Popfoto's tonen keerzijde glamour Elk vetrandje is verdwenen Concerten van vijf strijkkwartetten in stadhuis Middelburg Verkeersboete an echtpaar ,erscheurd Groen Links wil regels speelzalen Goesenaar mishandeld op perron Politie verspreidt signalement HZ ontwikkelt microtechnologie Taxichauffeur beroofd Misrekening Canadezen bij Slag om Schelde dinsdag 21 september 2004 15 HULST - Een verkeersboete ïöor het echtpaar Frits en Mag- Sandkuy 1 -Ongenaert uit Buist is door het Openbaar Mi- Tl.,crje in Amsterdam ver beurd. echtpaar kreeg op 10 mei bekeuring van 65 euro in de De twee zouden in de nacht ^28 maart met de auto op een spad in Amsterdam hebben treden. overtreding zou zijn begaan bd 1.00 urn-. Maar toen lag het gitpaarinbed. bezwaarschrift van de Hul- gnaren werd door de Officier lit Justitie verworpen. Ka een publicatie in de krant be side burgemeester J.F. Mul- jer zich met de zaak. Hij nam tontact op met de Amsterdamse politie met het verzoek de zaak der uit te zoeken. Bet echtpaar Sandkuyl-Onge- 2ert kreeg onlangs een brief ühet OM in de bus. Be boete was onterecht opge- J. Excuses werden gemaakt. bedrag van de reeds betaal- jeboete wordt terugbetaald. Dezaak had inmiddels landelij- tbekendheid gekregen. Het ge- was dat Mulder tientallen jneven en e-mails kreeg van nensen uit het hele land met ©soortgelijk verhaal. GOES - De fractie van Groen links wil op korte termijn pra- Itn over gemeentelijke regels en normen die de kwaliteit en de mUgheid van peuterspeelzalen binnen waarborgen. Peuterspeelzalen zijn niet opge ien in de Wet Basisvoorzie- eag Kinderopvang en hoeven derhal te niet aan de wettelijke regels daann te voldoen. Groen Links wil dat de gemeen- iedan maar regels maakt, op te semen in de subsidievoorwaar den. De tractie stelt vragen naar aan leiding van het ongeluk in aart, waarbij een peuter om •etleven kwam. GOES - Een 20-jarige inwoner van Goes is gistermiddag tussen 13.40 en 13.50 uur op het station in Goes door een bekende, die hem al langere tijd lastigvalt, meerdere ke ren in het gezicht gestompt en tegen zijn borst geschopt. Een onbekende man haalde de twee uit elkaar. Toen een bekende van de twintigjarige naderde, rende het slachtoffer van het station weg en deed hij aangifte op het politiebureau in Goes. De politie zoekt de man die de twee uit elkaar haalde en eventuele andere getuigen van de vechtpartij. Getuigen kunnen zich melden bij het bureau in Goes of bellen met telefoonnummer 0900-8844. MIDDELBURG - De politie Zeeland maakte gisteren het signalement bekend van de twee overvallers die donder dag in het gebouw van het ROC aan de Merwedelaan in Middelburg twee medewerkers van de Middelburgse stu dieboekhandel De Ruyter en Fanoy met een vuurwapen hebben bedreigd. De mannen van circa 1.80 meter lengte gingen er met een geldkistje vandoor waarin volgens de politie een aanzien lijk bedrag zat. De mannen zijn nog spoorloos. Ze waren in het zwart gekleed en droegen tijdens de overval dikke winterkleding. Ze hadden een jas aan en hun gezicht ging schuil achter een capuchon. De politie zegt dat het om twee negroïde mannen gaat. Een van de twee heeft een op merkelijk donker uiterlijk. De mannen zijn gesignaleerd tussen kwart voor een en kwart over een. De overval gebeurde omstreeks twee uur op donderdagmiddag. De politie weet niet waar de twee mannen zich drie kwartier voor de overval ophielden. Ook het geldkistje is onvindbaar. De boekhandel was in de school bezig met de verkoop van studieboeken. De politie zegt alle informatie te kunnen ge bruiken en roept getuigen op om te reageren op nummer 0900-8844. VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland (HZ) krijgt van de provincie ruim een half miljoen