Eerste gesneuvelde Pool herdacht SAROUK Aanpak drugs in grensregio Nieuw pleidooi voor aanleg Noorderkanaal De Westerschelde Container Terminal en de kansen voor de Zeeuwse economie een nieuwe impuls, nieuwe banen DEFINITIEVE OPHEL ALLES vd HALVE zeeuwse almanak Spiegel Verbandkoffer reddingsbrigade Kijken naar locaties skatebaan Kaartclub eert jubilaris Staking gemeente Noord-Beveland Onderzoek naar gebruik verdovende middelen onder scholieren Fietsster gewond ij aanrijding op Dostwal in Goes Met een gebed, een gedicht, twee liederen, The Last Post, een krans en een défilé werd de gesneuvelde Poolse soldaat Jan Gasiorowski gisteren op de rooms-katholieke be graafplaats in Koewacht herdacht. foto Wim Kooyman door René Hoonhorst KOEWACHT - Tientallen belangstellen den verzamelden zich gisteren om het graf van Jan Gasiorowski op het rooms-katholieke kerkhof van Koe wacht. De gesneuvelde Poolse soldaat had het lang zonder aandacht moeten doen, maar op de zestigste verjaardag van de bevrijding van Koewacht mocht Gasiorowski niet worden vergeten, vond de Werkgroep Dodenherdenking Koe wacht. De 33-jarige Pool maakte deel uit van het negende jagerbataljon van de eerste Poolse pantserdivisie, die op 16 septem ber 1944 om 8.15 uur de landsgrens tus sen het Belgische en het Nederlandse Koewacht overstak. Gasiorowski sneuvel de bij de bestorming van Fort Ferdinan- dus, dat op het grondgebied lag van de toenmalige gemeente Koewacht. Kamera den van soldaat nummer 33339 begroe ven hem provisorisch op de begraaf plaats achter de kerk van het dorp. Op in stigatie van pastoor Swagemakers kreeg Gasiorowski later een exclusieve plek bij de zij-ingang van het kerkhof. Bovendien kreeg de man die 'voor onze vrijheid tot de dood toe heeft gevochten' een prachtige grafsteen. In Hoe Signo Vinces (In dit teken zult gij overwinnen) staat er onder het kruis van Jezus dat de staande zerk verfraait. In Cruce Victoria (Door het kruis naar de overwinning) prijkt er op de liggende steen. De Koe- wachtse bevolking heeft er destijds voor gezorgd dat haar oorlogsheld een mooie laatste rustplaats heeft gekregen. Waar om Jan Gasiorowski in Koewacht ligt be graven en niet bij 22 gesneuvelde mak kers op de Axelse algemene begraaf plaats ligt, weet voorzitter Piet Apers van de herdenkingswerkgroep niet. Niet accuraat Vier soldaten die destijds bij Kijkuit om kwamen zijn enige tijd na de oorlog wel overgebracht van het kerkhof in Sint Jan steen naar Axel. Maar twee bij Bonte Koe gestorven soldaten liggen op het kerkhof van Zuiddorpe. Apers, geboren en getogen Zuiddorpenaar, was misdie naar toen in het boekweitdorp een mis werd opgedragen voor de twee gesneuvel de bevrijders. Als broekenmannetje kon hij destijds ook niet weten dat de infor matie op de grafsteen niet al te accuraat was. Volgens de zerk liggen in Zuiddoipe H. Rynkiewics en Gusman begraven. De eerste zou in 1916 geboren zijn in Gioy- min, de tweede in Bronistad. Gusman, ge boren op 18 september, zou ter wereld zijn gekomen in Bronistad en precies op zijn twintigste vex*jaardag zijn gesneu veld. Naslagwerken van Sara de Putter, dé Axelse kenner van de Poolse bevrij ders, wijzen echter uit dat in Zuiddorpe Giedymin Hrynkiewics uit Utryszki en Bronislaw Buchholz uit Pulwiez (die ook op 16 september sneuvelde en dus nog net geen twintig was) in Zuiddorpe zijn begraven. De Putter wil de door haar opgespoorde gegevens binnenkort officieel aan het ge meentearchief of een andere officiële in stantie overdragen voordat ze niet meer zijn te achterhalen. Zo vond ze voor dit herdenkingsjaar uit dat de Poolse troepen bij de verovering van Gent, het Waasland en het Land van Axel 75 soldaten verloren, 63 vermiste militairen zijn nooit teruggevonden. Van de gevonden doden vielen er 47 in Zeeuws-Vlaanderen, van hen zijn er 22 in de Vlaamse plaatsen Adegem en Lom mei begraven. Alleen Gasiorowski ligt in zijn eentje op een begraafplaats. Dankzij de bevolking van Koewacht heeft hij echter één van de mooiste, prachtig verzorgde laatste rust