tuinders met Autrichepolder ZEG NS AAA m ei Kapel Clinge doelwit vandalen Minuut stilte voor Beslan in Sas van Gent KKER Waterstaat wijst claim visser weer af Lm#, fyee grootste Nederlandse tomatenkwekers tonen interesse MIDDELBURG REGIOv^BANK Nieuwe actiegroep tegen kassen Allochtonen amper in schulden Beperkte steun Terneuzen on Ice Celstraf voor verduistering pinpas zeeuwse almanak Haast 0K 0113-315649 ^pzcnl Sedactie@p2C.nl *„,31,4460 AA Goes ^Midden-Zeeland: 0113-315520; S Vlaanderen: 0114-372770; Cel: 020-4562500. msdag 15 september 2004 Middelburg Tel. 0118 - 626 649 E-mail: info@caljouw-rademaker.nl Caijouw Radanmker \verhuizingen in binnen- en buitenland piano- en vleugeltransport, antiekvervoer meubelopslag, overzeeverpakkingen Goes Burgh-Haamstede 0113 - 227 062 Tel 0111 - 650 165 ilimjMJI'l.iJII: editie Zeeuws-Vlaanderen orCeesMaas [KNEUZEN - Twee van de loolste tomatenkwekers in Ne- jland, Van Vliet Cherrytoma- p en Van der Lans Tomaten ibben serieuze interesse om jisen te bouwen in de Autri- lepolder. it zegt T. Veerman, de Regio usger Grootbedrijf Haven- Bviteiten van de Rabobank. M van der Lans één van de wiste glastuinders van Neder- a, bevestigt dat. teuws-Vlaanderen is een heel jede locatie vanwege het rela- tf warmere klimaat, maar dit Kirt grootschalige tuinbouw is bemaal nieuw in dat deel van ^land, dus moeten we aan de ivolking uit de dorpen in de luurt goed gaan uitleggen wat si kan verwachten. Wij vin- (a niet dat de omgeving waar inwerken moeten hinderen si overmatige lichtvervuiling zo. Aan de andere kant wil- i we ook de problemen waar j mee zitten uitleggen. Er seleen open dialoog komen", ens Van der Lans. Hij exploi- S een groot familiebedrijf 'vestigingen heeft in Maas- :d.De Lier en Rilland. ar zover dat de eerste palen grond ingaan is het nog lang 5. wiomanager Veerman: „Als ïiichten van de kant van de po- tiekop groen gaan, gaan de ju kten om de tafel zitten. Dan redt er onderhandeld over rondprijzen, de milieu-effect- pportage (MER) en subsidie- op termijn. Veerman plant daar een periode van 8 jaar voor. Er zullen eerst percelen van 40 tot 60 hectare worden bebouwd, die geleidelijk zullen uitgroeien. „We moeten wel," zegt Veerman „want er worden zeker 800 ba nen geschapen en je hebt niet van de ene dag op de andere 800 werknemers natuurlijk." De overige 150 hectare gaat be staan uit watei'bassins, infra structuur en nieuwe natuur. 80 procent van de teelt zal be staan uit tomaten, en dan voor namelijk kerstomaten. De overi ge 20 procent is bestemd voor paprika's en chrysanten. De to maten zullen direct, zonder tus senkomst van een veiling over het nabijgelegen Kanaal Gent-Terneuzen naar Engeland worden uitgevoerd. Dat reduceert het vrachtverkeer in de regio aanzienlijk. Verder komen in de polder een logistiek centrum en een verpakkingfa- briek. Veerman: „Direct in de kassen zullen er banen ontstaan voor laagstbetaalden, maar daar naast ontstaan er nog 200 banen die beter worden betaald en die we willen invullen met mensen uit de regio. Zo ben ik nu bezig met een immigratieproject voor oud-PSD-mensen." Veerman hoopt dat de gemeente Terneuzen, die 23 september bij raadsbesluit een beslissing neemt, opschiet met de procedu re. Een groot tuinbouwbedrijf dat ook interesse had heeft vol gens Veerman al gekozen voor een locatie bij Nijmegen. Ondernemer Van der Lans is van plan komende winter actief de bevolking van Westdorpe en Sluiskil actief te gaan voorlich ten. cenario eerman, die namens de Rabo de tuinders onderhandelt ier de investeringen, schetst volgende scenario. Vooropge- i dat de onderhandelingen sken en eventuele gerechtelij- procedures geen roet in het a gooien, begint de bouw van icerste kas eind 2005 of begin K6. Er is in totaal 350 hectare (dig. 200 hectare zal fysiek en bestaan uit kassen, maar SAS VAN GENT - De leerlingen van de Prins Frederik Hendrikschool in Sas van Gent hielden gisteren