Bot wil Tsjetsjenen helpen voordelig Politiek einde technocraat Jiang Zemin lijkt nabij PZC België in dubio over nachtelijke vluchten Strijd tegen terreur mag niet ten koste gaan van mensenrechten Snel, simpel Iran verzet zich tegen druk VS en EU Israël doodt Palestijnen Missie onderzoekt explosie N-Korea Turkije stuurt tenten en voedsel naar Iraakse stad Tal Afar Kritiek VS op Saoedi-Arabië Indianenmuseum opent vandaag Proces tegen Milosevic ligt een maand stil Zwaarlijvige krijgt WAO-uitkering Charles wil legerwacht bij paleizen Nederlander krijgt drie jaar cel Amerikanen in Kaboel veroordeeld Vermisten gered na acht dagen Arabische naam beviel Franse verkoopster niet donderdag 16 september 2004 UaATSBURG - Respect voor t, mensenrechten in Tsjetsjenië „tt op de agenda blijven iUin. ondanks de terreurdaden fr sommige Tsjetsjenen on- [ams hebben gepleegd. Die boodschap heeft minister Bot on Buitenlandse Zaken giste nd uitgedragen in het Europees plHtment in Straatsburg. Bot sprak in zijn hoedanigheid van monitter van de EU. JK verhaal ligt mogelijk ge- «ïiig in Moskou. Vorige week, de EU-ministers van Buitenlandse Zaken bijeen uaien in Limburg, reageerden je Russen als door een wesp gestoken op de eerste reactie a de Nederlandse minister op bot gijzelingsdrama in Beslan, nrnbi] rond de vierhonderd tuisen zijn omgekomen. Hij uoeg zich toen af „hoe deze (Advertentie) Elke dag een ftatscreen TV voor elke 1000® beller. Flatpanal Philips LCO-TV Nummerinformatie (70 ctat fm minuutt Alsje op zoek bent naar een telefoonnummer. tragedie heeft kunnen gebeu ren". Bot benadrukte gisteren dat de kwestie-Tsjetsjenië meer is dan het bestrijden van terroristen. „De terroristische aanvallen hebben Moskou ervan overtuigd Tsjetsjenië te presenteren als voornamelijk een anti-terreuron- derwerp. Dat geeft reden tot zorg. Wij (de EU-ministers) zijn consequent geweest in onze posi tie dat bij de strijd tegen terro risme, de mensenrechten geres pecteerd moeten worden. We zullen doorgaan met het pre senteren van deze positie aan Rusland bij komende gelegenhe den." Op 11 november vindt in Den Haag een topontmoeting plaats tussen de EU en Rusland. Eerder deze week weigerde het europarlement een resolutie aan te nemen waarin de bloedig afge lopen gijzeling door Tsjetsjenen van de school in Beslan wordt veroordeeld, maar tegelijk aan dacht wordt gevraagd voor wat de Russen in Tsjetsjenië doen. De grote partijen vonden dat zo'n tekst de indruk zou kunnen wekken dat ze de moord op kin deren zouden goedpraten. Namens de Europese Commis sie, het dagelijks bestuur van de EU, onderschreef commissaris Patten (Buitenlands Beleid) gis teren Bots standpunt dat ter reurbestrijding geen schending van onze redactie buitenland TEHERAN - De machtige ex-president van Iran, Rafsanjani, zei gisteren dat zijn land zich blijft verzetten tegen pogingen van de internationale ge meenschap om te voorkomen dat Teheran de hand legt op moderne nucleaire technologie. Rafsanjani bekritiseerde een ontwerpresolutie van de Europeanen, voorgelegd aan het Internatio naal Atoomenergie Agentschap (IAEA), die Iran oproept om uiterlijk in november duidelijkheid te geven over zijn kernenergieprogramma. Ook wordt Teheran gevraagd zijn activiteiten voor het verrijken van uranium op te schorten. Washing ton beschuldigt Iran te werken aan een kernwa pen. Iran zegt slechts vreedzame doeleinden na te streven. ANP/AFP van de mensenrechten recht vaardigt. Hij haalde ook indi rect uit naar de Russische presi dent Poetin, die onlangs meer macht