GRATIS lliÉJl 3^ Geen straf na Tijman-blunder Rekenles in de slaapkamer Glas in lood Zeg NEE tegen WCT! Containerterminal heeft luchtvervuiling Sloegebied tot gevolg Ruimen graven in Graauw pakt duur uit op www.zeelandanders.nl GRATIS WEG Keukemarket zeeuwse almanak Onverstandig Forse kritiek wegens sloop bunkers Dorpsleercentrum langer open Vraagtekens bij scheiden afval Brede scholen Wethouder wijt fouten aan gebrekkige onderlinge communicatie nazomer te6tival.nl festivalhart Abdij Middelburg Het Zeeuws Orkest MUSICA ESPANOL klassieke muziek vrlOsept 21u30 Abdijplein €10,= (Advertentie) Keukenmarket geeft 10 showroomkeukens ■nel. Duropal of granieten werkblad bij aankoop van de apparatuur! editie Zeeuws-Vlaanderen door Rinus Antonisse GOES - Een Westerschelde Con tainer Terminal zorgt voor forse luchtvervuiling in het Sloege bied en omgeving. Die wordt met name veroorzaakt door de grote containerschepen, die bij de terminal afmeren. H. van Rees van ZeelandAnders, denktank en lobbygroep, vindt dat de uitstoot van vooral zwa veldioxide (S02) door de contai nerschepen ten onrechte zwaar wordt onderschat. In de onder zoeken over de WCT wordt aan dit aspect nauwelijks aandacht besteed. Zwavel Van Rees wijst erop dat contai nerschepen op zware stookolie varen. Ze gebruiken brandstof waarin veel zwavel zit, soms tot wel vijf procent. Vanaf 2006/2007 worden voor Het Ka naal en Noordzee nieuwe nor men voor het zwavelgehalte van kracht; dat mag dan niet hoger zijn dan 1,5 procent. Ook als het schip aan de kade stilligt, is er brandstof nodig voor de generatoren, die stroom leveren voor bijvoorbeeld koel en vriescontainers. Het brandstofverbruik van een aan de kade liggend schip is ver gelijkbaar met dat van twintig rijdende zware vrachtauto's per uur (bijvoorbeeld op de A58), stelt Van Rees. Ze merkt op dat vrachtauto's op redelijk schone 'witte diesel' rij den, terwijl de containersche pen het zwavelrijke overschot van geraffineerde olie stoken. De uitstoot van vrachtauto's is minder vervuilend. Van Rees maakt een rekensommetje: een zware truck verbruikt 26 liter diesel per uur; de generatoren van een flink containerschip al gauw 520 liter. Wat uitstoot be treft staat een stilliggend schip gelijk aan ongeveer 30.000 vrachtauto's (40-tons-combina- tie). „Het vrijkomende gas zwa veldioxide geeft stank, maar nog erger is het benedenwinds neerslaande zwavelzuur, dat als een soort longstof zorgt voor ern stige longaandoeningen, naast aantasting van flora, fauna en bebouwing", aldus Van Rees. Ze erkent dat het mogelijk is de schepen vanaf de wal van elek triciteit te voorzien (zoals ook in jachthavens gebeurt). Dan zijn er wel zware 'stekkers' nodig. Van Rees: „Dat maakt de aanleg van de WCT een stuk duurder en daarmee ook de kosten voor de reders." Het gebruik van stookolie met een hoog zwavel gehalte zorgt nu al voor proble men in de Zeeuwse wateren. Bo ven de Westerschelde is op mooie zomerse dagen duidelijk smog waar te nemen. (Advertentie) ASSURANTIËN MAKELAARDIJ verzekeringen, hypotheken, makelaardij website: www.hateka.nl Uit de politieberichten die de ze krant dagelijks worden toe gezonden: 'Een onbekende au tomobilist heeft woensdag morgen op de Vrijdomweg in Vlissingen een geparkeerde auto aangereden en is daarna doorgereden zonder zijn iden titeit bekend te maken.' Vrij dom inderdaad. jrtentie-exploitatie: 1 en Midden-Zeeland: 0113-315520; 0114-372770; Snaai: 020-4562500. jjdag 10 september 2004 6 avonden in sept./olct. voor opgave en info bel: 0113-231821 Westhavendijk16 G&V Wllhelminadorp E-mall: glasatelienazeelandnet.nl