Geert Wilders heeft grote plannen PZC Publiek heeft recht op een kijkje in paleizen van Beatrix PZC Bush schittert in Brits woordenboek Afgesplitst WD-Kamerlid: Er ligt een gouden kans en die grijp ik Sergej Kovaljov is onvermoeibaar in strijd voor Tsjetsjenen vrijdag 10 september 2004 Het afgescheiden WD-Kamer lid Geert Wilders is deze week voor zichzelf begonnen. Hij heeft grote plannen. door Bas Soetenhorst Geert Wilders droeg er in 1999 met zijn stem aan bij dat Hans Dijkstal werd verko zen tot beste politicus. Vorig jaar lobbyde hij voor Jozias van Aartsen als fractieleider. Daar mee steunde hij twee fractielei ders waarmee hij later de de gens kruiste. De sociaal-libera le koers van Dijkstal en Van Aartsen is een dwaling, roept Wilders van de daken. Mankeert er iets aan uw beoor delingsvermogen? Wilders: „Nee. Dijkstal gaf me als beginnend Kamerlid alle ruimte. Na de gemeenteraads verkiezingen van maart 2002 heb ik hem in zijn gezicht ge zegd dat hij de partij naai1 de af grond leidde, als enige in de fractie. Van Aartsen gaf ook al le ruimte en sprak over de agen da van Fortuyn. De partij moe digde discussie over de koers aan, Van Aartsen maakte er geen probleem van toen ik dit voorjaar zei dat ik een eigen ver kiezingsprogramma wilde op stellen. Het werd pas een pro bleem toen ik met mijn tienpun tenplan een richting koos die Van Aartsen niet op wilde. En voor wat betreft de fractie: op de voor mij belangrijke onder werpen - buitenland, terreurbes trijding, islamitisch extremisme - kreeg ik altijd steun." U wijst er steeds op dat u de voorbije zes jaar altijd met de meerderheid van de fractie heeft gestemd. Was er nooit eens iets wat zo principieel lag als de toetreding van Turkije tot de Europese Unie? „Ik kan me geen enkele zaak herinneren die zo belangrijk voor me is. Ik heb dit voorjaar wel geaarzeld toen er een LPF-motie lag tegen het dragen van hoofddoekjes, waar ik uit eindelijk met de fractie tegen stemde. Dat gebeurde op proce durele gronden. Er is destijds geen inhoudelijke discussie over gevoerd in de fractie." Mensen die u tot voor kort door dik en dun steunden, hekelen nu ineens uw ijdelheid. „Ik moet Van Aartsen toegeven dat ik nauwelijks steun krijg van het VVD-kader, terwijl ik me twintig jaar heb ingezet voor de partij. Dat doet pijn. Maar ik zou het morgen wéér zo doen. Ik laat me de mond niet snoeren." Kan de felheid van de aanvallen op u verband houden met het feit dat u zelf graag op de man speelt? Minister Johan Remkes is een middelmatig bestuurder, zijn collega Ben Bot heeft een ruggengraat van een banaan, en zovoorts. „Ik speel nooit op de man. Mijn kritiek op Remkes en Donner gaat altijd over hun functione ren." Staatssecretaris Schultz was an ders knettergek toen ze opperde de koers van de WD naar links te verleggen. „Dat idee was ook knettergek. Misschien dat mijn stevige uit spraken soms de inhoud over vleugelen. Maar ik heb liever dat mensen roepen 'wat zegt-ie nou weer?' dan dat ze zich afvra gen: 'zegt-ie wat?' Met een nieuwe partij wilt u het gat opvullen rechts van de WD. U bent op uw wenken be diend door Van Aartsen, die zondag zei dat de WD so ciaal-liberaal is en samen moet gaan met D66. „Ik vind het eerlijk dat Van Aartsen zijn kaarten op tafel legt en zegt dat hij naar het mid den wil. Het onderstreept de kansen voor een conservatief-li- berale stroming." Uw partij moet rechts en so ciaal worden. Wilders en rechts, oké. Wilders en sociaal, dat is een wat verrassender combina tie. „Waarom? Ik vind het sociaal om je sterk te maken voor een overheid die functioneert en geen bonnen uitschrijft als je ze ven kilometer te hard rijdt. Ik ben ervoor weerbare jongeren op het gebied van pensioenen, ontslagbescherming en WW-uit- keringen anders te behandelen dan kwetsbare ouderen. Ik vind het sociaal