Gemeente pakt illegale bouw aan PZC Eerbetoon aan gefusilleerden Middelburgse wil inzage strafdossier ex ,13 Huurder Zonnemairse landbouw schuur graaft gaten zonder vergunning MODESHOW 14 september Bieb Tholen ziet toekomst somber in Bromfietser rijdt jongen aan Omroep Tholen krijgt tv-zender Goetfoud.nl valt niet in de prijzen Handtas gestolen van fietsstuur Jongens mishandelen Sassenaar Man geslagen en geschopt Opvang zoekt adres voor afgedankte paarden Alzheimercafé Workshop sushi maken zaterdag 11 september 2004 ifrnr Marcel Modde gONNEMAIRE - De gemeente Schouwen-Duiveland onder kent opnieuw actie tegen de huurder van een landbouw- schuur aan de Veerdijk bij Zon- uemairc. Andermaal is geconsta teerd dat er zonder vergunning wordt gebouwd. Ilct meest re- tent gegraven gat in de grond moet direct worden dichtge- fooid. zo eist de gemeente in een brief. Rondom de schuur zijn meerde re gaten gegraven. Ook is er een schutting gezet en staan er oude voertuigen gestald. De schuur wordt gehuurd door de Recreatief Agrarische Ge meenschap, met als doel op het terrein een thematuin aan te leg gen, aldus wethouder R. van der Wekken. De zelfde schuur werd juni vo rig jaar door de politie ont ruimd. Het pand deed dienst als (illegaal) motorclubhuis van de Lnnr Frank de Klerk den haag - Een inwoonster van Middelburg heeft gisteren in een kort geding inzage geëist in het strafdossier van haar ex-man. De vrouw deed vier jaar geleden aangifte tegen de ex-man vanwege ontucht met een aantal van hun tien kinde ren. Te officier van justitie besloot vorig jaar echter van vervolging af te zien na inschakeling van de zogeheten expertise-commis sie, bestaande uit psychologen en rechercheurs. Deze commis sie, met bekende namen als pro fessor Bullens en Van Koppen, stelde na bestudering van de ver horen van de minderjarige kin deren dat het seksueel misbruik "niet met zekerheid vast te stel len was. De Middelburgse was het niet eens met de keuze van het Open- ar Ministerie. Ze besloot om een beklagprocedure bij het Haagse gerechtshof vervolging af te dwingen. Dit beklag wordt op 3 november van dit jaar be handeld. De vrouw wil vervol ging om in de strafzaak namens haar minderjarige kinderen een schadeclaim in te dienen. advocaat R. Korver heeft _e gehad in het dossier en zet zijn vraagtekens bij de bevin- (Advertentie) 20.00 uur toegang gratis locatie: Hotel de Nieuwe Doelen uitsluitend na reservering Eszeth Mode Loskade 9, Middelburg 0118-623246 eszeth@zeelandnet.nl www.eszethmode.nl i redactie schouwen-duiveland I Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 6ma.il: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet «leemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Eax: (0113)315669 E-mail; redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl B«orgklachten: 0800-0231231 °P maandag 1/m vrijdag ge durende de openingstijden: Wardags tot 12.00 uur dingen van de expertise-commis sie. Hij wil graag andere deskun digen naar de verhoren laten kij ken. Het gerechtshof weigert de advocaat echter een kopie van het rapport ter beschikking te stellen. De wet zou slechts inza ge regelen. Het Haagse gerechtshof heeft contact opgenomen met andere gerechtshoven en vernomen dat deze dezelfde methode hanteren bij inzage. Voorzitter van de beklagkamer mevrouw mr. R. Noordam zei het vreemd te vinden dat over een beklagprocedure een kort ge ding wordt gevoerd, zeker nu in zage van het dossier mogelijk is. Advocaat Korver noemde het op zijn beurt vreemd dat hem af schriften worden geweigerd ter wijl