Kabinet leert cynisch snijden ustitie: EU is best onbelangrijk voordelig Mobieltjes blokkeren tegen pesterijen Laatste rit in het zijspan Loensen hielp Rembrandt Weer politiewagens in de as gelegd Grootste gevangenis in Alphen Reizigers naar VS digitaal op foto Van Os schrijft essay Boekenweek Hoogervorst: eerste hulp mag verschillen teuwendeel regels komt niet uit Brussel maar uit Den Haag VS willen import van tulpenbol duurder maken Gratis in hotel Peijs: Geen privaat geld meer voor de Betuwelijn Snel, simpel, Vanavond in Missie Warmoesstraat, 19.30 uur, ned. 1 horen zien gelot/en UTRECHT - Op de Uitvaartbeurs in de Jaarbeurs in Utrecht is onder meer deze uit- vaartmotor te zien. En ook al is de vinding Zweeds, Nederland loopt voorop in het ontwikkelen van een nieuwe vorm van lijkbezorging: het vriesdrogen. De onderne ming Facultatieve Technologies hoopt de techniek volgend jaar in Nederland te kunnen toepassen. Uit een onderzoek van vorig jaar september blijkt dat veel Ne derlanders geïnteresseerd zijn in een nieuwe vorm van lijkbezorging. Zeker 32 pro cent van de ondervraagden zegt het vriesdrogen 'misschien in overweging te ne men' en 16 procent zegt dat zeker te doen. Een klein percentage van 2 procent weet nu al dat het kiest voor vriesdrogen in plaats van de twee klassieke vormen van lijk bezorging: begraven en cremeren. foto Robert Vos/ANP vrijdag 17 september 2004 DEN HAAG - Rembrandt loenste en dat is hem waar schijnlijk goed uitgekomen. Dat is de mening van weten schappers van de medische faculteit van de Harvard Uni versiteit in de Verenigde Staten. Ze hebben zoveel mogelijk zelfportretten bekeken en daaruit opgemaakt dat de meester niet geheel recht uit zijn ogen keek. Dit zou hem juist hebben geholpen bij het vertalen van driedimensionale beelden in tweedimensio nale schilderijen, aldus de neurobiologe Margaret Li vingstone. Volgens Livingstone kan het voor een schilder een voor deel zijn, als hij minder diepte ziet, omdat hij de werkelij ke beelden moet overbrengen op een plat vlak. ANP/RTR WEESP - Op de binnenplaats van het politiebureau aan de Hoogstraat in Weesp zijn in de nacht van woensdag op donderdag negen voertuigen in brand gevlogen. Zeven au to's brandden geheel uit. De politie vermoedt dat de brand is aangestoken. Of er verband is met eerdere brand stichtingen bij politiebureaus is niet bekend. Dit jaar zijn er al zeker 27 auto's bij politieposten in brand gevlogen. Dat is inclusief de negen in Weesp. De branden vonden in de afgelopen vier maanden verder plaats in Muiden (drie), Nederhorst den Berg (drie), De venter (vijf), Vleuten (vier) en Zeist (drie). ANP ALPHEN AAN DEN RIJN - Justitie wil in Alphen aan den Rijn de grootste gevangenis van Nederland neerzet ten. Dat liet de burgemeester van de gemeente gisteroch tend weten. In het gebouw is ruimte voor dertienhonderd criminele en niet-criminele illegalen, die in meerpersoons- cellen voor twee, vier of zes man worden opgesloten. Onduidelijk is nog wanneer de nieuwe gevangenis zijn deuren opent. De grootste gevangenis op dit moment is die in Scheveningen, met achthonderd plaatsen. ANP DEN HAAG - Nederlanders die binnenkort zonder visum de Verenigde Staten bezoeken, gaan bij aankomst in de VS digitaal op de foto. Ook wordt een digitale vingeraf druk gemaakt. De regeling gaat op 30 september in. Dat heeft de Amerikaanse ambassade in Den Haag gisteren be kendgemaakt. Vanaf eind december gelden de extra maatregelen ook bij de vijftig drukste grensovergangen aan de Amerikaanse grens met Canada of Mexico, ANP AMSTERDAM - Henk van Os schrijft het essay dat tradi tioneel bij de Boekenweek verschijnt. Het thema van de volgende Boekenweek (9 tot en met 19 maart) is 'Spiegel van de Lage Landen; Boeken over onze geschiedenis'. De kunsthistoricus en hoogleraar Van Os wil in zijn essay de nadruk leggen op het belang van historische kennis voor een rijkere ervaring bij het kijken naar bijvoorbeeld een oud gebouw. Eerder werd bekend dat Jan Wolkers het Boekenweekge schenk van volgend jaar schrijft. ANP De deze week uitgelekte Mil joenennota zal de burger