Ipzc Feyenoord komt heel goed weg Djurgardens speelbal energiek Utrecht Heras nieuwe leider Ronde van Spanje Philippine wil bij jubileum stunten Clubs direct van het veld bij spreekkoren 19 spelpeil Rotterdammers in Noorwegen is Europees voetbal onwaardig uud Gullit boos ver eerste helft Freire stapt af in Ronde van Spanje Thomas Dekker etappewinnaar Van Petegem twijfelgeval voor WK Autocoureur Trulli naar Toyota Einde aan zegereeks van Atkinson Uefa gaat doping harder bestrijden oorzitting over wedstrijd Roma AZ is ZO goed Zegetocht als klaar met de eerste ronde vrijdag 17 september 2004 parrel van der Kraan 50-Feyenoord kan, net als ax en PSV in de Champions aw. dit seizoen leuke inkom- .„'uit 'Europa' tegemoet zien. s Rotterdammers staan met ibeen in de tweede ronde, die «ht geeft op een serie van vier olewedstrijden tegen grotere ibsdan het Noorse Odd Gren- id. dat gisteravond met 1-0 ,rd verslagen. sUefa-cuptoemooi staat ech- al jaren in de schaduw van Champions League en dat ,jd in Noorwegen nog eens on- ïstreept. Het duel tussen Odd elanden Feyenoord was van t inferieure kwaliteit. Maar als altijd telt in Europa alleen r resultaat. Dus was Feye- ird-trainer Ruud Gullit nog rredenook. aar ook de spelers reali'seer- mzich dat er veel mis ging in I Noorse Skiën. Pascal Bos- haart gebruikte het woord amatisch' toen hij de eerste jft onder de loep nam en hi] j dat Feyenoord in het isde deel van de strijd de za- akon rechtzetten, allit deed niet alleen de No- je, maar ook de Rotterdamse 0 versteld staan door vijf da 's uit zijn elftal aan de HEN - Ruud Gullit was gister- liond na de magere zege op het e Odd Grenland (0-1) ge- J tevreden. „De spelers ïehben hard gewerkt en hun st gedaan. Maar het was een •oeiUjke wedstrijd voor ons." ilit was slecht te spreken ie de eerste helft (0-0). „Som- bespelers hadden een offday. waren niet zuinig op de bal. [el positiespel was slecht. Mede r het vele balverlies bij ons ;g de tegenstander kansen. 1 de eerste helft was ik boos l de afspraken niet werden na komen. Na rust speelden we raschbeter." ANP kant te laten: Kalou, Castelen, Kuijt, Saïdi en Ono. De tweede keus moest het laten zien. Buf fel, Lazovic, Smolarek en Loovens waren de jongens die dit seizoen amper speeltijd kre gen en al enige tijd hunkeren naar een vaste plek. Dat Gullit zijn ontevreden spe lers een kans wil geven, is nog best begrijpelijk. Maar wat be vreemdde, is dat hij in de aan loop naar Feyenoords eerste Ue- fa-cupduel bleef hameren op de instelling van zijn spelers. Nie mand mocht de Noren onder schatten. Maar was de opstelling waar mee Gullit tegen de subtopper uit de Noorse competitie voor de dag kwam, niet het grootste bewijs dat de tegenstander min der serieus werd genomen dan een gemiddeld partijtje in de ere divisie? De trainer vond natuur lijk van niet. Hij sprak over pijn tjes en kleine probleempjes bij sommige spelers. Maar toen het in de eerste helft volledig mis dreigde te gaan, greep hij kei hard in om zijn ploeg weer hou vast te geven. Ono en Castelen vervingen Smolarek en Goor. Dat Feyenoord in de pauze niet op achterstand stond, was een klein wonder. Odd Grenland zet te het eigen, knusse onderko men aan de Noorse zuidkust in vuur en vlam door tegen Feye noord in de eerste helft op een Engelse manier te voetballen en het doel van Gabor Babos om de paar minuten onder vuur te ne men. Alleen al in de eerste tien minuten kreeg de thuisclub vier levensgrote kansen. Knutsen raakte de lat en Babos mocht van geluk spreken dat de Poolse arbiter geen strafschop gaf voor zijn overtreding op de rappe rechtsbuiten Espen Hoff. Geen lijn Wat Feyenoord aan het doen was in Skiën wist het waar schijnlijk zelf niet. Er zat geen enkele lijn in het spel en het grootste deel van de strijd leek Odd Grenland-Feyenoord