hij wel het complete dossier met de hand mag overschrijven. Landsadvocaat W. Heemskerk zag het echter als misbruik van recht om dagenlang uit een dos sier te gaan overschrijven. Uitspraak volgt op 21 septem ber. Support Club Zeeland van de Big Red Machine uit Rotterdam. Deze groepering is direct ver bonden aan de Heli's Angels Holland. De gemeente greep toen in, omdat de schuur zonder enige vergunning tevens was ver bouwd tot woonruimte. Bij de ontruiming werden uit voorzorg 35 politiemensen ingezet. Van der Wekken heeft geen indi catie dat de schuur weer wordt bewoond, noch dat er banden zijn met een motorclub. Thematuinen „We hebben thans te maken met een organisatie die er thematui nen wil aanleggen. We hebben een bedrijfsplan gekregen waar in de plannen uit de doeken wor den gedaan. Op basis daarvan zijn vergunningen aangevraagd. Zo lang die niet zijn verstrekt, mag daar nog niks worden ge bouwd of worden ontgraven. Dat speelt nu. In het voorjaar hebben we samen de afspraak gemaakt dat er geen werkzaam heden meer zouden worden uit gevoerd. Nu is er toch weer een diep gat gegraven, waarschijn lijk voor een vijver, en dat moet dus dicht." Bedrijfsplan De wethouder betwijfelt of het bedrijfsplan kans van slagen heeft. De schuur staat pal naast een gevoelig natuurgebied, Lil- lo. In dat verband worden activi teiten in de bufferzone nauwlet tend bewaakt, aldus Van der Wekken. „Wanneer er iets wordt gebouwd of gaten worden gegraven, kan dat schade toe brengen aan het omliggende ter rein. Dat willen we zien te voor komen." Wordt de vergunning inderdaad geweigerd, dan moeten de werk zaamheden ongedaan worden gemaakt. De gemeente Schouwen-Duiveland onderneemt opnieuw actie tegen de huurder van een landbouw- schuur aan de Veerdijk bij Zonnemaire omdat er zonder vergunning wordt gebouwd. foto Dirk-Jan Gjeltema door Freek Janssen SINT-MAARTENSDIJK - De bi bliotheek in Tholen zit in zwaar weer. Wegens geldgebrek komt na 1 januari waarschijnlijk de bibliobus niet meer in Scherpe- nisse en verdwijnt de uitleen- post in het dorpshuis in Oud- Vossemeer. In het ongunstigste geval blijft zelfs alleen de vesti ging in Tholen-stad open. Een aantal maanden geleden leek het nog alsof de Thoolse bieb geen averij zou oplopen door de bezuinigingen. Het be stuur van de bibliotheek zegt echter bij lange na niet genoeg te hebben aan de toegezegde 550.000 euro subsidie voor 2005. Om de huidige situatie in stand te houden, zou bijna een ton extra per jaar nodig zijn. Zon der dat geld kan het bestuur de bibliobussen in Stavenisse en Scherpenisse niet meer betalen en staan ook de uitleenposten in Oud-Vossemeer, Poortvliet en Sint Philipsland op de tocht. Vanwege de hoge huisvestings kosten vrezen de bestuursleden zelfs voor de toekomst van de fi lialen in Sint-Maartensdijk en Sint-Annaland. Wethouder M. Velthuis vraagt de gemeente raad nu te overwegen of ze toch nog wat extra geld wil steken in de bibliotheek. Ze stelt voor de bibliobus alleen af te schaffen in Scherpenisse, de bewoners kunnen dan gebruik maken van de bibliotheek in Sint-Maartens dijk. De bibliobus in Stavenisse wil ze graag houden, omdat daar veel gebruik van wordt ge maakt. Ook wil Velthuis geld be sparen door geen nieuwe uitleen- post op te nemen in de nieuw bouw van dorpshuis De Vossen- kuil in Oud-Vossemeer. Het betonnen kruis, dat in 1979 in de plaats kwam van het kleine, houten kruis dat tot dan toe aan de geëxecuteerde Zeeuwen herinnerde. foto Ruben Oreel door Ron Maqnée BIGGEKERKE - Vandaag exact zestig jaar geleden vonden zes verzetsstrijders