgen in 't Beest Goes, 20.30 uur. Podium 't Beest in Goes opent zaterdag haar nieuwe muziekseizoen met 't Beest ont waakt, een festival 'gewijd aan het alternatieve Nederlandsche bed'. Zes bands, waarvan één uit Zeeland, geven een optre den. Het muziekprogramma begint 's middags om 16.00 uur met een concert van El Combo. Dit trio brengt punky en jazzy Neder- landstabge popbedjes. Om 17.10 uur begint het optre den van De Hardheid, een negen koppige groep waarvan de mu ziek omschreven wordt als 'ska met een ruwe bolster'. De bed jes gaan onder meer over het weer, kabouters, drank en over de mensheid in het algemeen. Vanaf 18.20 uur staat Neuk! op het programma. De band heeft een nieuwe gitarist, bassist en drummer. Neuk! brengt hardco re. Vanaf 19.30 uur speelt de band Buiten Adem. Deze groep maakt, zoals de leden zelf zeg gen, 'riphop'. Deze stijl is geba seerd op hiphop, 'maar andere stijlen worden niet geschuwd maar geript en in de muziek ver werkt'. De Nederlandstalige rockband Van Katoen begint om 20.40 uur aan een optreden vol 'metali- ge-punky-hardpop'. Het laatste optreden wordt ge bracht door de Zeeuwse band Surrender. Met stevige rockmu ziek en teksten in Zeeuws dia lect sluit deze band het festival af. Nederlandstalige pop in 't Beest in Goes, zaterdag, aanvang In café De Bommel in Middelburg is een foto-expositie ingericht met als ti tel M'n ouwe dag in Barcelona. De ex posant, Peter Toornstra, toont zwart/wit foto's van oudere mensen op straat. Te zien tot medio 2005 tij- dens openingsuren café. Wim Geven exposeert in De Bewaer- schole in Burgh-Haamstede. De ten toonstelling is getiteld Intimiteiten en is de eerste in een reeks. De exposi tie wordt zaterdag om 15.00 uur ge opend. Te zien t/m 23 oktober, di. t/m za. 13.30-16.30 uur. In Galerie 45 in Westdorpe is een na jaarsexpositie ingericht. Drie expo santen tonen hun werk: Lis Rumburk (etsen en monotypes), Marij Bekkers (juweelontwerpen) en Fija Jongenbur ger (keramiek). De expositie wordt za terdag om 15.00 uur geopend. Te zien t/m 24 oktober, do. t/m zo. 13-17 uur. Het Kerkje van Ehesdiek in Elle- woutsdijk opent het nieuwe seizoen met een hoedenavond. De avond is de afsluiting van de hoedenwedstrijd Maekt een 'oed en win\ De ingezon den hoeden worden getoond naast ontwerpen van de Middelburgse hoe- denontwerpster Hanny Mahekote en sjaals van Agnes van den Dries. Vrij dag is er vanaf 20 uur een hoeden- show. De inzendingen zijn zaterdag te zien van 10-16 uur en zondag van 13.30-16 uur. Vier exposanten tonen hun werk in boerderijgalerie De Osseberg in Grijpskerke. Dominique Bajard toont keramische sculpturen, Etienne De- wulf laat keramiek zien, Eddy Geeraerts exposeert papierkunst en van Hélène de Ridder is batik ten toongesteld. De opening is zaterdag om 14.30 uur. Een Vlaamse dich- ter-verteher leidt de tentoonstelling in. De vernissage wordt verder opge luisterd door gitarist Jozef Genbrug- ge. Te zien t/m 6 november, di. t/m za. 14-17 uur. ROTTERDAM Wereldmuseum: t/m 7 november - De erfenis van slavernij; t/m 10 oktober - Geweven Goud, textiel van Suma tra; t/m 21 november - Rotterdam in Vorm: Hareth Muthana; 26 septem ber t/m 9 januari - Ego documenta. Overzichtstentoonstelling van kunste naar Felix de Rooy in de vorm van een zelfportret. Boijmans Van Beuningen: t/m 26 sep tember - Terug uit Kiev. Tekeningen van Duitse meesters uit de Franz Koe- nigs Collectie; t/m 26 september - Holbein, Baldung en Beham. Duitse meestertekeningen uit de Koenigs Collectie. Terugkeer van een verloren schat; t/m 21 november 2004 - Stran ge Messengers: The Work of Patti Smith; t/m 21 november 2004 - Oponthoud. Ned. Architectuurinstituut: t/m 26 september - Distributie Postkanto ren; t/m 3 oktober - De Jaren Zeven tig; t/m 3 oktober - Sternet. Resulta ten van een onderzoek naar het distri butienetwerk en de postsorteerfabrie- ken van de PTT; t/m 3 oktober - Woonerven en Zitkuilen. De Kritiese Jaren Zeventig; t/m 21 november 2004 - Structurering. (Ruimtelijke) ontwikkehngen op de periferie van so ciaal activisme op stedelijke schaal. Kunsthal: 25 