is zaak gemeente PZC Drama's in de Lommerstraat Vlissingse onder de indruk van leed vrouwen in Bosnië Actie rolstoelers tegen ontoegankelij kheid nieuw stadskantoor 13 ^(spraak Raad van State kan gevolgen hebben voor andere boerenkinkels Bewegen op muziek Kinderkleding jen speelgoed agenda nspiratie Koersbalmiddag PZC abonnees opgelet! Zaalvoetbal voor jeugd Nieuwe opleiding Buys Ballot Geen cent voor archeologie Ambulances gaan verhuizen Fietsster gewond op Goese Oostwal vrijdag 17 september 2004 npDELBl'lit' -I)e groentcoor- t. de Oude Vlissingscwcg in tddelburg duurt voort. Twee „Inpers van groenten en Iruit „Hen al jaren een juridische Jijd uit. be Kaad van State „II de taak onlangs terugver ga naar de gemeente. I)c rnjd tassen de groenteboeren Lgetolgen hebben voor ande ren die een winkel aan j boeren ru (lis hebben. netstee verkopen hun waar op sn kilometer afstand van Ze hebben allebei een jELISKERKE - De Stichting Ifelzijn Ouderen Platteland Walcheren houdt maandag 27 jptember in verenigingsge- (UW Ons Huis in Meliskerke jaeerste promotieles Bewe- op muziek. Aanleiding voor ^activiteit is het groeiend aan- al§5plus-sporters. De volgen- We drie lessen zijn op 4, 11 en 18 Kktober. Deze duren allemaal Kan 14.00 tot 15.00 uur. pOJBURG - Peuterspeelzaal Rgmmelhonk in Domburg Êoudt vrijdag 24 en zaterdag 25 september een kinderkleding- redactie WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek RonMagnée 3 Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 j Postbus 31 p 4460 AA GOES I' Tel: (0113)315500 j Fax'(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl j|j E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: ^800-0231231 j °P maandag t/m vrijdag ge- i durende de openingstijden; 1 ^terdags tot 12.00 uur boerderij winkel, het assorti ment is vergelijkbaar: aardappe len, witlof, prei, courgettes en nectarines. De ene winkelier, L. Maas, vroeg de gemeente vijf jaar geleden om op te treden te gen de andere winkelier, zijn verre overbuurman A. de Visser. Die zou, tegen de regels in het bestemmingsplan in, exotisch fruit zoals sinaasappels en ki wi's verkopen. Het gemeentebestuur besloot om niet op te treden tegen De Visser. „Maar Maas was in de veronderstelling dat wij vonden dat het niet mocht", aldus R. Kwekkeboom van de gemeen te. „De Raad van State heeft hem nu gelijk gegeven. De ge meente zou moeten optreden." Of dat ook gebeurt, is niet duide lijk, Eerst wordt de bezwaarpro cedure bij de gemeente overge daan. „Daarna neemt het colle ge een beslissing." De Visser begrijpt er niets meer van. „Het lijkt wel of er voor ie dereen afzonderlijk regels wor den gemaakt. Er wordt toch heel veel aan de deur verkocht? Het komt vreemd over, dat ik het niet mag, terwijl de buur man het wel mag. Die zou ge- doogrecht hebben." Volgens De Visser was hij het eerst met zijn winkel. „Toen ik al. zes dagen in de week open was, verkocht hij nog maar anderhalve dag." Hij vindt dat er best ruimte is voor twee groentewinkels in de straat. „Er wonen genoeg men sen om van te kunnen bestaan." De zaak is zelfs voor ambtena ren op het stadhuis lastig. „We zijn bezig om te kijken hoe we met deze uitspraak van de Raad van State om moeten gaan", zegt Kwekkeboom. „Als we nu wel zouden optreden, krijgen we te maken met het gelijkheids beginsel. Dan kan het ook zo zijn dat we bij meneer Maas ko men. Als we meneer De Visser aanpakken, moeten we ook naar anderen kijken. Dit kan conse quenties hebben voor de hele