Hulpdiensten meer samen PZC Films zijn als mijn kinderen Herkenbaarheid komt samen met mysterie 17 Getipt Actiegroep tegen komst kassen Veehouders kunnen energie sparen Geld voor vrouwendag Mes in raadsexcursie Hulst Geen draaiorgel in vestingstad v* vrijdag 17 september 2004 Dubbele klus iccountant valt slecht ujddELBURI; - Wethouder - f van Tatenhove van Veere patste gisteren grote vraagte- u bij de werkwijze van De- vutte. Dat accountantskantoor teft'in 2003 voor bijna 100.000 (uroaan adviezen gegeven aan je Regionale Brandweer Zee land. gelijkertijd hebben medewer- van dat kantoor de jaarre- iaing van de regionale brand- gecontroleerd en goedge aard. Volgens Van Tatenhove te ghier sprake van een onaccepta- tf'e vermenging van functies. Burgemeester S. Kramer (Kapel- li) uitte tijdens de vergadering ran het algemeen bestuur van je brandweer ook grote beden ken bij de 'dubbele petten' ranhet accountantskantoor. Op tgzoek van het algemeen be suur komt een vertegenwoordi ger van Deloitte tijdens een vol lende vergadering uitleg geven, oner die'dubbele petten'. De gemeentevertegenwoordi- eeremoesten gisteren in Middel burg de jaarrekeningen 2002 en 2® van de brandweer vaststel- ia Door interne problemen ajn die rekeningen zo laat ge- jÉsenteerd; voorzitter J.F. Mui te (Hulst) merkte op dat er Hard wordt gewerkt om de ach terstand in te lopen. Vooral Van Tatenhove toonde ach zeer verbaasd over het te- iortvan ruim dertig mille op de ■aarrekening van 2003. Volgens ion heeft het dagelijks bestuur icanciele besluiten genomen ander het algemeen bestuur caarin te kennen. Oud- voorzit ter A. van Dok (Vlissingen) ver- lelde dat het tekort is veroor- zaakt door het mislukte plan om ten gezamenlijk veiligheidshuis lebouwen samen met de politie. Het lukte niet de vele vragen ran met name Van Tatenhove m de financiën te beantwoord en. Vooral niet omdat penning meester A. Verbree (Reimers- waal) niet aanwezig was. Van Tatenhove wilde weten wat de financiële gevolgen van het te- lort van de regionale brand weer zijn voor de gemeenten. Die betalen de regionale brand weer. Tijdens een volgende ver kering hoopt het dagelijks be- :aur uitleg te kunnen geven. kunst l voor de PZC tipt I' filmcriticus Pieter van Lier- op dagelijks een of meer films uit het programma ran Film by the Sea in Vlis singen. Regisseur Steven Spielberg en acteur Tom Hanks heb ben iets moois met elkaar. Na Saving Private Ryan en Catch Me If You Can wer ken ze in The Terminal voor de derde keer samen, j Op de Parijse luchthaven Charles de Gaulle heeft 15 jaar lang een Iraniër rond gezworven, binnen het douanegebied, die zich niet j door de autoriteiten liet verwijderen. Op zijn ver- haal is The Terminal geïn spireerd, zij het dat Spiel berg er een typische, lieve - Spielberg-film van heeft ge- i maakt. Hanks speelt een reiziger uit een fictief Balkan-staat je waar net een staatsgreep beeft plaatsgevonden. Arri- I verend op JFK in New j York blijkt zijn paspoort waardeloos geworden. Hij mag Amerika niet in maar kan evenmin terug. Maar- als hij de belangstelling wekt van stewardess Ca therine Zeta-Jones kan het moeilijk slecht met hem af lopen. Cine City 1 om 18.45 uur. Een zeer spectaculaire film is Collateral. Regisseur is Michael Mann, een begena- I digd stilist die zelden ver geet zijn thrillers en actie films (Last Of The Mohi- c-ws, Manhunter) een psy- ehologisch interessant fun- I aament te geven. Deze keer had hij bedacht om Tom J Cruise maar eens een 'bad- dk' te laten spelen, een huurmoordenaar. Op weg oaar een klus in Los Ange- 68 roaakt die zich meester ^an een taxi met Jamie Eoxx als chauffeur. Cine Ci- |ty lom 21 uur. Regisseur Milos Forman komt