Qaeda-kamp bestookt Zaak-Milosevic verwordt tot zeepbel Britse vrouwen vaak gedrogeerd Toch weer wilde dieren in Belgische circussen 1SP6C „n tot 50%- ^kortingen*0 bin n9n Louis Hemelaar Palladio Gevangenen niet ingeboekt leger Pakistan zegt 45 terroristen te hebben gedood Powell noemt geweld in Darfoer genocide Diplomaat laat cel nabouwen Leger VS vecht in drie steden Irak Gevaar voor aanslag in Italië Orkaan Ivan treft Grenada hard maar spaart Antillen Spinnengif maakt gevangenen high Jeugd België gratis naar tandarts Chinese klagers opgepakt Militairen omgekomen in crash Abortusactiviste aangeklaagd Zelfdoding eist meer levens dan oorlogen Het proces tegen Slobodan Milosevic dreigt een farce te worden. De toegewezen raadslieden Kay en Higgins willen van hun taak onthe ven worden. De aangeklaag de zelf weigert met hen sa men te werken en getuigen komen niet omdat ze alleen door Milosevic ondervraagd willen worden. doorCarel Goseling DEN HAAG - Slobodan Milose vic, de oud-president van Joego slavië en Servië, moest een eer lijk proces krijgen. Na twee jaar mocht de man die wordt be schuldigd van oorlogsmisdaden, misdaden tegen de menselijk heid en genocide, vorige week zijn verdediging beginnen. Maar toen werd hem door de rechters de mond gesnoerd om dat hij te ziek zou zijn voor zich zelf op te komen. Indien met die ziekte rekening zou worden ge houden, zou het proces 'onrede lijk lang' duren. Wat 'onredelijk lang' precies inhoudt, maakten de magistraten Robinson, Kwon en Bonomy niet duidelijk. Wel bleek dat zij zich baseerden op één rapport van een Belgische arts. Nederlandse medici die Mi losevic onderzochten, gaven aan dat hij zijn proces wel kon voe ren, mits het tempo daarvan - in dien nodig - aangepast zou wor den aan zijn conditie. Waarom de rechters de Belgisch arts volgden, gaven ze niet aan. Wel besloten ze Milosevic twee raadslieden toe te wijzen: Ste ven Kay en Gillian Higgins. Bei den zagen er als 'vrienden van het hof' al jaren op toe dat Milos evic een eerlijk proces krijgt. Nu kregen zij een andere rol toe bedeeld. Een rol die zij na enig twijfelen op zich namen. Milosevic wees hen meteen de deur. De rechters dwongen Kay er dinsdag toe de eerste getuige ter verdediging - prof. Avramov - te ondervragen. Een getuige die Kay pas enkele uren eerder voor het eerst kort had gespro ken. Geen wonder dat Milosevic di rect zijn recht op verdediging te rug eiste. Hetgeen de rechters meteen afkapten door hem het woord te ontnemen. Toen Milos evic hen er op wees dat de lijn die Kay bij het verhoor hanteer de niet de zijne was, omdat hem de elementaire kennis ontbrak en hij vragen stelde die buiten de orde van zijn verdediging vie len, kreeg de verdachte weer de kous op de kop, De raadsman kreeg opdracht verder te gaan. Milosevic kreeg alleen het recht eventuele aanvullende vragen te stellen, mits de rechters hem dat toestonden. „Ik ben geen assis tent van meneer Kay. Ik eet analyse geen genadebrood van u", beet Milosevic de rechters daarop toe. „Kay is uw vertegenwoordi ger. niet de mijne." Met die stel ling scoorde Milosevic een punt. Een raadsman van een verdach te die bestempeld wordt als een handlanger van de rechters die hem berechten, oogt niet sterk. Rechters die getuigen opdragen geen verklarende achtergronden te schetsen, maar vragen zo kort en bondig mogelijk te beant woorden, liefst met 'ja' of 'nee', laden de verdenking op zich wel erg 'gericht' bezig te zijn. Op- van onze redactie buitenland BRUSSEL - België staat toch weer optredens van wilde die ren in circussen toe. Minister De- motte van Volksgezondheid en Dierenwelzijn heeft gisteren dat besluit genomen onder druk van een groep circusdirecteuren. Wel blijft er een verbod bestaan op het gebruik van kangoeroes, paarden en andere hoefdieren. Ook mogen er geen apen of rep tielen worden gebruikt voor op tredens. Tijgers, leeuwen en oli fanten kunnen bovendien maar merkingen