BRESKENS - De fractie Nieuw West heeft forse kritiek op de wijze waarop de gemeente Sluis heeft gehandeld in de kwestie rond de sloop van twee bunkers bij Breskens. In een brief aan burgemeester en wethouders noemt de fractie de gevolgde procedure 'onzorgvuldig' en 'onver standig'. De sloop van twee bunkers aan de Oude Rijks weg is stilgelegd. Voor een van de twee bunkers, een unie ke mortierbunker, zou geen sloopvergunning zijn aange vraagd. „Een gemeente die er zich op laat voorstaan dat ze meer met de burgers wil communiceren, had op z'n minst overleg kunnen voeren met de dorpsraad van Bres kens", betoogt Nieuw West. Ook de stichting Oorlogsmo nument Breskens had om advies gevraagd kunnen wor den. „Met een dorp als Breskens, dat zo heeft geleden on der het oorlogsgeweld, wordt onzorgvuldig omgegaan. Dat betreuren wij in hoge mate", schrijft Nieuw West. De fractie verzoekt het college alsnog overleg te voeren met de dorpsraad en de stichting Oorlogsmonument. HEIKANT - Het Project Leefbaar Heikant is deels ge slaagd. Met name het dorpsleercentrum in 't Heike is een groot succes. Het dagelijks gemeentebestuur wil het pro ject daarom verlengen tot en met 31 december 2005. Doel van Leefbaar Heikant is de leefbaarheid in het dorp te verbeteren. Daartoe is een dorpsleercentrum opgezet en zijn diverse activiteiten voor verschillende leeftijdsgroe pen georganiseerd. Het dorpsleercentrum, het ontmoe tingscentrum van het dorp, heeft een groot draagvlak on der de bevolking gekregen. Er zijn 68 handtekeningen op gehaald om het centrum in stand te houden. Aan uitbrei ding van het café in 't Heike bestaat nauwelijks behoefte. HULST - Als het aan het CDA en Algemeen Belang in Hulst ligt, gaat het gescheiden inzamelen van huisvuil op de helling. Volgens D. Steijaert (CDA) is het veel goedko per om alle afval in een bak te gooien dan gescheiden in een grijze en groene container. T. Maas (Algemeen Be lang) betoogde in de vergadering van de commissie Ruim te dat inzameling van klein chemisch afval niet meer van deze tijd is. Dit wekte de woede van T. Blommaert (Pro gressief Hulst). „Vinden Algemeen Belang en het CDA het milieu nog wel belangrijk? Vooruit maar, we gaan alles in één bak gooien. Als het maar geen geld kost." A. Totté (CDA) vond het voorstel niet zo gek. „De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft het onlangs vrijgelaten. De mogelijkheid is er om alles in één bak te gooien. Waarom zullen we dat niet onderzoeken?" Wethouder E. De Deck- ere wil daar echter niet aan beginnen. „We blijven stre ven naar het gescheiden inzamelen van afval. De gemeen te Hulst heeft het milieu hoog in het vaandel staan." OOSTBURG - De Sluisse ge meentekernen Breskens en Oost- burg worden uitgerust met zoge naamde brede scholen. (Advertentie) GOES - Na het speelkwartier in de achtertuin vlug je jas ophan gen in de garage. Dan op naar de slaapkamer, voor rekenen en taal. Leerlingen van de Prinses Beatrixschool in Goes krijgen sinds deze week les in bijzonde re noodlokalen: twee woonhui zen zijn ingericht als basis schoolklas. Directeur Pieter Goudappel is maar wat blij met de nieuwe noodruimte. Toen de school zich in 2002 in het nieuwe gebouw aan de Elvis Presleylaan vestig de, was het eigenlijk al te klein. De gemeente Goes parkeerde vier noodlokalen op het school plein. Dat was niet echt een mooi gezicht en bovendien ging op die manier veel speelruimte verloren. Dit schooljaar is er eindelijk een nieuwe oplossing: twee huizen op de hoek van de Elvis Pres leylaan doen dienst als leslo kaal. In beide woningen zijn twee klassen