heeft geldnood Twaalf schonen strijden om Turkije-ticket Sophiahaven decor voor instructiefilm WVOVi7. nazomer lierikzee derde in landelijke l Snale brandweer t iuseale schepen dreigen uit Zierikzee te verdwijnen 13 Politie Eindhoven vindt sierraden Vrouw mishandeld in Goes Bestuurder ramt speelhuisje Ongeval met geleende scooter Wiskundegenie te kort door de bocht met vondst jeAtival.nl THEATER OP LOCATIE IN ZEELAND festivalhart Abdij Middelburg TOT VOLGEND JAAR! ma 29 aug t/m zo 11 sept 2005 Coole koe editie Bevelanden-Tholen te Marcel Modde SttRSWIJK - De brand eer van Zierikzee heeft bij de kndelijke wedstrijdfinale tech- êche hulpverlening de derde plaats in de wacht gesleept. De ssnnen kwamen zaterdag in Winterswijk onder bevel van K. Jonker uit tegen de andere acht leste gewestelijke teams van Ne derland. Winnaar werd het ieamuitHilvarenbeek. )e Zierikzeeënaren waren de age Zeeuwse vertegenwoordi gd tijdens de landelijke titel strijd op dit onderdeel. Eerder jaar werd het team provin ciaal winnaar en plaatsten ze Éh later met een tweede plek Éde gewestelijke strijd recht reeks voor de finale, k negen deelnemende teams ijef zaterdag in Winterswijk ia- a bizar ongeluk voor hun kie- Een parachutist was bij een prong uit een sportvliegtuigje 1* een boom terecht gekomen, feaat het om een verlaten pol- f ging. besloot de piloot tot f maken van een 'noodlan- sgteneinde de onfortuinlijke Kmger te hulp te schieten. Hij H daarbij een naderende auto Ver het hoofd. De automobilist s^rok, week uit, vloog uit de «ebt en belande op z'n kant. auto trok een karretje voort 8gevaarlijke stoffen •Detrue was eerst dat spul ach ten te neutraliseren en af te '«eren. Pas dan kun je zonder ferdergevaar bij de slachtoffers omen"vertelt brandmeester I. teSorge over de gevolgde tac- fek. De automobilist moest met snijwerk uit het wrak wor- gehaald. Vervolgens werd j hoogwerker ingeschakeld de verder ongedeerde para- j «ist uit zijn benarde positie bevrijden. Sorge: „Kwestie je hoofd er goed bijhouden a snel handelen." de teams uit Hilvaren- p (winnaar) en Diessen wa- nog koelbloediger dan de frikzeeënaren. Naast Jonker Sorge bestond het Zeeuwse «uitG. ter Riet, D. Nuijens, J-Schipper, D. Quant, J. Koster «.Snijders, j brandweerploeg van de Post - st-Souburg van de Stadsge- cslelijke brandweer Vlissin- Wliddelburg heeft afgelopen erdag zowel bij de landelijke i«pioenschappen hogedruk l^/HD) in Berlicum en Ernie- «c tweede plaats behaald. door Ron Maqnée VLISSINGEN - De twaalf lek kerste meiden van de provincie presenteerden zich afgelopen zaterdag in hotel Arion in Vlis- singen tijdens de Miss Zee- land-verkiezingen. De één bloednerveus, de ander net iets te parmantig. Maar allemaal met één doel: dat felbegeerde ticket naar Turkije binnensle pen. Er staat die zaterdagavond dan ook heel wat op het spel. Van de twaalf deelnemers worden er tien teleurgesteld - dat staat van tevoren al vast. Twee mo gen door naar de volgende ron de in Turkije. Daar beslist de organisatie wie verder mag. Eentje wordt op het vliegtuig naar huis gezet, de ander blijft nog een paar dagen aan de Turkse costa en krijgt een en keltje Hilversum voor de finale van de Miss Nederland-verkie zing. Maar voordat het zover is, moeten die zaterdagavond eerst de twee provinciale kandi daten worden gekozen. Daar voor is een bonte stoet aan ju ryleden uitgenodigd. Achter de