euro subsidie voor de ontwikkeling van microtechnologie ten behoeve van het midden- en kleinbedrijf. De provincie heeft op haar beurt weer 2,4 miljoen euro ge kregen van de Europese Unie in het kader van het pro gramma innovatieve acties. Een deel van dat geld gaat nu dus naar de HZ voor het project Micro Systems Techno logy. Dat biedt zogenaamde techno-starters (studenten en net-afgestudeerden) de mogelijkheid deel te nemen aan de verdere ontwikkeling van de microtechnologie. OOSTERLAND - Een 54-jarige chauffeur van taxibedrijf De Vlieger uit Oosterland heeft zondagnacht zijn geld moeten afstaan. De chauffeur had ter hoogte van Ooster land twee mannen opgepikt die naar Amsterdam-Oost wilden. Eenmaal aangekomen bij het Amsterdamse adres wilde de chauffeur afrekenen. Op datzelfde moment kwam een aantal personen op de taxi aflopen en bedreigden de chauffeur. Daarbij is geen fysiek geweld gebruikt. De chauffeur moest zijn geld afge ven en de taxirit is niet betaald. door Conny van Gremberqhe SLUIS - Met een noodgang jak kerden de geallieerde troepen tussen 6 en 15 september 1944 door België. De bevrijding van ons zuiderbuurland verliep van een leien dakje. Noemenswaardi ge weerstand werd door de Duit sers niet geboden. Hierdoor dacht de Britse veld maarschalk Montgomery met de Operatie Market Garden - een verrassingsaanval op de brug gen over Maas en Rijn bij Arn hem en Nijmegen - de Duitsers de doodsteek toe te kunnen bren gen. Met die bruggen in bezit zouden de geallieerde troepen zo kunnen oprukken naar het Ruhrgebied. Market Garden liep uit op een catastrofe. De op mars stagneerde en om de be voorrading van de bevrijdingsle gers veilig te stellen moesten de Britse, Canadese en Poolse troe pen er alsnog voor zorgen dat de oevers van de (Wester)Schelde in geallieerde handen kwamen. In het boek 'De Canadezen en de bevrijding van België' ver haalt de Vlaamse historicus Jac ques R. Pauwels uitgebreid over de strijd om - wat in militaire kringen - bekend stond als de Breskens Pocket, het tegenwoor dige West-Zeeuws-Vlaanderen en de Vlaamse grensstreek noor delijk van het Leopoldkanaal. Pauwels' boek handelt in grote lijnen over de bevrijding van België door de Canadezen, de ge vechten, het onthaal van de be vrijders door de Belgen, de lotge vallen van de jonge krijgers in het pas bevrijde land, de solda- tenliefjes, de opkomst van de nachtclubs en bordelen en de re vival van de Belgische bieren. Pauwels is er in geslaagd om een stuk militaire geschiedenis te koppelen aan een evengroot deel sociale historie. Het boekje, geschreven in een vlotte stijl, is gelardeerd met foto's, tekenin gen en kaartjes. Voor Zeeuwse lezers is het ge deelte handelend over de bevrij ding van het Scheldefort Zuid wellicht het meest interessante. Pauwels beschrijft, net als Cana dese historici voor hem, dat de veldheren van toen de verove ring van de zuidelijke Schelde- oever danig onderschat hebben. „Op het hoogste niveau was men heel optimistisch. Men ge loofde dat de hele onderneming, tot en met de inname van Bres kens, slechts drie, vier dagen in beslag zou nemen... Men scheen ook te geloven dat het Schelde fort Zuid door slechts ongeveer vijfduizend Duitsers bezet was", meldt hij. In werkelijkheid bleken er tus sen het Leopoldkanaal en Bres kens nog 25.000 Duitse man schappen gelegerd te zijn. De frontale aanval die de Canade zen in de nacht van 5 op 6 okto ber inzetten bleek een uiterst ris kante zaak. Achteraf zouden de Canadezen zeggen dat de strijd om het be scheiden Leopoldkanaal - het af wateringskanaal vanaf de Braakman tot aan Zeebrugge - in sommige opzichten heviger was dan de gevechten op de be ruchte Normandische stranden. Het duurde dagen voordat de