vc Gemeenten schrappen in WVG SAROUK Perzische Tapijten DEFINITIEVE OPHEL Onderzoek naar gebruik drugs onder scholieren in grensregio Nightproms helpt onderzoek naar MS ALlëS v/d HALVE zeeuwse almanak Spiegel De Westerschelde Container Terminal ende kansen voor de Zeeuwse economie een nieuwe impuls, nieuwe banen [ythe blijft bijna innen budget Eerste paal nieuw zorgcentrum Studie temperatuur Westerschelde Staking gemeente Noord-Beveland Hond loopt fietsster omver Ingeval op lilipsdam 'ehandicapten moeten het met minder voorzieningen doen editie Walcheren TOTAtil®ylBKOOP TIJDELIJK OPRIL GROTE MARKT 12 GOES TEL. 0113-227101 Het Amsterdamse echtpaar dat inmiddels de middelbare leeftijd heeft bereikt, timmert in een van de Bevelandse dor pen al geruime tijd aan de rea lisering van een droom: een vakantiewoning. En het moet gezegd: het wordt daar aan die dijk bij die molen een pa leisje. Meneer en mevrouw zijn er vrijwel elk weekeinde in de weer: zij veel met vim en vitra ges, hij vaak met spijkers en spaan. Vooral meneer stelt hoge ei sen aan het toekomstige zo merverblijf: een centrale stof zuigerinstallatie, een bubbel bad - het moet er allemaal in. Gisteren legde hij - tijdens het periodieke bouwoverleg met mevrouw - een nieuwe wens op tafel: een verwarmde badkamerspiegel. Zij keek hem met grote ogen aan: waar is dat nou weer goed voor? Nou, sprak hij, da's makke lijk, want dan heb je geen last meer van een beslagen spiegel als je onder de douche van daan komt. Mevrouw keek meneer nog eens monsterend aan. En re censeerde vervolgens vernieti gend: „Als jij in je blootje voor de spiegel staat, mag daar wel een extra laagje damp overheen." door Edith Ramakers VLISSINGEN - Vóór het slot van de manifestatie Night proms kon de organisatie al een tussenstand opmaken van de hoogte van het ingezamelde bedrag voor het goede doel, de stichting Multiple Sclerose re search. Walcheren had in am per een week tijd circa 31.000 euro ingezameld. En toen moest gisteravond de kunstvei ling, waarvoor dertig kunste naars hun bijdrage hadden ge leverd, nog beginnen. „Dit is naar mijn weten niet eerder gebeurd in Nederland. Ik ben er ontdaan van. Walche ren weet wat MS is en er is nog eens erg gul gegeven", zei de voorzitter van de nationale stichting, Dorinda Roos. In december vorig jaar is de stichting Nightproms begon nen met de organisatie voor de manifestatie. Initiatiefnemer Ab Goedbloed uit Vlissingen wilde dat er meer onderzoek naar MS moest komen. Zijn partner is aan de ziekte overle den. MS research moet het heb ben van giften. De overheid steunt pas onderzoek naar een ziekte als er een op de honderd mensen aan de ziekte lijden. „In Nederland lijden één op de duizend mensen aan MS", ver klaarde Roos. Dit bedrag zal nog hoger op lopen. Mede-initiatiefnemer Jan Jacobs zegt dat er school kinderen binnenkort nog een sponsorloop houden. „En meestal druppelen giften nog na manifestaties binnen", merkte hij op. „Tegen het einde van dit jaar kunnen we de ba lans opmaken." Het slot van de manifestatie be leefde gisteravond het hoogte punt bij de kunstveiling en aan sluitend enkele optredens in het Arsenaaltheater. Artiesten en dertig Zeeuwse kunstenaars traden gratis op of stelden werk beschikbaar. De organisa tie wist zich voorafgaand al ver zekerd van aantrekkelijke bie dingen op foto's van Lex de Meester en Remco van den Bosch. Bij voorbiedingen wa ren ook een wanddoekschilde ring van Jacqueline Rooijen en werken van Rien Verschuur, Leonard Snelders en Frank Bol- lebakker van een goede op brengst voorzien. „Maar de grote winst van Nightproms is niet alleen dat er veel geld is ingezameld