erkloosheid stijgt, economie trekt aan COURANT PZC *6 Seniorenstad is welkom in Zeeland Econe Verkrachting pony schokt Biggekerks gezin Hi abinetsplannen kosten bijna iedereen koopkracht Verbod vossenjacht leidt tot hevige protesten Delta geen alternatief voor Wad Ajax begint met verlies Volg de pijlen bij de allergoedkoopste. Want het kan nog goedkoper! JUMBO supermarkten i WÊsmmmmmBftm i 17° ZW 3 Vrij zonnig Vnlzonnig tot licht bewolkt, droog en rond 17 graden. Matige zuidwestelijke r vrind. 246e jaargang no. 219 donderdag 16 september 2004 los nummer 1,20 KOM NAAR DE BU DE CHRYSLER-DEALERf an Hop Chrysler Jeep Goes Ol 13-250858 www.hopgoes.nl nrApvan den Berg DEN HAAG - De werkloos- leid in ons land dreigt ko mend jaar fors op te lopen, 450.000 tot circa 5,0.000 personen. Toch zal de Nederlandse economie in JÖÖ5 naar verwachting met 1,5 procent groeien, een kwart procent meer dan het kabinet het afgelopen voor jaar nog had geraamd. Die s echter te traag en te weinig krachtig om de op- mkkende werkloosheid snel een halt toe te roepen. De gemiddelde Nederlan der levert in 2005 door alle kabinetsplannen ongeveer 1 procent aan koopkracht in. fet staat in de concept-Mil- jsnennota, die gisteravond Btlekte via RTL Nieuws. Op jfinsjesdag heeft het kabinet vanig goed nieuws te melden. Er wordt wederom flink be en bijna iedereen gaat er in koopkracht op achteruit. Een groot deel van de maat- zijn onderdeel van een gingspakket dat over ine jaar 750 miljoen euro aan besparingen moet opleve rt Het pakket omvat pijnlijke in- Navo onderzoekt aan Darfoer grepen, waarvan enkele overi gens al enige tijd bekend zijn. Zo worden ontslagvergoedingen gekort op de WW-uitkering. Ver der moeten oudere werklozen eerder hun eigen huis opeten, doordat de leeftijdsgrens voor de IOAW (een minimumuitke ring die niet wordt verrekend met eigen vermogen) wordt op getrokken van 50 naar 55 jaar. Bovendien stijgt het collegegeld volgend studiejaar met 100 eu ro. Studenten van dertig jaar en ouder krijgen geen studiefinan ciering meer. Ook wordt er weer gesneden in het ziekenfondspakket. Zo ver valt de vergoeding voor ooglid correcties, borstvergrotingen en behandelingen tegen snurken. Vanaf 1 januari wordt de ziekte kostenverzekering voorzien van een no-claimregeling om de al maar stijgende uitgaven van de gezondheidszorg af te remmen. Wie weinig gebruik maakt van huisarts, medicijnen en zieken huis krijgt aan het eind van het jaar 250 euro aan premie terug gestort. Spaarloon Zoals ook al eerder gemeld wordt de fiscale pc-privérege- ling afgeschaft en wordt het 'dubbel spaarloon' aangepakt. Dat laatste geldt voor werkne mers die twee bazen hebben en bij allebei profiteren van de maximale irdeg van de spaar loonregeling. Het geld dat deze maatregel oplevert, bijna 400 miljoen euro, wordt gebruikt om de AOW-uitkering met een paar euro per maand te verho gen (zo'n 60 euro bruto op jaar basis). Ook gaat de ouderenaf- trek omhoog (een douceurtje van de belastingen voor bejaar den), evenals de kinderkorting (voor ouders met weinig inko men). Deze twee groepen gaan er door de maatregelen volgend jaar 'slechts' zo'n 0,5 procent op achteruit. Andere maatregelen die het ka- Vandaag in deze krant MODE 2004-2005 Frits Wester van RTL Nieuws toont de miljoenennota. Volgens de Rijksvoorlichtingsdienst gaat het niet om de definitieve versie en is de uitgelekte op onderdelen onjuist. foto Inge van Mill/ANP binet wil nemen, zijn: de pre mies voor vut en prepensioen worden vanaf 2006 belast; zorg instellingen moeten voor hetzelf de geld 2300 mensen meer be handelen; de vennootschapsbe lasting gaat stapsgewijs omlaag; de energiebelasting voor bedrij ven gaat omhoog; en het grijze kenteken voor auto's wordt afge schaft. Overigens zal het financierings tekort van de rijksoverheid naar verwachting komend jaar licht dalen naar 2,7 procen. GPD pagina 3 Nederland wacht matig economisch jaar einde embargoregeling afkeuring en berusting pagina4 Troonrede holle frase hulp BRUSSEL - De