Canadezen bressen konden slaan in de verdedigingslinie van de Duitsers aan het kanaal tje. Van echte bruggenhoofden was echter geen sprake. Op 9 oktober werd de strategie dan ook gewijzigd. In de vroege ochtend van 9 oktober staken amfibievoertuigen de monding van de Braakman over vanuit Temeuzen. Noordelijk van Bier vliet werd wel snel een bruggen hoofd geslagen, omdat de Duit sers hun troepenmacht juist ge concentreerd hadden on het zui delijk gelegen Leopoldskanaal. Twee dagen na de verrassings aanval op de westelijke Braak manoever werd Biervliet be vrijd. De Duitsers werden op dat moment in het oosten en zui den bedreigd. Generaal Eber- ding besloot zijn beste man schappen en materieel in te zet ten op het oostelijke front in Zeeuws-Vlaanderen, hetgeen leidde tot een verzwakking van de zuidelijke linie. Na hevige ge vechten konden de Canadese troepen ook op het zuidfront een doorbraak forceren. Op 16 oktober trokken de troe pen de Nederlands-Belgische grens over, werd Eede bevrijd en een paar dagen later Aarden burg. De oorlogsmachine zou echter nog twee weken lang op volle toeren draaien vooraleer de westhoek van Zeeuws-Vlaan deren bevrijd was. De strijd om de noordelijke Scheldeoever moest nog volgen. Pas op 28 no vember 1944 stoomde het eerste schip - de Canadese vrachtvaar der Fort Cataraqui- de haven van het vrije Antwerpen binnen. De Canadezen en de bevrijding van België 1944-1945 van Jacques R. Pauwels is uitgegeven door EPO in Antwerpen. ISBN 90-6445-361-6. Prijs 18,50 euro. Bob Dylan in zijn jonge jaren. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De Stichting Strijkkwartetten Nederland en de Stichting Kamermuziek Zee land organiseren voor het derde achtereenvolgende seizoen con certen in de Burgerzaal van het voormalige Stadhuis in Middel burg. Volgende week woensdag wordt een serie van vijf concer ten geopend door het Utrecht String Quartet. De Stichting Strijkkwartetten Nederland streeft naar concer ten van de beste ensembles op de mooiste plaatsen in Neder land. Er worden concerten geor ganiseerd op tweeëntwintig loca ties in Nederland. Aan de serie wordt meegewerkt door de bes te Nederlandse strijkkwartet ten. Die zijn op deze manier ver zekerd van een aantal concer ten, waardoor het de moeite waard wordt een speciaal pro gramma in te studeren. In Middelburg opent de serie op woensdag 29 september. De overige concerten vinden ook op woensdagavonden plaats, in november, januari, maart en mei. Verwaarloosd Het Utrecht String Quartet speelt volgende week woensdag werk van Mozart (KV 465), Dvorak (opus 51) en Willem Kes. Laatstgenoemde past in het streven van het Utrecht String Quartet naar het heront dekken en tot nieuw leven wek ken van vergeten componisten of ten onrechte verwaarloosde muziek, met name uit de perio de 1880-1940. Kes (1856-1934) werd in 1888 de eerste dirigent van het Concertgebouworkest. Gebrek aan waardering dreef hem in 1896 naar het buiten land. Romeo Woensdag 17 november treedt het Romeo Kwartet op met Cy- pressen van Dvorak Capriccio van Mendelssohn, Strijkkwartet nr 1 van Schulhoff en Opus 51 nr 1 van Brahms. Het Matangi Kwartet komt woensdag 26 januari naar Mid delburg. Op het programma staan Haydn (Opus 54, nr 2), Mo zart (KV 458) en Beethoven (Opus 59, nr 2). Woensdag 16 maart concerteert het Daniël Kwartet in de Burger zaal. Er wordt werk gespeeld van Mozart (KV 590), Bosmans en Debussy. Het Franciscus Kwartet sluit de strijkkwartettenserie in Middel burg af. Woensdag 18 mei spe len de vier musici werk van Hol (Strijkkwartet nr 1), Janacek (Strijkkwartet nr 1) en Beetho ven (opus 135). Het is mogelijk om een abonne ment te nemen op de concertse rie. Info: www.strijkkwartetten.nl of De