Bouwwereld is van fraude doortrokken Europa's zieke man Lekken leidt tot afkeuring en berusting Wilders en LPF sneller dan VVD Nina beschikt over zwaar belastend materiaal Nederland wacht een matig economisch jaar AH verhevigt strijd tegen wankel Laurus Ziekenhuisarts wegens ontucht veroordeeld In Oosterhouts weiland groeien reuzenchampignons Actie RTL Nieuws is eind van embargoregeling pers YAI^DEN Genieten is Duo besteelt demente vrouw Den Bosch is vestingstad 2005 Duitsers verlaten legerplaats Budel Mensenrechtenprijs Van Dantzig Politie Tilburg krijgt burgerbikers GALL& GALL donderdag 16 september 2004 door Frouke Houtman cnMathijs Rotteveel PEN HAAG - In de bouwwe rf is sprake van een 'diepgaan- de structuur' voor het maken tan prijsafspraken. De Neder landse Mededingingsautoriteit (0a) presenteert haar onder- loeksrapport over de bouwfrau de pas over drie a vier weken. Maar in een gesprek met de Commissie Infrastructuur gaf yjia-topman Pieter Kalbfleisch jiteren alvast een voorschot op ]e conclusies. Anderhalf jaar heeft de NMa de fraude bij bouwbedrijven onder zocht, maar de clementierege ling die ze op 1 mei aanbood, lijkt het meest op te leveren. Bouwbedrijven konden volgens deze regeling hun overtredingen opbiechten om zo in aanmer king te komen voor een lagere boete; 473 bedrijven zijn hierop ingegaan. Hun biecht was voor de NMa aanleiding om nog eens goed te kijken naar de zaken die op dat moment onder behande ling waren, waaronder ook de aanbesteding van de hogesnel heidslijn-zuid (HSL) en de Betu welijn. De conclusies van de NMa volgen over drie a vier we ken, maar worden niet open baar gemaakt. Kalbfleisch wil wel vast vooruitlopen op de be langrijkste conclusie. „Het zou heel goed kunnen dat sprake is van een zeer brede en diepe structuur van vooroverleg in de bouwwex-eld", zegt hij. Hij doelt op prijsafspraken, regionale marktverdeling en vooroverleg bij alle grote projecten. „In de ene provincie mag bedrijf A alle grote projecten doen en in de an dere provincie bedrijf B." Bij de NMa en de betrokken ministers bestond de hoop dat met de boe tes van de NMa het dossier ge sloten kon worden. Dit lijkt ech ter niet te lukken. Hoge kosten De conclusies kunnen worden aangevochten door de betrok ken bedrijven. Ook kunnen be nadeelde partijen naar aanlei ding van de conclusies van de NMa proberen te hoge kosten op de bouwers terug te vorde- ren. GPD door Maurice Wilbrink DEN HAAG - Nederland wacht in 2005 een matig eco nomisch jaar, dat slechts een fractie beter zal uitpakken dan dit jaar. Het Centraal Planbureau voorspelt een economische groei van 1,5 procent, nauwe lijks hoger dan de 1,25 pro cent waar 2004 naar verwach ting op uitkomt. Het herstel is zo moeizaam dat de werk loosheid ook volgend jaar naar verwachting nog flink blijft stijgen. Deze CPB-ramingen vormen de basis voor het kabinetsbe leid, dat nog steeds in het te ken staat van zwaar weer. De harde ingrepen in de sociale zekerheid worden in 2005 voor grote groepen Nederlan ders niet of nauwelijks gecom penseerd, waardoor ze extra pijn zullen doen. Uit de giste ren uitgelekte Miljoenennota valt op te maken dat de mees te mensen opnieuw moeten in leveren. Voor het kabinet is de groeira ming ongetwijfeld een tegen valler. De inkomsten voor het Rijk blijven achter, waardoor extra bezuinigingen nodig zijn om het financieringste- kort onder de 3 procent te houden. Veel economen vin den dat het kabinet met deze opstelling het economisch her stel vertraagt. Het kabinet wijst extra uitgaven om de groei te stimuleren van de hand: „Het geven van een kunstmatige oppepper is geen optie." GPD den HAAG - Albert Heijn zet ranaf komend weekend op nieuw fors de aanval in op de concurrentie. De marktleider gaat duizend artikelen flink in prijs verlagen. Volgens goed in gelichte