naar zich toe trok. „Ik hoop dat de Russische regering niet concludeert dat het enige antwoord op terrorisme meer macht voor het Kremlin is. In de geschiedenis is er weinig goeds voor dat standpunt." Irak Patten hekelde ook het beleid van de Verenigde Staten inzake Irak. De campagne voor de presi dentsverkiezingen daar belooft weinig goeds voor de toekomsti ge verhoudingen, zei hij. „Als je goedkoop winst wil boeken in sommige streken van Amerika, lijkt het erop dat alles wat je hoeft te doen is de VN of de Fransen aanvallen, of het hele idee dat bondgenoten er een ei gen mening op na kunnen hou den." ANP NABLOES - Het Israëli sche leger heeft gisteren bij operaties in de steden Na bloes en Jenin op de Weste lijke Jordaanoever zeker tien Palestijnen doodge schoten. Dit is van Palestijnse medi sche bronnen vernomen. Het leger viel bij dageraad Nabloes binnen met onge veer twintig jeeps en pant servoertuigen en omsingel de een gebouw waar zich gezochte Palestijnen ophiel den. Bij de daaropvolgende schietpartij kwamen vijf le den van de al-Aqsa Marte laren Brigades en een lid van het linkse Democrati sche Front voor de Bevrij ding van Palestina om. Later op de dag werden bij een Israëlische operatie in Jenin drie of vier Pales tijnen doodgeschoten. Jenin is een bolwerk van de al-Aqsa Martelaren Bri gades. ANP/AFP/RTR PYONGYANG - Een groep bui tenlandse diplomaten brengt vandaag en morgen een bezoek aan dc plek in Noord-Korea naar zich vorige week een reus achtige explosie heeft voorge daan. De buitenlandse missie bestaat Ét functionarissen uit Duits land, Zweden, Rusland, Polen, lie, India en Mongolië. De pep diplomaten staat onder |Dezeer zware explosie, die door 'buitenlandse geheime diensten werd geregistreerd, was volgens Noord-Korea het gevolg van werkzaamheden voor een enorm ibouwproject, Pyongyang ontken- te met kracht dat er sprake was [van een nucleaire test. [De Zuid-Koreaanse inlichtin gendiensten zeiden gisteren dat er inderdaad zeer waarschijn lijk sprake was van een coventio- hele ontploffing. De buitenland semissie moet definitief uitsluit selgeven. ANP/AFP WASHINGTON - De Verenigde Staten hekelen het gebrek aan religieuze vrijheid in Saoe di-Arabië. blijkt uit een rapport van bet Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Het is voor bet eerst dat Saoedi-Arabië, voor de VS een bondgenoot en olieleverancier, in het jaarlijkse rapport over religieuze vrijheid wordt genoemd. Officieel zou de ze reprimande aan het adres van Riyad kunnen leiden tot sancties, maar dat lijkt in de praktijk uitgesloten. ANP/RTR TAL AFAR - Amerikaanse militairen fouilleren inwoners van Tal Afar, voordat zij de stad binnengaan. Ongeveer 50.000 Turkmenen willen terug naar huis nadat ze waren gevlucht voor Amerikaanse beschietingen. Turkije stuurt humanitaire hulp naar Tal Afar, de Iraakse stad met vooral Turkmeense inwoners die de afgelopen tijd hevig is gebombardeerd door de Amerikaanse luchtmacht. De Turkse afdeling van de Rode Halve Maan stuurt tenten voor 450 families, 3000 dekens en voedsel voor circa 5000 mensen. Een staf van veertig man, met dokters en verplegers, zal met het konvooi meereizen. De Amerikaanse luchtaanvallen op Tal Afar hebben tientallen mensen het leven gekost. De VS verdedigen de beschietingen met het argument dat zich in Tal Af ar buitenlandse strijders zouden schuilhouden. foto Namir Noor-Eldeen/RTR door Erwin Tuil PEKING - Ongrijpbaar is een van de karakteristieken die op komen bij het noemen van de naam van de 73-jarige Chinese oud-president