Haast met proces-Saddam Negeren rechts uitwerken voor kan averechts Duitse politici Leiding filmt personeel op toilet Kroes blijft af van beladen dossiers £U verhoogt druk op Turkije Bewakers in Oekraïne slaan kooldief dood Interim-premier Allawi stuurt aan op begin zaak in oktober Geestelijken Irak slaan alarm na moord op moslimgeleerden Hart Belgische vrouw zit vol staaldraad Kinderverkrachters voor rechter Gewonden bij bomaanslag Turkije Seriemoordenaar actief in Londen Bush werft voor Al Qaeda Doden bij aanval op dorp Congo CBS maakte fout over Bush' legerverleden Britse slachtoffers laken forse strafkortingen dinsdag 21 september 2004 BUSSEL - De Europese Commissie heeft afgelopen weekeinde in ronde be- «oordingen gezegd dat Tur kije de hervorming van zijn wetboek van strafrecht on verwijld moet voortzetten. Volgens zijn woordvoerder gisteren heeft eurocommis saris Verheugen in een in- terview gezegd dat 'als de hervorming van de straf fen niet aangenomen WOrdt, de onderhandelin gen niet kunnen beginnen'. Verheugen doelt op de on- (jerhandelingen voor toetre ding van Turkije tot de Eu ropese Unie. De Commissie komt op 6 oktober met een rapport waarin staat of Turkije al genoeg heeft gedaan. Op ba as daarvan nemen de Euro pe regeringsleiders in de cember een besluit. Klare taal De klare taal van Verheu gen volgt op een week van oplopende spanningen tus sen de Europese Unie en Turkije. Eerst was de EU boos omdat overspel ook in de nieuwe strafwet een strafbaar feit blijft. Later schrapte de regering dat omstreden punt, maar toen besloot het Turkse parle- menfde hele hervorming in de ijskast te zetten. Vorige week merkte de kse premier Erdogan UUg boos op dat zijn volk zelf zijn beslissingen neemt. Dat was nadat Ver- beugens woordvoerder ge zegd had dat het Turkse parlement de nieuwe straf wet moet goedkeuren. Niet eerder heeft Verheu gen zelf zich zo ondubbel zinnig uitgedrukt. Later deze week bezoekt de Turkse premier Erdo gan het Europees Parle ment in Brussel. Bij die ge legenheid is er vrijwel ze ker ook een ontmoeting met commissaris Verheu gen ANP I KIEV - Een 56 -jarige werk loze Oekraïner heeft de 1 diefstal van een kool met I de dood moeten bekopen. Hij werd doodgeknuppeld door vijf bewakers. De man was door twee zwart werkende bewakers van zeventien en negentien jaar betrapt toen hij bij een groentehandel in de omge ving van de Oekraïense stad Dnepropetrovsk een kool in zijn tas had gestopt zonder te betalen. De dief zou de twee bewa kers hebben bedreigd, waarop drie van hun colle ga's erbij kwamen. Met vijven sloegen zij de man dood. Daarna brachten zij het hjk van de man weg en lie ten het achter op een veld. De Oekraïense justitie is van plan de vijf te vervol gen wegens moord. ANP/AFP door Frans Lindenkamp PORTO ALEGRE - Het perso neel van de C&A-vestiging in het Braziliaanse Porto Alegre heeft het Nederlandse bedrijf voor de rechter gesleept na de ontdekking, dat de leiding werk nemers op het toilet bespiedde met een verborgen camera. Er zijn 35 aanklachten wegens overtreding van de arbeidswet en geleden morele schade bij de rechter neergelegd. Het gluren op het kleinste kamertje kwa men aan het licht door steeds frequenter wordende grapjes van hooggeplaatsten over de kleur ondergoed van het vrouwe lijke personeel en de grootte van het lid van mannelijke wc-gan- gers. Ook viel het op dat afde lingschefs - in tegenstelling tot het lagere personeel - niet op het toilet hun bedrijfsuniform aan- en uittrokken, maar zich omkleedden in de paskamers be stemd voor het winkelend pu bliek. Drie werknemers gingen op onderzoek uit en stuitten in de personeels-wc op de verbor gen camera. De bedrading