ïrwsj orgen over jeugdhulpverlening Leef je droom of droom je leven Staten staan achter uitgangspunten van Omgevingsplan Katoen Natie investeert 800 miljoen in Waaslandhaven gedeputeerde Van Heukelom ontkent bestaan lange wachtlijsten Havenschap bestrijdt cijfers luchtvervuiling Geen straf voor het houden van jonge fazanten Reorganisatie Dow op schema Dodelijk ongeval Oude Tonge Personeel Verbrugge staakt Boete voor overtreding horecawet zaterdag 11 september 2004 V\HKÏU*|P l £*FTHB COR DE JONGE onf\A/riut Bareman rvjüREN - Het stuwadoorsbe- 1 Katoen Natie heeft een me- Ëivestering aangekondigd i de linker Scheldeoever. U bedrijf investeert 50 mil- in euro in een kantorencom- s maar een veelvoud van dat - zo'n 750 miljoen - in Öense magazijnen. Het project is door topman F. Huts van Katoen Natie (ook ex ploitant van de Zeeland Contai ner Terminal en een deel van het logistiek park Braakman) ge presenteerd als Loghidden City. Eerder dit jaar kondigde Huts al een investering op de linkeroe ver in het Waasland aan, die zo'n duizend nieuwe banen zou opleveren en daarnaast eenzelf de aantal bij dienstverlenende bedrijven. De eerste klant voor het kanto rencomplex heeft zich al aange diend: chemiebedrijf Du Pont. Katoen Natie verwierf de 210 hectare grond in het gebied van de Waaslandhaven, vlakbij de Liefkenshoektunnel, in vier jaar tijd. Eerst werd 110 hectare overgenomen van Kallo Indus tries, eerder dit jaar kwam daar nog eens 100 hectare bij van het chemieconcern Bayer. Katoen Natie bouwt niet alleen kanto ren en magazijnen, maar legt ook een binnenvaartkade aan en een spoorwegterminal. Het kan torencomplex heeft de naam Burcht Singelberg meegekre gen, een verwijzing naar het kas teel waar in 1585 de overgave van de stad Antwerpen werd ge tekend. En dat kan worden be schouwd als een vingerwijzing van Huts naar de havenbestuur ders, die hem bij de uitgifte van kaderuimte en terminals aan het nieuwe Deurganckdok, vlak bij, passeerden. Ze gaven de voorkeur aan Hesse-Noord Na tie en P O. TERNEUZEN - Er wordt wel erg makkelijk gegoocheld met cijfers en getallen over luchtver vuiling door containerschepen. Daardoor klopt de vergelijking lussen de uitstoot van schepen en van vrachtauto's totaal niet. Dit stelt directeur J. van dei- Hart van havenschap Zeeland Seaports, in een reactie op bewe ringen van de lobbygroep Zee land Anders. Woordvoerder H. van Rees becijferde van de laat ste dat de uitstoot aan zwaveldi oxidevan een afgemeerd contai nerschip gelijk is aan die van on geveer 30.000 vrachtauto's. Waarschijnlijk heeft men zich in de komma vergist, vermoedt Van der Hart. „Bovendien, 30,000 vrachtauto's an 20 me ter komt neer op een colonne van 600 kilometer. Die zou dan inéén uur evenveel uitstoten als een aan de kade stilliggend con tainerschip met draaiende gene ratoren. Dat lijkt me met een nuchter verstand gekeken nogal erg overdreven." Zijn rekensom komt anders uit. De norm voor zwavel in de witte diesel die het wegvervoer ge bruikt, is niet 0,001 procent (zo- a's Zeeland Anders hanteert), maar 0,0093, ofwel 0,01 procent. Dan levert de vergelijking geen 30.00 0 maar 3000 vrachtauto's °P- Van der Hart merkt op dat voor schepen op de Noordzee een zwavelgehalte in de brand stof van 1,5 procent van kracht wordt. In de Westerschelde ligt dat volgens hem nu al veel la- 8er, omdat de schepen om motor- technische redenen dan geen Ware olie kunnen gebruiken. Hlï zegt dat het gaat om 0,2 pro- dent, „Dat wordt in 2008 gehal