pzc Idee één waterschap valt goed tegen de sociale afbraak Kamer bezorgt kokkelvissers laatste strohalm Beeld Thom Puckey zit bewoners dwars 13 Hoofdingelanden ongerust over onderzoek fusie Provincie en ZLTO juichen onderzoek naar samengaan toe Petje af voe j'n 'oed Meer bezoekers Jazz by the Sea Kassen strijdig met afspraken DOW vervangt krakerleiding Deltaweg twee weken gestremd Vrouw mishandeld in Vlissingen Meer ruimte amateurtoneel in Ledeltheater Supersnel jacht op transportschip gehesen V School Groede viert jubileum Wedstrijd buikschuiven Woede zit diep bij actievoerders dinsdag 21 september 2004 frnr Fuqène Verstraeten jEBNEUZEN - Binnen het algemeen bestuur van het naterschap Zeeuws-Vlaan-de- ren is veel onrust ontstaan over de voorgenomen studie naar één waterschap voor heel Zeeland. Verontruste hoofdingelanden hebben het dagelijks bestuur verzocht om op zo kort mogelij ke termijn een buitengewone openbare vergadering te beleg gen. Dit met als enige agendapunt het voorstel van het dagelijks bestuur om verder onderzoek te doen naar integratie van de waterschappen Zeeuws- Vlaanderen en de Zeeuwse Ei landen. De brief is ondertekend door de hoofdingelanden G. Michiel- sen, E. de Deckere, J. Ver- eecken, J.P. Hageman, M. Vin- ke, A. Dobbelaer en K. Marti net. Volgens het zevental heeft een telefoontje geleerd dat het ver zoek wordt gesteund door nog heel wat meer leden van de al gemene vergadering. De hoofdingelanden vinden dat de strekking het voorstel voor het fusie-onderzoek mogelijk zo vergaand is, dat de algeme ne vergadering zich hierover op de kortst mogelijke termijn moet kunnen uitspreken. De al gemene bestuurders willen liefst al op donderdag 30 sep tember bijeenkomen. Mocht die datum niet meer haalbaar zijn, dan wel zo spoedig moge lijk en in elk geval vóór de eerstvolgende algemene verga dering. ftwvAb van der Sluis MIDDELBURG - Het initiatief van de twee Zeeuwse water schappen om onderzoek te doen naar een fusie is een lovenswaar dig initiatief. Dat zegt gedeputeerde J. Suur mond in reactie op het besluit van de dagelijkse besturen van je waterschappen Zeeuwse Ei- ELLEWOUTSDIJK - Onder het motto 'Petje af voe d'n 'oed'. «pent vrijdag 24 september 't Kerkje van Ellesdiek een ten toonstelling over het hoofddek- .<1 in.het algemeen en de hoed in het bijzonder. Hanny Mallekote laat hoeden i uit haar atelier Hoed Ge- cen en Agnes van den Dries toont zijden sjaals, die ook over hei hoofd kunnen worden gedra gen. Er zijn ook hoeden die meedin- u naar een prijs in de wed strijd Windkracht, die 't Kerkje momenteel organiseert. Mooi Zeeland laat hoofdtooien de Zeeuwse klederdracht tn. Tevens is er in 't Kerkje een mi- m-hoedenatelier. W. Scholten, directeur van de stichting Cultu- I Erfgoed Zeeland opent de tentoonstelling met een inlei ding over volksvlijt, volkscul tuur en kunst. De avond begint om 20.00 uur. landen en Zeeuws-Vlaanderen. Of de vorming van één schap goedkoper is voor de burger, be twijfelt hij overigens. „We moe ten ons niet blindstaren op aller lei mogelijke tariefsvoordelen", zegt hij. Het plan om onderzoek te doen naar de vorming van één Zeeuws waterschap valt goed in Zeeland. Landbouworganisatie ZLTO laat bij monde van vice-voorzitter P. de Koeijer we ten een studie zeer de moeite waard te vinden. „Zeker als er kansen zijn om efficiënter te werken, waardoor de lasten voor boeren en burgers lager uit vallen." Hij