om meer aandacht te besteden aan de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. Je speelt al zo twee miljard euro vrij voor nieuw beleid als de ont wikkelingshulp wordt gehal veerd." Volgens het Nipo bent u nu goed voor negen zetels. Maurice de Hond ziet grote kansen als u bij het referendum van volgend jaar over de Europese grondwet de anti-Europa-kaart speelt en zich tegen het Turkse lidmaat schap keert. „Dat ben ik ook van plan. Ik ben niet anti-Turkije, dat land is een belangrijke Navo-bond- genoot. Maar Turkije hoort niet bij Europa. Door de Euro pese grondwet krijgen landen met veel inwoners meer in vloed. Turkije zal excessieve zeggenschap krijgen. Dat is on gewenst." In de VVD is niets van uw be zwaren vernomen toen de frac tie in juni steun uitsprak voor die Europese grondwet. Waar om protesteerde u toen niet? „De grondwet betekent in sommige opzichten een verbete ring. Maar toen wist ik nog niet dat de toetreding van Turkije een uitgemaakte zaak was. Nu dat wel het geval is, ben ik te gen." Uw afkeer van fractiediscipline kan uw toekomstige partijgeno ten op een idee brengen. Hoe voorkomt u een herhaling van het LPF-gedoe? „We moeten mensen hebben die grosso modo hetzelfde willen. Het gaat er vooral om dat ze vin den dat er iets niet goed gaat in dit land. Of het nu om integra tie, veiligheid, terreurbestrij ding of Turkije gaat. En dan hoef je het niet over alles eens te zijn." De onvrede over de Haagse poli tiek verbond ook de LPF'ers. Toch vochten die elkaar de tent uit. Is dat risico er niet ook met eigengereide figuren als Joost Eerdmans, Geert Wilders en Roel Pieper? „Ik ga niet in op die namen. Maar we moeten elkaar eerst lang in de ogen kijken en vast stellen dat we meer overeenkom sten hebben dan verschillen. Er moet een programmatische ba sis zijn. Nu is er een gouden kans. Die wil ik grijpen." GPD door Paul Majendie George W. Bush wordt nog al eens bespot omdat hij zijn woorden regelmatig ver haspelt. Maar op zijn vermel ding in het nieuwe Oxford Woordenboek van Citaten, dat vandaag in de winkels ligt, kan hij trots zijn. De Amerikaanse president krijgt in 's werelds meest ge renommeerde naslagwerk de eervolle eerste plaats toebe deeld vanwege zijn roemruch te speech over 'de as van het kwaad' die refereert aan Iran, Irak en Noord-Korea. Bush, die sinds jaar en dag be kend staat om zijn verspre kingen, heeft al heel wat pa reltjes op zijn naam staan, zo als onderinschatten, vercorri- geren en ontfunctioneren. Het laatste 'Bushism' ont snapte hem tijdens een ont moeting met hoge omes in het Pentagon verleden maand, toen hij de aanwezi gen vertelde dat 'zijn rege ring altijd zou blijven zoeken naar manieren om de VS te schaden'. Maar Elizabeth Knowles, re dactrice van Oxford Dictiona ry, hanteert heel andere crite ria voor de nieuwe vermeldin gen in het gerespecteerde boekwerk. „Wij kijken naar de uitspraak op zich, de taal kundigheid ervan is niet van belang." Ook de Britse minis ter-president Tony Blair, Bush' grootste bondgenoot in de oorlog tegen Irak, wordt genoemd om zijn lyrische be woordingen op bijpassende Shakespeariaanse toon, in een speech vlak voor de oor log tegen Irak. Blair zei: „Dit is niet het moment om te wan kelen." De nieuwste editie van dit beroemde citaten boek, dat voor het eerst ver scheen in 1941, laat op intri gerende wijze zien hoe de ge schiedenis zich telkens weer herhaalt waar het memorabe le one-liners (korte, vaak ge vatte uitspraken) betreft. Bill Clinton, kijkend naar de ein deloos durende chaos in Flori da tijdens de presidentièk verkiezingen van 200C bracht te berde dat: „De Ame rikaanse bevolking heeft ge sproken - maar het zal nog wel even duren voordat w begrijpen wat ze gezeg heeft." Wat veel weghel van een uitspraak van de Brit se Lord Salisbury in „De ellende met de