leid de naar een belendend kamertje uitgerust met een opnameappa raat. Eén van de banden is in handen van advocaat L. Ferrei- ra. Ferreira heeft een voorstel van de directie afgewezen om de zaak in den minne te schikken. De werknemers eisen een hoge schadevergoeding. GPD van onze redactie buitenland BAGDAD - De Iraakse regering wil haast maken met het proces tegen Saddam Hoessein. Inte rim-premier Allawi zei dat het proces zeker in oktober begint en dat Saddam in november of december voorkomt. Volgens deskundigen is een spoedige start van het proces helemaal niet mogelijk, omdat er meer tijd nodig is voor het verzame len van bewijsmateriaal tegen de oud-dictator. De uitspraken van Allawi lijken ingegeven door politieke motie ven. De premier is kandidaat bij de voor januari geplande verkie zingen. Zijn populariteit heeft te lijden onder het toenemende geweld. Met een snelle start van het Saddam-proces kan hij die weer wat oppeppen. Een ook niet onbelangrijk pro bleem is dat het tribunaal geen leiding heeft. Tribunaal-direc teur Salem Chalabi is ontslagen nadat duidelijk werd dat hij van moord wordt verdacht. Een op volger is niet te vinden: naar ver luidt vrezen mogelijke kandida ten represailles van Sad- dam-aanhangers. Advocaten zijn eveneens moei lijk te vinden. Een aantal van de voormalige handlangers van Saddam die ook terecht moeten staan, heeft nog steeds geen ad vocaat. Tot op heden hebben zich nog geen Iraakse raadslie den bereid verklaard, en de Ara bische advocaten die dat wel wa ren hebben niets meer van zich laten horen. De verdachten wil len een Arabische advocaat. Sad dam en zo'n tachtig andere be langrijke verdachten zitten vast in Camp Cropper, een zwaar be waakt complex op een Ameri kaanse basis tien kilometer bui ten het centrum van Bagdad. De ex-dictator zit in eenzame op sluiting en wordt drie uur per dag gelucht. Genade Allawi zei gisteren dat Saddam depressief is en om genade heeft gesmeekt. In een mondelinge boodschap zou hij hebben ge zegd dat hij tijdens zijn bewind in het openbaar belang heeft ge handeld en dat hij niemand kwaad wilde doen. Saddam leidt verder aan een ver grote prostaat, maar hij weigert een operatie die kan uitwijzen om het om kanker gaat. Toen een Amerikaanse marine-arts onlangs bloed bij hem afnam, vertrouwde Saddam hem toe: „Misschien had ik beter dokter kunnen worden in plaats van po liticus." GPD HOESELARE - Een 38-jarige trouw uit het West-Vlaamse Eoeselare loopt al drie jaar lang rond met een stuk staaldraad in haar hart. Dat kwam daar per ongeluk in terecht tijdens een operatie om haar maag te ver- Ueinen. Via een speciale ingreep in het universitair ziekenhuis van Leu ren hopen artsen het stuk draad »eer te kunnen verwijderen. De vrouw klaagde al enkele jaren over hevige pijn, onder meer in Haar hals. Onderzoek wees uit dat via haar Hals een 63 centimeter lang stuk dalen draad in het lichaam was olijven zitten. De draad was ge bruikt om tijdens de operatie sn katheter in te brengen. 3e echtgenoot van de vrouw ion de draad zo uit haar hals trekken. Controle bij de huisarts leerde echter dat er ook nog een 38 cen timeter lang stuk draad in haar hartzit. Medische specialisten staan voor een raadsel hoe de vrouw m lang zonder problemen heeft kunnen functioneren. ANP BAGDAD - De broer van sjeik Hazem al Zaidi huilt op diens begrafenis. Bij de soen nitische moskee Al Sajjad in Sadr City werd gisteren het lijk gevonden van imam Al Zaidi, die zondag was ontvoerd uit de wijk. Later op de dag liet een woordvoerder van het soennitische comité van moslimgeleerden weten dat gewapende mannen sjeik Mohammed Jadu van de Al Kawthar-moskee gisteren in Bagdad om het