Strenge sancties bij spreekkoren PZC 4$ W* Pi II EU WS E COURANT Brinkhorst wil windparken in zee jfeSXiNi^uRENr Poetin vergroot macht in reactie op gijzelingsactie Fregat op weg naar Arabisch schiereiland m Ju? Sweetheart of the forces in Terneuzen 0VB stelt voor voetbalwedstrijden zonder publiek te spelen Ontslagen in de thuiszorg 19 Vier terreurverdachten opgepakt Duitse en Ierse partners Delta PSV begint aan achtste poging 15 Acteur Zalm naar première mmm i ■I-I Windrijk KT ZW7 wisselend bewolkt en kans op enkele luien, mogelijk met onweer. Veel wind en maxima vanmiddag rond 19 graden. 46e jaargang no. 217 insdaq 14 september 2004 ós nummer 1,20 wnnnze redactie binnenland PEN HAAG - Als het aan je KNVB ligt, moeten clubs Bit het betaald voetbal bin- „enkort wedstrijden zonder publiek spelen als hun sup porters zich misdragen door racistische of beledigende spreekkoren. ^c-trainer Ronald Koeman »l zijn ploeg van het veld halen tij het eerstvolgende incident. Ei] heeft die afspraak gemaakt Bet aanvoerder Rafaël van der Vaart. Koeman zei dit gister avond in het tv-programma Voetbal Insite. De KNVB wil binnenkort met de verenigingen in de ere- en eerste divisie over de proble matiek praten. Momenteel staat de aanklager betaald voetbal machteloos wanneer supporters verbaal over de schreef gaan en clubs kunnen aantonen dat zij alles hebben gedaan om de situatie in de hand te houden. Met dat excuus, hoe geldig misschien ook, zouden clubs in de toekomst niet meer wegko men. Het voorstel van de KNVB voor strengere straffen wordt gedaan naar aanleiding van de gebeurte nissen van afgelopen zondag in het Haagse Zuiderpark, waar de aanhang van ADO Den Haag tij dens de wedstrijd tegen Ajax langdurig beledigende en racis tische leuzen scandeerde. Reputatie Het is niet de eerste keer dat de spreekkoren onderwerp van dis cussie zijn. Het nationale betaal de voetbal heeft een zeer kwalij ke reputatie opgebouwd als het gaat om kwetsende en beledigen de uitingen. Vooral de succesvol ste spelers van Ajax, Feyenoord en PSV moeten het in de sta dions van de tegenstander ont gelden. In het verleden is al op vele manier geprobeerd het ver bale geweld onder controle te krijgen. Zondag bij ADO-Ajax werd keiharde muziek gedraaid om de spreekkoren het hoofd te bieden. De openbare aanklager heeft een onderzoek aangekondigd naar de gebeurtenissen van zon dag in Den Haag. Ajax vindt dat de afspraken over spreekkoren niet zijn nage komen en wil dringend van de KNVB weten waarom dat niet is gebeurd. Enquête Volgens een enquête van Info- mart vinden negen van de tien Nederlanders dat de scheids rechter een voetbalwedstrijd moet staken als er kwetsende of discriminerende spreekkoren te horen zijn in een stadion. Acht op de tien vinden dat in dat ge val ook de tribunes ontruimd moeten worden. Vijf procent meent dat spreekkoren bij voet bal horen en dat men zich er niet druk om moet maken. Twee de Kamerleden spreken schande van de gebeurtenissen bij ADO. Volgens WD'er Rijpstra zijn de clubs en de scheidsrechter de baas in de stadions. Als het daar ernstig uit de hand loopt, moet de wedstrijd worden gestaakt en kan eventueel de hulp van po litie worden ingeroepen. „Grijpt niemand in, dan moet het getrof fen elftal van het veld stappen", zegt Rijpstra. GPD pagina 4 vuilspuiterij lastig te bestraffen commentaar Extra rookpauze kost personeel vakantiedagen ROTTERDAM - Zonweringsfa brikant Hunter Douglas vindt jat rokende werknemers drie vakantiedagen moeten inleve ren als zij buiten de reguliere pauzes een sigaret willen opste ken. .Wij zijn een volcontinubedrijf. Dat betekent dat wanneer ie- ïandeen extra pauze neemt om !e roken een collega zijn werk Eoet overnemen", aldus mana gerH. den Uyl. „Wij willen tege moet komen aan mensen die het roken niet kunnen beperken tot je reguliere pauzes, maar willen bet roken ook niet aanmoedi gt Daarom vinden we dat te genover de extra rooktijd wat