Meneer zeggen, dat is best wel even wennen Brugpiepers 22 Ludduvudde van een ex-kabouter 23 Daar is de gouvernante weer 25: Bang voor de tandartsrekening jdctie bijlagen: 0113-315680 fow.pzc.nl Jail:redactie@pzc.nl ostbus 31,4460 AA Goes Uvertentie-exploitatie: S en Midden-Zeeland: 0113-315520; 0114-372770; 020-4562500. zaterdag 11 september 2004 je Leontine (12), ook uit Kloosterzan- de, ging nog een stapje verder. „Mijn hele kamer is verbouwd." Brugklassers bereiden zich doorgaans zeer goed voor op de overstap. Vooral meisjes laten niets aan het toeval over. Ze dubben soms maanden welke agenda ze zullen nemen en hebben die dan ook al weken voor de eerste schooldag in huis. Hetzelfde geldt voor kaftpapier, schriften, de rugzak en leuk schrijfgerei. Je schooluitrus- ting zegt immers veel over wie je bent, of in ieder geval, wie je zou willen zijn. Jongens wachten vaak tot het laatste moment om hun inkopen te doen. Bij boekhandel Van Remortel in Hulst weten ze als geen ander wat 'vet' is on der brugklassers en wat niet. De top drie van populaire schoolagenda's voor meisjes van dit jaar: Hoe Over leef Ik School, van Francine Oomen, de Winnie de Poeh agenda en die van de bekende tekenaar Vis. „Met de agenda's van de Fancy, Converse All- star en Lee Cooper hoef je niet op school te verschijnen, die zijn niet po pulair", zegt N. Van Remortel. „Jon gens gaan voor de Southparkagenda en de aloude Ajax- of Feyenoord-agen- da blijft ook goed verkopen." De brugklassers van het St. Willi- brordcollege in Goes hoefden over hun schoolagenda niet na te denken. Ze kregen allemaal dezelfde van school. Een weinig flitsend exem plaar, maar geschikt waar hij voor be doeld is: het noteren van huiswerk. Dan de schooltas. Vroeger was er wei nig keus. Er was er maar één, en dat was een degelijke, donkerbruine lede ren schooltas met van die vakken. Het eerste jaar was ie zo stijf dat er bijna niks inpaste, op het laatst bleef er slechts een vodje van over. De laatste jaren is de rugzak helemaal in zwang. En die moet dan bij voorkeur van Eastpack of van Kipling zijn. Mode kleur dit jaar: Rood. De bruine boekentas wordt volgens G. d'Haens van HP Lederwaren in Hulst nog maar sporadisch verkocht. En dan ook nog eens enkel aan leraren. Vroeger mocht een rugzak niet 'want daar gaan de boeken van kapot'. Te genwoordig wordt een rugzak, om er gonomische redenen, juist aangera den. „Met een rugzak is het gewicht ...beetje eng... ...het smoelenboek... Op de eerste (toen nog elpee) van Kinderen voor Kinderen werd de overgang van groep acht naar de brug klas treffend verwoord: Het is net leren zwemmen Je neemt je eerste duik Met bibbers in je benen En vlinders in je buik" Ze waren een jaar lang de oudsten en de grootsten. Hadden aanzien van de kinderen uit de lagere groepen en hun vaste plaatsje in de sociale pikorde. En toen was daar de overstap naar de 'grote school'. Spannend, maar tegelij kertijd ook eng. Een nieuwe school, een jaar de jongste en de kleinste en opnieuw een plaatsje in de groep zien te verwerven; het is zowaar niet niks als je twaalf jaar bent. Niet alleen voor de honderden Zeeuw se nieuwe brugklassers was het stres sen, de afgelopen week. Ook sommige ouders hadden het er moeilijk mee, zo blijkt. Een Koewachtse moeder geeft enigszins schoorvoetend en be schaamd toe dat ze haar dochter Esmee met een brok in de keel stond uit te zwaaien toen ze dinsdag vertrok voor haar eerste echte lesdag aan het Reynaertcollege in Hulst. „Ze was heel nerveus en zag zelfs wat bleekjes. Ik kreeg nog een knuffel van haar en dat deed me toch echt wat hoor, ik moest wel even slikken, 't Blijft toch je kleine meid hè." Knuffelberen De brugklas markeert voor velen het eind van het kind-zijn. Ook ik voelde vijftien jaar geleden, een paar weken voor de eerste schooldag op de middel bare school, de drang om af te reke nen met het verleden. Barbies en knuf felberen werden resoluut in een grote witte Curverbox gepropt, deksel erop, en de plastic doos werd met een luid 'zo!' op zolder gedropt. Drie weken la ter sleepte ik de doos terug de trap af... Zó volwassen was ik nou ook weer nog niet. Ook Petra (12) uit Kloosterzande, nu kersverse leerlinge van de Havo/Vwo brugklas 1L van het Reynaertcollege hakte prompt de knoop door. „Ik heb alle kinderachtige spulletjes op mijn kamer weggedaan. Daar was ik nou wel aan toe, dacht ik zo." Klasgenoot- goed verdeeld over de hele rug, van zo'n ouderwetse schooltas krijg je een lamme arm", zegt brugklascoördina tor C. d'Hondt van het Reynaertcolle ge. Een verrekte schouder was vroe ger blijkbaar niet zo erg. Roze In de meeste scholen is de gymzaal de plaats voor de uitgifte van de boeken. In nette stapels