Voorreflector fiets verplicht Premiers zijn zelden ziek voordelig Geen extra donors door nieuw systeem NedCar zet 900 mensen op straat Peijs doet voorstellen voor verbeteren verkeersveiligheid Harde muziek, schreeuwende kinderen en rookbommen Gas en stroom zwaarder belast Vijf jaar geëist tegen pyromaan uit Roosendaal Beraad over uitstel beschouwingen Boom Anne Frank gaat neer Man overleden na explosie in huis Single ontevreden over seksleven Tunnel voor vogelaars Werk in gehandicaptenzorg zwaar ChristenUnie pleit voor meer overheidsbanen Snel, simpel. dinsdag 21 september 2004 BORN - NedCar ontslaat „egenhonderd werkne mers. Dat zei een woord voerster van het bedrijf gis- teren na een gesprek tussen vakbonden en directie. pe pas tien weken geleden mgestelde derde productie- oloeg verdwijnt. Deze be- staat uit negenhonderd tij delijke werknemers. De derde ploeg was ingesteld dooreen piek in de produc tie in de zomer toen nieuwe modellen werden gelan ceerd, zei de woordvoerster van NedCar gisteren. Dat is nu gebeurd, waardoor de derde ploeg overbodig 'werd- Bij NedCar werken nu nog 1800mensen, van wie 3500 m vaste dienst. NedCar naakt de Smart Fourfour van DaimlerChrysler en de Space Star en Colt van Mitsubishi. ANP door Mark Wijdeven DEN HAAG - Fietsers worden in de toekomst verplicht een wit te voorreflector te voeren. Dat heeft minister Peijs van Verkeer aangekondigd in een tussenrap portage over verbetering van de verkeersveiligheid aan de Twee de Kamer. Om het aantal verkeersdoden te beperken, heeft de minister nog andere initiatieven in voorberei ding zoals een verbod op perso nenvervoer met aanhangers en aanleg van motorvriendelijke vangrails. Voor het eerst in jaren steeg het aantal verkeersdoden vorig jaar weer, naar 1088. In 2010 moet dit aantal zijn gedaald tot negen honderd en voor 2020 is het stre ven erop gericht dat het aantal slachtoffers is afgenomen tot 640. De witte voorreflector maakt deel uit van een voorstel met meer eisen aan fietsverlichting. De minister is daarover in over leg met de RAI en fiets- en fiets verlichtingsfabrikanten. Het voorstel moet in 2005 klaar zijn. Bestuurders van langzame mo torrijtuigen (onder meer land bouwtrekkers) worden binnen kort verplicht tot een theorie test, later gecombineerd met een praktijkexamen. Ook krijgen al le langzame voertuigen een ken teken. Aanhangers Uit preventief oogpunt komt er een verbod op vervoer van perso nen in aanhangwagens. In dit verband verwijst minister Peijs naar een ongeluk dat vorig jaar in Nieuw-Vennep gebeurde. Daar kantelde een aanhanger waardoor twee kinderen om het leven kwamen. Onder anderen de organisatoren van corso's en uitbaters van wegtreintjes kun nen een ontheffing krijgen van het verbod Voor motorrijders denkt minis ter Peijs aan het aanbrengen vangrails die zijn voorzien van een extra plank onder de huidi ge constructie. Motorrijders kun nen daar niet onderdoor schui ven. Verder overweegt de de be windsvrouw wegbermen zoveel mogelijk te vrijwaren van obsta kels. Daardoor kan het aantal aanrijdingen worden terugge drongen. Lichtmasten worden bijvoorbeeld niet meer in de bui tenbocht geplaatst. Aspirantbestuurders krijgen de mogelijkheid om tijdens hun rij opleiding ervaring op te doen. Onder begeleiding van een erva ren bestuurder mogen ze extra kilometers rijden in een zoge noemde ervaringsmodule. Diefstalregister Het is zeker dat er een register wordt aangelegd van