PZC 1 Geld voor achterstandsleerlingen Literair loungen in Goese school Zeebrugge vestigt hoop nu op WK voor zandkunstenaars Bluffer wordt lover. Verdachte van kinderporno wijst schuld van de hand Middelburg compenseert bezuinigingen kabinet Subsidie voor muzieksysteem TlLROE OPTIEK Afscheid van Vereecken Sloepenrace op het Veerse Meer Magneetplaten weg in Middelburg Automoblisten slaags Bekeuringen bij verkeerscontrole Geld gestolen in school zeeuwse almanak Ik factie; 0113-315649 ^-v.pzc.nl n| Sbus31,4460 AA Goes Xpifentie-exploitatie: 2™Jd.en Midden-Zeeland: 0113-315520; ^«■Vlaanderen: 0114-372770; jjonaal: 020-4562500. jnsdag 21 september 2004 editie Walcheren jjnrNadia Berkelder (DDELBLHG - Leerlingen yl een achterstand in de ge ënte Middelburg merken dit par niets van de bezuinigingen fehet Rijk wil doorvoeren. Gis- „avond nam de gemeenteraad unaniem een voorstel aan om de bezuinigingen ongedaan te ma in Dé gemeente betaalt dat uit een :otje voor leerlingen van asiel- cers dat niet helemaal wordt _iuikt. Ét gemeente krijgt de komende zeejaar ruim 160.000 euro min- •ér van het Rijk voor het weg kerken van achterstanden bij leerlingen. Het college had voor meld om twee zaken te schrap en; het project 'ouders' dat op ij basisscholen Leeuwenburch 2 de Cypressenhof loopt en de jjbsidie voor achterstandsleer- jrgen op middelbare scholen, iet project op de -basisscholen richt zich op ouders van alloch- ;one leerlingen. Ze krijgen bij voorbeeld taalles. Hét is belangrijk dat ouders in vroeg stadium bij de school- rarrière van de leerlingen wor sen betrokken, zei N. de Bont (PvdA). „En middelbare scholen snjgen te maken met achterstan den die al op de basisschool zijn gelopen." Najaar Die achterstandsleerlingen zijn vooral te vinden op het vmbo, al ius De Bont. „En dat is het schooltype waar de meeste leer- naar toe gaan." De ge- reenteraad besloot om tachtig duizend euro uit een potje te ha len dat oorspronkelijk bestemd sas voor leerlingen van het DRE1SCHOR - De Dorpsraad in Dreischor heeft subsidie gelere- «en voor de aanschaf van een muziekinstallatie. Het Juliana- londs heeft maximaal 1500 euro :egd. De muziekinstallatie wordt gebruikt voor de dis co-avonden voor de jeugd. De dorpsraad organiseert al eni- getijd dergelijke avonden. „We auurden voor die avonden altijd an muziekinstallatie, maar dat enlijk te duur. De dis co-avonden zijn eigenlijk niet kostendekkend. Daarom zijn we maar op zoek gegaan naar subsi diemogelijkheden", zegt D. van de Velde van de dorpsraad. Het Julianafonds betaalt de helft van de installatie, de dorps rad moet de andere helft bijpas sen. -We gaan een standaard instal latie voor een drive-in show ko- legt Van der Velde uit. De aanschaf van de installatie bete kent voorlopig niet dat er meer avonden voor de jeugd worden georganiseerd dan de huidige acht tot tien per jaar. asielzoekerscentrum. Dat ge beuld alleen als de bezuinigin gen doorgaan. Het voorstel om de bezuinigingen met gemeente lijk geld te compenseren, werd ingediend door de PvdA, de WD en het CDA en werd door alle overige fracties gesteund. Er is voorlopig geld voor één jaar, De Bont zei te hopen dat de bezuinigingen van het kabi net dit najaar alsnog ongedaan worden gemaakt. Over twee jaar heeft de gemeente geen be moeienis meer met onderwijs- achterstandsbeleid. De scholen gaan dat dan direct met het Rijk regelen. Voor het vorige school jaar kreeg de gemeente nog bijna vijfhonderdduizend euro van het Rijk voor het wegwer ken van achterstanden. Daar naast besteedt de gemeente nog bijna een halve ton eigen geld aan schoolmaatschappelijk werk. Middelburg wil met