Hulst krijgt eigen SP-afdeling PZC Ook Philippine heeft een steenen beer PZC Beestjes op hun best in Koewacht V olksdans vereniging De Grutmoole viert 25-jarig jubileum 11 Ook Terneuzen en Sluis verwachten aan verkiezingen 2006 te kunnen deelnemen Duitse toerist mishandeld Lichtgewonden bij aanrijding Was afhalen met een trekker Kermis in Nieuw-Namen Geslaagde toertocht Fiat Club Nostalgie in Sluis Vrouw krijgt klap met fles agenda maandag 13 september 2004 jlnftMtené Hoonhorst HULST - De partijraad van de Socialistische Partij erkende za terdag tijdens de partijraad de afdeling Hulst in oprichting. De SP, die sinds dit voorjaar offici eel een afdeling Zeeuws-Vlaan deren kent. heeft daarmee de eerste stap gezet om in 2006 aan verkiezingen in de drie Reeuws-Vlaamse gemeenten mee te doen. De SP. die in het verleden ver schillende keren probeerde afde lingen van de grond te krijgen, ünmert de laatste jaren met meer succes aan de weg. De par ti slaagde er tijdens de laatste provinciale verkiezingen in om een vertegenwoordiger in de Sta ten te krijgen. Nu is het tijd om ook op gemeentelijk niveau mee te besturen, hoewel voorzitter J. Dees van de afdeling Zeeuws-Vlaanderen benadrukt dat het actie voeren op lokaal ni- nau nog belangrijker is en blijft dan een raadszetel. De Hulster afdeling in oprich ting is het daar helemaal mee eens Voorzittel' G. van Unen, vo rige week gekozen tijdens een le- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel-0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst Rene van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES "Fel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231 231 °P maandag t/m vrijdag ge- burende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur denvergadering van de Hulster SP-leden, kondigt strijdvaardig aan dat de afdeling Hulst niet wacht tot zij de officiële afde- lingsstatus toebedeeld krijgt. „We hebben in het verleden al meerdere keren actie gevoerd, zoals tegen het maaibeleid op zeeweringen en tegen de ralley door het Land van Hulst. Dit na jaar zullen we zeker nog actie voeren tegen het verder verdie pen van de Westerschelde en voor de instelling van een voet- veer Perkpolder-Kruiningen. Dat voet veer lijkt helemaal van de politieke agenda te verdwij nen, terwijl heel veel mensen in Oost-Zeeuws-Vlaanderen gedu peerd zijn door het wegvallen van de verbinding met de over kant." De Hulster SP-afdeling in op richting komt daarnaast op voor de belangen van jongeren. Hoe wel de gemeente tijdens een door haar opgezet jeugddebat hoorde dat jongeren snakken naar een eigen centrum en een 'fatsoenlijk zwembad', gebeurt er niets. Dat besluiteloze beleid veroorzaakt elders problemen; overlast van hangjongeren en dronken jongeren die in het weekeinde uit de kroeg komen, concludeert de SP. Het sluiten van koffieshops heeft er boven dien toe geleid dat in Hulst en diverse dorpen weer veel huis dealers actief zijn, weten de so cialisten. „Er ligt een hoop werk op ons te wachten", vat Van Unen samen. Werk dat niet kan wachten tot de afdeling Hulst de woorden 'in oprichting' kan laten vallen. Van Unen is er overigens wel van overtuigd dat Hulst de be geerde status eind dit jaar bin nenhaalt. Het criterium dat een afdeling vijftig leden moet heb ben, werd bij de laatste telling nog niet gehaald. „We hadden 47 leden, maar ik denk dat er de laatste dagen al meer dan drie nieuwe mensen bij zijn geko men. Dat zal dus geen probleem zijn." Zeeuws-Vlaams afdelings voorzitter Dees verwacht dat Terneuzen en Sluis vóór het eind van het jaar ook afdelingen in oprichting hebben. Die twee afdelingen moeten dan in de loop van volgend jaar een offi ciële status binnenhalen. UZENDIJKE - Een 22-jarige au tomobilist uit het Duitse Kleve is vrijdag mishandeld door een Iractorbestuurder, op