de dood in de duinen bij Biggekerke. Met de zee in de rug, de armen geboeid, werden de mannen geëxecuteerd. Een groot betonnen kruis in de duinen me moreert sinds een kwart eeuw de sterf plek van de slachtoffers. Maar ook zon der herdenkingsteken staat de geschie denis van de zes mannen in het collectie ve geheugen van de Biggekerkenaren ge- grift. Vader A. en zoon Y. de Colvenaer en A. Pierets uit het Belgische Zelzate. A. Die- leman uit Wissenkerke en de Middelbur gers W. Niesthoven en J. van der Wey. Allen stierven zij in de nadagen van de oorlog, toen de bevrijding zo dichtbij was. Op een klein bordje aan de Valke- nisseweg staan de namen van de man nen te lezen. Wie recht voor het bord gaat staan, en er overheen heenkijkt, ziet ver weg in de duinen het grote be tonnen kruis dat de plek van de fusilla de markeert. Alle zes kwamen om vanwege verzetsda den. De Belgen hadden hun garage be schikbaar gesteld voor Engelse en Ame rikaanse piloten die terug moesten naar Engeland. In totaal werden 47 vliegers geholpen. Tijdens een overval op 7 sep tember 1944 werden de mannen ingere kend en naar Walcheren overgebracht. De Noord-Bevelander Dieleman en de Middelburger Niesthoven moesten boe ten omdat ze sabotage-acties hadden verricht. Allen stonden op 11 september 1944 in de Biggekerkse duinen voor het vuurpe loton. In de PZC van 16 januari 1946 werd de dood van de mannen gerecon strueerd. „Zij vonden den dood, staan de met den rug naar de zee, de handen geboeid op den rug." Waarschijnlijk is het zesde slachtoffer dat in de duinen bij Biggekerke werd ge vonden, later gefusilleerd. De Middel burger J. van der Wey ging op 11 sep tember met zijn maat T. Janse een kijk je nemen bij de Sloedam. Door de steeds overscherende vliegtuigen moes ten ze vluchten naar een Duitse loop graaf. Ze volgden het gangenstelsel en aan het eind vonden ze een grote voor- aad wapens. Ze namen wapens mee en verborgen die in een holle wilg. Een zo geheten Feldgendarme, een soort politie agent, had het tweetal gesnapt en aange houden. Bij de arrestatie schoot hij Jan- se in de buik. De laatste werd naar het Gasthuis in Middelburg overgebracht. De behandelend geneesheer wist zijn herstel te rekken tot aan de bevrijding. Van der Wey vond een week na de arres tatie, rond 18 september, de dood op de zelfde plek waar eerder de andere vijf terecht waren gesteld. Onopgemerkt Opvallend genoeg bleef de executie van het zestal in Biggekerke lange tijd onop gemerkt. „Je wist niks", vertelt J. Wijk- huys, die destijds aan de voet van de duinen in Groot-Valkenisse woonde. „Je mocht 's avonds ook niet in de dui nen komen." En zij is niet de enige in Biggekerke, blijkt uit het relaas van een dorpsgenoot: „We wisten niets van de terechtstelling af. Op een aanplakbiljet lazen we dat er een aantal mannen te rechtgesteld zou worden, maar dat het hier gebeurde, was ons onbekend", ver telde de Big'gekerkenaar P. Schreij en- berg vijf jaar geleden in de PZC. „Ik her inner me dat toen het graf eenmaal ge vonden was, mensen echt verbaasd wa ren." Dat de lichamen werden gevonden was te danken aan Jan Rebeczky. Deze Pool had gedurende de oorlog verplicht in het Duitse leger gediend. Na de oorlog bevond hij zich in Engeland. Na lang aandringen van Nederlandse zijde - Re beczky was bang om naar Walcheren te rug te keren; hij had immers gediend in het Duitse leger - kwam de Pool naar Nederland toe. Op 14 januari 1946 werd een begin ge maakt met het opgaven van de lijken. „Voorloopige onderzoekingen hebben namelijk uitgewezen dat hier