Nazomer Festival zondagskind FiLM BY1HE Poëzie in Middelburgse hoven VVD hekelt beleid gemeente Hulst Grootse acteerprestatie in Stille Nacht Goesenaar naar COC-songfestival Zeeuws top drie op NK Obedience Celine Dusarduijn 105 jaar oud Bekeuring bij verstek Nieuwstraatfeesten lokken honderden naar terrassen Festival Zeeuws-VIaanderen begint swingend doelstelling van 32.000 bezoekers is gehaald kunst Getipt maandag 13 september 2004 GOES - Goesenaar Peter Reinders mag voor de vierde keer naar de landelijke finale van het COC-songfestival. Deze keer komt hij uit voor het COC Bergen op Zoom. Homobelangenorganisatie COC houdt al sinds 1995 elk jaar een songfestival. Reinders deed in 2001 en 2002 mee voor het COC Midden-Zeeland en vertegenwoordigde vo rig jaar het COC uit Limburg. L-Iij bereikte toen de tweede plaats. Zaterdag won Reinders de voorronde in Bergen op Zoom, en zodoende mag hij dit jaar die afdeling vertegen woordigen met het nummer Blijf, waarvan hij zelf de tekst schreef. Het COC-songfestival vindt zaterdag 6 no vember plaats in Utrecht. OUDENBOSCH - Guus Scholten (48) uit Kloetinge is af gelopen weekeinde op het Nederlands Kampioenschap Obedience op zowel de eerste als de derde plek geëindigd. Greet Vink uit Koewacht behaalde de tweede plaats. Obedience is een sport waarbij baas en hond gehoorzaam heidsoefeningen volgens zeer strenge eisen moeten uitvoe ren. Scholten werd met zijn optreden op zaterdag en zon dag Nederlands kampioen met de achtjarige border collie reu Bodie from Ritzy's Rascal. Ook won Bodie voor de der de keer de Charlie Wyat-trofee, voor de best presterende hond van het seizoen. Omdat de hond pijn begint te krij gen door een al langer spelend heupprobleem, was het zijn laatste wedstrijd. Scholten heeft met Bodie vorig jaar, samen met twee andere deelnemers, Nederland verte genwoordigd op de fameuze Crufts in Engeland, de baker mat van obedience. Greet Vink werd tweede op het NK met de border collie reu Sealight Boryck. De derde plaats was weer voor Guus Scholten, met de border collie reu Colliewood Velasquez Giovanni; hij begon met deze hond pas in oktober vorig jaar aan wedstrijden. SLUIS - Celine Dusarduijn uit Sluis is zaterdag 105 jaar geworden. De bewoonster van verzorgingshuis Rozen- oord is de oudste inwoner van de Belfortstad. In verband met haar zwakke gezondheid was er geen uitgebreid feest. Wel kreeg ze een attentie aangeboden namens het gemeentebestuur van Sluis en ontving ze andere felicita ties. Celine Dusarduijn werd geboren op 11 september 1899 op Wijk Noord 122 in Sluis. Met uitzondering van enige jaren kostschool in het Brabantse Dongen, brengt ze haar hele leven al door in haar geboorteplaats. Me vrouw Dusarduijn heeft tot aan haar pensionering als se cretaresse gewerkt bij notaris James in Sluis. TERNEUZEN - Een 24-jarige Terneuzenaar kan rekenen op een forse boete, hoewel hij vrijdagmiddag ontsnapte aan de politie. De man negeerde een stopteken van een po litiewagen en reed er snel vandoor. Bij een inhaalmanoeu vre schampte hij een andere auto, verloor de macht over het stuur en reed tegen een lantaarnpaal. De man verliet zijn voertuig en ging er vandoor, een 21-jarige passagiere achterlatend met een gekneusde schouder. Tegen de be stuurder werd proces-verbaal opgemaakt, zowel vanwege het verlaten van de plaats van een door hem veroozaakt ongeval als vanwege het negeren van een stopteken. door Jean-Lou de Gucht HULST - Fractievoorzitter L. Reijns van de WD heeft geen goed woord over voor de wijze waarop het gemeentebestuur van Hulst de verloedering in de binnenstad aanpakt. „Wanneer willen het gemeente bestuur en de ambtenaren nu eens de moeite nemen om achter hun bureaus vandaan te komen en eens rond te kijken? Dan kun nen ze zien dat er nog steeds niets is gebeurd." Aan plannen makerij heeft het Hulst volgens