Project Yerseke kost meer geld PZC PZC Dat moesten ze nu eens wat vaker doen Havenconcert bekroont topseizoen Vlissingers willen water terug in het Bellamypark .11 College vraagt gemeenteraad extra investering van 1,2 miljoen Zeeuwen halen prijzen op Highland Games Gewonden bij aanrijdingen Vrachtwagen ramt slagboom Barman mishandeld in Vlissingen Nekletsel na aanrijding Boete voor beledigen agenten Politie speurt met heli naar dief Vrouw krijgt klap met fles Brommer naar de schroot Aanhoudingen agenda maandag 13 september 2004 YERSEKE - Het project Yerse- ke-West wordt 1,2 miljoen euro duurder dan in eerste instantie fferd begroot. Extra investerin gen in de brede school kosten 654.000 euro, terwijl de gemeen te nog eens 549.000 euro inoet neertellen om zorgcentrum Vre- delust voor het dorp te behou den. De kosten voor het project Yer- 5eke werden in eerste instantie aeraamd op zon zeven miljoen ^ro, maar nu de gemeente een actuele exploitatieberekening heeft opgesteld, blijkt dat daar geld bij moet. Met de komst van muziekvereniging Mozart naar het multifunctionele centrum, waarin ook de scholen, de peu- DORDRECHT - Zeeuwse deelne mers hebben zaterdag tijdens de Nederlandse kampioenschap pen Highland Games uitstekend gepresteerd. Het team Mac Are na's - in het Zeeuwse bekend als de Mac Rabo's - ging strijken met de hoogste eer. Bij de indivi duen was het Jean Paul Mulder die de eerste plek behaalde. Op een recreatieterrein in de Biesbosch streden zeven teams om de titel Nederlands Kam pioen Highland Games. Namens Zeeland waren twee teams pre sent die eerder tijdens de High- land Games Zeeland in Oost-Souburg eerste en tweede werden. De onderdelen van de NK ble ken stukken zwaarder dan die in juni in de Karolingische Burcht in Oost-Souburg. De Co- berwave bestond niet uit twee houten balken van elk veertig ki lo, maar uit twee metalen platen van elk tachtig kilo. De beroem de Stone of Manhood woog hon derd in plaats van de tachtig ki ll TERNEUZEN - Vijf personen raakten zaterdag lichtgewond bij aanrijdingen in Terneuzen. Een 50-jarige fietser uit Terneu zen werd 's middags op de Axel- sestraat in zijn woonplaats aan gereden door een automobilist uit Breskens die geen voorrang gaf. De wielrijder kon ter plaatse dooreen huisarts worden behan deld. Na een aanrijding op de kruising Frederik van Eedenstraat/ Bellamystraat - ook door een voorrangsfout - werden drie inzittenden uit twee personenauto's, onder wie een baby, en een 62-jarige fiet servoor onderzoek naar De Hon- tegebracht. Na controle konden ze alle vier het streekziekenhuis weer verlaten. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting RudyBoogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur terspeelzaal en de kinderopvang komen, was in eerste instantie geen rekening gehouden, en ook allerlei noodzakelijke voorzie ningen in verband met de onder wijskundige vernieuwing ma ken dat het allemaal veel duur der wordt. Burgemeester en wet houders willen ruim 654.000 eu ro extra uittrekken en dat be drag ten laste brengen van de post onvoorzien structureel. Ook zorgcentrum Vredelust wil graag naar de Hogeweg in Yerse- ke-West verhuizen, omdat nieuwbouw op de huidige loca tie niet zou kunnen. Financieel is de verplaatsing echter nauwe lijks haalbaar en daarom wordt aan de gemeente een bijdrage van 549.000 euro gevraagd. „Het is aan de gemeenteraad om te bepalen of ze dat over heeft voor het behoud van Vredelust", zegt bux-gemeester A. Verbree. Dan woedt