personen begraven liggen", schreef de PZC. Het bleek niet eenvoudig om de lichamen van de mannen te vinden. „Er waren in die tijd allemaal zandverstuivingen ge weest, ook vanwege de bouw van bun kers", vertelt Wijkhuys. Na een dag zoe ken werden de lichamen gevonden. Vijf konden direct door de aanwezige fami lie worden geïdentificeerd. Een dag la ter gold dat voor het lichaam van J. van der Wey. Tientallen jaren werden de verzetsstrij ders geëerd door een klein, houten kruis. Totdat eind jaren zeventig het ini tiatief werd genomen om een groot, be tonnen kruis in de duinen te planten. Tien brandweerlieden waren er in 1979 voor nodig om het drie meter hoge, 170 kilo zware gevaarte naar de duintop te tillen. En sindsdien prijkt dit kruis hoog aan de duinen, als een onontkoom bare hommage aan zes verzetsstrijders die met vrijheid in zicht hun leven verlo ren. KERKWERVE - Op het fietspad naast de N59 bij Kerk- werve is gisteren omstreeks 07.40 uur een 13-jarige jon gen uit de gemeente Schouwen-Duiveland gewond ge raakt toen hij door een bromfietser werd aangereden. De jongen fietste over het fietspad toen hij werd inge haald door een onbekende bromfietser. Toen deze na het inhalen naar rechts ging kwam hij tegen de arm van de fietser, die daarbij ten val kwam. De jongen werd met een gekneusde arm per ambulance overgebracht naar het zie kenhuis. De bromfietser is doorgereden. THOLEN - Omroep Tholen krijgt binnenkort een eigen te levisiekanaal. De lokale zender gaat 24 uur per dag tekst uitzenden op het Thoolse kabelnet, met onder meer het nieuws, sportberichten en gemeentelijke informatie. VLISSINGEN - De website Goetfoud.nl heeft niet gewon nen bij de Nederlandse designprijzen 2004. De site was ge nomineerd in de categorie Interaction design. De elektro nische aangifte van de belastingdienst ging er met de eer vandoor. Goetfoud.nl is een site waarop het thema mis handeling en agressie op een spéels-pedagogische manier aan jongeren wordt gepresenteerd. Het is een initiatief van Stichting Blijf van m'n Lijf Zeeland en de Biblio theek Vlissingen. De illustraties zijn gemaakt door Vlis- singer Wim Hofman. MIDDELBURG - Een 31-jarige Middelburgse is gisteren omstreeks 18.00 uur bestolen. De vrouw had haar fiets een ogenblik onbeheerd achtergelaten bij de supermarkt op de Pottenbakkerssingel in haar woonplaats. Aan het stuur hing haar handtas, waarin een gsm en persoonlijk papieren zaten. Toen ze terugkeerde, was de tas verdwe nen. SAS VAN GENT - Een vijftigjarige man uit Sas van Gent is afgelopen donderdag aan de Kerkhof laan in zijn woon plaats mishandeld door drie jongens. De man was om on geveer 21.00 uur bij een pand aan de Kerkhoflaan en be trapte daar de jongens, die ruiten hadden ingegooid van het pand. Twee renden er weg nadat ze betrapt waren, eentje bleef echter staan. De man zag dat een van de jon gens terugkeerde naar zijn kompaan en zag ze met elkaar overleggen. Vervolgens kreeg de vijftigjarige Sassenaar klappen in het gezicht. Hij hield een gescheurde lip en een pijnlijke kaak aan het voorval over. MIDDELBURG - Een 50-jarige inwoner van Middelburg- is gisteren omstreeks 19.45 uur in een horecagelegenheid op de Varkensmarkt in zijn woonplaats door enkele onbe kende mannen zonder reden in zijn gezicht gestompt en geschopt. De man liep een gekneusde neus op en heeft aangifte gedaan van mishandeling. door Ronald Verstraten GROEDE - De onlangs opgerich te stichting Paardenopvang in Groede is dringend op zoek naar mensen bij wie ze een afge dankt paard kan onderbrengen. „Nu de winter