Reijns nooit ontbroken. „Jaren geleden had Hulst grootse plan nen met de binnenstad, de ver pauperde Bierkaaistraat zou worden aangepakt en de kale vlakte van het 's Gravenhof plein zou omgetoverd worden tot een waar paradijs waar wo nen, recreëren en winkelen sa mengingen. Het ene dure onder zoeksbureau had zijn visie nog niet gepresenteerd of het andere bureau was alweer aan de slag om een nieuwe visie te ontwikke len." Maar volgens Reijns is er alle maal niets mee gedaan. „Jaren zijn inmiddels verstreken en wat is er te zien in Hulst? Nog steeds een verpauperde Bier kaaistraat, nog steeds een kale vlakte bij het 's Gravenhofplein, nog steeds vervallen en afge brande panden achter de basi liek." Totdat er een plan kwam om dit deel van de binnenstad kordaat aan te pakken. „Alleen hadden de plannenmakers zich vergist in de wiiwar van regels die uit provinciale, gemeentelijke en oudheidkundige hoeden tevoor schijn werden gehaald." Volgens Reijns moeten er wel de gelijk rekening worden gehou den met het verleden. „Maar moet het op deze manier? Hulst heeft zich in het verleden steeds vernieuwd, gelukkig maar, an ders woonden we nu met zijn allen nog steeds op dekzand, maar dan wel in plaggenhutten. We moeten de verpaupering te lijf gaan, maar wel met aan dacht voor de historie van Hulst en met realiteitszin." „Hulst is in de greep van de ver krampte bureaucratische regel geving. Hulst is compleet overge leverd aan de nukken van Euro pa, rijksoverheid en provincie, niets kan en niets mag. Iedereen heeft in Hulst zijn mening, ieder een mag zijn zegje doen met als resultaat dat er in Hulst hele maal niks gebeurt. Reijns wijst op de gerestau reerde Keldermanspoort. „Volle dig omringd met een onneem baar hekwerk. Er zou eens ie mand moeten rijn die deze in Eu ropa unieke water- en land- poort van dichtbij wil zien. Nee afgrendelen moet je doen, zodat binnen enkele jaren het onkruid weer bezit kan nemen van dit waardevolle erfgoed." door René Hoonhorst TERNEUZEN - De onderne mers in de Nieuwstraat, ge steund door Coördinatie en Ma nagement, zetten ook volgend jaar regelmatig activiteiten op poten om het imago van dé uit- gaansstraat van Terneuzen uit te dragen. Het discofielen onder de titel 'Nieuwstraat op z'n kop' lokte zaterdag weer honderden men sen naar het Terneuzense cen trum. Meer dan honderdvijftig kinde ren leverden 's middags een kleurplaat in en 's avonds wis ten honderden jeugdigen de weg naar de straat te vinden. Coördi nator A. Stoffels van Coördina tie en Management was zondag dik tevreden. „De horeca-onder- nemers hebben weer veel gasten ontvangen, die niet eerder of lang niet in hun zaken geweest waren. Het weer werkte natuur lijk ook mee, want hoewel er slecht weer was voorspeld, kon den mensen nog lang buiten zit ten." De ondernemers in het Terneu zense centrum blijven aan de weg timmeren om klanten te lok ken, belooft Stoffels. „Bezoe kers én ondernemers zijn tevre den over de activiteiten die dit jaar zijn ontplooid. Volgende maand bekijken we welke acties we volgend jaar kunnen voe- Lgj.nrtte Vergouwen „HST-Met een swingend op- l,jeii van de speciale fanfare „.„Dick van der Harst.de Ban- j. Azufaifo, ging gisteren het Llival van Zeeuws-Vlaande- 2004 feestelijk van start. gratis optreden op het voor na» van de Hulster basiliek [rok veel belangstelling. jet officiële deel van de ope- ning vond plaats in de hal van het stadhuis in Hulst. Daar wer den de gasten, onder wie de am bassadeur van Mexico, Sandra Fuentes-Berain, de consul van Mexico en commissaris van de koningin W. van Gelder door burgemeester J.F. Mulder en de voorzitter van de Stichting Festi val W. de Graaf ontvangen. Mul der kaartte even aan dat het fes tival in 2005 de reeks concerten verschuift naar half oktober naar half november, maar dat de provincie wel 10.000 euro minder subsidie