leven had den brachten. De daders wisten te ontsnappen. Vooraanstaande soennieten en sjiie ten in Irak hebben gewaarschuwd dat de moord op de twee leden van het prominent comité van moslimgeleerden ernstige gevolgen kan hebben. Vertegenwoordigers van de twee geloofsgroepen zeiden dat opstandelingen met de moorden wellicht willen aanzetten tot sektarisch geweld. foto Ali Abbas/EPA door Wierd Puk BERLIJN - Wie Holger Apfel, lijsttrekker van de ex treem-rechtse NPD in Saksen, zondagavond voor de camera's zag zweten, kreeg haast medelij den. Apfel had een groot verkie zingssucces te vieren: zijn partij van ontevredenen, proteststem mers, neo-nazi's en skinheads trad voor het eerst sinds 1968 weer toe tot het parlement van een Duitse deelstaat. De gezette Apfel wilde uitleg gen waar die prestatie aan te danken was, maar hij kreeg de gelegenheid niet. De twee geïrri teerde tv-presentatoren ontna men Apfel bruusk het woord en richtten zich weer op kandida ten van de andere partijen, Ap fel zwetend en enigszins hulpe loos achterlatend. Later die avond maakte Otto Schily (SPD), de bejaarde bond- sminister van Binnenlandse Za ken, het bonter. Hij betichtte de Duitse kiezers van 'onnozelheid' en zei dat de NPD verboden had moeten worden. Dan was de Duitse democratie het fiasco be spaard gebleven dat de NPD in Saksen en de extreem-rechtse DVU in Brandenburg overwin ningen boekten, meende Schily. De reacties zijn exemplarisch voor de omgang in Duitsland met extreem-rechts. Het 'bruine spook' wordt belachelijk ge maakt of genegeerd. Bij de grote volkspartijen, de so ciaal-democratische SPD en de christen-democratische CDU, die beide verloren, is het zelfon derzoek begonnen. Dat in de voormalige DDR wegens de mas sale werkloosheid de onrust groot is, dat de burgers daar zich achtergesteld voelen, en dat de Oost-Duitsers zich niet vertegenwoordigd voelen door de gevestigde partijen, was al be kend. Maar hoe winnen CDU en SPD, beide zo vast verankerd in de westelijke deelstaten, die pro teststemmers in het oosten te rug? Volgens onderzoekers zal dit nog een hele klus worden. „Er is een potentieel van vijftig procent van kiezers die met het huidige systeem ontevreden zijn", berekende de Berlijnse so cioloog Richard Stoess. Andere wetenschappers sporen media en politiek aan om de NPD stem mers 'niet uit te schelden'. Vol gens onderzoeker Eckhard Jesse krijgt extreem-rechts alleen maar meer aanwas wanneer de kiezers zich door de gevestigde orde gebruuskeerd voelen. Hamburg De recente geschiedenis leert echter dat de politieke cultuur zich met buitenbeentjes geen raad weet, zeker niet als die in de uiterst rechtse hoek zitten. De Hamburgse rechter Ronald Schill, die vanuit het niets een politieke aardbeving veroor zaakte in de Hanzestad met zijn pleidooi voor orde en gezag, had naast een grote mate van ijdel- heid en roekeloosheid ook zinni ge voorstellen. Schill werd als een paria gemeden en belandde in de vergetelheid. Zonder dat Ophef Holger Apl'el, leider van de uiterst rechtse NPD in de Duitse deel staat Saksen. foto E PA zijn kiezers een alternatief von den. Commentatoren vrezen dat die krampachtige omgang met ex treem-rechts op de politiek cor recte kaste zal terugslaan. In Ne derland werd Janmaat gene geerd, maar dwong Fortuyn Den Haag om te luisteren. In Duitsland zal men uiterst rechts aan het woord moeten laten, of er mee moeten rekenen dat de woede op de gevestigde politiek verder toeneemt. GPD SAARBRÜCKEN - Vier vrouwen en negen mannen uit Saarbrücken moeten zich wegens moord, ernstig seksueel misbruik en medeplichtigheid aan deze misdrijven verant woorden in de zaak rond de verdwijning van het vijfjari ge