Onderzoek drama Beslan Rabobank weer slachtoffer aanslag Seriemoordenaar Toelating Turkije splijt Brussel Fourniret is volgens rapport ongevaarlijk Eerherstel voor slachtoffers Franco Libanezen gedood in Bagdad Russische president Poetin laat bezwaren varen Soedan ontkent volkerenmoord in Darfoer Laatste olie uit Prestige gepompt Groenste dorp Wapenverbod VS opgeheven Zweedse trein ramt vrachtwagen Britse huurling krijgt celstraf Bier goed voor gezondheid en liefde Ommetje levert man fortuin op Solliciteren naar hoge Chinese post Leger Jemen doodt rebellenleider zaterdag 11 september 2004 D BAGDAD - Drie Libane zen, onder wie een vrouw, n zijn gisterochtend na een mislukte ontvoering dood- geschoten in de Iraakse hoofdstad Bagdad. Het zou gaan om de zaken lieden Gebrane Badine en Karim Khoury en de echt genote van de laatste. Ze zouden zijn neergeschoten toen de chauffeur van hun auto drie schutters verras te die het gezelschap wil den ontvoeren. Sinds Iraakse opstandelin gen in april zijn begonnen met het ontvoeren van bui tenlanders zijn zeker vijf tien Libanezen daarvan het slachtoffer geworden. De meesten zijn na het be ft talen van losgeld weer vrij- rj gelaten. Een van de Libane- I se gijzelaars werd in juni de keel doorgesneden. ij anp/afp door Anna Ferschtman MOSKOU - De Russische Se naat stelt een onderzoek in naar het gijzelingsdrama in Beslan. Dat liet president Poetin giste ren weten. De Federatieraad, de Russische Eerste Kamer, komt op 20 sep tember bijeen om een onder zoekscommissie te benoemen. Senaatsvoorzitter Sergei Miron- ov zei gisteren dat alle gebeurte nissen die leidden tot de trage die in Beslan moeten worden on derzocht. Poetin beloofde Miron- ov om alle instanties te instrue ren informatie ter beschikking te stellen. Vorige week sprak Poetin zich nog uit tegen een openbaar onderzoek en waar schuwde voor een politieke show. De Russische recherche heeft de identiteit vastgesteld van elf van de circa dertig terroristen die bij de gijzeling betrokken waren. De krant Vremja Novos- tej meldde gisteren dat de naam bekend is van de leider van de groep. Het zou gaan om de 32-ja- rige Roeslan Choetsjbarov, alias 'de kolonel'. De meeste informa tie komt van de enige gijzelne mer die is aangehouden en wordt ondervraagd. Alle andere terroristen zouden zijn omgeko men, hoewel het lichaam van Choetsjbarov nog niet is geïden tificeerd. Volgens Vremja Novos- tej is het niet uitgesloten dat hij is ontsnapt. Het officiële dodental van de gij zeling is gestegen tot 339. Er zijn 229 slachtoffers geïdentifi ceerd, onder wie 117 kinderen. Het jongetje dat te zien is op de video van het gijzeldrama is licht gewond. Hij overleefde twee bomexplosies. De 1 O-jari ge Georgi Farnijev kwam in beeld op de propagandavideo die de gijzelnemers maakten. Hij zat op de grond met zijn han den in zijn nek, terwijl links van hem een terrorist op een boek wijst waarin een ontstekingsme chanisme zit. Uitlevering In Moskou gingen gisteren hon derden mensen de straat op om de uitlevering te eisen van twee Tsjetsjeense leiders die politiek asiel genieten in het westen. Achmed Zakajev, een medewer ker van de gezochte rebellenlei der Maschadov, kreeg vorig jaar asiel in Groot-Brittannië. Iljas Achmedov heeft een verblijfsver gunning in de Verenigde Staten. De VS betuigden Rusland eer der deze week hun deelneming, maar ze lieten tegelijkertijd we ten dat Moskou eerst met bewijs moet komen voordat zij ver meende terroristen uitleveren. Het Russische parlement kondig de