meer op een krachtmeting tussen twee Britse derde divisieclubs dan op een Europa-cupduel. Met de komst van Ono in de tweede helft kwam daar een klein beetje verandering in. Maar het gros van de Feyenoor- ders bleef ver onder de maat. Danko Lazovic is nog steeds de duurste aankoop ooit, maar dat was gisteravond andermaal niet terug te zien in het veld. De Ser viër heeft nog lang met de uit straling van een internationale spits die Feyenoord naar een ho ger niveau kan tillen. Het enige voordeel van het on dermaatse optreden is dat Gul lit voorlopig zijn morrende klan ten weer op de bank kan zetten Omdat Ono met een sublieme vrije trap na rust tegen alle ver houdingen in de enige goal van Feyenoord voor zijn rekening nam, sloten de Rotterdammers het duel nog winnend af ook. Odd Grenland-Feyenoord 0-1 (0-0). 73. Ono 0-1. Scheidsrechter: Mikulski (Pol). Gele kaart: Fe- vang, Occean (Odd Grenland), Song, Basto, Glialy, Loovens (Feye noord). Aatital toeschouwers: 4125. Odd Grenland: Muller, Aas, Deila, Nomes en Rambekk; Fevang, John- sen (77. Toresen) en Flindt (77. Da- IeHoff (89. Sistek), Occean en Knutsen. Feyenoord: Babos; Song, Paauwe, Loovens en Basto; Ghaly, Bos- schaart, Buffel en Goor (46. Ono); Smolarek (46. Castelen) en Lazo vic. GPD Shinji Ono haalt uit voor de winnende treffer van Feyenoord. foto Ed Oudenaarden/ANP CALAR ALTO - Oscar Freire is gisteren in de twaalfde etappe van de Ronde van Spanje afgestapt. De Spanjaard in dienst van Rabobank hield het halverwege de zwaarste etappe van de Vuelta voor gezien. Freire gaat zich voorbe reiden op het WK in Verona. Hij geldt als één van de favo rieten voor de wegrace op 3 oktober. De Raboploeg heeft de contracten met Ronald Mutsaars, die gisteren ook opgaf in de Vuelta, en Joost Posthuma verlengd. Mutsaars tekende voor één jaar bij. Posthuma is vastgelegd tot eind 2006. ANP MAINZ - Thomas Dekker heeft gisteren de tweede etappe in de Ronde van Rijnland-Palts gewonnen. De pas 20-jari ge renner, die als stagiair mee is met de profploeg van Ra bobank, kwam na 174 kilometer alleen aan in Mainz. Ruim een minuut na de ritwinnaar won de Duitser Danilo Hondo de sprint van de kopgroep, waaruit Dekker tien ki lometer voor de streep was ontsnapt. De Australiër Luke Roberts behield de leiderstrui. ANP BRUSSEL - Peter van Petegem is opgenomen in de Bel gische selectie voor het WK wielrennen. Maar of de wiel renner naar Verona reist, wordt pas zondag duidelijk. Van Petegem sukkelt al twee weken met zijn gezondheid. Bondscoach De Cauwer koos voor een jonge selectie met Tom Boonen, Nick Nuyens en Philippe Gilbert. Van Rabo bank werd Marc Wauters geselecteerd. WK-selectie België: Mare Wauters, Serge Baguet, Tom Boonen, Nick Nuyens, Jurgen van Gooien, Nico Sijmens, Maxime Montfort, Geert Verheyen, Philippe Gilbert, Wim Vanhuffel, Johan Vansummeren en Peter van Pete gem. Eerste reserve: Bert De Waele. Tijdrit: Mare Wau ters, Bert Roesems. ANP LONDEN - De Italiaanse autocoureur Jarno Trulli rijdt volgend seizoen voor Toyota. Trulli's huidige renstal Renault verbrak eerder deze week de samenwerking. Trul li, dit jaar winnaar van de GP Monaco, zal bij Toyota een team vormen met de Duitser Ralf Schumacher. ANP/RTR MANAMA - Een lange zegereeks van Vanessa Atkinson is gisteren in de halve finale van de World Classic in Bah rein beëindigd. De Haagse squashter verloor van de num mer één van de wereld, Rachael Grinham uit Australië, met 9-2, 9-7 en 9-3. Atkinson was daarvoor vijftien wed strijden ongeslagen gebleven. De 28-jarige Haagse van Engelse komaf won haar laatste drie toernooien. ANP SOFIA - De Europese voetbalbond Uefa gaat de strijd te gen doping versterken. De controles worden flink uitge breid. Zo zullen er ook dopingcontroles worden uitge voerd na jeugdwedstrijden. Daarnaast gaf de Uefa op dracht tot onderzoek naar dopingproblematiek. ANP/AFP I0ME - De tuchtcommissie van Europese voetbalbond Uefa fcudt dinsdag een hoorzitting «er het gestaakte Champions league-duel AS Roma-Dynamo Scheidsrechter Frisk ikte het duel woensdag na- t hij was geraakt door een steker die vanaf de tribunes loid. De rapporten van officials en Frisk worden de ïende dagen bestudeerd. 