ge meente." Maas vindt simpelweg dat de ge meente de regels moet handha ven die ze zelf heeft opgesteld. ..We zijn daar al jaren mee be zig. Ik word ook gesteund dooi de branche-organisatie." Hij heeft een keten van groentewin kels, naast die aan de Oude Vlis- singseweg heeft hij nog zaken in Dauwendaele, de Magistraat- wijk en Oost-Souburg. Op de vraag of hij niet bang is dat zijn eigen zaak door de uitspraak in gevaar komt, antwoordt hij ont kennend. „Als iemand daar pro blemen mee heeft, moeten ze bij de gemeente zijn." o is de beurs geopend van 00uur tot 20.30 uur en zater- tagvan 10.00 uur tot 12.00 uur. GRUPSKERKE - De ouderen- is van Grijpskerke houdt ensdag 6 oktober van 14.00 16.30 uur een open koersbal- idag in de gymzaal van het rpshuis aan de Kerkring. Te- stykertijd is er mogelijkheid te biljarten. STREEKACTIVITEITEN PGGEKERKE - Dorpskerk, 14.30 uur: ■srdenking bombardement van het 1944, VIDDELBURG - Ontmoetingscentrum 'ïmfioen, 19.00-23.00 uur: Inloopavond nor jongeren; LISSINGEN - Coosje Buskenstraat 00-16.00 uur; Weekmarkt; len Hof, 9.00 uur: Hatha yoga en om 1,35uur Power yoga; ™|;;A.Coortelaan, 19.00 uur: Work- optangodansenGladys Fernandez: »UWENPOLDER - Natuurgebied imjezon, Kon. Emmaweg, 19.15 uur: mmerwandelmg. KT LAURENS - In boerderij- alerie De Osseberg te Sint Lau- ns geven kunstenaars Els van laarle en Leslie Gabrielse mor- suniddag een lezing, j vertellen aan de hand van ia's over inspiratie en achter end De bijeenkomst begint 115.30 uur. De galerie ligt mde Singel weg. Deel van de cast van de Zeeuwse soap De Lommerstraat, vlnr: Marina Wijnen, Sjors Postelmans. Lara Andres Reuser, Margot Schotel, Tini Ploegaert, Koen Mijnheer en Tijl Frijns. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers OOST-SOUBURG - De Lommerstraat is zomaar een straat waar iedereen in kan wonen en waar van alles gebeurt achter gesloten gordijnen. In de Zeeuw se soap De Lommerstraat, waarvoor de Breeweg in Middelburg is uitgekozen, ontbreekt het in de vier huizen ook niet aan romantiek, verdriet, jaloezie, on macht en wanhoop. Volgende week, van dinsdag tot en met vrijdag, zijn de afleveringen van elk twaalf minuten op Omroep Zeeland tele visie te zien. De ontknoping wordt zater dag in toneelvorm in de Mythe in Goes vertoond, aanvang 20.00 uur. „Ga je niet naar het theater, dan weet je dus niet hoe de soap afloopt", merkt Margot Schotel van Omroep Zeeland en camera regisseur van De Lommerstraat op. Is de voorstelling uitverkocht, dan wordt er aan een extra voorstelling gedacht. Het is de combinatie van een televisiese rie en een toneelproductie die het pro ject uniek maakt. „Ik geloof zelfs dat de ze mix uniek is voor Nederland", zegt Schotel. „Dat is een belangrijke reden waarom we dit initiatief hebben om armd", legt programmaleider televisie Rik Groenewegen uit. „Regionale om roepen moeten ruimte bieden aan expe rimenten, zeker als die bijzonder zijn." Mini-play Het idee van de gecombineerde televisie serie en toneelvoorstelling is ontstaan tijdens vergaderingen van Het Getij, de werkplaats voor de Zeeuwse amateur kunst. Willemien Klaasse van Het Getij en de producent van het project De Lommerstraat, legt uit dat Het Getij eerst dacht aan een mini-play en een schrijversproject waarbij regisseur Ans Schilders werd betrokken. Zij stuurde tekst voor het stuk op naar tekstschrij ver Haye van der Heijden. „Tussen Ans en Haye van der Heijden is intensief e-mailcontact over de tekst geweest. La