Dorpsraad bezorgd om Zorgzone PZC Drama' s in de Lommerstraat Boetseren met rijst, zeewier en omeletreepjes 1 3 Combinatie van soap en theater Motor gestolen Eenzijdig ongeval op Philipsdam Studie temperatuur Westerschelde Verbandkoffer reddingsbrigade Nieuwe opleiding Buys Ballot Gemeenten torten op WVG weekenddiensten Scharendijkse volksvertegenwoordiging zet vraagtekens bij afslanking NIEUW! PZC abonnees opgelet! vrijdag 17 september 2004 De Audi A3 Sportback vanaf 18 september in de showroom. VANAF 24 SEPTEMBER Deel van de cast van de Zeeuwse soap De Lommerstraat, vlnr: Marina Wijnen, Sjors Postelmans, Lara Andres Reuser, Margot Tijl Frijns. door Edith Ramakers OOST-SOUBURG - De Lommerstraat is zomaar een straat waar iedereen in kan wonen en waar van alles gebeurt achter gesloten gordijnen. In de Zeeuw se soap De Lommerstraat, waarvoor de Breeweg in Middelburg is uitgekozen, ontbreekt het in de vier huizen ook niet aan romantiek, verdriet, jaloezie, on macht en wanhoop. Volgende week, van dinsdag tot en met vrijdag, zijn de afleveringen van elk twaalf minuten op Omroep Zeeland tele visie te zien. De ontknoping wordt zater dag in toneelvorm in de Mythe in Goes vertoond, aanvang 20.00 uur. „Ga je niet naar het theater, dan weet je dus niet hoe de soap afloopt", merkt Margot Schotel van Omroep Zeeland en camera regisseur van De Lommerstraat op. Is de voorstelling uitverkocht, dan wordt er aan een extra voorstelling gedacht. Het is de combinatie van een televisiese rie en een toneelproductie die het pro ject uniek maakt. „Ik geloof zelfs dat de ze mix uniek is voor Nederland", zegt Schotel. Mini-play Het idee van de gecombineerde televisie serie en toneelvoorstelling is ontstaan tijdens vergaderingen van Het Getij, de werkplaats voor de Zeeuwse amateur kunst. Willemien Klaasse van Het Getij en de producent van het project De Lommerstraat, legt uit dat Het Getij eerst dacht aan een mini-play en een schrijversproject waarbij regisseur Ans Schilders werd betrokken. Zij stuurde tekst voor het stuk op naar tekstschrij ver Haye van der Heijden. „Tussen Ans en Haye van der Heijden is intensief e-mailcontact over de tekst geweest. La ter, in een vergadering van Het Getij, ontstond het idee om er een Zeeuwse soap van te maken en kwamen we bij de omroep terecht. Weer later werd dat aangevuld met het idee om de tv-serie af te sluiten met een toneelvoorstel ling." Wie volgende week zaterdag naar de Mythe in Goes gaat, krijgt vóór de pau ze de hele serie nog een keer op een groot scherm te zien, na de pauze gaan dezelfde spelers de bühne op voor de ontknoping. Bram Kwekkeboom heeft voor de regie voor de tv-serie getekend, Marjan Pan- kow voor de toneelregie. „Van de spe lers, allemaal amateurs, is heel wat Schotel, Tini Ploegaert, Koen Mijnheer en foto Ruben Oreel geëist", zegt Schotel. „De camera is meedogenloos. Elk overdreven gebaar wordt afgestraft. Toneelspelers zijn ge wend om theatraal en met veel overga ve te spelen. Dat is dodelijk voor de tele visie. Iedereen heeft wel de vraag ge steld: moet ik het echt zo klein hou den?" Schotel heeft zich moeten verdiepen in de principes van de soap. Ze keek naar Goede Tijden Slechte Tijden - 'voor de eerste keer in mijn leven' - en noteerde soap-abc'tjes. De zogenoemde cliffhan- ger moet er in het plot voor zorgen dat de kijker ook de volgende aflevering weer wil zien. „En het script is door elkaar geschud om spanningsbogen te ontwikkelen. Het was een soort puz zel." De kijker wordt in de eerste aflevering ook meegenomen naar de begraafplaats in Middelburg. „Het is herkenbaar voor iedereen. Geen enkele dramatisch on derwerp wordt geschuwd." ZIERIKZEE - Aan de Gasthuisboomgaard in Zierikzee, is gistermiddag tussen half vier en half zes een motor ge stolen. De