Korting ziektekosten later Kabinet trekt plan in voor vrij opeisbaar prepensioen PRAXIS Financiële elite Europa wacht zwaar karwei Wijn wijst debat hypotheekrente af WAARSCHUWING! Defensie wil urine militairen testen op drugsgebruik 3 Zorgverzekeraars en artsen wijzen teruggaafregeling af Iprichter van Ie Einder angehouden Zestien jaar voor dubbele doodslag 'erdachte vrij oor blunders Negen winkels Roosendaal in de as Den Haag krijgt primeur toiletlift Rund schrikt vrijende homo's af Stoepvlekken deel autocampagne Minder bagage mee naar VS Politie verdrijft 98 lastpakken vrijdag 10 september 2004 door Ap van den Berg DEN HAAG - De beoogde no-claimkorting voor ziektekos ten kan vrijwel zeker niet per 1 januari 2005 worden ingevoerd. De koepelorganisaties van zorg verzekeraars, huisartsen, me disch specialisten en patiënten wijzen de teruggaafregeling van minister Hoogervorst af. Ook de vakbonden, de Raad voor de Zorg en andere adviesorganen hebben grote bedenkingen. De kern van het systeem is dat mensen die relatief weinig zorg vragen, aan het eind van het jaar geld terug krijgen. Het kabi net hoopt zo de almaar stijgen de ziektekosten te beteugelen. Het zuinig omspringen met me dicijnen en huisartsbezoek wordt immers financieel be loond. De zorgverzekeraars zeggen ze ker negen maanden nodig te heb ben om de administratie en het elektronisch betalingsverkeer aan te passen aan de korting. De nieuwe wet moet nog door het parlement worden goedgekeurd. „De datum 1 januari is dus on haalbaar", zegt M. Bontje, alge meen directeur van Zorgverzeke raars Nederland. Ook de huisart senvereniging LHV voorziet in voeringsproblemen. Bovendien wijzen de georganiseerde huis artsen de regeling om inhoudelij ke redenen af. Mensen kunnen hun gang naar de dokter lang uitstellen, met alle risico's van dien. Dat kan leiden tot juist ho gere ziekenhuiskosten. De Landelijke Huisartsen Vere niging heeft tot nog toe gewei gerd een intentieverklaring met minister Hoogervorst te onderte kenen. LHV-bestuurder H. van Santen zegt dat huisartsen rela tief weinig mensen doorverwij zen naar het ziekenhuis. Ook het medicijngebruik in Neder land ligt laag ten opzichte van andere EU-lidstaten. Patiënten organisaties zijn tegen omdat de no-claimregeling nadelig is voor gehandicapten en chronisch zie ken. De Raad voor de Zorg (adviesor gaan) heeft Hoogervorst te ken nen gegeven dat de regeling 'een verkeerd sturingsmechanisme' is om de uitgaven te drukken. Buijs wacht af PvdA en GroenLinks zien in het verzet tegen de plannen van het kabinet een bevestiging dat de korting van tafel moet. „Die re geling is onhaalbaar, ondoelma tig en onrechtvaardig", vindt E. Tonkens (GroenLinks). Het CDA onderkent de proble men. „Maar ik wacht eerst de reactie van de minister af", al dus Kamerlid Buijs. Hij eiste eerder dit jaar dat de huisarts gevrijwaard blijft van het eigen risico voor de patiënt. Hooger vorst antwoordde toen dat dat 100 miljoen euro kost. Volgens het ministerie van Volksgezond heid levert de no-claimkorting een besparing op van enkele honderden miljoenen euro's. Daarom houdt de minister voor lopig vast aan een invoering per 1 januari aanstaande. GPD Het Kurhaus in Scheveningen is volledig omringd door hekken vanwege de Europese top, die vandaag en morgen in het hotel wordt gehouden. door Hans Gertsen SCHEVENINGEN - Vrijwel de hele Europese financiële elite is vandaag en morgen bijeen in Scheveningen, maar of de da mes en heren tijd hebben voor een gezonde strandwandeling is de