voor onderzoek er is ook over het ziektebeeld gesproken. Daar over bestaan vaak veel misver standen", zei Roos. Informatie over MS kwam je tegen in de bibliotheek 't Spui in Vlissingen waar een expo sitie was ingericht over MS. in haast elke openbare gele genheid in Walcheren lag het krantje van Nightproms en 27 Walcherse cafés doneerden elk 250 euro aan het goede doel. Daarvoor kregen ze een optreden van artiesten die dat ook weer gratis deden. Ook de recette van Vlinder tilt de Kat op, het regiedebuut van Wil- leke van Ammelrooy, die deze week tijdens Film by the Sea werd vertoond, mocht ge bruikt worden om de pot te spekken. (Advertentie) Departement Zeeland van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel orginiseert 24 september een symposium over Aanvang: 13.30 uur Locatie: Hogeschool Zeeland Aanmelden tot uiterlijk 21 september 2004 Deelname 30,- Via email m.scherphuis@denboerderuiter.nl Via telefoon 06 51258159 (ook voor inlichtingen) door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De provincies Zeeland en Oost- en West-Vlaan deren pakken het gebruik van verslavende middelen door jon geren samen aan. Binnenkort begint een groot scheeps onderzoek naar het gebruik van drugs onder leer lingen in het voortgezet onder wijs. De resultaten worden gebruikt voor grensover schrijdende preventiecampag nes. „Het onderzoek gaat ons een goed beeld geven van wat aan middelen op scholen voor voort gezet onderwijs wordt ge bruikt", zegt Ton Tiebos van de gemeente Vlissingen, die het project aan Zeeuwse kant be geleidt. „Er is gewoon sprake van verkeer over de grens heen. Zeeuws-Vlaamse jongeren komen in Belgische uitgaans gelegenheden en omgekeerd. Zo ben ik heel benieuwd wat klopt van de stelling dat in de Belgische discotheken be hoorlijk wat pillen worden ge slikt." „Het gaat ons erom een goed beeld te schetsen van wat onder scholieren in de drie provincies aan middelen wordt gebruikt en welke maatregelen je daar ver volgens tegen kunt nemen", al dus Tiebos. De Sleutel De Dienst Wetenschappelijk On derzoek en Kwaliteitszorg van De Sleutel uit Gent voert het on derzoek uit. De Sleutel is een or ganisatie met jarenlange erva ring op het gebied van zorg, pre ventie. werkgelegenheid en on derzoek in het veld van drugs, drugsverslaving en afhankelijk heidsproblemen De studie richt zich niet alleen op het gebruik van drugs, maar ook op de consumptie van alco hol en andere verslavende mid delen. „We zijn volop bezig met het treffen van de voorbereidingen en gaan binnenkort contacten leggen met de scholen in de drie provincies die we willen betrek ken in onze steekproef", vertelt onderzoekscoördinator Paul de Neve van De Sleutel. In Zeeland hebben alle gemeen ten met uitzondering van Tho- len hun medewerking aan het onderzoek toegezegd De finan ciering van het onderzoek met geld van de Euregio Schelde- mond is zo goed als rond. De kunstwerken worden voorzien van een prijsje. foto Ruben Oreel orHarmen van der Werf OES - De kosten van het vorig oktober geopende Goese tater De Mythe zijn binnen de irken gebleven. Op een begro- ogvan 7,8 miljoen euro is spra- van een overschrijding van 3.000 euro. tthouder C. Linssen (CDA, cul- et) is zeer tevreden over dit re- staat, zeker omdat de extra sten duidelijk verklaarbaar i? en niet te voorkomen waren. It; nieuwe theater is tegen een sd pand aangebouwd, waarin eambachtsschool en later een ikkenj heeft gezeten. Bij de kw bleek dat het maken van Everbinding tussen de nieuw- oudbouw veel ingewikkelder is dan voorzien. Extra staal- Jistructies waren nodig. Ook inrichting van het plein voor ft theater, het Bleekveld, is