tafel nemen leden plaats als Miss Nederland Sanne de Regt uit Goes en Hans Konings van de Miss Nederland-organisa tie, maar ook Dennis en Gérard de Nooijer en zanger Danny Vera spreken zich uit over de kandidaten. („Of ik verstand heb van mooie vrouwen? Heb jij mijn ex-vriendin wel eens ge zien?") Dan is het tijd voor de dames. Elke ronde wordt voor afgegaan door een voice-over op een bandje. Een minder ge slaagde opzet, zo blijkt al snel. Elke keer als het bandje wordt aangezet, kijkt iedereen op de planken wat verdwaasd om zich heen, verplicht luisterend naar deze moderne deus ex ma china. Nee, dan de spreekstal- meester van de avond, Paul van den Broek, in het dagelijks leven directeur van het inter naat De Vliethoeve in Kortge- ne. Duidelijk een gevalletje van iemand die zijn vak is mis gelopen. Als een geoefende pre sentator weet hij de juiste toon tussen charme en slijmen aan te slaan en te boeien zonder al te veel in het ordinaire te ver vallen. In de eerste ronde presenteren de meiden zich in hun huis, tuin en keuken-kloffie. Onder tussen dist Van den Broek wat ditjes en datjes op. Zo houdt Rianne Nicolai van Spanje en haar favoriete eten is lasagne. Ondertussen voert de kandida te in kwestie een dansje op. Het oogt allemaal wat onbehol pen, zoals iedereen zich voelt die in z'n eentje danst. Wendy Marijs, zo introduceert Paul van den Broek de volgende kan didaat, houdt van wild dansen. „Ze zegt: 'Als ik ga, dan ga ik'." En inderdaad, even later begint Wendy als een bezetene te dansen, tot groot vermaak van het publiek. Van den Broek: „Maar ook de foxtrot en de Weense wals heeft ze onder de knie." Van den Broek schuwt de betere ouwe-jon- gens-krentenbrood-humor niet, zo blijkt even later. Badpak „Jemey Pekaar uit Yerseke. Haar slechtste eigenschap, zegt ze zelf, is dat ze geen nee kan zeggen. Maar ik weet niet of dat altijd zo slecht is." Dan is het pauze. De dames kunnen zich verkleden voor de badpak- kenronde, het publiek sprint naar de bar voor de zoveelste consumptie. Ondertussen doodt Van den Broek de tijd met wat interviews. Met Hans Konings bijvoorbeeld, de orga nisator van de Miss Neder land-verkiezingen. „Het zal mij niks verbazen als de volgen de Miss Nederland ook uit Zee land komt", vertelt hij. Het pu bliek houdt zich stil, met ge dachte: dat zegt hij vast wel va ker. Maar Konings volhardt: „En dat zeg ik niet om te slij men. En we zijn al in zeven, acht provincies geweest." Er klinkt een mager applausje. Het is tijd voor de badpakken- ronde. Het publiek begint zich nu echt te roeren. Zoals Jaqueli- ne Wielemaker uit Middelburg die als supporter van Saskia Schets is meegekomen. „Ze moet nog een beetje losko men." En Jolanda Schets, de moeder van Saskia: „Tuurlijk gaat ze winnen." Even later komt Saskia in badpak op de planken. Ze kijkt zichtbaar ge spannen. Vriendin Jacqueline lacht haar toe en wijst op haar mondhoeken, maar echt veel vrolijker kijkt Saskia niet. Na de badpakkenronde is het tijd voor de finale in galakle- ding. Als achtergrondmuzak wordt nu het betere Candle light-repertoire uit de kast ge rukt. Ixella de Roover schrijdt over de bühne op de Save The Best For Last van Vanessa Wil liams (overigens de zangeres die het schopte tot Miss Ameri ca en daarna de organisatie bruuskeerde door naakt in de Penthouse te staan, maar dat terzijde). Ixella's held is Nelson Mandela, zo vertelt ze. „Als