wil geven. „Door de. bezuinigingen die de gemeenten zijn opgelegd, komt subsidie onder druk te staan. Er liggen grote uitdagingen voor provincie, gemeenten, sponso ren en het bestuur van het festi val om in de toekomst het festi val veilig te stellen en energiek te houden." Voorzitter W. de Graaf bena drukte dat subsidiegevers en sponsoren nodig zijn om de toe komst van het festival te waar borgen. Hij gaf het festival een pluim door te onderstrepen dat er grote inspanningen worden gedaan om de jeugd voor een standaardprijs alle concerten aan te bieden. „Het festival 2004 brengt met twaalf concerten muzikale ver scheidenheid met als thema 'me tamorfosen'. De drijfveer van het festival blijft het leveren van muzikale kwaliteit." Het eerste concert, dat door genodig den en belangstellenden werd bijgewoond, werd verzorgd door het Orquesta Sinfonico de Xalapa uit Mexico met warm bloedige en ritmisch sterke wer ken van Bizet, Ravel, de Falla en Rivueltas. Jan Rozendaal MIDDELBURG - De organisa- ie van het Zeeland Nazomer Festival (ZNF) kijkt 'zeer tevre den' terug op de afgelopen twee iveken. De doelstelling om met het festival - dat zondagmiddag op het Abdijplein is afgesloten met het liedjesprogramma Papil- Ion - ruim 32.000 bezoekers te trekken - is gehaald. Daaronder waren 15.000 betalende bezoe kers. ZNF-directeur Ruud van Meijel 5 schat dat het begrote bedrag aan inkomsten is gehaald. De be- zetting bij de locatieprojecten was tachtig procent. Dat had in Paal en IJzendijke iets beter ge- f bind. Daar staat tegenover dat '•'iiet Middelburgse Abdijplein duidelijk meer publiek trok dan voorgaande jaren, waardoor de horeca-opbrengst naar ver wachting hoger uitvalt. Het afge- jopen weekeinde trokken Het Zeeuws Orkest en Toots Thiele- mans respectievelijk achthon- d derdvijftig en vijftienhonderd 'x betalende bezoekers. Van Meijel: „Nadat men enkele b jaren de kat uit de boom heeft gekeken, is de programmering ophet Abdijplein duidelijk door gebroken, ook bij mensen bui en Middelburg." Dat is mede te danken aan het mooie weer. Na dat twee weken geleden de ope- lingsvoorstelling vanwege on- weer moest worden afgebroken, is het aangenaam droog geble ven. „Door verschillende mensen ben ik van de week een zondags kind genoemd", zegt Van Me ijel. „Het is wel zo dat we in de voor bereiding enorm slecht weer hebben gehad, waardoor de ope ra Sweetheart Come tijdens de premièreavond nog' niet was wat het had kunnen zijn. Het weer zal dus altijd een risico blij ven." Het in IJzendijke gespeelde thea terstuk De Oranje Kasuaris was volgens Van Meijel het artistie ke hoogtepunt. Hij wil het graag elders nog gespeeld zien. „Het is onze plicht dat stuk riu niet op de plank te laten belanden." Vol gend jaar is het ZNF van plan Phaedra van Hugo Claus op te voeren in Zierikzee, de klucht Het einde van het begin van Sean O'Casey als muziektheater op een Bevelandse boerderij, een door Anne Vegter geschre ven stuk over slavernij in Mid delburg en de door Kester Fre- riks geschreven theatertekst Ons Vaderland in Zeeuwse dorpshuizen. Hoewel de overheidsfinciering vooralsnog achterblijft bij de wens die het ZNF in zijn beleids plan 2005-2008 heeft geformu leerd, komen deze plannen niet in gevaar, aldus Van Meijel. Wel geeft hij aan dat het elk jaar moeilijker wordt de stijgende kosten, bijvoorbeeld voor bevei liging, te dekken. En binnen het huidige budget is het niet moge lijk een pi-omotiemedewerker aan te trekken en eens in de twee jaar een extra grote pro ductie te maken. „En die dingen zijn nu juist noodzakelijk om de stijgende lijn vast te houden." door Ron Maqnée MIDDELBURG - Niet minder dan achttien dichters streken gisteren in Middelburg neer voor het evenement Park en Poëzie. In diverse Middelburg se achtertuinen traden de taal kunstenaars op de tijdens de eerste versie van