PZC Zeeland tegen Scheldeverdieping Oostburg werd Waterloo voor varkensbaron 19 Opvang zoekt adres voor afgedankte paarden zeeuwse wand tapijten 669 Dethon haalt perenoogst binnen Blessure nekt Davenport iff "'v£? Gedeputeerde: in Vlaanderen zit de winst en wij mogen ontpolderen www. nazomer testival.nl www nazomer keAtival.nl Rijbaan bij Breskens dicht Bejaarden niet naar gevangenis jubileurtS VVD wil discussie speelhal Jongens mishandelen Sassenaar Vraagtekens bij banen kassen Boete voor morsen verf zeeuwse almanak Nu al Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 11 september 2004 editie Zeeuws-Vlaanderen door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Provincie, ge meenten en waterschappen zijn tegen verdere verdieping van de Westerschelde. Er is grote onze kerheid of de ingreep zonder schade aan het natuurlijk sys teem kan. Bovendien krijgt Vlaanderen eenzijdig alle lusten en wordt Zeeland opgescheept met de lasten. Gedeputeerde M. Kramer (Pv dA, natuur en water) hoopt dat Zeeland eensgezind achter dit standpunt van het Bestuurlijk Overleg Westerschelde (BOWS) gaat staan. Niet alleen Staten, gemeenteraden en algemene ver gaderingen van waterschappen, maar ook de maatschappelijke organisaties (landbouw, natuur bescherming, visserij). In de door de PZC onthulde Ont- wikkelingsschets 2010 voor het Scheldebekken staat dat een der de verruiming van de vaargeul Advertentie 30 aug t/m 12 sept 2004 bel 0900 33 000 33 festivalhart Abdij Middelburg BRUSSELS JAZZ ORCHESTRA MET PHILIPE CATHERINE EN TOOTS THIELEMANS jazz legends za 11 sep! 21u30 Abdijplein 12,50 3oaustZml2«ept2c04 bel 0900 33 000 33 festivalhart Abdij Middelburg PAPILLON chanson, musette en Balkanmuziek zo 12 sept 15u00 Abdijplein in de Westerschelde de natuur niet schaadt. Daar is het dage lijks bestuur van het BOWS het niet mee eens. Ook niet met de verwachting dat de schade ver meden kan worden door het bag- gerzand op een slimme manier te verwerken. „We hebben kennis genomen van de onderzoeken. Er is nog zoveel onzekerheid en zoveel ge brek aan kennis, dat we niet overtuigd zijn dat verdieping zonder schade kan gebeuren", stelt Kramer. „We verwachten dat de kans op schade wel degelijk aanwezig is. Wetenschappers hebben abso luut twijfels." In de schets is ook geen enkele rekening gehou den met maatregelen als bij ver dieping tóch schade optreedt. Kramer: „Dan kom je in een compensatie-traject terecht waarover geen afspraken zijn ge maakt: hoe, waar, wanneer, wie betaalt het?" De gedeputeerde constateert dat de voor- en nadelen van een verdieping niet goed zijn ver deeld over Vlaanderen en Zee land. „Het economische voor deel voor Vlaanderen is het grootst, omdat de bereikbaar heid over water verbetert. Zee land krijgt de lasten in de vorm van moeilijke natuurontwikke ling. In Vlaanderen zit de winst en wij mogen ontpolderen." Hij vindt dat ook maatregelen nodig zijn voor betere bereik baarheid van de Zeeuwse haven gebieden Kanaalzone en Sloege- bied. Niet via het water (dat is prima in orde), maar met name spoor en wegen. Een werkgroep houdt zich daar mee bezig en Kramer pleit ervoor tegelijk met de ontwikkelingsschets ook hier over afspraken te maken. De schets gaat niet alleen over de verdieping (toegankelijk heid), ook over grotere veilig heid tegen overstromingen en herstel van de natuur. Op zich kan de gedeputeerde zich vin den in het bescheiden basispak ket dat voor de natuur is opge steld. Hij noemt het 'niet ambiti eus, wel realistisch'. Belangrijk bezwaar is echter dat er geen geld voor beschikbaar wordt ge steld. Het ontpolderen van de Hedwi- gepolder en een deel van de Pros- perpolder is vooral bedoeld om de veiligheid tegen overstromin gen in Antwerpen te vergroten. Daar heeft Kramer