PZC Soepeler rookbeleid zorg geëist Financiële top legt alleen schrijfwijze van euro vast Verdachte geweld Praag opgepakt PvdA en CDA ergeren zich aan graffiti Kamer wil gefaseerde aanpak horeca ook in tehuizen toepassen riezen houden eerste wandeling voor dementie Heer mensen vast wegens erreurdreiging Flipje ontmoet Flipje Wateroverlast in Limburg Vrees voor escalatie van conflicten in Roermond Man ontsnapt uit bajesboot KLM treedt toe tot SkyTeam Mensen onwel door chloorgas Man dood na val van vierhoog Politie vindt zes verstekelingen Koolhaas over EU Beraad isolatie Schiphol Kinderopvang 2005. Wat gaat er veranderen? maandag 13 september 2004 ROTTERDAM - Een meerder- ,,id van PvdA en CDA in de Tweede Kamer zint op een strcn- aanpak van graffiti. De tlits denken aan statiegeld spuitbussen met graffitiverf „si identificatieplicht voor Ropers van zulke spuitbussen. De aangerichte schade zou ver haald moeten worden op de da ders. Bedrijven als NS en Rijks waterstaat zouden moeten wor den verplicht graffiti te verwij deren, liet PvdA-Tweede-Ka- merlid Van Heemst gisteren we ten. Van Heemst en diens CDA-colle- ga Van Haersma Buma hebben een soort stappenplan bedacht. „Wanneer graffiti eenmaal vies en vuil is trekt dat verdere ver loedering aan", zegt Van Heemst. Hij heeft met Buma eer der aan de bel getrokken bij ver antwoordelijke ministers (Justi tie, Binnenlandse Zaken), maar stuitte naar eigen zeggen op een lakse houding en desinteresse. Het is niet zo dat beide Kamerle den zulke, vaak door jongens aangebrachte, schilderingen al leen maar willen bestrijden. Op bepaalde aangewezen plekken zouden graffiti-artiesten hun gang mogen gaan. Vanmiddag overleggen de initiatiefnemers nog met openbaarvervoersbe drijven, graffiti-artiesten en overheden, voordat zij hun plan nen definitief voorleggen aan de meest betrokken ministers. ANP PES HAAG - Net als in de hore- inoel bet roken in verzor- ,jS. en verpleeghuizen, psy- (biatrische ziekenhuizen en tongroepen voor gehandicap- stapsgewijs worden afge- jbift. Dat vindt een Kamer- meerderheid van CDA, PvdA. SPcnGroenLinks. Pt instellingen kregen eind ](|j van minister Hoogervorst LEEUWARDEN - Gisteren heb ben 140 wandelaars meegedaan aan dc eerste 'Memory Walk' in Nederland. De tocht in de omge- ying van Leeuwarden is bedoeld om dementie onder de aandacht tebrengen. Dat liet de organisa- lorvan de loop, de Stichting Al- ikeimer Nederland, weten. Behalve vrijwilligers deden ook erende ouderen uit het tijkzorgcentrum Greunshiem in Leeuwarden mee. Samen met kun verzorgers en familieleden Iepen zij drie of zeven kilome ter Bewandelaars lieten zich spon soren, De opbrengst was giste- nog onbekend. Memory Walk is in 1989 be lacht door de Amerikaanse Al zheimer Association. De tochten D! worden ook gehouden in Duits land, Luxemburg, België, Enge- and en Singapore. Alzheimer (ederland viert dit jaar haar mntigjarig jubileum. ANP AMSTERDAM - Volgens minis ter Donner van Justitie heeft het Openbaar Ministerie meer mensen aangehouden in ver bid met mogelijke terroris tische aanslagen op doelen zoals Schiphol en de Tweede Kamer. SS Eind juni is in dat verband .in lï Rotterdam een 18-jarige jongen van Marokkaanse afkomst gear resteerd. Daarna is de bewaking ^verscherpt van Schiphol en de Kamer, maar ook van de kern- e in Borssele, het ministe- nevan Defensie in Den Haag en het hoofdkantoor van' de AI- Jj yD-mlichtingendienst in Leid- schendam. inner maakte de aanhoudin gen gisteren bekend in het televi- jramma Buitenhof. Hij