Pelgrims met kompas Reis boeken Tips Alles over kamperen en caravans zaterdag 11 september 2004 Wil Uitbreiding vluchten met elektronische tickets Delta Air Lines is de nieuwste 'partner' van KLM als het gaat om elektronische ticketing. Sinds deze maand kunnen personen die tij dens een reis met zowel Delta als KLM vliegen, volledig gebruik maken van elektronische tick ets. Reizigers met een elektronisch ticket kun nen thuis reeds via internet inchecken, en- voor reizigers met een doorverbinding werkt elektronische ticketing sneller tijdens het over stappen. Vandaar dat KLM in de nabije toe komst met nog meer luchtvaartmaatschapijen een dergelijke samenwerking wil aangaan. KLM werkt op dat gebied al samen met Air France, Northwest Airlines, Continental, Alas ka Airlines en American Airlines. September maand van design in Amsterdam September is voor Amsterdam designmaand. In het kader van het nationale themajaar Ar chitectuur Design worden er designprijzen uitgedeeld en veel exposities gehouden, van kleding en sieraden tot complete interieurs. Maar ook wordt de aandacht gevestigd op de sign in het toerisme: bijzondere hotels, restau rants en winkels met designinterieurs, en zelfs een compleet stadsdeel zoals het KNSM-eiland in het Oostelijk Havengebied. In het Stedeüjk Museum CS is grafische kunst te zien, en door de Jordaan is een Sieraden Route langs ateliers uitgezet (www.sieradenroute.nn. Meer informatie: tel. 0900-400 40 40, www.amsterdarn.nl/desiqn. Bekijk Den Bosch eens anders In een boot, op de step, te voet of per paarden tram: Den Bosch kun je op veel manieren verken nen. Ook in de maanden septem ber en oktober zijn er nog tal van mogelijkhe den voor een boottocht over de Binnendieze, een begeleide ex cursie door de oude binnen stad, museabe- zoek of een arrangement. De uitstapjes wor den aangeboden door rondvaartbedrijf De Groote Stroom, dat daarvoor samenwerkt met andere toeristische instanties. Meer informa tie: tel. 073-614 72 17, www.qrootestroom.nl. Nelles in nieuw jasje nachtingadressen. Een idyllisch hotel in Engelse stijl middenin het schilder achtige Amelia; een doodstil familieho tel met lege eetzaal maar met een uit zicht waar je je vanzelf een grootgrond bezitter voelt; de agriturismo van Giu seppe en Annamaria, die Rome ont vlucht is en op het platteland zorgt voor een hartelijk onthaal en een fan tastische maaltijd; het landgoed van de oud-stewardess die samen met een piloot nu in haar eigen para dijsje leeft; het 18e eeuwse ap partement dat vanwege de vele logerende Nederlanders omge doopt is in 'camera ollandese'; de avant-gardistische agrituris mo met popart tot in de douche- bak. Busrondrit De tocht duurt lang, veertien da gen maar liefst, maar heeft als belo ning de eeuwige stad Rome. Wat een pracht. Jammer dat we al zoveel gelo pen hebben. Dan maar in de bus voor de sightseeing-tour en een ochtend zit ten op het Sint Pietersplein waar Paus Johannes Paulus II ons beloont door met zijn pausmobiel vlak voor ons langs te rijden. We besluiten niet alle Vaticaanse mu- ls het in de zomer te warm om in het Italiaanse binnenland te wandelen, in het voor- of najaar lukt dat beter. Bij voorbeeld een veertiendaagse voetreis naar Rome. Wandelaars blijven overigens een bijzonderheid: de Italiaan vindt dat eigenlijk maar een beetje zielig gedoe. foor PETER DAALDER Een handgeschreven kaartje. 'Buon giomo. Welkom in Vil la Vallerosa. Wij reserveerden voor u appartement Zambra. Daar vindt u frisdrank, wijn, bier, fruit en het ontbijt voor morgen. Graag ont- yangen wij u vanavond voor een aperi tief in de villa.' Na een slopende lange tocht, over een overwoekerd pad, in de hitte en bovendien geen druppel water meer over, is dit een allervriendelijkst Welkom. De uitnodiging ligt op een ta feltje bij het zwembad van landgoed [Vallerosa. in de buurt van Selci. Het is het eind van een etappe van de voetreis van Orvieto naar de eeuwige stad Ro me. Al eerder hadden we besloten niet in de zomer te lopen omdat het dan vaak te warm is in het Italiaanse binnen land. zeker als je de hele dag in heuvel achtig gebied loopt. Het is eind april en ook nu af en toe pittig warm. Italianen, meestal vriendelijk groetend, kijken je meelevend aan. Als een Italiaan ergens naartoe wil, neemt