niks op te gen, mits er ook voordelen voor Oost-Zeeuws-Vlaanderen aan gekoppeld worden. Dan denkt hij in het bijzonder aan een pro ject om het aangenaam wonen in Zeeuws-Vlaanderen goed te scheiden van de oprukkende ha ven en industrie op de linker Schelde-oever. De gedeputeerde beklemtoont dat een beslissing over de schets niet aan Zeeland is, maar aan de Nederlandse en Vlaamse regerin gen. Daarom acht hij een eensge zind standpunt vanuit het Zeeuwse van eminent belang. BRESKENS - De hoofdrijbaan van de provinciale weg Bres kens Hoofdplaat is van dins dag 14 september tot dinsdag 5 oktober afgesloten op het gedeel te tussen Breskens en de Weste lijke Dwarsweg. Er wordt in die tijd een fietspad langs de weg aangelegd. Doorgaand ver keer wordt omgeleid via de weg Breskens/Schoondijke en de weg Schoondijke/Biervliet. Advertentie 1 aatste weekend gratis T^dndertactiviteiten_ „„w.zeeuwsmuseum.r Abdij - Middelburg (Advertentie) Jacqueline Kunst zoekt nog een thuis voor de twintigjarige hengst Arie. door Ronald Verstraten GROEDE - De onlangs opgerich te stichting Paardenopvang in Groede is dringend op zoek naar mensen bij wie ze een afge dankt paard kan onderbrengen. „Nu de winter eraan komt, wil de een na de ander zijn paard kwijt," zegt Jacqueline Kunst. De stichting werkt als landelij ke opvang voor paarden die door mensen worden afgestaan. „Het gaat meestal om wat oude re paarden, of jonge paarden met lichte gebreken. We hebben het afgelpen jaar al 24 paarden bij particulieren of kleine pen sions geplaatst. Maar op dit mo ment hebben we er nog acht en volgende week komen er zeven bijvertelt Kunst. Zij is zelf paardenliefhebster en al geruime tijd actief in de op vang van paarden. Zo ving zij vorig jaar juni het 22 jaar oude, voormalige renpaard Pandras op, dat toen sterk vermagerd de krant haalde. „Het gaat nu goed met hem. Hij is 150 kilo aange komen en loopt ergens bij Zuid- zande, in het gezelschap van twee shetlandpony's." De paarden die bij haar stich ting terechtkomen, zijn geen mishandelde of verwaarloosde paarden. Kunst: „Die komen terecht bij de plaatsingscentrale van de Dierenbescherming in Den Haag. De paarden waarvoor wij proberen te bemiddelen, wor den altijd eerst gecheckt door een dierenarts, een hoefsmid en een fysiotherapeut. Die maken een rapportage op, zodat je pre cies weet wat de conditie van het paard is. Dan weet je ook wat je wel en wat je niet meer met het paard mag doen." Het aanbod van paarden is de af gelopen tijd sterk gestegen. „Het raakt steeds bekender in de paardenwereld. Daarnaast doet zich hetzelfde voor als bij honden en katten aan het begin van de zomer. Zo vlak voor de winter willen mensen van hun paard af. Tot nu toe stonden ze voor de keuze: het slachthuis, of de handel. Maar als ze het bij ons brengen, kunnen we voor goede opvang zorgen. We heb ben verschillende stallen, onder andere in Wouw en Bergen op Zoom, maar ook in andere delen van het land." Mensen die een paard willen opvangen, worden 'adoptant', maar nooit eigenaar van het dier. „We sluiten een contract af en foto Wim Kooyman komen ieder jaar op inspectie. De dieren mogen nooit worden verkocht. Daarmee voorkomen we dat ze in de handel terechtko men", aldus Kunst. Naast mensen die paarden wil len opvangen is de stichting naarstig op zoek naar vrijwilli gers en sponsors. „De basis is er, maar we willen de stichting lan delijk maken. Daar zit veel werk in." door Cees Maas MIDDELBURG - Een bejaard echtpaar uit de gemeente Ter- neuzen is gisteren door de recht bank in Middelburg veroor deeld tot 240 uur werkstraf we gens verboden wapenbezit. Normaal staat er op de overtre- (Advertentie) p.st. 199,- nu 4 voor telefoon: 0111 456161 ding een gevangenisstraf, maar zover wilde de politierechter