naar festival in Vlissingen door Ernst Jan Rozendaal SCHEVENINGEN - De Tsjechisch-Ameri- kaanse filmregisseur Milos Forman is giste ren aangekomen in Scheveningen. Daar neemt hij vandaag de Lifetime Achievement Award van Film by the Sea in ontvangst. Morgen reist hij door naar Vlissingen, waar hij samen met producent Saul Zaentz de Ci nema Literair Lezing houdt. Een hazenslaapje kan wonderen doen. Hoe wel hij pas een paar uur eerder op Schiphol is aangekomen, oogt Milos Forman (1932) kort voor hij in het Scheveningse Kurhaus gaat dineren topfit. Geen spoor van een jet lag. Bij Film by the Sea heeft hij bedongen dat hij op de dag van aankomst geen inter views geeft, maar met een vriendelijke glim lach maakt hij tijd vrij voor de PZC. Natuur lijk wil hij wel wat vragen beantwoorden. Forman zegt zich vereerd te voelen door de toekenning van de Lifetime Achievement Award, de prijs die vorig jaar voor het eerst werd uitgereikt aan zijn even beroemde Ita liaanse collega Ettore Scola. „Ik vind het be langrijk dat mensen mijn werk waarderen, dus vind ik deze prijs belangrijk. Ik ben er trots op." Dat het filmfestival een retrospectief heeft samengesteld met twaalf van de achttien films die hij heeft gemaakt, inclusief een aantal van zijn vroege, Tsjechische films, vindt hij minder belangrijk. Hij spreekt het woord retrospectief uit alsof hij een vieze smaak in zijn mond heeft. „Het is leuk dat mensen al die films nu kunnen zien, maar ik denk dat die vroege films toch vooral voer zijn voor filmgekken. Zelf hou ik er niet van om terug te kijken op mijn oeuvre. Ik heb geen favoriete film. Ik beschouw mijn films als mijn kinderen. Als je er een aantal hebt, kun je er niet één aanwijzen waarvan je het meeste houdt. En bij een retrospectief lijkt het alsof al je verdiensten in het verleden lig gen. Daar wil ik niet aan. Ik heb nog zoveel plannen. Ik wil nog enkele mooie films ma ken." Het concreetste plan is de verfilming van de roman Gloed van Sandor Marai. Met Jean-Claude Carrière, die ook het script schreef voor Formans eerste Amerikaanse film Take off (1971), heeft hij een bewerking gemaakt van de literaire bestseller. „Alle voorbereidingen zijn getroffen. Als we het geld bij elkaar hebben, kunnen we zo begin nen." Oscars Forman heeft ook een project onder handen met producent Saul Zaentz, die net als hij vandaag een Lifetime Achievement Award krijgt uitgereikt. Samen waren ze verant woordelijk voor de met Oscars bedolven speelfilms One flew over the cuckoo's nest (1975) en Amadeus (1984). Wat het nieuwe filmproject precies inhoudt, laat Forman in het midden. Hij staat op het punt om met Zaentz te gaan dineren, dan kunnen ze het er nog eens even over hebben. WESTDORPE - De gloednieuwe actiegroep De Groene Parel in Westdorpe gaat de lokale bevolking mobiliseren om een vuist te maken tegen de plannen voor kassenbouw in de Autrichepolder. De eerste daad van de groep zal bestaan uit het ronddelen van folders, waarin de belangrijkste tegenargumenten staan vermeld, plus informatie over eventuele planschade claims. Contactpersonen van De Groene Parel zijn G. de Braai en R. Bleyenberg. Beiden wonen aan de Graaf Jans- dijk. THOLEN - Onderzoek naar energieverbruik kan lonen. Achttien Thoolse veehouders deden mee aan zo'n onder zoek, opgezet door de gemeente Tholen en Delta. Ze blij ken gemiddeld 795 euro per jaar te kunnen besparen op energie, onder meer door een elektrische boiler te vervan gen door een gasboiler en door een frequentieregelaar te plaatsen op ventilatoren. Het onderzoek, dat is uitge voerd in het kader van het milieubeleidsplan van de ge meente Tholen, was voor de veehouders kosteloos. De re sultaten worden gebruikt bij het verlenen van vergunnin gen. ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland draagt 900 euro bij aan de provinciale interculturele vrouwen dag die 20 november in het MFC in Zierikzee wordt ge houden. Met het oog op de financiële situatie van de ge meente wordt dat bedrag volgend jaar teruggeschroefd tot een structurele waarderingsbij dra ge van 600 euro, te; vergeven via het Welzijnsprogramma. De Provinciale Interculturele Werkgroep Vrouwen had om een bijdrage van 1250 euro gevraagd. De gemeente Schouwen-Duiveland betaalt al sinds jaar en dag mee aan deze activiteit, bedoeld om ontmoeting tussen allocht one en autochtone vrouwen in de provincie Zeeland tot stand te brengen. HULST - Burgemeester en wethouders van Hulst stellen de raad voor het mes te zetten in het budget van de jaar lijkse raadsexcursie. In plaats van de gebruikelijke 5000 euro voor het uitje - in de volksmond bekend als het vreet-en zuipfestijn - moeten de raadsleden straks reke nen op een bescheiden budget van 2000 euro. Als raadsle den echt eens in de bus willen blazen, zullen ze de meer kosten voor vertier of vervoer uit de eigen zak moeten be talen. Ook wil het college een korting van tien procent doorvoeren op de raadsvergoeding. HULST - Hulst is de meest Vlaamse stad van Nederland en in zo'n gezellige stad passen niet de harde klanken van een Hollands draaiorgel. Een draaiorgelexploitant dacht Hulst muzikaal wat te kunnen verluchtigen en vroeg bij de gemeente een vergunning aan om op gezette tijden met zijn orgel door de binnenstad te trekken. B en W van Hulst hebben de vergunningaanvraag resoluut afgewe- „Saul woont in San Francisco en ik in New York, dus zo makkelijk gaan we niet bij el kaar op bezoek. Het is fijn dat we dezer da gen de gelegenheid hebben om bij te praten. Hij is van onschatbare waarde geweest voor mijn carrière. Mijn eerste Amerikaanse film was geflopt. Doorbraak Toch vertrouwde hij mij kort daarop de re gie toe van One flew over the cuckoo's nest, mijn grote doorbraakfilm. Zonder hem was ik mogelijk niet geworden wat ik nu ben." Met Zaentz verzorgt Forman morgen in Vlis singen de Cinema Literair Lezing. „We ver tellen iets over het omzetten van een boek naar film", relativeert hij. Naast One flew over the cuckoo's nest zijn Formans films Ragtime en Valmont gebaseerd op romans (van respectievelijk E.L. Doctorow en Cho- derlos de Laclos). „Ik heb ook twee toneel stukken verfilmd", somt hij op. Hair en Amadeus." Forman weet wel waarom filmmakers zich graag op literatuur baseren. „Het schrijven van een roman vergt veel meer tijd dan het schrijven van een script. Over de plot is ja renlang nagedacht en vooral de personages in een roman hebben veel meer diepgang dan die in een script. Ze zijn zo uitgewerkt dat het levende personen lijken en niet schimmen. Dat neemt niet weg dat je als filmmaker nooit moet proberen een boek te illustreren. Die fout wordt te vaak ge maakt." J Galerie Jan Eikenaar in Burgh-Haamstede herbergt een expositie van werken van Lucienne Smit en keramiek van Jacqueline Tijssen. foto Marijke Folkertsma Filmregisseur Milos Forman (rechts) met producent Saul Zaentz. foto Ramon Mangold door Esme Soesman BURGH-HAAMSTEDE - Bouw kundige en communicatieve voortbrengselen van de mens zijn geïntegreerd in een in hoofd zaak sienna- en okerkleurige we reld. Lucienne Smit bedient zich van een overzichtelijke se rie elementen bij het op doek zet ten van inspirerend land. Dat dat desalniettemin tot geva rieerd werk kan leiden, is tot en met 16 oktober in galerie Jan Ei kenaar in Burgh-Haamstede te zien. Neem de serie Letters from..., waarvan in de galerie Saba en Marrakech onder elkaar zijn