uitslag, van de stemmingen is dat wanneer het orakel gespro ken heeft, niemand enig idee heeft wat dit betekent." „We zoeken continu naar. nieuw materiaal", zegt Know les, daarbij een pakkende uit- spraak citerend van Job Quincy Adams, van vlak na 11 september: „Telkens wan neer het vaandel van vrijheid en onafhankelijkheid zich heeft ontplooid of zal ont plooien, zullen daar zijn hart, zijn zegeningen en zijn gi den zijn. Maar hij (Amerika) struint niet in den vreemde, om monsters te verslaan' Iets luchtiger is de uitspraak' waarmee de Britse quizmas-' ter Anne Robinson een ver- melding heeft gekregen voor' de wijze waarop ze kandida- ten wegstuurt: „Jij bent de', zwakste schakel... vaarwel." Dropgoal John Wilkinson, die voor En geland de Rugby Wereld Cup. won met een dropgoal (doel- i punt door middel van een trap tegen een opstuitende] bal) in de allerlaatste secon- den van de finale, krijgt een plaatsje voor een typisch ge val van Brits understate ment: „Dit was wellicht de makkelijkste aanval van de hele dag." Een ander s idool moet die ene, onvergete- j lijke opmerking nog maken. „David Beckham staat er nog niet in", zegt Knowles, zich afvragend hoe het toch eigen lijk kan dat de aanvoerder van het Engelse voetbalteam schittert door afwezigheid, terwijl hij continu gehekeld wordt om zijn eenlettergrepi-, ge uitspraken. RTR door Wierd Puk Zijn gezondheid is broos. Sergej Kovaljov is dan ook al op leeftijd: 74. Toch reist de Russische mensen rechtenactivist de wereld af om aandacht te vragen voor de tragische gebeurtenissen in zijn land. „Bedankt voor de belangstelling", zegt hij na interviews. Kovaljov, die tien jaar in een Siberisch werkkamp door bracht, is in Berlijn om in de Akademie der Kunste te pra ten over de Tsjetsjeense cri sis. Hij heeft recht van spre ken: Kovaljov bevond zich tij dens de hevigste Russische bombardementen in Grozny. Later werd hij rapporteur voor de mensenrechten in Tsjetsjenië. Maar toen Koval jov te kritisch werd, onthief het Russische parlement hem van zijn taak. „Ach", zegt hij, „onze nieuwe KGB-staat werkt heel effec tief. Iedere instelling of per soon die zijn onafhankelijk heid probeert te behouden, moet het op een gegeven mo ment tegen de machthebbers afleggen." Inmiddels worden Kovaljovs artikelen nergens meer afge drukt. Zijn parlementszetel is hij kwijtgeraakt. Maar Kovaljov strijdt onge broken verder voor de zaak-Tsjetjsenië. President Vladimir Poetin kwam aan de macht met de belofte 'de Tsjetsjeense rebellen uit te roeien'. Het drama-Beslan toont aan dat hij daar ver van daan is. Zijn geloofwaardig heid staat op het spel. „Hij zet nu acht miljoen euro op het hoofd van de rebellen leiders", zegt Kovaljov. „En zoals altijd kondigt het Krem lin 'harde maatregelen' aan. Dat kunnen ze makkelijk doen, want als die maatrege len ten koste gaan van de bur gerrechten interesseert nie mand bij ons dat iets. Een dis cussie als in Amerika, waar na elf september werd gede batteerd over de inperking van individuele vrijheden, is typisch westers. Het idee dat er ook bij ons zoiets bestaat als een publieke opinie is ab surd. Wat kun je van zo'n sa menleving verwachten?" Dat alleen een autoritair regi me de ongedisciplineerde Rus sen kan temmen, is een re frein dat Kovaljov kent. „Ja, Duitsers zeggen mij dat vaak. Dan zeg ik: jij ezel, net als in China zeker? Zou jij dat ook denken als je in een Russische of Chinese cel zat?" Kovaljov wordt door tegenstanders be schouwd als een 'vriend van de terroristen'. Maar toen de Tsjetsjeense commandant Sja- mil Basajev met zijn bende Dagestan binnenviel stond Kovaljov achter Poetin, die zijn troepen de tegenaanval liet starten. Imperialisme van Tsjetsjeen se separatisten kan niet worden geduld, vindt Koval jov. Net zo min als schen dingen van de mensenrechten en