hard in de portemonnee tref fen, zoveel is duidelijk ge worden. Dat het kabinet goede sier maakt met de be zuinigingen door tevreden te stellen dat bijvoorbeeld de wachtlijsten in de zorg zijn geslonken, getuigt van cynisme. door Paul Koopman DEN HAAG - Politiek Den Haag was woensdag in rep en roer. Fractieleiders snelden naar de media om 'schande' te roepen en hun verontwaardi ging uit te spreken. Mikpunt van alle ophef was de Miljoenen nota. Opmerkelijk: niet de in houd van die nota was de oor zaak van de parlementaire adre nalinestoot, maar het 'voortijdi ge' moment van verschijnen. Het tekent misschien het autis me waaraan beroepspolitici vroeg of laat ten prooi vallen. De Haagse werkelijkheid is nog iets heel anders dan werkelijk heid 'op straat'. Dat belangrijke delen van de Miljoenennota wat eerder in handen van de pers zijn gekomen, zal de meeste bur gers worst zijn. Dat er in die no ta maatregelen worden aange kondigd die de burgers fors in de portemonnee treffen, ver dient heel wat meer aandacht. Het komend jaar - dat was al langer bekend - moet de broek riem flink worden aangehaald. Dat het kabinet in gure economi sche omstandigheden de tering naar de nering moet zetten wordt door veel mensen nog wel begrepen. Maar nu al valt met zekerheid te voorspellen dat sommige burgers extra hard worden getroffen. In geen enke le Miljoenennota kan immers met alle individuele omstandig heden van zestien miljoen bur gers rekening worden gehou den. Er zullen onvermijdelijk mensen, organisaties en bedrij- analyse ven zijn die door zowel de chole ra als de pest worden getroffen. De koopkrachtplaatjes die het ministerie van Sociale Zaken met prinsjesdag presenteert bie den wat dit betreft schijnzeker heid. In 'puntenwolk-diagram- men' wordt een ruw beeld gege ven van de inkomenseffecten van alle bezuinigingen. Volgens die puntenwolken gaan mensen met een minimuminkomen er maar 0,5 procent op achteruit. Dat mag een hele troost zijn, maar wie onverhoopt meer moet inleveren kan aan deze papieren garantie zeker geen rechten ont lenen. Nog cynischer pakken de bezuinigingen in de volksge zondheid uit. Sinds voor de thuiszorg een eigen bijdrage moet worden betaald, hebben duizenden mensen hun thuis zorg opgezegd. Hetzelfde geldt voor de tandartszorg. Nu de pe riodieke controle uit eigen zak moet worden betaald, zien ver ontrustend veel ziekenfondspa tiënten er maar van af. Minister Hoogervorst van Volks gezondheid was hier niet bijster van onder de indruk. Het loopt allemaal zo'n vaart niet, betoog de hij deze week tot ergernis van de oppositie. Met frisse te genzin zegde hij toe volgend jaar nog eens te laten uitzoeken wat de gevolgen van de bezuini gingen op het ziekenfondspak ket zijn. Voor alle duidelijkheid: ook voor de bezuinigingen op de volksgezondheid zijn goede rede nen aan te voeren. De kosten lie pen gierend uit de hand. In plaats van alle duimschroeven een beetje aan te draaien maakt het kabinet duidelijke keuzen. En dat getuigt op zichzelf van bestuurlijke moed. Maar het wordt cynisch als die bezuinigin gen kwalijke effecten hebben, waar het kabinet vervolgens goe de sier mee probeert te maken. Want in de uitgelekte Miljoenen nota wordt tevreden opgemerkt dat de wachtlijsten in de zorg het afgelopen jaar zijn terugge drongen. Ja, dank je de koe koek. Die wachtlijsten smelten als sneeuw voor de zon als die zorg maar duur genoeg wordt ge maakt! GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De spoedeisende hulpafdeling hoeft niet in elk ziekenhuis hetzelfde te zijn. Het is belangrijker dat er op regio naal niveau afspraken gemaakt worden, zodat patiënten in nood snel en goed geholpen kunnen worden. „Niet elk ziekenhuis heeft een zware trauma-afdeling nodig." Dat zei minister Hoogervorst (Volksgezondheid) gisteren in de Tweede Kamer De minister volgt hierin het advies van de In spectie voor de Gezondheids zorg. Deze adviseerde de tien traumacentra in het land de re gie te geven in de organisatie van de eerste hulp in de regio's. Het afgeven van de regie vindt Hoogervorst te ver gaan. Maar hij wil dat de