gestolen fietsen. Kopers kunnen dan met een nagaan of hun aangeschafte rijwiel is gestolen. Het grote aantal diefstallen is voor veel mensen reden om op een oude fiets te rijden. Deze keuze kan de verkeersveiligheid nadelig beïnvloeden, aldus de toelichting. ANP DEN HAAG - De energiebelas- rjjjg op stroom en gas zal staps wijs flink stijgen. Het bedrag ^in 2006 605 miljoen hoger en ia 2007 716 miljoen meer dan ïo. Staatssecretaris Van Geel (Milieu) zei dat gisteren, vooruit lopend op de presentatie van de Miljoenennota. De lastenverzwaring moet ge bruikers manen tot zuinigheid. Dat helpt de uitstoot van het weikasgas kooldioxide te ver anderen. De maatregel leidt niet tot een algehele' belastingverhoging, zei sen woordvoerster van Van Geel, „Ergens anders krijgen de mensen het geld weer terug. Het ;iseen vergroening van het belas tingstelsel." fan Geel schond met zijn uitla ting het embargo op de begro tingsstukken. „Maar ach, die do centen zijn toch al bekend", notiveerde hij tijdens een pers- 'gesprek in Brussel over het Eu- ropese milieu. ANP BREDA - Tegen een 29-jarige man uit Roosendaal is voor de rechtbank in Breda vijf jaar ge- tangenisstraf geëist wegens het stichten van vijftien branden in Roosendaal in maart en april [tan dit jaar. ;De verdachte bekende gisteren dat hij drie branden heeft ge- S£tedLtene"eofficS Langdurige afwezigheid Balkenende kan tot problemen leiden Aan justitie P.Emmen betwijfel- "BH 'den gesticht, meestal in scholen woningen. Vol gens de officier heeft de verdach- tezeker vijftien branden aange stoken. Hij stond vaak al te kij- ;Ien voordat de brandweer arri veerde. Ook belde hij in vijf ge iden het alarmnummer 112. ;Bi] de brand in de oude kazerne cjn DNA-sporen van de ver nachte gevonden. Advocaat J. Weinans sprak van [Speculatieve beweringen van de officier. De rechtbank doet maandag 4 oktober uitspraak. ANP door Frank Hendrickx DEN HAAG - „Ziekte komt al tijd ongelegen", zegt CDA-co- ryfee Hans Hillen, „maar nu is het wel erg vervelend." Prinsjes dag moet het stellen zonder de premier, de algemene beschou wingen kunnen niet doorgaan, en het Nederlandse EU-voorzit- terschap is 'onthoofd' door de voetinfectie van Balkenende. „Op buitenlands gebied heeft de premier toch het meeste gezag. Dat is het lastige", zegt Hillen. Op korte termijn is de schade te overzien, vindt hij. „In een goed werkend bestel is iedereen mis baar, maar als het langer duurt heb je een probleem. Uiteinde lijk functioneert het ambtelijk apparaat bij gratie van de poli tieke dekking aan de top." Veel ervaring heeft Nederland niet met zieke regeringsleiders. Eén keer kwam de ministerraad bijeen in een ziekenhuis. Maar toen was niet de premier ziek, maar minister Klompé uit het kabinet-De Jong. Griepje Er heerste ook wel eens een griepje in het Torentje van Kok en premier Van Agt kampte zo nu en dan met 'een biologische recessie van tijdelijke aard', zo als hij het zelf noemde, maar ver der had naoorlogs Nederland ta melijk robuuste types als pre mier. Alleen de katholieke premier Cals was langdurig ziek. „Cals, een klein ventje met een grote waffel en zeer opgewonden, was regelmatig uitgeteld, maar dat had geen grote politieke gevol gen", zegt Johan Merrierboer van het Documentatiecentrum Nederlandse Politieke Partijen. „De rol van de premier was toen nog niet zo groot." Dat is nu an ders. „De minister-president heeft steeds meer gewicht gekre gen". zegt hoogleraar