mr. G. van Unnik lang niet gaan. „U past niet in de gevange nis", zei hij. Onlangs trof de politie in het huis van de echtelieden, die bei den tegen de zeventig lopen, een paar oude geweren aan. De vrouw had die gekregen van haar broer, die destijds in Bel gië woonde. In België zijn dergelijke wapens toegestaan, maar niet in Neder land. Verder vond de politie nog een kapot seinpistool en een re volver. De man gebruikte die re volver weieens, zo zei hij, om rat ten te schieten. Het Openbaar Ministerie was, gezien de leeftijd van het echt paar, een beetje verlegen met de zaak en kwam daarom niet tot de reguliere strafeis van onvoor waardelijke gevangenisstraf. Daarom werd bovenop de werk straf nog een eis gelegd van twee maanden voorwaardelijke celstraf met een proeftijd van twee jaar. Die eis werd ook door de rechter overgenomen. VOGELWAARDE - Directeur C. Sponselee van Dethon in Terneuzen verruilde zijn kantoor giste ren even voor de boomgaard van fruitteler Ver- eecken in Vogelwaarde. Onder toeziend oog van de medewerkers plukte hij de honderdduizendste kilo peren. De oogst van Vereecken moet snel wor den geplukt. Daarom zijn dertig medewerkers van Dethon Direct ingezet. Dethon Direct is de jongste afdeling van Dethon Industrie in Terneu zen. Met deze afdeling speelt Dethon in op de be hoefte van het bedrijfsleven aan snelle ondersteu ning bij pieken in de werkzaamheden. Het ver- TERNEUZEN - Hoewel in het Terneuzense raadspro- gramma afspraken zijn gemaakt over speelhallen, wil WD-raadslid W. Broekhuysen het onderwerp toch weer bespreekbaar maken. Aanleiding is een idee van de uitba ter van de Sasse evenementenhal De Vlaanderen. Die wil de speelautomatenhal uit De Vlaanderen verhuizen naar het oude havenschapskantoor in Terneuzen. Maar de raadsafspraak is dat de gemeente alleen de twee bestaan de speelhallen in Axel en Sas van Gent toestaat. Ér is ge kozen voor een sterfhuisconstructie: als een hal wordt ge sloten, mag er geen nieuwe voor in de plaats komen. „Maar situaties en omstandigheden kunnen veranderen", betoogde Broekhuysen in de commissie bestuur en midde len. „Voor De Vlaanderen zou het goed zijn als de speel hal verdwijnt." G. van den Berg-van Dijk (ChristenUnie) vond echter dat de raad „moet blijven uitgaan van het programma dat is vastgesteld." Dat vond ook de PvdA. SAS VAN GENT - Een vijftigjarige man uit Sas van Gent is donderdag aan de Kerkhoflaan in zijn woonplaats mis handeld. De man was rond negen uur uur bij een pand aan de Kerkhoflaan en betrapte daar drie jongens, die rui ten hadden ingegooid. Twee renden er weg, eentje bleef staan. De man zag een van de jongens terugkeren, waarna hij een aantal klappen in het gezicht kreeg. Hij hield een gescheurde lip en een pijnlijke kaak aan het voorval over. TERNEUZEN - De dorpsraad van Westdorpe en verschil lende fracties in de Terneuzense raad plaatsen vraagte kens bij het aantal banen dat de glastuinbouw in de Ka naalzone zou opleveren. De gemeente Terneuzen rekent erop dat de geplande komst van 240 hectare kassen ruim 700 banen oplevert, met daarnaast nog eens werk voor 700 seizoenarbeiders. Het productschap voor de tuin bouw hanteert echter andere gemiddelden. Als de 700 voorziene vaste banen binnen familiebedrijven gepland zijn, dan zal het aantal tijdelijke banen uitkomen op slechts 200. Komen er in de Kanaalzone grote bedrijven die zich toeleggen op de teelt van groenten onder glas, dan zal er werk zijn voor ruim 250 seizoenarbeiders. MIDDELBURG - De economische politierechter veroor deelde gisteren een vijftigjarige Terneuzenaar tot 250 eu ro boete wegens een milieu-overtreding. Bij het schilde ren van zijn schip had zijn zoon verf gemorst in het water van het zijkanaal in Terneuzen. „Er is één druppel