veerd tot 0,1 procent." Hij on derstreept dat tegen de tijd dat een Westerschelde Container terminal in gebruik komt, de voorschriften voor gebruik van Ware dieselolie door container- knepen meer dan aanzienlijk *j)n aangescherpt. de Bruin die namens Zeeland ™ders de becijferingen maak- ■e. bestrijdt de zienswijze van «et havenschap. Hij zegt dat de vergelijking met 30.000 vracht auto's niet letterlijk moet wor- en genomen. „Plet is bedoeld °m aan te geven hoeveel meer tfervuilender containerschepen ^jn. De Bruin houdt overeind at |n 2008 de brandstof voor |achtauto's praktisch zwavel- nj (0,001 procent) moet zijn. fcnr Ben Jansen IdDELBURG - De PvdA in V Staten van Zeeland is be zorgd over de gang van zaken innen de jeugdhulpverlening «Zeeland. In de Statencommis- sociale en bestuurlijke zaken i E. Hageman van de dA-fractie gisteren dat het he- middenkader van de jeugd- lpinstelling stichting Agogi- i ie Zorgcentra Zeeland (AZZ) j s gevolg een reorganisatie is gestapt of ziek thuis zit. j ageman maakte zich daar des j( meer zorgen over omdat de ge- ddelde wachttijd voor behan- iling in het kader van jeugd- ilp volgens zijn zeggen veertig eken bedraagt. Hij vertelde at een van de huizen van AZZ er negen behandelplaatsen be- - hikt en dat er tien jongeren op de wachtlijst staan. Hageman: |fetis heel goed mogelijk dat ie mand die als zestienjarige er nbartoe wordt verwezen, pas op •leeftijd van achttien jaar aan [beurt komt. En dan valt zo'n lënt niet meer onder jeugd zorg." Gedeputeerde G. van Heukelom ontkende dat de wachtlijstpro blematiek binnen de jeugdzorg in Zeeland de omvang heeft die Hageman schetste. Volgens hem zijn de door het Statenlid ge noemde cijfers gebaseerd op met recente gegevens, waarin dubbeltellingen zijn verwerkt. Onrust Dat de reorganisatie bij AZZ ge paard gaat met met onrust bij de medewerkers, wilde hij niet intkennen. „Maar dat heb je nu ienmaal met dit soort proces sen", voegde hij eraan toe. Naar aanleiding van de problemen die hij signaleerde, stelde Hage man voor dat de commissie zich rechtstreeks gaat verdiepen in de jeugdzorg door zelf met mede werkers te gaan praten en de in formatieverstrekking niet uit sluitend via het ambtelijk appa raat van de provincie te laten lo pen. Zo'n gesprek hoeft wat Hage man betreft niet beperkt te blij ven tot AZZ. Ook vertegenwoor digers van Bureau Jeugdzorg, Gezinsvoogdij, jeugdafdeling It- haka van centrum voor geeste lijke gezondheidszorg Emergis en het algemeen maatschappe lijk werk kunnen er bij worden betrokken. Dat voorstel kreeg voldoende steun, maar er wer den ook enkele kanttekeningen bij gemaakt. Zo merkten G. Roe land (SGP), F, Babijn (CDA), J. van Oosten (CU) en A. Luijben op dat voorkomen moet worden dat de Statencommissie zich dringt tussen management en medewerkers van een instelling die in een reorganisatieproces verwikkeld is. Daarom werd het raadzaam geacht niet alleen met medewerkers te praten maar ook met bestuur, directie en on dernemingsraad. Het is ook op passen dat de bemoeienis geen verwachtingen wekt. Van Heu kelom: „Natuurlijk kan het be ter, maar als alles zou moeten worden uitgevoerd zoals AZZ zou willen, kunnen we nog wel 4 miljoen euro extra uittrekken." Bestuurslid J. Goovers van AZZ verklaarde desgevraagd dat er geen sprake van is dat veel me dewerkers van de instelling ziek thuis zitten. Het erkende dat de reorganisatie tot bezorgdheid en onrust onder personeelsleden leidt, maar dat achtte hij 'bijna onvermijdelijk' bij