politicolo gie Nico Baakman. „De premier bepaalt de agenda, coördineert het beleid en is in de buitenland se politiek het gezicht van Ne derland. Het EU-voorzitter- schap is het hoogtepunt van een premierschap. Dan ben je echt even heel belangrijk." Het is voor het CDA vervelend dat de WD'er Zalm nu die rol op zich neemt, vermoedt Baakman. Ze ker nu de twijfel groeit of Bal kenende binnen afzienbare tijd terug is. De premier is twee keer geopereerd, twee keer onder vol ledige narcose geweest en een in fectieziekte heeft niet zelden een langdurige nasleep. Interim-premier „Als dit te lang gaat duren, gaat het CDA met mensen schuiven", denkt Baakman. „Een CDA-mi- nister wordt dan interim-pre mier. Het is niet ideaal, maar de positie van premier is voor een partij cruciaal. Voor Zalm is het niet leuk, maar uiteindelijk draait het om macht. Het CDA zal het Zalm niet eindeloos la ten doen." CDA'er Hillen sluit zo'n stap niet uit, want Balken ende is 'echt behoorlijk ziek'. Gert-Jan Leenknecht, hoofddo cent staatsrecht aan de universi teit Tilburg, ziet het niet zo ver komen. „We hebben niet voor niets vice-premiers. Die zijn heel goed in staat de rol van de premier tijdelijk waar te ne men." GPD KjJ'K AAN OONG CiBLOVC- van onze redactie binnenland DEN HAAG - De fractievoorzitters in de Tweede Kamer komen morgenochtend op verzoek van Ka mervoorzitter Weisglas bijeen om te besluiten over de algemene beschouwingen. Die zouden morgen en overmorgen plaatsvinden, maar zijn uitgesteld in verband met de ziekte van premier Balkenende. Balkenende ligt sinds begin vorige week in een zie kenhuis met een ernstige infectie aan zijn rechter voet. Vice-premier Zalm zei vrijdag ervan uit te gaan dat de premier nog zeker twee weken op non-actief blijft. Mocht morgen blijken dat Balkenende volgende week inderdaad nog niet inzetbaar is, dan vindt D66-fractieleider Dittrich dat de algemene be schouwingen moeten worden gehouden met Zalm. Volgens Dittrich moet het kabinet zo vlug moge lijk een goede uitleg geven van zijn voorstellen. „Ik hoor FNV-voorzitter De Waal allemaal din gen zeggen die niet waar zijn. Het kabinet moet snel met een heldere reactie komen." CDA-fractieleider Verhagen vindt dat Balkenen de 'de tijd moet krijgen te herstellen'. Als de pre mier volgende week nog niet inzetbaar is, dan kunnen de algemene beschouwingen wat hem be treft wat later plaatsvinden. „Maar je kunt na tuurlijk niet eindeloos blijven uitstellen." Pv- dA-leider Bos wil dat wordt gedebatteerd in aan wezigheid van de premier. „Balkenende moet maar uitleggen dat hij staat voor dit beleid. Van Zalm weten we dat al." Ook fractievoorzitter Hal- sema van GroenLinks is er tegen de algemene be schouwingen volgende week al te houden als Bal kenende dan nog niet is hersteld. „Dit debat is zo belangrijk dat het niet ondergeschikt mag worden aan de interne machtsstrijd binnen de VVD", al dus Halsema, met een verwijzing naar de strijd om het partijleiderschap bij de liberalen. VVD-fractieleider Van Aartsen wil niet vooruitlo pen op het overleg. Hij zei vooral te hopen dat Bal kenende snel en vitaal weer in de Kamer is. ANP AMSTERDAM - De kastanjeboom waar Anne Frank op uitkeek tijdens haar verblijf in het Achterhuis, is niet meer te redden. De boom, die in de tuin van de buren staat, is voor 45 procent aangetast door de tonderzwam en moet uiteindelijk worden omgezaagd. Dat hebben ex perts van Pius Floris boomverzorging