vraag. De EU-ministers van Financiën en de directeuren van de nationale banken en de Euro pese Centrale bank (ECB) bui gen zich in het Kurhaus over een loodzware onderwerpen. Het halfjaarlijkse overleg van de ministers van Financiën be gint vanmiddag met een discus sie over het groei- en stabiliteits pact in de twaalf landen sterke eurogroep. Eind vorig jaar was het pact, dat moet zorgen dat de euro een stabiele, sterke munt blijft, aanleiding tot een fikse ru zie tussen Frankrijk en Duits land enerzijds en de Europese Commissie en minister Zalm van Financiën anderzijds. Frankrijk en Duitsland, die al ja renlang te hoge begrotingstekor ten hebben, ontliepen toen een dreigende boete door het pact, met steun van een aantal andere landen, tijdelijk op te schorten. Ten onrechte, zo oordeelde het Europese Hof van Justitie inmid dels. De Europese Commissie deed onlangs een voorstel om het pact aan te passen om nieu we conflicten te voorkomen. Als het aan de Commissie ligt, dan wordt het pact flexibeler toegepast. Landen met te hoge tekorten zouden meer tijd moe ten krijgen om dat weer onder het maximum van 3 procent van hun nationale inkomen (bbp) te krijgen. Verder wil de Commis sie te hoge tekorten ook toe staan als landen langdurig met een lage economische groei kam pen. Nu geldt alleen forse econo mische krimp nog als excuus. Tegenstand Veel ministers van Financiën hebben al ingestemd met deze voorstellen, maar niet iedereen is er blij mee. Als voorzitter van de bijeenkomst zal Zalm zich op de vlakte moeten houden, maar een aantal collega's zal de voor gestelde versoepeling ongetwij feld fel bestrijden. Ook de ECB is tegen, evenals de Duitse Bun desbank. Een ander moeilijk on derwerp is de meerjarenbegro ting 2007-2013 van de Europese Unie. Brussel wil dat de 25 lid staten fors meer contributie be talen, onder meer om de kosten van de uitbreiding van de EU te kunnen betalen. De zes grootste 'nettobetalers', waaronder Ne derland, zijn daar mordicus te gen. Die willen de komende ja ren juist minder geld aan Brus sel kwijt zijn. De Europese Com- foto Harmen de Jong/GPD missie deed in juni een voorstel om alle nettobetalers een kor ting te geven, maar dat stuit op fel verzet van Groot-Brittannië. Dat land heeft al twintig jaar als enige recht op een dergelijke korting, waardoor de Britten jaarlijks 4 miljard euro minder betalen dan ze zouden moeten. De korting wordt betaald door de andere lidstaten, waaronder ook straatarme nieuwe lidstaten als Litouwen. De Britse minis ter Brown heeft al met een veto gedreigd als er een voorstel op tafel komt om de korting onge daan te maken. GPD door Hans van Soest DEN HAAG - Werknemers die deelnemen aan een collectieve prepensioenregeling mogen hun spaartegoed alleen vrij opne men, wanneer hun pensioen fonds daarin toestemt. Het kabi net ziet af van het plan om de werknemers het recht te geven hun inleg te laten uitbetalen, wanneer in 2006 de fiscale af trek voor prepensioen- en vut-premies vervalt. Het oorspronkelijke plan bleek door Bouke Bergsma DEN HAAG - Defensie wil mo gelijk militairen via het afne men van urine controleren op drugsgebruik. Staatssecretaris Van der Knaap van Defensie heeft daarover een advies ge vraagd aan staatsraad R. Hoek stra. Dat zei gisteren de woord voerster van Van der Knaap. Defensie voert een 'zero-toleran- ce-beleid. Wie betrapt wordt op handel in drugs of gebruik van hard drugs, wordt onmiddellijk ontslagen. Softdrugsgebruikers krijgen maximaal één waarschu wing. Bij herhaald gebruik