OVINCUUE ZEEUWSE COURAN eist drie procent meer loon PZC UWV schrapt nog eens drieduizend banen OPEN HUIS Jljirpact Yudhoyono zesde president Indonesië Nederlanders geven prioriteit aan zorg ]erste dag demonstraties trekt tienduizenden mensen Jeanne treft Haïti hard Gijzelaar in Irak onthoofd Zieke premiers zijn zeldzaam Noodgedwongen naar de Aldi Micha Janse mist medaille 17 Politici boos over aanval topman pensioenfonds i m .16° |l2° W 6 jjeuw seizoen /isselend bewolkt en een enkele bui. westenwind en r0nd 16 graden' (e jaargang no. 223 isdag 21 september 2004 mummer 1,20 Allersnelste even in de riemen 13 internet: www.pzc.nl «Mille Prick (N HAAG - De FNV eist ie nieuwe CAO-onder- mdelingen een loonstij- ngvan 3 procent. De bond 01,15 procent om de ge- ilgen van de bezuinigings- innen van het kabinet te te doen. Daar bovenop *1 een loonstijging van procent komen. die nieuwe looneis zet de itenlrale de verhoudingen m de sooiale partners ver- op scherp. Het kabinet riep bonden eerder op twee jaar lie zien van looneisen. Na het van het Voorjaarso- ï!eg voelt de bond zich niet gergehouden aan die oproep, christelijke CNV wil nog jen nieuwe eisen stellen. De pndwil eerst afwachten wat er a de kabinetsplannen over nadat de Tweede Kamer over heeft uitgesproken, tekgevers reageerden meteen op de manoeuvre van kFNV. Volgens werkgevers or- VNO-NCW kan de Ne- economie een dergelij- looneis er absoluut niet bij Ireuk Mijbeschouwen dit als een ern- f;ge breuk van het verantwoor- koonbeléid, waarover wij het yer met de vakbeweging eens pen", zei een woordvoerder m de werkgeversorganisatie. de werkgevers- kanisatie voor het midden- en (Advertentie) 50 Plus Beurs 22-26 September Jaarbeurs Utrecht Ruim 500 stands en shows Met korting naar de beurs? nw.50plusbeurs.nl (026) 37 7 9 7 3 7 kleinbedrijf, noemt de eisen 'on zin', omdat de economie in Ne derland niet veel verbeterd is. De looneis van de FNV kwam gisteren na een eerste dag van massale demonstraties en stakin gen in met name de Randstad. Op de Cool singel in Rotterdam verzamelden zich zo'n zestigdui zend werknemers om hun onvre de te uiten over de kabinetsplan nen. De bonden hadden gere kend op twintigduizend betog- wrs. „Dit sterkt de geloofwaar digheid van de vakbeweging", zei CNV-voorzitter Terpstra. Zijn FNV-collega De Waal zei tot de menigte: „Als dit slechts een regionale bijeenkomst is, dan wordt de landelijke manifes tatie 2 oktober in Amsterdam he lemaal een succes." De woede van de bonden en de monstranten richt zich op de ka binetsplannen die ertoe moeten leiden dat de werknemer goed koper wordt. Zo wil de regering vut en prepensioen schrappen, de eisen voor toetreding tot de WAO aanscherpen en de WW versoberen. Ook wil het kabinet dat werknemers langere werk weken gaan maken. De regering hoopt daarmee dat de economie beter kan concurreren met het buitenland. Op dit moment zijn de werknemers, door de relatief hoge lonen, te duur geworden. In Rotterdam reed gisteren het openbaar vervoer niet tussen ochtend- en avondspits en be gonnen in de haven honderden werknemers aan een 24-uurssta- king. Verder legden honderden gemeenteambtenaren, zorgper- soneel en docenten in het mid delbaar beroepsonderwijs het werk neer. Brandweerlieden be stormden het stadhuis en ontsta ken er vuurwerkbommen. Ook in Den Haag lagen het open baar vervoer en het onderwijs deels plat. Bij de brouwerij van Heineken in Zoeterwoude werd het werk door een ploeg van zo'n tweehonderd man neerge legd. GPD pagina 13 de woede zit diep Een man balt de vuist bij de Wouwse Tol, waar Zeeuwse actievoerders zich gisteren verzamelden op weg naar de manifestatie in Rotterdam; de tekst op zijn T-shirt maakt duidelijk waar hij tegen ageert: 'Economie terrorists: De Geus, Zalm, Balkenende, Schraven'. foto Dirk-Jan Gjeltema (Advertentie) Om te laten zien hoe interessant techniek is! ZATERDAG 25 SEPTEMBER 2004 Van 13.00 tot 17.00 uur Airpack B.V. Groeneweegje 19 en 25 4301 RN Zierikzee lel. 0111 -415455 coor Step Vaessen JAKARTA - De 55-jarige oud-generaal Susilo Bambang Yudhoyono wordt de zesde presi dent van Indonesië. Hij kreeg rond 60 procent van de stem- men. President Megawati kwam niet verder dan 40 procent. Yudhoyono eiste de overwin- [isteren nog niet op. De of- uitslag komt