ter, in een vergadering van Het Getij, ontstond het idee om er een Zeeuwse soap van te maken en kwamen we bij de omroep terecht. Weer later werd dat aangevuld met het idee om de tv-serie af te sluiten met een toneelvoorstel ling." Wie volgende week zaterdag naai de Mythe in Goes gaat, krijgt vóór de pauze de hele serie nog een keer op een groot scherm te zien. na de pauze gaan dezelfde spelers de bühne op voor de ontknoping. Bram Kwekkeboom heeft voor de regie voor de tv-serie getekend, Marjan Pan- kow voor de toneelregie. „Van de spe lers, allemaal amateurs, is heel wat geëist", zegt Schotel. „De camera is meedogenloos. Elk overdreven gebaar wordt afgestraft. Toneelspelers zijn ge wend om theatraal en met veel overga ve te spelen. Dat is dodelijk voor de tele visie. Iedereen heeft wel de vraag ge steld: moet ik het echt zo klein hou den?" Schotel geeft toe dat het in het be gin, bij de eerste repetities soms tenen krommend was. Maar de dertien ac teurs, die uit heel Zeeland komen, ble ken snelle leerlingen. „Er zitten een paar natuurtalenten bij." Puzzel Schotel heeft zich moeten verdiepen in de principes van de soap. Ze keek naar Goede Tijden Slechte Tijden - 'voor de eerste keer in mijn leven' - en noteerde soap-abc'tjes. De zogenoemde cliffhan- ger moet er in het plot voor zorgen dat de kijker ook de volgende aflevering weer wil zien. „En het script is door el kaar geschud om spanningsbogen te ont wikkelen. Het was een soort puzzel." De kijker kijkt naar binnen in vier hui zen aan de Middelburgse Breeweg en wordt in de eerste aflevering ook meege nomen naar de begraafplaats in Middel burg. „Het is herkenbaar voor iedereen. Geen enkele dramatisch onderwerp wordt geschuwd." (Advertentie) NIEUW! Vanaf volgende week worden PZC abonnees in het zonnetje gezet! Vrijdag 24 september verschijnt de eerste abonneevoordeelpagina met exclusieve aanbiedingen en -.r kortingen, speciaal voor PZC abonnees. jh VANAF 24 SEPTEMBER WESTKAPELLE - Voetbalver eniging De Noormannen houdt maandag 25 oktober een zaal- voetbaltoernooi voor jongens en meisjes van vijf tot twaalf jaar. Het toernooi wordt gehouden in mers. sportzaal De Bellink aan de Mo lenwal in Westkapelle. Deelne mers dienen zich aan te melden en hoeven geen lid te zijn. De tijd van aanvang wordt be paald naar het aantal deelne- door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Schrijnend, on werkelijk en vooral intens triest. Zo heeft Katie Schie- wold-Wilbrink uit Vlissingen haar bezoek aan Bosnië ervaren. Ze was daar als secretaris van de Gereformeerde Vrouwen bond begin deze maand om een kijkje te nemen achter de scher men van een hulpverleningspro ject dat de bond financieel steunt. Het project richt zich op het on derwijzen en ondersteunen van Bosnische vrouwen die, nu hun mannen niet meer in leven zijn, een eigen bedrijf willen opzet ten. Het initiatief komt van de Stichting Vluchteling. De Gere formeerde Vrouwenbond die in Zeeland 213 leden telt en lande lijk 5500, zamelt dit jaar geld in voor dit project. De bond hoopt vijftienduizend euro op te ha len. „Nu ik het daar zelf heb gezien weet ik dat het ondersteunen van het project goed is. Maar het is lang niet voldoende om die mensen te helpen", zegt Schiewold-Wilbrink. „Wat hebben ze aan een eigen onderneming als ze hun produc ten niet aan de man kunnen brengen omdat de weg naar de stad ontbreekt? Ons project loopt in Snagovo. Dat is een dorpje op ongeveer 75 kilometer van de stad. Je kunt daar alleen komen via een vrijwel onbegaan bare weg van kiezels en diepe kuilen, Er komt nooit een arts omdat die er gewoonweg niet kan komen." In het dorp zelf, is ook niks. Geen water, elektriciteit, gas of riolering. „Er is een put. Daar kunnen de wouwen water ha len. Hun huizen zijn wel nieuw, maar niet afgebouwd. Daar is geen geld voor. Koken, eten en slapen gebeurt allemaal in de zelfde kamer. Toch klaagt er nie mand. Verwijten heb ik er ook niet gehoord. 