EU-politiemacht in steigers Marokkaanse hasj overspoelt Frankrijk Levenslang voor doden advocaat Stembusgang Irak mogelijk later 5 ispec pntot50%! kortingen to bin Louis Hemelaar Palladio 559ML v SI Beslan door parlement onderzocht Nederland levert ongeveer zestig marechaussees Ivan de Verschikkelijke slaat onverbiddelijk toe Van Geel wil verbruiksmeter Deense prins gaat scheiden Migratie is goed voor handel Jeugd is vijf centimeter langer Ex-scholier wil lerares huwen Stonehenge terug naar de natuur NEC Makkelijker kunnen we het niet meer maken. Wél leuker! Bewapende politie voor Brits parlement vrijdag 17 september 2004 LONDEN - Zwaar bewapende politie bewaakt voortaan het Britse parlementsgebouw. Dit naar aanleiding van een inci dent afgelopen woensdag waar bij vijf demonstranten tot in de vergaderzaal doordrongen. Zij protesteerden tegen een wette lijk jachtverbod waarover werd gesproken. De politie heeft acht mensen in verband met de actie opgepakt. De vijf kwamen het gebouw bin nen met een vervalste brief waarin zij werden uitgenodigd voor een vergadering. Éénmaal binnen werden zij door een on bekende- waarschijnlijk de hou- itervaneen toegangspas van het parlement - een trappenhuis in geleid van waaruit zij ongehin derd de vergaderzaal konden be reiken. De acht worden beschuldigd van valsheid in geschrifte, in- het plan schade aan te i en het met geweld ver oorzaken van onrust. Of de acht ook echt worden veroordeeld is de vraag omdat er feitelijk niets gebeurd is. De Britse omroep BBC heeft bekend gemaakt dat de actie dinsdag al door de be trokkenen geoefend is. Britse premier Blair heeft zich 'zeer verontrust' getoond over het gebeurde. Volgens de conservatieve politicus David Davis moedigt het incident ter roristen aan. De liberale voor aan Oaten noemde het voorval 'delaatste druppel'. GPD PENSACOLA - Een brug over Escambia Bay ten Noorden van Pensacola in Florida is door orkaan Ivan in een tweeën geknakt en heeft een oplegger 'opgeslokt'. De or kaan Ivan heeft gisteren stevig huisgehouden in de zuidelijke Amerikaanse staten Alabama, Mississippi, Louisiana en Florida. Volgens de jongste schattingen verloren twaalf mensen het leven als direct of indirect gevolg van de zware storm. Acht men sen, onder wie een meisje van acht, verloren het leven door tornado's die zich vooral in Florida vormden en dood en verderf zaaiden. Ivan kwam om tien voor twee (lokale tijd) in de nacht van woensdag op donderdag aan land bij het plaatsje Gulf Shores niet ver van de havenstad Mobile in Alabama. De wind had toen een snelheid van 220 kilometer per uur maar zwakte vervolgens snel af. foto Rick Wilking/RTR door Henk Glimmerveen PARIJS - Al ruim dertig jaar heeft Frankrijk de strengste anti-drugswetgeving van de Europese Unie, maar het land blowt er meer dan ooit op los. De woordvoerder van de regering, minister Copé, zei onlangs dat meer dan de helft van de Franse jongeren stuff rookt. Iedereen in het land weet dat dit aantal in werkelijkheid nog ho ger is. „Alleen al in Groot-Pa rijs gaat er per week zes ton aan softdrugs doorheen", zei deze week een woordvoerder van de politie in de hoofdstad. President Chirac doet nog steeds alsof alle drugs uit Neder land komen. In werkelijkheid komt het leeuwedeel uit Marok ko. Meer dan tachtig procent van alle hasj is uit dat land af komstig. De situatie is voor de regering (Advertentie) Genieten komt van Binnenuit. paWadto Hpiooruwng^. P^teeiH^^eshowmodeloP ^eenSp. _t-innenWt50o/o- BANG OLUFSEN Loewe UIL buitenmeubelen buitenverlichting 'j' Genieten komt van Binnenuit: een uniek nieuw woonconcept in Heinkenszand. vindt ons aan de Schouwersweg 7: pal naast de A58. (Industrieterr. Noordzak) Vrijdagavond vaste koopavond! www.binnenuit.nl zo bedreigend geworden dat.mi nister De Villepin van Binnen landse Zaken deze week zelf naar Marokko toog om met de autoriteiten aldaar maatregelen te bespreken om de uitvoer van hasj beter aan te pakken. De reis van De Villepin is een breuk met de tot dusver gevoer de Franse politiek. Het water is de Fransen echter tot de lippen gestegen. Grote partij Er lijkt tegenwoordig geen week meer voorbij te gaan of de poli tie en