rond het middaguur evenals vele andere scholieren in het land een minuut stilte in acht ter nagedachtenis aan de slachtoffers van het gijze lingsdrama in het Russische Beslan. Minister Van der Hoeven (Onderwijs) riep alle scholen in het basis- en voortgezet onderwijs daartoe eind vorige week op. Leerkrachten op de Frederik Hendrik- school bespraken het drama in de klas voorafgaand aan de minuut stilte. foto Wim Kooyman (Advertentie) Bijna elke week zijn er sporen van vandalisme te zien in de kleine boskapel. foto Wim Kooyman door Cees Maas CLINGE - Ze is ten einde raad. Al tijden wordt de kleine boska pel in Clinge geteisterd door vandalisme, maar sinds kort neemt het vandalisme enorm toe. „Ze gieten kaarsvet over de Lieve Vrouw en zetten haar soms op haar kop, dat kan toch niet?", zegt José Smet-Wee- maes. (Advertentie) Aanbiedingen gelden l/ni 26 september 2004 of zolang de voorraad strekt. STADSSCHOUWBURG tel: 0900-3300033 www.theaterverkoopzeeland Ze heeft besloten aangifte te doen bij het kerkbestuur, want zo kan het niet langer, vindt ze. Elke zondag maakt mevrouw Smet met haar vriendin het ka pelletje schoon en haast elke zondag treffen ze sporen van vandalisme aan. Ze vermoedt dat jongeren uit Clinge verant woordelijk zijn. „We hebben eigenlijk van alles al meegemaakt", zegt ze. „Ze hebben brand gesticht, de Lieve Vrouw omgekeerd en potten met plantjes kapotgeslagen. Laatst stonden er nota bene vol le bierblikken achter de Lieve Vrouw. Op de vloer liggen siga rettenpeuken, er is altijd wat." Vroeger was er een mannelijke beheerder van de kapel die soms contact opnam met de politie als er veel werd vernield. Nu zijn er alleen de twee vrouwen die 'de kapel elke zondag kui sen'. „Want het is toch verschrikke lijk voor mensen die met goede bedoelingen naar de kapel gaan, als ze die rommel zien." Mevrouw Smet heeft al weieens gedacht dat een tralierek voor de kapel een oplossing zou zijn. Aan de andere kant is dat na tuurlijk niet prettig voor de re guliere kapelbezoekers, reali seert ze zich. „We hopen nu dat het kerkbestuur er iets aan kan doen, want zo kan het niet lan ger", verzucht ze. (Advertentie) "WESTDORPE - In Westdorpe wordt vanavond hoogst waarschijnlijk een actiegroep opgericht die de mogelijke komst van glastuinbouw probeert te verhinderen. De naam van de nieuwe belangengroepering staat nog niet helemaal vast, ook daar valt vanavond een besluit over, maar de naam 'De Groene Parel' staat als favoriet boven aan bij de initiatiefnemers. Dat zijn G. de Braai en R. Bleyenberg, bewoners van de Graaf Jansdijk. Zoals ge meld heeft de gemeente Terneuzen plannen voor groot schalige glastuinbouw in de Autrichepolder, naast West dorpe. De oprichters van de actiegroep zijn bang voor luchtvervuiling, verkeersoverlast en verlies van land schappelijke waarden. TERNEUZEN - Allochtone Zeeuws-Vlamingen doen hoe genaamd geen beroep op de bureaus voor schuldhulpver lening in Sluis en Terneuzen. Het cliënteel van de bu reaus bestaat voor 96 procent uit autochtone mensen. Geldproblemen worden in niet-inheemse kringen meestal binnen de eigen familiekring opgelost met bijvoorbeeld le ningen. TERNEUZEN - De fractie van Groenlinks in de Terneu- zense raad vindt dat de gemeente de stichting Terneuzen on Ice niet gelijk voor vijf jaar financieel moet ondersteu nen. In een amendement vraagt de fractie de andere partijen in de raad om de steun te beperken tot de eerstkomende drie jaar. Groenlinks onderkent het belang van de schaats baan voor de gemeenschap, maar vindt dat de gemeente - gelet op de financiële positie - zich niet voor vijf jaar moet vastleggen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter J. Hop mans heeft gisteren een 33-jarige vrouw uit Terneuzen voor verduistering van een bankpas, waarmee ze geld had gepind, veroordeeld tot twee weken cel. Omdat ze in haar proeftijd verkeerde van een eerdere veroordeling kreeg ze nog een