Standpunt verdieping valt slecht Je moet mensen niet in een hokje stoppen Nog lange weg te gaan naar vitale brandweer Zeeland bedrijfsleven Antwerpse haven ergert zich aan Zeeuwse uitspraken BZW wil steun voor Zeeland Stranden Sluis schoner Deel provinciale weg afgesloten Brommer achtervolgd door politie ï- Junior College Sociaal-medische teams blijven in voortgezet onderwijs actief bij nader inzien Natuurouders op de bres voor project Zon op school vrijdag 17 september 2004 GOES - Door geen extra steun toe te kennen aan econo misch sterke gebieden, waaronder Zeeland, Brabant en Limburg, zal Nederland nooit de gewenste koppositie be reiken als technologische topregio. De overheid moet daar investeren waar het geld het beste rendeert. De Tweede Kamer maakt daarom een grote denkfout. Dat vinden de Brabantse, Zeeuwse en Limburgse Werkge versverenigingen (BZW en LWV) over de opstelling van de meerderheid van de Kamer om het beschikbare geld (60 miljoen euro) op grond van oude afspraken in zijn ge heel ten goede te laten komen aan de drie noordelijke pro vincies. De BZW en LWV steunen staatssecretaris K. van Gennip (Economische Zaken) die juist wel geld wil reserveren voor kansrijke economische regio's. De Zuid-Nederland se werkgevers roepen Kamerfracties op dat beleid te steu nen. SLUIS - Het project Duurzaam Strandpakket heeft zijn vruchten afgeworpen aan de stranden van West- Zeeuws-Vlaanderen. Dat concludeert de gemeente Sluis. De gemeente spant zich samen met de strandpaviljoen houders in om de stranden zo schoon mogelijk te houden. Vorig jaar draaide het project Duurzaam Strandpakket in zeven strandvakken. Daarvan kregen er vijf het predikaat 'schoon' van de Stichting Nederland Schoon. Dit jaar vond het project plaats in twaalf strandvakken, waarvan er elf dat predi kaat kregen. In de strandvakken zijn nieuwe afvalbakken geplaatst, er zijn gratis strandafvalzakjes te krijgen en ac teurs vestigen op het strand de aandacht op de problema tiek. Op komische wijze maken ze badgasten duidelijk dat afval niet vanzelf verdwijnt. De gemeente vindt de re sultaten een stimulans om het project Duurzaam Strand pakket voort te zetten. PHILIPPINE - De provinciale weg IJzendijke-Zand- straat (N680) wordt zaterdag tussen 14.00 en 17.00 uur voor een deel afgesloten. Het gaat om het stuk tussen de Afslag Biervliet en de bebouwde kom van Philippine, waar dan alleen nog maar bestemmingsverkeer en fiet sers en bromfietsers doorheen mogen. Het doorgaande verkeer wordt omgeleid via de Braak- manweg en de rijksweg N61 (Biervliet-Hoek). De afslui ting houdt verband met de viering in het kader van 60 jaar bevrijding van Zeeuws-Vlaanderen. Zodra dit evene ment afgelopen is wordt de weg weer opengesteld voor het verkeer. MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van woens dag op donderdag een zeventienjarige bromfietser uit Middelburg aangehouden. De agenten zagen de jongen om kwart voor één met hoge snelheid en zonder verlich ting over de Laan der Verenigde Naties in Middelburg rij den. De agenten gaven hem een stopteken, maar de brom fietser ging er vandoor. Hij viel toen hij bij de rotonde de Seisweg op wilde rijden. Na verhoor is de jongen naar huis gestuurd met een proces-verbaal. Hij raakte volgens de politie niet gewond. r gyirjpffrey Kutterink JQDDELBURC. - Het bedrijfsle- (fn in de Antwerpse haven er- zich mateloos aan de hou- L van Zeeuwse ondernemers l ,n overheden over een nieuwe verdieping van de Westerschel- if. Voorzitter J- Westerlund van 4 juAGHA. koepel van Antwerp- I g havengebonden onderne- togen, zei dat gistermiddag J voor het begin van de tweede in Roosevelt Academy l JUDDELBUKG - De Roosevelt Academy in Middelburg wil