douane nemen weer een grote partij in beslag. Werd er in 2002 nog vijftig ton geconfis queerd, vorig jaar was die hoe veelheid al gestegen tot tachtig ton en 2004 gaat volgens recente schattingen alle records breken. Het is de Fransen niet alleen om het alarmerend hoge drugge bruik van de Franse jeugd te doen. Via infiltratie in de ge organiseerde misdaad - minister Perben van Justitie maakte deze week bekend dat de politie uit gebreidere bevoegdheden krijgt - hoopt men ook op het spoor te komen van nieuwe groepen isla mitische extremisten. Gevangenissen Het is bekend dat de meeste ter roristische activiteiten worden gefinancierd met geld uit de drugshandel. Een van de afspra ken die De Villepin in Marokko met zijn ambtgenoot Mustapha Sahel heeft gemaakt is dat Fran se agenten toegang krijgen tot de gevangenissen, waar 167 drugshandelaren met de Franse nationaliteit vastzitten. Zij wor den allen aan de tand gevoeld over hun opdrachtgevers, hun af leveradressen en andere infor matie. Frankrijk hoopt op die manier nog beter zicht te krijgen op de Franse drugsscène. En wellicht ook op nieuwe extremistische groepjes. GPD De Iraakse president Ghazi al Yawar inspecteert samen met koningin Beatrix de erewacht op paleis Noordeinde. De Iraakse president is in ons land op uitnodiging van het Europees Parlement. foto Marcel Antonisse/ANP van onze redactie buitenland DEN HAAG - De Iraakse presi dent Ghazi al Yawar sluit niet langer uit dat de voor januari ge plande verkiezingen in Irak wor den uitgesteld wegens het aan houdende geweld. Dat zei Al Ya war gisteren tijdens een bezoek aan Nederland, waar hij sprak met onder meer vice-premier Zalm, in het kader van het Ne derlandse EU-voorzitterschap. „We houden geen verkiezingen om de verkiezingen. Er moet een veilige omgeving zijn", zei Al Yawar. Twee dagen eerder zei de Iraakse president nog dat de verkiezingen in januari ge woon door moeten gaan, tenzij de Verenigde Naties vinden dat dit onmogelijk is. Woensdag zei VN-secretaris-generaal Kofi An nan in een interview met de BBC dat er geen geloofwaardige verkiezingen kunnen worden ge houden als de veiligheidssitua tie zo is als die blijft. De VN assisteren Irak bij het or ganiseren van de verkiezingen, maar hebben momenteel maar zo'n dertig medewerkers in het land, die zich niet buiten de door Amerikaanse militairen be waakte 'Groene Zone' in Bag dad begeven. Sinds de aanslag op het VN-hoofdkwartier in Bagdad vorig jaar acht de orga nisatie Irak niet veilig genoeg om meer personeel te statione ren. Kofi Annan is niet bereid meer medewerkers te sturen als zij geen gewapende bescher ming kunnen krijgen. Tot op he den heeft geen land zich bereid getoond hiervoor militairen te le veren. Bij de verkiezingen in Irak zullen zo'n 9000 stemloka len gecoördineerd moeten wor den. Illegaal In het BBC-interview noemde Annan de invasie van Irak 'ille gaal', omdat de Veiligheidsraad er geen toestemming voor had gegeven. Voorstanders van de oorlog reageerden geïrriteerd. De Australische premier Ho ward noemde de VN een 'verlam de organisatie'. De Britse rege ring liet weten dat de oorlog 'noodzakelijk' is. De Amerikaan se regering heeft niet gerea geerd. GPD MOSKOU - De beide ka- Jjfls van het Rusische par ent. de Doema en de Fe- deratieraad. gaan waar schijnlijk gezamenlijk on derzoek doen naar de ge beurtenissen rond de gijze ling in Beslan. maakte voorzitter Bo ns Gryzlov van de Doema, de Russische Tweede Ka- 3er. gisteren bekend De af loop van het gijzeldrama [kostte twéé weken geleden zeker 339 levens, president Vladimir Poetin digde eerder deze week aan dat de Federatieraad, deRussische senaat, de gij- jelmg gaat onderzoeken. Gisteren werd bekend dat ook de Doema een onder zoekscommissie gaat opzet- Ien De commissie gaat naar verwachting volgen de week aan de slag ANP/AFP door Hetty van Rooij NOORDWIJK - Rond de zestig Nederlandse marechausees gaan deel uitmaken van een nieuw op te richten EU-Gendar- meriekorps. Deze Europese mili taire politie wordt vanaf vol gend jaar uitgezonden naar brandhaarden in de wereld, na dat militairen daar de rust heb ben hersteld. Het korps gaat negenhonderd man tellen, afkomstig