'IS Roma wacht diverse straffen ran de Uefa. Namens die club sprak technisch directeur Fran- (oBaldini zijn medeleven met Fnsk uit. „Ik wil me excuseren bi] de scheidsrechter, die we al- 'i medische hulp hebben gebo- kl Frisk is door onze doktoren onderzocht en door ons om half See bij zijn hotel afgezet." feldini ontkent dat de veilig heid in het stadion te wensen overliet. „Er waren vierhonderd agenten en vierhonderd eigen veiligheidsmensen om er voor te zorgen dat het duel probleem loos zou verlopen. We verlenen alle medewerking bij het opspo ren van de dader.ANP/RTR Fans zorgen voor fantastische ambiance in stadion Galgenwaard door Robert Jan van der Horst UTRECHT - Gedragen door de eigen aanhang heeft FC Utrecht zich gisteravond een prima uit gangspositie gecreëerd voor de tweede ronde van het Uefa-cup- toemooi. De ploeg van trainer Foeke Booy klopte de Zweedse kampioen Djurgardens IF: 4-0. Stefaan Tanghe (2), Hans van de Haar en Dave van den Bergh scoorden. De return over veer tien dagen behoort voor FC Utrecht een formaliteit te zijn. Maar met name Jean-Paul de Jong, Tanghe en Van den Bergh zullen zich een bijna identieke uitgangspositie herinneren in de herfst van 2001. Toen reisde FC Utrecht vol vertrouwen af naar Grazer AK, met een 3-0 voor sprong. Maar de Oostenrijkers hadden halverwege de return de achterstand omgebogen. Door een goede tweede helft kwam FC Utrecht in het Arnold Schwarzenegger Stadion nog met de schrik vrij (3-3). niet voorbij. FC Utrecht rook zijn kansen bij de start van het vierde achtereenvolgende Euro pese seizoen en nam geen gas te rug. De Zweden, die in de voor ronde van de Champions Lea gue nog 2-2 speelden bij Juven- tus, kregen geen kans. Uitblin ker Tanghe voerde de score op. Opnieuw was een spelhervat ting de aanleiding voor de 2-0. Tim Cornelisse gooide in, Alje Schut verlengde met het hoofd, waarna Tanghe eveneens met de schedel van dichtbij scoorde. Na de pauze begon Djurgardens overtuigender. Tot mogelijkhe den via uitgespeelde aanvallen kwam het echter nauwelijks. Al leen Rene Makondele verscheen dreigend voor Terol, maar dat was omdat de buitenspelval van FC Utrecht haperde. Langzaam trok FC Utrecht het initiatief weer naar zich toe. Tanghe kop te in vrije positie naast, Douglas zag een inzet over de lat vliegen. Ronduit een tegenvaller was ver volgens het uitvallen van Terol in de 25e minuut met een spier- verrekking in het bovenbeen, waardoor hij zondag de wed strijd tegen Feyenoord mist. ÏHESSALONIKI - AZ kan zich opmaken voor de tweede ronde randeUefa-beker. Het als moei- 1$ betitelde eerste duel van de «Rte ronde tegen PAOK werd iflfhessaloniki gewonnen: 2-3. De nummer drie van Grieken land maakte in eigen stadion »'nzwakke indruk, dat een ver- in de return moet wor- uitgesloten. In de 19e mi- JJWt bediende Meerdink Van wlen, die inkopte: 0-1. PAOK bad nog niets laten zien, maar bij de eerste goede aanval werd pat l-l via Yiasoumi. Vijf minu- kn later stond de thuisploeg op H door Vokolos. Landzaat pkte er in de 37e minuut 2-2 tan en na rust helft werd Meer- Pmkmatchwinnaar voor AZ. [A0K-AZ 2-3 (2-2). 