Ouderenhulp schraal in Zweden Door terreur geteisterd Irak wacht totale burgeroorlog PZC Bevolkingsgroei is minder explosief Kindermishandelaar heeft altijd spijt JÉ Beroemde verzorgingsstaat heeft geen voorbeeldig zorgbeleid Privatisering in zorg 17 september 1954 vrijdag 17 september 2004 Zweden heeft tiaar verhouding de meeste ouderen ter wereld. Nederland, dat aan de voora vond van de vergrijzingsgolf staat, wil van Zweden leren hoe de zorg voor ouderen op peil kan worden gehouden. Maar in de beroemde Zweedse verzor gingsstaat blijkt het moeilijk hulp te krijgen. door Thea van Beek Twee fauteuils, een tafeltje, een kastje en wat kleine per soonlijke bezittingen. De kamer in het verzorgingshuis in Trollangen oogt nogal kaal. Het ziekenhuisbed en linoleum op de vloer zijn duidelijk bestemd om het personeel te ontlasten. De tien bewoners van deze unit delen samen een huis- en eetka mer en een gemeenschappelijke keuken. De ziekenhuissfeer die het ver zorgingshuis oproept, wordt niet door iedereen gedeeld. In de wijde omgeving van Trollangen nabij Stockholm, is het huis zeer gewild. Wie zijn laatste levensfase niet meer thuis kan slijten, is hier zeer goed af Net als Nederlanders willen ook de meeste Zweden echter het liefst zo lang mogelijk in him eigen huis blijven wonen. Slechts acht procent van de ouderen woont in een verzor- gings- of verpleeghuis. In Neder land is dat twee keer zoveel. Toch telt Zweden verhoudings gewijs de meeste ouderen ter wereld. Bijna achttien procent van de bevolking is 6 5-plusser. Over bijna twintig jaar is de ver grijzing in Nederland ongeveer vergelijkbaar met die van Zwe den. De vraag is in hoeverre Ne derland iets van de Zweden kan leren. Begin oktober wijdt het ministerie van Volksgezondheid en Welzijn een conferentie aan dit onderwerp, samen met de Zweedse ambassade en Zweed se Kamer van Koophandel. De ouderenzorg staat in Zwe den nog min of meer in de kin- Tot begin jaren negentig was de Zweedse gezond heidszorg geheel in handen van de staat. Met de komst van een conservatieve; rege ring deed ook private zorg haar intrede. Inmiddels is tien procent van de oude renzorg in particuliere han den. Carema is een van de drie gro te aanbieders op het gebied van privé-ziekenhuizen en thuiszorg en exploiteert zes tig verzorgingshuizen in Zwe den, waaronder dat in Trollangen. Met de overheid worden contracten gesloten voor het verlenen van zorg, waar iedereen van gebruik kan maken. Carema zegt niet alleen goed koper te kunnen werken maar ook een stuk efficiën ter. Hoewel het personeel er minder verdient, is het vol gens Carema gemotiveerder dan in de aloude staatsinstel lingen. „Daar werken mensen alleen voor het geld. Wij eisen van onze medewerkers interesse in de bewoners. Bovendien hebben zij meer carrièremo gelijkheden dan in de verstar de staatszorg", aldus Asa Gustafsson van Carema. Particuliere zorgaanbieders lopen voortdurend de kans dat gemeenten hun contract niet verlengen. Andersom lo pen ook gemeenten risico's. Als een zorgaanbieder failliet gaat, draait de gemeente op voor het elders opnieuw inhu ren van hulp. Nu de so ciaal-democraten weer aan de macht zijn, is de Zweedse overheid zeer terughoudend waar het om privé-zorg gaat. GPD derschoenen. Wie tot begin ja ren tachtig van de vorige eeuw oud, ziek en hulpbehoevend was, kwam terecht in een zie kenhuis. Ouderen verbleven daar jaren achtereen, tot de dood erop volgde. Sinds in 1982 speciale wetge ving werd ingevoerd, kwam een einde aan deze schrijnende si tuatie. Ouderen kregen recht op allerlei vormen van hulp en het land ging nadenken over ver pleeg- en verzorgingshuizen, serviceflats en thuiszorg. Deson danks leunt ruim tweederde van de ouderen nog steeds op de zorg van familie. Ook in de be roemde Zweedse verzorgings staat is het