ge hangen. Ze zijn opgebouwd uit vergelijkbare elementen: een ka der, een postzegel en onleesbaar handschrift. Wat sfeer en ogen schijnlijke complexiteit betreft lopen de werken (dat geldt ook voor de geëxposeerde Letters from Instanbul en Letters from Bali) sterk uiteen. De door de wind bewogen boomvormen op - het bijzondere beboste eiland - Saba zijn in blauw- en grijstin ten gevat. De geschriften op de van een Marokkaanse postzegel voorziene Letters from Marra kech zijn in geeltinten gegoten. Aardig toeval is het kleurcon trast dat in deze (respectievelijk in 1992 en 2001 gemaakte) doe ken zit gevangen. De bergrug en bomen op de postzegel van het Antilliaanse eiland stemmen met Marrakech overeen, zoals de Marokkaanse postzegel dat doet met Letters from Saba. Het werk van Smit nodigt hoe dan ook uit tot een nadere blik. Bouwwerken zijn zonder meer te herkennen als zijnde uit stoffi ge landen herkomstig. Dankzij de vorm, die heel basic wordt neergezet. Maar ook dankzij kleur, die de suggestie wekt dat de uit aarde, leem en zand ver vaardigde objecten rechtstreeks uit de grond zijn getrokken. Stads doolhof In Smit's herinneringstocht langs verre oorden schuilt ech ter tevens mysterie. De onbe kendheid met - maar ook fasci natie voor - die andere culturen kan door de kijker worden opge pikt, dankzij in het niets ver dwijnende gebouwen. Muren die in de verte vervagen en de donkerte van raamopeningen waarachter niets te zien is. Maar ook de wirwar van straat jes die de uit zandtorens opge trokken stad Shibam2002) hoogstwaarschijnlijk van dicht bij is. Daarboven een hemel met geometrisch aandoende figuren. Alsof er een soort van bovenaan gezicht van het stadse doolhof in de wolken wordt weerspie- geld. Vleugje mens Ander werk laat niet meer dan een silhouet van een daardoor zeer besloten lijkende gemeen schap zien. Met soms een vleug je mens, met opnieuw die tegen stelling tussen herkenbaarheid en mysterie. Het drietal dat op het werk Djenne een centrale plaats inneemt, wordt meteen herkend. Identieke lichaamshou dingen in blauwe en witte gewa den, zittend op een bankje - zo als we allemaal wel eens hebben gezien. Echter gezichten zijn niet herkenbaar en de omgeving blijft een raadsel. Waardoor er steeds iets te verlangen over blijft. Behalve werk van Smit maakt ook keramiek van Jacque line Tijssen deel uit van de expo sitie in galerie Jan Eikenaar. Bouwwerken die naadloos aan sluiten bij de doeken van Smit. De expositie is tot medio oktober te zien van woensdag tot en met za terdag van 13.00 tot 17.00 uur. Vanaf deze maand doet de galerie in Burgh-Haamstede ook mee aan Rondjekunst Elke laatste zondag van de maand gaan de deuren op van 12.00 tot 17.00 uur. Leen Sandee, plaatsvervangend commandant van de Regionale Brandweer, neemt afscheid. mand die op een heel rustige manier lei ding geeft en gewaardeerd wordt door zowel brandweerlieden als bestuurders. Nog een paar weken en dan legt hij zijn werk neer. Hij gaat met functioneel leef tijdsontslag. Die regeling staat onder druk. Gemeenten willen brandweerlie den langer laten doorwerken dan de 55 jaar die nu gebruikelijk is. De regeling is ingevoerd nadat in de jaren zestig we tenschappelijk werd aangetoond dat het werk van de brandweer lichamelijk en geestelijk zo zwaar is, dat langer doorwerken na het 55e levensjaar onver antwoord is. Nacht en ontij Sandee snapt het verzet van gemeenten, maar merkt op dat het zeer zwaar is om geregeld bij nacht en ontij op te staan om ergens een brand te blussen of zwaargewonden uit een auto te snijden. Hij vindt dat de gemeenten de brand weerorganisaties de tijd moeten geven om in te spelen op de wens om mensen langer te laten