ook nog de discussie over een mogelijke spoi*thal in Yerseke-West. Op de SGP na verkiezen alle partijen zo'n hal boven twee kleine gymzalen, maar de financiën zijn nog steeds niet gevonden. Burgemeester en wethouders hebben op verzoek van N. van der Hoest (Leefbaar Reimei's- waal) bekeken of een sporthal gefinancierd zou kunnen wor den uit de bespaiing die vooi't- vloeit uit het niet aanleggen van een randweg tussen de Postweg en de Stee weg De conclusie is dat dat niet mo gelijk is. Het college vindt dat de randweg er gewoon moet ko men, als ontsluitingsweg voor nieuwe wijk Steehof. „De rand weg is beloofd aan de bewoners van de Steeweg", zegt Verbree. „We moeten ons daai'in een be- trouwbare overheid tonen." Overigens heeft badmintonvere niging Rillandia-Smashers bij de gemeente gepleit tegen de bouw van een sporthal in Yerse ke. Ze vreest dat die wel eens het einde kan betekenen van de Reimerswaalhal in Kruiningen, momenteel de enige sporthal in Kininingen. Beide zaken, de extra financiën en de sporthal, komen morgen aan de oi'de in de opiniërende raadsvergadering. Deze begint om 20.00 uur in het gemeente huis in Ki-uiningen. De Wonderdokter van Brouwershaven gaf de monumentendag een extra feestelijk tintje. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het is niet direct een kas teel dat tot de verbeelding spreekt. Vier kant van bouw, met een weinig aan to rens. Maar Slot Haamstede is slechts één keer per jaar geopend voor publiek. En een beetje nieuwsgierig mens wil dan wel eens met eigen ogen zien hoe de well to do people van toen en nu er le ven. Het kasteel is eigendom van de Vereni ging Natuurmonumenten. Het gebrui- kersi*echt berust bij de nazaten van de familie Van der Lek de Clercq, inmid dels meer dan honderd in getal. Een heus bestuur, ondeiwerdeeld in commis sies, houdt netjes bij wie er een paar da gen op vakantie kan in het optrekje aan de Schouwse kust. Samen zijn ze tevens verantwoordelijk voor het interne onderhoud en de tuin. Natuurmonumenten staat garant voor grote klussen en geniet de ï-echten van het slotbos. Een prima overeenkomst, zegt één van de Dijkmeesters uit de ver der vei'takte familie die sinds 1850 aan het slot verbonden is. De zoektocht naar sporen van Witte van Haemstede, de roemruchte stichter van het meest oorspronkelijke deel van het kasteel, beperkt zich echter noodge dwongen tot de ridderzaal en een met wapenschilden aangeklede gangen. De privé-vertrekken zijn in de deui'ope- ning afgeschermd met een touw, zodat de talrijke bezoekers zaterdag tijdens de open monumentendag genoegen moesten nemen met een nieuwsgierige blik om het hoekje op zware meubelen, rijen schilderijen aan het stoffen be hang, uitgestald tafelzilver en romanti sche slaapkamers. Inbrekers Fotograferen is er ten strengste verbo den, zo ondervindt ook de fotograaf van de PZC die dag. De dame die de diavoor stelling in de kelder verzorgt, legt uit dat de regel is ingesteld uit voorzorg te gen inbrekers. Niemand lijkt dat ex cuus te betwijfelen. Misschien kun je er ook maar beter weg blijven. De overlevering wil dat de 'geest' van Witte zich zo nu en dan nog doet gelden. Een overnachting in het kasteel heeft niet zelden een historisch getinte droom tot gevolg, vertelt Jan Dijkmeester. „De meesten van ons over komt dat gewoon. Ik heb er geen verkla ring voor, zoek daar ook niet naar. Maar deze omgeving heeft absoluut z'n invloed op de bewoners. Ik slaap ook nergens zo diep als hier. Heerlijk! Hoe anders