uit Frank rijk, Nederland, Italië, Spanje en Portugal. Het hoofdkwartier (dertig man) komt in Vincenza, Italië. De Europese ministers van Defensie, die momenteel in Noordwijk vergaderen, maken vandaag afspraken over hoe de gendarmeriemacht wordt aange stuurd en wie precies de beslis singen neemt. Het initiatief voor de 'Europese gendarme' komt van Frankrijk. Volgens minister Kamp kan de Europese militaire politie vol gend jaar beginnen, 'afhanke lijk van de vraag hoeveel men sen de deelnemende landen be schikbaar hebben'. „En dat is dan bijzonder snel", voegde hij er aan toe. De vorming van een Europese politie vormt een aanvulling op het initiatief van de EU om zoge naamde 'battle groups' (ge vechtsgroepen) op te richten, die uitgezonden kunnen worden om ergens ter wereld een crisis te bezweren. Nederland gaat waarschijnlijk een 'battle group' vormen met Duitsland. Ook daarover worden vandaag afspraken gemaakt. „Als de mili tairen weer vertrekken omdat een vredesmissie is voltooid, is het meestal nodig dat er nog een tijd politie achterblijft", zei Kamp gisteren. De vijf deelnemende landen gaan de Europese politiemacht samen betalen; de verdeelsleutel moet nog worden bepaald. Ook het hoofdkwartier in Italië wordt gezamenlijk bekostigd. Wapentuig Het is niet de bedoeling dat de negenhonderd man militaire po litie in Vincenza worden gesta tioneerd. „Ze blijven in hun ei gen organisatie, totdat ze wor den uitgezonden", aldus Kamp. Volgens hem staat het andere landen vrij om zich bij het Fran se initiatief aan te sluiten, als zij dat willen. Op het terras aan zee voor het hotel in Noordwijk, waar de mi nisters twee dagen vergaderen, is op initiatief van minister Kamp het meest geavanceerde materieel uitgestald waar het Nederlandse leger momenteel over beschikt om vredesmissies uit te voeren. Op de vraag wat dat 'wapentuig' daar voor de deur moest, reageerde de minis ter gisteravond geïrriteerd. „Dit zijn de middelen die wij willen inzetten als het nodig is om er gens in de wereld een crisis te bezweren. Wij kunnen dat met mooie woorden bepleiten, maar het gaat erom dat we die woor den in daden kunnen omzetten. Die daden ziet U hier." GPD i BRUSSEL - Nieuwe auto's zou- Jun steeds een verbruiksmeter moeten hebben voor de brand stof, Een waarschuwing van bij- worbeeld '1 liter op 5 km' bij kl optrekken, moet automobi- fcten manen het gaspedaal min- ierdiep in te duwen. Saterland stelt dit in oktober vooraan de milieuministers van ie Europese Unie. Staatsscreta- ns Van Geel (Milieu) heeft dat gisteren in Brussel gezegd bij de opening van de Europese Week ia de Mobiliteit. Van Geel is tij- «lijk voorzitter van de milieu- amsters. Zuiniger rijden voor- smt veel broeikasgas CO, in de 'iicht. Minder uitstoot helpt de opwarming van de aarde te be- itnjden. Op de lange duur is rijden' niet voldoende, er- We Van Geel. Hij hoopt op üieuwe technologieën die het kli- oaat sparen. De staatssecreta ris vraagt verder om strengere lawaai- en uitlaatnormen. ANP KOPENHAGEN - De Deense prins Joachim, de jongste zoon van koningin Margrethe, gaat scheiden van zijn vrouw Alexandra. Dit heeft de koninklijke familie giste ren meegedeeld. Joachim liet weten dat hij en Alexandra overeenstem ming hebben bereikt over de voorwaarden van de schei ding. Zij zullen beiden zeggenschap houden over de op voeding van hun twee kinderen, de vijfjarige Nikolai en de tweejarige Felix. De nu 35-jarige Joachim en de in Hongkong geboren Alexandra Manley (40) trouwden in 1995. Het is de eérste scheiding in de Deense koninklijke familie sinds 1846. In dat jaar scheidde koning Frederik, VII van prinses Caroline. ANP/AFP GENÈVE - Het aantrekken van emigranten op tijdelijke basis komt de economie ten goede. Dat geldt voor zowel het land waar de migranten vandaan komen als het land waar ze naar toe gaan. Dat staat in het 'World Trade Re port' dat de Wereldhandelsorganisatie (WTO) gisteren naar buiten heeft gebracht. De WTO noemt de opbrengsten van tijdelijke migratie 'aanzienlijk' in ontwikkelde en minder ontwikkelde lan den. De opbrengsten liggen tussen 150 en 200 miljard dol lar per jaar, aldus de WTO. Bij tijdelijke migratie gaat het