emeenten schrappen in WVG SAROUK Nightproms helpt onderzoek naar MS Nieuwe opleiding van start op Buys Ballot College Onderzoek gebruik drugs onder scholieren DEFINITIEVE OPHEL r ALlES vd HALVE èandicapten moeten het met minder voorzieningen doen Staking gemeente Noord-Beveland Fietsster gewond op Goese Oostwal Studie temperatuur Westerschelde Eenzijdig ongeval op Philipsdam vCrOlT tAr! De Westerschelde Container Terminal en de kansen voor de Zeeuwse economie een nieuwe impuls, nieuwe banen FHI?0 KI FE J Hl Rn' zeeuwse almanak Spiegel «je 013-315649 pzc.n' Édactie@Pzc-nl "s31,4460 AA Goes fientie-expl°'tatie En Midden-Zeeland" 0113-315520; «tenderen 0114-372770; Jaal'0204562500. 17 september 2004 Perzische Tapijten totale leegverkoof TIJDELIJK OPRIL GROTE MARKT 12 GOES TEL. 0113-227101 .grnMdePuysseleijr JjüZEN - De provincies Jtfen Oost- en West-Vlaan- pakken het gebruik van |ende middelen door jon- unsanien aan. gakort begint een groot- as onderzoek naar het ge- van drugs onder leerlin- chet voortgezet onderwijs, resultaten worden gebruikt grensoverschrijdende pre- ventiecampagnes. „Het onder zoek gaat ons een goed beeld ge ven van wat aan middelen op scholen voor voortgezet onder wijs wordt gebruikt", zegt Ton Tiebos van de gemeente Vlissin- gen, die het project aan Zeeuw se kant begeleidt. „Er is gewoon sprake van verkeer over de grens heen. Zeeuws-Vlaamse jongeren komen in Belgische uit gaansgelegenheden en omge keerd. Zo ben ik heel benieuwd wat klopt van de stelling dat in de Belgische discotheken be hoorlijk wat pillen worden ge slikt." „Het gaat ons erom een goed beeld te schetsen van wat onder scholieren in de drie provincies aan middelen wordt gebruikt en welke maatregelen je daar ver volgens tegen kunt nemen", al dus Tiebos. De Dienst Wetenschappelijk On derzoek en Kwaliteitszorg van De Sleutel uit Gent voert het on derzoek uit. De Sleutel is een or ganisatie met jarenlange erva ring op het gebied van zorg, pre ventie, werkgelegenheid en on derzoek in het veld van drugs, drugsverslaving en afhankelijk heidsproblemen. De studie richt zich niet alleen op het gebruik van drugs, maar ook op de consumptie van alco hol en andere verslavende mid delen. „We zijn volop bezig met het treffen van de voorbereidingen en gaan binnenkort contacten leggen met de scholen in de drie provincies die we willen betrek ken in onze steekproef", vertelt onderzoekscoördinator Paul de Neve van De Sleutel. In Zeeland hebben alle gemeen ten met uitzondering van Tho- len hun medewerking aan het onderzoek toegezegd. De finan ciering van het onderzoek met geld van de Euregio Schelde- mond is zo goed als rond. wHarmen van der Werf [S-Gehandicapten in Goes hD voorzieningen als een joogd toilet, een fiets met la- instap, een thermostaatkraan ^keuringskosten van de au- n betalen. De maatre- maakt onderdeel uit van een imigingspakket om de kos- i van de Wet Voorzieningen andicapten (WVG) in de he- Oosterschelderegio in de id te houden. Een de gemeente Goes komt jaar al 400.000 euro tekort de uitvoering van de WVG, simee in totaal drie miljoen ais gemoeid, inclusief ambte- euren. Het tekort over 2004 dit nog bijgepast, maar, sloot de gemeenteraad eerder, jend jaar moet er echt wor- lingegrepen. I college van B en W van es heeft gisteren als eerste ge- fflte in de Oosterschelderegio Maatregelen bekendgemaakt, jens wethouder D. van ijk (GroenLinks) is gepro- ói de WVG-klanten zoveel jdijk te ontzien. Zo wordt inigd op de medische advi- is 3 jaar voor rugshandel nar België i Frankrijk DDELBURG - Een 43-jarige oner van Rilland heeft vol- ss officier van justitie R. Jeu- :n aantal jaren een leiding- rade rol gespeeld bij de han- linsoftdrugs. De officier eis- gisteren bij de rechtbank in Idelburg drie jaar gevange- itraf tegen hem. «jjarige man uit Moerdijk idevoor zijn rol bij de drugs- jjacties een jaar cel tegen eisen. De officier vond be ta dat de Rillander vanuit ichteraf gelegen woning in polder de wiettransporten Belgie en Frankrijk regel- i zouden regelmatig par ts van tien tot veertig kilo iverkocht. Er zouden bedra- tot 70.000 euro mee zijn ge- aanzet tot het onderzoek de arrestatie van een Ivoor overvallen op