september t/m 9 januari - Schilders van Parijs. Parijs was in de eerste helft van de twintigste eeuw het epicentrum van de internationale kunstwereld waar ahe grote kunste naars verbleven: Pablo Picasso. Marc Chagall, Kees van Dongen. Claude Monet, Vuillard, Giorgio de Chirico en vele anderen. De tentoonstelling in de Kunsthal toont schilderijen, werken op papier en sculpturen van deze meesters. Maritiem Museum: t/m 10 oktober - Van Keulen - twee eeuwen in kaar ten. Het cartografische bedrijf van de Amsterdamse familie Van Keulen was tussen 1680 en 1885 een begrip in de scheepvaartwereld. De firma was vermaard om haar fraaie met de hand getekende en ingekleurde kaar ten en werd in 1743 de officiële kaar tenmaker van de Verenigde Oost-Indi sche Compagnie; t/m 7 november - Varen in Indië. ANTWERPEN Fotomuseum: nieuwe vleugel - tot 10 oktober, William Klein, retrospectie ve; oude vleugel, The Rolling Stones, An Unseen Dairy, 1975. Vleeshuis: tot 24 oktober - 500 jaar Vleeshuis: gebouw, collectie, buurt. MUHKA: tot 14 november: Collectie Herfst 2004 en Interventie Honoré d'O. KMSK: tot 28 november - Antwerpen onder de V-Bommen 1944-'45. Prov. Diamantmuseum: tot 31 decem ber - De man versier(d)(t): diamantju welen voor de man. MOMU: tot 30 januari 2005 - Malign Muses - When Fashion Turns Back. GENT Museum Dr. Guislain: tot 27 septem ber - De rest van de wereld. Colors Magazine toont de psychiatrie: foto tentoonstelling met als thema de waanzin. MIAT: tot 26 september, De geschie denis van de auto in miniatuur; tot 31 december - satelliettentoonstelling; tot 20 februari 2005 -Luchtschepen en de Zeppelin van Sint-Amandsberg en Katoenkabaai. SMAK: tot 24 oktober - Kunst nu - Mark Outjens. Kunsthal Sint-Pietersabdij: tot 11 no vember - Allison. Het geheim van de gevallen engelen; tot 16 november - Bart Van Leuven, foto's. Huis van Alijn: tot 14 november - De ontembare passie voor het circusle ven. BRUGGE H. Magdalenakerk: tot 30 september - Hemelse Geuren, geurproject. Groeningemuseum: tot 3 oktober - Gelinkt aan het project 'Een Ensor voor Brugge'. Museum O.L. Vrouwe ter Potterie: tot 18 oktober - 700 jaar Blindekenspro- cessie. Arentshuis: tot 24 oktober - Wandel routeproject Dubbeltentoonstel ling. Te Wapen! Heraldiek, teken van gezag en identiteit. WOENSDAG Lebbis Lebbis brengt een reprise van zijn programma W2P. De cabaretier vertelt in het programma Welcome to Paradi se hoe het leven in elkaar zit. Waarom staat er altijd een rij bij het loket? Of waarom stoot je je teen als je net geen schoe nen aan hebt? Hij legt het allemaal uit. Lebbis (Hans Sibbel) is de helft van het duo Lebbis en Jansen. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Jazz Sessie Band In Desafinado is er een optreden van de Jazz Sessie Band. In jazz-eetcafé Desafinado, gelegen onder de Lange Jan, is er elke vierde woensdag van de maand een optreden van de Jazz Sessie band. Ervaren muzikanten die jazz spelen kun nen deelnemen, mits ze zich vooraf opgeven. •Desafinado, Middelburg, 21.00 uur Klankschalenconcert Lidia Koper geeft een klankschalenconcert. De klankschalen vinden hun herkomst in het Tibetaanse klooster. Hier speelden monniken op deze instrumenten en zij ontdekten dat het ontspannend werkt. Lidia Koper speelt op klankschalen, gongs, balafoon, monochord, koto, rain- sticks en een oceaantrommel om mensen te laten ontspan nen en 'op te laden met nieuwe energie'. •Dorpshuis, 's-Heer Abtskerke, 20.00 uur DONDERDAG Lange Jan Project Miniconcert in het kader van het Lange Jan Project. Deze keer komt dat voor rekening van Ankie Kaljouw op panfluit en Anko Vleugel op orgel en piano. •Koorkerk, Middelburg, 15.00 uur Lebbis Lebbis brengt een reprise van zijn programma W2P. Zie woensdag. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Kamermuziek Een inleidende lezing over de nieuwe serie kamermuziek. Jurjen Soeting, violist van het Romeo Kwartet, houdt aan de hand van muziekfragmenten en anekdotes een lezing over de wereld van het strijkkwartet. Dit ter inleiding op de con- certenserie 'Hoogtepunten uit de strijkkwartetmuziek'. •Markiezenhof, Bergen op Zoom, 20.00 uur Umoja Umoja is een Afrikaanse musicalshow. Het publiek wordt meegenomen op een wervelende reis door de rijke Afrikaanse cultuur. Daarbij vormen de drums van de verschillende stammen een rode draad. Umoja is ont staan in de buitenwijken van Soweto, Zuid-Afrika. Straat jongeren kregen de kans om hun talent te ontwikkelen. Het project groeide uit tot een theatershow met afwisselende dans en muziek, opzwepende ritmes en Afrikaanse songs. •Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Dolly Theatervoorstelling Dolly and the art of being myself. Suzanne van de Boogaerdt en Bianca van der Schoot spelen een Dolly Parton look-a-like. Deze vrouw begint echter te twijfelen aan haar missie en gaat inzien dat ze;zonder blon de pruik zelf niet zoveel voorstelt. •Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur VRIJDAG Gem In cd-winkel De Waterput treedt de band Gem op. Deze Utrechtse rock-'n-roll-formatie kreeg lovende kritie ken na hun optreden op Lowlands. Ze spelen een aantal nummers van hun debuut Tell Me What's New. •De Waterput, Middelburg, 15.30 uur •De Waterput, Bergen op Zoom, 17.30 uur Kazama en Cheatham Yoshi Kazama en Joshua Cheatham geven een concert. Yoshi Kazama speelt op de klavecimbel en Joshua Cheat ham op de viola da gamba. Zowel samen als afzonderlijk zul len zij werken van J. S. Bach brengen. •Doopsgezinde Kerk, Middelburg, 20.00 uur Sara Kroos Sara Kroos brengt haar cabaretprogramma Lam. Met haai* hakblok onder handbereik en haar vuile was voor het raam spaart Sara Kroos noch zichzelf, noch haar pu bliek. Haar teksten en liedjes kunnen cynisch zijn, maar vooral humoristisch. Dit is een reprise van het vorige sei zoen. •De Mythe, Goes, 20.00 uur Ensemble Oxalys In het kader van het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen geeft Ensemble Oxalys het concert Metamorfosen. Een groep ambitieuze jonge studenten van het Brussels con servatorium richtte ooit het Ensemble Oxalys op. Inmiddels zijn de negen studenten topmuzikanten geworden, met elk hun eigen carrière. Nog steeds treden ze regelmatig samen op als het Ensemble Oxalys. Ze brengen werken van Claude Debussy, Joseph Jongen, Mozart en uiteraard het stuk Meta- morphosen van Richard Strauss. •Sint Baafskerk, Aardenburg, 20.00 uur Leefbaar Helmert Woudenberg en Felix Strategier spelen Leefbaar. Leefbaar is een toneelstuk over een jood en een NSB'er. Voor de pauze speelt het zich in de oorlog af wanneer de jood ondergedoken zit bij de NSB'er. Na de pauze zijn de rol len omgedraaid en woont de NSB'er in bij de jood. •Theater Vestzak '99, Vlissingen, 20.15 uur Adrie Oosterling Adrie Oosterling brengt het theaterprogramma (Z)onderdak (Z)onderdak is geïnspireerd op een schilderij van Marian Beek. Dit hangt in Adrie Oosterlings huistheater in Groede en roept bij hem een gevoel van geborgenheid op. De centra le vraag van het theaterstuk is hoe (z)onderdak zijn wij? On derdak en zonderdak blijken heel dicht naast elkaar te lig gen. Voor de begeleiding van zijn zang gebruikt Oosterling vleugel en Indisch harmonium. •Holland Huis, Scherpenisse, 20.15 uur La Traviata De opera La Traviata krijgt een eigentijdse uitvoering. Verdi's meesterwerk vertelt het verhaal van de begeerde courtisane Violetta Valéry, die een gepassioneerde verhou ding begint met de jonge dichter Alfredo. Diens vader neemt echter aanstoot aan het 'zondige leven' van zijn zoon en pro beert Violetta te overreden hem in de steek te laten. De uit voering is in handen van topsolisten, koor en orkest van de Opera van Krakau. •Schouwburg De Maagd. Bergen op Zoom, 20.15 uur Karin Bruers Karin Bruers brengt haar cabaretprogramma Bruers de IH. Het heet een soloprogramma, maar ze brengt wel haar vrien din Anya mee. Karin weet dat ze de waarheid niet in pacht heeft, maar vraagt zich tevens af wie heeft dat dan wel? Karin was al te zien als actrice, speelde op De Parade en is sinds 1999 werkzaam als stand-up comédienne. •Theater De Wegwijzer, Nieuw- en St. Joosland, 20.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31