gisteren aan de zaak aan te kaarten tijdens de ontmoeting van parlementariërs van de G8, de zeven grootste industrielan den plus Rusland, dit weekeinde in Chicago. Dat is volgens de Doema nodig, omdat rebellen die verantwoordelijk zijn voor terreur in Rusland 'bescherming genieten van onze coalitiepart ners'. ANP i MADRID - De Spaanse olie maatschappij Repsol is klaar met het leegpompen van de Pres tige, bijna twee jaar na de onder gang van de olietanker voor de kust van Galicië. Dat maakte de Spaanse vice-premier De la Ve ga gisteren bekend. 'De Prestige raakte in november .2002 tijdens zwaar weer in de 'problemen. De Spaanse autori teiten besloten de beschadigde inker naar open zee te slepen. Jet schip brak in tweeën en zonk. -Grote delen van de Galicische kust werden bedekt giftige olie. Het ging omde grootste milieu- Kramp uit de Spaanse geschiede- [,nis. Het duurde maanden voor beslo- werd wat er met het wrak, ?dat op 3,8 kilometer diepte lag, ifaoest gebeuren. Spanje over woog er een betonnen sarcofaag (omheen te bouwen, maar be- isloot uiteindelijk de resterende er uit te pompen. ANP/RTR AK-LES-BAINS - De Gelderse plaats Rozendaal is gisteren in de Franse stad Aix-les-Bains uit- geroepen tot groenste dorp van Europa. In de categorie steden eindigde mschede als tweede in de inter- ïationale groencompetitie En tente Florale, Dat heeft de orga- nisatie laten weten. Nederland deed voor de acht tiende keer mee aan de wed strijd. ANP KHARTOEM - Ontheemde kinderen worden opgevan gen in het Arara-kamp in Darfoer. Soedan ontkent dat er sprake is van volkerenmoord in de in het westen van het land gelegen regio Darfoer. De Amerikaanse minis ter Powell van Buitenlandse Zaken nam donderdag de term volkerenmoord in de mond toen hij de toestand in Darfoer becommentarieerde. Waarnemers van de Afri kaanse Unie in het gebied stellen dat er duizend mensen per dag omkomen door geweld, honger en ziekten. De Soedanese minister van Buitenlandse Zaken, Ismail, be- door Pascale Thewissen BRUSSEL - Seriemoordenaar Michel Fourniret is ongevaar lijk voor zichzelf en de maat schappij. Tot die omstreden con clusie komen Belgische gerechts psychiaters. De Fransman Four niret, die in België in de gevan genis zit, heeft negen (lustmoor den op jonge vrouwen en één man bekend. „In het rapport wordt voortdu rend gezegd dat Fourniret een seriemoordenaar, een psycho paat en een manipulator is. Maar in de conclusie staat dat Fourniret ongevaarlijk is voor zichzelf en voor de maatschap- pi] reageerde de advocaat van Fourniret. L. Balleux, gisteren. Hij noemt de bevindingen in het psychiatrisch rapport 'hoogst merkwaardig'. Fourniret werd in het verleden ook al eens ver- WASHINGTON - Na tien jaar komt er maandag een einde aan het Amerikaanse verbod op de verkoop van negentien soorten ^mi-automatische wapens, o wapenwet werd in 1994 door vroegd vrijgelaten omdat hij geen gevaar zou vormen voor de maatschappij. Volgens de gerechtspsychiaters is Fourniret ook geestelijk ge zond en volledig toerekenings vatbaar. Dat houdt in dat hij zich voor de rechter zal moeten verantwoorden voor zijn daden. De raadkamer in Dinant besloot gisteren alvast zijn voorarrest met één maand te verlengen. Persrechter Ph. Morandini pro beerde gistermiddag de conclu sies van cle psychiaters te nuan ceren. Volgens hem gaat het rap port enkel in op de geestestoe stand van Fourniret 'wat niet wil zeggen dat zijn algemene toe stand niet gevaarlijk is'. Hij be nadrukte dat onderzoek naar Fourniret nog lang niet is afge