verging het de monumenten in Zierikzee, waar flitslampjes de po ging tot het vereeuwigen van een histo risch detail dapper bijlichtten. Op me nig hoek klonk muziek, waardoor zelfs de voetgangersstroom op sommige pun ten vastliepen. Op de Schuithaven speelt Catfish en kan er geen muis meer langs. Ook de Wonderdokter van Brou wershaven laat zich er weer even zien, voor de gelegenheid onder aan de trap pen van de Nieuwe Kerk. Daar brengt een aantal spelers van het historisch openluchttheater een vertolking van één van de scenes uit het stuk. De da- foto Dirk-Jan Gjeltema mes van Van Eenige zien de drukte van af de stoep van hun modewinkeltje goedkeurend aan. „Dat moesten ze nu eens vaker doen, moet je zien hoe gezel lig! En wat is het nou eigenlijk? Ge woon wat oude gebouwen open zetten en een beetje muziek." Even verderop in het Stadhuismuseum wordt strak geturfd. Aan het eind van de dag zijn ruim dertienhonderd bezoe kers geteld. Een goeie driehonderd meer dan vorig jaar. Wethouder Wijn and Renden leidt daaruit voorzichtig af dat de open monumentendag op Schou- wen-Duiveland over de volle breedte drukker is bezocht. Het totale aantal wordt woensdag bekend. De roep om meer en vaker van dit soort dagen kan Renden wel begrijpen. Maar dan wel buiten de organisatie van de gemeente om. „Er komt meer bij kijken dan ge woon even wat open zetten. Je moet bij voorbeeld ook overal vrijwilligers rege len." Renden ziet daarin een schone uit daging weggelegd voor de ambitieuze nieuwe ondernemersvereniging in Zie- rikzee, ZZ Neptunes. „Laat zij het ini tiatief eens nemen, dan denk ik wel dat ik van de gemeente de ruimte krijg. Lijkt me geen verkeerd idee." door Marcel Modde BROUWERSHAVEN - Onweer, flinke buien, harde wind en een snel dalende temperatuur, de meteorologen van de landelijke zenders voorspelden eenslui dend het einde van een wissel vallige zomer. De organisatoren van het drijvend concert zijn het zo zachtjesaan gewend. Maar de drempel van de herfst deert Brouwershaven aller minst, zo blijkt door de jaren heen. De dubieuze traditie van weer en wind voorkwam niet dat de smalstad zaterdag zijn zesde, succesvolle editie van het Brou wers-Havenconcert beleefde. Het werd in diverse opzichten een stralende uitvoering op on getwijfeld één van de laatste zwoele zomeravonden dit sei zoen. Een toeristisch topjaar voor de vaak vergeten Schouw se havenplaats, nadat eerder ook het historisch openlucht theater De Wonderdokter en de Brouwse Dag duizenden bezoe- kers die kant op brachten. Trompetten, saxofoon, banjo, ac cordeon, viool, gitaren en drums regeerden tot. na middernacht de haven. Alle pal-keerplaatsen waren overvol. Meer dan twee duizend bezoekers zijn er zeker op het nazomerse evenement af gekomen, zo wordt voorzichtig geschat door de gezamenlijke ho- reca-ondememers. De feeëriek verlichte jachten zetten, zodra je als bezoeker de hoek om komt gelopen, direct de toon. Het vro lijke klinkende koper van de, voor thuispubliek spelende, Brassband Apollo lokt al van verder af. Tegenover de twee drijvende podia op een ponton staat een dichte haag mensen sa mengepakt. Charleston In clubhuis 't Roefje van de plaatselijke watersportvereni ging staat de radio op de lokale zender afgestemd, die het con- cei-t live uitzendt. Tussen bor den vol spareribs, slibtongetjes en een 'oei-Hollandse biefstuk' door zet de dixieland swing band DD Hot 5 een charleston in. De broers Hans en Frank Wil- lemse hadden de keuken graag om tien uur dichtgedaan, zodat