waarschuwt overi gens voor al te veel enthousias me. „Groter is niet altijd beter. Maar een kostenbesparing, die kan worden doorvertaald naar boeren en burgers is welkom." De discussie om de waterschap pen op te heffen is met het stand punt van de Tweede Kamer, die de organisatiestructuur in stand wil houden, een gepasseerd sta tion. Dat vinden zowel De Koe ijer als gedeputeerde Suur- mond. „Bij het waterschap zit ten toch de specialisten en niet bij de provinciale politiek", zegt de ZLTO-voorman. Ook gedepu teerde Suurmond vindt dat met de voorgenomen fusieplannen een discussie over opheffing van de waterschappen tot het verle den moet behoren. Regelmaat Statenlid M. Wiersma (Groen- Links), die in Provinciale Staten met enige regelmaat een lans breekt voor het opheffen van de Zeeuwse waterschappen, is (nog) niet zover. „Dat is iets voor slimme juristen." Volgens hem is - nu de waterschappen zelf aangeven winst te kunnen behalen door samen te gaan - de tijd rijp om een stap verder te gaan. „Opheffen en bestuurlijk in de provincie integreren", vindt hij. „Dat scheelt aanzien lijk in de kosten. Wees professio neel en spring over je eigen scha duw heen." Volgens Wiersma ontbreekt het in de provincie Zeeland aan bestuurlijke en poli tieke moed om de twee water- schappen op te heffen. Dijkgraaf W. Gosselaar van Zeeuwse Eilanden stelt dat zo wel zijn waterschap als de orga nisatie in Zeeuws-Vlaanderen uitstekend op zijn taken is bere kend. Hij zegt dat de plannen tot 2008, wanneer mogelijk één waterschap actief is in Zeeland, financieel kunnen worden uitge voerd. Volgens Gosselaar heeft het eni ge jaren geduurd voor beide be sturen bereid waren na te den ken over een mogelijke fusie. „Zeeuwse Eilanden is acht jaar geleden tot stand gekomen en het duurt even voor je aan lande lijke ontwikkeling gewend bent. In Zeeuws-Vlaanderen is het fu sieproces later tot stand geko men. Dan heeft het even tijd no dig om de twaalf mensen in de dagelijkse besturen op één lijn te krijgen. Nu hebben we tegen elkaar gezegd: we moeten het toch maar doen, gelet op allerlei landelijke ontwikkelingen. On ze algemene vergadering roept regelmatig op tot efficiency maatregelen en de tariefstijgin gen te beperken." Inzicht De dijkgraaf van Zeeuwse Eilan den vindt niet dat het inzicht om tot fusie te komen te laat is gekomen. Zijn organisatie be trok vorige week een nieuw mil joenen euro's kostend kantoorge bouw; Zeeuws-Vlaanderen nam anderhalf jaar geleden intrek in een nieuw pand. „Vergeet niet dat het besluit voor nieuwbouw vijf jaar geleden al is genomen." Ook gedeputeerde Suurmond vindt de discussie over nieuwe kantoorpanden minder rele vant. „Een kantoor kun je altijd verkopen." Wat hem zorgen baart is de werkgelegenheid in Terneuzen, mocht er één water schap komen. „Uit bevolkings prognoses blijkt dat de bevol king in Terneuzen over twintig jaar met achtduizend zielen af neemt. In fusieprocessen zie je ook altijd een centralisering van diensten. Daar moeten we als provincie eens goed naar kijken. Dat betekent qua werkgelegen heid toch een punt van zorg in Terneuzen." DOMBURG - De organisatie van Jazz by the Sea schat dat het festival de afgelopen week dertigduizend bezoe kers heeft getrokken. Vorig jaar trok Jazz by the Sea onge veer vijfentwintigduizend bezoekers. Het festival vond van dinsdag tot en met zondag plaats op verschillende Walcherse locaties. TERNEUZEN - De locatie