moeilijk hulp te krij gen. Wie in aanmerking wil ko men voor een plaatsje in een ver zorgingshuis, moet wel heel erg ziek en zwak zijn. Decentralisatie Net als in Nederland is ook in Zweden het toverwoord decen tralisatie. Steeds meer taken worden overgedragen aan ge meenten, zoals onder meer de ouderenzorg. „Dat was aanvan kelijk een schok. Gemeenten wa ren nooit gewend voor ouderen te zorgen. In 1992 kregen wij de plicht ouderen in appartement jes te huisvesten. Een enorme operatie", vertelt wethouder Kerstin Malmberg van de ge meente Tyresö. Zweden kent geen ziektekosten verzekering. De voor iedereen toegankelijke gezondheidszorg wordt uit belastingopbrengsten betaald. Geldgebrek en een te kort aan kwalitatief goed perso neel belemmeren echter een goed functionerende zorg. Voor 2015 is een tekort voorspeld van 200.000 medewerkers in de ouderenzorg. Die belastingdruk is hoog en va rieert afhankelijk van het inko men tussen de 30 en 55 procent, Zeker in tijden van economi sche recessie met lagere belas tinginkomsten wordt de spoe ling dun. Geen politicus die zich aan nog hogere belastingen durft te wagen. Terwijl het aantal ouderen de komende decennia nog zal op lopen tot een kwart van de be volking, moeten gemeenten ook nog voldoen aan de wettelijke eis van recht op zorg. De wacht tijd voor een plekje in een ver zorgingshuis mag niet langer dan drie maanden bedragen, desnoods af te dwingen via de rechter. De gemeenten staan machteloos bij gebrek aan geld. Geslagen Twee jaar geleden brandde in Zweden de discussie los over de slechte behandeling van oude ren in sommige verzorgingshui zen. De aanleiding was een bandopname die een zoon maak te in de kamer van zijn moeder. De vrouw bleek te zijn geslagen en uitgescholden. GPD door Bob Kroon De groei van de wereldbe volking is minder explo sief dan eind vorige eeuw werd gevreesd. Nog in 1970 voorspelde het Bevolkings fonds van de Verenigde Na ties, UNPF, dat zich in 2050 twaalf miljard mensen zou den verdringen op onze pla neet, bijna twee keer zoveel als de huidige 6,3 miljard. Die schatting is nu terugge draaid tot een iets minder dramatische negen miljard, zo blijkt uit een rapport over de wereldbevolking dat het UNPF gisteren publiceerde. Waar zijn die 'overschatte' drie miljard gebleven? Miljoe nen baby's sterven aan aids, diarree, longontsteking en zelfs mazelen. Verder worden er ettelijke miljoenen geabor teerd, vooral in India en Chi na. Maar ziekten en abortus dragen slechts beperkt bij aan het demografische plaat je. De verminderende geboor tegolf is grotendeels toe te schrijven aan een verande rend levenspatroon. Niet al leen in de westerse wereld, maar ook in vele ontwikke lingslanden. Dat heeft volgens het UNPF veel te maken met de massale uittocht van de plattelandsbe volking naar de steden. „Op een boerderij helpen kinde ren met de kippen- of de var kenshouderij", zegt UNPF-di- recteur James Chamie. „Maar in de overvolle steden is een groot gezin een blok aan het been in de strijd om te overleven." Dertig jaar ge leden stond het wereldgemid delde nog op 5,4 geboorten per moeder. Nu is dat geslon ken tot 2,9. Om een bevol king op peil te houden zijn 2,1 kinderen per gezin nodig - een gemiddelde dat in Ita lië, Rusland, Duitsland, Ja pan en zelfs Zuid-Korea op geen stukken na meer wordt gehaald. Alle pauselijke ver maningen tegen gezinsbeper king ten spijt, is het Italiaan se geboortegemiddelde 1,2 kind het laagste van J westerse landen. Nederland houdt zijn bevol king min of meer op pei maar dat komt voornamelnV door kroostrijke ïmmigr^ ten. Zelfs in Europa's arms* land, het overwegend islann- tische Albanië, slonk het ge. boortegemiddelde in dertig jaar van 5,1 tot 2,1 Volgen VN-demografen toont aan dat de vermeende bevol- kingsexplosie niet louter aar islamitische