Navo onder- loekt op welke wijze de allian- lie hulp kan verlenen aan de Soedanese regio Darfoer. Dat gebeurt op verzoek van se- tretaris-generaal Kofi Annan van de Verenigde Naties, die daarover telefonisch overleg leeft gehad met Navo-topman De Hoop Scheffer. Mogelijk kan de hulp zich toe spitsen op coördinatie van hulp verlening en vervoer. „Dat zijn punten waar we als Navo nogal sterk in zijn", aldus een diplo maat bij het bondgenootschap. De Navo zal alleen inzet van middelen overwegen als de Afri kaanse Unie, die overweegt een ffilitaire missie naar Darfoer te sturen, daarom vraagt. In Darfoer hebben milities van de Arabische Janjaweed-rebel- löi al ruim 30.000 leden van ilaatselijke zwarte stammen om iet leven gebracht. ANP pagina 4 wel of geen genocide Madonna als matroesjka HAMBURG - Madonna is bin nenkort als matroesjkapop op in ternet te koop. Naar het Russische voorbeeld gaat het om meerdere figuren die in elkaar passen. De poppen rijn met de hand gemaakt. Ma donna draagt steeds een andere wffif, die naar een fase uit haar oanière verwijst. De poppen ver schijnen in een beperkte oplage van 5000, meldde de Duitse tele rs gisteren. Een prijs voor de P°Ppen is nog niet bekend. DP A LONDEN - Voorstanders van de vossenjacht leveren bij het parlementsgebouw in Londen slag met de politie. Binnen besloot het Lagerhuis gisteren de jacht te ver bieden. Van de parlementariërs stemden 356 voor en 166 tegen de afschaffing van de eeuwenoude traditie. Buiten protesteerden tienduizend mensen voor behoud van de jacht. Bij de schermutselingen raakten enkele mensen gewond. Het Lager huis stemde vorig jaar ook al voor een verbod op de vossenjacht. Het Hogerhuis ver wees het ontwerp toen naar de prullenbak. Mocht het Hogerhuis de wet opnieuw dwarsbomen, dan gaat de regering een zeldzaam middel gebruiken. Premier Blair kondigde aan dat hij dan zijn toevlucht neemt tot de zogeheten Parliament Act, die de mening van het Hogerhuis te niet doet. foto: Stephen Hird/RTR door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur staat positief tegenover het plan om in Zee land een 'seniorenstad' voor 55-plussers te bouwen. Voor waarde is dat zo'n ouderenwijk aansluit bij de bestaande be bouwde omgeving, zegt gedepu teerde H. van Waveren. Afgelopen voorjaar werd het idee voor een seniorenstad, naar Amerikaans voorbeeld, gelan ceerd tijdens de BouwRai. Het is inmiddels nader uitge werkt en zoals toen al door de initiatiefnemers werd voor speld, scoort Zeeland hoog als geschikte vestigingsplek (even als de Achterhoek). Gedeputeerde Van Waveren vindt overigens dat het begrip 'stad' of 'dorp' exclusief voor ouderen, niet al te letterlijk mag worden opgevat. „Het moet geen geïsoleerd project worden, maar ingepast worden bij de ste delijke omgeving, dan heb je ook iets meer vermenging. Daar zit ik meer aan te denken dan aan een afgelegen gebied ergens in de polder." Hij is nog niet benaderd door ontwikkelaars. De gedeputeerde heeft wel de indruk dat er in die kringen enige haast gemaakt wordt met het verwezenlijken van wat Amerikaanse ouderen wel 'hemel op aarde' noemen. Van Waveren kan wel enkele mogelijke locaties bedenken. Bij voorbeeld het Goese havenge bied, waar bedrijven moeten wij ken voor woningbouw. „Daar krijg je verschillende landton gen. Je kunt zeggen: één ervan bestemmen we voor ouderen. Je kunt ook denken aan het Schel- deterrein in Vlissingen. Goes en Vlissingen willen graag kwali- door Nadia Berkelder BIGGEKERKE - Henny heeft er zelf waarschijnlijk weinig van gemerkt. Dinsdagochtend is de shetlandpony van Heieen Wijk huis verkracht door een nog on bekende man. Wijkhuijs: „Zo ie mand heeft geen idee wat dat aanricht in je gezin." Henny staat met twee andere po ny's in een wei net buiten Bigge- kerke. Wijkhuijs kwam zoals ge woonlijk iets na half negen 's Heieen Wijkhuis knielt naast po ny Henny. foto Ruben Oreel ochtends bij de paarden kijken. „Ik had net mijn dochter naar school gebracht. Henny stond met een touw aan haar