Freire wint in een vrouwenbroek PZC Het darten kruipt kroeg uit in Utrecht Federer komt steeds dichter bij doel KNVB blundert op vele fronten Afpersers bedreigden De Sjiem met dood Champagne bij Ajax na komst van Rosales 1 Spanjaard betaalt Raboploeg terug met etappezege in de Vuelta Belg fluit Feyenoord-FC Utrecht Dufaux stopt met wielrennen Mares wint etappe Toekomstronè Kalusha heeft de smaak te pakken Juarez geschorst vanwege cocaïne Hoex nieuwe directeur van KNWB Russische club moet liefst 57 punten inleveren Krotwaar niet in marathon van Eindhoven Moerenhout wint in België JEWÉÜ vrijdag 10 september 2004 van onze sportredactie ALMELO - Het Nederlandse springpaard De Sjiem is met de dood bedreigd. Afpersers heb ben de eigenaar van het paard, de schoonvader van berijder Jeroen Dubbeldam die met De Sjiem goud won op de Spelen in Sydney, gedreigd de hals van het dier door te snijden. Na de bedreigingen is De Sjiem uit de wei gehaald en is er een goedkoper paard voor in de plaats gezet. De 59-jarige za kenman, rijk geworden met gokkasten en automaten, werd betrokken in de grootste afper singszaak ooit die voor de Al melose rechtbank diende. De verdachten B. (39) en Van der G. (38) zouden bij de man vijf tien miljoen euro hebben ge claimd. Er zou al drie ton zijn betaald en een 'nabetaling' van twee ton zijn afgesproken, bleek bij het begin van de rechtszaak. Eerder veroordeeld De afpersing speelde van augus tus 2002 tot april dit jaar, vol gens justitie. Beide verdachten bleken eerder veroordeeld voor mishandelingen in de Twentse seksbranche. Het slachtoffer, een naam in de paardenwereld als bezitter van 'goudspringer' De Sjiem en andere toppers, voelde jarenlang de 'macht' van zijn afpersers. Hij vluchtte naar hotels en schuiladressen, soms na een tip. Hij sliep bij zijn stallen en dacht vooral aan de gezondheid van zijn naas ten. „Het is zó verschrikkelijk, dat wil je niet weten", aldus de En- schedeër. Hij ging wel naar de politie. „Natuurlijk, maar die kon niets zo lang er niks gebeur de. Deze lui zijn zelfs uitgeno digd op het bureau. Ze gooiden hun autosleutels op tafel, spreidden de armen en zeiden: 'Wat heb je tegen ons?'. De poli tie kon niets." De nachtmerrie van de zaken man lijkt voorbij. Na de arresta tie van de verdachten is het rus tig op zijn erf. Maar niet in z'n hoofd. „Die druk vergeet je nooit. Je voelt je geen seconde veilig. Je slaapt slecht en bent na een tijd je gebroken. Verschrikkelijk." GPD door René Banierink CASTELLON DE LA PLANA - Met de champagne voor Oscar Freire spoelde de Raboploeg gis teren de nare smaak van het slechte begin van de Vuelta weg. De Spanjaard won in Cas- tellon de la Plana de sprint voor Erik Zabel en Stuart O'Grady. De Spanjaard Manuel Beltran behoudt de leiderstrui. „Daarmee hebben we wat we wilden", zei Rabo-ploegleider Adri van Houwelingen, die naar Spanje reside zonder grote ver wachtingen. De laatste grote ronde van het jaar was er om ta lenten ervaring op te laten doen. Maar de eerste ervaring was slecht. Op de eerste dag werd het team in de ploegentijdrit voorlaatste, ondermeer omdat bijna de helft van de renners hal verwege al moest lossen. Niet best voor de moraal. Van Hou welingen. „Natuurlijk baalden ze, dat deed ik ook. Maar ik heb toen ook tegen ze gezegd: deze ronde duurt niet één dag, maar drie weken. We kunnen beter nu twintigste worden en straks een etappe winnen, dan nu twaalfde en straks steeds derde en vierde. We hebben met Freire een man die echt in vorm is en die een etappe voor ons kan winnen. Daarvoor halen jullie de eerste week alles uit de kast en als het lukt, is dat ook jullie