als 'geeft u eens di rect antwoord op de vraag', 'vol gende vraag' versterken die in druk. Met als klapstuk het ver wijt aan de getuige dat 'u de vraag niet juist beantwoordt'. Een rechter die dat zegt heeft zijn mening al gevormd. Dat blijkt ook nog eens uit de opmer king „Ik ontneem u het woord, dat is uw zaak niet", als de ge tuige Milosevic wil bijspringen in diens pleidooi een andere ver dediging te voeren. Het leverde een eenzijdig beeld op. De aanklagers kregen twee jaar de tijd hun verwijten aan Milosevic breed uit te meten en alle getuigen te horen die zij maar wilden. Nu de verdachte aan zet is, is er van een eigen ver dediging geen sprake. Een toege wezen raadsman zocht een ei gen lijn. Of die in het belang was van Milosevic moest maar afgewacht worden. Het belang van getuigen die zijn onschuld moeten aangeven, werd onder mijnd zo niet genegeerd. „U bent bezig met misleiding", zei Milosevic tegen Kay. Kay en Higgins hebben het hope loze van hun missie nu ingezien. Ze stellen dat door de gang van zaken 'de uitkomst van het pro ces beïnvloed kan worden'. Met andere woorden: het is niet eer lijk meer. Er wordt nu over Mi losevic gesproken en geoor deeld, zonder zijn deelname of inbreng. En dat heeft niets meer te maken met het waarborgen van zijn rechten. De zaak is ver worden tot een zeepbel. GPD Advertentie 24 keer per jaar verplaatst wor den. Ook moeten zij grotere kooien en hokken krijgen. Ver der krijgt elk circusdier een chip in het oor voor een betere registratie. België voerde het verbod op het gebruik van dieren in circussen voor de zomer in, na een lange campagne van de Belgische die renrechtenorganisatie Gaia. Die reageerde zeer teleurgesteld op het grotendeels terugdraaien van het besluit. De circuseigena ren, die zelfs bij koning Albert pleitten om dieren weer toe te staan, zijn verheugd. ANP Genieten komt van Binnenuit banc, a 01 ufsfn i opwp m i v buitenmeubelen buitenverlichting Genieten komt van Binnenuit: een uniek nieuw woonconcept in Heinkenszand. U vindt ons aan de Schouwersweg 7: pal naast de A58. (Industrieterr. Noordzak) Vrijdagavond vaste koopavond! www.binnenuit.nl WASHINGTON - Het Ame rikaanse ministerie van De fensie is een onderzoek be gonnen naar mogelijk hon derd 'spookgevangenen' die in het geheim zouden zijn vastgehouden door Amerikaanse troepen in Irak. Dat zei generaal Paul Kern, die het onderzoek leidt naar het mishande lingsschandaal in de Abu Ghraib-gevangenis, giste ren tegen de Senaatscom missie voor de Strijdkrach ten. Volgens Kern kwamen tijdens het onderzoek veel gevallen aan het licht van mensen die werden binnen gebracht in Iraakse gevan genissen, maar van wie de namen niet werd doorgege ven aan het Internationale Rode Kruis. „Dat is een schending van ons beleid, dat vereist dat we gevange nen registeren", zei de gene raal. ANP/AFP vrijdag 10 september 2004 j^Harald Doornbos ISLAMABAD - Het Pakistaanse leger zegt gisteren zeker 45 le den van Al Qaeda te hebben ge dood tijdens bombardementen opeen trainingskamp voor terro risten, in het westen van het land. Volgens de autoriteiten kregen extremistische Tsjetsjen- eense, Oezbeekse en Arabische moslims er militaire training. Het Al Qaeda-trainingskamp, op 25 kilometer ten noordwes ten van de regionale provincie hoofdstad Wana, zou al enkele dagen in de gaten worden gehou den door de Pakistaanse autori teiten. Het Pakistaanse leger zet te niet alleen helikopters in, maar ook straaljagers en bom menwerpers. Volgens de rege ring is het hele kamp met de «rond gelijk gemaakt. Het is voor het eerst dat dergelijk zwaar materieel wordt ingezet tegen vermoedelijke Al Qae- da-leden. Eerder dit jaar was er ook een grootscheeps offensief van het Pakistaanse leger nabij Wana, waarbij ten minste hon derd terroristen en vijftig mili tairen sneuvelden. Hierbij wer den alleen helikopters en artille rie ingezet. De autoriteiten hebben geen re den gegeven waarom