rond. Zo is er nog steeds ondui delijkheid over een au pair, die Fourniret volgens zijn echtgeno te Monique Olivier in 1993 ver krachtte en vermoordde. De identiteit van dat meisje is nog niet achterhaald. Graafwerk zaamheden naar haar lichaam bij de woning van Fourniret in Sart-Custinne (bij Dinant) lever den tot nu toe niets op. Fourniret werd vorig jaar gear resteerd na de mislukte ontvoe ring van een dertienjarig meisje uit het Belgische Ciney. Pas dit jaar ging hij tot bekentenissen over. Zo gaf hij toe dat hij in 1989 de twaalfjarige Elizabeth Brichet uit Namen en de 22-jari- ge studente Jeanne-Marie Desra- mault uit Charleville-Mezieres verkrachtte en vermoordde. Hun lichamen werden in juli van dit jaar opgegraven bij kas teel Le Sautou in het Noord-Franse Donchery, dat ooit eigendom was van Fourni ret. door Hetty van Rooij en Paul Koopman BRUSSEL - De Europese Com missie is diep verdeeld over de toetreding van Turkije tot de EU. In een vertrouwelijke brief aan zijn collega's waarschuwt de Oostenrijkse eurocommissa ris Fischler tegen een snel begin van de onderhandelingen met de Turken, die moeten leiden tot toetreding. Turkije zal de EU jaarlijks 11,3 miljard aan land bouwsubsidies extra kosten, zo rekent Fischler voor. Het uitlekken van de brief heeft de Commissie in grote verlegen heid gebracht. Het dagelijks be stuur van de Unie moet op 6 ok tober rapporteren over de vraag of Turkije klaar is om met de toetredingsonderhandelingen te beginnen. Eind december ne men de EU-regeringsleiders on der Nederlands voorzitterschap op basis van dat rapport een be sluit. Een woordvoerder van de Commissie wilde gisteren niet reageren op de brief. In Brussel wordt verwacht dat de Commissie zal adviseren om te beginnen met de onderhande lingen. Tot nu toe gold commis saris Bolkestein als de enige 'dis sident'. De Nederlander vreest dat de toetreding van Turkije leidt tot 'islamisering' van Euro pa, maar hij bekritiseert ook de EU-regeringsleiders die in het verleden veel te lichtvaardig ver- KRISTIANSTAD - In Zweden zijn gisteren zeker twee mensen door een treinongeluk om het leven gekomen, onder wie de machinist. Volgens de poli tie zijn er 47 mensen gewondgeraakt. Vijf van hen zijn er ernstig aan toe. De trein met tachtig passa giers botste op het traject tussen Kristianstad en Karlskrona op een spoorwegovergang in volle vaart op een vrachtwagen. Daardoor ontspoorden twee wagons, waarvan er een op zijn kant viel. De vrachtwagenchauffeur heeft de botsing overleefd. Zweedse media meldden op basis van ooggetui genverslagen dat hij nog probeerde de overgang over te steken toen de spoorbomen al omlaag kwa men. De Zweedse politie kon deze lezing van de gebeurtenissen niet bevestigen. foto Tommy Svensson/RTR HARARE - Een rechtbank in Harare in Zimbabwe heeft de Brit Simon Mann gisteren veroordeeld tot een celstraf van zeven jaar. Hij wordt ervan beschuldigd een coup te hebben willen plegen in Equatoriaal-Guinea. Mann wordt beschouwd als de leider van een groep huur lingen die begin dit jaar een staatsgreep wilden plegen. Zoon Mark van de voormalige Britse premier Margaret Thatcher is twee weken geleden aangeklaagd wegens zijn vermeende rol in het complot. ANP/AFP BERLIJN - Een biertje per dag is goed voor de gezond heid en het liefdesleven. Dat zegt de voedingsdeskundige Manfred Wenzel uit het Oostenrijkse Graz in het Duitse mannenmagazine Matador. „Mannen mogen minstens een liter bier per dag drinken, vrouwen ongeveer een hal ve liter", aldus Wenzel. Net zoals