die de gemeente Terneuzen in gedachten heeft voor glastuinbouw is deels in strijd met het convenant dat ooit is afgesloten over een ecologische verbindingszone. Dat schrijft de Temeuzense LPF-fractie in schriftelijke vragen aan burgemeester en wethouders. Volgens raadslid C. Freeke is in het kader van het ROM-project Kanaalzone vóór de herindeling door ver schillende partijen een convenant gesloten. Daarin is vast gelegd dat er één kilometer vrije ruimte tussen Westdorpe en het industriegebied moet blijven bestaan. In die strook bevindt zich volgens Freeke ook de verbindingszone van de Ecologische Hoofdstructuur (EHS) tussen Zwarten- hoek en de westoever richting Braakman. „Welnu, de be drijfswoningen alsmede een deel van de kassen zijn door B en W midden in de verbindingszone getekend", stelt Freeke vast. HOEK - Dow Benelux is deze week begonnen met de ver vanging van een krakerleiding. De zestig meter hoge lei ding is door roestvorming aangetast. Voor het karwei moet een van de drie krakers worden stilgelegd. In vroe ger jaren betekende dit onherroepelijk dat er moest wor den gefakkeld. Nu is dat niet nodig, omdat de twee ande re krakers van Dow de productie gewoon overnemen. Het karwei neemt ongeveer een week in beslag. WILHELMINADORP - BAM Wegen BV is gisteravond be gonnen met onderhoudswerkzaamheden aan de Deltaweg ter hoogte van Wilhelminadorp en Wolphaartsdijk. De ko mende twee weken, behalve in het weekeinde, wordt het verkeer daarom over de parallelweg geleid. Ook de Lange- weg naar Wilhelminadorp en Wolphaartsdijk is tijdelijk afgesloten. In opdracht van de provincie legt BAM Wegen nieuw asfalt met nieuwe detectielussen voor de stoplich ten en nieuwe wegmarkeringen. Ook komen er in de berm groeistenen naast het asfalt. Voor de afwikkeling komt er een verkeerslicht zodat het verkeer vanuit Zierikzee en vanuit Goes om beurten over de Parallelweg kan rijden. Daar geldt overigens een maximum snelheid van vijftig ki lometer per uur zolang de werkzaamheden duren. VLISSINGEN - Een 58-jarige Vlissingse vrouw is zondag avond mishandeld op de Rosenburglaan in haar woon plaats. De politie heeft in verband met de mishandeling later op de avond een 18-jarige jongen aangehouden. De vrouw werd na een woordenwisseling door de man in haar gezicht gestompt. Door de klap kwam ze met haar hoofd op het wegdek terecht. Ze is met een ambulance naar het ziekenhuis gebracht. OOSTBURG - Veel grote namen dit seizoen in het Ledeltheater in Oostburg. Namen als Ray mond van het Groenewoud, Mar- jriet Eshuijs, Henk Westbroek, Thé Lau en Johan Verminnen. Ook is er veel aandacht voor ca- t met onder anderen Javier Guzman, Theo van de Oever en Arie Vuyk. Dans, revue, kome- en toneel completeren het Drogramma. ar is er meer ruimte voor amateurvoorstellingen uit eigen streek. De regionale inbreng wordt verzorgd door gezelschap pen als Het Eeklo's kamerkoor, muziekvereniging Harmonie Oostburg, toneelvereniging De Plattelanders, operette vereni ging ZOMA en charmezanger JaccoRicardo. Meer dan 150 re gionale artiesten brengen vrij dag 22 oktober in het kader van de herdenking van de zestigjari ge bevrijding een gevarieerd pro gramma op de planken. De ma nifestatie 'Zeeland 60 jaar be- 'vrijd' wordt ook opgevoerd in Goes (29 oktober) en Middel burg (5 november). 