het kamp juist nu is gebombardeerd. Van wege de aanwezigheid van Tsjetsjeense terroristen houden waarnemers er rekening mee dat de Pakistaanse president Musharraf heeft gehandeld na druk uit Moskou. Musharraf en de Russische president Poetin hebben enkele dagen geleden, na het bloedige einde van de gij zeling in Beslan, telefonisch con tact met elkaar gehad. In het te lefoongesprek toonde Mushar raf zijn afschuw over de acties van de terroristen in Rusland. Na Afghanistan was Pakistan tot de aanslagen van 11 septem ber 2001 in Amerika, het land bij uitstek waar Al Qaeda-leden zich schuilhielden en trainings kampen hadden. Pakistan voer de tot dat moment namelijk een buitenlandse politiek waarbij de jihad - de heilige oorlog - ac tief werd gesteund. Maar sinds 11 september is Musharraf be gonnen met het voorzichtig ont mantelen van honderden ter reurgroepen die tot dan toe openlijk in Pakistan konden ope reren. Druk De Amerikaanse druk heeft er toe geleid dat Al Qaeda inmid dels actief wordt bestreden. In diase druk op Pakistan heeft ge resulteerd in het verbod op enke le extremistische moslimgroe pen die, tot dan toe met goedkeu ring van Pakistan, terreur zaai den in het Indiase gedeelte van de omstreden provincie Kashmir. De afgelopen twee jaar hebben buurland Afghanistan en ver scheidene Centraal-Aziatische landen Pakistan al opgeroepen om trainingskampen te ontman telen waar Talibanstrijders en Oezbeekse moslimextremisten militair worden onderricht, om hun ervaringen vervolgens in ei gen land in praktijk te brengen. GPD van onze redactie buitenland WASHINGTON - In de Soedanese provincie is sprake van genocide tegen de Afrikaanse bevol king. Dat zei de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Colin Powell gisteren tegen de Se naatscommissie voor Buitenlandse Betrekkingen. Hij baseerde zich op gesprekken met vluchtelin gen uit Darfoer. Volgens Powell zijn de Soedanese regering en de Arabische milities in Darfoer, de Janjaweed, ver antwoordelijk voor de volkerenmoord. Powells uitspraken komen op het moment dat de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties zich buigt over een tweede resolutie tegen Soedan. Daarin dreigen de VN met oliesancties als de regering in Khartoem geen einde maakt aan het aanhouden de geweld in Darfoer. ANP/RTR HAVANA - James Cason, de hoogste Amerikaanse diplomaat in Cuba, heeft in zijn woning in Havana een replica laten bou wen van de isoleercel waarin een bekende Cubaanse dissident twee maanden lang is vastgehou den. De cel was drie meter diep en twee meter breed, zonder lamp, 'met slechts één ventilatiegat en een opening in de vloer bij wijze van toilet. Om het geheel nog wat extra cachet te geven had Cason, hoofd van de afdeling Amerikaanse Belangen in Hava na, plastic ratten en kakkerlak ken op de kop getikt. „Dit is hoe politieke gevangenen worden be handeld in Cuba", aldus Cason. De afdeling Amerikaanse Belan gen valt juridisch gezien onder de Zwitserse ambassade in Ha- lana. De Verenigde Staten heb ben sinds de machtsovername wan Fidel Castro in 1959 geen di plomatieke betrekkingen met Cuba .ANP/RTR m. BAGDAD - Het Amerikaanse le ger heeft gisteren slag geleverd in de Iraakse steden Fallujah, Samarra en Tal Afar, die in han den zijn van anti-Amerikaanse strijders. Zeker dertig Irakezen kwamen om. In Tal Afar vielen zeker 22 men sen doden. De stad ligt in het noordwesten van Irak en zit vol gens de Amerikanen vol buiten landse moslimstrijders die van uit Synë Irak binnen zijn getrok ken. Deze hebben volgens het Amerikaanse leger de Iraakse ipolitie uit de stad verjaagd. In woners van de stad zeggen dat de strijders vooral Irakezen uit andere delen van het land zijn, die met familie hun toevlucht zochten in Tal Afar. Op Fallujah, dat in handen is van het soennitische verzet, heeft het Amerikaanse leger op nieuw een 'precisiebombarde ment' uitgevoerd. Het doelwit was volgens het leger