ge- lalenteerde vwo-leerlingen de jeans geven zich verder te ont- f nikkelen. Naast hun normale schoolprogramma kunnen de leerlingen in een universitaire «gering zich gezamenlijk in ïctenschappelijke onderwer- [«[i verdiepen. I De opzet is vergelijkbaar met Ij het Junior College Utrecht, dat I vorige maand is geopend. De in- jmsieve, tweejarige opleiding is jeslemd voor uitblinkende, ge- ^veerde leerlingen uit 5 en 6 E nro.Twee dagen per week krij- p ze les aan de Utrechtse uni- jasiteit, zowel van vwo- als van universitaire docenten. De lesstof is deels in het Engels. In Utrecht richt het Junior College zich op de bètavakken. Het Mid delburgse college moet breder ran opzet worden en alle richtin- jen bestrijken die de Roosevelt Academy in huis heeft, aldus de- j san H. Adriaansens gisteren in ie Provinciale Onderwijsraad. De komende weken wil hij alle l middelbare scholen in de pro- iiincie benaderen om te peilen hoe groot de animo is voor een 't Junior College in Middelburg. Als de belangstelling voldoende s. zou de opleiding in de loop ;an volgend jaar kunnen begin sel. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De sociaal-me dische teams binnen het voortge zet onderwijs blijven bestaan, ondanks de onzekerheden over de financiering. Die garantie ?afgedeputeerde G. van Heuke- lom, onder druk van de scholen, gisteren in de Provinciale Onder wijsraad. Een sociaal-medisch team, dat bestaat uit een jeugdarts, een zorgcoördinator en een maat schappelijk werker, biedt hulp san leerlingen. Als gevolg van ceWet op de Jeugdzorg, die op 1 januari '2005 van kracht wordt, mag de provincie de teams niet meer subsidiëren. De provincie wil haar subsidie, jaar lijks 70.000 euro, in twee jaar af bouwen, zodat gemeenten gelei delijk hun bijdrage kunnen ver groten. Overleg met wethouders beeft Van Heukelom voldoende vertrouwen gegeven dat dat ook gebeurt. De Vlissingse wethou der C. de Keijzer vond dat 'wat al te makkelijk' geformuleerd. Hij vond het kwalijk dat andere overheden zaken opzetten om vervolgens financieel af te ha ken. zodat gemeenten voor een voldongen feit worden gesteld. De gedeputeerde wees erop dat hij het verlies van de provincia le bijdrage op andere fronten in de zorg voor leerlingen wil com penseren, maar de aanwezige vertegenwoordigers van de scho len waren er niet gerust op. -Hoe dan ook: dit werk moet blijven", garandeerde Van Heu kelom vervolgens. Door de invoering van de nieu we wet wordt het Bureau Jeugd zorg de centrale toegang tot de jeugdhulpverlening. Het is ver der onder meer de bedoeling dat er een betere aansluiting komt lussen jeugdzorg en het onder wijs. Voor elke school of scholen- Sroep knjgt het Bureau Jeugd zorg vaste contactpersonen. De ®vulling per locatie moet vóór de herfstvakantie rond zijn. vertegenwoordigers van het on derwijs hechten eraan dat voor- el wordt geïnvesteerd in de zorg °P de scholen zelf. Er werd ook eendacht gevraagd voor preven- tieactiviteitenDat zou tevens wachtlijsten kunnen voorkomen 01i hulpverleners. Van Heukel- ornzei dat een werkgroep al be- ag is het preventieaanbod in de provincie te inventariseren. nationale Zeeuwse Oesterpartij. In de vorige week gepubliceerde Ontwikkelingsschets Schel- de-estuarium staat dat een nieuwe verdieping van de Wes- terschelde noodzakelijk is voor de haven van Antwerpen, de natuur in de Westerschelde niet schaadt en geen veiligheids risico's oplevert. Er wordt voor gepleit de route naar Antwer pen - nu onafhankelijk van het tij te bevaren door schepen die 11,60 meter diep steken - ge schikt te maken voor schepen OOSTKAPELLE - Zelf kwam hij met de stroom Molukkers in 1951 als jongen naar Nederland en leerde hoe belangrijk het was om