Amsterdam na on derzoek vastgesteld. Hoe lang de circa honderd vijftig jaar oude kastanje nog kan blijven staan, is niet duidelijk. „Dat kan nog een week zijn, maar ook vijf jaar", zegt directeur Henk Wer ner van het boomverzorgingsbedrijf. „We controleren nu elk halfjaar of de situatie nog veilig is."GPD VLAARDINGEN - De 34-jarige man die zondag zwaarge wond raakte door een explosie in een woning aan de Van Bleiswijkstraat in Vlaardingen, is in de nacht van zondag op maandag overleden. De man bezweek in het brandwon dencentrum van het Zuiderziekenhuis, zo maakte de poli tie gisteren bekend. De 32-jarige bovenbuurman raakte lichtgewond. Eerste onderzoek van de politie wees uit dat de man de ex plosie zelf heeft veroorzaakt, omdat er was geknoeid met de gaskraan. ANP NIJMEGEN - De Nederlandse single heeft weinig seks en is daar niet blij mee. Dat blijkt uit een gisteren gepubli ceerde enquête van het online magazine MVlife onder dui zend abonnees. Van de ondervraagden erkent 46 procent dat zijn of haar seksleven slecht of matig is. Slechts 18 procent van de mannen en 15 procent van de vrouwen noemt het seks leven goed. Veel seks hebben de alleenstaanden niet. Van de vrouwen geeft 44 procent aan dat zij geen seksleven heeft en datzelfde geldt voor ongeveer 33 procent van de mannen. ANP ANJUM - Vogelliefhebbers kunnen vanaf volgend voor jaar vlakbij foeragerende ganzen komen door de aanleg van een lange tunnel bij Anjum. In de Bantpolder bij An- jum wordt een nieuwe vogelhut gebouwd. Het bouwsel komt grotendeels onder de grond en heeft ramen waar door bezoekers de vogels kunnen waarnemen. Om de hut te bereiken zonder de vogels af te schrikken, wordt een 400 meter lange tunnel aangelegd. ANP UTRECHT - Een op de drie medewerkers in de gehandi captenzorg zegt in meer of mindere mate gezondheids klachten te hebben. Ongeveer evenveel mensen vinden de fysieke arbeidsomstandigheden zwaar of de werkdruk te hoog. Een derde is ook niet tevreden over de vervanging van personeel bij afwezigheid en het merendeel is ontevre den over de mogelijkheden voor salarisverhoging en het promotiebeleid. Dat is gisteren gebleken uit een enquête onder 56.000 me dewerkers in de sector dat in opdracht van de Vereniging Gehandicaptenzorg Nederland is verricht. ANP SCHEVENINGEN - De paarden die vandaag meelopen in de stoet op prinsjesdag, worden aan een laatste training onderworpen. Dat was gisteren te zien op het Noorder- strand in Scheveningen. Harde muziek, schreeuwende schoolkinderen, geweervuur en rookbommen werden in de strijd geworpen om de paarden op allerlei calamiteiten voor te bereiden. foto Cees Zorn/GPD DEN HAAG - De ChristenUnie wil tienduizend banen scheppen in onderwijs, zorg en veiligheid. Op die manier denkt de confes sionele Tweede-Kamerfractie de kwaliteit van dienstverlening in publieke sectoren te verbete ren. Bovendien draagt het bij aan het terugdringen van de stij gende werkloosheid. Het is een van de punten die de ChristenUnie gisteren presen teerde als alternatief voor de be groting die het kabinet vandaag aanbiedt. De partij liet de plan nen doorrekenen door het Cen traal Planbureau (CPB). Het creëren van de tienduizend ba nen kost volgens het CPB 240 miljoen euro en zorgt ervoor dat de economie met 0,1 procent punt meer groeit. De Christen- Unie denkt met haar alternatie ve begroting voor 2005 40 pro cent meer werkgelegenheid te scheppen dan het kabinet. Vol gens het