landen moet won den toegeschreven. Jorda. niërs hadden in de jaren zes. tig nog acht kinderen per ge. zin en tegenwoordig 3<j Zelfs in het overbevolkte Egypte is het gemiddelde kin dertal van 5,4 tot 3,6 per ge. zin gedaald. Aziaten lijken ook minder vruchtbaar ge- worden. De Japanse bevol- king vergrijst en de regering probeert een babyboom te sti muleren met romantische 'cruises voor singles'. Voorzieningen Wereldwijd heeft wat UNPF de 'teruglopende menselijke vruchtbaarheid' noemt veel te maken met betere gezonds- heidsvoorzieningen Schoner water, vitaminen voor zwan gere vrouwen, kraamzorg, vaccins en antibiotica heb ben de gemiddelde levensver wachting van de aardbewo ner de laatste eeuw verdub beld van 30 tot 60 jaar „Naarmate meer kinderen overleven vermindert ook de drang om er nog meer bij ie nemen", aldus Chamie. Desondanks kraakt de aarde nu al onder de mensenlasten de vraag rijst hoe een mens heid van negen miljard in 2050 aan zijn trekken moei komen. Nu al gaan er volgens de VN 600 miljoen aardbewo ners dagelijks hongerig naar bed. Volgens de Amerikaanse demograaf Paul Ehrlich zou twee miljard aardbewoners ideaal zijn, 'zeker als ieder een ook nog een auto n hebben'. GPD Het aantal meldingen van mis handeling van zuigelingen is in twee jaar tijd verdubbeld. Wat bezielt ouders om hun ba by's te mishandelen of te ver waarlozen? door Henk van Ingen en Merle Tip Vijf uur onafgebroken huilt de baby al. De jonge moeder, die toch al onder druk staat door allerlei ande re problemen, kan het niet meer aanhoren. Zij pakt de baby op en begint hem hard door elkaar te schudden. De gevolgen zijn rampzalig: de baby loopt hersenbeschadi ging op. Een veel voorkomende vorm van babymishandeling, zegt professor Andries van Dant- zig, mede-oprichter en voor zitter van Reflectie- en Actie groep Aanpak Kindermishan deling (Raak). In Nederland se ziekenhuizen zijn in de af- gelopen vijf jaar zeker 71 zui gelingen opgenomen met ern stig hersenletsel, ontstaan doordat zij door hun ouders of verzorgers heftig door el kaar zijn geschud. Hoogleraar Herman Baart- man van de Vrije Universiteit in Amsterdam stelt dat er drie redenen zijn waarom ouders hun kinderen emotio neel en fysiek mishandelen of verwaarlozen. Dat zijn on macht, vergelijkbare ervarin gen als kind en stress. „Nega tieve emoties kunnen zich ui ten in geweld. Als mensen dat een acceptabel middel vinden, gebruiken ze het snel ler." Depressiviteit, drugs- en alcoholverslaving roepen dit soort gevoelens in sterke mate op. Van Dantzig: „Je ziet met na me bij labiele mensen, men sen die hun driftbuien niet onder controle hebben, dat ze na het slaan veel spijt heb ben. Maar de volgende keer gebeurt het wel gewoon weer." Volgens Baartman is er een verband tussen mishan deling en sociaal-economi sche status. Mensen in de marge van de samenleving zijn oververtegenwoordigd in de cijfers. „Deels is dit een af spiegeling van de werkelijk heid, maar men loopt ook eer der tegen de lamp. Omstan ders verwachten eerder mis handeling aan te treffen in de ze groepen en zijn eerder ge neigd dit te melden. Maar bij kinderen in een grote villa met de nieuwste kleren kan het net zo goed voorkomen." In het algemeen mishandelen ouders hun kinderen niet voor hun plezier. Vaak zijn ze op andere momenten heel aardig voor hun kroost. Dat maakt het voor de kinderen verwarrend en leidt ertoe dat ze vaak de nadruk op de goe de kanten van hun ouders leg gen. „Sommigen stellen dat kinderen dit doen omdat ze ontzettend loyaal zijn. Ik denk dat het voor hen puur de manier is om te overle ven", zegt Baartman. Beladen „Het is een heel beladen on derwerp", vertelt Liesbeth van Groesen, verpleegkundi ge bij Jeugdgezondheidszorg Den Haag voor nul- tot vierja rigen. Ze zit al jaren in het vak en komt mishandeling 