'Jullie konden het niet weten', zeiden de wouwen tegen ons, Nederlanders. Ze zijn tevreden met wat ze hebben maar tegelijk zijn ze ook vastbe- GOES - Het Buys Ballot College in Goes heeft met de Sport, Dienstverlening en Veiligheid-studie een nieuwe opleiding binnengehaald die vrijwel naadloos, aansluit op onder meer het cios, de mbo-opleiding Vrede en Veilig heid en opleidingen op het gebied van de financiële dienst verlening. Normaal gesproken moeten de vmbo'ers daar een toelatingsexamen voor afleggen, maar als ze de nieu we opleiding op het Buys Ballot College met succes afron den, hoeft dat niet. Niet alleen de opleiding is nieuw, maar ook de manier waarop de stof wordt aangeboden. Het studieboek zal de meeste tijd op de boekenplank blijven liggen, de nadruk ligt op praktijkonderwijs. Leerlingen krijgen situaties voorgeschoteld die ze in de praktijk ook kunnen tegenko men. Het Buys Ballot College staat er in de eerste maan den niet alleen voor. Het Thorbecke College uit Rotter dam, één van de scholen waar de opleiding al wordt gege ven, begeleidt de school in de beginperiode. ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wijst elk financieel risico bij archeologische vondsten op de Scheepstimmerdijk van de hand. Het terrein wordt gesa neerd in opdracht van de provincie, dus komen eventuele extra kosten volledig voor rekening van 'Middelburg', zeg gen burgemeester en wethouders. Het college is uiterst beducht op een herhaling van de af faire Nobelgate, waarin de gemeente werd geconfron teerd met hoog oplopende kosten van archeologisch on derzoek na een aantal bijzondere vondsten. De provincie heeft aangegeven eventuele kosten voor archeologie ten laste van de sanering te brengen. De gemeente betaalt 7,5 procent mee aan de schoonmaakoperatie en loopt daar mee dus een evenredig risico. In een brief aan Gedeputeer de Staten verwerpen B en W nadrukkelijk elk risico op dit vlak voor de gemeente. „Ongeacht de reden waarom werkzaamheden ip de grond plaatsvinden, liggen finan ciële consequenties voor honderd procent bij degene die voor archeologisch correcte afhandeling moet zorgdra gen." Geld uit de Wet Bodembescherming is nu eenmaal niet bedoeld voor dekking van kosten voor archeologie, vindt het dagelijks gemeentebestuur. ZIERIKZEE - Eind deze maand gaat de ambulancepost in Zierikzee verhuizen. De ambulances staan nu nog ge stald aan de Zandweg en gaan naar het Zweeds Rode Kruisziekenhuis aan de koning Gustaafweg. Daar is in de afgelopen maanden de voormalige garage verbouwd tot volwaardige ambulancepost. GOES - Een 64-jarige fietsster is gisterochtend gewond geraakt op de Oostwal in Goes, toen ze werd aangereden door een 34-jarige plaatsgenoot die met haar auto de par keerplaats wilde verlaten. De automobiliste verzuimde de vrouw op de fiets voorrang te geven. De laatste werd met de ambulance overgebracht naar het Oosterscheldezieken- huis. Een 78-jarige bestuurster van een andere auto reed een stukje achteruit om de ambulance vrij baan te