motor stond op een parkeerplaats, samen met een personenauto. Het gaat om een zwarte Kawasaki, type KZT-00A. Er zit een Duits kenteken op. De motor is ongeveer 26 jaar oud, maar zag er als nieuw uit. PHILIPSDAM - Een 34-jarige automobiliste uit de ge meente Schouwen-Duiveland is gisteravond met de schrik vrijgekomen bij een eenzijdig ongeval op de Phi lipsdam. De vrouw schrok van een auto die, volgens haar verklaring, ineens voor haar reed. In een paniekreactie stuurde ze naar rechts, waardoor ze in de berm belandde. Haar auto rolde over de kop. BORSSELE - Boven de Westerschelde is afgelopen nacht met een vliegtuig onderzoek gedaan naar de temperatuur van het water. De metingen richtten zich met name op het koelwater van het elektriciteitspark van energiebedrijf EPZ bi] Borssele. Ze zijn uitgevoerd voor het Rijksinstituut voor Integraal Zoetwaterbeheer en Afvalwaterbehandeling (RIZA) dat nagaat of onder meer elektriciteitscentrales zich houden aan de normen voor warmteafgifte aan rivierwater. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat zal de studieresulta ten publiceren. AARDENBURG - Reddingsbrigade West-Zeeuws-Vlaan- deren krijgt morgen een waterdichte EHBO-koffer van fi nancieel adviesbureau Huub Maes uit Aardenburg. De koffer wordt gebruikt door onder meer brandweerkorp sen, reddingsmaatschappij KNRM en traumateams. De reddingsbrigade moest zich tot dusver behelpen met verbanddoosjes die niet berekend waren op de omstandig heden aan boord van de reddingsboot. Daardoor scheur den ze regelmatig of werd het EHBO-materiaal nat. GOES - Het Buys Ballot College in Goes heeft met de Sport, Dienstverlening en Veiligheid-studie een nieuwe opleiding binnengehaald die vrijwel naadloos aansluit op onder meer het cios, de mbo-opleiding Vi-ede en Veilig heid en opleidingen op het gebied van de financiële dienst verlening. Normaal gesproken moeten de vmbo'ers daar een toelatingsexamen voor afleggen, maar als ze de nieu we opleiding op het Buys Ballot College met succes afron den, hoeft dat niet. Niet alleen de opleiding is nieuw, maar ook de manier waarop de stof wordt aangeboden. Het studieboek zal de meeste tijd op de boekenplank blijven liggen, de nadruk ligt op praktijkonderwijs. Leerlingen krijgen situaties voorgeschoteld die ze in de praktijk ook kunnen tegenko men. Het Buys Ballot College staat er in de eerste maanden niet alleen voor. Het Thorbecke College uit Rotterdam, één van de scholen waar de opleiding al wordt gegeven, begeleidt de school in de beginperiode. GOES - Gehandicapten in Goes moeten voorzieningen als een verhoogd toilet, een fiets met la ge instap en de keuringskosten van de auto zelf gaan betalen. [De maatregel is onderdeel van een bezuinigingspakket om de kosten van de Wet Voorzienin- gen Gehandicapten (WVG) in de hele Oosterschelderegio in de hand te houden. Alleen de gemeente Goes komt [dit jaar al 400.000 euro tekort lop de uitvoering van de WVG, waarmee in totaal drie miljoen euro is gemoeid, inclusief ambte lijke uren. Het tekort over 2004 wordt dit nog bijgepast, maar, besloot de gemeenteraad eerder, volgend jaar moet er echt wor den ingegrepen. Goes heeft giste ren als eerste in de regio de maatregelen bekendgemaakt. zaterdag 18 en zondag 19 september 2004 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 -17.00 uur, tel. 06-53737162. Apotheken Apotheek 'Zierikzee', Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. 09.00-12.30 uur en 16.30-17.30 uur. Zo. 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging Allévo. Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 249111 Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duive land voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreek uur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. (Advertentie) redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemaris Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting RudyBoogert (sport) centrale redactie j Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes j Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 j E-mail: redactie@pzc.nl internet I www.pzc.nl E-mail: web@pzc,nl Bezorgklachten: 0800-0231 231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; «terdags tot 12.00 uur door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE - Het eerste huzarenstukje dat sushi- kok Seyit Seme uithaalt, is het noemen van de namen van al zijn zestien nieuwe cursisten. Vijf minuten eerder heeft hij zich aan ieder persoonlijk voor gesteld. Zijn publiek is meteen onder de indruk. Op tafel voor hen staat een bat terij van zeven grote en kleinere kommetjes naast een snijplank. Seyit controleert voordat hij zijn workshop begint, nog even voor de zekerheid of iedereen wel z'n handen heeft gewassen. Bestek en de Japanse snack gaan niet samen, dus is hygiëne belangrijk. Natte (niet té!) han den ook, want anders plakt de witte rijst meer aan je vingers dan de korrels aan elkaar. Er zijn acht basissushi's, legt Seyit uit. „Daarmee kun je ein deloos variëren naar eigen smaak en creativiteit." Zelf leerde hij de kunstige ge rechtjes maken van Japanse chef-koks in het Amsterdamse restaurant waar hij werkt. Met enige regelmaat verzorgt hij door het hele land workshops voor leken. De korte cursus in Sportcentrum Westerschouwen gisteravond was een experi- jnnrAji Pankow SCHAREND IJ Kil - Dc dorps raad Scharendijke wil helder heid over de haalbaarheid van een zogeheten Zorgzone in het dorp, oftewel de bundeling van woonvoorzieningen, zorg en wei gh voor ouderen. Na jarenlan ge voorbereiding en presentatie van de globale uitvoering, lijkt I hel plan plotseling op losse schroeven te staan. Woningcor poratie Zeeuwland, die als ini tiator destijds de Zorgzone lan ceerde. overweegt een drasti sche afslanking van het project. 'Directeur Ph. van Doorne van Zeeuwland liet kort geleden we ten het draagvlak voor een Zorg zone in Scharendijke te smal te -chten, gezien de bezwaren die Ijlgens hem van veel verschil- nde kanten vanuit de dorpsbe- jlkwg tegen het plan worden olgens Van Doorne vergt de orgzone een investering van iim 2 miljoen euro van de wo- ingcorporatie waar geen in- omsten tegenover staan. De di recteur geeft aan dat Zeeuw land daar wel toe bereid is, maar alleen als de bevolking de roorzienmg ook toejuicht. Vol gens hem zou het niet goed zijn Scharendijke een Zorgzone op ie dringen. Een ander argument voor bijstel ling van de plannen betreft de nieuwe organisatie voor de zorg verlening Allévo, die is voortge komen uit de fusie tussen Thuis zorg en zorgkoepel Arcus. Van Doorne heeft de indruk dat Al lévo in staat is zorg te verlenen zonder dat daar specifieke ac commodaties voor gecreëerd worden. In het geval van Scha rendijke zou een drastische ver bouwing van dorpshuis De Put- meet dan niet direct noodzake lijk zijn. Voorstanders Voorzitter J. Prins van de dorps raad Scharendijke zet vraagte kens bij de argumenten van Zeeuwland. Volgens Prins is het niet verwonderlijk dat er tegen een ingrijpend plan als dit diver se bezwaren vanuit de bevol king komen. Zeker als daar be staande woningen voor gesloopt moeten worden. Daar staat te genover dat er in Scharendijke ook veel voorstanders zijn van de Zorgzone en dat de dorps raad op voorhand al zestig be langstellenden voor de nieuw te bouwen appartementen regis treerde. Verder betwijfelt Prins dat zorgverlener Allévo geen he dendaagse faciliteiten zou verei sen voor de uitvoering van zijn taken. Flexibel Directielid I. Dekker van Allévo reageert hierop in algemene zin. „Wij hebben