ze zelf ook nog een glimp kon den opvangen van het afsluiten de optreden van de Schouwse ca- jungroep Catfish, maar dat zat er dus even niet in. Catfish heeft het druk die dag, met twee eerdere optreden 's middags aan de Zierikzeese Schuithaven ter gelegenheid van Muziek Monumentaal. De Frans-Amerikaanse mengel moes van muziekstijlen is een garantie voor sfeer en feestge voel. Een klein minpuntje mis schien bij deze combinatie in Brouwershaven, is dat tussen band en publiek nog een flink stuk water ligt. Het voor muzikanten zo belang rijke directe contact is er niet. Wat zeker voor pretmakei*s als Catfisch iets afdoet aan de che mie. Anderzijds vormt dat wa ter voor de fans van deze mu ziek geenszins een barrière, af te leiden aan een aantal feest gangers, die op de smalle stei gers spontaan aan het line-dan- sen slaan. Op een nietszeggend gedruppel na, hield het Bi-ouwers-Haven concert het dit jaar zowaar droog. Uitwendig tenminste. BRUTNISSE - Een vrachtwagen heeft vrijdagavond bij de Grevelingensluis bij Bruinisse een slagboom vernield. De slagbomen kwamen omlaag, terwijl de bestuurder van de vrachtwagen doorreed. De identiteit van de chauffeur was gistei-en nog onbekend. VLISSINGEN - Een 18-jarige barman van een café aan de Nieuwendijk in Vlissingen is vrijdagavond rond elf uur mishandeld. De jongen kreeg een woordenwisseling met een bezoeker van het café. Hierop sloeg de bezoeker hem met zijn vuist in het gezicht. De bai-keeper heeft een scheurtje naast zijn oog opgelopen door de klap. SEROOSKERKE - Een twintigjarige motoirijdster uit Ede (Gld) is zatei'dagmiddag rond half vijf gewond ge raakt bij een ongeval op de Vrouwenpolderseweg in Serooskerke (W). Toen het verkeer remde, kon ze niet meer op tijd tot stilstand komen. Ze werd met nekletsel overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. GOES - Een 17-jai'ige jongen uit Goes is in de nacht van vrijdag op zaterdag beboet voor het beledigen van twee agenten in de St. Jacobsti-aat in zijn woonplaats. Hij deed dat zonder enige aanleiding bij het passeren van de dien ders. Omdat hij ook nog eens verzet pleegde bij zijn aan houding, ki-eeg hij een tweede proces-verbaal. KOUDEKERKE - De politie heeft zaterdagmiddag met een helikopter gezocht naar een onbekende man die even daarvoor een super-markt bij Dishoek had overvallen. Rond tien voor vijf bedreigde de man het personeel met geweld en nam enkele hondei-den euro's weg. In samen werking met de KLPD en de strandwacht werd besloten de omgeving tussen Dishoek en Vlissingen af te zoeken. De overvaller werd niet gevonden. TERNEUZEN - Een 19-jarige Axelse kreeg zondagmor gen vroeg een klap met een fles op haar hoofd tijdens een opstootje in de Nieuwsti-aat in Terneuzen. De wond moest in het Terneuzense ziekenhuis worden gehecht. De Axelse was betrokken bij een vechtpartijtje met enkele andere vi-ouwen. Twee inwoonsters van de gemeenten Middel burg (18) en Veere (17) werden aangehouden. De aanlei ding voor de ruzie was zondag nog onduidelijk. TERNEUZEN - Twee jonge Terneuzenaars werden zater dagmiddag in de Van Steenbergenlaan aangehouden, om dat ze zonder helm op een onverzekei'de brommer reden. De brommer bevond zich in een dergelijke staat dat de po litie hem meenam voor de sloop. Het Brouwers-Havenconcert sloot een toeristisch topjaar voor de plaats af. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ron Maqnée VLISSINGEN - Maak van het Bellamypark weer een haven. Dat stellen enkele Vlissingers voor die het park weer zijn oude functie willen geven. Zaterdag ontvouwden ze hun plannen voor de nieuwe jachthaven. „Je hooi-t iedereen over het Bel lamypark mopperen. Het park straalt gewoon niks uit", vertelt initiatiefnemer M. Weug vanuit café De Concurrent, uitkijkend op het Vlissingse park. „Kijk maar: één kale, doi*re boel. En die huizen aan de overkant zijn juist gemaakt om op een kade langs het water te staan." Weug en zijn mede-initiatiefnemers la ten die zaterdagmiddag in De Concurrent hun plannen zien voor de aanleg van een haven waar nu het Bellamypark is. En ze zijn daarbij niet over één nacht ijs gegaan. Over alle as pecten hebben ze nagedacht: het tij, het autoverkeer en vooral: de kosten. Want de plannen zijn niet goedkoop, weet Weug. „We zijn naar Rijkswaterstaat ge gaan met onze plannen. Ik moet er wel bij zeggen dat wij een duur scenario hebben gekozen met dubbele schutsluizen. De ha ven komt dan op 30 a 35 miljoen euro." Riolering Met de aanleg van de haven zou een besluit van een eeuw gele den weer worden terugge draaid. Tot het begin van de vo rige eeuw was het Bellamypark een haven waar boten lagen af gemeerd. De riolering van de stad werd in die dagen linea rec ta op de haven geloosd, en dat zorgde voor veel stank. Rond 1909 werd de haven gedempt. Weug toonde zatei'dag dia's die laten zien hoe dat ging: met een enorme hoop zand werd de ha ven i-ücksichtslos vereffend. „Ze hebben er één grote zand bak van gemaakt." Als het aan Weug en consorten ligt heeft het park zijn langste tijd gehad. Vol gens de Vlissinger biedt de nieu we haven tal van mogelijkhe den: in de winter kan, met vries- appai'atuur, een kunstijsbaan worden gemaakt. Hoogaai'zen kunnen afmeren, Small Sail kan in de nieuwe haven georgani seerd worden en met behulp van pontons kunnen popfestivals worden gehouden. In het kader van de nieuwe haven wordt d$ omgeving autoluw gemaakt: Halverwege de haven komt er een bruggetje en her en der wordt éénrichtingsverkeer inge steld. Van de ongeveer tweehonderd bezoekers die op zaterdagmid^ dag de Concurrent aandoen, toont het merendeel zich vooi^ stander van de plannen - zij het met de nodige slagen om dè arm. „Goed idee, maar ik denk dat het zal afketsen vanwege de kosten", legt Vlissinger G. van der Hoeven uit. „Bovendien past het plan niet bij de infrastructuur van d^ stad." Volgens Van der Hoeven kan de stad het aantal parkeer plekken niet missen. „Niet dat ik zo'n voorstander ben van par-: keerplaatsen hoor." Hij is wel een voorstander van het terug-^ brengen van de oude luister van Vlissingen. „Als je wel eens op oude pren ten of in boekjes kijkt, denk je vaak: wat was Vlissingen toen een mooie stad. Maar door ex pansie van de Schelde, de scha de van de oorlog en de sanering van jaren zestig is veel kapot ge gaan. Heel jammer." MIDDELBURG - De politie heeft zaterdagnacht om kwart over twee een 29-jarige Middel burger en een 23-jarige man (woonplaats onbekend) aan de Markt in Middelburg aangehou den. De hadden even daarvoor, toen zij in verband met de sluitings tijd werden verzocht te vertrek ken van een terras op de Markt, vernielingen aangericht en een personeelslid in het gezicht ge slagen. Ook schopte de 23-jaiigè man tegen een fiets. Beiden zijn aangehouden en later die nacht het politiebureau verlaten. STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE 19.30 uur. MFC, Openbare verantwoording afgelopen jaar door VVD-fractie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31