volwaardig onderdeel van een samenleving te zijn. Om gaan met verschillen, van elkaar leren, tolerantie - het zijn be grippen die Bob Latuheru daar om hoog in het vaandel heeft staan. „Met die uitgangspunten heb ik ook altijd naar het onder wijs gekeken." Latuheru, wonend in Oostkapel- le, neemt volgende week woens dag samen met collega Kees de Baar afscheid van het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland (RPCZ). Tientallen jaren onder- wijsexpertise wordt daarmee uit- (Advertentié) met een diepgang tot 13,10 me ter. Provincie, gemeenten, water schappen en het grote bedrijfsle ven zijn tegen verdere verdie ping van de Westerschelde. Er is grote onzekerheid of de ingreep zonder schade aan het natuur lijk systeem kan. Bovendien stel len ze dat Vlaanderen alle lus ten krijgt en Zeeland wordt op gescheept met de lasten. De Brabants Zeeuwse Werkge versvereniging is faliekant tegen een nieuwe verdieping. De maat- l. De Baar maakte zich vooral verdienstelijk op het ge bied van het leren lezen van jon ge kinderen. Latuheru heeft zich ingezet voor de zogenoemde so ciale integratie in het onderwijs. Na de kweekschool, zoals de on derwijzersopleiding toen nog heette, ging Latuheru werken bij de toenmalige mytylschool Zonneveld in Oostkapelle, waar hij na zes jaar directeur werd. Enkele jaren later maakte hij, naar eigen zeggen 'gemotiveerd en geïnspireerd', de overstap na het RPCZ, waar hij zijn levens doelen volledig kon nastreven. Hij was een van de pioniers bij het zo veel mogelijk onderbren gen van het speciaal onderwijs bij de reguliere scholen. „Men sen moet je niet in een hokje stoppen. Destijds had je 33 ty pen speciaal onderwijs! Voor el ke handicap was er een school." Latuheru's ideaal was dat die leerlingen weer gewoon bij hun andere leeftijdgenoten in de klas komen te zitten. „Dat is uit eindelijk wet geworden: Weer Samen Naar School. Het is nu gemeengoed, met alle haken en ogen die er overigens aan vast zitten, want het betekent ook dat docenten moeten worden ge schoold om kinderen met een be paalde handicap goed te kunnen opvangen." Toch zal het speciaal onderwijs niet overbodig worden, ver wacht hij. „Er blijft altijd een ca tegorie kinderen met een com plexe combinatie van handi caps. Voor hen heb je een vorm van speciaal onderwijs nodig om ze goed te kunnen begeleiden." Ook op andere terreinen kon La- schappelijke en economische ge volgen voor Zeeland en het be drijfsleven aldaar, acht de BZW onaanvaardbaar. Een derde ver dieping zorgt volgens de BZW voor een volstrekt scheve concur rentieverhouding tussen de ha vens in het Scheldebekken. De balans zal eenzijdig doorslaan ten gunste van Antwerpen. Nakijken De havens aan de Westerschelde hebben het nakijken, vreest de BZW. Toekomstplannen en in tuheru zijn levensopvattingen in de praktijk brengen. Hij speelt bijvoorbeeld, vanuit het RPCZ, een belangrijke rol in de jaarlijkse Maand van de Vrij heid, waarbij jongeren met acti viteiten worden gewezen op de waarde van vrijheid en ver- draagzaamheid. het verleden gedane investerin gen worden waardeloos. Het zijn dat soort beweringen die bij het Antwerpse bedrijfsle ven in de haven slecht vallen, stelde Westerlund gisteren in de Nieuwe Kerk in Middelburg. „De kritiek is onterecht. Vlaan deren heeft er belang bij dat het goed gaat met de Zeeuwse eco nomie. Wist u dat er enkele dui zenden Zeeuwen in Vlaanderen werken en enkele duizenden Vla mingen in Zeeland? Wist u dat er veel Zeeuwse studenten hun „Het is een onderwerp dat per manent aandacht vraagt. Er gebeuren telkens weer heftige dingen in de wereld. Als je die gewoon gaat vinden, is dat niet goed. Zoals die spreekkoren vorig weekeinde bij het voetbal. Ik zou het