halster vastgebonden. Eerst dacht ik nog dat er kinderen stiekem op haar hadden gereden, maar toen ik haar staart opzij deed, zag ik het meteen." Ze belde de politie. „Die kwamen onmiddellijk, ik had dat niet verwacht. Ze heb ben monsters genomen van de spermaresten en ze hebben het touw meegenomen." De agenten hebben haar uitge legd dat seks met dieren niet strafbaar is. „Maar dat wil niet zeggen dat we niets kunnen doen", zegt politiewoordvoerder Alwin Don. „We zijn benieuwd of mensen iets hebben gezien. Als dat zo is, kunnen we de da der pakken op schennis der eer baarheid, omdat het in het open baar was. Verder mocht hij daar helemaal niet komen." Seks met dieren is nu nog niet opgenomen in het strafrecht. De Tweede Kamer vindt dat daar verandering in moet komen. Geschrokken Wijkhuijs vermoedt dat de da der van haar is geschrokken. „Het touw hing er nog. Als dat touw er niet had gehangen, had ik het misschien wel nooit gewe ten. Het moet bijna wel iemand Terpstra voert actie met passie De Zeeuwse Milieu Federatie wil niet dat de natuur in de Deltawateren het slachtoffer wordt van het verbod op me chanische kokkelvisserij in de Waddenzee. Voor de Zeeuwse natte natuurgebieden zou hetzelfde regiem moe ten gelden als in de Waddenzee. De ZNF ziet lie ver teelt van kokkels en mosselen binnendijks Jjt of in polders met een gedempt tij. Ajax is slecht gestart in groep C van de Champions League. In de Amsterdam Arena verloor de ploeg gis teravond met 1-0 van Ju- ventus. Het doelpunt kwam in de 42e minuut op naam van de Tsjech Pavel Nedved. Oud-ajacied Zla- tan Ibrahimovic startte bij Juventus in de basis. Hij speelde een on opvallende wedstrijd. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buitenland: 5; Radio en Televisie: 6 en 7; Zeeland: 9, 11, 13, 14 en 15; Sport: 16 en 17; Economie: 19, 20, 21 en 23. Advertentie FordFocus FUTURA va. €23=5451- €18.295,- Nu met €5.250,- voordeel bij de Ford dealer. www.fprd.nl j ABS en airbags Airco met aut. temp, regeling Blaupunkt navigatie- systeem met 6 GD-wisselaar 15" 8x2-spaaks lichtmetalen velgen Lederen bekleding (geperforeerd) en nog ongelooflijk veel meer. Ga naar www.ford.nl (Advertentie) -V Kijk vanavond naar de reclameblokken rond het half-8 journaal op RTL4. (Advertentie) teit bouwen en dat kan daar goed." De Goese wethouder M. 't Hart staat niet te trappe len om één of meer aparte 55-pluswijken te bouwen. „Ouderen zijn zeer welkom bij ons, maar we willen ze graag in alle wijken hebben, niet apart." Zijn Middelburgse collega A. de Vries denkt er ook zo over: het gemeentelijk beleid is in alle wij ken oudere mensen een goede plek te bezorgen. zijn die de situatie kent. Hoe wist hij dat ik merries heb? De pony heeft geen verwondin gen opgelopen. „Ik denk dat het beestje er zelf weinig van ge merkt heeft. Ze is ook niet mis handeld, dat hoor je toch ook wel eens." Het gezin is geschokt: „Mijn dochter van tien sliep 's zo mers wel eens in de wei, in een tentje samen met een vriendin netje. Dat mag ze nu niet meer, ze wil het ook niet meer. Ik moest het haar wel vertellen, an ders had ze het wel van iemand op het dorp gehoord. Leg dat maar eens uit aan een kind van tien." ELAND Weet wat de Zeeuwen beweegt Vijf weken voor 14,50 automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn postlbankrekenmgnummer. PZC bv gaat zorgvuldig or treft u nadere informatie Noteert u mij voor een proef abonnement van 5 weken voor 14,50 Ik geef daarbij éénmalig toestem ming voor automatische incesso ven onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen zes maanden) O Noteert u mij voor een abon nement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automati sche incasso 19,45). per kwartaal met automa tische incasso 56,60). per jaar met automatische incasso 217,00). Stuur deze bon naar PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis 0800 - 0 231 231 WÊÊÊÊKBÊHÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊÊÊÊKÊ I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1