vakan- pningen in Kamperland, vertelde wegens schulden r een criminele organisatie er druk te zijn gezet. De Ril- der was volgens hem de spil «organisatie. „Ik ken hem. wet niet waarom hij mij erin iasd heeft",was de reactie de hoofdverdachte. Via ob- naties. telefoontaps en een '"igen wist de politie wan de transacties zouden atshebben. De politie signa ge vaak dezelfde auto's voor [woning die wiet kwamen ha- Op 15 mei vorig jaar werd loten m te grijpen. Twee au- 5 werden tegengehouden. In van de auto's lag 41 kilo hen- P Een inzittende vertelde al «2001 bij de transporten te betrokken. De verdachten de levering van deze par- t°e, maar ontkenden verder betrokkenheid. Bij de huis gang werd 58.000 euro in een een revolver en een geld- machine aangetroffen. Ook 3 kompaan had een fors be- (52.000 euro) in zijn bezit. e mannen hebben een straf- met drugsgerelateerde de- n' verdediging vond niet ''ozen dal hun cliënten heb- dedgenomen aan een crimi- iorganisatie. !jdsman A. Beckers stelde dat jj Zeeuwse cliënt een normale 'wnemer is met een legale Owshop, die één keer in de Jt!s gegaan. ^rechlbank doet op 29 septem- f uitspraak. sering door een tweede bedrijf in te schakelen. Argonaut ver liest het alleenrecht. SAP is de nieuwkomer en tien procent goedkoper. Dat scheelt jaarlijks tienduizend euro. Veel geld (135.000 euro) hoopt het gemeentebestuur te bespa ren door meer hulpmiddelen te hergebruiken. Van Ewijk noemt als voorbeeld de trapliften. Nieu we bewoners slopen die vaak uit een huis. Gekeken gaat worden of voorzieningen als trapliften nog bruikbaar zijn. „Maar", stelt wethouder Van Ewijk, „al leen met interne bezuinigingen op de WVG-uitvoering halen we het niet. Het is onmogelijk het tekort te dekken zonder mensen te treffen." Zo wordt voorgesteld de vergoe ding voor wat heet 'algemeen ge bruikelijke voorzieningen' te schrappen zoals voorzieningen die voor iedereen ook bij gewo ne winkels te koop zijn tegen concurrerende prijzen, een ver hoogd toilet, een ligfiets, een as bak aan de rolstoel, rolstoel handschoenen, airconditioning en het vervangen van een lavet door een douche. Dit levert op jaarbasis een besparing op van vijftigduizend euro. Hetzelfde bedrag verwacht het college van B en W binnen te ha len door de bijdrage voor een scootmobiel, een tandem en een driewielfiets te verlagen met 521 euro. Dat komt overeen met de gemiddelde aanschafprijs van een nieuwe fiets, die de WVG-klant wellicht anders zou moeten kopen. Al met al wordt met de maatregelen 315.700 eu ro bezuinigd. Dat is nog te wei nig om het tekort van vier ton af te dekken. Het WVG-vervoer had weer aangepakt moeten worden om dat bedrag te halen. Het aantal zones per rit is dit jaar al teruggebracht tot acht. Een idee was het aantal zones per klant te beperken tot vijf honderd of zevenhonderd per jaar. „We zouden dan een groep treffen die sterk afhankelijk is van dat vervoer", geeft wethou der Van Ewijn aan, „bijvoor beeld mensen van wie de part ner in een verpleeghuis ver blijft." Tien jaar geleden is de uitvoering van de WVG bij ge meenten gelegd. De eerste tijd bleef veel geld over. De regelin gen waren nog onbekend. Het gebruik is sterk gestegen, onder meer omdat 65-plussers als klan ten erbij zijn gekomen. WISSENKERKE - Noord-Bevelandse ambtenaren wor den opgeroepen om dinsdag 21 september, Prinsjesdag, anderhalf uur het werk neer te leggen. De oproep komt van kaderleden van verschillende vakbonden die op het gemeentehuis werkzaam zijn. Het is de bedoeling dat de ambtenaren gezamenlijk naar de troonrede zullen luisteren. De Noord-Bevelandse bondsbestuurders geven met de actie gehoor aan de op roep van hun bonden om het kabinet en de werkgevers te laten weten dat 'Nederland beter verdient'. Het gemeentehuis blijft tijdens de geplande werkonder breking gewoon open voor het publiek, maar het kan zijn dat mensen tussen half één en twee uur niet geholpen wor den. GOES - Een 64-jarige fietsster is gisterochtend gewond geraakt op de Oostwal in Goes, toen ze werd aangereden door een 34-jarige plaatsgenoot die met haar auto de par keerplaats wilde verlaten. De automobiliste verzuimde de vrouw op de fiets voorrang te geven. De