voor het grootste deel om lager geschoolde mensen. ANP BRUSSEL - Jongeren zijn vier a vijf centimeter langer dan twintig jaar geleden. Dat blijkt uit onderzoek onder, achttienduizend Vlaamse scholieren door de universitei ten van Leuven en Brussel. De jeugd is tegelijk ook dikker geworden. Inmiddels heeft een op de acht scholieren in Vlaanderen last van overge wicht, zei prof. Roland Hauspie van de Vrije Universiteit van Brussel gisteren. ANP LOS ANGELES - Vili Fualaau (21), die in 1996 als 12-ja- rige scholier een affaire had met zijn lerares Mary Kay Letourneau, wil met de inmiddels 42-jarige vrouw trou wen. Die werd in augustus vrijgelaten nadat zij een cel straf van 7,5 jaar had uitgezeten wegens verkrachting. De Letoumeau-affaire baarde in 1997 veel opzien. De vrouw was ongelukkig getrouwd en had al vier kinderen van haar echtgenoot. ANP/RTR LONDEN - De omgeving van de beroemde prehistorische stenencirkel Stonehenge wordt de komende vijf jaar in 'oorspronkelijke staat' teruggebracht. Dat is het plan van de Britse stichting voor het nationale Erfgoed. De nu nog bewerkte landerijen rond de stenencirkel wor den aan de natuur- teruggegeven en ook alle andere teke nen van de 21ste eeuw worden uit het landschap verwij derd. Het hele gebied van ruim 2000 hectare rond Stone henge, waar ook nog enkele andere archeologische be zienswaardigheden zijn te vinden, moet een groot open luchtmuseum worden. Stonehenge trekt achthonderddui zend bezoekers per jaar. ANP van onze redactie buitenland BELFAST - Een rechtbank in het Noord-Ierse Belfast heeft gisteren een voormalige pro testantse extremist veroordeeld tot levenslang voor de moord in 1989 op de katholieke men senrechtenadvocaat Pat Fi- nucane. De 41-jarige Kenneth Barrett bekende maandag Fi- nucane te hebben doodgescho ten. De moord op Finucane is een van de meest controversiële uit de geschiedenis van het conflict tussen katholieken en protestan ten in Noord-Ierland. Hij werd in het bijzijn van zijn familie met kogels doorzeefd. Fi nucane genoot vooral bekend heid wegens zijn verdediging van leden van het verboden Ier se Republikeinse Leger IRA, die werden verdacht van aanslagen. De rechter zei bij het voorlezen van het vonnis dat hij vergeefs had gezocht naar enig teken van berouw bij Barrett. „De moord op Pat Finucane was uitzonder lijk wreed en gewetenloos, en werd met kille opzet gepleegd", zei hij. Barrett was in het verleden lid van de pro-Britse paramilitaire Ulster Defence Association (UDA). Hi] werd vorig jaar gearresteerd door een team onder leiding van de politiecommissaris Sir John Stevens. Die schreef in een rap port uit 2003 dat de autoriteiten de moord op Finucane hadden kunnen voorkomen. In de zaak-Finucane zijn de af gelopen jaren meerdere verdach ten aangehouden en vervolgens weer vrijgesproken. Een van hen, William Stobie, werd na zijn vrijspraak in 2001 doodgeschoten door leden van de UDA. Hij werd vermoedelijk uit de weg geruimd om onthullingen over samenwerking tussen para militaire protestanten en de Brit se veiligheidsdiensten, ook bi] de moord op Finucane, te voor komen. Akkoorden Het geweld in Noord-Ierland, dat sinds eind jaren zestig zeker 3600 mensen het leven heeft ge kost, is met het ondertekenen van de Goede Vrijdag-akkoor den in 1998 sterk afgenomen. De Noord-Ierse regering die toen een grote mate van autono mie kreeg, sneuvelde bijna twee jaar geleden. Sindsdien valt het gebied weer onder direct Brits bestuur. Gisteren praatten de Britse premier Blair en zijn Ierse colle ga Ahern over de toekomst van Noord-Ierland. ANP/RTR (Advertentie) NEC raadt Microsoft' Windows 5 XP aan PC Privé regeling afgeschaft: De PC Privé regeling is afgeschaft en dat is spijtig voor heel veel harde werkers. Zo makkelijk kunnen we het niet meer maken. Maar wél leuker, dankzij Intel® Centrino® Mobiele Technologie: i-SELECT M4610 Breedbeeld notebook Intel® Pentium® M Processor 715 256MB OOR geheugen 40 CB harde schijf CD-RW DVO combo drh/e ATI Radeon Mobile 9600 - 64 MB 15.4" WXCA TFT scherm Wireless 802.1 lb/g Memorycard reader WWW.NEC-ONLINE.ML 024 648 9280 S+4TT €1189 (gjl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5