'Voorkinderen en families zijn er onder meer optredens van theaterpoppenkast Tierelijn, Cowboy Billie Boem en Euro- ddds. De Wouwse Tol vormde gisteren de regionale verzamelplaats voor actievoerders op weg naar Rotterdam; waartegen de actie gericht was, werd op allerlei manieren duidelijk gemaakt. foto Dirk-Jan Gjeltema door Jeffrey Kutterink GOES - „Gaat deze bus ook naar Rotterdam? Als er nog een plek vrij is, wil ik mee. Nee, ik ga niet demonstreren. Maar ik moet wel naar Rotterdam." Station Goes, even voor negenen. Met een flauwe glim lach draait de jongeman met een fiets in de hand zich om. „Het was te proberen", mom pelt hij. Niet dat de eindbestemming van de bussen onduidelijk is. Op el ke voorruit prijkt een plakkaat: 'Actie vakbonden'. Twee van de 22 touringcars uit Zeeland ver trekken vanaf station Goes. De bussen pikken demonstranten uit de hele provincie op: 1100 in totaal. Zo'n 250 gaan met de ei gen auto naar Rotterdam, zo hebben ze de coördinatoren van de actie laten weten. Voor Zeeuwse begrippen een fors aan tal. Al draaien de meeste bedrij ven en de Zeeuwse havens ge woon door. Gedwee stappen de actievoer- TERNEUZEN - Bewoners van bet Oostelijk Bolwerk in Terneu zen vrezen dat het enorme beeld van Thom Puckey hun uitzicht °P de Weslerschelde zal versto- Ze willen dat de gemeente eer- afgemaakte afspraken nakomt en met de bewoners overleg pleegt over de locatie, schrijven meen 'klacht' aan de gemeen teraad. Meer dan twee jaar geleden was *r al een informatie-bijeen komst voor omwonenden over ;deherinrichting van de Schelde- •youlevard. In het verslag is .^vart op wit beloofd dat met de «ewoners van het Oostelijk Bol lek zal worden bekeken welke •gevolgen de locatie van het •weid heeft voor het uitzicht op ders uit Goes in de bus. Geen leuzen, geen scheldkanonnades. Zelfs geen toeters. Het begin van een schoolreis gaat er nog luidruchtiger aan toe. Wie niet op de sjaals en shirts let, zou zelfs kunnen denken dat het om een gezellig uitstapje van de plaatselijke biljartclub gaat. Veel mannen, weinig vrouwen. Dikwijls ouderen. Slechts een handvol jonger dan een jaar of vijfendertig. Toch is het schijn. Want de woede zit diep, de ver ontwaardiging is groot. Eén ver keerde opmerking is genoeg om de stemming als een blad aan een boom te laten omslaan. „Weet u wat het is? Het gaat nog steeds veel te goed met de mensen in dit land." Piet van Eenennaam is gepensioneerd. Ja renlang heeft hij gewerkt bij Wolter en Dross. „Ik vraag me af waarom mensen niet mee gaan. Het is de mentaliteit. Ik ke, ikke en de rest... Als het met mij maar goed gaat. Maar met dat individuele denken redden we het niet in dit land. Het moet afgelopen zijn. De vakbeweging moet zijn tanden weer laten zien. Iedereen wordt oud. Ieder een kan ziek worden. Iedereen! Denk daar goed om. We zijn alle maal mensen. Ook al gaat het nu misschien goed met je." Op het laatste moment stappen er nog mensen op de bus af. „Is er nog een plekje? Kunnen we nog mee?" Geen vakbondslid, wel strijdvaardig. De reisleider is streng. „Tien voor half tien moeten we weg", bast hij. Zijn bus zit tjokvol. Het eerste deel van de reis is kort. Bestemming: de Wouwse Tol, nabij Bergen op Zoom. Tijdelijk uitgeroepen tot regionale verzamelplek voor tou ringcars met demonstranten. Of beter: een vluchthaven voor wildplassers, Sommige wisselen van bus, zodat ze nu wel een zit plaats hebben. Vroegpensioen „De kabinetsplannen zijn een grof schandaal", laat Wim Ver- mue nog even duidelijk weten. „In februari wordt ik 