een ge bouw dat zou worden gebruikt |door strijders van Al Zarqawi, 'een Jordaanse terrorist die ver antwoordelijk wordt gehouden voor veel aanslagen in Irak. Vol gens de Amerikanen waren er geen burgers in de buurt op het moment van de aanval, maar een plaatselijke arts meldde acht doden, onder wie vier vrou wen en twee kinderen. De Amerikanen zijn voor het eerst in weken Samarra binnen getrokken. Ook in deze stad heb ben het centrale Iraakse gezag en het Amerikaanse leger wei nig tot niets in te brengen. De afgelopen dagen is het ge weld in Irak in alle hevigheid op gelaaid, waardoor het officiële Amerikaanse dodental de dui zend overschreed. GPD/RTR ROME - De voorzitter van de Italiaanse parlementscommissie me toezicht houdt op de gehei me dienst, E. Bianco, heeft ge waarschuwd voor een aanslag m Italië binnen twee weken. y°lgens Bianco is er sprake van jen onmiddellijke en concrete dfmging'. Hij beweerde niet aan ae bel te hebben getrokken als t] niet over de nodige details zou beschikken. ANP/AFP GRENADA - De orkaan Ivan heeft op het Caribische ei land Grenada (foto) aan zeker twintig mensen het leven gekost. Ook richtte de orkaan grote schade aan aan ge bouwen en telefoon- en elektriciteitsvoorzieningen. De len van het eiland liepen onder water. Ivan leek op Cura- 9ao vrij weinig schade te hebben veroorzaakt. Hoewel de autoriteiten nog niet op de hoogte waren van de si tuatie op het hele eiland, bestond de indruk dat wegge waaide dakpannen, omgewaaide bomen, grote plassen water op de weg en stroomstoringen de enstigste inci denten waren. Ook op Bonaire leken de gevolgen van Ivan mee te vallen. Op Aruba liepen veel hotels aan de zuidkust van het eiland schade op en liep een aantal hui zen onder water. De brandweer was gisteren druk bezig met pompen. foto Jack Russell/RN/RTR SYDNEY - Gevangenen in Australië hebben een nieuwe manier gevonden om aan verdovende middelen te komen. Cipiers in een extra beveiligde gevangenis in de deelstaat New South Wales hebben gevangenen betrapt die in een potje enkele giftige roodrugspinnen hielden. Het gif van de insecten wisten zij te 'melken', om het in verdunde vorm bij zichzelf in te spuiten. Dat blijkt volgens de liberale oppositiepartij uit over heidsgegevens die zij opvroeg. De liberalen vinden het re gime in de gevangenissen laks. De vondst van de spinnen bewijst volgens een woordvoerder van de partij dat de ge vangenissen in New South Wales meer weg hebben van vakantieboerderijen. De roodrugspin is familie van de zwarte weduwe. Een beet kan dodelijk zijn. GPD BRUSSEL - Belgische kinderen tot achttien jaar mogen jaarlijks gratis naar de tandarts, zo stelt de Belgische mi nister Demotte (Sociale Zaken) voor. Door de controles worden later veel ingrepen voorkomen, denkt Demotte. De maatregel moet eind 2005 ingaan. In België biedt de staat meer zaken gratis of goedkoop aan, zoals het open baar vervoer. Nu al kunnen kinderen uit kansarme buur ten gratis naar de tandarts. ANP PEKING - De autoriteiten in de Chinese hoofdstad Pe king hebben de afgelopen dagen tienduizenden mensen aangehouden die naar de stad waren gekomen om te kla gen over allerhande misstanden. De toestroom van de on tevredenen hangt samen met de komende bijeenkomst van het Centraal Comité van de Communistische Partij. De mensenrechtenorganisatie Human Rights in China meldde gisteren dat alleen al in de eerste dagen van sep tember 36.000 mensen zijn opgepakt. Bij de arrestaties zouden rake klappen zijn gevallen. ANP/DPA PRAAG - Een helikoptercrash in Tsjechië heeft gisteren zes Britse militairen het leven gekost. Het ongeluk bij de stadBrno deed zich voor rond 13.00 uur lokale tijd, meld de het Tsjechische persbureau CTK. De militairen hadden deelgenomen aan een Tsje- chisch-Britse oefening. Onduidelijk is nog wat de oor zaak van het ongeluk is. ANP/AFP LISSABON - Een Portugese antiabortusgroep heeft de Nederlandse abortusactiviste