Jiang Zemin. Een despoot die door iedereen aar dig gevonden wil worden, is een andere omschrijving. Het is ook de man die in 1997 iedereen ver steld deed staan door tijdens een diner 'Love Me Tender' te zingen in duet met de toenmali ge Filippijnse president Ramos. De technocraat die sinds 1989 het gezicht van China bepaalde, lijkt meer te geloven in economi sche hervormingen onder de strikte hoede van de 'onfeilbare en onmisbare' partij dan in poli tieke hervormingen. Dat lijkt nu zijn politieke einde te bezege len. De hervormers Hu Jintao en Wen Jiabao vinden dat de par tij, om haar legitimiteit te waar borgen, meer verantwoording moet afleggen aan het volk. Jiang is vorig jaar na tien jaar presidentschap al vervangen door de 62-jarige Hu Jintao, te vens secretaris-generaal van de Communistische Partij. Maar hij verdween allerminst uit de politieke arena. Dankzij zijn voorzitterschap van het Centra le Militaire Comité behoudt Jiang de feitelijke controle over het leger. Jiang was tot 1989 een techno craat zonder enige naam in Pe king. Hij had in Moskou de won deren van de autoindustrie be studeerd, runde succesvol een staatsbedrijf en kwam de jaren van grote politieke turbulentie vooral door door zich koest te houden. Een wat kleurloze, hou terige figuur die tegelijkertijd ongelooflijk slim en behendig is. De studentenprotesten op het Plein van de Hemelse Vrede in juni 1989 leidden tot een wen ding. Deng Xiaoping wees hem aan als de nieuwe chef van de PartijEr volgde een richtingen strijd tussen de hervormers die meenden dat 1989 een signaal was en de groep rond Jiang die juist meer staatscontrole wilde. Het resultaat was dat China on der zijn bewind jaren van onge kende economische voorspoed kende. Jiang zelf vindt dat hij nog wel even mee kan. Om zijn onmisbaarheid te tonen, zou hij de laatste maanden zich overdui delijk als bevelhebber van de strijdkrachten hebben geprofi leerd. Zeker als Taiwan, in de ogen van China een afvallige provincie, weer eens droomt van onafhankelijkheid, laat Jiang weten dat een oorlog onvermij delijk is. Mocht hij inderdaad de komende dagen terugtreden, dan is het aannemelijk dat Hu Jintao ook die functie over neemt. Hu heeft dan drie crucia le machtsposities in handen: pre sident, bevelhebber van het le ger en secretaris-generaal van de Communistische Partij. Een overwinning voor de hervor mers die overigens zelf gisteren lieten weten niets te voelen voor een democratie naai- Westers mo del. Zeker is die nieuwe positie voor Hu niet. Achter de scher men wacht nog een bescherme ling van Jiang: vice-president Zeng Qinghong. Zonder hem had Jiang nooit de machtsposi tie kunnen behouden die hem ten deel viel als president en se cretaris-generaal van de Com munistische Partij. GPD WASHINGTON - Voor de oorspronkelijke bewoners van Amerika, de Indianen, staat in Washington een museum. Het 'National Museum of the American Indian' hield gisteren open huis voor genodigden en de pers. Vanaf vandaag is het museum voor het publiek toegankelijk. De opening van het museum wordt een week lang gevierd, onder meer met een aantal grote parades. foto Shawn Thew/EPA DEN HAAG - Het proces tegen Slobodan Milosevic, oud-president van Joegosla vië en Servië, ligt geduren de een maand stil. Daarna wordt bezien hoe het voort gezet moet worden. Dit heb ben de rechters bij het Joe goslavië tribunaal, Robin son, Kwon en Bonomy, be sloten. De drie magistraten wezen gisteren een verzoek af van de aan Milosevic toege wezen raadslieden Kay en Higgins om de beklaagde