Oppositie vindt zorgbeleid dom Bloedige zondag in Bagdad Kettingbotsing schepen Sharon zegt radicale kolonisten wacht aan ivrsm 'arachutist zwaargewond Nederlandse militairen aan dood ontsnapt Speculaties over explosie N-Korea Oude vestingen trekken aandacht Ajax verspeelt opnieuw punten Automobilist in Arnemuiden lerongelukt Sjiieten en soennieten leveren slag met Amerikaanse militairen EN MILJ A-VV. Hittcta***» u KRANT VOOR ZETLAND Weet wat de Zeeuwen beweegt Vijf weken voor 14,50 PZC bv gaai zorgvuldig om treft u nadere informatie 711688 555530 CU Noteert u mij voor oen proef abonnement van 5 weken voor €14,50 lk geof daarbij éénmalig toestem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen zes maanden) Noteert u mij voor een abon nement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automati sche incasso 19,45). per kwartaal met automa tische incasso 56,60). per jaar met automatische incasso 217,00). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis: S 0800 - 0 231 231 Onstuimig Veel bewolking en af en toe regen. Vrij krachtige tot harde of stormachtige zuid- unwind. Maxima rond 18 graden. Hij reed met zijn BMW op de ïielweg ter hoogte van Amemui- ien. komende uit de richting an Goes, toen hij door onbeken- !e oorzaak uit de bocht vloog. De man belandde in de sloot en overleed ter plekke. Onbekend hoe het ongeluk heeft kunnen ilaatsvinden. De brandweer nog gezocht in de sloot, mdat het vermoeden bestond er een tweede persoon in de ohad gezeten. Dit bleek niet iet geval. "S H. ARENDSKERKE - Een 36-jarige parachutist uit Oost-Souburg is gisterochtend even na half twaalf zwaarge wond geraakt toen hij verkeerd terechtkwam op de Nieuwe Rijksweg in 's-Heer Arendsker- be. De Oost-Souburger wilde ver moedelijk op lage hoogte een J"" van 180 graden maken. de landing. Voordat hij weer stabiel in de lucht hing de man, op de Nieuwe eg. de grond. Twee ambu- knees en de traumahelikopter kwamen ter plaatse. De parachu- llsl Werd met botbreuken en ver moedelijk inwendig letsel en her senletsel per traumahelikopter Nagebracht naar het Erasmus ziekenhuis in Rotterdam. Irakezen uiten hun vreugde over het uitschakelen van een Amerikaans Bradley-pantservoertuig (r) in Bagdad. foto Aladin Abdel Naby/RTR dekking 14 september door Ap van den Berg en Dick Hofland DEN HAAG - Minister Hooger- vorst van Volksgezondheid voert een 'dom' en 'asociaal' be leid. Dat vinden de Kamerfrac ties van de oppositie die willen dat de bewindsman morgen uit legt hoe het kan dat vormen van medische zorg voor bijna een miljoen Nederlanders niet of nauwelijks meer betaalbaar zijn. Deze ontwikkeling was geble ken uit onderzoek van de Uni versiteit van Tilburg, uitge voerd in opdracht van regionale dagbladen, waaronder de PZC. De oppositiepartijen reageerden het afgelopen weekeinde 'ge schokt' en 'boos'. In het rapport stond onder meer dat drie mil joen mensen hun gebit niet meer regelmatig laten controleren. Hoogervorst wijt dit aan 'een al gehele veronachtzaming' van de gezondheid. „Vast staat dat grote groepen dus verstoken blijven van nood zakelijke zorg en dat is schande lijk, temeer omdat het gaat om de mensen met het minste inko men", zegt SP-Kamerlid Kant. „Het beleid gaat ten koste van chronisch zieken en gehandicap ten en dat is asociaal." Zij wil de minister morgen in het vrage nuurtje aan de tand voelen. Pv- dA-Kamerlid Arib wil liever een spoeddebat, omdat er dan meer tijd is om diepgaand op de zaak in te gaan. „Door een opeenstapeling van allerlei eigen bijdragen en het schrappen van voorzieningen uit het ziekenfondspakket strijkt de minister nu veel geld op, maar op de lange termijn zal hij duurder uit zijn en dat is dom." Arib wijst erop dat de mi nister ook de zelfzorgmiddelen uit het fonds haalde. Als reactie daarop begonnen artsen duurde