pzc 'oonbeeld kost gemeente meer Drama' s in de Lommerstraat PZC Actiedag verkeer Combinatie van soap en theater Optreden orkest in basiliek Hulst agenda Drieklank krijgt veiligheidslabel Eenzijdig ongeval op Philipsdam Speeltuin doelwit vandalen Concert ter ere tan bevrijding Studie temperatuur Westerschelde Laatste loodjes in Sluis Cursisten: Alleen verlaten muziekschoolregeling biedt uitkomst PZC abonnees opgelet! De Audi A3 Sportback vanaf 18 september in de showroom. door Edith Ramakers OOST-SOUBURG - De Lommerstraat is zomaar een straat waar iedereen in kan wonen en waar van alles gebeurt achter gesloten gordijnen. In de Zeeuw se soap De Lommerstraat, waarvoor de Breeweg in Middelburg is uitgekozen, ontbreekt het in de vier huizen ook niet aan romantiek, verdriet, jaloezie, on macht en wanhoop. Volgende week, van dinsdag tot en met vrijdag, zijn de afleveringen van elk twaalf minuten op Omroep Zeeland tele visie te zien. De ontknoping wordt zater dag in toneelvorm in de Mythe in Goes vertoond, aanvang 20.00 uur. „Ga je niet naar het theater, dan weet je dus niet hoe de soap afloopt", merkt Margot Schotel van Omroep Zeeland en camera regisseur van De Lommerstraat op. Is de voorstelling uitverkocht, dan wordt er aan een extra voorstelling gedacht. Het is de combinatie van een televisiese rie en een toneelproductie die het pro ject uniek maakt. „Ik geloof zelfs dat de ze mix uniek is voor Nederland", zegt Schotel. „Dat is een belangrijke reden waarom we dit initiatief hebben om armd", legt programmaleider televisie Rik Groenewegen uit. „Regionale om roepen moeten ruimte bieden aan expe rimenten, zeker als die bijzonder zijn." Mini-play Het idee van de gecombineerde televisie serie en toneelvoorstelling is ontstaan tijdens vergaderingen van Het Getij, de werkplaats voor de Zeeuwse amateur kunst. Willemien Klaasse van Het Getij en de producent van het project De Lommerstraat, legt uit dat Het Getij eerst dacht aan een mini-play en een schrijversproject waarbij regisseur Ans Schilders werd betrokken. Zij stuurde tekst voor het stuk op naar tekstschrij ver Haye van der Heijden. „Tussen Ans en Haye van der Heijden is intensief e-mailcontact over de tekst geweest. La ter, in een vergadering van Het Getij, ontstond het idee om er een Zeeuwse soap van te maken en kwamen we bij de omroep terecht. Weer later werd dat aangevuld met het idee om de tv-serie af te sluiten met een toneelvoorstel ling." Wie volgende week zaterdag naar de Mythe in Goes gaat, krijgt vóór de pauze de hele serie nog een keer op een groot scherm te zien, na de pauze gaan dezelfde spelers de bühne op voor de ontknoping. Bram Kwekkeboom heeft voor de regie voor de tv-serie getekend, Marjan Pan- kow voor de toneelregie. „Van de spe lers, allemaal amateurs, is heel wat geëist", zegt Schotel. „De camera is meedogenloos. Elk overdreven gebaar wordt afgestraft. Toneelspelers zijn ge wend om theatraal en met veel overga ve te spelen. Dat is dodelijk voor de tele visie. Iedereen heeft wel de vraag ge steld: moet ik het echt zo klein hou den?" Schotel geeft toe dat het in het be gin, bij de eerste repetities soms tenen krommend was. Maar de dertien ac teurs, die uit heel Zeeland komen, ble ken snelle leerlingen. „Er zitten een paar natuurtalenten bij." Puzzel Schotel heeft zich moeten verdiepen in de principes van de soap. Ze keek naar Goede Tijden Slechte Tijden - 'voor de eerste keer in mijn leven' - en noteerde soap-abc'tjes. De zogenoemde diffhan- ger moet er in het plot voor zorgen dat de kijker ook de volgende aflevering weer wil zien. „En het script is door el kaar geschud om spanningsbogen te ont wikkelen. Het was een soort puzzel." De kijker kijkt naar binnen in vier hui zen aan de Middelburgse Breeweg en wordt in de eerste aflevering ook meege nomen naar de begraafplaats in Middel burg. „Het is herkenbaar voor iedereen. Geen enkele dramatisch onderwerp wordt geschuwd." Deel van de cast van de Zeeuwse soap De Lommerstraat, vlnr: Marina Wijnen, Sjors Postelmans, Lara Andres Reuser, Margot Schotel, Tini