Drukkerij. kunst ontdekking dat niet elke foto graaf zulke goede herinneringen had aan de tijd dat hij met een bepaalde beroemdheid werkte. Toch wist hij ze meestal over te halen materiaal beschikbaar te stellen. Zijn enorme enthousias me heeft daarbij ongetwijfeld een doorslaggevende rol ge speeld. Fantasie Tas: „Er zijn bijvoorbeeld fo to's, die vroeger op platenhoe zen stonden, die op de een of an dere manier snel in de vergetel heid zijn geraakt. Maar ik ver gat ze niet. Ik leefde toentertijd met die foto's, want die voedden mijn fantasie. De muziek was op dat moment mijn enige ont snapping." Sommige foto's kunnen best een schrikeffect geven, vertelt Tas. „Maar het belangrijkste gevoel dat je krijgt als je naar de foto's kijkt, is verbazing. Je ziet din gen die je nooit eerder hebt gezien. Je ziet bijvoorbeeld The Beatles voordat ze beroemd waren. Of Van Morrison als hij al wat ouder is. Wat mij ook fascineert, is de vraag waar om sommige artiesten zolang door blijven gaan. Voor mij is dat een mysterie. De reden voor deze expositie? Mijn eigen obses sie, die ik uitdiep van waar die Presley, Van Morrison en How- lin' Wolf uitstralen. Die magie wordt voor hem vooral bepaald door de schaduwzijde van het ar- tiestenbestaan. Tas: „Wat de tentoonstelling vooral laat zien, is als het ware de achterkant van het geluk, de B-kant van de single, en dus niet zozeer de glamour. De be roemdheden op de foto's van de expositie, zijn gefotografeerd op het toppunt van hun leven. Er hangt dan toch een soort aura om hen heen. Ik vind dat wat zij gepresteerd hebben, gezien moet worden. Mijn tentoonstel ling is dan ook tevens een soort eerbetoon." Enthousiasme Voor dat eerbetoon moest hij soms hemel en aarde bewegen. Hij reisde veel en kwam tot de Een zeldzame foto van Elvis Presley. foto's collectie Henk Tas vandaan komt", zegt de foto graaf. Naast de foto's van fotografen als Anton Corbijn, Paul Huf, Joel Brodsky, Robert Whitaker en Leif-Erik Nygrads zijn er ook kunstwerken te zien, die passen bij het thema. Expositie: The drifter The dreamer tot en mei 14 november te bezoe ken in De Watertoren van donder dag tot. en mei zondag van 12.00 tot 17.00 uur door Marianne van de Polder OOST-SOUBURG - Ruim hon derd unieke foto's van popster ren en andere beroemdheden rijn te zien op de expositie The bijter The dreamer in de Water toren in Oost-Souburg. Beel dend kunstenaar en fotograaf Henk Tas uit Rotterdam heeft de collectie samengesteld. Hij reisde de hele wereld over op roek naar zeldzame foto's. In de Watertoren is onder meer materiaal van The Beatles te ról dat nooit eerder in de open baarheid is gekomen. En Mari- iyn Monroe is, naakter dan ooit tevoren, in volle glorie te bewon deren. Tas wordt mateloos geboeid door het bijna ongrijpbaar magi sche wat pop-iconenals Elvis Veel gezinnen hebben moeite om rond te komen en kunnen zich bij het boodschappen doen geen volle winkelwagens veroorlo ven. foto Lex de Meester teloos bij Albert Heijn. Daar komt hij al sinds tijden niet meer. „De prijzen die daar gevraagd worden kunnen niet tip pen aan wat ze hier vragen. Ook niet nu Albert aan het stunten is." A. Schout is ook sinds enige jaren een vaste klant van de goedkope super marktketens. Ze scant wekelijks alle fol ders op zoek naar koopjes. Ondanks de vaste baan van haar man moet ze dat doen om rond te kunnen komen. „De vetrandjes zijn al allemaal verdwenen", zegt ze. Ze somt op: geen tv-gids meer. de krant delen we met de buren, het maandelijkse etentje met mijn dochter vindt nu thuis plaats, de caravan is ver kocht en de auto is al zeven jaar oud. Ze verwacht, zo vertelt ze op het parkeer terrein van de Middelburgse Lidl, dat de auto nog wel één tot twee jaar op