professor Wenzel beweerde de Duitse Federatie van Bierbrouwers al in 2002 dat het drinken van bier de kans op een beroerte kan verminderen. Maar biercon sumptie heeft meer voordelen. Zo meldt Wenzel dat bier de lustgevoelens aanwakkert. Bovendien krijgen een op de drie vrouwen en een op de drie mannen door het drin ken van bier meer plezier in seks. ANP LONDEN - Een dagelijks wandelingetje met de hond lijkt een Brit een leuk geldbedrag op te leveren. Tijdens het uitlaten vond de man een 1200 jaar oude gouden pen ny en hoopt deze nu voor vele duizenden ponden te verko pen. Volgens kenners kan de munt bij een veiling zeker 120.000 pond (180.000 euro) opleveren. De penny van ruim 4 gram lag op een voetpad naast een riviertje bij de Engelse plaats Bedfordshire. Het is het eer ste gouden muntstuk dat in ruim een eeuw is ontdekt in Engeland. Het is ook de eerste munt met daarop de naam van Coenwulf, de koning die eind 8e eeuw en begin 9e eeuw over de Engelse regio Mercia heerste. ANP/RTR PEKING - Verscheidene hoge posten binnen de Chinese bestuurstop staan voortaan open voor sollicitanten. De communistische partij wil af van de praktijk dat der gelijke belangrijke baantjes binnen de partij en binnen het politieke bestuur alleen door benoemingen worden vergeven. Dat heeft het persbureau Xinhua gisteren be richt. ANP SANAA - De strijdkrachten van Jemen hebben gisteren rebellenleider Hussein Badr Eddin al Huthi gedood. De radicale moslimgeestelijke stond aan het hoofd van een opstand tegen de autoi-iteiten van het land, dat in het zui den van het Arabisch schiereiland ligt. De ministeries van Defensie en Binnenlandse Zaken be vestigden gisteren in een verklaring de uitschakeling van Al Huthi. Samen met de geestelijke werden bij de opera tie van het regeringsleger ruim twintig bewapende volge lingen gedood. Zij hielden zich schuil in een grot bij .de grens met Saoedi-Arabië. ANP/RTR/AFP/DPA schuldigde de Amerikaanse regering ervan 'het humani taire probleem' in Darfoer voor eigen politieke doelein den te misbruiken. De regering-Bush zou Afro-Ameri- kaanse stemmen willen winnen bij de presidentsverkie zingen. foto Antony Njuguna/RTR wachtingen hebben gewekt. De voor de uitbreiding van de EU verantwoordelijke Duitse com missaris Verheugen veroordeel de eerder deze week het Turkse voornemen om overspel weer wettelijk strafbaar te maken. „Europese landen kunnen dit op vatten als het opnemen van isla mitische regels in de Turkse wet", waarschuwde hij. Uit de vertrouwelijke brief aan zijn col lega's blijkt dat Fischler twijfelt aan de houdbaarheid van de de mocratische hervormingen en vreest dat Turkije op den duur geregeerd zal worden volgens de islamitische wetten. In de discussie over de toetre ding staat de vraag centraal of Turkije een volwassen democra tie is die de mensenrechten res pecteert; maar op de achter grond spelen ook het islamiti sche karakter en de omvang van het land (70 miljoen inwoners) een rol. Bovendien confronteert hij de Commissie met het feit dat de publieke opinie in Euro pa tegen het Turkse lidmaat schap is. WD-fractievoorzitter Van Aart- sen wil een volksraadpleging houden over de toetreding van Turkije tot de EU. Hij kwam gis teren met dit voorstel, een week na de breuk met het dissidente Kamerlid Wilders. Die had zich binnen de WD volgens Van Aartsen onmogelijk gemaakt met het standpunt dat Turkije 'nooit' lid van de EU mag wor den. De oproep tot het houden van een referendum werd gisteren met veel scepsis onthaald,. CDA-premier