doorwerken. „Door bij voorbeeld de piketregeling aan te pas sen, zodat mensen die wat ouder zijn niet meer 's nachts moeten uitrukken." De Regionale Brandweer speelt trou wens al in op die wens van gemeenten. Nieuwe medewerkers krijgen bij hun sollicitatie te horen dat ze niet kunnen profiteren van het functioneel leeftijds ontslag. „Die weten dat." Met een klei ne lach vertelt Sandee dat hij zelf dank baar gebruikmaakt van de regeling. „Ik ga met heel veel plezier van mijn vrije tijd genieten." Oefenen Vorig week werd bekend dat de kennis en vaardigheid van bevelvoerders en of ficieren van dienst in veel gevallen on der de maat zijn. Veel korpsen laten hun bevelvoerders en officierèn van dienst weinig realistisch oefenen. De oe feningen, maar ook de werkelijke inzet, worden onvoldoende geëvalueerd. Veel gemeenten zijn er onvoldoende van op de hoogte dat hun brandweerpersoneel niet goed op zijn taken is voorbereid. Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft volgens dat onderzoek ook te wei foto Dirk-Jan Gjeltema nig gedaan met de aanbevelingen uit eerdere inspectierapporten en heeft geen integraal pakket met richtlijnen over de kwaliteit van brandweerperso neel. Het gebrek aan één goed landelijk oefen centrum is volgens Sandee debet aan het gebrek aan kennis en vaardigheid. Nu is er een aantal regionale centra en moeten brandweermensen uitwijken naar Engeland of Zweden om echt goed te kunnen oefenen. „Ook de strenge mi lieuregels zorgen ervoor dat het realis tisch oefenen van grote ongevallen niet goed mogelijk is." Tegelijkertijd vindt hij dat in vergelijking tot een tiental ja ren terug de kwaliteit en vaardigheid van officier en bevelvoerders sterk ver beterd. Er zijn allerlei verplichte cursus sen die gevolgd moeten worden. Waar aan volgens hem nog wat meer aan dacht gegeven mag worden, is de kwali teit van het leidinggeven. Sandee neemt donderdag 23 september tijdens een receptie in Partycentrum Landlust bij Nieuwdorp afscheid. door Emile Calon Leen Sandee is de rust zelve. De plaatsvervangend commandant van de Regionale Brandweer Zeeland wordt echter fel als hij praat over automobilis ten die voortjakkeren, ook al zijn er hulpverleners bezig iemand uit een au to te halen. „Ze rijden de vouwen uit je broek." „Haast, haast, iedereen heeft haast", zegt hij vervolgens weer op de van hem bekende rustige en bedachtzame toon. Als er een ongeval op de weg gebeurd is, probeert de brandweer de hulpverle ningsauto zo te parkeren dat brand weerlieden veilig kunnen werken. Het komt echter regelmatig voor dat auto mobilisten tussen de brandweerwagen en het wrak doorglippen, omdat ze niet even willen wachten of omrijden. San dee zegt dat brandweerlieden en ambu lancepersoneel maar wat blij zijn als er agenten bij het ongeval zijn om het ver keer te regelen. Brandweer Hij voorspelt dat in de toekomst een steeds nauwere samenwerking ontstaat tussen de verschillende hulpdiensten. Nu al wachten brandweerlieden met het bevrijden van een slachtoffer uit een wrak tot het ambulancepersoneel ter plaatse is. Die samenwerking, voor ziet hij, zal nog veel verder gaan. „Er zal steeds meer samen opgetrokken wor den." Die ontwikkeling juicht hij toe. Minder enthousiast is hij over een ande re ontwikkeling: die van de toenemende specialisatie. Hij voorziet tot zijn spijt dat de allround-brandweerpersoon ver dwijnt en dat er specialisten komen voor het bestrijden van branden, tech neuten die ingeschakeld worden bij (au- to)ongevallen en mensen die in actie ko men bij een ongeval met gevaarlijke stoffen. Sandee wordt alom geprezen als een vakbekwaam brandweerofficier. Ie-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17