Ploegaert, Koen Mijnheer en Tijl Frijns. foto Ruben Oreel REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEIM Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe Ichef) WoutBareman ij Raymond de Frel I René Hoonhorst f René van Stee Frits Bakker (sport) i, Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST I Tel: (0114)372776 I Fax:(0114)372771 tj E-mail:redhulst@pzc.nl Ij Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE I' Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES j Tel. (0113)315500 Fax (0113)315669 i E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl Ij ^'mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: g 0800-0231 231 J °P baandag t/m vrijdag ge- durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Auto Poppe B.V. Autobedrijf Van Strien Vlissingen. Glldeweg 22. Tel0118 - 42 40 00 Goes. V.d Spiegelstraat 92. Terneuzen, Handelspoort 4 Tel.: 0115 64 73 33 Tel.: 0113 27 57 00 Hulst. Afrikaweg 18. Tel.: 0114 - 37 01 00 www autobedrljfvanstrien nl (servicevestiging) www.aulopoppe.nl HULST - Het Dordrechts Phil- harmonisch Orkest geelt zondag 16september om 15.00 uur een talis concert in de Willibror- isbasiliek in Hulst, et Dordrechts Philharmonisch Irkest is opgericht op 18 augus- is 1925. De vereniging telt on- Eveer 160 leden. Het Grootor- est komt sinds 1956 uit in de landelafdeling van de KNFM. vereniging heeft jaarlijks umte voor bijzondere uitvoe ren, waaronder uitwisselings- ncerten. Hulst is daar dit jaar Én van. In samenwerking met et Bezoekersmanagement en i Koninklijke Harmonie van luist wordt het concert gratis ingeboden. W repertoire is een mengeling an klassieke en moderne mu- iek SINT JANSTEEN - Gevaarlijk punt-prikkers. Bovenbouwleer- lingen van basisschool Inghelo- senberghe in Sint Jansteen plantten ze gistermiddag op ver schillende locaties langs de rou te naar school. Op deze manier benadrukten de leerlingen de ge vaarlijke situatie ter plaatse. Leerlingen uit groep acht ston den bij het kruispunt Wilhelmi- nastraat met de Hoofdstraat. Leerlingen van de andere boven- bouwgroepen markeerden nog drie gevaarlijke punten op de route naar de school. De actie was onderdeel van het landelijk project 'Op voeten en fietsen' van 3VO. Kinderen en ouders kwamen gisteren zo veel mogelijk met de fiets of te voet naar school. De kleuters kregen bezoek van een verkeersfee, die hen op een speelse manier vertel de hoe ze moeten oversteken. Daarnaast werden de fietsen van de onderbouw-leerlingen ge keurd. STREEKACTIVITEITEN I AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten en biljarten; Trefpunt, 10.00 uur: Koersbal; 13.00 uur: Kaarten en bil jarten; De Halle, 14.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Bingo; 16.00 uur Zitgymnastiek; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: Kaar ten bieden en jokeren; 13.30 uur: Koers bal; 13.30 uur: ANBO bingo; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 14.00 uur: KBO spelmiddag; HEIKANT - t Heike, 13.00 uur: Biljarten en pieren; HENGSTDIJK - Horecacentrum De Vo gel, 20.00 uur: Kaarten; 20.00 uur: Ver lichte polder- en boerderijentocht; HULST - De Lieve, 9.00 en 10.00 uur: Fy- sio gym; 9.30 uur. Bloemschikken; 10.00 uur: Dagelijks bestuur KBO; 13.00 uur; Biljarten Kanaalzone; 13.30 uur: Bridge; KOEWACHT - De Vlaschaard, 10.00 uur: Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten; Kerklaan 87,19.00 uur; Creatieve bijeen komst; SAS VAN GENT - St.Albert, 13.00 uur, Biljartcompetitie, fietstocht over 20 en 35 kilometer, SLUIS - t Zoute Vestje, 19.00 uur; Ruil avond; ST.JANSTEEN - Café de Kroon, 14.00 uur; Kaarten; De Warande, 13.00 uur: Biljarten Kanaalzone; 15.30 uur: Kreatie- ve Vorming techniekclub; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: Soos voor mindervaliden Ons Verzetje, biljarten en klaverjassen; Sporthal 't Zwaantje, 9.00 uur: Bowls;'t Schelpen hoekje, 15.00 - 18.00 uur; Jeugdcen trum Meetpoint; Markt, Kermis tot en met zondag 26 september; Opstan- dingskerk, 19.00 uur: Elly en Rikkert, op treden voor kinderen