volgt eveneens ontslag. Dit voorjaar raakte de Konink lijke Marine in opspraak door juridisch niet haalbaar. Daar naast stuitte het op protest van de pensioenfondsen. Zij vrees den dat veel werknemers het geld zouden opeisen en daarmee de fondsen in betalingsmoeilijk heden brengen. Het geld staat niet ergens 'klaar' op een bank rekening, maar is veelal belegd in aandelen en vastgoed. Dat zou moeten worden verkocht om aan de vraag te voldoen. „Het kabinet is er niet op uit de pensioenfondsen leeg te trek ken", zegt een bron rond het ka binet. Bijkomstig bezwaar van gevallen van drugsgebruik en drugshandel onder mariniers op de Antillen en op het fregat Van Speyk. Scheidend commandant Prins van het Korps Mariniers pleit voor preventieve drugscon troles via urinetests. De Ameri kaanse marine en mariniers ge bruiken al jaren dergelijke con troles. Van der Knaap neemt het drugs gebruik onder militairen 'zeer het plan was dat het kabinet be loofde dat opgebouwde prepen sioenrechten onaangetast blij ven. Wanneer er veel geld aan de fondsen wordt onttrokken, zouden die niet meer aan hun verplichtingen kunnen voldoen. Levensloopregeling Mocht een pensioenfonds toe stemming geven het geld op te nemen, dan moet over dat be drag belasting worden betaald. Dat is niet het geval als de werk nemer het bedrag toevoegt aan zijn reguliere pensioen, of wan- serieus', zei zijn woordvoerster gisteren. „Maar het is een lastig onderwerp met ethische en medi sche aspecten en ook moet je kij ken naar de privacywetgeving. Daarom is de staatsraad Hoek stra deze week op persoonlijke titel om advies gevraagd." De FNV-vakbond voor Defensie personeel AFMP is faliekant te gen een urine- of bloedtest. Voorzitter Van den Burg: „Het neer hij het laat overhevelen naar de - nog op te tuigen - le vensloopregeling. Dat overboe ken kan 'fiscaal neutraal'. De levensloopregeling moet in 2006 van kracht worden. Daarin kunnen werknemers individueel sparen voor vrije tijd. In totaal mag belastingvriendelijk een spaarpot van anderhalf jaarsala ris opzij worden gezet. Wie ge noegen neemt met 70 procent van zijn loon kan zo 2,1 jaar vrij nemen. Dat mag ook gebruikt worden om eerder te stoppen met werken. GPD gaat om een heel klein aantal mi litairen. Dan iedereen verplicht controleren, is beneden alle peil. Het druist in tegen de privacy van de militair en de integriteit van het lichaam." Van den Burg is zeer tegen drugsgebruik als een militair operationeel of op roepbaar is. Maar een militair die een paar weken op vakantie is, moet zelf weten of hij een stickie rookt of niet, aldus Van den Burg. Zijn collega's van de CNV-bond Acom en van de grootste defen sievakbond VBM zijn het daar mee eens. In De Tweede Kamer lijkt wel een meerderheid te bestaan voor het voorstel. Woordvoerders van CDA, WD en D66 reageer den gisteren positief. ANP pEN BOSCH - Het ge rechtshof in Den Bosch heeft een 37-jarige man uit glundert gisteren veroor deeld tot zestien jaar cel. peman doodde maart 2002 lijn 23-jarige buurvrouw Asta Rimkute en haar 2-ja- ige dochtertje Naomi. De veroordeelde ontkent, ook al zijn er DNA-sporen ren hem gevonden onder ce nagels van het de gedo de vrouw. Ook in haar huis, dat na de doodslag in brand werd gestoken, is cel- materiaal van de man ge vonden. Justitie kan overi gens niet bewijzen dat de 37-jarige man de brand heeft gesticht. De inwoner van Klundert had een rela tie met het slachtoffer. Hij zou haar hebben gedood omdat ze dreigde zijn vrouw in te lichten over de affaire. ANP