rijksweg X61 bij IJzendijke. [De Duitser werd door de tractor- bestuurder in een wurggreep ge nomen, nadat de toerist hem bad aangesproken op een ster in zijn voorruit. De beschadiging de voorruit was volgens de Automobilist ontstaan door een jni,die van de aanhanger was ge- De Duitser was achter jde trekker aangereden om gege vens voor de verzekering uit te .en, maar werd na een woordenwisseling in de houd greep genomen, meldde hij. De politie onderzoekt de zaak. De tractorbestuurder is nog niet verhoord. TERNEUZEN - Vijf personen zijn zaterdag lichtgewond ge raaktbij aanrijdingen in Terneu- Een vijftigjarige fietser uit Ter neuzen werd 's middags op de Axelsestraat in zijn woonplaats aangereden door een automobi list uit Breskens die geen voor rang gaf. De" wielrijder kon ter plekke door een huisarts wor den behandeld. Na een aanrij ding op de kruising Frederik ran Eedenstraat/Bellamystraat -ook door een voorrangsfout - werden drie inzittenden uit twee personenauto's, onder wie een baby, en een 62-jarige fiet ser voor onderzoek naar De Hon- tegebracht. Na controle konden ze alle vier het streekziekenhuis weer verlaten. De Steenen Beer in Philippine was dit jaar voor het eerst te bewonderen in het kader van de Open Monumentendag. door René Hoonhorst PHILIPPINE - De kranten stonden de afgelopen week vol over de mooie Zwar- tenhoekse zeesluis, eind achttiende eeuw aangelegd als inundatie- en sua- tiesluis. De geschiedenis van de 'Stee nen Beeren' in Sluis en bij de Vlaamse Kreek wordt toeristen en andere belang stellenden al langer uit de doeken ge daan op informatiepanelen, Maar dat ook het voormalige vestingstadje Philip pine een stenen beer heeft, is slechts in zeer beperkte kring bekend. De Open Monumentendag - dit jaar niet voor niets gewijd aan vestingen en sterk ten onder het motto 'Merck toch hoe sterek' - was zaterdag de gelegenheid om deze onbekendheid, die tenslotte on bemind maakt, op te heffen. Oud-burge meester J. van Rest van Sas van Gent was in haar functie van voorzitter van de plaatselijke heemkundige kring de hele dag bezig om dorpelingen én bezoe kers uit de wijde regio de rijke historie van het mosseldorp te onderwijzen. „Het in kaart brengen van de voormali ge Staats-Spaanse linie staat de laatste jaren weer helemaal in de belangstel ling. Onder het motto de parels en de ketting wordt de geschiedenis stukje bij beetje weer kaart gebracht. Ook wij zijn natuurlijk blij met die aandacht voor de cultuurhistorie, alleen is het jammer dat de ketting vaak lijkt op te houden in IJzendijke om pas door te gaan in Sas van Gent. De Philippiense parel wordt nogal eens vergeten", stelt Van Rest. Ze kan wel verklaren hoe dat komt. Vooral vanuit de lucht zijn voormalige bolwerken, schansen en ravelijnen nog goed te herkennen, maar vanaf de grond is er weinig te zien. De stenen beer van Philippine ligt daarnaast op een particulier stukje grond aan de rand van het dorp in een knik van de Philippineweg. Moeilijk te vinden mis schien, maar niet minder waard om op te graven en te conserveren dan andere militaire vestingwerken en waterstaats werken. vinden de Philippiense heem kundigen. Enkele vrijwilligers groeven het al zichtbare stuk van de inundaties- luis afgelopen week nog iets verder uit, zodat zichtbaar werd hoe inventief slui zen in de achttiende eeuw direct ook als verdedigingswerk dienden. „Vakman schap dat je tegenwoordig weinig meer ziet", oordeelde een oudere bezoeker. „Mooi zeg, zo'n bouwwerk in het dorp. Ik ben hier honderden keren langsge- fietst zonder te weten dat hier nog res ten van een sluis lagen", zegt een jonge Philippiense verbaasd. Van Rest laat haar op een kaartje uit de tweede helft van de achttiende eeuw zien dat ze zelf vlakbij de voormalige westsluis van het dorp woont. Die sluis komt