57. Geen vroegpensioen meer voor mij dus. Daarom sta ik zodadelijk op de barricade. Dit kan toch niet?" Een man die met een half oor naar het gesprek staat te luisteren valt in de rede. „Econo mische terroristen. Dat zijn het!" Van alle kanten krijgt hij bijval. Vermue: „Maar ik sta er ook voor anderen hoor. Want ook de mensen die een goed sala ris hebben, moeten zich eens flink achter de oren krabben. Ze ker jongeren moeten eens bij zichzelf te rade gaan." De reis gaat een dik kwartier la ter verder richting De Kuip. Ie dereen krijgt er een kaartje, zo dat hij aan het eind van de mid dag de juiste bus kan terugvin den. Pendelbussen brengen de actievoerders naar de Willems- en Erasmusbrug; startplaatsen van de bonte stoet. Einddoel: de Coolsingel. „Je weet niet wat je ziet", roept Albert van Damme, actiecoördi nator voor Zeeland als hij een glimp probeert op te vangen van de menigte op de Coolsingel. „Zo'n mensenmassa hadden we niet verwacht. Een duidelijk sig naal aan iedereen die roept dat de Westerschelde. „Tot op he den heeft er geen enkel overleg plaatsgevonden", stellen de be woners vast. Wel hebben ze gelezen dat drie oranje paaltjes in het gras de lo catie markeren. Ook valt vol gens de bewoners op dat het beeld steeds groter wordt. In de laatste berichten is sprake van een beeld van vijf meter hoog en vier meter breed. De bewoners verzoeken de gemeenteraad om te bewerkstelligen dat de defini tieve plaats van het kunstwerk alsnog in overleg met de omwo nenden wordt bepaald. Het bronzen beeld is in 1996 al door de Terneuzense gemeente raad uitgekozen als kunstwerk dat bij het nieuwe stadskantoor moest worden geplaatst. Vol gens de laatste berichten zal het beeld niet eerder dan volgend jaar in Terneuzen arriveren. VLÏSSINGEN-OOST - Het nieu we motorjacht The world is not enough, volgens insiders het snel ste jacht ter wereld, werd giste ren uit het water van de Scandia haven in Vlissingen-Oost geta keld en op een transportschip ge legd voor vervoer naar de welge stelde eigenaar in Florida. Het schip heeft een lengte van 42 meter, een breedte van negen me ter, weegt 140 ton en zou een snelheid halen van 120 kilome ter per uur. De firma Timmerman uit Middel burg heeft op het schip waarmee The world is not enough zal wor den vervoerd een soort dekstoel gemonteerd, waardoor het luxe jacht niet kan schuiven tijdens het vervoer. Het supersnelle schip is ge bouwd op de werf Millennium Super Yachts in Har- dinxveld-Giessendam. foto Lex de Meester f 'Ét ::'W - rt»^ de rol van de Nederlandse vak beweging is uitgespeeld. Veel mensen ook van in de dertig. Dus niet alleen oude knarren. Dat er vanuit Zeeland veel oude ren zijn, komt omdat daar rela tief veel ouderen in de bedrijven werken." Het is, zo onderstreept hij, 'slechts een opwarmertje' voor de grote landelijke demonstra tie op 2 oktober op het Amster damse Museumplein. „Daar ver wachten we zeker 150.000 men sen. Dat is zeker reëel. Je merkt op een dag als vandaag dat men sen de vakbeweging steunen. Na tuurlijk werkt die aan moderni sering; aan meer keuzevrijheid voor individuen. Maar collectie ve regelingen vormen de basis van de vakbonden. Daarvoor krijgen we nu steun. En we mer ken ook dat mensen nu pas los komen, dat ze beseffen wat er op het spel staat. De informatie campagne van de vakcentrales is nu afgelopen. De komende we ken gaan we actie voeren in be drijven en instanties in alle sec