opnieuw medisch te on derzoeken. Dat gebeurde ook met het voorstel om Milosevic eerst zelf het recht te geven getuigen te horen. Daarna zouden Kay en Higgins eventueel aan de beux-t kunnen ko men. De rechters ontnamen Mi losevic eerder het recht op het voeren van zijn eigen verdediging wegens diens slechte gezondheid. Zij wezen Kay en Higgins aan om zijn verdediging over te nemen. Milosevic erkent hen niet en werkt ook niet met hen samen. Talloze getuigen hebben aan gegeven niet naar het tribu naal te komen als Milose vic hen niet mag ondervra gen. Gedurende de maand pau ze moeten Kay en Higgins de verdediging van Milose vic beter voorbereiden. Ook moet de Kamer van be roep bij het tribunaal be slissen over hun verzoek om van de zaak ontheven te worden. De eis van Mi losevic zijn eigen verdedi ging te mogen voeren, moet de Kamer in de komende maand eveneens behande len. GPD ROME - Het Italiaanse Hof van Cassatie heeft bepaald dat een vrouw die lijdt aan ernstige vetzucht, om die ré den een uitkering wegens arbeidsongeschiktheid moet krijgen. Tot dusver werd zwaarlijvigheid in Italië be schouwd als een te lichte handicap om een uitkeiring te rechtvaardigen. Twee aanvragen van de vi'ouw, 1,50 me ter lang en ruim 130 kilogi-am zwaar, wai'en dan ook al naar de prullenmand vei*wezen. Volgens een woordvoerder van de Italiaanse belangenvei-- eniging voor te dikke mensen is de uitspraak van het Hof van groot belang, omdat vetzucht voor het eerst wordt er kend als ziekte en niet langer als een probleem dat wordt verooi'zaakt door luiheid of vraatzucht. ANP/AFP LONDEN - Px-ins Charles wil dat het Britse leger de bewa king van Buckingham Palace en alle koninklijke residen ties overneemt van Scotland Yard. De aanleiding is de actie van een man die maandag ver- kleed als Batman een richel aan de voorkant van het ko ninklijk paleis beklom en vijf uur lang bezet hield. Een an dere man, verkleed als Robin, wei'd gearresteerd toen hij over het hek wilde klimmen. De mannen zijn lid van een organisatie die vecht voor rechten van vaders die na hun echtscheiding contact willen houden met hun kinderen. Het is de derde keer sinds vorig jaar juni dat de bewaking van het paleis door de politie niet deugdelijk bleek. ANP HANOI - Een Nederlander van Taiwanese afkomst is in Vietnam tot drie jaar cel veroordeeld wegens het produce ren van en handelen in porno video's. De man kwam in 2002 naar Vietnam en opende een restau rant in Ho Chi Minhstad, het voormalige Saigon. Na de import van talrijke illegale pornofilms begon hij met het fotogi'aferen en filmen van zijn eigen seksorgies met Viet namese vrouwen. De Nederlander werd in augustus vorig jaar thuis betrapt met vier vrouwen. ANP/AFP KABOEL - Drie Amerikanen zijn gistei'en in Afghanistan veroordeeld tot celstraffen tot tien jaar wegens onder meer marteling, het leiden van een privé-gevangenis en het illegaal opsluiten van pei'sonen. Jonathan Idema, een oud-commando, werd in juli met de oud-militair Brent Bennett en documentairefilmer Edward Carabello geari'esteerd. Zij ontkenden de aan klachten en verklaarden met de goedkeuring van de Ame rikaanse en Afghaanse regering te opereren. ANP/RTR LONDEN - De kustwacht in het Britse Cornwall heeft gis teren vijf mensen gei'ed die al acht dagen op een reddings1-. boot zaten. Zij hadden waarschijnlijk hun jacht moeten verlaten op de route van Ierland naar Frankrijk. Een helikopter haalde de mannen uit het water en ver voerde hen naar een ziekenhuis. Na onderzoek bleek dat de vijf mannen onderkoeld waren. Volgens