zo'n proces. Volgens Goovers komt de dienst verlening van AZZ er in elk ge val niet door in de knel. Martin Loeve schreef het boek Change maker: „Als ]e iets wilt bereiken kun je niet stil blijven zitten." door Melita Lantinq NOORDWELLE - Leven is veranderen, stelt Martin Loeve uit Noordwelle. Dat kan gewild of ongewild zijn. Voor ieder een die tijdens een veranderingsproces de touwtjes zelf in handen wil hebben, heeft hij het boek Change maker geschre ven. „Je leeft je droom of je droomt je leven", zegt Loeve. „Ik vind het zo jammer van al die mensen die hun hele leven dromen over de dingen die ze willen doen als ze met pensioen zijn. Als je iets wilt berei ken op het persoonlijke of het zakelijke vlak, kun je niet stil blijven zitten. Je moet zelf in beweging komen en blij ven." Hij heeft zelf, twee jaar geleden, ook het roer omgegooid. „We hadden een prachtig nieuw huis, maar het was het toch niet helemaal. We hebben de boel verkocht en zijn op een boerderij in Zee land gaan wonen." Martin Loeve begeleidt bedrijven en or ganisaties met kleine veranderingsproces sen. Hij noemt zichzelf change maker, vrij vertaald verandering-maker. „Maar die vertaling dekt de lading eigenlijk niet, daarom gebruik ik liever de Engelse term. Want change is meer dan alleen ver andering." Het boek is het vervolg op zijn proefschrift en bedoeld voor bedrij ven, organisaties en studenten. Het is een praktische handleiding om zelf verande ringen door te voeren. Loeve heeft een theorie ontwikkeld voor veranderingsprocessen. Aan de hand van een flink aantal stappen wordt de huidi ge situatie geanalyseerd, het doel be paald en de 'route' bedacht om bij het doel te komen. „De kernvraag is: moet er wat veranderen? Als het antwoord nee is, ben je snel klaar." Keukentafel De WV Schouwen-Duiveland kreeg de ze vraag ook voorgelegd toen de organisa tie op sterven na dood was. „Dat was een pro deo-klusje dat zich vooral hier aan de keukentafel heeft afge speeld. Ik heb één vraag gesteld: willen jullie wel een WV of willen jullie geen WV? Als jullie wel een WV willen, gaan we een plan maken. Is het antwoord nee, dan kunnen we snel een biertje drinken. Het antwoord was ja en we zijn aan de foto Dirk-Jan Gjeltema slag gegaan." Loeve werkt met 'vaarkaar ten', waarop de route wordt uitgezet die moet worden gevaren om het doel te be reiken. „Net als op zee, waar met passer en lineaal de route werd uitgezet." Loeve is er tijdens zijn studie meer en meer achter gekomen dat veranderen heel veel te maken heeft met de betrok ken mensen. „Mensen willen niet veran derd wórden, maar willen het zelf doen." Hij vindt dat veranderingsprocessen vooral kleinschalig moeten worden door gevoerd, met kleine groepen mensen. Vol gens hem is de kans op succes dan het grootst. De change maker, het managen van persoon lijke en zakelijke veranderingen. Uitgeverij Thema, KaltbommelISBN 90.5871.015.7. MIDDELBURG - Een 32-jarige vrouw uit Wemeldinge wist gis teren de economische politie rechter en justitie te overtuigen van haar goede bedoelingen. Ze had vorig jaar de opvoeding van acht jonge fazanten op zich ge nomen, nadat de fazantenmoe der was doodgegaan. De fazant behoort tot de be schermde inheemse diersoorten, maar wist zij veel. Het ging haar om de beestjes, die beschermd en veilig in haar tuin konden rondlopen. De vrouw wilde niet dat de fazanten ten prooi zou den vallen aan jagers, die vlak bij haar woning een jachtterrein hebben. Na een anonieme tip, vlak voor de