Balkenende wees er gisteren op dat Van Aartsen als oud-minister van Buiten landse Zaken in 1999 zelf mede besloot dat Turkije erkend wordt als volwaardig kandi daat-lid. „Sindsdien is de vraag of we voor of tegen Turkije zijn, niet meer aan de orde." GPD door Step Vaessen JAKARTA - Het begon als een gewone werkdag. Anton Niles- sen zat achter zijn bureau, vlak bij het raam. Toen opeens: een lichtflits en een enorme klap. „De ruiten veranderden in dui zenden kleine splinters die met grote kracht naar binnen wer den geblazen." De Utrechtenaar is hoofd risico management van de Rabobank in Indonesië. Voor de tweede keer in een jaar tijd is de bank slachtoffer van een terreuraan slag in Jakarta. Plaza 89, het kantoorgebouw waar de Rabo bank zetelt, ligt pal tegenover de Australische ambassade. Het enorme glazen pand is ernstiger beschadigd dan het eigenlijke doelwit van de aanslag. Op 5 augustus vorig jaar kwam de toenmalige directeur van de Rabobank in Indonesië, Hans Winkelmolen, om bij de aanslag op het Marriott-hotel in Ja karta. Winkelmolens werktijd in Indonesië zat er toen juist op. Met zijn opvolger, de Canadees Tony Costa, zat hij te lunchen in het hotel toen een autobom de hele voorgevel en een deel van het restaurant verwoestte. Win kelmolen was op slag dood, Cos ta raakte zwaar gewond. Tony Costa was ook betrokken bij de aanslag van deze week. „Hij stond rechtop in zijn kan toor en werd door de klap tegen de grond geblazen", vertelt An ton Nilessen. „Glassplinters vlo gen in het rond en stukken pla fondplaten kwamen naar bene den. Het licht in het hele ge bouw viel uit. We probeerden ;zo snel mogelijk naar buiten te ko men. Van de negende verdieping met de trap naar beneden. Er was grote paniek. We dachten dat het gebouw elk moment kon instorten. Ik riep iedereen op om rustig te blijven. Het ging tergend langzaam. Gewonden moesten gedragen worden. Ik zag een man wiens mond door het glas helemaal was weggesne den." De lobby van de kantoorkolos lag vol met puin. Nilessens kle ren waren gescheurd, overal zag hij bloed. Volgens Nilessen heb ben de medewerkers van de Ra bobank veel geluk gehad. Als de ruiten niet versplinterd waren en grote stukken glas naar bin nen waren gevlogen, dan waren er zeker doden gevallen. „Het is ongelooflijk dat je twee keer slachtoffer wordt van een aan slag", vertelt Nilessen. „Onze In donesische medewerkers zijn er van overtuigd dat er een vloek rust op de bank." GPD van onze redactie buitenland MADRID - De Spaanse rege ring heeft gisteren de oprich ting van een speciale ministe riële commissie aangekon digd die de Republikeinse slachtoffers van de Spaanse Burgeroorlog (1936-1939) en het daaropvolgende regime van de dictator Franco in ere zal herstellen. De commissie onderzoekt de mogelijkheden om de slachtof fers en/of hun nabestaanden 'moreel en juridisch' te com penseren, zei plaatsvervan gend premier De la Vega. Vol gens haar is de oprichting van de commissie door de so cialistische regering van pre mier Zapatero het resultaat van een initiatiefvoorstel van het parlement. Het voorstel werd in juni door alle par tijen ondertekend, met uitzon dering van de Conservatieven die tot vijf maanden geleden nog aan de macht waren in Spanje. Het besluit om de slachtoffers van het Franco-regime te re habiliteren betekent een breuk met het verleden. Na Franco's dood in 1975 werd de democratie in Spanje her ingevoerd en bleef voor veel Spanjaarden het verleden ta boe. ANP/ AFP/DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5