plaatsen. En gisteren werd hij - als plaat selijk vertegenwoordiger van het negen de jagerbataljon - op ontroerende wijze herdacht door enkele tientallen mensen die hem nooit hebben gekend. Een ge bed, een gedicht, twee liederen, The Last Post, een krans en een plechtig défilé ter ere van Jan Gasiorowski. Advertentie MAKELAARDIJ Autoverzekering duur? Vraag ons nu een offerte! www.hateka.nl Ons team gaat graag voor u aan de slag! Advertentie Departement Zeeland van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel orginiseert 24 september een symposium over Aanvang: 13.30 uur Locatie: Hogeschool Zeeland Aanmelden tot uiterlijk 21 september 2004 Deelname 30,- Via email m.scherphuis@denboerderuiter.nl Via telefoon 06 51258159 (ook voor inlichtingen) door Wout Bareman ZEEBRUGGE - Het bedrijfsle ven en het havenbestuur van Zeebrugge maken ernstig be zwaar tegen het schrappen van het nieuwe Noorderkanaal dat de zeehaven moet verbinden met het Kanaal Gent-Terneu- zen, ten zuiden van Zelzate. Het kanaal komt niet voor in het ont werp van een nieuw strategisch plan voor de haven. Havendirecteur J. Coens noemt dat 'absurd'. Zeebrugge pleit al tientallen jaren voor een nieu we, snelle maritieme verbinding met het achterland Het Noor derkanaal, dat naar een ruwe schatting bijna een miljard euro kost, zou dwars door het Meet jesland in de grensstreek lopen en gedeeltelijk het tracé van het oude Leopoldkanaal en het Schipdonkkanaal volgen. Het zou schepen tot 4400 ton kun nen verwerken. Is aanleg van het meluwe ka naal niet haalbaar, dan moet de huidige verbinding Brug- ge-Gent drastisch worden gemo derniseerd. Zoniet, dan raakt de haven geïsoleerd. Naast Coens pleit ook de Vlaam se Bond van Eigenschippers voor een betere maritieme ont sluiting van Zeebrugge. Direc teur Ch. Van Lancker vreest dat de recente Franse beslissing tot aanleg van een nieuw kanaal in Noord-Frankrijk dat de Seine en de Schelde met elkaar ver bindt, grote gevolgen zal heb ben voor Zeebrugge. „Sluit Zee brugge daar niet op aan, dan zul len de goederenstromen zich ver leggen", verwacht hij. Snelweg Zeebrugge zou op die 'nieuwe snelweg op het water' kunnen aansluiten via het kanaal Brug- ge-Gent, maar dat is nu abso luut niet berekend op een om vangrijke goederenstroom. Met name de Ringvaart rond Brugge vormt een obstakel. Onder de huidige omstandigheden doet een binnenschip twee dagen over het traject Zeebrugge-Gent en dat is, volgens de schippers- bond, economisch onverant woord. De bonden en het havenbestuur pleiten naast een goede ontslui ting over water ook voor optima lisering van de spoor- en wegver bindingen. De Vereniging van Zeebrugse Havenbedrijven vindt dat in het ontwerpplan te weinig rekening wordt gehouden met de groeien de marktpositie van de haven en het daardoor ontstaande ruimte gebrek. En de vakbonden constateren op hun beurt dat in het concept te veel aandacht wordt besteed aan het welzijn van de vogels in het havengebied en te weinig aan werkgelegenheid. Haventerreinen reserveren voor de natuur is, volgens de bonden, fnuikend voor de toekomstige ontwikkeling van de haven van Zeebrugge. Perzische Tapijten TÓTAUUÉGylRKpC* TIJDELIJK OPRIL GROTE MARKT 12 GOES TEL. 0113-227101 Het Amsterdamse echtpaar dat inmiddels de middelbare leeftijd heeft bereikt, timmert in een van de Bevelandse dor pen al geruime tijd aan de rea lisering van een droom: een vakantiewoning. En het moet gezegd: het wordt daar aan die dijk bij die molen een pa leisje. Meneer en mevrouw zijn er vrijwel elk weekeinde in de weer: zij veel met vim en vitra ges, hij vaak met spijkers en spaan. Vooral meneer stelt hoge ei sen aan het toekomstige zo merverblijf: een centrale stof zuigerinstallatie, een bubbel bad - het moet er allemaal in. Gisteren legde hij - tijdens het periodieke bouwoverleg met mevrouw - een nieuwe wens op tafel: een verwarmde badkamerspiegel. Zij keek hem met grote ogen aan: waar is dat nou iveer goed voor? Nou, sprak hij, da's makke- j lijk, want dan heb je geen last i meer van een beslagen spiegel als je onder de douche van- daan komt. Mevrouw keek meneer nog eens monsterend aan. En re- censeerde vervolgens vernieti- gend: „Als jij in je blootje voor de spiegel staat, mag daar wel een extra laagje damp overheen." 