dat geld bereiken dat kinderen goed Nederlands leren en dat ze niet voortijdig van de middelbare school gaan. Daarnaast wordt geprobeerd om achterstanden weg te werken bij kinderen die nog niet naar school gaan, bij voorbeeld op peuterspeelzalen. Een motie van GroenLinks om protest in te dienen bij minister M. van der Hoeven van onder wijs, werd ook - zij het niet una niem - aangenomen. J. van Nieuwenhuizen sprak Kinderen liggen in de kussens een boek te lezen op het St. Willibrord college in Goes. foto Dirk-Jan Gjeltema door Lucas Boot GOES - Onderuitgezakt in grote kussens een boek lezen met leef tijdsgenoten. Of in een sfeervol le cabine fragmenten uit jeugd boeken beluisteren. Het St. Wil- librordcollege in Goes houdt een leesproject voor leerlingen van de onderbouw waarin dit al lemaal mogelijk is. Het project heet Moods Books Lounge. De leerling maakt via het project op een originele ma nier kennis met'vijftien jeugd- boekentitels van onder meer Carry Slee, Rom Molemaker en Theo Hoogstraten. In de 'loun ge' van de school staat een vijf tal cabines met ieder hun eigen kleur en thema, zoals liefde, ver driet, spanning, historie en vriendschap. De leerling komt in de sfeer door het bekijken van boekfragmenten die op een originele manier zijn uitge beeld. In de liefdescabine bijvoor beeld, vind je stukken uit een boek die in de vorm van een lief desbrief zijn uitgewerkt. In de cabines hoor je via een geluidsin stallatie gesproken delen van een boek, afgewisseld met toe passelijke muziek. Enthousiast Op deze manier wordt gepro beerd de scholier enthousiast te maken om het hele boek te gaan lezen. Aan een speciale lage lees tafel met daaromheen grote ro de kussens, kunnen de leerlin gen in hun favoriete boek dui ken. „We willen met dit project aangeven dat lezen leuk en be langrijk is", vertelt medewerk ster Liesbeth de Vael. Het pro ject is populair bij de leerlingen en dat is duidelijk zichtbaar. „Kijk maar onder de leestafel", zegt De Vael, doelend op het aantal lege pakjes drinken en bo terhamzakjes. Het project is een initiatief van de Stichting Le zen, gesponsord door Coca Cola. Het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen (OCW) heeft de Stichting Lezen de opdracht gegeven projecten die het plezier in lezen bevorde ren, te initiëren en uit te voeren. Coca Cola heeft in het kader Van het project De Jonge Jury, de Moods Books Lounge ont wikkeld. Het loungeproject wordt op verschillende middel bare scholen gehouden. Leerlin gen kunnen een stem uitbrengen op hun favoriete boek. De auteur van het populairste boek krijgt De Jonge Jury Prijs uitgereikt. Advertentie BRILDRAGERS HOEVEN MAAR ÉÉN NAAM TE ONTHOUDEN.... TlLROE OPTIEK Deze korting geldt op de complete bril (montuur en glazen) en is ongeacht de prijs of de uitvoering van de glazen. De collectie monturen zijn allemaal uit de collectie 2004/5 Glazen worden geleverd van bekende A-Merken zoals; ZEISS, RODENSTOCK, HOC.VARILUX en HOYA u vindt bij ons een grote collectie brilmonturen van bekende .modemerken zoals Diesel, Giorgio Armani, Davidoff, Lacoste, Gucci, Jaguar, Miu Miu, Ray Ban Rx, Vogue, Calvin Klein, Dolce Gabanna, Rodenstock, Zeiss en vele andere. WALSTRAAT 81 VLISSINGEN 0118-412370 www.tilroe.nl DINSDAG - VRIJDAG 9.00-12.30 13.30-17.30 ZATERDAG 9.00-17.00 OP MAANDAG GESLOTEN EN GEEN KOOPAVOND door Wout Bareman ZEEBRUGGE - De organisato ren van het jaarlijkse zandsculp tuurfestival in Zeebrugge slaan een andere weg in. Na de proble men met concurrent Blankenber- ge en de daardoor tegenvallende bezoekersaantallen tijdens de achtste editie, dit jaar, wordt volgend jaar gepoogd