OTPHEN - Een 21-jarige Pool, (verdacht wordt van een over- lopeen 85-jarige oude vrouw jfVaassen, is door miscommu- icatie tussen de politie Noord- Oost-Gelderland en justitie Zutphen vrijgelaten en spoor- is verdwenen. It man zou met een 25-jarige odgenoot in de nacht van za- irdag op zondag de vrouw in ur huis hebben overvallen, «slachtoffer werd zwaar mis- deld. De buit bedroeg enkele stallen euro's. Zondag arres tee de politie een verdachte, fkofficier van justitie oordeel- dat het niet om een aanhou dt op heterdaad ging, zodat nan moest worden vrijgela- t". zei korpschef J. Hoogen- a gisteren. Volgens deze 12 het wel degelijk om een shouding op heterdaad. Een wrdvoerster van het OM zegt i! de politie niet volgens het isteprotocol handelde. ANP JORN - De politie heeft itnsdag in Hoorn een oprich- nan Stichting De Einder op pakt, Dat liet de stichting gis- ren weten. De politie verdenkt 12-jarige man uit Castricum a het verlenen van hulp bij Bdoding van een vrouw uit trvershoof. Ie Einder adviseert mensen die iidoding overwegen. Volgens woordvoerder van De Einder d de aangehoudene als consu lt namens de stichting schrif ten telefonisch contact met vrouw. „De vrouw heeft tarschijnlijk ook echt zelf- nord gepleegd, maar dat we- iiwe niet zeker." De woord eer vermoedt dat de man op a van de briefwisseling met 'Touw is opgepakt. „Maar al- swat we doen, gebeurt binnen Marges van de wet." De arres- ot zat gisteren nog vast, beves- fde het Openbaar Ministerie Alkmaar. Justitie wil verder zeggen over de zaak. ANP fK EcHT KR.ANk.ZlA/Nl6 VEEL VA M J6- fift Hou PEN //WO£T IK PAN 'N THERApl£-, V'MD JE ROOSENDAAL - De brand die gisterochtend in vijf win kelpanden in Roosendaal woedde, is aan het eind van de middag opgelaaid. Dat gebeurde toen de brandweer bezig was met nablussen. De brandweer kon niet voorkomen dat nog eens vier win kels in vlammen opgingen. Het ging om panden in het winkelcentrum aan de Nieuwe Markt. Gisteren werden 21 appartementen in de omge ving uit voorzorg ontruimd. Volgens een woordvoerder kwamen bij de brand geen schadelijke stoffen vrij. ANP DEN HAAG - Een woning aan het Hongarenburg in het Haagse Mariahoeve heeft een wereldprimeur: de toiletlift. De ruimte is een combinatie van een toilet en een lift. Met deze toiletlift kunnen bewoners van eengezinswoningen over een lift beschikken zonder dat dit extra ruimte in be slag neemt. De toiletlift heeft twee functies: als mensen op de begane grond naar het toilet willen, dan kunnen ze dat gewoon, zoals op ieder ander toilet. Maar als mensen niet meer met de trap kunnen, is dit toilet ook bruikbaar als lift die naar de volgende etage gaat. GPD HAARLEMMERLIEDE - Schotse Hooglanders als mid del tegen homo's die in het openbaar de liefde bedrijven. Het recreatiegebied Spaarnwoude wil de robuuste runde ren met het woeste uiterlijk inzetten voor dit doel. Bestuurslid E. van Hoogdalem-Arkema van het recreatie schap heeft het idee geopperd. „Vooral in het West hof fbos en het Noorderbos ondervinden bezoekers erg veel last van mensen die hier hun seks beleven." ANP ROTTERDAM - Op de stoepen in de binnenstad van Dor drecht en Rotterdam verschenen de afgelopen weken mys terieuze vlekken met daarin de woorden 'Grow up, what for'. Gisteren bleek dat de vlekken het logo van een recla mecampagne van Renault zijn, die in oktober begint. Een woordvoerder van Renault Nederland zegt niets te weten van de vlekken. „We wilden het logo bewaren tot het begin van de campagne, maar nu is het toch uitge lekt." Ook