wilde niet kwijt om hoeveel men sen het gaat. Wel zei hij dat het OM dat de komende dagen zou bekendmaken. Het OM weigerde gisteren elke toelichting op de verklaring van de minister. ANP van Volksgezondheid een jaar extra uitstel om hun accommo daties aan te passen aan de nieu we Tabakswet. De Tweede Ka mer vindt die toezegging niet ver genoeg gaan, temeer niet om dat de horeca-ondememers er inmiddels vier jaar over mogen doen om het roken in hun eta blissementen terug te dringen. „Gelijke monniken, gelijke kap pen", luidt het oordeel van CDA-Kamerlid Buijs. „De wet schrijft voor dat elke werkne mer recht heeft op een rookvrije werkplek. Binnen mag enkel nog in speciale rookruimten wor den gerookt. Maar de benodigde verbouwingen kosten geld en vooral ook tijd. In monumentale panden bijvoorbeeld mag je niet zomaar gaan breken. Ik hoop dat de minister daar rekening mee wil houden." Stappenplan Behalve Buijs pleiten ook de Ka merleden Timmer (PvdA) en Kant (SP) voor een 'stappenplan a la de horeca'. „Het lijkt er nu verdacht veel op dat de minister met twee maten meet. Voor de eén is hij streng, voor de ander ligt de mantel der liefde klaar", zegt Timmer. „Bovendien zijn de praktische belemmeringen in de meeste zorghuizen een stuk groter dan in de horeca." Die mening is ook Kant toege daan. „In allerlei instellingen mogen bewoners en patiënten vanwege brandgevaar niet zon der toezicht roken. In veel instel lingen kun je niet zomaar een speciale rookruimte creëren. Wat wil de minister dan? Dat we mensen die hun leven lang hebben gerookt op hun oude dag nog even verplicht laten af kicken? Dat lijkt me iets te veel van het goede", aldus Kant. Minister Hoogervorst staat op voorhand echter niet te trappe len om zijn anti-rookbeleid te versoepelen. Hij heeft niet-ro- ken tot norm verheven. „Hoe denkt u dat het voelt om als fer vent niet-roker naar een tehuis te moeten waar permanent een stinkende rooklucht hangt?", hield hij de Kamerleden onlangs nog voor. De Tweede Kamer spreekt mor gen over de twintigduizend ta baksautomaten die ontoeganke lijk zijn gemaakt voor jongeren beneden de zestien jaar. Dan komt naar verwachting ook het rookbeleid aan de orde voor kroegen, restaurants, ijssalons, hotels en zorginstellingen. El ders is binnen roken alleen toe gestaan in daartoe bestemde af zonderlijke ruimten. GPD TIEL - Twee Flipjes ontmoeten elkaar zaterdag tijdens het 44e fruitcorso van Tiel. foto David van Dam/ANP SITTARD - Het regende zater dag telefoontjes bij politie en brandweer over wateroverlast in de westelijke mijnstreek in Limburg. De politie zette enkele tunnels in en rond Sittard af, omdat de ze door de hevige regenval on der water waren gelopen. Ook kwamen veel putdeksels om hoog door het kolkende water in de riolen. Sittard, Geleen en Born zijn het meest getroffen door de regen val. ANP HEMKj LE-E»2^_ 3E- WOO EÉMS" TB door Hans Gertsen SCHEVENINGEN - „Dit be wijst dat de ministers van Finan ciën in staat zijn om lastige vraagstukken op te lossen", zei Gerrit Zalm zaterdagmiddag grijnzend. Hij en zijn collega's hadden zojuist vastgelegd hoe het woord 'euro' geschreven dient te worden. Om redenen van 'helderheid en eenheid' moet het woord voor taan overal in de EU op dezelf de wijze gespeld worden: e-u-r-o. Alleen Griekenland houdt het recht op een andere schrijfwijze, want de Grieken hanteren nu eenmaal niet het Latijnse alfabet. Het probleem belandde zater dag onverwacht op het menu van de informele Europese fi nanciële top in het Schevening- se