verschrikkelijk vin den als we daarover onze schou- opleiding volgen in Vlaanderen. Wist u dat na de Duitsers, de Belgen het belangrijkst zijn voor het toerisme in Zeeland?" Het bedrijfsleven in de haven van Antwerpen willen meehel pen om oplossingen te bedenken voor de economische gevolgen. Maar dat wordt niet gestimu leerd met slogans als Vlaande ren krijgt de lusten en Zeeland de lasten. Het gaat om concrete voorstellen. Ik reik u de hand, ik hoop dat Zeeland die handrei king wil aannemen." ders ophalen." Niet streng optre den maar het opbouwen van een goede verstandhouding is vol gens hem dé manier om jonge ren iets bij te brengen. „Als je een goede relatie hebt met hen, voelen ze zich gewaardeerd en zijn ze eerder bereid naar je te luisteren en iets van je aan te ne men." Ter gelegenheid van het af scheid van de twee RPCZ-men- sen wordt woensdag 22 septem ber in theater De Mythe in Goes een symposium gehouden. Op verzoek van Latuheru houdt rab bijn A. Soetendorp een lezing over 'onderwijs in vrijheid en verdraagzaamheid'. „Hij is een belangrijk persoon voor mij, een inspirator." Hij maakt bewust gebruik van de mogelijkheid van prepen sioen. Zeker niet omdat hij zijn werk beu is, maar om meer aan dacht te kunnen geven aan ande re activiteiten, bijvoorbeeld als voorzitter van de Stichting Sa menwerking Vlissingen-Ambon. „Waar ik een bijdrage kan leve ren om te komen tot een samen leving waarin we elkaar de vrij heid geven, zal ik dat zeker doen." In het artikel over de zware aanvaring aan de kade bij Outokompu op het Ka naal Gent-Terneuzen bij Sluiskil (PZC, 14 september) werd gemeld dat de binnen vaartschepen Octopussy en Tosca uit el kaar werden gehaald door medewerkers van Marine Service en Multraship uit Terneuzen Dat werk werd echter uitge voerd door Terneuzen Port Service. door Emile Calon MIDDELBURG - Er moet heel wat gebeuren om van de Regio nale Brandweer Zeeland een vi tale organisatie te maken, zo blijkt uit de eerste ervaringen van de nieuwe directeur F. Cap- tijn. Twee maanden geleden trad hij aan en gisteren presen teerde hij aan het algemeen be stuur zijn eerste ervaringen. De regionale brandweer heeft volgens Captijn te maken met gebrek aan sturing, een matige grensoverschrijdende samenwer king, slechte communicatie, een onduidelijk takenpakket en een slecht imago. De buitenwacht heeft weinig vertrouwen in de regionale brandweer, ze wordt maar weinig ingeschakeld voor advies, heeft te maken met te veel zaken, durft nauwelijks nee te zeggen op verzoeken en heeft te weinig capaciteit en kwali teit. Ook is er gebrek aan regio nale sturing, is het bestuur te aardig en worden veel te vaak externe onderzoeksbureaus inge schakeld om iets uit te zoeken en advies te geven. „Terwijl we de kennis veelal in huis heb ben", aldus Captijn. Er moet volgens hem veel beter worden samengewerkt. Er is tijdwinst te halen door het bun delen van krachten. En wat hem betreft moet die kennis beslist niet geconcentreerd worden in Middelburg. „Decentraal wat kan, centraal wat moet." De tijd van praten is voorbij. „Ik heb een hele kast vol rappor tages liggen over de problemen die er zijn. Er moet nu iets ge beuren. De nieuwe organisatie moet er nu komen." Hij vindt ook dat alle brand weermedewerkers zich moeten houden aan afspraken en aange sproken moeten worden op hun functioneren. Ook moet er wor den afgerekend op reële presta ties en moet er worden gewerkt aan een positiever imago. Hij liet ook doorschemeren dat 69 brandweerposten voor Zee land wel wat veel is. „Dat kan minder." Hij beseft dat het slui ten van een post niet alleen een zaak van rekenen is maar ook van emoties. Bob Latuheru „Als je een goede relatie met jongeren