compensatie mag staan. DeCNV Bedrijvenbond zegt dat ital vakantiedagen is vast- in de CAO en dat het be drijf ze niet zomaar kan schrap pen Volgens Den Uyl wordt de ^nkin het kwartaaloverleg met de bonden besproken zodra er ren akkoord is bereikt met de ondernemingsraad. ANP JjEPPEL - Thuiszorg Icare uit Meppel schrapt 240 arbeids- Pjaatsen. Omdat er tegelijk 110 nieuwe banen ontstaan gaat het De'lo om 130 ontslagen. Daar- kan een groot deel via na- Jnnrlijk verloop gebeuren, maar de Raad van Bestuur rekent op enkele tientallen gedwongen Mislagen. tare is met 3900 arbeidsplaat- 850 de grootste thuiszorgorgani- H"e v^n Nederland en is werk- PMi in Drenthe, delen van venjssel, Gelderland en Flevo- and. Door kabinetsmaatregelen ms de hogere eigen bijdrage strengere indicatie voor thuis- 's het aantal cliënten de af- GPD Morgen in de PZC de bevrijding van Zeeland Fruitpluk oude stijl herleeft in Goes Justitie heeft anderhalve maand geleden vier mannen aan gehouden die ervan worden verdacht een terroristische aanslag in Nederland te hebben voorbereid. Twee van hen hadden in Den Haag vanuit een auto video-opnamen gemaakt van een bepaalde route en daarlangs gelegen gebouwen. Het viertal zit nog in voorar rest. *3 Het Ierse elektriciteitsbedrijf ESB en het Duitse RWE zijn de partners van nutsbedrijf Delta voor de bouw van de Sloecentrale. De gasgestookte elektriciteitscentrale moet in 2007 in bedrijf komen. ESB investeert 50 miljoen in de 415 miljoen euro kostende cen trale, RWE levert het gas en neemt stroom af. Strijdbaar en vol goede moed begint PSV van avond opnieuw aan de op dracht die zo langzamer hand het karakter van een 'mission impossible' heeft gekregen. Na zeven misluk te pogingen op rij willen de Eindhovenaren de overle vingstocht door de eerste ronde van de Champions League weder om dolgraag 4» volbrengen. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio en Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, 14 en 15; Sport: 17 en 18; Buitengebied: 19, 20, 21 en 23. (Advertentie) door Ron Meershoek en Jeroen Segenhout AMSTERDAM - Minister Brink horst van Economische Zaken wil het verbod op de bouw van windparken in de Noordzee nog voor het einde van dit jaar op heffen. De bewindsman kondig de dat gisteren aan op een bij eenkomst over duurzame ener gie in Amsterdam. Brinkhorst wil op die manier de ze vorm van duurzame energie opwekking een nieuwe impuls geven, aldus een woordvoerder van Economische Zaken. De be windsman zal daartoe samen met staatssecretaris Schultz van Verkeer en Waterstaat binnen kort het kabinet een voorstel doen. In de afgelopen periode zijn er vergunningen gegeven voor de aanleg van twee wind parken in de Noordzee, een voor de kust van Egmond aan Zee en een voor de kust van IJmuiden. Die moeten nog worden ge bouwd. Voor nieuwe projecten gold een zogenoemd moratorium, in af wachting van nieuwe wetge ving. Brinkhorst vindt dat te lang duren en wil daarom van dit tijdelijk verbod af, zodat nieuwe aanvragen voor vergun ningen weer in behandeling kun nen worden genomen. Als doelstelling geldt al enige tijd dat in het jaar 2020 een op gesteld vermogen van 6000 me gawatt aan windmolens in zee staat. Die hoeveelheid is goed voor de jaarlijkse stroombehoef- te van circa zes miljoen huishou dens. De twee 'zeeparken' voor de kust van Egmond en IJmuiden hebben samen een vermogen van 220 megawatt. Op het land staan inmiddels windmolens met een gezamen lijk vermogen van 1000 mega watt. Binnen een aantal jaren moet dat zijn uitgebreid naar 1500 megawatt. Volgens de woordvoerder van Economische Zaken hebben con sortia al belangstelling getoond voor de bouw van nieuwe wind parken in de Noordzee. EnergieNed, de brancheorgani satie van energiebedrijven in Ne derland, reageerde positief op het plan van Brinkhorst. „Hoe meer duurzaam vermogen, hoe beter", zei een woordvoerder. Een woordvoerder van Green peace zei in een reactie 'heel blij' te zijn