de kustwacht, mochten ze van geluk spreken dat ze nog leven, gezien de zeer slechte weersomstandigheden. ANP/AFP/DPA ongeveer drieduizend banen, te gen 2024 aan meer dan 17.000 mensen werk kunnen verschaf fen. De Brusselse deelregering is fel tegen op meer nachtvluchten en wijst op de gevolgen voor de volksgezondheid. Het aantal aantal ziektegevallen zou door het nachtelijke vliegtuiglawaai vei-veelvoudigen. De belofte dat laaggeschoolde Brusselse jonge- ren in ruil voor meer nachtvluch ten voorrang krijgen bij DHL, wordt door Brussels minis ter-president Charles Picqué weggehoond. Een alternatief voor Zaventem is mogelijk de Luikse luchtha ven Bierset. Probleem: er wonen 127.000 mensen in de buurt van de vertrek- en landingsroutes en er zouden 2000 woningen moe ten worden onteigend. Ook het militaire vliegveld in het ge hucht Jehonville wordt ge noemd. Daar moet echter flink geïnvesteei'd worden, om de luchthaven geschikt te maken voor vrachtvliegtuigen. De bonden zijn er niet gerust op. Vorige nacht legden enkele honderden werknemers een uur lang het werk neer. Ze eisen dui delijkheid van het moederbe drijf van DHL, Deutsche Post, en de Belgische regering. door Pascale Thewissen BRUSSEL - Een betere nacht rust of nog meer nachtvluchten? De Belgische regering staat voor een moeilijke keuze. Als het aan tal nachtvluchten op de Brussel se luchthaven Zaventem niet wordt uitgebreid, dreigt koe riersbedrijf DHL, goed voor dui zenden banen, te verkassen naar Frankrijk of naar het Duitse Leipzig. Dat zou een forse aderlating be tekenen voor de Brusselse lucht haven, die nog maar net is her steld van het faillissement van de nationale luchtvaartmaat schappij Sabena. De paarse rege ring van de Vlaamse liberaal Guy Verhofstadt moet voor het einde van deze maand de knoop doorhakken. Het belooft een moeilijke discussie te worden. Een mogelijk vertrek van DHL vanaf Zaventem zou wel eens de val van de regering kunnen bete kenen. Verhofstadt is veel gelegen aan de verdere groei van DHL op Za ventem. De premier heeft zijn lot verbonden aan 200.000 nieu we banen tijdens zijn regeerpe riode. Volgens een studie van de Vrije Universiteit Brussel zou DHL, op dit moment goed voor door Henk Glimmerveen GRENOBLE - De transactie was in kannen en kruiken. Sylviane Sarret (56) verkocht een deel van haar grond in het oosten van Frankrijk en hoefde alleen nog haar hand tekening te zetten onder het verkoopcontract. Totdat ze de naam van de koper las. „Maar dat is een Arabier", riep Sylviane Sarret uit in het makelaarskantoor. Zij weiger de te tekenen en werd daar om door de rechtbank in Gre noble veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenis- straf van vier maanden en het betalen van 10.000 euro boe te. Een 'schoolvooi'beeld van dis criminatie', noemde justitie de handelwijze van Sarret. Zij had haar grond voiig jaar via een makelaarskantoor in Voiron te koop aangeboden. Hamida Brahmi en zijn Fran se vrouw Audrey waren geïn teresseerd en deden een bod. Aangezien Sarret het grootste deel van de tijd aan de Cóte d'Azur verbleef, werd de over eenkomst schriftelijk afgehan deld. De verkoopster hoefde alleen nog haar handtekening te zetten. Daartoe reisde ze op 29 juli af naar Voiron voor de laatste formaliteit. „Me vrouw verandei'de evenwel van mening toen ze de naam van de koper las", zei make laar Jean-Christophe Revil. 'Geen sprake van dat ik aan dat sooi-t mensen verkoop', had zij uitgei'oepen. Sarret gaat in hoger beroep. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5