in overleg met Zeeuwland aangegeven moge lijkheden te zien om een Zorgzo ne breder te maken dan een be paalde straat of wijk. Je zou daar een heel dorp in kunnen be trekken en daarbij in eerste in stantie uitgaan van de voorzie ningen die er al zijn. Als zorgver lener zijn wij inderdaad bereid daar flexibel op in te spelen. Zo dra er sprake is van nieuw bouw, ligt het natuurlijk voor de hand dat er rekening wordt gehouden met hedendaagse ei sen ten gunste van de zorgverle ning." De dorpsraad Scharendijke in tussen is bezorgd over de recen te ontwikkelingen van de Zorg zone. Afslanking van de plan nen kan tot gevolg hebben dat slechts een beperkt gedeelte van de aanvankelijke geplande luxe appartementen voor ouderen wordt gebouwd. Bovendien valt dan de basis weg voor verbou wing van het dorpshuis en voor nieuwbouw van de peuterspeel zaal die volgens Prins zeer drin gend aan nieuwe huisvesting toe is. Hij vindt dat de politiek nu aan zet is om te voorkomen dat door toedoen van de uitvoerder het hele plan Zorgzone in het niets verdwijnt. Auto Poppe B.V. Autobedrijf Van Strien Vlissingen. Gildeweg 22. Tel 0118 - 42 40 00 Goes, V.d. Spiegelstraat 92. Terneuzen, Handelspoort 4. Tel.: 0115 - 64 73 33 Tel.: 0113 27 57 00 Hulst. Afrikaweg 18. Tel 0114 - 37 01 00 www.autobedrijlvanslrien.nl (servicevesliging) www autopoppe.nl Wil je dat de rijst aan elkaar plakt in plaats van aan je handen, zorg dan dat die laatste een beetje nat zijn, legde cursusleider Seyit zijn studenten gisteren uit. foto Marijke Folkertsma ment, vertelt bedrijfsleider L. Wolters, en bij voldoende ani mo zeker voor herhaling vat baar. Japanners zul je volgens Seyit, zelf van Turkse afkomst, zelden een workshop zien geven. Ze be schouwen het maken van sushi als een kunst, waar je jaren over doet om de fijne kneepjes goed onder de knie te krijgen. „Ze zijn zo verschrikkelijk precies, dat werkt niet met beginnelin gen. Wanneer je dat jarenlange pad van ervaring niet bent ge gaan, vinden Japanners, kun je er maar beter afzijdig van blij ven en gewoon lekker genieten." De cursisten blijken allemaal 'natuurtalenten'. Na een krap uur hebben ze al vier verschil lende hapjes geboetseerd en ver orberd. Met eetstokjes wel te verstaan. Dik, één van de weini ge mannen in het gezelschap, heeft er duidelijk schik in. Al lijkt zijn honger in eerste instan tie te groot voor het geduld dat hij moet oefenen met de stapsge wijze zelfmakerij. Amper heeft iedereen z'n hapje naar binnen, of Dik heeft het volgende basis bolletje rijst al gerold. „Hij ligt al weer klaar, hoor!" In de andere hoek klinkt een hees gekuch. Seyit had al ge waarschuwd: niet te veel van de wasabi mierikswortel op de rijst smeren. „Het werkt als een rode peper, maar dan met een minder lange nasmaak. Het effect van de wasabi duurt ongeveer twin tig seconden, maar wanneer je te kwistig bent, zijn dat twintig hele heftige seconden Dik worstelt met zijn stokjes. Waar anderen er in slagen klei ne beetjes van hun hapje te ne men, ziet hij even geen andere oplossing dan de afgeplatte, met reepjes omelet en zeewier om wikkelde bol rijst in één keer in z'n mond te mikken. Maar zijn creatie is zonder meer bijzon der, prijst Seyit het volgende kunststukje dat Dik onder zijn aanwijzingen bij elkaar heeft ge rold met behulp van een velletje zeewier en een bamboematje. Trots smult hij er van, iets rusti ger dit keer, om er optimaal van te kunnen genieten. Uit zeventien kelen klinkt een welgemeend 'itadakimasu, sma kelijk eten'. Vrijdag 24 september verschijnt de eerste abonneevoordeelpagina met exclusieve aanbiedingen en kortingen, speciaal voor PZC abonnees. (Advertentie) Vanaf volgende week worden PZC abonnees in het zonnetje gezet!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37