Rebecca Gomperts aange klaagd. Volgens de beweging heeft de Nederlandse arts Portugese wetten geschonden door op de Portugese televi sie uit te leggen hoe met bepaalde medicamenten een abortus kan worden opgewekt. Dat maakte de groep Moe derschap En Leven gisteren bekend. Gomperts en haar organisatie Women On Waves kregen onlangs geen toestemming van de Portugese autoriteiten om met hun abortusboot de territoriale wateren van het Zuid-Europese land in te varen. De regering in Lissabon wil niet dat haar restrictieve abortusbeleid in gevaar komt. ANP/AFP door Esther Gotink LONDEN - In het uitgaansleven krijgt een kwart van de Britse vrouwen ongemerkt drugs bin nen. Het wordt zonder dat de vrouwen dat merken door ande ren in hun drankje gedaan. Per week zijn minstens dertig vrouwen door de drugs zo ver heen dat mannen geen enkel pro bleem hebben hen te verkrach ten. Of dat ook feitelijk gebeurt is niet bekend omdat de registra tie niet deugt. Dit is gebleken uit een Brits na tionaal onderzoek dat vorig jaar is gehouden. Het is voor het eerst dat deze zaak werd beke ken. Het ongemerkt toedienen van drugs aan derden is straf baar maar niet of nauwelijks te bewijzen. De verdovende midde len variëren van slaappillen tot 'date rape'-drugs als rohypnol en GHB. Veel vrouwen raken be wusteloos of lijden aan geheu genverlies na het nuttigen van een gedrogeerd drankje. Ze wor den wakker naast een onbeken de man of zijn, in het gunstigste geval, door vrienden thuisge bracht. Tony Davey, manager van een drugs- en alcoholdienst, denkt dat veel mensen zich niet mel den, omdat ze denken dat ze te veel hebben gedronken. „Som migen beseffen later dat er mo gelijk is geknoeid met hun alco hol maar dan is het te laat. De gebruikte drugs verlaten na twaalf uur het lichaam, dus is er geen bewijs meer. Veel vrouwen maken zich ernstige zorgen over dit groeiende misbruik." Vooral vrouwen jonger dan 25 jaar vor men een kwetsbaarste groep. Clare Mayo was 22 toen ze slachtoffer werd van drugs in haar glas. „Het was op een feest je, waar ik maar één persoon kende dus ik voelde me niet ge lijk op mijn gemak. Ik raakte aan de praat met een jongen. La ter op de avond bekende hij dat hij MDMA in mijn glas had ge daan om me te ontspannen." Vanuit het ministerie van Bin nenlandse Zaken krijgen uit smijters en barpersoneel richtlij nen voor het herkennen van mensen die ongemerkt drugs aan derden toedienen. De poli tie begint een nationale registra tie van verkrachtingen en de mo gelijke rol van onopgemerkt toe gediende drugs. Ook krijgt elk korps urinetesters, zodat een mo gelijk slachtoffer direct kan wor den onderzocht. GPD door Bob Kroon GENEVE - Zelfdoding eist wereldwijd meer mensenle vens dan alle oorlogen bij el kaar. Elke jaar brengen naar schatting een miljoen mensen zichzelf om. Nederland ligt met jaarlijks 9,4 zelfdodingen per 100.000 inwoners iets beneden het Eu ropese gemiddelde. Van de 100.000 Nederlandse mannen maken er 12,7 een eind aan hun leven, onder de vrouwen zijn het er 6,2. Het aantal zelf moorden in Nederland is sinds 1950 verdubbeld, maai de laatste jaren is het aantal stabiel. De Wereldgezondheidsorgani satie (WHO) noemt het aantal zelfmoorden 'een gigantisch en miskend volksgezondheids probleem'. Vandaag is het 'Werelddag tegen Zelfdo ding'. Daarmee wil de WHO regeringen en sociale en ge zondheidsinstellingen aanspo ren paal en perk te stellen aan deze 'nodeloze slachting'. „Iedere zelfdoding is een emo tionele, sociale en economi sche ramp voor tientallen fa milieleden en vrienden", zegt C. Ie Galès-Camus, onderdi recteur van de WHO. Oost-Eu ropa telt de hoogste aantallen zelfmoorden. Latijns-Ameri ka, islamitische landen en sommige Aziatische regio's scoren juist laag. Voor Afrika zijn geen statistieken beschik baar. Tegen over een geval van zelfdoding staan volgens de WHO twintig mislukte po gingen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5