eraan komt, wil de een na de ander zijn paard kwijt," zegt Jacqueline Kunst. De stichting werkt als landelij ke opvang voor paarden die door mensen worden afgestaan. „Het gaat meestal om wat oude re paarden, of jonge paarden met lichte gebreken. We hebben het af gelpen jaar al 24 paarden bij particulieren of kleine pen sions geplaatst. Maar op dit mo ment hebben we er nog acht en volgende week komen er nog ze ven bij", vertelt Kunst. Zij is zelf paardenliefhebster en al geruime tijd actief in de op vang van paarden. Zo ving zij vorig jaar juni het 22 jaar oude, voormalige renpaard Pandras op, dat toen sterk vermagerd de krant haalde. „Het gaat nu goed met hem. Hij is 150 kilo aangekomen en loopt ergens bij Zuidzande, in het ge zelschap van twee Shetland po ny's," aldus Kunst. Rapportage Bij de paarden die bij haar stich ting terechtkomen, gaat echter het niet om mishandelde of ver waarloosde paarden. Kunst: „Die komen terecht bij de plaatsingscentrale van de Dierenbescherming in Den Haag. De paarden waarvoor wij met onze stichting proberen te bemiddelen, worden altijd eerst gecheckt door een dierenarts, een hoefsmid en een fysiothera peut. Die maken een rapportage op, zodat je precies, weet wat de conditie van het paard is. Dan weet je ook wat je wel en wat je niet meer met het paard mag doen." BROUWERSHAVEN - In Poor tershof wordt op 25 september een Alzheimercafé gehouden. Jannie Schilperoort kijkt terug op haar jeugd in Brouwersha ven. Resi Botteram (Allévo) geeft uitleg over de werking van het geheugen. Het Alzheimercafé is bedoeld voor mensen met dementie, hun partners, familieleden en vrien den. De middag begint om 14.00 Het aanbod van paarden bij de stichting is de afgelopen tijd sterk gestegen. „liet raakt steeds bekender in de paarden- wereld. Daarnaast heb je hetzelf de als bij honden en katten aan het begin van de zomer. Zo vlak voor de winter, willen mensen van hun paarden af. Tot nu toe stonden ze voor de keuze: het slachthuis, of de handel. Maal ais ze het bij ons brengen, kun nen we voor goede opvang zor gen. We hebben verschillende stallen, onder andere in Wouw en in Bergen op Zoom, maar ook in andere delen van het land." Mensen die een paard willen op vangen, worden 'adoptant', maar nooit eigenaar van het dier. „We sluiten een contract af en komen ieder jaar op inspectie. De dieren mogen nooit worden verkocht. Daarmee voorkomen we dat ze in de handel terechtko men", aldus Kunst. Naast mensen die paarden wil len opvangen is de stichting naarstig op zoek naar vrijwilli gers en sponsors. WESTENSCHOUWEN - In het restaurant van Sportcentrum Westerschouwen wordt op 16 september een workshop sushi maken gehouden. Deze Japanse eenhapsgerechtjes bestaan uit verse stukjes rauwe vis, verschillende soorten groen ten en speciale sushirijst. Het bereiden van sushi is een kunst waarvan de basis op een avond is te leren. Om de echte kneepjes van het vak te leren, is echter meerdere jaren ervaring nodig. Na de workshop hebben de deelnemers voldoende kennis om thuis verder te oefenen. Ze leren er verschillende trucs om geslaagde, mooie en smakelijke hapjes te maken. De deelnemers krijgen alle verse groenten, vis en rijst voorgeschoteld evenals het benodigde gerei als bamboe matje en stokjes. Op deze avond zal ook het een en ander worden verteld over de geschiedenis, achtergronden en andere we tenswaardigheden rond de sus hi. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij Sportcentrum Westerschouwen, telefoon 0111-652351.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 59