van de basis school; ZAAMSLAG - Polders en omgeving tot Terhole, 20.00 uur: Verlichte boerderij enroute. vrijdag 17 september 2004 «13 OOSTBURG - Christelijke basisschool De Drieklank in Oostburg kreeg gisteren als achtste basisschool in Zeeuws-Vlaanderen het Zeeuwse Verkeersveilighcidsla- bel uitgereikt. Om het label te bemachtigen, zijn de regu liere verkeerslessen op school niet voldoende. Zo moet in de praktijk ook worden geoefend op onder meer de school-thuis-route en oversteeklessen voor de kleuters. „We houden jaarlijks een verkeersdag. Verder is de aan wezigheid van een of meer verkeersouders een vereiste. Daarnaast besteden we veel aandacht aan fietskeuringen en verkeerslessen die tijdens de hele schoolloopbaan wor den gegeven", vertelt verkeersouder Jos Basting. De Drieklank heeft er ruim een jaar over gedaan om het verkeersveiligheidslabel - inclusief muurschild - te be machtigen. Naast het label en het schild kreeg De Drie klank een cheque van 250 euro. Die kan worden besteed aan middelen voor verkeerseducatie. PHHLIPSDAM - Een 34-jarige automobiliste uit de ge meente Schouwen-Duiveland is gisteravond met de schrik vrijgekomen bij een eenzijdig ongeval op de Phi lipsdam. De vrouw schrok van een auto die, volgens haar verklaring, ineens voor haar reed. In een paniekreactie stuurde ze naar rechts, waardoor ze in de berm belandde. De auto rolde over de kop. SCHOONDIJKE - Het speeltuintje aan de Jacob van Ruysdaelstraat in Schoondijke valt steeds vaker ten prooi aan vandalen. Dat zegt inwoonster Solange de Koster, moeder van de driejarige Floriënne. Zij wil dat zo snel mo gelijk een eind komt aan de vernielingen en de overlast. Die wordt volgens haar vooral veroorzaakt door opgescho ten jongelui. Zij voegt er aan toe dat hangjongeren ook overlast veroorzaken bij de speelplaats van basisschool Prinses Irene. „Die plek is dus geen alternatief. Aan de Van Ruysdaelstraat is de zitbank uit de grond getrokken, het hekwerk is totaal vernield, er ligt regelmatig glas en andere troep als blikjes rond de speeltoestellen en laatst zat er een agressief goedje op de glijbaan", aldus De Kos ter. Volgens de haar zijn de politie en de gemeente Sluis op de hoogte van de problematiek. De Koster werd verteld dat de zitbank verdwijnt, waar door de overlast tot het verleden zou moeten behoren. Ze vind dit geen goed idee, omdat ze slecht ter been is. De ge meente Sluis heeft gisteren de zitbank inderdaad verwij derd, maar deze wordt na een opknapbeurt terugge plaatst. AXEL - Het Gregoriuskoor uit Axel geeft vandaag een Bevrij- üngs- en Herdenkingsconcert ia de katholieke kerk aan de Wolstraat in Axel. Medewerking verlenen de chris- iclijke drumfanfare Hosanne en iel koor Cantilene. Het gratis concert begint om 19.30 uur. BORSSELE - Boven de Westerschelde is afgelopen nacht met een vliegtuig onderzoek gedaan naar de temperatuur van het water. De metingen richtten zich met name op het koelwater van het elektriciteitspark van energiebedrijf EPZ bij Borssele. Ze zijn uitgevoerd voor het Rijksinstituut voor Integraal Zoetwaterbeheer en Afvalwaterbehandeling (RIZA) dat nagaat of onder meer elektriciteitscentrales zich houden aan de normen voor warmteafgifte aan rivierwater. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat zal de studieresulta ten publiceren. Vanaf het nieuwe multifunctionele centrum van Sluis starten de deelnemers aan de laatste tocht van de vierdaagse. SLUIS - De wandelaars van de zeventiende editie van de avondwan delvierdaagse in Sluis werden gisteravond bij het jeu de boulesveld aan de Zuiddijk feestelijk onthaald. Het evenement in Sluis trok de ze weck 280 wandelaars. Zo'n dertig moedigen liepen de tien kilo meter. Het merendeel koos echter de kortste route, die van vijf kilo meter. Gisteravond liep het parcours van de vijf kilometer over de kleine wallen naar het Walplein en van daaruit een stuk langs het kanaal van Brugge naar Sluis. Via de Parmabrug werd het fietspad onder aan de wallen genomen tot aan de Zuiddijk. De deelnemers foto Peter Nicolai