pas op 5 ok tober Wel bedankte de oud-mi- Jjister van Veiligheidszaken In- Qönesiërs voor hun steun en ver- komven. Als een ware staats kan stak hij meteen de hand uit de aanhangers van Mega- om samen met hem de toe komst tegemoet te treden. vati deed op de valreep Pil van alles om haar politieke oarrière te redden. Zo kregen ambtenaren vlak voor de verkiezingen nog een bonus. Maar één van hen vertelde dat ze|per niet van plan was om JGn te laten omkopen. „Be dankt voor het extraatje maar Mem op wie ik wil", zei ze. ■nee verwoordde ze de stem- in het land. Hoewel Indo- fop veel terreinen de afgelo ste jaren weinig opschoot, is er hhmhhhiI wel een groeiend democratisch besef. Het duidelijkste bewijs hiervoor is de falende poging van de grootste partijen, PDI-P en Golkar, om een coalitie te vor men achter Megawati. Met hun grote netwerk dacht de politie ke elite dat ze de zege op zak had, maar het volk besliste an ders. Yudhoyono zal snel moeten la ten zien dat de beloofde verande ring ook daadwerkelijk plaats vindt. Hij zal korte metten moe ten maken met corrupte politici, de verrotte bureaucratie, het rechtssysteem moeten opscho nen en zorgen voor meer veilig heid. GPD door Paul van der Zanden AMSTERDAM - Het Uitvoe ringsinstituut Werknemersverze keringen (UWV) schrapt de ko mende jaren nog eens driedui zend banen. Dit aantal komt bo venop de vorig jaar aangekon digde reductie van 6300 arbeids plaatsen. Gedwongen ontslag wordt niet uitgesloten. Dat maakte het UWV gisteren be kend. De instantie zorgt voor de uit voering van de WAO en de WW. Door de wijzigingen van de ar beidsongeschiktheids- en werk loosheidswetten neemt het werk aanbod af. Dat is nu al het geval en dat zal de komende jaren naar verwachting doorzetten. Daarom is de extra ingreep in het banenbestand nodig, zei een woordvoerder van de raad van bestuur. Fusie Het UWV ontstond twee jaar ge leden uit de fusie van vijf uitke ringsinstanties en hun opdracht gever LISV. In de zomer van 2003 kondigde het UWV het schrappen van 6300 banen aan in de periode tot 2008. Dat was volgens het bestuur nodig we gens overlapping van functies en het afstoten van taken. Het UWV telt ruim negentiendui zend arbeidsplaatsen. De Ondernemingsraad en de vakbonden zijn gisteren geïnfor meerd. Bestuurder I. van der Weiden van AbvaKabo zei ver bijsterd te zijn over de extra ba nenreductie maar ook over het kleine aantal werknemers (ne genhonderd) dat sinds vorige zo mer is vertrokken. „Ik vind dat het management heeft gefaald. Ze hadden er mee aan moeten doen om mensen te stimuleren ander werk te gaan zoeken. We zullen hoe dan ook geen gedwon gen ontslagen accepteren", al dus de vakbondsbestuurder. Ook bestuurder R. Zijlstra van vakbond De Unie wil gedwon gen ontslagen voorkomen. Het UWV heeft een sociaal plan met regelingen voor gedwongen ont slag, maar volgens De Unie is dat binnenkort achterhaald. „Plet kabinet is druk bezig om dat soort regelingen uit te kle den", aldus Zijlstra. ANP BAGDAD - Een Amerikaan die vorige week in Irak was ont voerd, is gisteravond door zijn ontvoerders onthoofd. Op een mosliminternetsite was op een video te zien hoe een ge maskerde man de Amerikaan Eugene Armstrong met een mes het hoofd afsnijdt. Later op de avond werd zijn lichaam in Bag- dad gevonden. Armstrong werd vorige week donderdag samen met zijn landgenoot Jack Hensley en de Brit Kenneth Bigley in Bagdad uit hun huis ontvoerd. Ook de andere Ameri kaan en de Brit zouden binnen afzienbare tijd worden gedood, zo werd gesteld. GPD/RTR pagina 5 haast met proces-Saddam GONAIVES - De tropische storm Jeanne heeft op Haïti aan zeker vijfhonderd mensen het leven gekost. Dat heeft E. Cantave, de verte genwoordiger van het getroffen district Artibonite, gisteren gezegd. Een woordvoerder van de Verenigde Naties sprak eerder op de dag van zeker 250 doden. Volgens hem liggen er in het mortuarium van het ziekenhuis in de plaats Gonaives (foto) 250 stoffelijke overschot ten. Half Gonaives staat onder water door hevige regenval en over stromingen. foto Sophia Paris/RTR Van plezierjacht naar wildbeheer Prinsjesdag moet het stellen zonder de premier en de alge mene beschouwingen worden uitgesteld door de voetinfec tie van Balkenende. Veel ervaring heeft Nederland niet met zieke