crimineel optreden van Russische militairen overi gens. In Tsjetsjenië ziet Sergej Ko valjov geen uitweg meer. „Het gaat alleen nog om ver gelding. Oog om oog, tand om tand." Wellicht is voor de in ternationale gemeenschap een taak weggelegd om een uitbreiding van de crisis in de Kaukasus te voorkomen. „Maar het Westen wilde Poe tin, en het kreeg Poetin." De president beschouwt Tsjetsjenië als een 'interne aangelegenheid' en duldt ter zake geen kritiek. Moedeloos Kovaljov oogt moedeloos. Een documentaire die wordt vertoond, geeft hem gelijk. Filmmaker Andrej Nekrasov legt de achtergronden bloot van de bomaanslagen in 1999 op flatgebouwen in Moskou en elders, waarbij 300 men sen omkwamen. Die aansla gen werden toegeschreven aan Tsjetsjeense terroristen. Zij waren mede aanleiding voor Poetin om de tweede Tsjetsjeense oorlog te begin nen. Nekrasov stuitte echter op een ander spoor van moge lijke daders: de FSB, de veilig heidsdienst die de KGB ver ving. Een staatsorgaan dat haar eigen burgers opblaast? Kovaljov: „Ik zeg toch, een KGB-staat." GPD 10 september 1954 Honderden bijzondere gebou wen openen op Open Monumen tendag hun poorten voor het pu bliek. Huis ten Bosch en paleis Noordeinde blijven echter geslo ten. Veiligheid en privacy wor den als reden opgegeven, maar koningin Beatrix wenst geen pottenkijkers. Haar Europese collega's voelen de tijdsgeest be ter aan en stellen hun (ambts)- woning wel open. door Hans Jacobs Open Monumentendag staat dit weekeinde in het teken van verdediging. Onder het mot to 'Merck toch hoe sterck' wordt aandacht geschonken aan vestingsteden en voormali ge linies en stellingen met hun forten, kazematten en sluizen. Eén bolwerk doet niet mee: de hekken van de koninklijke burchten in Den Haag blijven dicht. Ook de Tweede Kamer heeft ondanks fervent aandrin gen geen bres kunnen slaan in de verdediging van het staats hoofd, die in haar woon- en werkpaleizen geen vreemden over de vloer wil. Op de internetpagina van het koninklijk huis wordt een even simpele als onbevredigende ver klaring gegeven. 'Huis ten Bosch is het paleis waar de ko ningin woont. Om die reden kan dit paleis niet door publiek worden bezocht. Noordeinde is het werkpaleis. Een groot deel is dagelijks in gebruik als kan toor. Ook vinden daar offi ciële ontvangsten plaats. Met in achtneming van de bijzondere eisen die hier het gevolg van zijn, zullen de mogelijkheden van een eventuele beperkte openstelling worden onder zocht.' Virtuele bezichtiging Over dat onderzoek is verder niets bekend, maar vorig jaar nog schreef premier Jan Peter Balkenende op prinsjesdag aan de Kamer dat 'Soestdijk, Huis ten Bosch en Noordeinde zich door overwegingen van privacy, veiligheid en intensief gebruik door het koninklijk huis niet le nen voor openstelling'. Het publiek moet zich maar te vreden stellen met de virtuele bezichtiging via internet, aldus de premier. Anders is er altijd nog het ongebruikte paleis op de Dam, waar de koningin zich zelf zo min mogelijk vertoont. Dat roept meteen de vraag op waarom de veiligheid en priva cy van de Oranjes en hun royale huizen - nota bene staatseigen dom - zoveel gecompliceerder zijn dan die van andere konings huizen en staatshoofden. De vei ligheid van de Britse koningin Elizabeth bijvoorbeeld staat va ker op het spel dan die van Bea trix. Ook de Franse president Chirac wordt strenger bewaakt. Toch is het presidentieel paleis het Elysée in Parijs op Open Monu mentendag geopend. De Fran sen hebben voor een visite uren wachten over. Buckingham Palace is in de zo mermaanden open, wanneer de vorstin in Schotland vertoeft. Inclusief de tuin en mét goed lo pende souvenirwinkel. Uit de in komsten worden personeel en beveiliging betaald. Natuurlijk worden de bezoe kers niet door de slaapkamers geleid, maar de schilderijengale rij en