hij de auto, de scoo ter of op zijn minst de fiets. Maar lo penze vinden het eigenlijk een beetje zielig. Sommige wandelaars beginnen al om zes uur 's ochtends, om de warmte een beetje voor te zijn. Om zo op het heetst van de dag niet hoeven te lopen. Dan ben je vroeg op je eindbestemming, maar als dat nou toevallig een kamer op vier hoog is in de nok van het kas teel BonaCtflr'si"in Poggio Mirte, heel apart, maar zonder uitzicht, dus leuk genoeg voor een nacht en niet lan ger. Wij kiezen voor een lunch met aan sluitend een behoorlijke siësta, want op het heetst van de dag is het beter niet te bewegen. Daarin hebben de Itali anen gelijk. Spoorzoeken of GPS Omdat er buiten de Italiaanse bergge bieden weinig gewandeld wordt, zijn de paden en de aanduidingen vaak moeilijk te vinden, soms verdwenen als een boer net iets te veel omge ploegd of gekapt heeft. Een goede om schrijving, een kaart en een feilloos richtinggevoel doen de rest. Want niets is zo vervelend als verkeerd lo pen. Erwordt druk gewandeld in Italië. Veel Nederlanders hebben ontdekt hoe mooi Toscane is, of Umbrië, de Amalfi- kust onder Napels of de Apennijnen. Een topper is de Voetreis naar Rome. Meer dan 2500 Nederlanders hebben daarvan inmiddels gedeelten gelopen. Erzijn drie etappes: Parma-Lucca, Citta di Castello-Spoleto en Orvieto-Rome. Het laatste traject is een veertiendaag se wandelreis langs veelal kleine plaat sen, waar overnacht wordt in hotels en 'Voetpad voor stilte en gebed', staat aan het begin van een kruiswegstatie in de buurt van Narni. Fiumi-fontein op het Navonaplein in Rome. Even de voeten koelen voor de Spaanse Trappen in Rome. Foto's EPA/GPD agriturismi (logeren bij de boer, maar soms wel heel luxe). De bagage wordt vervoerd, dus in de rugzak hoeft alleen een 'pranzo a sacco' (lunchpakket), extra drinken, wat kleding en een foto toestel. De tochten variëren van vijf tot acht uur lopen per dag. Zonder uitzonde ring in heuvelachtig terrein, vaak op onverharde paden of strada bianci, landwegen van witte kiezelstenen. Meestal door rustige gebieden, door prachtige natuur en af en toe dwars door de olijfboomgaarden en druiven ranken. Vogels kwetteren als Italiaanse mama's, hagedissen ritselen in het struikgewas. Het Italiaanse platteland heeft drie belangrijke h's: huis, hek en hond, de laatste vaak in meervoud. Gebruik van GPS-coördinaten is best handig voor wie echt niet wil spoorzoe ken. De moderne pelgrim heeft een kompas en laat zijn schone kleren ver voeren. Een ouderwetse pelgrim zwierf wat rond, het zich leiden door de zon, de wind of door de volgende kapel. De mensen die deze voetreis naar Ro me uitgezet hebben, hebben een uitste kende neus voor heel bijzondere over sea in één klap te bezoeken, maar ge nieten een uur van de Sixtijnse kapel. En van de Spaanse trappen waar begin mei de bloemen uitbundig bloeien. Naar boven klauteren op het nationaal monument Vittorio Emanuele (de 'Schrijfmachine' noemen de Romei nen het protserige pompeuze bouwsel) en daar naar de wirwar van straatjes kij ken. 's Avonds niet slenteren door de stad, maar je nestelen op de Piazza del- la Rotonda bij het Pantheon of op de Piazza Navona en genieten, urenlang. Gauw even een muntje in de Trevi-fön- tein gooien. Dan kom je er terug, heet het. Je weet nooit waar het goed voor is. Diverse touroperators bieden wandelvakan ties in Italië aan. De beschreven voettocht naar Rome zit onder meer in het pakket van SNP en kan van april tot en met oktober da gelijks gelopen worden Algemene informatie: Nationaal Italiaans Verkeersbureau, Stadhouderskade 2, 1054 ES Amsterdam, tel. 00800-00 48 25 42, www.enit.it Zie ook: www.romaturis- mo.it, www.romequide.it en www.wandelpad.nl Italianen vinden wandelende toeristen beetje zielig Uitgeverij Spectrum is bezig de bekende 'Nel- les Guides' in een nieuw jasje te steken. Soms worden bestaande gidsen herzien, soms ook verschijnen gidsen in een eerste druk. Zo kwa men onlangs boekjes uit over Corsica, Bali Lombok, Brazi lië, Marokko, Kreta en Cana da. Ook ko mend najaar komt de uitge ver met nieu we titels. Het zijn handzame boekjes, en de informatie is overzichtelijk gerangschikt. Met voldoende achtergrondin formatie en tips voor be zienswaardig heden, gericht op een breed publiek en