de naam van haar man blijft staan. „Moet wel." Voor het onderzoek van Intomart wer den 750 mensen met middeninkomens ondervraagd. Van de huishoudens met kinderen gaf de helft aan regelmatig rood te staan. Onder meer vakantie, kle ding en de kapper zijn posten waarop bezuinigd wordt. Van de ondervraag den voelt 85 procent zich miskend door het kabinet. De Geus zei wel begrip op te kunnen brengen voor de onvrede. Zijn boodschap was dat juist ook de middeninkomens meetellen en straks naar verwachting kunnen profiteren van de aantrekkende economie. Voor het komende jaar is er nog koopkracht- verhes. „Ik heb goede hoop dat het het laatste jaar is", aldus De Geus. Boekengeld De 55-jarige Stella hoopt dat hij gelijk heeft, zegt ze in de ingang van de Mid delburgse Aldi. Net als Schout heeft ze de afgelopen jaren ook bezuinigd op al les wat maar mogelijk is. Het liefst zou ze naai' een goedkopere woning verhui zen. Die zijn er echter niet of nauwe lijks. En als ze iets vindt moet ze nog wel haar eigen woning zien te verko pen. Alleen in haar straat staan al maan den drie soortgelijke woningen als die van haar te koop. „Nauwelijks kijkers en geen kopers." J. Koppejan heeft een jaar geleden ook de Aldi ontdekt, zegt ze terwijl ze een muntstuk zoekt voor een winkelwagen tje. „Noodgedwongen, want het geld vliegt er bij ons met bakken tegelijk uit." De Middelburgse heeft kinderen die het voortgezet onderwijs volgen. „Alleen al het boekengeld, dat is een smak." Deze zomer is haar gezin voor het eerst sinds jaren niet op vakantie naar Frankrijk geweest. „Zou niet we ten hoe we dat moesten betalen." Dus werd het Cöte d'Oostkapelle. „Jammer voor de meiden, maar kon niet anders." Ze zwijgt even en hangt haar bood schappentas aan het wagentje. Voor ze de winkel inrijdt draait ze zich nog even om: „Ik weet niet waarvan anderen het doen. Maar wij zijn echt blij als we het eind van de maand halen zonder rood te staan. En helemaal blij als we iets opzij kunnen leggen voor noodgevallen en de studie van de mei den." door Emile Calon Meneer Peeters heeft een blik toma ten en een blik bruine bonen in zijn Lidl-winkelwagentje liggen alsme de een gesneden bruin brood, twee pak ken halfvolle melk en margarine. De Middelburger wijst op de drie courget tes, 'in de aanbieding', die half schuil gaan onder het brood. Hij herkent zich in het onderzoek dat zondag bekend werd gemaakt en waaruit blijkt dat veel gezinnen met moeite rondkomen. „Ik moet echt goed opletten om niet rood te staan." Volgens het onderzoeksbureau Into mart, in opdracht van Netwerk, heeft meer dan de helft van de gezinnen met een middeninkomen (1200-2000 euro netto) problemen om rond te komen met het maandsalaris. Bij huishoudens zonder kinderen gaat het om 45 pro cent. Uit dat onderzoek komt ook naar voren dat een overgrote meerderheid van de Inkomen mensen met middeninkomens het ge voel heeft dat het kabinet geen oog heeft voor hun financiële zorgen. Minis ter De Geus (Sociale Zaken) gaf in de uitzending aan de 45 procent die moei lijk rondkomt een 'hoog getal' te vin den. Hij noemde het een 'pijnlijk be richt' dat ook een groot aantal moet be zuinigen op de aankoop van verse groen ten. „Dat lijkt me niet gezond", aldus De Geus. Peeters moet lachen als hij met die woorden wordt geconfronteerd. Hij wijst weer naar de courgettes en zegt dat dat het luxe gedeelte van de maal tijd is. Vervolgens vraagt hij of de minis ter wel eens zelf boodschappen doet. „Alles is toch hartstikke duur gewor den." Hij heeft het idee dat sinds de invoering van de euro er een gigantische prijzen slag heeft plaatsgevonden. Een paar jaar geleden winkelde hij bijna gedach-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31