regeringsleiders. Eén keer kwam de ministerraad bijeen in een ziekenhuis, maar toen was er een minister ziek. Steeds meer gezinnen kun nen slechts met moeite rondkomen. Ze speuren de folders af naar aanbiedin gen, komen vaker bij de Al di dan bij Albert Heijn en doen de tv-gids maar de deur uit. „We zijn echt blij als we het eind van de maand halen zonder rood te staan." Micha Janse heeft bij zijn eer ste optreden op de Paralym pics in Athene naast een me daille gegrepen. De atleet uit Zoutelande werd gisteravond in zijn klas se vijfde op de vijftienhon derd meter. Donderdag is Janse ook een van de deelne mers aan de achthonderd meter. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buitenland: 5; Economie: 6; Radio en Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, 14 en 15; Sport: 16 en 17; Buitengebied: 19, 20 en 21 DEN HAAG - De regeringspar tijen vinden dat ABP-topman John Neervens onterecht onrust zaait. Neervens heeft gezegd dat het kabinet het pensioenstelsel om zeep wil helpen. CDA, VVD en D66 willen de topman op het matje roepen. Neervens vermoedt dat het kabi net een geheime agenda heeft. Het afschaffen van het prepen sioen zou een eerste stap zijn op weg naar het afschaffen van het ouderdomspensioen, vreest de ABP-topman. „Wat een paranoïde reactie van Neervens", reageert D66-fractie- voorzitter Dittrich. „Het af schaffen van het prepensioen staat op zichzelf. Waarom zou den we belastinggeld in moeten zetten om mensen eerder op te laten houden met werken? Dat is heel iets anders dan aan het ouderdomspensioen tornen." Ook WD-Kamerlid De Vries herkent de angst van Neervens niet. „We hebben een prima pen sioenstelsel en dat moeten we vooral zo houden." Mosterd, de pensioenspecialist bij het CDA, neemt het Neer vens kwalijk dat hij de publici teit heeft gezocht met zijn uit spraken. „Dit zaait maar onrust bij de mensen." Kapot Depla van de PvdA kan wel be grip opbrengen voor Neervens. „De openbare agenda van dit ka binet is dat het de collectieve re gelingen zoals vut en prepen sioen kapot maakt. Het effect kan zijn dat het vertrouwen in het pensioenstelsel beschadigd raakt. Ik vind dan ook niet dat Neervens onrust zaait. Het is juist het kabinet dat angst zaait, bijvoorbeeld door weer een stu die te doen naar de pensioenleef tijd." GPD van onze redactie binnenland ENSCHEDE - Nederlanders vin den dat de zorg ontzien moet worden bij bezuinigingen. Ook aan sociale voorzieningen, zoals pensioenen en onderwijs, geven Nederlanders prioriteit. In sport en milieubeheer mag het kabi net eerder snoeien en ook het af lossen van de staatsschuld vindt men minder belangrijk. Dat is gisteren gebleken uit een onderzoek van het bureau New- com Research Consultancy, dat is gelieerd aan de Universi teit Twente. Via een representa tief panel op internet vroeg het bureau ruim 1300 mensen om aan te geven welke beleidsterrei nen behoren tot hun topdrie van prioriteiten en welke drie er het minst toe doen. Van de ondervraagden zet 92 procent zorg in de topdrie, socia le regelingen en onderwijs vol gen met respectievelijk 83 en 64 procent. Rond de driekwart zet sport en milieubeheer in hun lijstje van minst belangrijke za ken. Een referendum over af schaffing van het prepensioen mag op een grote opkomst reke nen, wijst het onderzoek uit. Meer dan de helft zou zeker gaan stemmen, een kwart is dat waarschijnlijk van plan. Ms ac tiemiddel geniet een referen dum verre de voorkeur boven stakingen. Negentig procent, zou bij de volksraadpleging te gen afschaffing van het prepen sioen stemmen. ANP ELAND Weet wat de Zeeuwen beweegt Vijf weken voor 14.50 m Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving v (postlbankrekeningnummer- I T Noteert u mij vi abonnement va voor €14,50 or een proef- i 5 weken Ik geef daarbij éénmalig toestem- PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 711688H555530" O Noteert u mij voor een abon- nement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automati- i sche incasso 19,95). O per kwartaal met automa- tische incasso 58,00). I O per jaar met automatische j incasso 222,50). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice j Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis: 5 0800 - 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1