echter nooit meer aan de oppervlakte, omdat de wes telijke stenen beer bijna een eeuw terug sneuvelde bij herinrichting van het landschap. Des te meer reden om de laatste inundatiesluis van het mossel dorp op te knappen en voor het nage slacht te bewaren, vinden de tientallen belangstellenden die zaterdag een kijk je namen. Interessant Voorzitter L. Coppoolse van de Stich ting Landschapsbeheer Zeeland heeft zijn partijgenote Van Rest al laten we ten dat hij de aanwezigheid van de sluis 'heel interessant' vindt. De oud-burge meester hoopt dan ook dat de oud-gede puteerde zijn SLZ-troepen snel eens langs stuurt om de Philippiense stenen beer net zo mooi bloot te leggen als de Zwartenhoekse zeesluis. De onderaardse gangen onder het Sasse Generaliteitsbolwerk zijn zo'n vijftien jaar terug al uitgegraven. Ze spreken jong en oud tot de verbeelding en velen foto Wim Kooyman willen dan ook wel eens de gangen inlo pen. Een klein jochie zag al ridders en jonkvrouwen in de gangen lopen. Hij vroeg beheerder J. van Hecke 'welk kas teel er vroeger op de berg stond'. De ver weerde stomp op de Molenberg, de naam zegt het al, is een oude 'onthoof de' molen. Een beeldbepalend bouwsel voor Sas van Gent dat tot frustratie van generaties Sasse bestuurders nog steeds in particuliere handen is en daarom nooit voor restauratiesubsidies in aan merking kwam. Van Hecke en collega-vrijwilligers in het industrieel museum kregen zater dag - dat ze zondag ook open waren was minder bekend - tientallen mensen over de vloer die wilden deelnemen aan een historische stadswandeling. Die stadswandeling ging echter niet door, omdat de gids het door onopgehelderde oorzaak liet afweten. Zes opvallende pa nelen op een pleintje in de Brandspuit straat laten de ontstaansgeschiedenis en de (militaire) historie van Sas in het kort zien, zodat de meeste wandelaars op eigen kracht toch nog veel van de al dan niet verborgen schatten van de voormalige sluis van Gent konden be wonderen. Ook elders in de streek werden cultuur historische monumenten - naast militai re vestingen ook kerken, molens, musea en andere bouw- en kunstwerken - goed bezocht. door Gino van den Broecke SAS VAN GENT - Volksdans vereniging De Grutmoole be staat 25 jaar en vierde de afgelo pen dagen dit heuglijke feit. Zaterdag verzorgden verschil lende volksdansgroepen optre dens in het centrum van Sas van Gent. 's Avonds was er een grote feest avond voor (oud-)leden en geno digden van de feestende vereni ging- De jubilerende vereniging ont stond in 1979 en is sindsdien een bloeiende vereniging die op treedt in binnen- en buitenland. Zaterdagmiddag toonden de dansers en danseressen uit Sas hun kunsten bij diverse horeca gelegenheid in het centrum van de stad. Samen met de dansformatie Rondo uit het Noorse Kjellmy- ra, Hava Naguila uit Vogelwaar de en Hans von der au uit het Duitse Michelstadt. 's Avonds was er in cultureel centrum De Speije een gezamen lijke maaltijd voor leden, dan sers en genodigden. De deelnemende groepen traden daar nogmaals op onder het toe ziende oog van burgemeester J. Lonink en wethouder S. de Mol-Marcusse. De feestavond werd afgesloten met een feestelijke en drukbe zochte feest- en reünieavond, waar gastouders, oud-leden, ge nodigden en bestuursleden her inneringen en felicitaties uitwis selden. Zondagmiddag werden er rond om scoutinggebouw De Kwet nog oud-Hollandse spelen ge daan en gingen de deelnemers Krulbollen. De festiviteiten werden afgeslo ten met een barbecue, waarna de groepen afscheid van elkaar namen. BIERVLIET - Aan de Konijnenbergweg werden zaterdag bij de familie Uitdewilligen regionale ploegkampioenschappen gehouden. Er werd ge ploegd en er waren behendigheidsproeven met de tractor. De geploegde sneden dienden even hoog en breed, niet te sterk gekruimeld en