dat er schot in de zaak komt. De milieuorganisa tie vindt het wel 'tenenkrom mend dat Brinkhorst er nu goe de sier mee maakt'. „Jarenlang is niets gedaan aan dit dossier", aldus de zegsman. Verwarring Milieuorganisatie Stichting De Noordzee vindt dat Brinkhorst verwarring zaait. „Nu lijkt het erop dat iedereen een vergun ning mag aanvragen, terwijl de randvoorwaarden op het gebied van natuur en milieu niets eens duidelijk zijn", aldus een woord voerder. ANP Iedere klant ontvangt nu 10% KORTING op het gehele Yves Saint Laurent assortiment en met uw Douglas Card 5% EXTRA KORTING UW CADEAU Bij besteding vanaf 49,- aan Yves Saint Laurent producten. korting gekA niet voor reedt afgeprijsde produrrtn Advertentie SCHEVENINGEN - In Scheveningen ging gister avond de film Cool! van Theo van Gogh in premiè re als onderdeel van Film by the Sea. Naast Katja Schuurman speelt ook minister Gerrit Zalm een UtÊtÊÊÊtÊÊÊÊÊÊÊÊKUÊSSm HÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊtÊÊÊÊtÊÊÊÈ rolletje in de film. Cool! is vandaag ook te zien in Vlissingen. foto Lex de Meester pagina 15 Theo van Gogh toont compassie door Remco Reidinq MOSKOU - De Russische presi dent Vladimir Poetin heeft een reeks maatregelen afgekondigd die zijn macht vergroten. Vol gens Poetin verlangt de strijd te gen terrorisme een sterke, vere nigde staat. Tijdens een speciale bijeen komst, in aanwezigheid van de 89 regionale leiders, maakte Poe tin bekend dat hijzelf voortaan gouverneurs en presidenten van Russische deelrepublieken voor draagt. Verkiezingen komen er niet meer aan te pas. Al sinds zijn aantreden als president is Poetin bezig met indammen van de bevoegdheden van de gouver neurs en met verkleinen van de zelfstandigheid van de republie ken en regio's. Ook het kiessysteem voor de Doema, het Russische parle ment, gaat op de schop. Races tussen individuele kandidaten komen in het nieuwe proportio nele systeem niet meer voor. Par lementsleden worden alleen nog via partijlijsten gekozen. Ver wacht wordt dat de partijen die Poetin steunen daarvan profite ren. Extremistische organisaties zijn voortaan verboden. Zij zouden terroristen kunnen voortbren gen. Welke organisaties op een verbod kunnen rekenen is ondui delijk, evenals of daar groeperin gen bij zijn die de regering bekri tiseren. Door de radicale maatregelen krijgt Poetin de touwtjes strak ker in handen. Volgens de presi dent gaat het om tijdelijke ingre pen «lie nodig zijn 'in de strijd te gen terrorisme'. Zijn land toon de zwakte, zei de president eer der, bij de gijzelingsactie in een school in Beslan. Daarbij kwa men zeker 339 gijzelaars om, on der wie 169 kinderen. De noordelijke Kaukasus krijgt van Poetin extra aandacht. Een speciale commissie moet de ar moede en werkloosheid in de re publieken bestrijden. Ook be noemde Poetin een nieuwe presi dentiële vertegenwoordiger in de regio. GPD KRANT VOOR ZE ELAND Weet wat de Zeeuwen beweegt Vijf weken voor 14,50 m Voor automatische incass (post)bankiekeningnummen ik toe in afschrijving van mijn I 1 I I I I I I PZC bv gaat zorgvujdig om met persoonsgegevens Ir treft u nadere informatie aan. 8 711688"555530" Noteert u mij voor een proef abonnement van S weken voor €14,50 Ik geef daarbij éénmalig toestem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen zes maanden) Noteert u mij voor een abon nement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automati sche incasso 19,45) O per kwartaal met automa tische incasso 56,60) O per jaar met automatische incasso (€217,00). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis: 0800 - 0 231 231 -t DEN HELDER - Familieleden zwaaien de bemanning van de Hr. Ms. Tjerk Hiddes uit. Dit multi-purposefregat vertrok gisteren vanuit Den Helder naar de regio rond het Arabisch schiereiland. Het schip leverteen bijdrage aan de internationale strijd tegen het terrorisme. foto David van Ham/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1