ilirder uitgevallen. Goes stond »r de keuze: het Bleekveld een rije opknappen tot er over tejaar nieuwbouw wordt ge leegd of goed herinrichten. p>: het laatste is gekozen. Kant", zegt wethouder Lins- „een mooi theater met een ttijk plein staat niet, ook al is id tijdelijk." Op het Bleekveld 'P aan de zijkanten woonge- wwen gepland, waardoor het je intiemer karakter krijgt. Het Jtekvdd wordt dan autovrij, bsscn het Bleekveld en de Kol- t&ershof komt ter vervanging grote parkeergarage ^,4400 AA Goes SjEStenSand: 0113-315520; ^Vlaanderen: 0114-372770: ctie: 0113-315649 ionaal: 020^»562500. jjdag 17 september 2004 DOMBURG - Domburg krijgt er een nieuw zorgcentrum bij. De eerste paal voor het complex Brouwershof is giste ren geslagen. De nieuwbouw bestaat uit 23 aanleunwonin gen, een recreatieruimte, een kinderdagverblijf en buiten schoolse opvang. Zes aanleunwoningen zijn koopapparte menten. De overige appartementen zijn huurwoningen van de Woningstichting Walcheren. De bewoners die zorg nodig hebben, krijgen die van de Stichting Voor Regiona le Zorgverlening. De kinder- en buitenschoolse opvang wordt verzorgd door de stichting Kinder Opvang Walche ren. Momenteel zit de kinderopvang nog in het gebouw van zorgcentrum Simnia. De opvang verhuist straks naar de Brouwershof. Het complex wordt naar verwachting in de tweede helft van 2005 opgeleverd. BORSSELE - Boven de Westerschelde is afgelopen nacht met een vliegtuig onderzoek gedaan naar de temperatuur van het water. De metingen richtten zich met name op het koelwater van het elektriciteitspark van energiebedrijf EPZ bij Borssele. Ze zijn uitgevoerd voor het Rijksinsti tuut voor Integraal Zoetwaterbeheer en Afvalwaterbehan deling (RIZA) dat nagaat of onder meer elektriciteitscen trales zich houden aan de normen voor warmteafgifte aan rivierwater. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat zal de studieresultaten publiceren. WISSENKERKE - Noord-Bevelandse ambtenaren wor den opgeroepen om dinsdag 21 september, Prinsjesdag, anderhalf uur het werk neer te leggen. De oproep komt van kaderleden van verschillende vakbonden die op het gemeentehuis werkzaam zijn. Het is de bedoeling dat de ambtenaren gezamenlijk naar de troonrede zullen luiste ren. De Noord-Bevelandse bondsbestuurders geven met de actie gehoor aan de oproep van hun bonden om het ka binet en de werkgevers te laten weten dat 'Nederland be ter verdient'. Het gemeentehuis blijft tijdens de geplande werkonderbreking gewoon open voor het publiek, maar het kan zijn dat mensen tussen half één en twee uur niet geholpen kunnen worden. MIDDELBURG - Een 52-jarige Middelburgse fietsster is gistermiddag door een hond omvergelopen. De vrouw reed rond half zes over de Generaal Eisenhowerlaan in haar woonplaats toen plotseling een herdershond de straat oprende en voor haar fiets liep. De vrouw viel en blesseerde haar knie en elleboog. Zij is met een ambulan ce naar het ziekenhuis gebracht. BJPSDAM - Een 34-jarige (Miobiliste uit de gemeente louwen-Duiveland is gister- nod met de schrik vrijgeko- m bij een eenzijdig ongeval pde Philipsdam. vrouw schrok van een auto .volgens haar verklaring, in- s voor haar reed. In een pa- sreactie stuurde ze naar Éis, waardoor ze in de berm landde. Haar auto rolde over sop j ^en van der Werf I wgGehandicapten in Goes Kien voorzieningen als een tboogd toilet, een fiets met la pslap. een thermostaatkraan de keuringskosten van de au- !