'wel eens' tegen. De aard van mishandeling varieert van mensen die denken dat ze wel een opvoedkundige tik kunnen geven tot zware mis handeling als botbreuken en hersenletsel. „Het is moeilijk te signaleren, maar je ziet het bijvoorbeeld aan de interac tie tussen moeder en kind, of tussen vader en kind. Als een kind ineenduikt op het mo ment dat de ouder de hand opheft, dan is dat een teken." Een van de ernstigste geval len die zij heeft meegemaakt was met een gezin waarbij de ouders drugsverslaafd wa ren. „Ze hadden een baby, een kind van twee en van drie jaar oud. Die werden ver waarloosd." Na mislukte po gingen om de situatie te ver beteren heeft zij het gemeld bij de Raad voor de Kinderbe scherming. De kinderen wer den uit huis gehaald. „De ouders waren woedend. Maar een jaar later kwam ik de man tegen en die zei vriende lijk hallo. Kennelijk hebben ze zelf ook gemerkt dat het zo niet verder kon. De baby had het waarschijnlijk niet overleefd." GPD Extremistische aanhangers van Al Sadr en Al Qaeda zorgen voor een zeer instabiel Irak. Hun acties zijn echter niet meer dan het voorspel voor een nog venijniger machtsstrijd rond de verkiezingen in 2005. Het ge weld kan enorm toenemen en de toekomst van Irak als onafhan kelijke staat staat op het spel. door Cyril Widdershoven Het oplopend geweld in Irak, tot nog toe geconcentreerd in Najaf, Fallujah en Bagdad, is geen strijd tussen individuele anti-Amerikaanse splintergroe peringen en de regering, maar de aanloop tot een totale burger oorlog. Al Sadr, in de ogen van velen de vertegenwoordiger van het kwaad, boet weinig aan invloed in. Dat de hoogste sjiitische geestelijke, Al Sistani, persoon lijk moest ingrijpen in de strijd rond de Imam AJi Moskee in Na jaf, gaf al aan dat een groot deel van de sjiitische bevolking onte vreden is. Het gezag van de soennitische president Ghazi Yawar en de voorlopige rege ring onder leiding van de sjiiti sche premier Iyad Allawi brok kelt met de dag verder af. De economie van Irak biedt evenmin hoop op de toekomst. De machtsbasis van veel extre misten is dan ook niet geba seerd op overtuiging maar op de groeiende onvrede. Het is niet voor niets dat Iraakse terro risten steeds meer aanhang krij gen in de armste delen van het land. wat leidt tot meer aansla gen in deze arme regio's. Volgens het CSIS in Washing ton, een leidend onderzoeksin stituut, leeft meer dan de helft van de Irakezen onder de armoe degrens (Iraakse standaard). De werkloosheid ligt tussen de vijf entwintig en zestig procent. Zelfs de water- en voedselvoor ziening zijn totaal vernield. In komsten uit de olie zijn er ook nog niet. Het is overduidelijk dat pre mier Allawi er niet in geslaagd is een zelfstandige machtsbasis op te bouwen. De voorlopige rust, voor zover hiervan sprake is, is gebaseerd op de inzet van Amerikaanse en coalitietroe pen. De positie van deze troe pen wordt heikeler. Het op- laaiend geweld tegen de coalitie troepen, onder wie de Nederlan ders, geeft al aan dat het tijd wordt te vertrekken. Voor zover westerse regeringen nog probe ren een vuist te maken tegen het fundamentalistisch geweld, is duidelijk dat de invloed van de 'vredestroepen' tanende is. Irak maakt zich op voor een vol gende fase in de politieke machtsstrijd. Het voortdurend hameren van de westerse politi ci en de VN op democratische verkiezingen in 2005 is een far ce. De meeste Irakezen verlan gen niet meer naar een democra tie, maar naar rust. De komen de maanden zullen extremis tische anti-westerse groeperin gen zich extra inspannen om een eind te maken aan de wes terse aanwezigheid. Dit laatste betekent dat er een eind komt aan de huidige machtsstruc tuur, die alleen bestaat dankzij steun van de Amerikanen. De toekomst van president Ya war. premier Allawi en het par lement ziet er niet