aan de langste afstand begaven zich langs de Heilleweg, Blauwe Weg, Bewester Eedestraat naar Draaibrug. Het vervolg liep via Hannekenswerveweg en Boomgaardweg naar het eindpunt. Aan de Zuiddijk werden de deelnemers, die zonder noemenswaardi ge problemen de routes aflegden, ontvangen met bloemen en een glaasje fris. Vandaar uit liep de groep met het muziekgezelschap Apollo voorop nog een traject door Sluis om te eindigen bij het mul tifunctioneel centrum in de Kloosterstraat, dat vandaag officieel zijn deuren opent. gor Eugene Verstraeten ^pgnP Hoonhorst JEKNEUZEN - Een minder for st verhoging van de tarieven Kflhet instituut voor kunstzin nen muzikale vorming Toon- j^ld kost de gemeente Terneu- m flink wat geld. JjÉeester en wethouders re- iaen de gemeenteraad voor dat i muzieklessen dit jaar 8.500 f-ominder opleveren, de sterk «jammen belangstelling voor gassen beeldende vorming ^ngt 11.900 euro minder in ietlaatje. Daarnaast moet de ge- -cente nog de lesgelden aanvul- ■a van leerlingen uit de voorma lle gemeenten Axel en Sas van gat die les krijgen bij de ^uwse Muziekschool. Alles 'sjelkaar gaat het om 24.400 eu ro Het college stelt de gemeente rad voor om hiervoor de alge- iereserve aan te spreken. \linder geld Voor volgend jaar krijgt de ge- -eente in totaal 29.900 euro ander aan lesgelden binnen. Daarnaast wordt de bijdrage gn de muziekschool op zes mil- igeschat. Het totaalbedrag van 5.900 euro willen B en W ten Saste brengen van de post on- vorzien. Het voorstel om de ta- leveil' minder te verhogen dan et college aanvankelijk wilde, omt voort uit forse kritiek van e gemeenteraad en voormalige cursisten. ICnrsisten liepen massaal weg. |De aanmeldingen voor muzikale vorming zijn teruggelopen van 425 naar 349 cursisten, een te ruggang van 76 cursisten. Bij de beeldende vorming is het aantal aanmeldingen teruggelopen van 351 naar 180 cursisten, een ach teruitgang van 171 leerlingen. Hoofd cluster kunst en cultuur, A. Soet, probeert afgehaakte cursisten overigens weer te inte resseren voor het nieuwe cursus jaar door in een brief aan ouders, verzorgers en cursisten uit te leggen wat er precies ver andert. De tariefsverhoging voor cursus sen Beeldende Vorming blijft, na de correctie van de eerdere plannen, beperkt tot vijf pro cent. Daarnaast, zo verzekert Soet in de brief, blijven oude kortingsregelingen gelden. Een aantal cursussen kan door het verminderde aantal meldingen misschien niet direct beginnen. Maar bij een minimumomvang van vier cursisten gaan de les sen door, eventueel op 1 novem ber na de herfstvakantie als het aantal niet direct wordt ge haald. De verhoging van de muziekles sen tot muziekschoolniveau vindt in twee fasen plaats, de af bouw van bestaande kortingsre gelingen gebeurt ook in twee les- jaren. als de plannen van het col lege volgende week door de raad worden onderschreven. Soet begrijpt dat veel kandi daat-cursisten de raadsvergade ring van donderdag 23 septem ber afwachten. Als de nieuwe ta rievenlijsten bekend zijn, hoopt ze nog veel nieuwe en voormali ge cursisten te mogen verwelko men. Zeker wat muzieklessen betreft, koestert ze valse hoop, weten de actievoerende cursisten onder aanvoei'ing van R. de Schaap en H. van de Haar. „Er is meer kapot gemaakt dan u kunt repareren...", benadrukt De Schaap. Muziekdocenten is al de wacht aangezegd, veel cur sisten hebben zich bij andere op leidingen (Eeklo) gemeld, privé- lessen zijn aanti'ekkelijker ge worden. De boze Toonbeeldadepten vra gen zich af of van Toonbeeld weer een gezond instituut is te maken. Ze zien nog maar één op lossing om de schade te beper ken: uit de gemeenschappelijke regeling Muziekschool Zeeland stappen. „Beter ten halve ge keerd dan ten hele gedwaald! schrijven ze de gemeentebe stuurders. Advertentie (Advertentie) NIEUW! Vrijdag 24 september verschijnt de eerste abonneevoordeelpagina met exclusieve aanbiedingen en kortingen, speciaal voor PZC abonnees;. Vanaf volgende week worden PZC abonnees in het zonnetje gezet!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 45