Duitse jongetje Pascal, drie jaar geleden. De Duitse aanklager heeft de aanklachten gisteren bekendgemaakt in de aanloop naar de rechtszaak die later dit jaar moet beginnen. De verdachten, 37 tot 62 jaar oud, waren allen bezoekers van de kroeg Tosa-Klause. Zij zouden het jongetje in een ruimte in het café zo vaak hebben misbruikt tot hij aan de mishandelingen stierf. Het lijkje van de op 30 septem ber 2001 verdwenen jongen is nooit gevonden. ANP/DPA MERSIN - Zeker veertien en mogelijk achttien mensen zijn zondagavond gewond geraakt door een bomexplosie tijdens een muziekfestival in de Zuid-Turkse havenstad Mersin. Onder de gewonden zijn twee agenten, die zwaar gewond raakten, berichtten Turkse media op gezag van de autoriteiten. De springstof was verstopt onder een politieauto. Op het moment van de explosie trad de bekende Turkse popzam ger Candan Ercetin op. ANP/AFP/RTR LONDEN - De politie van Londen sluit niet uit dat in het zuidwesten van de Britse hoofdstad een seriemoordenaar actief is. De moorden op twee jonge vrouwen zijn inmid dels met elkaar in verband gebracht. De politie houdt er rekening mee dat de dader ook verant woordelijk is voor vier aanvallen op vrouwen, meldde de Britse omroep BBC zondag. Een van de redenen voor een link zijn overeenkomsten bij alle zes slachtoffers. Verder zijn er gelijkenissen wat tijden, aanvalmethodes en loca ties betreft. ANP ROME - De Britse ambassadeur in Italië, Sir Ivor Rob erts, heeft dit weekeinde gezegd dat de Amerikaanse pre sident Bush met zijn beleid leden werft voor Al Qaeda. Dat meldde de Italiaanse krant Corriere della Serra giste ren. De ervaren diplomaat zou dit hebben verkondigd op een conferentie voor Britse en Italiaanse beleidsmakers. Ook zou Roberts gezegd hebben dat 'als iemand de herverkie zing van Bush zal vieren, het Al Qaeda wel is'. De Britse ambassade wilde niet ingaan op de uitspraken. ANP/RTR KIGALI - Veertien mensen zijn gisteren omgekomen door een aanval op een doip in het noordoosten van de Demo cratische Republiek Congo. Dat maakte een woordvoer der van de VN-missie in Congo (Monuc) bekend. Eerder meldde de VN dat er zestien doden zouden zijn gevallen. De aanval werd uitgevoerd in het dorp Lengabo, vlakbij de stad Bunia in de provincie Ituri. Tien slachtoffers wer den levend verbrand, de andere vier werden doodgescho ten. Over de etnische achtergrond van de aanvallers en de slachtoffers zijn geen mededelingen gedaan. ANP/AFP NEW YORK - De grote Ameri kaanse televisiezender CBS heeft gisteren erkend een fout te hebben gemaakt in een bericht over het Vietnam-verleden van president George Bush. De zen der presenteerde in een program ma 'memo's' waaruit moest blij ken dat Bush als jong lid van de Nationale Garde de hand boven het hoofd werd gehouden, waar door hij niet naar Vietnam hoef de. De memo's zouden afkomstig zijn van een oud-commandant van Bush in Texas, de latere lui tenant-kolonel Jerry Killian die in 1984 overleed. In de memo's zou Killian de indruk hebben ge wekt dat hij niet te spreken was over de prestaties van Bush bij de Nationale Garde. De meerde ren van Killian zouden druk op hem hebben uitgeoefend om daarover niet uit de school te klappen. door Hans Gertsen BRUSSEL - Neelie Kroes ver breekt definitief alle banden met het bedrijfsleven. De toe komstige Europees Commissaris voor Mededinging heeft al haar aandelen en opties inmiddels verkocht. Bovendien zal ze na 2009, als haar vijfjarige termijn in Brussel er op zit, niet meer te rugkeren in het bedrijfsleven. Dat heeft zij beloofd in een brief aan Barroso, de Portugese voor zitter van de Europese Commis sie, die per 1 november aan treedt. Met de brief probeert de