we allemaal zouden zijn zoals hem zijn, zou het in de we reld veel beter zijn." Even latei- staat Gonnelien Duyzer op de planken, „Ik luister graag naar muziek met een boodschap.' De volgende kandidaat, Wendy Marijs, wil graag naar de hoge school in Tilburg om biologie te studeren en begint een expo sé over ecosystemen en milieu vervuiling. Dan is het Julia Vasylenko die op de catwalk verschijnt. „Geboren in Oekraï ne, maar tot volle wasdom ge komen in Zeeland", verduide lijk Van den Broek. Bij het ver plichte babbeltje gaat het mis. „Ik begrijp dat je geïnteres seerd bent in geschiedenis?", vraagt Van den Broek. „Nee", antwoordt Julia. Vanaf dat mo ment komt ze niet meer uit haar woorden. „Hier komen we wel verder mee", aldus Van den Broek, en houdt het er maar bij. Dan is het tijd om af te sluiten. Danny Vera speelt een paar nummers, terwijl de rest van de jury de punten optelt en af trekt. De tap van Arion maakt ondertussen overuren. Na een half uurtje is het zover: de twee Zeeuwse finalekandidaten wor den bekend gemaakt. Trommel- geroffel weerklinkt. De eerste kandidate is Miranda Slabber (24) uit Arnemuiden. De ande re Nikita Rijk (17) uit Middel burg. Zij mogen in Turkije uit maken wie een enkeltje Hilver sum, en wie een enkeltje Zee land krijgt. Midden-Zeeland: 0113-315520: 0114-372770; door Rob Paardekam KAMPERLAND - De Sophiaha ven in Kamperland was zater dagmiddag het decor voor een heuse film. Niet met Tom Cruise of Brad Pitt. Nee, gewone poli tiemannen en ambulancebroe ders waren deze keer de helden. In de jachthaven werden opna men gemaakt voor een instruc tiefilm voor Officieren van Dienst van onder meer de poli tie en de brandweer. De gasten van het vakantiepark rondom de jachthaven waren vooraf in gelicht en stroomden in grote ge- talen toe, gewapend met filmtoe stellen en fotocamera's. Omdat één van de helikopters problemen had, werd hun ge duld lang op de proef gesteld, maar ruim een uur later dan ge- pland begon de actie dan toch. Onder meer brandweerauto's, helicopters, ambulances en vaar tuigen van de reddingsmaat schappij kwamen naar de ha ven, toen drie duikers in nood kwamen. Ogen tekort De kleine Ruben, die het schouwspel samen met zijn opa aanschouwde, kwam ogen te kort „Moet je kijken, man. Zo veel brandweren en polities heb ik nog nooit gezien! De opnames namen uiteindelijk een paar uur in beslag, omdat sommige scènes een paar keer over moesten. „Het gaat om een film die we gaan gebruiken bij de opleiding van mensen, dus het moet gewoon goed zijn", zei één van de betrokkenen. De film komt begin 2005 uit. Nikita Rijk (1) en Miranda Slabber, de winnaressen van de Miss Zeelandverkiezing. jj hnr Marcel Modde j pKZEE - De Stichting Mu- fi pnbaven Zeeland zit in geld- nod. Komt er voor de jaarwisse- iji fog geen oplossing voor het jaar- te Bjkse tekort op de exploitatie, ddus voorzitter P. Huijbrecht, isDgaat de stekker eruit en ver fijnen de museale schepen uit tZierikzeese Oude Haven. eigens Huijbrecht zijn er ver- jKj blende gemeenten die de jlu, loot zo zouden willen overne- lw a Een andere mogelijkheid ideboten afzonderlijk particu- steverkopen. „Geloof mij, ge- idigden genoeg." Het gaat om «en jaarlijks exploitatietekort intussen de zeven- en tiendui- jdj ad euro. Tot en met dit jaar ai aft de stichting het kunnen y tóngen met een onderhoudsre- fljj". jfrve, die na eerdere financiële