0*0113-315649 5S'ctie®pzc.nl ™bus31,4460 AA Goes ïffiffien'-Zeeiand: 0113-315520; ÖSnderen: 0114-372770; gg 020-4562500. (ijdag 17 september 2004 AARDENBURG - Reddingsbrigade West Zeeuws-Vlaan deren krijgt morgen een waterdichte EHBO-koffer van fi nancieel adviesbureau Huub Maes uit Aardenburg. De koffer wordt gebruikt door onder meer brandweerkorp sen, reddingsmaatschappij KNRM en traumateams. De reddingsbrigade moest zich tot dusver behelpen met ver- banddoosjes die niet berekend waren op de omstandighe den aan boord van de reddingsboot. Daardoor scheurden zé regelmatig of werd het EHBO-materiaal nat. KOEWACHT - Een vertegenwoordiger van de Koewacht- se dorpsraad en een van de Terneuzen bekijken vandaag enkele locaties waar eventueel de gewenste skatebaan voor de jeugd moet komen. De dorpsraad wil al enige tijd een geschikte plek voor de dorpsjeugd vinden. Voor een nieuwe Jongeren Ontmoetings Plaats bleek geen draag vlak te zijn binnen de gemeenschap, gezien de problemen met de vorige JOP bij het voetbalveld. De oude locatie van de JOP en een plek bij het openluchtzwembad zijn mogelijke locaties voor de skatebaan. De gemeente en de dorpsraad gaan binnenkort ook met de jeugd om de tafel zitten om de wensen op een rijtje te zetten. TERNEUZEN - Kaartclub Zeur Niet uit Terneuzen hul digde gisteravond Piet van Driel, het eerste lid dat vijftig jaar is aangesloten bij de vereniging. Twee jaar geleden vierde de kaartclub zelf het vijftigjarig bestaan. Van Driel heeft de oprichting van Zeur Niet dus net niet mee gemaakt. Na een toespraak door de voorzitter en de over handiging van enkele attenties deden de leden van de kaartclub zich te goed aan een mosselmaaltijd. Daarna werden de kaarten ter hand genomen. De kaartclub moet nog dertien jaar wachten voor er weer een vijftigjarige ju bilaris in de gelederen is. WISSENKERKE - Noord-Bevelandse ambtenaren wor den opgeroepen om dinsdag 21 september, Prinsjesdag, anderhalf uur het werk neer te leggen. De oproep komt van kaderleden van verschillende vakbonden die op het gemeentehuis werkzaam zijn. Het is de bedoeling dat de ambtenaren gezamenlijk naar de troonrede luisteren. De Noord-Bevelandse bondsbestuurders geven met de actie gehoor aan de oproep van hun bonden om het kabinet en de werkgevers te laten weten dat 'Nederland beter ver dient'. Het gemeentehuis blijft tijdens de werkonder breking open voor het publiek, maar het kan zijn dat men sen tussen half één en twee uur niet geholpen worden. KIES - Een 64-jarige fietsster gisterochtend gewond ge likt op de Oostwal in Goes, kn ze werd aangereden door tn 34-jarige plaatsgenote die ml haar auto de parkeerplaats ülde verlaten. e automobiliste verzuimde de rouw op de fiets voorrang te ge- b. De laatste werd met de am- ilance overgebracht naar het Kterscheldeziekenhuis. a 78-jarige bestuurster van iandere auto reed een stukje iteruit om de ambulance vrij lan te geven. Ze zag daarbij inpaaltje over het hoofd. Haar to liep aan de achterkant kade op. logere dijken en latte polders ;oed alternatief tormvloedkering LïïffERPEN - Dijkverhogin- ai in combinatie met de aanleg id gecontroleerde overstro- ingsgebieden vormen de beste scheming tegen waterover- k in het stroomgebied van de feschelde rond Antwerpen, in stormvloedkering is met nim vijfhonderd miljoen euro fchelft duurder dan aanpassing nn de dijken en de aanleg van (overstromingsgebieden. lat is de belangrijkste condu it van een kosten-batenanalyse e de Vlaamse Instelling voor tómologisch Onderzoek (Vi- 1, opgesteld in het kader van (actualisering van het Sigma- iffl. de evenknie van het Suwse Deltaplan. Het Sigma kin, dat dateert uit 1977, is in- iaald door nieuwe ontwikke len en inzichten. De verwach- shjging van de zeespiegel nor de hogere temperaturen is er één, belangrijk aspect