Kurhaus. Een aantal nieuwe lidstaten wenste het woord euro anders te spellen om de uit spraak te vergemakkelijken. De Letten wilden 'eiro', de Slo- venen 'evro' en de Hongaren wensten een accent aan de o toe te voegen. De Europese Centrale Bank (ECB) voelde daar echter niets voor en kreeg steun van de ministers van Financiën. Daarmee is meteen een van de grootste wapenfeiten van de tweedaagse bijeenkomst ge noemd. Vrijdag was al besloten dat de Luxemburgse premier Jean-Claude Juncker de eerste vaste voorzitter wordt van de twaalf landen tellende euro- groep. Maar over veel belangrij kere kwesties werden de be windslieden het niet eens. Vrijdag bogen de ministers zich over de aanpassing van het groei- en stabiliteitspact; de af spraken die ertoe moeten leiden dat de euro een harde en stabie le munt blijft. Frankrijk en Duitsland, landen die het pact al jaren schenden met te hoge be grotingstekorten, willen dat het pact wordt versoepeld. De Euro pese Commissie deed daartoe on langs een aantal voorstellen. Als het aan de Commissie ligt, dan krijgen landen met te hoge te korten meer tijd om die onder het maximum van 3 procent van hun nationale inkomen te bren gen. Ook mogen landen tijdelijk hogere tekorten hebben in het geval van 'buitengewone om standigheden'. Over de cruciale vraag wanneer landen zich op zulke omstandigheden mogen beroepen, lopen de meningen uiteen. Veel centrale banken zijn tegen iedere versoepeling en ook landen als Oostenrijk en Nederland verzetten zich tegen pogingen het pact te verwate ren. Als voorzitter van het overleg moest Zalm zich de afgelopen dagen op de vlakte houden, door Bj0rn Oostra ROERMOND - Het college van B en W van Roermond vreest een escalatie van de conflicten tussen Albanese en Marokkaan se jongeren in de volkswijk 't Veld. De vlam zou in de pan kunnen slaan vanwege de vrijlating van de vier verdachten die vorige week betrokken zouden zijn ge weest bij het doodschieten van een zestienjarige jongen van Al banese afkomst. De vierde en laatste verdachte die gisteren is vrijgelaten, is een 20-jarige man uit Roermond. Hij ligt nog met een schotwond in zijn been in het ziekenhuis. Direct betrokkenen zien volgens burgemeester H. van Beers van Roermond overeenkomsten met de moord vier jaar geleden op de zestienjarige Marokkaan Amin Ouich. Deze jongen werd na een ruzie om een gestolen fiets doodgestoken door een leef tijdgenoot van Antilliaanse af komst. De dood van Ouich heeft tot et nische spanningen geleid tussen Marokkaanse en Antilliaanse jongeren. „We moeten oppassen dat het nu niet weer een dergelij ke kant opgaat", zegt Van Beers. De aanleiding voor de schietpar tij van vorige week was een con flict rond een vrouw uit Roer mond. Getuigen verklaarden dat de Albanese vriend van deze vrouw het aan de stok kreeg met haar ex-vriend van Marokkaan se afkomst. Dit liep uit op een confrontatie tussen een groep Al banezen en Marokkanen, die ein digde in de dodelijke schietpar tij. Om een nieuw gewelddadig tref fen te voorkomen was de politie het afgelopen weekeinde extra alert en waren welzijnswerkers paraat. Voor zover bekend zijn de maatregelen succesvol en is het in Roermond 'redelijk rus tig' gebleven. Ook de komende dagen zal de politie en het jeugd- en jongerenwerk alles doen om te voorkomen dat de ge moederen verhit raken. GPD maar hij weet nu al dat de zaak pas volgend voorjaar, onder het Luxemburgse voorzitterschap van de EU, weer hevig op zal spelen. En tegen die tijd kan Zalm zijn rol als beschermer van