roblemen door de gemeente in ete illeven was geroepen. lal potje is in de praktijk ge lig ruikt om het gat te dichten, al- ijP is Huijbrecht. „Maar ook het iderhoud gaat ondertussen »r We kunnen niet meer uit de markt halen dan wat er nu in zit." De voorzitter klaagde zijn nood cru genoeg zaterdag tij dens de officiële opening van de Stads- en Commerciewerf aan de Vissersdijk. Hij schetste de vreemde situatie dat de stich ting na jaren plannenmakerij en discussies in de raad eindelijk een eigen restauratiewerkplaats heeft, maar straks mogelijk zon der schepen zit. Huijbrecht sprak de hoop uit dat de gemeen te haar verantwoordelijkheid neemt en het niet zo ver laat ko men. Voor de jaarwisseling wil hij duidelijkheid. „Anders ko men we in 2005 in de positie dat we rekeningen niet zouden kun nen betalen. En een faillisse ment wil ik gewoon niet meema ken!" Wethouder W. Renden (cultuur) kon desgevraagd in een eerste reactie nog geen con crete toezeggingen doen dat de gemeente, juist in deze tijd van bezuinigingen, met extra geld over de brug zal komen. Want ook het Stadhuismuseum en het Maritiem Museum zijn hoogno dig toe aan een grondige aanpas sing, wil de collectie niet teloor gaan, verwees hij naar de slech te klimatologische omstandighe den in beide monumentale ge bouwen. Bovendien ziet Renden zich met handen en voeten ge bonden, doordat de raad het budget voor welzijn en cultuur heeft bevroren. Een mogelijke optie is evenwel verhoging van de toeristenbelasting, aldus Ren den. Ook burgemeester J. Assel- bergs ziet daarin de meest voor de hand liggende oplossing. De heffing van een halve cent extra per toeristische overnachting brengt volgens hem al voldoen de geld binnen om de Museum haven boven water te houden. Maar de raad moet dan wel eerst aangeven of de opbrengst uit deze belasting voor meer al gemenere middelen mag worden gebruikt, dan puur toeristische zoals nu de afspraak is. Dat de bat wordt in november bij de be grotingsbehandeling gevoerd. Voor wat betreft de Museumha ven hoeft die keuze niet zo zwaar te zijn, denkt Asselbergs. „Niemand wil dit toch kwijt in Zierzee." Huijbrecht wijt de si tuatie in belangrijke mate aan de kort opeenvolgende bestuurs wisselingen in het college. „Ik ben sinds 1993 voorzitter van de Museumhaven en nu al aan mijn vijfde wethouder toe! De conti nuïteit bij deze gemeente is ver te zoeken. De één belooft wat, gaat weg, verzuimt de zaak zorg vuldig over te dragen, de ander weet van niks en het hele ver haal begint weer opnieuw. Want op dit punt zijn we al eens aan beland. Zo komen we er nooit!" De voorzitter vindt het onte recht dat in het gemeentelijk subsidiebeleid voor de musea geen rekening wordt gehouden met specifieke beheersomstan- digheden. „Een schilderij kun je gewoon aan de muur hangen en moet je af en toe eens afstoffen. Bij ons komen er nogal wat meer zaken om de hoek kijken." pagina 12: historische scheepswerf geopend foto Lex de Meester 13 september 2004 pwe problemen met een helikopter begonnen de opnames voor tinstnictiefilm later dan gepland. foto Ronald den Dekker Toots sluit Nazomer Festival af EINDHOVEN - De politie van Eindhoven heeft een grote hoeveelheid sierraden gevonden en zoekt de rechtmatige eigenaars. Het gaat onder meer om armbanden, broches, ringen, das spelden en horloges. De sieraden zijn vermoedelijk bij in braken in Zuid-Nederland gestolen. Mensen