19. Van Ga- f.H27. Salpigidis 1-1, 32. Vo- wtos 2-J, 37 Landzaat 2-2, 50. «rairifc 2-3. Scheidsrechter: Sza- «Ln ^e'e kaart: Salpigidis rpOK), Perez (AZ). Aantal toe- wowerx: 14.000. V: Kmmer, Kromkamp, Jaliens, pf Km en De Cler, Landzaat, Van Ramzi) en Lindenbergh; '-mink (73. Nelisse), Huysegems ap<mm.Siiktom).ANP Of Djurgardens tot een derge lijk staaltje in staat is, mag wor den betwijfeld. Coach Kjell Jon- evret moest lijdzaam toezien hoe de rijzige doelman Pa Dem- bo Tourray de zegetocht van de thuisclub inleidde en zijn elftal amper kansen kreeg. Een halve ingreep van Tourray na een cor ner van Tanghe bracht de bal in de tweede minuut pardoes voor de voeten van Van de Haar, die van dichtbij inschoot: 1-0. Een gedroomde start, maar de wedstrijd was voor Tourray nog FC Utrecht-speler Stefaan Tanghe (links) sluit de ogen als hij om de bal vecht met Fredrik Stenman van Djurgardens IF. foto Robert Vos/ANP Terol werd vervangen door René Ponk, vorig seizoen nog vaste keus en aanvoerder. Ponk hield zich moeiteloos staande en verwerkte de moeilijkste bal van de wedstrijd - schot top schutter Andreas Johansson - knap op de doellijn. Het was het laatste wapenfeit van Djurgardens dat FC Utrecht via Van den Bergh (op nieuw een fout van Tourray in de korte hoek) en Tanghe (in de slotminuut) zag weglopen naar een Europese recordscore op ei gen veld: 4-0. Voor de 400 meegereisde Zwe den begon de lange reis naar huis. Ze werden uitgezwaaid door enkele clubofficials, de voetballers zaten aangeslagen in de catacomben. Met het tradi tionele 'Always look at the bright side of life' probeerden ze zich voor de return moed in te zingen. Vergeefs. Want het is duidelijk dat Utrecht na deze Europese monsterscore over de beste papieren beschikt voor het bereiken van de tweede ronde. FC Utrecht-Djurgardens IF 4-0 (2-0). 3. Van de Haar 1-0, 27. Tang he 2-0, 75. Van den Bergh 3-0, 89. Tanghe 4-0. Scheidsrechter: Pa- niashvili (Geo). Gele kaart: So- mers (FC Utrecht). Aantal toe schouwers: 17.500. FC Utrecht: Terol (70. Ponk); Cor nelisse, Di Tomaso, Schut en Shew-Atjon; De Jong. Tanghe en Broerse (70. Somers); Douglas, Van de Haar (86. Zuidam) en Van den Bergh. Djurgardens IF: Pa Dembo; Con cha, Storm, Kuivasto en Stenman; Makondele (66. Barsom), Ameng, Johannesson (19. Bapupa) en Karlsson (78. Sjolund); Johansson enHysen. GPD door Peter van Leeuwen CALAR ALTO - Roberto Heras won gisteren de twaalfde etappe van de Ronde van Spanje. De Spanjaard deed in de bergrit met finish bij de sterrenwacht van Calar Alto een geslaagde greep naar de leiderstrui van de Amerikaan Floyd Landis. Op ruim een minuut van Heras werd diens landgenoot Santiago Perez tweede, gevolgd door een andere Spanjaard, Francisco Mancebo. Heras won de Vuelta al in 2000 en 2003. De wieler koers ontplofte in de slotklim naar het net onder de top gele gen Observatorio Astronomico de Calar Alto. De Spanjaard Francisco José Lara reed nog voorop, maar achter hem vol trok zich in eerste instantie een boeiende afvalrace. Heras zag de voorbije jaren als ploegmaat van Lance Arm strong hoe je de concurrentie kunt pijnigen. Als kopman van Liberty Seguros plaatste hij zijn kompanen Nozal en Serrano aan kop van de groep, waaruit Landis al snel wegviel, net als de Italianen Cunego en Garzelli en Landis' Spaanse ploeggenoot Beltran. Van het Nederlandse contingent hield Thorwald Vene- berg het het langst vol. De Ra- bo-renner, nog zonder contract voor volgend jaar, werd 31e. Blauwe trein De Spanjaard Valverde, dins dag nog slachtoffer van een val partij, beet zich vast in het wiel van de blauwe trein. Hij viel zelfs even aan, maar toen Heras zeven kilometer onder de top de marreerde, moest ook het super talent van Kelme passen. Al hield hij de schade (1.27) nog be perkt. „Ik heb niet zo veel verlo ren. Het lichaam is redelijk her steld, maar Heras heeft nu na tuurlijk wel betere vooruitzich ten op de eindzege dan ik", was Valverde realistisch nadat hij als vierde was gefinisht. Nog voor hem bleven de verras sende Spanjaard Perez van Phonak en diens landgenoot Mancebo, de kopman van Illes