re zalfjes, pijnstillers en hoest- dranken voor te schrijven die wel door de zorgverzekeraars worden vergoed. Laf De PvdA-woordvoerster vindt het laf dat de minister „Jan met de pèt aanpakt en de grote jon gens - apothekers, medisch spe cialisten en farmaceutische in dustrie - grotendeels spaart." Ook GroenLinks en de Christen- Unie zetten grote vraagtekens bij het beleid van de minister. (Advertentie) Koop ze nu! Regeringsfractie CDA heeft ook bedenkingen. „Dat veel mensen de tandarts mijden is bedenke lijk, want voorkomen is altijd beter dan genezen", vindt Ka merlid Buijs. Over de gevolgen van eigen bijdragen in de thuis zorg en beperkte vergoeding van fysiotherapie laat hij zich nog niet uit. „Die maatregelen zijn pas sinds kort van kracht. Later dit jaar volgt een analyse. We zullen zien wat die oplevert. Het CDA houdt de vinger aan de pols." GPD door Peter Scherpenisse TERNEUZEN - Bij een gecompliceerde aanva ring gisterochtend vroeg in Sluiskil is een binnen schip zwaar beschadigd. Zes andere gemëerd liggende schepen en de ver oorzaker van de aanvaring liepen lichte schade op. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Plet Belgische binnenschip Octopussy (975 ton) was om half acht met mais onderweg naar Gent. Bij Outokompu in Sluiskil liep het schip recht door op een groep gemeerd liggende schepen af. Met volle kracht boorde de Octopussy zich in de Belgische Tosca (1387 ton) die door de aanvaring van de trossen los brak en op zijn beurt zes ande re schepen beschadigde. De twee binnenschepen kwamen muurvast te zit ten en moesten met behulp van snijbranders uit el kaar getrokken worden. De schade aan de Tosca was enorm.Naar eigen zeggen wilde de schipper van de Octopussy bij de Tosca langszij afmeren. foto Wim Kooyman PEN HAAG - Een patrouille ,an Nederlandse militairen in js<izuiden van Irak is zaterdaga- Wndaan de dood ontsnapt. On- ekenden gooiden in As Sama- ph een handgranaat in een t jpen legervoertuig, net toen en- iele militairen waren ingestapt. pe schrik was groot. t pij nader inzien bleek echter jjt de dader de veiligheidspin i jet uit de handgranaat had ge- kokken. „Een bizar voorval, caar gelukkig raakte niemand pond", zei een woordvoerder van het ministerie van Defensie, i p» patrouille, bestaande uit 'een handvol militairen', heeft i mg tevergeefs geprobeerd de da- 3® te achterhalen. Of het een i jdieuze aanslag betrof is derhal- B niet duidelijk. „Misschien ras het een kwajongensstreek, rant het handvatje van de gra- raat was wel afgebroken. Het ijne weten we niet", aldus de oordvoerder. GPD Kind immuun voor antidepressiva ifASHINGTON - Antidepressi- ta hebben nauwelijks effect bij ycren. Ook hebben onderzoe- knaangetoond dat pillen tegen depressiviteit bij teenagers en Weren het risico op zelf moord zelfs kunnen vergroten. Sen commissie van het Ameri- aanse congres onderzoekt nu !e vraag waarom de Food and Drag Administration (FDA), het i kerikaanse agentschap dat on- fermeer toezicht houdt op medi- ijnen, artsen en consumenten, Ier niet actiever voor heeft ge- raarschuwd. GPD De waarneming van een paddestoelvormige wolk vorige week donderdag in een afgelegen gebied in Noord-Korea bij de grens met China heeft in het weekeinde geleid tot tal van speculaties. Wat de oorzaak van de ontploffing en de wolk is, is niet duidelijk. De Amerikaanse en Zuid-Koreaanse regering geloven dat het in ie der geval niet om een kernproef ging. De landelijke monumenten dag, dit jaar rond het the ma verdedigingswerken, heeft weer veel belangstel lenden getrokken. Zij ke ken rond in de donkere krochten van bijvoorbeeld het Sasse Generaliteitsbol- werk (foto) en kregen zo een indruk van de verdedi ging van Zee land in voor- bije eeuwen. Ajax heeft gisteren tegen ADO Den Haag voor de tweede keer dit seizoen puntenverlies