maand extra gevangenisstraf opgelegd. De ver dachte vond 28 juni dit jaar in Terneuzen de bankpas, die een medewerkster van de Rabobank bleek te zijn kwijtgeraakt. De vrouw had het pasje gevonden en achter gehouden. Ze beschikte ook over de pincode en had toege geven meermalen bedragen te hebben gepind tot een to taal van 1310 euro. Dat bedrag moet de Terneuzense, die overigens de zitting niet bijwoonde, terugbetalen aan de Rabobank. door Wout Bareman MIDDELBURG - De verdieping van de Westerschelde heeft tot nu toe geen aantoonbare schade toegebracht aan de kraamka merfunctie van het estuarium. Rijkswaterstaat is daar heilig van overtuigd en is dan ook van oordeel dat de schadeclaim, die visser F. de Rooy uit Terneuzen bijna zes jaar geleden indiende, ongegrond is. Gisteren voltrok zich voor de be stuursrechter in Middelburg de zoveelste episode in de kwestie, waarin waterstaat en De Rooy recht tegenover blijven staan. De rechtbank oordeelde eerder al dat de claim van de visser 'bil lijk' was, maar de Raad van Sta te verwees de zaak vorig najaar in hoger beroep weer terug naar de rechtbank. Het huiswerk moest nog maar eens worden overgedaan. Raadsman J. Hage van De Rooy is er gedurende de slepende juri dische kwestie steeds meer van overtuigd geraakt dat de bijzon dere commissie, die de minister van Verkeer en Waterstaat jaren geleden negatief adviseerde over de schadeclaim, 'de vereis te deskundigheid' miste. Het ging om een advocaat, een ac countant en een visserij deskun dige. De eerste twee hadden ze ker geen kaas gegeten van de biologische wetenschap en de deskundigheid van de visserij specialist valt ook in twijfel te trekken, want onduidelijk was of hij deskundige was op het ge bied van hengels en ander vis tuig of iemand met kennis om trent diersoorten als garnaal en vis. Hage trok gisteren tegenover be stuursrechter mr. G. van Unnik ook de onafhankelijkheid van de commissie in twijfel, aange zien die werd benoemd en bezol digd door het betreffende minis terie. Hij verweet de commissie ook te summier onderzoek te hebben verricht; er werd enkel vergelijkend onderzoek verricht tussen de visafslagen van Stel lendam en Breskens. Dit, terwijl de vangstgegevens van de Bel gische havens minstens zo be langrijk waren, omdat het om ongeveer hetzelfde vangstge- bied ging: de Westerschelde en de uitlopers daarvan. Onvergeeflijk vond het Hage het verder dan de commissie non chalant over de vergelijking met de gekanaliseerde Seine en de verdiepte Elbe heenstapte, ter wijl het ook in deze gevallen om zoete rivieren ging, die in een zoute zee uitmonden. Belangrijk noemde de advocaat verder de mededeling van het Rijks Instituut voor Vissenjon- derzoek (RIVO) dat het moeilijk is vangsten te interpreteren, al rapporteerde datzelfde RIVO eerder dat er wel degelijk spra ke is van een afname van de gar- nalenstand. Geen verband Raadsvrouw E. de Lange-Bek- ker hield vast aan de conclusie van de commissie dat geen di rect verband is aangetoond tus sen de baggerwerkzaamheden en de slechte garnalenvangst van De Rooy. Ze herhaalde ook dat de commissie uiterst zorgvul dig te werk is gegaan. „Voor zo ver sprake is van slechte vang sten van de Rooy lijken deze het gevolg van het feit dat hij zich is gaan richten op andere vissoor ten en met het omvlaggen naar Belgie zijn visgronden heeft be perkt, in combinatie met de fluc tuaties van de garnalenstand", citeerde ze het eindadvies van de commissie. De garnaalvisserij kent goede en slechte-jaren, maakte De Lan ge duidelijk. De bestuursrechter doet uiter lijk over zes weken uitspraak. DE BANKIER ]E KENT op 11 Zeeuws Vlaamse locaties Gehoord tijdens een etentje bij de Chinees, waar het de ge woonte is de gasten een gratis kopje koffie aan te bieden na het diner: 'We hebben geen tijd meer. Kunt u de koffie van de rekening van de ande re drankjes afhalen?'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 47