bronnen betreft het lou- ler producten van het eigen AH-huismerk. Een woordvoer der wilde gistermiddag de actie bevestigen noch ontkennen. Met de nieuwe stap van Albert Heijn lijkt de prijzenoorlog een «slissende fase in te gaan. „Er 5an nu ernstige dingen gebeu ren". zegt supermarktdeskundi- Gerard Rutte. „AH voelt aan dat Laurus (de grote concurrent set Super de Boer, Edah en Konmar) op wankelen staat. Laurus is een reus op lemen voe len en die moet nu vloeibaar Korden." Laurus stond in 2002 op de rand van de afgrond. De ambitie om slle formules om te bouwen tot Konmars was mislukt. Na een lapitaalinjectie van de Franse branchegenoot Casino, dat in wil grootaandeelhouder werd, overleefde het concern. GPD UTRECHT - Een chirurg van ten Amersfoorts ziekenhuis is listeren door de rechtbank in Utrecht veroordeeld tot 240 uur werkstraf en zes maanden voor waardelijke gevangenisstraf we gens ontucht met twee jonge pa- tiëntes. 'Derechtbank legde de 39-jarige .arts uit Soest, geen beroepsver bod op, zoals het Openbaar Mi- 11 nisterie had geëist. De ox*thope- disch chirurg betastte de patiën- ites, 11 en 15 jaar oud, voxig jaar •Eei in het ziekenhuis. 'De rechtbank noemde het ver werpelijk dat de man zijn posi tie als volwassene en als medi cus misbruikte. Als arts had hij makkelijk toegang tot patiëntes zonder argwaan te wekken. De rechtbank zei het opleggen van ren beroepsverbod te hebben ovenvogen, maar dat zou niet kunnen bij een veroordeling we gens ontucht. Alleen mensen die een ambt vervullen, kan een ver bod worden opgelegd. ANP OOSTERHOUT - Eentje is al genoeg voor een flinke pan soep. In het weiland van vee houder Johan den Hartog in het Gelderse Oosterhout staan vijf reuzenchampions. Ze groeiden in de schaduw van een treurwilg in het weiland en zijn zeker zo groot als van onze redactie binnenland DEN HAAG - PvdA-leider Bos vraagt zich af of de 'kunstmati ge situatie' nog lang in stand te houden is waarbij het kabinet al lang genomen hesluiten nog ge heim moet houden tot prinsjes dag. Hij heeft dat gisteravond gezegd in reactie op het vroegtij dig uitlekken van de miljoenen nota. CDA-fractievoorzitter Verha gen gaat er vanuit dat de embar goregeling die overheid en pers afspreken nu haar langste tijd gehad heeft. Hij noemt het lek ken van de maatregelen een Haags spelletje. Verhagen en zijn collega-fractie- voorzitter Bos zijn dan ook niet verrast dat de maati'egelen op straat liggen. De PvdA-voor- man ziet weinig in het pakket. Niet voor niets doet hij mee aan de landelijke demonstratie te gen het kabinetsbeleid. Fractievoorzitter Rouvoet van de ChristenUnie spreekt zijn af- keuring uit over het vroegtijdig uitlekken van de miljoenennota. „Het is niet volgens de spelre gels." Aan de andere kant vindt hij dat de ministers zelf het slechte voorbeeld hebben gege ven, door zelf ook nieuws naar buiten te brengen. „Wat dat be treft heeft het kabinet weinig recht om hier boos over te wor den." D66 wilde gisteren nog niet rea geren op de uitgelekte versie. „Dit is schandalig", zei Twee- de- Kamervoorzitter Weisglas in een reactie. „Het is slecht voor de Tweede Kamer en onheus je gens de koningin." Weisglas vindt dat minister Zalm (Financiën) moet uxtzoe- ken wie de nota gelekt heeft. LPF-Kamerlid van As reageer de onthutst op het uitlekken van de regeringsplannen. Hij noemde het 'te gek voor woor den'. In een officiële reactie benadruk- der strikt embargo de beschik king over de miljoenennota. Broertjes: „Dit betekent dat vol gend jaar de RVD de informatie niet meer voortijdig beschik baar stelt, maar pas op prinsjes dag." Voorafgaand aan de publi catie moeten volgens Broertjes de media zelf jagen naar het nieuws. Volgens adjunct-hoofd- redacteur K. Lunshof van De Te legraaf vertolkt Broertjes niet de mening van het Genoot schap. „Dit is gewone nieuwsga ring en heeft niets te maken met de embargoregeling." ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De voorpublica tie van de miljoennota betekent het einde van de embargorege ling tussen de media en Rijks voorlichtingsdienst (RVD). Dat zei voorzitter P. Broex'tjes van het Genootschap van Hoofd redacteuren gisteren in een reac tie op het uitlekken van de rijks begroting. Broertjes zwaait alle lof toe aan RTL Nieuws. De me dia krijgen altijd de vrijdag voorafgaand aan prinsjesdag on- KC/AJT u KIE2EA4 Her maar. vLee-s- of vi s- door Harm Harkema DEN HAAG - „De zieke man van Europa" is hij al genoemd. Premier Balkenende ligt in het ziekenhuis aan het infuus. Een wondje aan de rechtervoet, dat ontstoken raakte, waarna de in fectie 'naar binnen sloeg', aldus de Rijksvoorlichtingsdienst. De premier heeft last van een erysipelas, ofwel wondroos. Dat kan weliswaar overal ontstaan, maar manifesteert zich toch op vallend vaak op been of voet. Ie- dereen kan er mee te maken krij gen, al lopen mensen met een verzwakt immuunsysteem of sui kerziekte meer kans. De ellende begint met een wond je, hoe klein ook. Vervolgens slaagt een van de vele sooi'ten bacteriën die op de huid van een mens leven erin de wond te in fecteren. Gewoonlijk wordt de bacterie vervólgens verslagen door het ten strijde getrokken menselijk afweersysteem. Soms, zoals bij de premier, mislukt dat en breidt de infectie zich onder huids uit. Balkenende kreeg daaxtegen een antibioticakuur voorgeschre ven. Die bleek niet te wex'ken (blijkbaar was het gebruikte an tibioticum niet toegespitst op de betreffende bacteriesoort) want de infectie breidde zich uit en drong door tot de bloedbaan De premier werd snel zieker en moest naar het ziekenhuis. Gro te kans dat hij kampt met hoge koorts, opgezette lymfeklieren in de lies, gewrichtsklachten en pijn in en rond de rechtervoet. In het ziekenhuis wordt hij nu behandeld met een ander anti bioticum, een paardenmiddel dat als een hagelgeweer op een breed spectrum aan bacteriën schiet. T roonrede De normale gang van zaken is dat de patiënt enkele dagen flink ziek is maar daarna snel opknapt. Wel moet hij er reke- ning mee houden dat hij zeven tot tien dagen is uitgeschakeld voor noimale werkzaamheden. De kans is reëel dat de premier er volgende week dinsdag nog niet bij is als de koningin in de Ridderzaal de Troonrede uit spreekt. GPD te het ministerie van Financiën gisteren dat het zou gaan om 'een oer-oerversie" van de Mil joenennota. Maar in welke mate de concept nota dan zou afwijken van de de finitieve rijksbegroting voor 2005 wilde de woordvoerder niet zeggen. ANP/GPD Advertentie Mijn uitvaart? Geen idee... tl Zorg voor een goede afloop! bel 0800-1292 of surf naar www.yarden.nl Advertentie 2 kratten Grolsch pilsener 24 flesjes a 30cl of 16 beugelflessen a 45cl EINDHOVEN - Een demente Eindhovense alleenstaande vrouw (75) is het slachtoffer geworden van de man en de vrouw die haar de afgelopen acht jaar hebben verzorgd. Het eveneens uit Eindhoven afkomstige duo (78 en 61) zou de vrouw hebben benadeeld voor een bedrag tussen 27.000 en 45.000 euro. Het tweetal is aangehouden, aldus de politie gisteren. De verdachten misbruikten de pinpas van de demente vrouw. Ook probeerden ze zich te verrijken via zogenaam de schenkingen. ANP DEN BOSCH - De Europese organisatie van vestingste den, the Walled Town Fi*iendship Circle, heeft Den Bosch gisteren uitgeroepen tot Europese vestingstad 2005. Dat is gebem-d tijdens het jaarlijkse congres in het Engelse Chichester. Een woordvoer-der van de gemeente heeft dit bekendgemaakt. Bij die organisatie zijn i-uim 140 steden aangesloten. De Brabantse hoofdstad heeft de uitverkiezing onder meer te danken aan de manier waarop de gemeente de restauratie van de vestingwerken ter hand heeft genomen. ANP