toren." door Harmen van der Werf DEN HAAG - De kokkelvloot moet dit jaar nog kunnen uitva ren op de Waddenzee. Minister Veerman van Landbouw heeft gisteren die opdracht meegekre gen van een Kamermeerderheid van CDA, VVD. SGP en Chris tenunie. De Raad van State besliste vori ge week in een voorlopig vonnis dat de mechanische kokkelvisse rij eerst moet wachten tot alle bezwaren tegen de afgegeven vergunning zijn behandeld. Dat betekent in wezen dat er niet meer kan worden gevist in de Waddenzee. Het kabinet had eind juni al besloten geen visver gunningen meer te geven na 1 ja nuari 2005. De voorlopige uit spraak van de Raad van State betekende feitelijk een versneld einde van de mechanische kok kelvisserij. Een Kamermeerder heid wilde zich daar gisteren in een spoeddebat niet bij neerleg gen. Minister Veerman moet juri disch alles uit de kast halen om de schorsing van de vergunning ongedaan te maken, oordeelden CDA, VVD, SGP en Christen- Unie. Helemaal onmogelijk is dat niet, reageerde Veerman, al achtte hij de kans op succes 'theoretisch heel klein'. „U klampt zich niet vast aan een strohalm", gaf hij de mechani sche kokkelvissers nog enige hoop. Secretaris J. Holstein van de kokkelsector knoopte dat in zijn oren, maar zei 'niet te weten wel ke mogelijkheden er nog zijn'. Hij was niet naar Den Haag ge weest, omdat er overleg plaats vond met een vertegenwoordi ger van de vakbonden om te pra ten over de sociale gevolgen voor het personeel in de kokkel sector, met name in de verwer kende industrie in Yerseke. Twee van de drie conservenbe- drijven moeten waarschijnlijk de deuren sluiten, wat naar schatting tweehonderd arbeids plaatsen kost. Over een financiële compensatie voor de kokkelsector moet de discussie nog beginnen. Deze week wordt de benoeming van een speciale adviescommissie verwacht. Oud-bestuurder van Unilever F. Maljers is aange zocht als onafhankelijk voorzit ter. Namens de overheid neemt M. Jonkman, topman van het omroepbedrijf NOB, plaats in de commissie en namens de kok kelsector Ajax-voorzitter en ad vocaat J. Jaakke. Tijdens het spoeddebat in de Tweede Kamer waarschuwde het Zeeuwse WD-Kamerlid J. Geluk ervoor dat de uitspraak van de Raad van State vergaan de consequentie kan hebben voor tal van andere economi sche activiteiten die plaatsvin den in en bij een Europees Vo gel- of Habitatrichtlijngebied. Hij noemde als voorbeeld Dow Chemical in Terneuzen dat met de Westerschelde te maken heeft als Europees beschermd natuurgebied. Geluk drong er bij Veerman op aan de economi sche gevolgen voor Nederland in beeld te brengen. GROEDE - De Meerstromen- school aan de Zorgvlietstraat in Groede viert vrijdag zijn twin tigjarig bestaan. Alle mensen uit Groede en omstreken zijn welkom. Het feest begint 's middags om twee uur met een optreden van kindertheater 't Klutske. Daar na is er een kermis in en rond de school. Bij slecht weer wordt uit geweken naar multifunctioneel centrum 't Torentje. Een Bel gische volksdansgroep verzorgt optredens vanaf 17.00 en 18.00 uur. De afsluiting van het feest is omstreeks 19.00 uur. CLINGE - Nabij café De Land bouw in Clinge wordt zaterdag 9 oktober een wedstrijd buikschuiven gehouden. De deelnemers glijden na een aanloop zover mogelijk op een zeepbaan. Er is een wisselbeker beschikbaar voor de winnaars in de dames- en herencategorie. De wedstrijd begint om 14.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13