laatste werd met de ambulance overgebracht naar het Oosterscheldezieken- huis. Een 78-jarige bestuurster van een andere auto reed een stukje achteruit om de ambulance vrij baan te geven. Ze zag daarbij een paaltje over het hoofd. Haar auto liep aan de achterkant schade op. BORSSELE - Boven de Westerschelde is afgelopen nacht met een vliegtuig onderzoek gedaan naar de temperatuur van het water. De metingen richtten zich met name op het koelwater van het elektriciteitspark van energiebedrijf EPZ bij Borsse- le. Ze zijn uitgevoerd voor het Rijksinstituut voor Inte graal Zoetwaterbeheer en Afvalwaterbehandeling (RIZA) dat nagaat of onder meer elektriciteitscentrales zich hou den aan de normen voor warmteafgifte aan rivierwater. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat zal de studiere sultaten publiceren. PHILIPSDAM - Een 34-jarige automobiliste uit de ge meente Schouwen-Duiveland is gisteravond met de schrik vrijgekomen bij een eenzijdig ongeval op de Phi lipsdam. De vrouw schrok van een auto die, volgens haar verkla ring, ineens voor haar reed. In een paniekreactie stuurde ze naar rechts, waardoor ze in de berm belandde. Haar au to rolde over de kop. (Advertentie) De kunstwerken worden voorzien van een prijsje. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - Vóór het slot van de manifestatie Nightproms kon de organisatie al een tussen stand opmaken van de hoogte van het ingezamelde bedrag voor het goede doel, de stichting Multiple Sclerose research. Wal cheren had in amper een week tijd circa 31.000 euro ingeza meld. En toen moest gister avond de kunstveiling, waar voor dertig kunstenaars hun bij drage hadden geleverd, nog be ginnen. „Dit is naar mijn weten niet eer der gebeurd in Nederland. Ik ben er ontdaan van. Walcheren weet wat MS is en er is nog eens erg gul gegeven", zei de voorzit ter van de nationale stichting, Dorinda Roos. In december vorig jaar is de stichting Nightproms begonnen met de organisatie voor de mani festatie. Initiatiefnemer Ab Goedbloed uit Vlissingen wilde dat er meer onderzoek naar MS moest komen. Zijn partner is aan de ziekte overleden. MS re search moet het hebben van gif ten. De overheid steunt pas on derzoek naar een ziekte als er een op de honderd mensen aan de ziekte lijden. „In Nederland lijden één op de duizend mensen aan MS", verklaarde Roos. Dit bedrag zal nog hoger op lopen. Mede-initiatiefnemer Jan Jacobs zegt dat er schoolkinde ren binnenkort nog een sponsor loop houden. „En meestal drup pelen giften nog na manifesta ties binnen", merkte hij op. „Te gen het einde van dit jaar kun nen we de balans opmaken." Het slot van de manifestatie be leefde gisteravond het hoogte punt bij de kunstveiling en aan sluitend enkele optredens in het Arsenaaltheater. Artiesten en dertig Zeeuwse kunstenaars tra den gratis op of stelden werk be schikbaar. De organisatie wist zich voorafgaand al verzekerd van aantrekkelijke biedingen op foto's van Lex de Meester en Remco van den Bosch. Bij voor biedingen waren ook een wand doekschildering van Jacqueline Rooijen en werken van Rien Ver schuur, Leonard Snelders en Frank Bollebakker van een goe de opbrengst voorzien. „Maar de grote winst van Night proms is niet alleen dat er veel geld is ingezameld voor onder zoek er is ook over het ziekte beeld gesproken. Daarover be staan vaak veel misverstanden", zei Roos. Informatie over MS kwam je te gen in de bibliotheek 't Spui in Vlissingen waar een expositie was ingericht over MS, in haast elke openbare gelegenheid in Walcheren lag het krantje van Nightproms en 27 Walcherse ca fés doneerden elk 250 euro aan het goede doel. Daarvoor kregen ze een optreden van artiesten die dat ook weer gratis deden. Ook de recette van Vlinder tilt de Kat op. het regiedebuut van Willeke van Ammelrooy. die de ze week tijdens Film by the Sea werd vertoond, mocht gebruikt worden om de pot te spekken. ledereen heeft vitamine D nodig. Vitamine D is belangrijk voor het behoud van sterke botten Onlangs heeft de Gezondheidsraad de Aanbevolen Dagelijkse Hoeveelheid vitamine D voor senioren verhoogd. Gebleken is dat de hoeveelheid vitamine D in de bestaande multivitamines voor 50+ers niet