Dordrecht is niet blij met de graffiti. De stad laat op kosten van Renault de honderden roze en gele lo go's verwijderen. ANP AMSTELVEEN - Passagiers die met KLM naar de Vere nigde Staten of Canada vliegen, mogen vanaf 1 november minder bagage meenemen. Nu mogen ze nog twee koffers van elk maximaal 32 kilogram meezeulen. De luchtvaart maatschappij verlaagt dat straks tot maximaal 23 kilo, zei een woordvoerder gisteren. Op vluchten naar bestemmingen buiten Noord-Amerika mogen reizigers maximaal 20 kilo aan bagage meenemen, onafhankelijk van het aantal koffers. „We wilden de re gels in lijn brengen met die in de rest van de wereld", al dus de zegsman. KLM geeft wel toe dat de beperking van de kilo's ook geld bespaart. ANP door Peet Vogels DEN HAAG - Het kabinet ziet helemaal niets in een discussie over de toekomst van de hypo theekrente-aftrek. Het huidige systeem voldoet prima en is ook in de toekomst betaalbaar, zo be toogde staatssecretaris Wijn van Financiën tijdens een debat in de Tweede Kamer. CDA, WD, D66 en LPF steunen de staatssecretaris. Financieel specialist Crone van de PvdA-fractie is bang dat de fiscale aftrek van de hypothee krente op den duur onbetaal baar wordt. „Als de rente met twee procent stijgt dan kost dat de schatkist straks miljarden eu ro's aan inkomsten. We kunnen dus beter de aftrek beperken, want anders moet er straks extra bezuinigd worden omdat de inkomsten tegenvallen", al dus Crone. Wijn ontkende dat een stijgende rente tot problemen voor de schatkist leidt. „Een hoge rente betekent meestal dat de econo mie groeit. En dan komen er meer belastinginkomsten bin nen. Als de rente stijgt terwijl de economie minder hard groeit, dan zal dat betekenen dat men sen minder geld kunnen lenen en dus de huizenprijzen zullen dalen. Dat heeft ook geen effect voor de schatkist." Wijn zag ook niets in de sugges tie van Crone om een commissie van wijze mannen in te stellen die vrijblijvend moet nadenken over de hypotheekrente-aftrek op de langere termijn. „Alle va rianten zijn al bekend en doorge rekend. Een commissie voegt daar mets aan toe. Ze zal alleen maar de onzekerheid aanwakke ren. Het kabinet kiest voor voortzetting van het bestaande systeem." GPD ROTTERDAM - De politie heeft zich met succes vastgebeten in een groep lastpakken in het cen trum van Rotterdam. Tijdens het 'kuitenbijterspro- ject' zijn 98 lastpakken 'geadop teerd' door twee agenten, die hen voortdurend volgden. Een derde van die groep laat zich nauwelijks meer zien in het cen trum. Het gaat om mensen die overlast veroorzaken door te be delen of drugsgebruik. Achttien lastpakken zitten in de cel, drie vertrokken naar het buitenland en eentje kreeg een baan. GPD (Advertentie) Onze excuses voor het ongemak. Praxis Mega met tuincentrum waarschuwt voor het gebruik van de hardhouten klapstoel Divine. UAC code 8711546217983, Praxis artikelnr. 1979137, verkoopprijs 59.- Wanneer een gebruiker al zittende de stoel ver plaatst zonder de vergrendeling te gebruiken, bestaat er een kans dat de vingers bekneld raken tussen de zitting en de metalen strip. Hierdoor voldoet dit artikel niet aan de gestelde veiligheidseisen. U kunt desgewenst de klapstoel Divine inleveren bij de dichtstbijzijnde Praxis Mega met tuincentrum vestiging, dan ontvangt u uw aankoopbedrag retour. Heeft u de kassabon nog in uw bezit, neemt u deze aub mee. Voor informatie kunt u contact opnemen met Praxis Doe-het-zelf-Center B.V., tel. 020-398 34 71

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3