waarbij in de afgelopen maanden sieraden zijn gestolen, kunnen op internet zien of er bij de gevonden sieraden hun eigendom is. Op de site www.politie.nl/brabant-zuid-oost zijn onder het kopje 'opsporing' foto's van de gevonden sieraden te zien. Als sieraden worden herkend kan contact worden opgenomen met het Bovenregionaal Recherche Team Zuid, 0800-6109 of 073 6236603. GOES - Een 18-jarige vrouw uit Goes is zaterdagmiddag mishandeld in de Populierenstraat in haar woonplaats. Ze kwam uit de richting van het centrum toen ze ter hoog te van de Eikenlaan, zonder aanleiding, door drie mannen van haar fiets werd geduwd, De mannen begonnen haar te schoppen en te slaan, waar door het slachtoffer blauwe plekken en kneuzingen op liep. De politie is op zoek naar getuigen van de mishandeling, met name naar een groepje jongeren dat het voorval ge zien zou hebben. 's-HEER ARENDSKERKE - Een 65-jarige automobilist uit Heinkenszand veroorzaakte zaterdagavond een onge luk op de Nieuwe Rijksweg bij 's-Heer Arendskerke. Omdat hij te veel uitweek naar links, botste hij tegen de auto die werd bestuurd door een 49-jarige man uit de ge meente Borsele. De 65-jarige schoot met zijn auto van de weg en reed ver volgens tegen een paar bloempotten en een speelhuisje in een tuin. De man kwam in de sloot tot stilstand, maar raakte niet gewond. SINT-MAARTENSDIJK - Twee meisjes uit de gemeente Tholen, van veertien en vijftien jaar oud, hadden vrijdag middag pech toen ze zonder het te vragen de scooter van een vriendinnetje leenden. Op de Zuidsingel in Sint-Maartensdijk reden ze tegen een sierhek aan, waardoor ze allebei gewond raakten. Het veertienjarige meisje liep een ontwricht been op en de vijftienjarige een hersenschudding. EINDHOVEN - Geert-Jan Uyt- dewilligen, de Zeeuwse student aan de Eindhovense Fontys-ho- geschool die vorige week opzien baarde met de aankondiging dat hij een eeuwenoud wiskundig probleem had opgelost, is hier bij te kort door de bocht gegaan. Dat melden verschillende wis kundigen in een reactie op zijn 'vondst', die ging over het bepa len van de nulpunten van zoge heten polynomen, oftewel inge wikkelde algebraïsche vergelij kingen. „Het door de student op een website gepubliceerde artikel voldoet bepaald niet aan de gangbare wetenschappelijke normen", laat wiskundedocent dr. H. Sterk van de Technische Universiteit Eindhoven weten. „Zijn artikel is onduidelijk en voegt niets toe." Voorbarig De student heeft inmiddels er kend dat hij wat voorbarig is ge weest. „Bij nader inzien heb ik inderdaad niet precies een oplos sing gegeven voor elk poly- noom", zegt hij nu. Uytdewilli- gen laat de zaak nu verder maar rusten. „Ik ga me nu verder rich ten op mijn afstuderen en op mijn carrière als natuurkundige in plaats van op deze hobby. Maar die boze reacties zijn wel wat overdreven", vindt hij. (Advertentie) zeeuwse almanak Vét cool! De term, die onder de jeugd van tegenwoordig een hoge mate van waardering uit drukt, lijkt alweer een tikje gedateerd. De kreet ijlt echter voldoende na om opgepikt te worden door een kien kereltje van twee in Vlissingen. Hij be zigt 'm graag, maar had er wel een eigen inhoudelijke op vatting bij. Die bleek toen op een ochtend in zijn gezin de krant werd opengeslagen bij een foto van een flinke runderdame. „Kijk mam!", riep het ventje. „Vét Koe!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 25