het we reldkampioenschap voor zand- carvers binnen te halen. Carvers zijn de kunstenaars die de zandsculpturen vervaardi gen. De afgelopen jaren trok het festival op het strand naast de immense pier van Zeebrugge miljoenen bezoekers. Maar het festival in het naburige Blanken- berge zorgde voor veel verwar ring en ongezonde concurrentie. Daarom wil organisator F. Van- dendorpe nu een andere koers varen. „De mensen hebben zo langzamerhand alles wel gezien natuurlijk", stelt hij vast. „Daar om mikken we op een ander con cept." En dat gebeurt mede op verzoek van tal van internationale sculp tuurverenigingen, die daarmee de grote ervaring van Vanden- dorpe en zijn collega's onderstre pen. „De beste zandkunstenaars ter wereld zijn allemaal al eens bij ons bezig geweest." Volgend jaar wordt een honderd tal kunstenaars geselecteerd, uit de hele wereld. Het publiek kan ze twee weken lang aan het werk zien; daarna is het WK-fes- tival nog ruim een maand open voor bezoekers. Die hebben een stem in de toekenning van de pu- (Advertentie) Vanavond in De Verandering, 23.05 uur, ned.i van 'afbraakbeleid' van het kabi net. „En wie worden daar de du pe van? De kinderen en jonge ren in achterstandssituaties." J. van Dijk-Sturm (WD) was van mening dat een brief naar de minister weinig nut heeft. „Een persoonlijke benadering, via onze eigen politieke partijen heeft meer effect." KORTGENE - De sloep Den gouden Phoenix van roei- team V.O.C. uit Middelburg heeft afgelopen weekeinde de sloepenrace over het Veerse Meer gewonnen. Bij de dames won roeiteam De Babbelaars. De sloep Seahorse won een prijs voor de best versierde boot. De race bestond uit twee wedstrijden; een middagrace over zestien kilometer en een nachtrace van zes kilometer. In totaal deden veertien sloepen mee. De wedstrijd werd zaterdag geroeid vanuit Kortgene. MIDDELBURG - Vanaf een auto die geparkeerd stond aan de Sint Pieterstraat in Middelburg zijn in de nacht van zondag op maandag vijf magneetpanelen weggeno- mén. De panelen zijn wit van kleur, met een reclametekst over een boeken- en verzamelmarkt in Middelburg. In totaal hebben de panelen een waarde van meer dan vierhonderd GOES - Een zeventigjarige automobilist uit Kapelle is gis teren omstreeks 14.30 uur op de Anthony Fokkerstraat in Goes door een medeweggebruiker in het gezicht geslagen. Hij werd klemgereden door de bestuurder van een bestel bus, nadat hij zijn remlichten had laten opflitsen, omdat deze achteropkomende bestuurder kort op zijn voertuig zat. Bij de rotonde werd hij van de weg gedrukt en klem gereden. De onbekende stapte uit en toen de zeventigjarige zijn raampje opende kreeg hij direct een klap in het gezicht. De bestuurder van de bestelbus reed daarna weg in de richting van de Deltaweg. De politie heeft de zaak in on derzoek. MIDDELBURG - Bij een controle op Achter de Houttui nen in Middelburg zijn gisteren elf bekeuringen uitge schreven. Eén keer voor rijden door rood licht, één keer voor keren waar dat niet mag en negen keer voor het niet dragen van de autogordel. KAPELLE - Uit een school in Kapelle is gisteren tussen 13.00 en 13.15 uur een portemonnee gestolen. De porte monnee, met daarin persoonlijke papieren en enkele tien tallen euro's, werd gestolen uit een tas die in een klaslo kaal lag. blieksprijs. Daarnaast kent ook een jury een prijs toe. Vandendorpe zoekt voor de orga nisatie van het WK samenwer king met Nederlandse collega's. Vooral in Scheveningen is de af gelopen jaren de nodige erva ring opgedaan met soortgelijke festivals. De Brugse schepen van Toeris me Hilde Decleer vindt de infor matie die Vandendorpe nu naar buiten