geleden. De landskampioen speelde met 3-3 gelijk na een 3-0-voorsprong. Tijdens de wedstrijd over woog trainer Ronald Koe man zijn elftal van het veld te halen vanwege de spreek koren van de Haagse suppor ters. Varia: 2; Binnenland: 3; Gezondheid: 4; Buitenland: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 1112 en 13; Sport: 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 en 24 door Ad Bloemendaal TEL AVIV - De Israëlische pre mier Sharon heeft de harde kern van de kolonistenbeweging gewaarschuwd onmiddellijk een eind te maken aan wat hij om schrijft als 'een opruiingscam pagne tegen het leger' en het dreigen met een burgeroorlog. „Laat het leger buiten dit smeri ge spelletje. Opruiing en dreige menten tegen soldaten zal ik niet toestaan", zei hij gisteren in het kabinetsberaad, terwijl hij met de vuist op tafel sloeg. Sharon verweet een aantal mi nisters te blijven zwijgen, ter wijl de kolonisten zeer opruien de geluiden laten horen.Verte genwoordigers van ex treem-rechts spreken in steeds radicalere termen hun afkeer uit over het losmakingsplan, dat Sharon het komende jaar wil uit voeren. Daarbij worden alle ne derzettingen in de Gazastrook en vier in het noorden van de Westelijke Jordaanoever ont ruimd. Tienduizenden kolonisten en hun sympathisanten betoogden gisteravond in Jeruzalem tegen het plan van Sharon. GPD (Advertentie) Duel Hoek eindigt in chaos woordvoerder. Het grootste aan tal dodelijke slachtoffers, 51, viel in Tal Afar, nabij de Syri sche grens. De gevechten in Bagdad tussen Amerikaanse soldaten en Ir aak- se rebellen begonnen gistermor gen toen militanten granaten af vuurden op de zwaar bewaakte Groene Zone, waar zich het hoofdkwartier van de Amerika nen en Iraakse regeringsgebou wen bevinden. De raketten, die in de zone terecht kwamen maar geen slachtoffers veroor zaakten, werden afgevuurd van uit Sadr-City, het bolwerk van de sjiitische geestelijke Muqta- da al Sadr. Maar ook soenniti sche opstandelingen vochten met de Amerikanen. Autobommen Op zeven plekken in de stad ont ploften gisteren autobommen. Hierbij kwamen zeker negen mensen om het leven, waaron der een aantal politieagenten en een twaalfjarige jongen. Een zelfmoordenaar probeerde de poort van de beruchte Abu Ghraib gevangenis te rammen, maar werd door Amerikaanse soldaten beschoten en gedood. Bij de Haifa-straat, waar zich een belangrijk deel van de strijd concentreerde, vielen doden en gewonden toen vanuit een Ame rikaanse gevechtshelikopter werd geschoten op mensen die rond een brandend Amerikaans Bradley pantservoertuig ston den, Volgens de Amerikanen openden ze het vuur nadat ze werden beschoten vanuit de me nigte. Een tv-ploeg van Reuters heeft hiervoor echter geen enkel bewijs gezien. Drie Poolse soldaten zijn ge dood nabij Hilla, ten zuiden van Bagdad. In Ramadi, ten westen van de Iraakse hoofdstad, zijn zeker 10 Irakezen, waaronder wouwen en kinderen, gedood toen Amerikaanse helikopters en tanks een woonwijk aanvie len. De Islamic Jihad Organisation dreigt de twee ontvoerde Itali aanse hulpverleners te vermoor den als Italië zijn troepen niet te rugtrekt uit Irak, zo staat op de internetsite van de groepering te lezen. GPD/RTR IRNEMUIDEN - De 22-jarige raemuidenaar Gerald Simons i> zaterdagochtend rond kwart ver drie bij een ongeval op de 458 om het leven gekomen. 46e jaargang no. 216 „aandag 13 september 2004 los nummer 1,20 van onze redactie buitenland BAGDAD - De Iraakse hoofdstad Bagdad had giste ren te maken met de zwaar ste gevechten in tijden. Het geweld in Bagdad kostte aan zeker 37 mensen het le ven, terwijl 65 anderen ge wond raakten. In heel Irak vielen zeker 110 doden. „We constateren een enorme toe name in het aantal aanvallen", zei een Amerikaanse leger-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1