verf ge morst", was het verweer van de Terneuzenaar. door Emile Calon MIDDELBURG - C. van Sleu- wen kwam in 1997 als een trotse varkensbaron vanuit Veghel naar West-Zeeuws-Vlaanderen om een groot varkensbedrijf op te zetten. Daar in Oostburg vond hij echter zijn Waterloo, zo betoogde gisteren zijn advo caat A. van Beek. „Zowel emotioneel, financieel als maatschappelijk." De trotse en kapitaalkrachtige varkens- boer van enkele jaren terug is volgens Van Beek een geknakt man. Van Sleuwen was gisteren niet in staat het afsluitende pro ces, dat voor de Middelburgse rechtbank diende, bij te wonen. „Dat kan hij emotioneel echt niet aan", aldus de raadsman. Na vier jaar procederen werd Van Sleuwen, alsmede zijn be drijf en partners, vorig jaar ver oordeeld voor overproductie van mest, valsheid in geschrifte (het valselijk opmaken van leve ringsbonnen), en het niet nale ven van vergunningen (het hou den van te veel varkens in te kleine hokken). De Algemene Inspectiedienst be rekende dat Van Sleuwen door die illegale praktijken ruim vier ton heeft verdiend. Dat geld pro beert het Openbaar Ministerie nu te vorderen. Failliet Van Beek rekende de rechtbank voor dat er bij Van Sleuwen niets meer valt te halen. Tech nisch gesproken is de man, met een schuld van ruim vier mil joen euro, failliet. Het faillisse ment is echter niet aangevraagd omdat de schuldeisers beseffen dat ze daar niets mee winnen. De verschillende bedrijfslood- sen in West-Zeeuws-Vlaande ren zijn nog steeds niet ver kocht. Ze staan al twee jaar leeg en het lukt niet om ze te verko pen omdat er momenteel nauwe lijks geld valt te verdienen met het fokken van varkens. Van Sleuwen heeft nu nog een klein varkensbedrijf in Zijtaart en probeert daar zo goed en zo kwaad als het gaat iets van zijn schulden af te betalen. Cynisch merkte de advocaat op dat de vordering van justitie feitelijk best opgelegd kan worden. „Voor de uiterst erbarmelijke fi nanciële positie van mijn cliënt maakt dat niets uit." Hij voerde aan dat die claim vol komen onterecht is omdat de AID is uitgegaan van volstrekt verkeerde berekeningen. Er is volgens hem geen rekening ge houden met de grote kosten die Van Sleuwen in het begin van zijn Zeeuws-Vlaamse avontuur maakte. In de jaren daarna werd alleen maar verlies gele den als gevolg van ziektes als varkenspest, mond- en klauw zeer en mpa. Een getuige, die tot vorig j aai de administratie van Van Sleu wen deed, ondersteunde het ver weer. Ook vertelde ze dat er geen geld (op wat voor manier dan ook) is achtergehouden. Vol gens haar is alles volgens de re- De rechtbank doet over vier we ken, op 8 oktober, uitspraak. hoogt de kansen van medewerkers op een regulie re baan. De belangstelling voor deze aanpak is groot. Vele tientallen medewerkers zijn ingezet voor de kersen- en appelpluk. Anderen werken in een tuincentrum, verrichten eenmalige schoon- maakwerkzaamheden, laden en lossen vrachtwa gens, recyclen metaal en werken als afwasser in de horeca. Zowel de medewerkers als het bedrijfs leven is zeer enthousiast. Een aantal bedrijven is zelfs zodanig verrast en tevreden over de inzet van de Dethon-medewerkers, dat zij overgaan op permanente detachering. foto Wim Kooyman Robin, een jongeman uit Vlis- singen, wilde eens zien waar zijn opa en oma te Haamstee vakantie hielden. Terwijl zijn ouders en groot ouders op het terras onderaan het duin de koffie genoten, in specteerde hij de binnenruim ten van het hotel. In het res taurant werd hij een andere gaste gewaar: een bevallig da metje met bruine ogen en blonde krullen. Robin stond als aan de grond genageld. „Da's een mooi meisje!", bracht hij ademloos uit. Zijn ouders zuchtten eens diep. Want Robin is twee...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 63