traumacentra wel een belangrijke rol spelen in de ze zogenoemde keten voor spoed eisende hulp. Overigens heeft de minister nog een probleem met die trauma centra op te lossen, want zij stel len dat ze te weinig geld krijgen om 24 uur paraat te blijven. Daarover heeft hij binnenkort nog gesprekken. ANP parten Molenaar [«HAAG - Mobiele (clcfoons Un standaard worden uitge- „et een blokkeerfunctie Lnee kinderen ongewenste .l.foontjes en sms'jes kunnen «houden. Dat vindt direc- j^r B. Delver van de stichting uKiuderconsument. Lgs Delver, die volgende week woensdag spreekt tijdens een bijeenkomst van de ge meente Den Haag over 'kids telecom', is pesten via de mobie le telefoon onder de jeugd een groot probleem. „Veel peste rijen kunnen worden voorko men als je op je mobieltje kunt instellen van welke nummers je geen berichten of telefoontjes wilt krijgen. Ook moet het mogelijk worden anonieme bellers tegen te hou den." Er bestaat volgens Delver in Nederland nog geen mobiele telefoon met een blokkeerfunc tie. „We voeren inmiddels met producenten overleg over de mo gelijkheden op dit terrein." De Kinderconsument discussieert met kinder- en ouderpanels ook over de voor- en nadelen van een alarmfunctie op een mobiele telefoon. Daarmee krijgen ouders een signaal als een kind bijvoorbeeld afwijkt van de ge bruikelijke route van en naar school. „Het is technisch moge lijk dat ouders dan op een schermpje kunnen zien waar hun kind zich bevindt. Ze kun nen dan actie ondernemen als ze vermoeden dat hun kind in een ongewenste situatie is terechtge komen." Volgens Delver zijn er bij ouders meer voorstanders van een alarmknop dan onder kinde ren. GPD ^FrankHendrickx DEN HAAG - 'Europa is best be langrijk' luidt de leus van een uorlichtingscampagne van de i gering om de Europese Unie BKronder de aandacht te bren- IIm Het hoofdargument: zestig I weent van onze regelgeving wordt bepaald door de EU. Ineen nog niet gepubliceerd rap- aort van het ministerie van Jus- jüe wordt die stelling echter fi naal onderuit gehaald. 'Hooguit 16 procent' van de regels komt uit Brussel, de rest wordt ver zonnen in Den Haag. De hardnekkige mythe dat de EU verantwoordelijk is voor de lawine van regels die ieder jaar weer over Nederland walst is daarmee doorgeprikt. De schat ting van 16 procent is zelfs nog ruimhartig, geven de onderzoe kers aan in het rapport 'Alle re gels tellen'. In het parlementair jaar 2002-2003 kwam slechts 7,1 pro cent van de nieuwe wetten uit de koker van de EU. De rest kwam voor rekening van de twee kabinetten-Balkenende. Die waren ook verantwoorde lijk voor 84,4 procent van de nieuw uitgevaardigde regelin gen oftewel richtlijnen zonder wettelijke status. Opmerkelijk De uitkomsten zijn opmerkelijk, aangezien premier Balkenende juist het aantal regels wil terug dringen. 'Minder regels, en dan echt handhaven', staat in het re geerakkoord. In de praktijk komt daar weinig van terecht, constateren de wetenschappers in het rapport. „Wanneer we kij ken naar de productie van minis teriële regelingen dan vormde het parlementaire jaar 2002-2003 juist een nieuw hoog tepunt. Nooit eerder werden in één jaar 695 nieuwe regelingen uitgevaardigd." De uitkomsten van het onderzoek moeten nog goedgekeurd worden door het ministerie van Justitie. In de cember wordt het rapport pas of ficieel wereldkundig gemaakt. Door een misverstand is een sa menvatting van het onderzoek al verschenen in het wetenschap pelijk tijdschrift Beleidsweten schap. De opsteller van het rap port, hoogleraar M. Herweijer, wil pas reageren als het onder zoek officieel wordt gepresen teerd. De bewering dat 60 procent van de regelgeving door Europa wordt bepaald komt overigens voor rekening van het ministe rie van Buitenlandse Zaken. In de campagne 'Europa. Best be langrijk' wordt die stelling steeds weer opgevoerd. Een woordvoerder van het ministe rie kan niet zeggen waar dat op is gebaseerd. „Het is een beetje moeilijk om te achterhalen wie de eerste bron is van dat percen tage", aldus een woordvoerder. „Er wordt een beetje gegoo cheld met die cijfers, maar de Al gemene Rekenkamer