dus niet bedoeld voor al te gespecialiseerde reizigers. Nelles Gidsen worden uitgegeven door Het Spectrum en kosten €13,50 per deel Zie ook www.spectrum.nl GERARD CHEL Nationale Orgeldag Honderden kerken zijn vandaag en morgen toe gankelijk in het kader van de Open Monumen tendagen. En wat is er dan logischer dan hier meteen een Nationale Or geldag aan te koppelen? Vandaag kunnen bezoe kers kennis maken met orgelmuziek. In tal van opengestelde kerken in het land treden organis ten op. Meer informatie: www.vnpo.nl. Ridders en schrijvers Themapark Archeon in Alphen aan den Rijn toont dit weekeinde hoe ridders vroeger hun land en goed moesten verdedi gen. Er zijn demonstra ties van een riddertoer- nooi en een boogschiet- wedstrijd. Bezoekers zien ook hoe ridders in hun harnas worden gestoken alvorens de strijd aan te gaan. Op 18 en 19 sep tember staan historische kinderboeken centraal. Onder het motto 'Ont moeting met de Schrij vers van de Ronde Tafel' kan het pubhek kennis maken met bekende au teurs en striptekenaars, onder wie Simone van der Vlugt, Bies van Ede en Ton van Reen. Ook le ren kinderen kalligrafe ren, en natuurlijk is er een boekenmarkt. Ar cheon is open van 10.00-17.00 uur. entree €14,50. Meer informatie: tel.0172-44 77 44, www.archeon.nl. Jazz by the Sea Begon het veertien jaar Kabouter Plop viert over een week zijn verjaardag. geleden vrij bescheiden in Domburg, tegenwoor dig strekt het festival Jazz by the Sea zich uit over een groter deel van Zeeland. In tien toeris tische plaatsen, waaron der Veere, Vlissingen, Oostkapelle en Zoutelan- de is het van 14 tot en met 19 september alles jazz wat de klok slaat. Straatparades, kroegen tochten, optredens in ho tels en caféSj, openlucht- concerten en zelfs een jazzkerkdienst staan op het programma. In zes dagen tijd zijn er ruim ze ventig optredens, alle maal gratis toegankelijk. Er wordt wederom op ruim 20.000 bezoekers gerekend. Meer informa tie: www.jazzbythesea.nl. Voor arrangementen: VW Walcheren- Noord-Beveland, tel. 0118-58 3615, www.vvvwnb.nl. Kabouter Plop is jarig Plopsaland viert 18 en 19 september de verjaardag van Kabouter Plop. Dat gebeurt samen met Ka bouter Klus, Kwebbel en Lui. en natuurlijk heel veel kinderen. Speciaal voor deze gelegenheid zullen de vier kabouters optreden. Bovendien trakteert Kabouter Plop iedere bezoeker op een leuke verrassing. Plopsa land in het Belgische De Panne is open van 10.00-18.00 uur. Meer in formatie: tel. 0032-58 42 02 45, www.plopsaland.be. Flamenco-festival De Spaanse stad Sevilla vormt om het jaar het de cor voor een groots fla menco-festival, dat een maand duurt. Tussen 14 september en 10 oktober treden vele artiesten van naam en faam op in de stad, in het Teatro Mae- stranza, Real Alcazar en Plaza del Lucero. Meer in formatie: www.bienal-fla- menco.orq. De vele honderdduizenden lief hebbers van kamperen en cara vans kunnen hun hart ophalen op de Kampeer Caravan Jaar beurs 2004. Dit grootste kam peer-en caravan evenement in ons land heelt van 18 tot en met september plaats in de gedeel telijk vernieuwde Hallen 7 tot en raet 12 van de Jaarbeurs in "trecht. Het is de tweede keer dat de beurs hier wordt gehou den, en dit jaar zal er vooral veel nieuws te zien zijn op het gebied van tenten, caravans en accessoi res. Het aanbod is groter en geva leerder dan vorig jaar. Op ruim 55.000 vierkante meter -de op- Pervlakte van ruim acht voetbal velden- kan de kampeerliefheb- ber alles vinden op het gebied van zijn favoriete vakantievorm. Uiteraard is er een randprogram- mamet presentaties, demonstra- des en activiteiten in zowel de jaarbeurs als op het buitenter- Er worden weer veel belangstellenden verwacht op de Kampeer- en Ca ravan Jaarbeurs. Foto vnu exhibitions rein. Bezoekers kunnen deelne men aan een fietsparcours, rij- vaardigheidsparcours met trek auto en caravan en een kinder programma. Een primeur is het Nederlands Kampioenschap Tent Opzetten. De Kampeer Ca ravanjaarbeurs 2004 in Utrecht is dagelijks open van 11.00-18.00 uur. Entree €12,50, kinderen tot 15 jaar €5,00, senioren €€9,50, gezinskaart €28,50. Kaarten kos ten in de voorverkoop €11,00, aanschaffen kan via www. kampeercaravanjaarbeurs.nl of bij de ANWB.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37