brengt, nog wat voorba rig. Het contract met hem loopt nog door tot 2006. Decleer wil eerst alle cijfers op een rijtje hebben. Daarna beslist het schepencolle ge over medewerking aan het WK. Ook de Vlaamse Gemeenschap moet nog een beslissing nemen over financiële steun. door Frank de Klerk VLISSINGEN - Een 46-jarige inwoner van Vlissingen schilder de zich gisteren in hoger beroep bij het Haagse gerechtshof af als het slachtoffer van dronken bewoners van een asociale ach terbuurt. De man stond terecht op verdenking van poging tot doodslag op twee buurtbewo ners met een zware hamer en het bezit van kinderporno. De man kreeg het vorig jaar op 24 mei aan de stok met zijn buurvrouw, die met twaalf drankjes achter de kiezen op de fiets kwam aanrijden. Vlak bij haar woning stuitte zij op de buurman met als een gevolg een heftig woordenwisseling. „Jij moet oprotten, pedofiel", riep de vrouw. Het gevolg was weder zijds duw- en trekwerk, waarbij de vrouw met de fiets op de grond belandde. Plank Op dat moment kwamen de vriend van de vrouw en een an dere man haar te hulp. De Vlis- singer dreigde het onderspit te delven maar voor het zover was ging hij een plank en daarna een grote hamer uit zijn woning ha len. Nadat de man enkele keren met de hamer door de lucht had gezwaaid, wisten omstanders de ze in handen te krijgen en in de gracht te gooien. Vlak daarna maakte de politie een definitief einde aan de schermutseling. De rust in de buurt was echter nog niet wedergekeerd. Terwijl de Vlissinger in de cel zat, beslo ten twee bewoners in zijn huis in te breken op zoek naar kinder porno. Uiteindelijk vonden de mannen twee ed-roms, die zij bij de politie inleverden. Een huiszoeking van de politie leid de tot de inbeslagname van nog eens 141 cd-roms met in totaal 145.000 files, die harde porno met kinderen onder de achttien jaar bevatten. Zelf zei de Vlissinger niets met deze kinderporno te maken te hebben. Hij zou nauwkeurig hebben opgelet dat hij de wette lijke grenzen nooit overschreed. Volgens de man hadden de twee buurtgenoten bij hun inbraak de tas met cd-roms in zijn huis neergezet. „Deze mannen zijn zelf praktiserend pedofiel", riep de Vlissinger. De man zei even eens door de buurt tot het uiter ste te zijn gesard om hem weg te krijgen. Dat de buurvrouw hem uitschold, zou voor hem de drup pel zijn geweest die de emmer deed overlopen. Advocaat-generaal Geradts ge loofde echter niets van het ver haal. Volgens de aanklager wa ren de cd-roms afkomstig van de pedofielenvereniging Mar tij n. Deze zou volgens Gerardts uit frustratie over het beleid van justitie, zelf porno versprei den. De Vlissinger was volgens de aanklager eveneens in de fout gegaan door de hamer uit zijn huis te halen.De advo caat-generaal eiste een celstraf van zestien maanden, waarvan vier voorwaardelijk. Dat is even veel als het vonnis van de recht bank in Middelburg. De aankla ger zei met deze milde eis te vol staan aangezien het conflict met de buurt voor de man grote per soonlijke gevolgen heeft gehad. Uitspraak over twee weken. horen zien gelouen Willem komt thuis en vertelt trots tegen zijn moeder: „Ik kan schrijvenZe kijkt de kersverse leerling van groep drie met een mengeling van trots en verbazing .aan. Ze geeft hem een pen en een groot vel papier. „Laat eens zien moedigt ze hem aan. Met grote ernst buigt hij zich over het vel en schrijft met j grote halen 'ik'. Vervolgens geeft hij het aan zijn moeder en zegt: „Zo, ik kan schrijven, ik hoef niet meer naar school. OP DE COMPLETE BRIL ONGEACHT DE PRIJS OF DE UITVOERING VAN DE GLAZEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 9