van. Ie onderzoekers gaan uit van voorspelling dat bij een Kmvloed de kans op overstro men tussen 2010 en 2100 zal «tienvoudigen. Rapportage ren tussentijdse rapportage E het ministerie van de Vlaam- Gemeenschap plaatst het Vi- 1 vraagtekens bij nut en nood- tts van de bouw van een storm- joedkering bij Oosterweel, ««dj Antwerpen. Zo'n stuw «ril weliswaar de beste be- Öerming, maar dat weegt niet "P legen de investering van ^•vijfhonderd miljoen euro. Were dijkverzwaringen in "föbinatie met de uitbreiding hT'net aantal overstromingsge- i en ruimte voor de rivier') gn de helft goedkoper uit en |rien voldoende bescherming, "leem bij de aanpak van de 'Jkenis dat veel plaatsen recht reeks aan de Schelde liggen, 'aardoor ophoging tot elf meter iet overal haalbaar is. Daar 'ordt geadviseerd extra onder daan de dijken te plegen. ,aJr wordt gepleit voor uit- ding van het aantal overstro- msgebieden. Er zijn er inmid- 8 waalf en aan de dertiende «het gebied Kruibeke-Ba- J!-nuPelmonde wordt gewerkt. e gaat om in totaal duizend are. Nu wordt gezocht naar jles voor nog eens twee- tot buizend hectare. rHarold de Puysseleijr Leuzen - De provincies id en Oost-en West-Vlaan- pakken het gebruik van havende middelen door jon- sen samen aan. jpnenkort begint een groot- ps onderzoek naar het ge- ■i van drugs onder leerlin- 3in het voortgezet onderwijs, „resultaten worden gebruikt Br grensoverschrijdende pre- Eöecampagnes. get onderzoek gaat ons een beeld geven van wat aan rddelen op scholen voor voort zet onderwijs wordt ge rukt", zegt Ton Tiebos van de Lente Vlissingen, die het pro- aan Zeeuwse kant bege leidt. „Er is gewoon sprake van verkeer over de grens heen. Zeeuws-Vlaamse jongeren ko men in Belgische uitgaansgele genheden en omgekeerd. Zo ben ik heel benieuwd wat klopt van de stelling dat in de Belgische discotheken behoorlijk wat pil len worden geslikt." „Het gaat ons erom een goed beeld te schetsen van wat onder scholieren in de drie provincies aan middelen wordt gebruikt en welke maatregelen je daar ver volgens tegen kunt nemen", al dus Tiebos. De Dienst Weten schappelijk Onderzoek en Kwa liteitszorg van De Sleutel uit Gent voert het onderzoek uit. De Sleutel is een organisatie met jarenlange ervaring op het gebied van zorg, preventie, werkgelegenheid en onderzoek in het veld van drugs, drugsver slaving en afhankelijkheidspro blemen. De studie richt zich niet alleen op het gebruik van drugs, maar ook op de consump tie van alcohol en andere versla vende middelen. „We zijn volop bezig met het treffen van de voorbereidingen en gaan binnenkort contacten leggen met de scholen in de drie provincies die we willen betrek ken in onze steekproef", vertelt onderzoekscoördinator Paul de Neve van De Sleutel. In Zeeland hebben alle gemeen ten met uitzondering van Tho- len hun medewerking aan het onderzoek toegezegd. De finan ciering van het onderzoek met geld van de Euregio Schelde- mond is zo goed als rond. KidsWeek Junior, weekkrant voor kinderen vanaf 7 jaar, verschijnt elke vrijdag. In KidsWeek Junior vind je onder andere nieuws over Nederland en de wereld, de laatste dierennieuwtjes, sportnieuws, games, quizzen, tv-tips, strips, moppen. Surf voor een voordelig |L3|d]K abonnement naar www.kidsweekjunior.nl bliëjK wunioe; Advertentie Öeze rubriek verschijn tn alle titeis van NRp Oaob *den »oplage tutm 2 -.n VÖÜ' rrer :y.xC\\ tcny,„r s t-: 'i;1.:,'. ledereen heeft vitamine D nodig. Vitamine D is belangnjk voor het behoud van sterke botten. Onlangs heeft de Gezondheidsraad de Aanbevolen Dagelijkse Hoeveelheid vitamine D voor senioren verhoogd. Gebleken is dat de hoeveelheid vitamine D in de bestaande multivitamines voor 50+ers met toereikend is. De specifieke behoefte aan vitamine D is afhankelijk van leeftijd en situatie. Davitamon introduceert nu Davitamon D50+, een voedingssupplement waarmee flexibel ingespeeld kan worden op de persoonlijke behoefte. Met Davitamon D50+ zorgt u voor het behoud van sterke botten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 43