vol doende geaccentueerd te zijn. De voren moesten recht, schoon en vlak zijn en voldoende diepte hebben. Ook de eind- en beginvoor moesten recht en vlak zijn. Verder moestalles goed onder- geploegd zijn. In de categorie moderne tracto ren was F. Standaert uit Terneuzen de beste. Tweede werd B. Salomé uit IJzendijke en als derde eindigde C. de Pooter uit Hoek. Bij de vaardigheidsproeven toonde D. Dieleman uit Biervliet zich het handigst, foto Wim Kooyman NIEUW-NAMEN - Nieuw-Namen pakte dit weekeinde uitbundig uit met de jaarlijkse kermis. Vrijdag werd in ca fé Sint Cecilia familiequiz gehouden. Zaterdag was er een autopuzzeltocht en speelde fanfare De Scheldezonen. Mu ziekverenigingen uit de gemeente Hulst trokken zondag door het dorp en gaven een concert in de kiosk op het pleintje nabij de Rabobank. De plaatselijke horeca speelde eveneens met muziek op het feest in. De kermis krijgt vandaag en dinsdag voor de jeugd nog een vervolg met onder meer stoeptekenen en een trimloop. Ook in Vogelwaarde stond de kermis op de rol, met voor de jeugd kinderattracties en kinderbingo Verder was er een schieting, gaaibollen en muziek in café Ons Vermaak. WESTDORPE - De Fiat Club Belgio hield gisteren de Wa- terwegrit, een toertocht over de Zeeuws-Vlaamse wegen, 's Morgens verzamelden de leden zich bij 't Delikaatje aan de Westdorpse Graafjansdijk. De Belgische club was op verzoek van enkele Nederland se leden naar Westdorpe gekomen om daar eens een toer tocht te rijden. De Belgische deelnemers aan de tocht had den vanuit Antwerpen al een uitgezette tocht gereden via Nieuw-Namen, Hulst en Axel naar het verzamelpunt in Westdorpe. Fiat Oldtimers van verschillende pluimage vertrokken na het nuttigen van ovenkoeken en een ontbijt rond de klok van 11.00 uur voor hun tocht langs de polderwegen rich ting Terneuzen. De Fiatliefhebbers waren vanuit België en Nederland met diverse types van minimaal 25 jaar oud naar Westdorpe afgereisd. De oldtimers reden via de Kanaaldijk, Philippi ne en Hoek naar Terneuzen. Daar kregen de ruim zestig deelnemers bij het Portaal van Vlaanderen een rondvaart en werd de stad bezocht. Vervolgens reden de auto's terug via Spui en Schapenbout. SLUIS - Het einde van het toeristenseizoen stond giste ren in Sluis in het teken van de nostalgie. Stampende paardenhoeven en ratelende wielen trokken de aandacht van de bezoekers naar de koetsenparade die door de win kelstraten trok. 's Morgens verzamelden zich een veertig tal rijtuigen aan de Nieuwstraat, die vervolgens in colon ne door de Zwinstreek reden. Vanuit Sluis begaf de groep zich langs het kanaal van Brugge naar Sluis en de historische Krinkeldijk tot aan. de Siphon om dan via het Belgische Middelburg weer te rug te komen voor het slotdefilé, dat rond de klok van vier uur door het centrum trok. TERNEUZEN - Een negentienjarige Axelse heeft gister morgen vroeg een klap met een fles op haar hoofd gekre gen tijdens een opstootje in de Nieuwstraat in Terneuzen. De wond moest in het Terneuzense ziekenhuis worden ge hecht. De Axelse was betrokken bij een vechtpartijtje met enkele andere vrouwen. Twee inwoonsters van de gemeenten Middelburg (18) en; Veere (17) werden aangehouden. De aanleiding voor de ru zie was zondag nog onduidelijk voor de politie. door Edy de Witte KOEWACHT - De jeugdige Jes sica Harte uit Koewacht showde zaterdagmiddag trots haar elfja rige tinker Lady Dancer aan de keurmeesters. Jessica is hele maal weg van haar zeer aanhan kelijke, bontgekleurde rijpaard. Ze heeft voor de jaarmarkt haar edele viervoeter keurig gekamd en geborsteld. Jessica is zeer goed op de hoogte van de oor sprong van het ras. „Tinkers ko men oorspronkelijk uit Ierland. De zigeuners trokken er vroeger mee op." De tinkers en haflin- gers zijn voor de eerste keer als tuigpaarden in een