Neder landse kandidaat-commissaris de vrees voor mogelijke toekom stige belangenconflicten weg te nemen. Met name de linkse frac ties in het Europees Parlement uitten de afgelopen dagen twij fel omtrent de onafhankelijk heid van Kroes. Vanwege haar vele contacten in het bedrijfsle ven zou ze volgens een aantal so cialisten en groenen niet ge schikt zijn voor de rol van waak hond van dat zelfde bedrijfsle ven. In de brief aan Barroso is ook het verschoningsrecht van Kroes verder uitgewerkt. Dat recht houdt in dat Kroes dos siers waar ze als commissaris voor verantwoordelijk is, niet behandelt als er mogelijk spra ke is van belangenverstrenge ling of de schijn daarvan. Uit voorzorg zal Kroes het eer ste jaar van haar mandaat alle zaken die betrekking hebben op bedrijven waarvoor ze ooit als bestuurder of adviseur werk zaam is geweest aan collega's overlaten. Na die 'afkoelingsperiode' mag Kroes in principe ook dossiers van bedrijven waar ze voor ge werkt heeft behandelen, tenzij het gaat over zaken die betrek king hebben op de periode waar in ze nog voor dat bedrijf werk zaam was. Die beperking geldt voor de volle vijf jaar van haar mandaat. Als de Europese Commissie bij voorbeeld volgend jaar wil on derzoeken of Volvo, waar Kroes voor werkzaam geweest is, de af gelopen jaren verboden prijsaf spraken met concurrenten heeft gemaakt, dan zal zij zich niet met die zaak bemoeien. „Niet met het onderzoek, niet met dis cussies daarover in de Commis sie en niet met de besluitvor ming", aldus een woordvoerder van het dagelijks bestuur van de EU. Maar als Volvo na het ver strijken van de afkoelingsperio de wil fuseren met een andere autofabrikant, dan mag Kroes daar wel een oordeel over ge ven. GPD Al snel ontstond ophef over de authenticiteit. Zo was een letter type te zien in de papieren dat destijds nog niet bestond. De we duwe en zoon van Killian voch ten de echtheid van de documen ten aan. Volgens de krant The Washington Post was de wedu we van Killian 'furieus' over de CBS-uitzending. CBS stelde gisteren in een ver klaring dat 'gebaseerd op wat we nu weten' de echtheid van de documenten inderdaad niet te bewijzen is. „We hadden ze niet moeten gebruiken. Het was een fout, die we zeer betreuren." ANP Woolf, zei dat dat verdachten in uitzonderlijke gevallen meer dan een derde strafverminde ring kunnen krijgen. De SGC vindt dat strafvermindering bij een bekentenis passend is om dat er dan geen langdurig pro ces hoeft te zijn. waardoor slachtoffers en getuigen de stress van het herbeleven van de gebeurtenis wordt bespaard. Bo vendien scheelt het geld als er geen lange rechtszaak nodig is. Voorzitter N. Brennan van de Victims of Crime Trust zei dat Woolf getuigt van 'arrogante minachting voor de slachtoffers van misdrijven en oppassende burgers'. ..Het is deels een ge volg van de soepele straffen dat gewelddadige misdrijven en cri minaliteit in het algemeen in het Verenigd Koninkrijk uit de hand lopen." ANP van onze redactie buitenland LONDEN - Britten die een straf baar feit hebben begaan, kun nen tot een derde minder straf krijgen als zij schuld bekennen. Dat bevalt de Conservatieven en de slachtofferorganisatie Vic tims of Crime Trust niet. Dat bleek gisteren na de presen tatie van voorstellen voor straf vermindering door de raad voor strafrichtlijnen (SGC). Wie zo snel mogelijk schuld bekent, kan 33 procent strafverminde ring krijgen. Als de datum voor het proces is vastgesteld, dan be draagt de korting maximaal 25 procent. Wie tijdens het proces alsnog bekent, kan rekenen op een 10 procent lagere straf. De hoogste rechter van Enge land en Wales, opperrechter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5