liggen ze klaar. De leerlingen schuiven netjes aan in de rij, de rugzak nog leeg. Voor sommi gen is de schok groot als ze zien wat ze die middag nog mee naar huis moe ten slepen. „Dat krijg ik dus nóóit op mijn bagagedrager!", zegt een eerste klasser met een kapsel waar hij die ochtend duidelijk veel aandacht aan heeft besteed „Ik ben toch wel blij dat ik op het laatst nog die grote rug zak heb gekozen", zegt een lang, ma ger meisje tegen een docent. Om er even later uit te floepen: „Eigenlijk omdat het de enige roze was." Een an der meisje is duidelijk opgelucht als ze van een lerares hoort dat ze echt niet elke dag alle boeken moet meene men. Rugzakken worden volgepropt en la ter in de kantine weer leeggehaald om de boeken er op zo'n manier in te stop pen dat de gesp vooraan wél dicht kan. In een onnatuurlijke hoek vooro vergebogen wordt de fietsenstalling opgezocht. De ouderejaars blijven nog even in de kantine hangen om te klet sen, de brugklassers spoeden zich naar huis. Opvallend vaak op een nieu we fiets. De reis van huis naar hun ...dat krijg ik nóóit op mijn bagagedrager... ...vijftien kilo... foto's Ruben Oreel ...'t blijft toch je kleine meid... nieuwe school is voor velen immers heel wat langer dan vroeger naar de basisschool in hun eigen dorp. Als thuis, op verzoek, de rugzak op moeders weegschaal wordt gezet, slaat de wijzer door naar gemiddeld vijftien kilo. Goed, niet alle boeken hoeven elke dag mee, maar een brug klasser neemt over het algemeen het zekere voor het onzekere en sleept de eerste maanden toch maar de woor denboeken mee, ook al hebben ze wis kunde. Je weet immers maar nooit... De brugklassers, ook wel liefkozend of denigrerend brugwuppen, -piepers of -smurfen genaamd, werden aan het begin van deze week niet meteen in het diepe gegooid. Op veel scholen werden introductiedagen gehouden om elkaar, de leraren en het gebouw beter te leren kennen. Op scholenge meenschap Nehalennia in Middelburg knutselden de eersteklassers een zoge naamd 'smoelenboekje' in elkaar en op het Goese St. Willibrord bogen de brugklassers zich in kleine groepjes over een drietal opdrachten, waaron der een speurtocht door de school en een vossenjacht ('zoek de juiste do cent'). Het nam de zenuwen voor de eerste schooldag echter niet weg. „Ik heb niet veel geslapen", geeft Yo- rick (12) uit Serooskerke (S) toe. Sa men met onder anderen Luca en Stép- hanie uit Goes en Florien en Stephan uit Zierikzee is hij ingedeeld in klas Bid van het Willibrord. De klassen- mentor heet Jeroen „Maar we mogen hem niet bij de voornaam noemen", zegt Stéphanie. „We moeten meneer zeggen, dat is best wel wennen." In de kantine van het Reynaertcollege aan de Zoutestraat zitten de brugklas sers Carolien, Ingrid en Marinda uit Hulst, Amelle en Serge uit Lamswaar- de en Petra uit Kloosterzande met zijn allen uit te blazen na de eerste halve lesdag. Allemaal zien ze er onberispe lijk uit. De meiden wisten dan ook al weken wat ze zouden aantrekken op de eerste echte schooldag. Petra: „Mijn setje lag al weken klaar hoor. Kijk, nieuwe broek!Leontine uit Kloosterzande had niet gerekend op het warme weer en moest op het laatst nog improviseren. „Dus heb ik maar wat uit de kast getrokken." De juiste eerste indruk is allesbepalend. Alle brugklassers hebben een lijstje gekregen met daarop de regels die ze dienen te volgen. Niet bij de lockers rondhangen, rustig van lokaal naar lo kaal lopen, niet de stoelen verzetten in de kantine en roken mogen de brug klassers ook niet. De ouderejaars wel. Oneerlijk vinden Petra en Ingrid dat niet. „Roken is goor, ik zou het niet eens doen, ook al mocht het." Nog ruim voor de bel gaat voor het vol gende lesuur, hijsen ze hun uitpuilen de rugzak op de rug en gaan er van door. Op zoek naar het lokaal waar ze voor het eerst Franse les krijgen. In Middelburg vraagt een groepje brug klassers de weg aan een paar tweede klassers. Zij staan de wuppen vriende lijk te woord. Vorig jaar stonden ze im mers in hun schoenen en ze lijken zich te herinneren hoe ze zich zelf voelden, zo op hun eerste dag. Esmee uit Koewacht heeft haar eerste schooldag, tot haar moeders opluch ting, goed doorstaan. „Ach mam, de eerste week is altijd de ergste." Sheila van Doorsselaer Als eendjes sjokken ze ver twijfeld achter elkaar door de gangen op zoek naar het biologielokaal, de splinter nieuwe rugzakken te zwaar ge laden. De meester is nu een me neer, de juf een mevrouw en op het schoolplein met je scou- bidoutouwtjes spelen is nu niet meer cool. De nieuwe lichting brugklassers is aangetreden. Over onzekerheid, de agenda als statussymbool en de aan loop naar de puberteit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21