aparte ru briek ingedeeld. Op het terrein aan de grens bij de Tragel en Nieuwstraat stonden zaterdag zo'n honderd paarden opge steld. Daarnaast werd in een tent nogal wat kleinvee van vooral kinderen aangevoerd. De 111e editie van de grensover schrijdende jaarmarkt in het vlassersdorp is gericht op een breed publiek. „Terwijl vroeger eigenlijk alleen de agrarische sector op de jaarmarktafkwam, komen nu ook veel hobbyisten met hun dieren", zegt Pol van de Vijver van het internationale jaarmarktcomité. „Drie jaar ge leden hebben we als comités van Koewacht en de Belgische doipen Moerbeke en Stekene de handen ineengeslagen om groter uit te kunnen pakken. Met de no dige omlijsting lijkt het al meer op een dorpsfeest." De terrasjes zaten zaterdagmid dag ook tjokvol. Zes keurmees ters hielden het publiek via ge luidsinstallatie op de hoogte van hun werk in twee keurin gen. Het exterieur van de paar den in stilstand en het stap- en draafwerk kregen de aandacht. De omlijsting met onder meer demonstraties van oude ambach ten en kraampjes met diverse producten viel goed in de smaak. Het kindervermaak werd ingevuld met een spring kussen, draaimolen en ponyrij den. Na de prijsuitreiking kreeg het feestje nog een vervolg. Het twintigkoppige Belgische show orkest Amor hield de ambiance er nog enkele uurtjes in. Winnaars van de keuringen: Pony's Ruinen en hengsten: tot 1.00 m: Erwin d'Eer; 1.00 tot 1.10 m.: Ei-win d'Eer; 1.10 tot 1.25- m: Erwin d'Eer; 1.25 tot 1.40 m.: Carlo van Berkelaer; 1.40 tot 1.47 m.: Carlo van Ber-. keiaar. Merries: tot 1.00 m.: Kim Stevens; 1.00 Tot 1.10 m.: Peter Pielaat; 1.10 tot 1.25 m.: Peter Pielaat; 1.25 tot 1.40 m.: Erwin d'Eer; 1.40 tot 1.47 m.: Erwin. D'Eer. Trekpaard: ruinen err hengsten-jaarlingen: Gilbert Veldeman; ruinen en heng- sten-tweejaar: Kristof de Win- ne; Ruinen en hengsten, drie jaar en ouder: Remi Verhulst; merries-jaarlingen: Boudewijn de Bock; merries twee jaar: Bou dewijn de Bock; merries drie jaar: Gilbert Veldeman Tinkers: Rik de la Ruelle; Tuigpaarden: Wilfried Stuur; Haflingers: Willy Raman; Warmbloedpaarden: ruinen, hengsten-jaarlingen:.Patrick de Vleeschouwer; ruinen, heng- sten-tweejaar: Andre van Duys- se; ruinen, hengsten-drie jaar: Andre van Duysse; merries, jaar lingen: Patrick de Vleeschou wer; merries twee jaar: Andrê van Duysse; merries drie jaar. Patrick de Vleeschouwer. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum 13.30 uur: Kaarten en biljarten; De Halle, 14.00 uur: Prijskaarten en biljarten; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljarten; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO koersbal en biljarten; HULST - De Lieve, 9.30 uur: Kaartjes maken; 10.30 uur: Yoga; 13.00 uur: Bil-, jarten; 13.30 uur: Jeu de boules en yo ga; 19.30 uur: Bijeenkomst de Zonne bloem; De Blaauwe Hoeve, 13.30 uur. Kaarten; De Halve Maan, 18.00 uur: Opening sei zoen Katholieke Vrouwen Gilde Hulst: KOEWACHT De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Bingo; Kerklaan 87, 19.00 uur: Creatieve bijeen komst; NIEUW - NAMEN Parochiekerk, 10 00 uur: H. mis voor overleden parochia nen; Café St. Cecilia, 14.30 uur; Kermi^- schieting; OSSENISSE Hof ter Nesse, 19.00 uür: Country line dansen voor beginners; 20.00 uur: Country line dansen voor ge vorderden; SAS VAN GENT - St. Albert, 14.00 uur. Kaarten en biljarten; De Vlaanderen, 20.00 uur: Bingo; ST. JANSTEEN - Café De Kroon, 14.0)3 uur: Kaarten; TERNEUZEN De Veste, 13.30 uur. Kaarten bieden en jokeren en biljarten; Sporthal 't Zwaantje, 13.00 uur: Koers bal en bowls; VOGELWAARDE - Café Ons Vermaak, 14.30 uur; Schieting; 15.00 uur: Gaaibol len; 21.00 uur: Kermisvermaak met cfts- jockey's; ZUIDDORPE - Schuttersterrein, 14.30 uur: Schieting op de staande wip.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 41