ondergebracht: eentje beneden in de woonka mer en een op de bovenverdie ping. De jassen worden opgebor gen in de garage. De huizen zijn aangepast. Zo zijn een aantal muren weggelaten, om een gro- Twce nieuwe twee-onder-eenkapwoningen zijn aangepast voor leerlingen van de Prinses Bea trixschool. foto Ronald den Dekker ter klaslokaal te creëren. Het is de bedoeling dat de panden ooit nog bewoond worden. Maar dat kan nog een tijd duren, want voorlopig wordt het ruimtege brek van de basisschool alleen maar groter. De oplevering van woningen in de Goese nieuw bouwwijk waarin de school staat, is nog lang niet klaar. De meeste huizen worden bevolkt door j onge gezinnen jrfnnrConny van Gremberqhe ÏERNEUZEN - Het dagelijks bestuur van Terneuzen neemt neen disciplinaire maatregelen legen de ambtenaren die mede verantwoordelijk moeten wor den geacht voor het Tijman-de bacle. Ook zijn B en W niet van plan om de werkprotocollen aan Ie scherpen. Wel zal het ambte lijke personeel van Terneuzen (meer dan zeshonderd mensen) nadrukkelijk gevraagd worden meer informatie uit te wisselen, zowel onderling als naar het col lege- ning namen. Dat is geen goede zaak", legt Van Schaik uit. Zo kon het gebeuren dat een be stemmingsplanwijziging uit 1999, waarin de bestemming van het dienstengebouw De Tij man veranderde van een ge bouw voor maatschappelijke doeleinden in een simpel kan toorgebouw, niet aan het college van B en W werd doorgegeven. Een college dat - op basis van oude bestemmingsplangegevens - ervan overtuigd was geraakt dat de Tijman zonder wijziging van het bestemmingsplan ge bruikt kon worden als opvang centrum voor daklozen. De ver meende bestemming maatschap pelijke doeleinden bood name lijk die mogelijkheid. Verkeerde been „Het is jammer, maar het be stuur was dus op het verkeerde been gezet. Toen duidelijk werd dat er een fout was gemaakt, konden we niet anders dan heel het plan afblazen", zegt Van Schaik. De ambtelijke blunder met fikse politieke gevolgen - het college ging publiekelijk voor schut - had volgens Van Schaik voorko men kunnen worden als de juis te informatie eerder aan het col lege was doorgegeven. Volgens Van Schaik is het niet voor het eerst dat het dagelijks bestuur geconfronteerd wordt met on juiste of achterhaalde gegevens. Zelf kreeg hij daar recentelijk - als portefeuillehouder financiën - ook diverse malen mee te ma ken. De wethouder heeft echter niet de indruk dat er door het ambte lijk apparaat in Terneuzen be wust inadequaat werk afgele verd wordt. „Het gros van de medewerkers functioneert naar behoren, doet zijn best en toont inzet. Van een gebrekkige betrokkenheid, niet-loyaal gedrag of poli- tiek-strategische spelletjes is geen sprake. Er worden fouten gemaakt, in dit geval een stom me fout zelfs, maar onze mede werkers hebben daar ook de pest aan. Als verantwoordelijk wethouder voel ik er echter niets voor om protocollen aan te scherpen of strafmaatregelen aan te kondigen. Zulke ingrepen werken niet. Dan gaan mensen krampachtig werken, verdwijnt vertrouwen en initiatief en wordt het altijd oppassen gebla zen. Als medewerkers er een der gelijke houding op nahouden, staat dat juist haaks op wat wij willen: een actieve, efficiënte en dienstbare organisatie", aldus Van Schaik. De Temeuzense raad krijgt een dezer dagen van het college een notitie waarin uit de doeken wordt gedaan wat er is misgelo pen met het Tijman-dossier. In de scholen wordt niet alleen lesgegeven aan kinderen. Naast onderwijs krijgen ook andere voorzieningen op maatschappe- "jk, sociaal en cultureel gebied een plek. Maandag sluit