het pact weer voluit spelen. Afdrachten Ook de Europese meerjarenbe groting voor 2007-2013 veroor zaakt pas op zijn vroegst onder Luxemburgs voorzitterschap spanningen. De Europese Com missie wil de begroting - en daarmee de bijdrage van de lid staten - fors opvoeren. Diverse landen, waaronder Nederland, willen juist minder kwijt zijn aan Brussel. De ministers wer den het zaterdag eens over een Nederlands voorstel om de dis cussie over de meerjarenbegro ting per hoofdstuk en per catego rie te voeren, maar het debat zelf volgt veel later. Een ander heet hangijzer vorm de de wens van Duitsland en vooral Frankrijk om te komen tot minimumtarieven voor ven nootschapsbelasting in de EU. De Franse minister Sarkozy voert al maanden een kruistocht tegen nieuwe lidstaten die vol gens hem via 'belastingdum ping' bedrijven uit West-Euro pa weten aan te trekken. Dat gaat ten koste van de werkgele genheid in oude lidstaten zoals Frankrijk, meent Sarkozy. Niet alleen de meeste nieuwe lid staten, maar ook landen als Ier land en Groot-Brittannië, voe len niets voor het harmoniseren van de vennootschapsbelasting. De ministers besloten wel dat de Europese Commissie een werkgroep mag instellen die zich over het probleem zal bui gen, maar de kans dat die snel met concrete voorstellen komt, lijkt nihil. GPD ROTTERDAM - De eerste ontsnapping van de bajesboot voor illegale vreemdelingen in Rotterdam is een feit. Een 19-jarige man wurmde zich gistermiddag, gebruikmak end van het getij, door een opening tussen de loopbrug en de luchtkooi. Hij liet zich daarna in het water zakken om aan de kant via een trapje de kade op te klimmen. Een woordvoerder van het ministerie van Justitie zei dat het gaat om een man van Algerijnse afkomst. Hij zat vast om uitgezet te worden. Minister Donner van Justitie nam bijna twee weken geleden de boot, voorheen een Duits ho telschip, officieel in gebruik. Die biedt plaats aan 288 ge detineerden die maximaal 120 dagen kunnen worden vast gehouden in afwachting van hun uitzetting. Intussen is de verbinding tussen loopbrug en luchtkooi gedicht. ANP AMSTELVEEN - KLM treedt deze week met haar Ameri kaanse partners Northwest en Continental toe tot het Sky Team, de alliantie van moederbedrijf Air France. Daar mee ontstaat een van de grootste samenwerkingsverban den in de luchtvaart. In de alliantie zitten verder maatschappijen als Delta, Ali talia, Korean Air en CSA Czech Airlines. De uitbreiding komt door de overname van KLM door Air France. ANP COLLENDOORN - In een zwembad in een vakantiepark in Collendoorn (Ov.) is zaterdagavond chloorgas vrijgeko men. Twee mensen raakten onwel en zijn naar een zieken huis vervoerd, meldde de gemeente Hardenberg. Het chloorgas kwam vrij nadat bij onderhoudswerk bij het zwembad per ongeluk bleekloog werd toegevoegd aan zwavelzuur. Een gast en een medewerker van het park raakten onwel. De gast heeft het ziekenhuis inmiddels ver laten, de medewerker zou vandaag weer naar huis mogen. De brandweer uit Hardenberg neutraliseerde het gas met water. Uit metingen bleek dat er geen grote hoeveelheden chloorgas zijn vrijgekomen. ANP ROTTERDAM - Een 41-jarige man is zaterdagavond rond elf uur in Rotterdam overleden, nadat hij van een balkon op vierhoog was gevallen. De man, zonder vaste woon- of verblijfplaats, was op bezoek in een woning aan de Hendrikstraat. De bewoners verklaarden tegen de poli tie dat ze niets van het voorval hadden gemerkt. De recherche onderzoekt of er sprake is van een ongeval of een misdrijf, meldde de