kerstdagen vorig jaar, kreeg ze van de politie een proces-ver baal voor het houden van be schermde inheemse diersoorten. Maar gisteren hield officier van justitie A. Flikweert rekening met de bijzondere omstandighe den door geen straf te eisen. Politierechter J. Begheyn sloot zich bij de officier aan. „U heeft zich bekommerd om de beestjes en ervoor gezorgd dat ze niet voor de jacht zijn losgelaten. U bent wel schuldig aan de over treding, maar u verdient geen straf", zo verklaarde hij zijn be slissing. TERNEUZEN - De reorganisatie bij Dow Benelux in Ter- neuzen verloopt redelijk op schema. Met de negentig men sen die moesten afvloeien is inmiddels overeenstemming bereikt over hun vervroegde pensionering. Ruim zeventig medewerkers zijn deze maand voor het laatst op hun werk verschenen. De resterende mensen zullen tussen nu en eind dit jaar uittreden. De reorganisatie heeft verder tot gevolg gehad dat dit jaar geen enkele universitair ge schoolde kracht bij Dow in dienst is getreden. Voor hoog geschoold personeel hanteerde het bedrijf een aannames top, die overigens volgend jaar wordt opgeheven. Op MBO-niveau nam Dow zestien nieuwe krachten aan. OUDE TONGE - Een 21-jarige man uit Den Bommel is donderdagavond om het leven gekomen bij een ongeval bij Oude Tonge. Het slachtoffer botste op de Magdalena- dijk op een trekker met aanhanger die de weg was opge draaid. De chauffeur van een auto die achter het slachtof fer reed, kon niet meer tijdig remmen en botste op de rava ge. De 21-jarige man is zeer zwaar gewond overgebracht naar het ziekenhuis in Rotterdam waar hij korte tijd later overleed. De politie onderzoekt de toedracht. TERNEUZEN - De werknemers van havenbedrijf Ver- brugge Terminals in Terneuzen staken maandag 20 sep tember. Dat doen ze uit protest tegen de bezuinigingsplan nen van het kabinet op de sociale zekerheid en de aantas ting van het prepensioen. De leden van FNV Bondgenoten - veruit de grootste bond onder de 200 werknemers van Verbrugge in Terneuzen - hebben tot de staking besloten. Het personeel van Verbrugge Terminals in Vlissingen be slist volgende week of ze het voorbeeld van hun collega's in Terneuzen volgen. De bonden streven ernaar de over slagactiviteiten in de Zeeuwse havens en in Rotterdam op 20 september goeddeels stil te leggen. Die dag houden ze een manifestatie in Rotterdam. Vanuit Zeeland rijden bus sen met actievoerders er naar toe. Deze samenkomst is be doeld als opwarmertje voor een veel grotere protestbijeen komst op 2 oktober in Amsterdam. Het is nog onduidelijk of het personeel van Ovet in Terneuzen en Vlissingen aan de actie meedoet. Bij twee andere grote verladers in Vlis singen, Cobelfret en Kloosterboer, is dat vrijwel zeker niet het geval. MIDDELBURG - De eigenaar van Konditorei Petit Plai- sir uit Zoutelande vertelde gisteren in Middelburg be wust het risico te hebben genomen dat hij zou worden ver- baliseerd voor een overtreding van de horecawet. De eco nomische politierechter J. Begheyn bestrafte de overtre ding met een boete van 2500 euro. De verdachte zei meer dan twee jaar bezig te zijn geweest voor het verkrijgen van de horecavergunning. Hij bleef in die periode alcohol houdende drank verkopen, totdat hij 10 december vorig jaar werd betrapt. „De konditorei is uitgegroeid tot een brasserie. Klanten bleven weg, omdat ze geen biertje bij het eten konden dranken." Daarin is verandering geko men, want de ondernemer mag nu alcoholhoudende drank verstrekken. Hij zat nog wel even in zijn maag met de boete. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Provinciale Staten steunen de uitgangs punten van het nieuwe Omge vingsplan Zeeland (OPZ). Dat wil zeggen: meer ruimte voor bedrijvigheid, wonen, re creatie en landbouw en tege lijk ook de bijzondere kenmer ken van de groen-blauwe oa se - rust, ruimte, duisternis - versterken. In de Statencommissie Ruim te kantte gisteren alleen SP' er A. Luijben zich tegen voort zetting van dit zogeheten 'tweesporen-beleid'. Hij vond dat meer moet worden inge zet op de groen-blauwe ken merken, ook al gaat dat ten koste van economische ont wikkeling. De meeste woordvoerders pleitten ervoor de gemeenten royaal de ruimte te geven voor het ontwikkelen van acti viteiten. „Recht doen aan plaats en positie van de ge meente", noemde T. van Oos- tenbrugge (SGP) dat. Met na me op het gebied van woning bouw (en de verdeling over de kernen) moet de provincie niet te veel willen regelen. De SGP'er achtte het onge wenst dat te veel ruimte wordt geboden aan nieuwe re creatieve ontwikkelingen, niet alleen verblijfsrecreatie, ook watersport en dagrecrea tie. „Dat gaat ons te ver." J. van Ginkel (ChristenUnie) vond dat met name met het in richten van 'watersportboule vards' voorzichtig moet wor den omgesprongen. Kanttekeningen werden ge plaatst bij het schrappen van nieuwe lokale bedrijfsterrei nen. Plaatselijke bedrijven moeten toch kunnen uitbrei den. Getijdencentrale E. Kerckhaert (PvdA) zei dat de provincie wel moet aange ven waar nieuwe regionale be- drijventen-einen mogen ko men. Hij stelde dat de provin cie gebruik van duurzame energiebronnen, bijvoorbeeld een getijdencentrale, meer moet bevorderen. WD'er J. Maris twijfelde aan de opdracht om woningbouw voor de helft in de bebouwde kommen uit te voeren en voor de andere helft in uitbrei dingswijken. „Als de gaten in de dorpen zijn gevuld, moet er toch ergens een nieuw- bouwwijkje kunnen komen." Hij merkte op dat de woning corporaties zich meer moeten concentreren op de taak waar voor ze zijn opgericht: huur woningen bouwen voor star ters en senioren, in plaats van makelaar spelen. De WD'er onderstreepte dat in de gebieden die Nationaal Landschap worden (Walche ren, Zak van Zuid-Beveland en West-Zeeuws-Vlaanderen) ontwikkelingen, zoals woning bouw, mogelijk moeten blij ven. Het opdelen van de land bouw in gebieden voor groot- en kleinschalige landbouw (zonering) zag Maris niet zit ten. De gedeputeerden A. Poppe- laars (CDA, omgevingsbeleid) en H. van Waveren (CDA, ruimtelijke ordening) beklem toonden dat de gemeenten meer ruimte krijgen, maar dat de provincie wel duidelijk de mogelijkheden en grenzen zal aangeven. „Het is niet zo dat we de onderwerpen nu maar over de schutting gooien en zeggen: zoek het verder maar uit", betoogde Poppelaars. Zijn collega Van Waveren onderstreepte dat de bewegingsvrijheid voor de gemeenten betekent dat ze niet steeds bij hem moeten aankloppen om de vastgestel de uitgangspunten te versoe pelen. Geen gemarchandeer meer, luidde zijn boodschap. De behoefte aan meer lokale bedrijventerreinen achtte hij zo klein, dat nieuwe overbo dig zijn. De plaats van regio nale terreinen mogen de ge meenten uitzoeken. De gedeputeerde stelde dat de recreatie moet kunnen uit breiden. De ondernemers die nen zelf met initiatieven te ko men. Geen nieuwe plannen toestaan is niet verstandig, al dus Van Waveren. „Dan komt kwaliteitsverbetering in het gedrang."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 55