geven- Ze zag daarbij een paaltje over het hoofd. Haar auto liep aan de achterkant schade op. raden om hun rechten op te ei sen en om voor zichzelf een goe de toekomst te creëren. Ze heb ben bijvoorbeeld bij de overheid aangedrongen op een geasfal teerde weg, maar die komt er al leen als de inwoners een eigen bijdrage leveren. Dat kunnen ze niet." Triest Het bezoek van Schiewold-Wil brink aan Bosnië was emotio neel, zoals ze al verwacht had. „Het is zo triest. De oorlog en de dingen die de vrouwen mee maakten, hebben ze nog lang niet verwerkt. Een vrouw vertel de me hoe haar man en zoontje voor haar ogen werden doodge schoten. Wat kan je daarop zeg gen? We zagen daar puur ver driet en hebben onze armen maar om ze heen gelegd. Die vrouwen zitten voor altijd in mijn hart." Schiewold-Wilbrink gaat probe ren de Gereformeerde Vrouwen bond zover te krijgen dat er ook een actie komt voor de aanleg van een weg naar Snagovo. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De stichting werkgroep gehandicapten Wal cheren voert morgen actie tegen de slechte toegankelijkheid van het nieuwe stadskantoor in Mid delburg. Volgens de stichting is het gebouw voor ouderen en ge handicapten niet goed bereik baar. De actie valt samen met de open dag die de gemeente houdt om bewoners van de stad kennis te laten maken met het nieuwe on derkomen van de gemeente. De bedoeling van de werkgroep is te laten zien dat er bij het ont werp van het gebouw te weinig rekening is gehouden met de be perkingen van gehandicapten en ouderen. Drie weken geleden luidde de stichting de noodklok over de bereikbaarheid van het nieuwe gemeentehuis. P. Lamers van de commissie toegankelijkheid van de werkgroep beschuldigde de gemeente er toen van vormge ving belangrijker te vinden dan toegankelijkheid. De stichting heeft voor en tijdens de bouw overlegd met de gemeente en de architect. Volgens Lamers is er met de adviezen van de stich ting niets gedaan. Wethouder L. Luitwieler be strijdt dat. Volgens hem is het overleg met de stichting 'buiten gewoon goed' verlopen. „Ik was verbaasd om te horen dat de werkgroep vindt dat er niets met de adviezen gedaan is. We hebben de hellingbaan aange past." De hellingbaan die naar de publiekshal loopt, is te lang en te hoog, vindt de stichting. Mensen met een slechtere condi tie of gebruikers van een rol stoel zouden grote moeite heb ben om de ingang te bereiken. Luitwieler geeft toe dat het voor rolstoelers lastig kan zijn om bij de hoofdingang te komen. „La ten wé eerlijk zijn, de meeste mensen in een rolstoel zijn wat ouder. Daarvoor is de hélling- baan misschien niét geschikt." Voor wie niet naar boven kan, is er een alternatieve route, legt hij uit. Die is alleen nog niet he lemaal klaar. „De zij-ingang van het stadskantoor wordt nog aangepast, zodat mensen daar naar binnen, kunnen. Het stads kantoor is nog maar net open. Er zijn nog veel dingen die nog moeten worden aangepast." De stichting laat morgen men sen die goed kunnen lopen in een rolstoel omhoog rijden. Luit wieler laat weten dat ook hij daartoe bereid is. De Audi A3 Sportback vanaf 18 september in de showroom. Auto Poppe B.V. Vlissingen. G.ldeweg 22 Tel 0118 - 42 40 OO Terneuzen. Handeispoort 4. Tel.: 0115 - 64 73 33 Hulst, Afrlkaweg 18. Tel0114 37 01 OO (servicevestiging) www.autopoppe.nl Autobedrijf Van Strien Goes, V.d. Spiegelstraat 92. Tel 0113 27 57 00 www.autobedrijfvanstrien.nl (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13