CPB komen er ook nog eens vierduizend extra banen bij in de marktsector. Verder lei den de plannen tot gemiddeld een kwart procent meer koop kracht, Het begrotingstekort komt uit op 2,7 procent. Dat is 0,1 procentpunt hoger dan in de kabinetsplannen. Verder wil de partij dat chro nisch zieken, gehandicapten en gezinnen met kinderen worden ontzien. „Medische zorg en schoolkosten moeten weer voor iedereen betaalbaar worden", zegt fractievoorzitter Rouvoet. Daarvoor moeten de mensen met de hoogste inkomens een bij drage leveren, meent hij. Zo wil de CU de hypotheekrente aftrek beperken tot leningen van maximaal 250.000 euro. Ook pleit zij voor een progressie ve vermogensbelasting en vaar- belasting op plezierjachten. De fractie wil korten op de subsi dies voor ruimtevaart, cultuur en topsport. ANP door Henk van Ingen DEN HAAG - Een nieuw regis tratiesysteem waarbij mensen automatisch donor worden ten zij ze anders aangeven, levert niet of nauwelijks extra dona ties op. Volgens onderzoeksbu reau Nivel stijgt het aantal 'pa pieren' donoren, maar is het zeer de vraag of het werkelijke aantal toeneemt. Toch adviseer de een commissie gisteren de re gering het nieuwe systeem in te voeren. De kans is groot dat mi nister Hoogervorst van Volksge zondheid het advies zal overne- Nederland kampt al jaren met een tekort aan donororganen. Op dit moment geven mensen zelf aan of ze donor worden. Cir ca twintig procent staat te boek als donor, twaalf procent wil niet en nog eens vijf procent laat dit over aan nabestaanden. Van bijna tweederde van de Ne derlands bevolking is onbekend wat hij of zij wil. Het Nederlandse Instituut voor Onderzoek van de Volksgezond heidszorg (Nivel) onderzocht of een nieuw registratiesysteem tot verbetering kan leiden. Alle Ne derlanders boven de achttien krijgen dan een brief waarin wordt gemeld dat ze als donor staan geregistreerd, tenzij ze binnen een bepaalde periode an ders aangeven. Daarna volgt een bevestiging, maar ze kun nen ten allen tijde de registratie wijzigen. Deze methode leidt tot een stijging van het aantal men sen dat toestemt in orgaandona tie van twintig naar 53 procent. Enthousiast Directeur Paul Beerkens van de Nierstichting en woordvoerder van de adviescommissie van Hoogervorst reageert enthou siast. „Dit is een structurele ver groting van het aantal donoren. Wij verwachten dat hierdoor het aantal donaties verdubbelt. Dat is hard nodig, want een pa tiënt staat gemiddeld 4,5 jaar op de wachtlijst voor een nier. Jaar lijks overlijden tweehonderd mensen omdat een orgaan te laat komt." Volgens Roland Friele, die voor het Nivel het nieuwe registratie systeem onderzocht, maakt de commissie een denkfout. Hij zegt dat het om 'papieren winst' gaat. In het huidige systeem blijkt dat veel mensen die niet als donor te boek staan, toch or ganen afstaat, omdat de nabe staanden daar toestemming voor geven. In het nieuwe regis tratiesysteem komen deze dono ren hoogstwaarschijnlijk in de groep toestemmers. „Hierdoor blijft het aantal orgaandonaties per saldo gelijk." Friele neigt meer naar instand houding van het oude systeem en ziet nog winst door middel van voorlichting. GPD (Advertentie) Llj|| Elke dag een flatscreen TV voor elke 1000" beller. Flatpanel Philips LCD-TV Nummerinformatie (70 cent per minuut) Als je op zoek bent naar een telefoonnummer. Zie voor actievoorwaarden www.name-n-number.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3