de gemeente Sluis een intentieovereenkomst met diverse partijen om de nieu we voorzieningen van de grond te tillen. (Advertentie) WW- 30 aug t/m 12 aept 2004 bel 0900 33 o°° 33 Herinrichting van de begraafplaats in Graauw kost meer dan een ton; een bedrag waar de Sluisse fracties ongelukkig mee zijn. foto Peter Nicolai door Jean-Lou de Gucht HULST - De commissie ruimte vindt het bedrag van 111.265 eu ro voor ruiming en herinrich ting van de begraafplaats in Graauw aan de ruime kant. De fracties van Algemeen Be lang, WD, CDA, Groot Hulst/ Gemeenschappelijke Belangen en Groot Hontenisse vroegen zich af of het niet wat goedko per kon. A. Totté (CDA): „In andere paro chies was een ruiming en herin richting van een begraafplaats aanzienlijk goedkoper. Ik herin ner me dat dit in Clinge om niet meer ging dan 30.000 euro. Bo vendien vraag ik me af of er wel meerdere offertes zijn ge vraagd." Wethouder E. de Deck- ere gaf Totté geen ongelijk. „Het gaat inderdaad om een enorm bedrag." Er is volgens hem geen tweede offerte aange vraagd. „We hebben in 2002 Ge nius Loei opdracht gegeven om de begraafplaats te ruimen en opnieuw in te richten. Dit be drijf heeft gesprekken met nabe staanden gevoerd over hun wen sen. Deze wensen zijn verwerkt in het ruimings- en herinrich tingsbestek. We vonden het on juist om dan een tweede offerte te vragen. Het gaat hier immers om een zeer gevoelige zaak." Niet gelukkig D. Steijaert (CDA) vroeg De Deckere of hij nog wel achter z'n voorstel bleef staan. „U bent er blijkbaar ook niet erg geluk kig mee." De Deckere moest dat toegeven, maar vond het belang rijker dat de ruiming en herin richting doorgaan. De wethouder zal alleen iets ver anderen aan de formulering van de financiering van de ruiming en herinrichting. In het oor spronkelijke voorstel staat dat het krediet gedekt wordt met subsidie voor stedelijke vernieu wing (ISV). Maar dat geld was bestemd voor de Hulsterweg in Kloosterzande en de Achter straat in Lamswaarde. T. Maas (Algemeen Belang) vroeg zich af of deze projecten daarmee van de baan waren. De Deckere gaf toe dat dit een terechte opmer king was. „Wat er in het voor stel staat, is verkeerd omschre ven. Eigenlijk gaat het hier om een investering uit de algemene middelen. Dat betekent niet dat de Hulsterweg en de Achter straat van de baan zijn. Ik zal een gecorrigeerd voorstel naar de raad sturen." De commissie nam hier genoegen mee. De gemeenteraad kan verder binnen afzienbare tijd een noti tie verwachten waarin de ont wikkeling en het mislopen van het Tijman-dossier uit de doe ken wordt gedaan. Wethouder J.M. van Schaik, be last met personeel en organisa tie, geeft toe dat er met het Tij- man-plan forse fouten zijn ge maakt. ,Een en ander is met de mensen van de betrokken afdeling door gesproken. De fouten die ge maakt zijn, blijken hoofdzake lijk te komen doordat mensen die vroeger bij andere gemeen ten werkten, nu bij die ene nieu we gemeente tewerk zijn ge- jsteid. Binnen het nieuwe ge meentelijke apparaat is sprake van een te geringe onderlinge uitwisseling van informatie. Voorheen wisten bepaalde amb tenaren zowat alles van wat er in de vroegere gemeenten Sas, Axel of Terneuzen speelden; nu hebben ze andere functies en vergeten ze wel eens gegevens, informatie, uit te wisselen met collega's die nu taken vervullen die zij voorheen voor hun reke- www.keukenmatket.nl T 0165-510 600 Rijksweg A17-afslag 21-Roosendaal Noord. Vanuit Roosendaal: Gastelseweg richting Oud Gastel, rechts voor de afrit naar de A17 door Freek Janssen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37