politie gisteren. ANP GELDROP - De politie heeft zaterdagmiddag op een par- i keerplaats langs de A67 bij Geldrop zes verstekelingen ge vonden in een oplegger van een vrachtauto. De mannen zijn tussen 22 en 36 jaar oud en komen uit India, zo meld de de politie gisteren. Een 52-jarige vrachtwagenchauffeur uit Tegelen hoorde, toen hij pauzeerde vanuit de oplegger geschreeuw en ge klop, waarop hij de politie waarschuwde. Agenten verbra ken daarop de verzegeling van de lading. De verstekelin gen zijn overgedragen aan de vreemdelingenpolitie. ANP door Interpol. Icik Abergil wordt ook verdacht van het wit wassen van zwart geld en dief stal. Een broer van Icik zit in Duitsland gevangen wegens co caïnehandel, een andere broer zit vanwege drugshandel vast in Israël. De familie Abuthala bezat drie casino's in Tsjechië. Twee jaar geleden werd de vader van Assa fa in Praag vermoord. Die zaak is nooit opgehelderd. Inmiddels heeft de clan zich uit Tsjechië te ruggetrokken. Degene die op 1 augustus de handgranaat naar Assafa wierp is nog voortvluch tig. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De organisator van een aanslag in Praag op 1 augustus, is in Amsterdam gear resteerd. Het gaat om de Israëli sche zakenman Icik Abergil. Ab ergil geldt als één van de bazen in de Israëlische onderwereld. Abergil werd op Schiphol aange houden, tezamen met zeven lijf wachten en begeleiders toen hij op een vliegtuig naar Israël wil de stappen. De aanklacht luidt: drugssmokkel tussen België en Nederland. De familie-Abergil was in Tsje chië in een felle strijd verwik keld met een andere Israëlische familieclan, Abuthala, om de macht op de markt van de gok spelen. Op 1 augustus werd in het hartje van Praag een poging gedaan Assafa Abuthala met een handgranaat te doden. Dat mislukte. Er vielen wel achttien gewonden onder voorbijgan gers. Naar verluidt is de arrestaties van Abergil in Amsterdam het resultaat van een gezamenlijke operatie van de Nederlandse en Israëlische politie, bijgestaan BRUSSEL - De Nederlandse ar chitect Rem Koolhaas heeft een wandschildering van tachtig me ter gemaakt over Europa. Voorzitter Romano Prodi van de Europese Commissie huldigt vandaag het wanddoek aan de binnenkant van een grote tent in. Dat gebeurt op de Robert Schuman-rotonde in de Europe se wijk in Brussel. ANP door Heieen Paalvast punt was dat de luchtvaartsec tor alles betaalt en de kosten doorberekent in de ticketprij zen. KLM en Schiphol vinden dat zij niet hoeven op te draaien voor bepaalde meerkosten. Het gaat daarbij om een bedrag van 398 miljoen euro. Het isolatieproject is nog in vol le gang. Over de totale kosten doen schattingen de ronde die oplopen tot 800 miljoen euro. De woordvoerder van Schultz zei dat woensdag het rapport van de Algemene Rekenkamer is te verwachten over het project. In een eind juli uitgelekt con cept staat dat Verkeer blunder de bij de aansturing. ANP DEN HAAG - De luchtvaartsec tor hoeft niet in zijn eentje de re kening te betalen van de ge luidsisolatie van huizen rond Schiphol. De overheid is bereid mee te betalen aan de kosten, die een veelvoud worden van de geraamde 234 miljoen euro. Een woordvoerder van staatsse cretaris Schultz van Verkeer wil de zaterdag niet zeggen hoeveel geld de overheid wil bijpassen. Hij bevestigde alleen dat het mi nisterie met de KLM en Schip hol praat over een verdeelsleu tel van de kosten. Het uitgangs- Advertentie terie van Sociale Zaken SZWnl Dan weet u het snel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3