toereikend is De specifieke behoede aan vitamine D is afhankelijk van leeftijd en situatie. Davitamon introduceert nu Davitamon D50+, een voedingssupplement waarmee flexibel ingespeeld kan worden op de persoonlijke behoefte Met Davitamon D50+ zorgt u voor het behoud van sterke botten. (Advertentie) Departement Zeeland van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel orginiseert 24 september een symposium over Aanvang: 13.30 uur Locatie; Hogeschool Zeeland Aanmelden tot uiterlijk 21 september 2004 Deelname 30,- Via email m.scherphuis@denboerderuiter.nl Via telefoon 06 51258159 (ook voor inlichtingen) KidsVVeek Junior, weekkrant voor kinderen vanaf 7 jaar, pt.'»,* i verschijnt elke vrijdag. In KidsWeek Junior vind je onder V» I andere nieuws over Nederland en de wereld, de laatste 1 dierennieuwtjes, sportnieuws, games, quizzen, lv-tips, LjgdgÜff J strips, moppen. Surf voor een voordelig OflljlM fl abonnementnaarwww.kidsweekjunior.nl □ÊjTk 'JuoioD door Lucas Boot GOES - Het zou een sportieve start van het schooljaar worden voor de nieuwe Sport, Dienstver lening en Veiligheid-leerlingen (SDV) van het Buys Ballot Colle ge in Goes. Ware het niet dat voetbalvedettes Dennis en Gérard de Nooijer afwezig wa ren. De twee broers zouden een voetbaltraining geven aan de vmbo-leerlingen. „Ze zijn het vergeten, dus het gaat helaas niet door vandaag", vertelt een teleurgestelde sdv- leerlinge. De gebroeders De Nooijer hebben beloofd komen de donderdag alsnog te komen. Gelukkig viel niet alles in het water. Gisterochtend kregen de sdv'ers een demonstratie van de brandweer op de kazerne in Goes. Later op de dag werden zij getrakteerd op een staaltje stuurmanskunst van het moun tainbiketeam van de Goese poli tie. Het Buys Ballot College heeft met de Sport, Dienstverle ning en Veiligheid-studie een nieuwe opleiding binnenge haald die vrijwel naadloos aan sluit op onder meer het cios, de mbo-opleiding Vrede en Veilig heid en opleidingen op het ge bied van de financiële dienstver- loning. Normaal gesproken moe ten de vmbo'ers daar een toela tingsexamen voor afleggen, maar als ze de nieuwe opleiding op het Buys Ballot College met succes afronden, hoeft dat niet. Niet alleen de opleiding is nieuw, maar ook de manier waarop de stof wordt aangebo den. Het studieboek zal de meeste tijd op de boekenplank blijven liggen, de nadruk ligt op prak tijkonderwijs. Leerlingen krij gen situaties voorgeschoteld die ze in de praktijk ook kunnen te genkomen. Dit wordt competen tiegericht leren genoemd. De svd-opleiding is de school niet zomaar komen aanwaaien. Het Buys Ballot College werd door een ballotagecommissie verkozen boven een aantal ande re scholen in Midden-Zeeland die de opleiding ook wilde aan bieden. Het feit dat de school al twee jaar een zogeheten sport- klas voor vmbo'ers heeft, heeft hoogstwaarschijnlijk aan de toe wijzing bijgedragen. Het Buys Ballot College staat er in de eerste maanden niet alleen voor. Het Thorbecke College uit Rot terdam, één van de scholen waar de opleiding al wordt gege ven, begeleidt de school in de be ginperiode. Het Anisterdanise echtpaar dat inmiddels de middelbare leeftijd heeft bereikt, timmert in een van de Bevelandse dor pen al geruime tijd aan de rea lisering van een droom: een vakantiewoning. En het moet gezegd: het wordt daar aan die dijk bij die molen een pa leisje. Meneer en mevrouw zijn er vrijwel elk weekeinde in de weer: zij veel met vim en vitra ges, hij vaak met spijkers en spaan. Vooral meneer stelt hoge ei sen aan het toekomstige zo merverblijf: een centrale stof zuigerinstallatie, een bubbel bad - het moet er allemaal in. Gisteren legde hij - tijdens het periodieke bouwoverleg met mevrouw - een nieuwe wens op tafel: een verwarmde badkamerspiegel. Zij keek hem met grote ogen aan: ivaar is dat nou weer goed voor? Nou, sprak, hij, da's makke lijk, want dan heb je geen last meer van een beslagen spiegel als je onder de douche van daan komt. Mevrouw keek meneer nog eens monsterend aan. En re censeerde vervolgens vernieti gend: ,,Als jij in je blootje voor de spiegel staat, mag daar wel een extra laagje damp overheen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31