hebt, voelen ze zich gewaardeerd en zijn ze eerder bereid naar je te luisteren en iets van je aan te nemen." foto Ronald den Dekker (Advertentie) Een Bevelandse boerenschuur. Riet- gedekt, witomrande mendeuren, een raampje en klinket. Zwart potdeksel- werk. Traditie. Functioneel. Een zee van ruimte. Staat in het landschap. Tijdloos mooi!!! De kast die we er voor hebben gezet hoort daar niet. Die hoort in een huis. Die is flexibel in dieptes en hoogtes met een keuze uit kleuren. Die voegt zich in een interieur naar de wens van de bewoner. Modern. Functioneel. Zeeën van ruimte. Tijdloze schoonheid! Noordweg 125 Serooskerke, 0118-593030 keesdenherder nl Een groep ouders kreeg een rondleiding langs de oesterputten in Yerseke. door Ingrid Huibers YERSEKE - Natuurouders uit alle delen van de provincie kregen gisteren in Yerse ke de oproep om de scholen waar zij ac tief zijn op te porren om wat enthousias ter aan de slag te gaan met het project Zon op school. Volgens schoolbegelei dingsdienst RPCZ en het consulentschap natuur- en milieueducatie kan er meer uit dat project worden gehaald. De ongeveer 75 moeders die regelmatig bijspringen wanneer de basisschool van hun kinderen met een groep leerlingen de natuur in wil trekken, kregen gisteroch tend onder meer de website van het pro ject Zon op school te zien. Het is de bedoe ling dat alle negentig scholen waar vorig jaar zonnepanelen zijn geplaatst, op de si te bijhouden hoeveel energie er wordt ver diend. Dat wordt niet door elke school even trouw gedaan. Verder hoort bij het project ook een lesmap waarmee de scho len aan de slag moeten gaan. Ook dat laat nog wel eens te wensen over. „De achilleshiel van dit project is zorgen dat het materiaal wordt gebruikt", gaf A. Phernambucq van het Zeeuws Platform voor Duurzame Ontwikkeling aan. Ook hij riep de natuurouders op om regelma tig op school te informeren wat er met Zon op school wordt gedaan. Verder wees hij de moeders erop dat ook scholen die in eerste instantie niet zijn uitverkoren om met Zon op school mee te doen, met behulp van de lesmap aandacht kunnen besteden aan het thema duurzaamheid. Om de natuurouders verder te inspireren waren er 's middags allerlei excursies en workshops. Zo kreeg een groep ouders een rondleiding langs de Oesterputten en kon er een bezoekje worden gebracht aan het Nederlands Instituut voor Ecologie (NIOO). Ook konden ouders zelf aan de slag met het lesmateriaal van Zon op school, zoals bijvoorbeeld het energiepad voor kleu ters. Aan de hand van allerlei opdrachten en spelletjes worden de kleintjes op ver schillende energiebronnen gewezen. Zo le ren ze dat hun arm warm wordt als je er stevig over wrijft, kunnen 'mondwindmu- ziek' maken door op verschillende met water gevulde flesjes te blazen en moeten ze op het schoolplein op zoek naar de warmste plek. foto Ronald den Dekker Voor de wat oudere kinderen is er een nieuw energiespel in de maak. De moe ders mochten het gistermiddag vast tes ten. Het blijkt een soort ganzenbord waar bij je tien extra stappen mag zetten als je van afvalhout een voederplank voor de vo gels timmert. Een beloning is er ook voor de speler die bij een denkbeeldige patat- kraam in plaats van een plastic bakje een papieren puntzak vraagt. Een half uur douchen, levert daarentegen een gevange nisstraf op. „En ik ben gisteravond nog in bad geweest", roept één van de moeders verschrikt op. „Dat vind ik soms ook las tig", valt een ander bij. „Je moet de hele tijd nadenken over wat je doet. Tegelijker tijd is dat juist ook wel een uitdaging. En ik vind gewoon dat ik mijn kinderen bij moet brengen dat water geld kost." door Rolf Bosboom gezwc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15