troonzaal zijn interessant genoeg. Zelfs het Witte Huis in Washing ton, doelwit nummer één van terroristen, is te bezoeken, ook als de Amerikaanse president thuis is. Koningin Beatrix is in de zomer maanden van huis. De met be lastinggeld opgeknapte Oranje zaal en een aantal vertrekken in Huis ten Bosch kunnen dan wor den opengesteld. Route Hetzelfde geldt voor paleis Noordeinde, 'een van de beste toeristische attracties die ons land niet heeft' zoals het gezags getrouwe blad Vorsten opmerk te. In het paleis is een route uit te zetten die de dagelijkse gang van zaken niet hindert en het publiek toch een indruk geeft van dit nationaal erfgoed. Al was het alleen maar op Monu mentendag. Dat grote aantallen bezoekers verwerkt kunnen worden, is gebleken bij het rouwbeklag voor prins Claus en koningin Juliana. De Luxemburgse groothertog Henri installeerde deze zomer de nieuwe regering zelfs thuis omdat zijn werkpaleis die dag een paar uur open was voor het publiek. Dat krijgt tegen beta ling en onder begeleiding van een gids een rondleiding - een AARDBEVING - De ergste aardbeving in Noord-Afrika sinds veertig jaar heeft de stad Orléansville verwoest. Geen en kel huis van de stad. 160 km ten westen van Algiers, bleef onbeschadigd. De Franse auto riteiten maken melding van honderden doden en vele dui zenden gewonden. Ook nabij gelegen dorpen hebben grote schade opgelopen. Minister Mitterrand van Binnenlandse Zaken heeft voor miljoenen franc noodhulp beschikbaar gesteld. ATOOMPROEVEN - De Ame rikaanse commissie voor atoomenergie heeft ook voor 1955 proeven met kernwapens in de Stille Oceaan aai digd. KINDERVERLAMMING - li' Oostenrijk is een besmettelijk.' vorm van kinderverlamming uitgebroken. Twee jonge kinde-, ren zijn overleden, vijfent»1 tig ziek. CERAMIEK - Een Belgische onderneming wil op het ter-, rein van de voormalige staalfa briek in Temeuzen een cera- miekfabriek bouwen. Het 12.5 hectare grote terrein is ii dels aangekocht. Paleis Noordeinde, volgens het gezagsgetrouwe blad Vorsten 'een van de beste toeristische attracties die ons land niet heeft'. foto Phil Nijhuis/GPD aantal wordt zelfs in het Neder lands gegeven. Ook in België en Noorwegen gaan de paleisdeuren in de zo mermaanden open. In Stock holm, Madrid en Kopenhagen kunnen toeristen het hele jaar in het paleis terecht. Dus waar om niet in Den Haag? Misschien kan de Britse prins Charles volgende week bij zijn bezoek aan Nederland een goed woordje doen bij Beatrix. Hij gooide zijn nieuwe residentie Clarence House na een groten deels door de belastingbetaler betaalde renovatie (tien miljoen euro) meteen open voor het pu bliek. Het is namelijk vreemd dat juist in een open samenleving als de Nederlandse en met een in vergelijking met andere lan den als modern bekend staande monarchie, de paleizen gesloten blijven. Dat is niet van deze tijd. Het is te laat om dit jaar nog de deuren te openen, maar in Bea trix' jubeljaar 2005 moet dat laatste Oranjebastion toch ge slecht kunnen worden. Of in taal die aan het hof wordt verstaan: in naam van Oranje doe open de poort! GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldt aan toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v lezersservice. Postbus 31,4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTw Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regalen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleint|«»l Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden n«iw- Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern w aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diens'enL^ ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig gaseiec - de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bi) Postbus 31, 4460 AA Goes. Behoort tot -ii* WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4