dit poëziefes- tival. En met groot succes. Wat een geweldig idee: laat een aantal dichters in Middel burgse achtertuinen hun poë zie voordragen. Voer elk uur hetzelfde programma op, zo dat poëzieliefhebbers a la car te hun programma kunnen sa menstellen. En wissel de poë zie af met mooie muziek. Zo ge schiedde, gisteren in Middel burg, naar een idee van stads dichter Chawwa Wijnberg. De hele dag" gonsde het in Middel burgse tuinen van poëzie - van light verse tot zware kost. Van het lichtste soort was ze ker het gedicht waarmee burge meester K. Schouwenaar van Middelburg het spits afbeet. Hij opende het evenement met een onvervalste sinterklaas rijm. Schouwenaar kreeg de la chers op zijn hand door zijn ge dicht te beëindigen met: „Ik had willen afsluiten met: 'de groeten van sint en piet'/ maar dat kan in september niet." Hiema was het de beurt aan de dichters. Zoals Marie-Cecile Moerdijk, die in een tuin ach- in elk prieel, op ieder pad staat nu/ de naam geschreven van Chawwa die het zaad/ verza meld had en leven heeft gege ven." Flard Een paar straten verderop, op een steenworp afstand van de abdij, was het de Zeeuwse dich ter Marcel Koopman die zijn gedichten voordroeg. Hij vertel de over hoe hij tientallen jaren rondzwierf, om zich ten slotte definitief in Middelburg te ves tigen. Koopman legde ook uit hoe hij een gedicht maakt. „Het is niet zo dat je gaat zit ten en een gedicht schrijft. Het is een flard aan je hoofd. Een kristallisatie-kern, waar iets aan blijft plakken." Uit de gedichten die Koopman voordroeg, bleek wat een enorm oeuvre hij in de afgelo pen tientallen jaren heeft opge bouwd. Zijn debuut Binnenzee buitengaats, maar ook de bun dels Drijfveren, Op het nachtslot en Het handenlied. „Maar, zoals altijd bij dich ters, vind ik het beste wat ik het laatst heb gemaakt", gaf Koopman toe. En daarom droeg hij, als een der laatste ge dichten, Tonga, 14 december voor: „Mij verwondert nog het meeste/ dat ik vijftig jaren/ dragen moest om hier mijn wangen/ zacht en koel te laten worden/ op de dijen van het zand," Speciaal voor de PZC tipt g. filmcriticus Pieter van Lier- n °P dagelijks een of meer films uit het programma jj van Film by the Sea. De 78-jarige, nog steeds ac- ,tieve Andrzej Wajda, is de belangrijkste cineast van Polen. In de jaren vijftig maakte hij al beroemde films als Kanaal en As en diamant. Dankzij zijn faam kon hij zich onder de communisten meer permit teren dan menig collega. Dat weerhield hem er in 1976 niet van om De man van marmer te maken, een felle aanklacht tegen het ge perverteerde regime. Krystina Janda speelt een I jonge cineaste die een pro- pagandafilm uit de jaren yijftig heeft bekeken waar in een zekere Birkut wordt opgevoerd als model-bouw- j, vakker, een man die zich met zijn prachtig lijf ener giek inzette vöor de weder opbouw van Polen. Janda ontdekt hoe die man voor nat filmpje in de watten was gelegd en hoe beroerd hij vervolgens werd behan deld. Als ze over dit onder werp een film wil maken, ondervindt ze enorme te genwerking. En daarover maakte dan Wajda zijn ®iö De man van marmer, me wél werd voltooid en vast een voorschot nam op ne latere acties van Walesa enzijn vrije vakbond. Daar over maakte Wajda in 1981 weer De man van ijzer. vandaag om 13.00 uur in zaal 7 van Cine City. De aankomst van enkele hoofdrolspeelsters van Stille Nacht: vlnr Christel Domen, Josefien Hendriks, Victoria Koblenko en Caro Lenssen. foto Lex de Meester door Franqois Stienen MIDDELBURG - In aanwezig heid van veel prominenten uit de filmwereld is zaterdag tij dens Film by the Sea in Vlissin- gen de thriller Stille Nacht van Ineke Houtman in première ge gaan. Het zou niet verbazen als een van de hoofdrolspeelsters de ze maand een Gouden Kalf in ontvangst mag nemen tijdens het Nederlands Filmfestival. rol heeft. Ze is de enige met een (ex-) vriend je en er broeit iets tussen haar en een docent, die haar vraagt om naakt te pose ren. Oomen debuteerde een paar ge leden ijzersterk in Drift, en ze maakt opnieuw veel indruk. Ze oogt traag en afwezig, maar haar blik beklijft en roept voort durend spanning op. Voor een zinvolle karakterise ring van de mannelijk hoofdfigu ren is zowaar nog minder ruim te. Elke man die in een beeld ver schijnt is meteen een potentiële verkrachter, zeker Marcel Mus ters die als een via het internet opgespoorde recidivist, een veel te-dik aangezette bijrol speelt. Incest Over het persoonlijke motief van de uiteindelijke dader laten de makers helemaal niets los. Een hinderlijk los eindje gezien het algemene feit dat verkach- ters vaak zelf een incestverleden hebben. Waar het verhaal naar het einde toe steeds minder spannend wordt en het gebrek aan psychologische duiding steeds nijpender, daar blijft het spelniVeau verrassend hoog. De vijf hoofdrolspeelsters slagen er toch in om vijf herkenbare types neer te zetten en Houtman be wijst opnieuw haar bijzondere talent als acteursregisseur. Het mag geen verwondering wekken wanneer na Rijk de Gooijer - voor zijn rol in Made lief: Krassen in het tafelblad - opnieuw iemand uit haar cast een Gouden Kalf voor beste ac teur, in dit geval actrice, gaat winnen. Vanaf donderdag draait Stille nacht in de Nederlandse biosco pen. Zondag is de film nog een keer in Vlissingen te zien tijdens Film by the Sea (17.00 uur). ter de Dam optrad. Met onge kende energie en passie las ze aan de lopende band voor uit haar eigen werk. Toen na elk gedicht een applaus weer klonk, sprak ze in alle beschei denheid: „U hoeft heus niet el ke keer te klappen hoor." Het publiek, zo'n 25 man, werd bij kans lyrisch toen Moerdijk en kele haiku's in het Zeeuws reci teerde. Speciaal voor de gelegenheid maakte Moerdijk ook een ge dicht voor het festival zelf: „Wekenlang is deze stad al zwanger van gedichten/ van nieuwe zinnen, gedroomd en neergeschreven./ Menige daar van zijn echter nooit gezegd. En in tot heden toe verborgen tuinen horen vandaag/ in al die hoven gedichten soms hun eerste levensklank/ maar ook, Het kan iedereen zijn: je buur man, de bakker, je vader. Vol gens een personage uit Stille nacht schuilt zelfs in één op de zes mannen een verkrachter. Na de zoveelste brute aanranding van één van hun medestudentes is de maat vol voor Josien, Em ma, Marieke, Laura en Bonnie. Ze beginnen een eigen zoek tocht naar de dader. Als thriller opent Stille nacht sterk. De dreiging van het nach telijk, verlaten bos is voelbaar, en de verkrachting wordt op een sobere manier schokkend en ruw in beeld gebracht. Met de keuze voor maar liefst vijf vrouwelijke hoofdrolspeel sters hebben scenarist Frank Ke telaar - eerder verantwoordelijk voor het script van In Oranje - en regisseur Ineke Houtman - bekend van Madelief: Krassen in het tafelblad en Polleke - het zichzelf niet gemakkelijk ge maakt. Het kost nu eenmaal veel tijd om de psychologische lagen van een personage te ont vouwen, voor vijf is een film van anderhalf uur bij voorbaat te kort. Van de vijf studentes komen we stuk voor stuk nauwelijks iets te weten, Laura (Caro Lenssen) zit eigenlijk de hele film lang al leen bij de psychiater, waar ze in flashbacks de noodlottige af loop van de gezamenlijke speur tocht uit de doeken doet; Marie ke (Victoria Koblenko) is vrij veel tijd kwijt met het juiste merk van de riem van de dader en over zowel Josien (Josefien Hendriks) als Emma (Liesbeth Kamerling) wordt pas aan het eind en slechts in een enkele op merking iets cruciaals onthuld. Blijft over Christel Oomen, die als Bonnie eigenlijk de grootste Wethouder A. van 't Westeinde en burgemeester K. Schouwenaar hangen de was buiten in het kader van het evenement Park en Poëzie. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13