rooskleurig uil. De positie van deze Iraakse 'ven-aders' is zwak. Zij moeten rekening houden met een grote schoonmaak in 2005. De verkie zingen zullen niet gebaseerd zijn op democratische beginse len, maar op tribale voorkeuren en dat zal leiden tot een onge kende strijd om de macht. Oudgedienden De positie van de soennieten, sjiieten, Koerden en christenen in Irak is nog zeer onduidelijk. Niemand wil zijn machtspositie opgeven. Maar grote delen van de bevolking aanvaarden de lei ding van de sjiieten niet langer. Een complicerende factor is dat het merendeel van het over heidsapparaat nog steeds be staat uit oudgedienden van de Saddam-periode. Al Sadr zal geen genoegen ne men met een ondergeschikte rol in de sjiitische beweging. Sad- dam-aanhangers hebben zeker geen vrede met een regime in Bagdad dat hen zeer onwelge zind is. De eerste tekenen hier van zijn al zichtbaar en de ko mende maanden worden dan ook meer en meer aanslagen ver wacht op Iraakse leiders, al dan niet door Al Qaeda. Taferelen zoals in Afghanistan moeten niet worden uitgesloten. De broedertwist tussen moslims kan ook worden gevoed door de Koerdische kwestie die de laat- DIJKBEWAKING - Rijkswa terstaat laat de bewaking van de Zeeuwse kustlijn weer over aan de provincie. Sinds de wa tersnoodramp had de overheid de dijkbewaking overgeno men. Maar nu de situatie ge normaliseerd is, krijgen pol derbesturen en waterschappen hun bevoegdheden terug. Er is een Bewakingsdienst Zeedij ken Zeeland ingesteld, die aan gestuurd wordt door Provincia le Waterstaat. FABRIEKSMEISJES - Na drie maanden staken krijgen Japanse werkneemsters van een zijdefabriek meer vrijheid. Ze mogen voortaan trouwen1 en verliefd worden, lippenstill, dragen en hoeven niet meer da-' gelijks voor een Boeddhabeeld; te beloven dat ze 'niets zullen vragen waar ze geen recht op hebben'. De meisjes worden voortaan beter betaald. PRIJS - Herman Heiliger, leer ling van de bedrijfsschool van scheepswerf De Schelde, heek de ir. Maas-GeesteranusprijS' gewonnen. Bij een landelijk examen waaraan 2200 deelne mers meededen, was hij ee: van de acht besten. De Vlissin- ger kreeg een bronzen penning en honderd gulden. Een Iraakse jongen helpt bij het blussen van een brand in Bagdad. Het toenemende geweld in Irak lijkt op een aanloop tot een totale burgeroorlog. foto Aladin Abdel Naby/RTR ste tijd enigszins buiten beeld is geraakt. Het noorden van Irak is dan ook een oase van rust. Niet omdat er geen interne riva liteit heerst, maar omdat de Koerdische bewegingen het hui dige machtsvacuüm gebruiken om een onafhankelijk Koerdis- tan vorm te geven. De nieuwe Iraakse regering wordt straks geconfronteerd met een voldongen feit: er be staat al maanden een onafhan kelijk Koerdistan met een eigen bloeiende economie, gebaseerd op de immense oliereserves rond Kirkuk. Bakermat Strijd tussen Iraaks Koerdistan en Bagdad kan elk ogenblik op laaien. Het negeren van het Koerdische vraagstuk, zoals Washington, Londen en Den Haag doen, is pure struisvogel politiek. Irak, bakermat van de oudste culturen ter wereld, wacht een gewelddadige toe komst. De democratische droom van het Westen is over. Het is heel goed mogelijk dat de periode met de verschrikkingen van Saddam een 'rustperiode' was in de geschiedenis van het vroegere Mesopotamië. GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax, (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteren Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. Dedoohj aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt vooro« (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geseleösr de derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dn schriftelijk melden bij PZC,* zersservice. Postbus 31.4460 AA Goes Behoort tot -ü- WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4