(Kgaan betalen. De maatre- I maakt onderdeel uit van een minigingspakket om de kos- van de Wet Voorzieningen (handicapten (WVG) in de hc- Oosterschelderegio in de ad te houden. [een de gemeente Goes komt aar al 400.000 euro tekort de uitvoering van de Wet j.riemngen Gehandicapten, annee in totaal drie miljoen joisgemoeid, inclusief ambte- Buren. Itekort over 2004 wordt dit it nog bijgepast, maar, be- at de Goese gemeenteraad der. völgend jaar moet er worden ingegrepen. Het col evan burgemeester en wet- xers heeft gisteren als eerste :eente in de Oosterscheldere- gio de maatregelen bekendge maakt. Volgens wethouder D. van Ewijk (GroenLinks) is gepro beerd de WVG-klanten zoveel mogelijk te ontzien. Zo wordt bezuinigd op de medische advi sering door een tweede bedrijf in te schakelen. Argonaut ver liest het alleenrecht. SAP is de nieuwkomer en tien procent goedkoper. Dat scheelt jaarlijks tienduizend euro. Veel geld (135.000 euro) hoopt het gemeentebestuur te bespa ren door meer hulpmiddelen te hergebruiken. Van Ewijk noemt als voorbeeld de trapliften. Nieu we bewoners slopen die vaak uit een huis. Gekeken gaat worden of voorzieningen als trapliften nog bruikbaar zijn. „Maar", stelt wethouder Van Ewijk, „alleen met interne bezui nigingen op de WVG-uitvoering halen we het niet. Het is onmoge lijk het tekort te dekken zonder mensen te treffen." Zo wordt voorgesteld de ver goeding voor wat heet 'alge meen gebruikelijke voorzie ningen' te schrappen zoals voor zieningen die voor iedereen ook bij gewone winkels te koop zijn tegen concurrerende prijzen, een verhoogd toilet, een ligfiets, een asbak aan de rolstoel, rolstoelhandschoenen, aircon ditioning en het vervangen van een lavet door een douche. Dit levert op jaarbasis een be sparing op van vijftigduizend eu ro. Hetzelfde bedrag verwacht het college van burgemeester en wet houders binnen te halen door de bijdrage voor een scootmobiel, een tandem en een driewielfiets te verlagen met 521 euro. Dat komt overeen met de gemiddel de aanschafprijs van een nieuwe fiets, die de WVG-klant wellicht anders zou moeten kopen. Al met al wordt met de maatrege len 315.700 euro bezuinigd. Dat is nog te weinig om het tekort van vier ton af te dekken. Het WVG-vervoer had weer aange pakt moeten worden om dat be drag te halen. Het aantal zones per rit is dit jaar al teruggebracht tot acht. Een idee was het aantal zones per klant te beperken tot vijf honderd of zevenhonderd per jaar. „We zouden dan een groep treffen die sterk afhankelijk is van dat vervoer", geeft wethou der Van Ewijn aan, „bijvoor beeld mensen van wie de part ner in een verpleeghuis ver blijft." Tien jaar geleden is de uitvoe ring van de WVG bij gemeenten gelegd. De eerste tijd bleef veel geld over. De regelingen waren nog onbekend. Het gebruik is sterk gestegen, onder meer om dat 65-plussers als klanten erbij zijn gekomen. KidsWeek Junior, weekkrant voor kinderen vanat 7 jaar, verschijnt elke vrijdag. In KidsWeek Junior vind je onder andere nieuws over Nederland en de wereld, de laatste dierennieuwtjes, sportnieuws, games, quizzen, tv-tips, strips, moppen. Surf voor een voordelig iCfiUlifl abonnement naar www.kidsweekjunior.nl '□■ejk Junior e-rnsi r.v.r (Advertentie) ledereen heeft vitamine D nodig. Vitamine D is belangrijk voor het behoud van sterke botten. Onlangs heeft de Gezondheidsraad de Aanbevolen Dagelijkse Hoeveelheid vitamine D voor senioren verhoogd Gebleken is dal de hoeveelheid vitamine D in de bestaande multivitamines voor 50+ers niet toereikend is. De specifieke behoefte aan vitamine D is afhankelijk van leeftijd en situatie Davitamon introduceert nu Davitamon D50+, een voedingssupplement waarmee flexibel ingespeeld kan worden op de persoonlijke behoefte. Met Davitamon D50+ zorgt u voor het behoud van sterke botten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11