DEN HAAG - De Duitse krijgsmacht maakt vanaf 2006 geen gebx-uik meer van de legeiplaats Budel. Het Duitse ministerie van Defensie heeft gisteren de knoop doorge hakt en besloten de basis in het zuiden van Noord-Bi'a- bant op te heffen. Budel werd sinds 1963 vooral gebruikt voor opleidingen van de luchtmacht. Het besluit is ingegeven door de herstructurexdng van de Duitse krijgsmacht. De twaalfhondeixl Duitse militairen worden volgend jaar teruggetrokken. Voor het Nederland se militaire personeel (175 mensen) wordt een oplossing gezocht. ANP AMSTERDAM - De Liga voor de Rechten van de Mens heeft de Clara Meijer-Wichmann Penning 2004 toegekend aan Andries van Dantzig. De penning wordt jaarlijks uit gereikt aan iemand die zich in Nederland voor de mensen rechten inzet. Van Dantzig krijgt de penning voor zijn verdiensten in de strijd tegen kindennishandeling en de verdediging van de rechten van het kind. De penning wordt hem op 10 decem ber uitgereikt in Amsterdam, op de internationale dag voor de rechten van de mens. ANP TILBURG - De Tilburgse politie begint morgen met een project met negen 'burgerbikers'. Dit zijn vx-ijwilligers die op de fiets in de binnenstad van Tilburg surveilleren. Zij zijn volgens de politie 'de extra ogen en oren in de wijk'. Tilburg maakt als eex'ste stad in Nederland gebruik van zulke vrijwilligers. Het is volgens een politiewoordvoer der de bedoeling dat de burgerbikers preventief aanwezig zijn in de stad. Ze moeten verdachte omstandigheden sig naleren, maar ook informatie verschaffen aan burgers. Als er echt iets aan de hand is, dan moeten ze agenten in schakelen. ANP een basketbal. Volgens deskundigen komen wilde champignons van dit formaat slechts zelden voor en dan nog alleen bij een juiste luchtvoclxtigheid. De Oosterhoutse reuzenchampignons zijn eetbaar. foto ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Kamerleden Wilders en Eerdmans (LPF) heb ben gisteren een initiatiefwets voorstel ingediend dat het moge lijk maakt kerkgenootschappen te ontbinden. Ze zijn daarmee de WD net te snel af. Wilders, die onlangs uit de WD-fractie trad, en Eerdmans willen dat radicale moskeeën ge sloten kunnen worden. Kerkge nootschappen worden nu door een uitzonderxngsbepaling wet telijk beschermd. Minister Don- ner wil die bepaling niet schrap pen. Wildex-s en Eerdmans ko men met een wet omdat ze vin den dat Donner te passief blijft tegen moslimextremisme. Hij keerde zich in de Kamer tegen een algemeen onderzoek naar mogelijke strafbare feiten in moskeeën, waar CDA, WD en LPF in een motie op aandron gen. Dat zou neerkomen op dis- criminatie. WD-Kamerlid Hirsi Ali kondig de aan ook met een initiatiefwet te komen. Wilders reageerde boos. „Dat is een beetje kinder- achtig. Dit is mijn wet." Om te voorkomen dat de WD hen wind uit de zeilen zou nemen, repten hij en Eerdmans zich met hun wet naar de griffie. Donner zei gisteren dat het Openbaar Ministerie probeert de stichting Al Haramein te laten ontbinden omdat deze op een zwarte lijst van de Verenigde Naties staat. De tegoeden van de stichting zijn bevroren. Eex'der vond Don ner een verbod onmogelijk om dat de stichting nooit veroor deeld is. Hij wil de wet aanpas sen, zodat iedere stichting die op de zwarte lijst van de VN staat, verboden kan worden. De stichting was verbonden aan de Amsterdamse Al Taw- heed-moskee. De voorman van Al Haramein, de Saoediër Aqeel Abdulaziz al Aqeel, was geld schieter van de moskee. GPD (Advertentie) (Advertentie) U heeft een mening over de toekomst van de Schelde? Kom dan naar een informatie- en inspraak-avond over de Ontwikkelings- schets 2010 Schelde-estuarium! Genieten Genieten Wat, waar, wanneer en waarom? Kijk op www.proses.be www.proses.nl of ga langs bij uw Scheldegemeente!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3