Balears. Mancebo staat tweede in het algemeen klassement op door Frits Bakker PHILIPPINE - Het is de be doeling dat het profcriterium dat het wielercomité Phillipi- ne op 4 september 2005 wil or ganiseren met zo'n veertig profs over veertig ronden van tweeënhalve kilometer wordt verreden. „We zijn van plan op die za terdagmiddag om vijf uur te starten", vertelt Johhny Spue- sens, voorzitter van het wie lercomité. „Het is weliswaar ook de dag dat de Ronde van Spanje start, maar wij zijn realistisch. We moeten het niet alleen hebben van kop mannen. De ProTour wordt volgend jaar ingevoerd met de twintig beste ploegen, die meer dan tien renners in dienst hebben. Er blijft ge noeg over voor een koers zo als wij die voor ogen heb ben." Mocht de Profronde van Phi lippine doorgaan, dan heeft Zeeland er volgend jaar naast de internationale Delta Profronde een tweede wed strijd voor profs bij. Johnny Spuesens: „Het is eigenlijk triest dat alle Zeeuwse prof criteriums, zoals de Regen- boogkoers in 's-Heerenhoek en de CPC-koers in Sas van Gent, zijn verdwenen. Daar om hebben wij gezegd: we wil len bij ons jubileum voor een stunt zorgen. Het zou fantas tisch zijn als dat zou lukken." Van de datum die Philippine voor de koers op het oog heeft, is eventueel nog af te wijken. Eén van de alternatie ven is 6 augustus. Over het deelnemersveld zijn al voor zichtig afspraken gemaakt. „We willen een veld met be kende Nederlandse renners en Belgische streekrenners. En verder hangt het van ons budget af welke toprenners we verder kunnen contracte- 35 seconden van Heras, die nog voldoende klimkilometers tege moet kan zien om zijn voor sprong verder uit te breiden. Heras is er alles aan gelegen een veilige voorsprong op te bou wen, alvorens hij over anderhal ve week op de slotdag in Madrid aan de afsluitende individuele tijdrit over 28 kilometer begint. Hij was tevreden met de marges die hij gisteren bereikte. „Ik heb nooit aan de dagzege gedacht of aan de leiderstrui. Ik wilde tijd winst boeken op de concurren ten voor het klassement." ANP van onze sportredactie ZEIST - Scheidsrechters in het betaalde voetbal zullen dit week einde het spel stilleggen en het veld verlaten bij kwetsende spreekkoren. Clubs en lokale au toriteiten moeten hierna verde re maatregelen nemen. Of daar na wordt verder gespeeld, hangt af van overleg tussen de scheids rechter en vertegenwoordigers van de gemeente en de politie. De ingreep wordt door de voet balbond KNVB betiteld als „stel ling nemen tegen normover schrijdend gedrag van 'suppor ters' en tegemoet komen aan de gevraagde duidelijkheid over het stilleggen van een duel." In een persbericht doet de KN VB verder een klemmend be roep op supporters van de clubs zich te gedragen. Omroepers zul len dit beroep komend weekein de in de stadions herhalen. Tech nisch coördinator scheidsrech- terszaken bij de KNVB, Jaap Uilenberg, verwacht niet dat er massaal wedstrijden gestaakt zullen worden. „Ik ga uit van een pi'eventieve werking van de ze maatregel. Afgelopen week einde hebben we het dieptepunt gehad, dat was de druppel." Uilenberg bevestigt dat ook vuurwerkgeluiden, al jaren aan de orde bij duels van FC Twen te, onder 'kwetsende spreekko ren' vallen. Dit geldt ook voor sis-geluiden die vaak te horen zijn bij wedstrijden van Ajax. Naar aanleiding van de spreek koren afgelopen zondag bij ADO Den Haag-Ajax, waarbij vooral de vriendin van Rafael van der Vaart, Sylvie Meis, het moest ontgelden, denkt de KN VB aan een systeem met gele kaarten. Bij wangedrag krijgt de club een gele kaart, bij een volgende overtreding moet een thuiswedstrijd zonder publiek worden gespeeld. Op 6 decem ber kunnen de clubs dit systeem al dan niet aannemen op hun al gemene vergadering. GPD l forti te -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19