gebruikt in een recent rapport ook zo'n percentage. Dat zou toch be trouwbaar moeten zijn." GPD Verdachten van lerreur filmden ook in Efteling RAATSHEUVEL - De vier van lerrorisme verdachte mannen ie eind juli werden opgepakt [oen ze-in Den Haag vanuit een rijdende auto video-opnamen naakten, hebben ook gefilmd in De Efteling. j [n het attractiepark in Kaatsheu- d maakten ze 'toeristische op- namen', zo heeft het park dins dag te horen gekregen van de ge- ceente. Dat heeft een woord voerder van De Efteling giste rengezegd. De gemeente baseer de zich volgens hem op informa tie van het ministerie van Bin- renlandse Zaken. De autoritei- jen hebben er volgens de zegs- nan bij gezegd dat het beeldma- lenaal geen aanleiding hoeft te zijn voor extra veiligheidsmaat regelen, Het Openbaar Ministe rie bevestigde de vondst van de teelden, maar wilde er inhoude lijk niets over zeggen. ANP Advertentie HELEGOM - De Verenigde Sta- b ten willen de invoerrechten voor onder meer tulpen- en andere bloembollen fors verhogen. De Koninklijke Bond voor de Groothandel in Bloembollen en Boomkwekerij producten iBGBB) vreest een 'miljoenen- verlies' voor de Nederlandse bloembollenexport. •Het huidige VS-tarief voor de in voer van 1000 tulpenbollen is 90 dollarcent. De Amerikaanse 'overheid wil dat bedrag vertien voudigen naar 9 dollar per 1000 stuks, bleek deze week uit een •publicatie in de Federal Regis ter „Voor de andere bolgewas sen komen vergelijkbare of zelfs nog hogere tariefsaanpassingen m het voorstel voor", meldde .brancheorganisatie BGBB giste ren. Gaan de plannen door, dan be cijfert het BGBB-bestuur een fi nanciële strop voor de sector van jaarlijks ongeveer 5,3 mil joeneuro. ANP AMSTERDAM - Bewoners langs de bouwputten van de Noord/Zuidlijn in Amsterdam die slapeloze nachten hebben van het lawaai, mogen op kos ten van de gemeente overnach ten in een hotel. Daar is vier mil joen voor uitgetrokken. GPD PrtT MET JOK& ,SJ °e OO'-SUjö, pus PAT -TBLr N (E-r van onze redactie binnenland DEN HAAG - Verkeersminister Karla Peijs breekt definitief met de gedachte dat het bedrijfsle ven gaat meebetalen aan de aan leg van de Betuwelijn. In de be groting voor volgend jaar is de post 'publiek-private samenwer king' a 830 miljoen euro ge schrapt. Die vooruitblik op Prinsjesdag gaf de minister gisteren tijdens haar verhoor voor de Commissie Infrastructuur, die kostenover- schrijdingen bij megaprojecten onderzoekt. Eerder dit jaar had Peijs al aan gegeven niet meer te geloven in deelname van het bedrijfsleven aan de aanleg goederenspoorlijn naar Duitsland. „Ik heb nooit ge loofd dat het bedrijfsleven be reid is miljarden op tafel te leg gen. Het bedrijfsleven heeft al heel vaak geld aangeboden, maar als puntje bij paaltje komt, krabbelt men terug. Tot nu toe heb ik nog niemand aan de deur gehad met een concreet aanbod." Peijs voelt wel voor een constructie waarbij private partijen tolheffen. „Neem de snelweg van Rotterdam naar Antwerpen. Die leent zich door zijn lengte uitstekend voor tolheffing. Laat een bedrijf daar 30 jaar geld aan verdienen en de weg vervolgens voor 1 euro aan de staat terugge ven." Oud-minister Hanja Ma- ij-Weggen was de eerste die een bijdrage van het bedrijfsleven opnam in de verkeersbegroting: toen nog 1,5 miljard gulden. Peijs' voorgangsters Annemarie Jorritsma en Tineke Netelenbos menen tot op de dag van van daag dat de staat geld kan terug verdienen als voor de Betuwe route private financiering wordt gevonden, zeiden ze tij dens hun verhoor. De commissie-Duivesteijn lijkt overigens aan te sturen op een ei gen controlebureau voor de Tweede Kamer, dat de voort gang van grote projecten moet bewaken. Gisteren werd uit een zitting met oud-minister Nete lenbos (Verkeer) duidelijk dat de Kamerleden in de commissie niet op de huidige manier ver der willen. GPD/ANP Advertentie Elke dag een flatscreen TV voor elke 1000* beller. Flatpanel Philips LCD-TV Nummerinformatie (70 cent per minuut) Als je op zoek bent naar een telefoonnummer. Zie voor actievoorwaarden www.name-n-number.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3