zege." Na een paar mislukte pogingen was het gisteren in de zesde etappe zover voor de Spanjaard, die na zijn zege in Milaan-San- Remo een tegenvallend seizoen kende. Zo miste hij de Tour de France door een blessure aan het zitvlak, waaraan hij geope reerd moest worden. Dat achterwerk is nog steeds ge voelig, maar speciaal voor Frei re werd een aangepaste zeem in de koersbroek genaaid. Van Houwelingen: „Eentje met gel erin, iets dat je ook in zadels hebt. Eigenlijk rijdt hij nu in een damesbroek, zou je kunnen zeggen." Ondanks de moeilijke zomer en hoewel de tweevoudig wereld kampioen in Nederlandse dienst niet in zeges grossierde, kreeg en tekende hij een nieuw con tract. Van Houwelingen: „Hij voelt zich thuis en kan zich steeds be ter redden in het Engels. Ook al lachen we hem nog wel eens uit om zijn uitspraak. Maar we heb ben ook een Spaanse verzorger en die lacht net zo hard mee. Wij hebben een ploeg voor hem. De drie best betaalde renners zijn renners voor klassiekers. Zon ploeg zoekt hij." Freire vroeg bij de onderhande lingen slechts om één gunst: dat hij zijn eigen merk schoenen (Si- di) mocht houden. Dat ligt ge voelig, omdat Rabobank een overeenkomst heeft met Shima- no. En in een niet al te grijs ver leden kwam veldrijder Richard Groenendaal, ondanks klach ten, daar niet onderuit. Freire dus wel. Gisteren was het kenne lijk tijd om zijn ploeg daar voor terug te betalen. GPD ZEIST - De Belg Paul Allaerts fluit op 19 september competitiewedstrijd Feyenoord-FC Utrecht. De aam zing past in het uitwisselingsproject dat de KNVB er Belgische voetbalbond vorig seizoen zijn begone Nieuw is dat dit seizoen ook duels van topclubs doorfo tenlanders worden bemand. Zo fluit de Nederlandse;; ter Pieter Vink een dag eerder de Belgische compete wedstrijd tussen Anderlecht en Lierse. ANP BRLTSSEL - De Zwitserse wielrenner Laurent beëindigt op 18 september zijn loopbaan. Dufauxjj] die dag zijn laatste koers, de Ronde van Lazio. In diew^ strijd debuteerde hij als stagiair in 1990 in het profJ ton. De 35-jarige Dufaux zegt geen motivatie meerQ kunnen bi*engen. Hoogtepunten in zijn loopbaan zeges in de Dauphiné Libéré (1993, 1994). zijn ritze^i de Ronde van Franki-ijk (Pamplona, 1996) en dewing eigen land in het Kampioenschap van Zürich (2000).a MORTEAU - De Tsjech Maidin Mares heeft gisterej Frankrijk de achtste etappe van de Ronde vandeM komst gewonnen. Mares, die rijdt voor de Tsjechische] tionale ploeg, was de snelste in de rit over 199 kilon^ van Gérardmer naar Morteau. De Kazak Maxim Iglmi (Capec) werd tweede en neemt de leiderstrui over vaj Zweed Thomas Lövkvist (Fdjeux.com). ANP/AFP JOHANNESBURG - De Zambiaanse bondscoach Kal; ha Bwalya heeft de smaak van zelf voetballen weer te pa ken. De vooiTnalige aanvaller van PSV, 41 jaar inmidda besloot zichzelf zondag in de WK-kwalificatie tegen Lite ria als invaller naar het front te sturen. Hij zotjj prompt uit een vrije trap voor de winnende treffer (1-0) Kalusha liet al weten dat hij zijn intexiandcarrière z® dig een vervolg wil geven. „Ik ben fit, doe nog graags tief mee met de selectie en probeer op die manier de jog spelei*s te prikkelen. Maar ik vraag me wel steeds af oil nog iets kan toevoegen in een wedstrijd." ANP/RTR QUITO - De Ecuadoraanse voetbalinternational Carii Alberto Juarez is voor een half jaar geschorst wegens gebruik van cocaïne. De aanvaller van Universitariaj Quito werd vorige maand betrapt bij een wedstrijd oma Zuid-Amerikaanse voetbalbeker. Ook de contra-expes se bleek positief. ANP/AFP WOERDEN - Theo Hoex is per 15 november de nieuwe® recteur van de Koninklijke Nederlandse Wieken Uni (KNWU). Hoex (55) moet als leider van het uniebureaua der meer de terugloop in het aantal wedstrijden ombia gen. Hij volgt Huub Stammes op. Hoex werkt bij het li nisterie van VWS en was ondermeer directeur vandeN; derlandse Volleybal Bond. ANP DEN HAAG/MOSKOU - De Russische voetbalclub Sodovik was dit seizoen de trotse leider van de tweede divisie. Tot giste ren. Toen bestrafte de Russische bond de club voor het opstellen van een ongerechtigde speler met 57 punten in mindering. Sodovik deed in 23 wedstrijden een beroep op de Georgische ver dediger Zviad Dzheladze. Die bleek echter niet over een geldig Russisch paspoort te beschik ken, waardoor hij niet mocht spelen voor Sodovik. Van die 23 wedstrijden won de club er 19. De 57 punten die daarmee werden verdiend, gin gen verloren; de 23 duels wer den alle omgezet in een 3-0-ne- derlaag. Daardoor is Sodovik nu in plaats van titelpretendent een voorname kandidaat voor degradatie. GPD/RTR EINDHOVEN - Luc Krotwaar doet op zondag 10 oktober niet mee aan de marathon van Eind hoven. De Eindhovenaar is ge blesseerd aan zijn linkerbeen, wat hem ook belette mee te lo pen in de olympische marathon. Ruim twee weken voor de Olym pische Spelen kreeg Krotwaar last van een zweepslag. „Het is een kleine blessure. Niets ern stigs, maar je kunt er geen mara thon mee lopen. Na de Spelen voelde ik niks meer. Het leek er goed uit te zien, maar ik heb nu te maken met restvei'schijnse- len. Als ik nu doortrain, loop ik kans dat de spier weer scheurt. Ik hoop in december weer wed strijden te kunnen lopen." GPD IZEGEM - De Nederlandse wiel renner Koos Moerenhout heeft gisteren de GP Izegem in België gewonnen. De renner van Lot to-Domo deed dat na een solo van ongeveer vijftien kilometer. Moerenhout sprong weg uit een kopgroep van acht en hield ne gen tellen over op landgenoot Niki Terpstra. De Australiër Da vid Harrigan werd derde. ANP door Dennis Jansen UTRECHT - Doorbraak in het darts: champagne, kaviaar en driedelige kos tuums in plaats van tatoeages, bierbui ken en oorringen. Het was wennen voor de spelers zelf in de vip-zaal van De Vechtsebanen: miljonairsavond op de World Darts Trophy! Op het dartstoer- nooi in Utrecht is de sport langzaam uit de kroeg gekropen. „Dit hier", wijst Peter Smit, directeur van De Vechtsebanen, „is de grootse kroeg ter wereld, met allerlei extra's. Di recteuren van grote bedrijven hebben hier een vermakelijke avond gehad. Mil jonairs, ja. Ze hebben gegeten, gedron ken, zijn met de darters op de foto ge gaan." Algemeen toernooidirecteur Ad Schoofs, werkt hard aan het imago van de dartssport. „Zo willen we hier geen publiek in voetbaloutfits. Niets mis met tatoeages en bierbuiken, die karakters moet je hebben in de dartssport. Maar er komt een nieuwe generatie aan, zon der tatoeages. Jonge mensen, die darten meer als topsport zien. Spelers trainen hard, zijn met hun sport bezig. Je moet ze ook behandelen als topsporters. We leggen de spelers in de watten. Ze kun nen hier de hele week gratis in het hotel blijven en hoeven maar één kwartier per dag handtekeningen uit te delen." „Dat is in Engeland anders", weet Ray mond van Bameveld, Schoofs' protégé én kip met de gouden eieren. „Natuur lijk is de Lakeside nummer één. Dat toernooi heeft een reputatie, heeft tradi tie, maar de organisatie staat stil. Ik heb geen zin mijn mond langer dicht te houden. Ik zie er al tegenop straks in Engeland dat hotel in te gaan. Moet je voor 140 pond per nacht gaan douchen op de gang omdat je in je eigen kamer geen water hebt. En als je uit het toer nooi ligt, moet je je kamer zelf betalen. Dat hoeft hier niet, hier wordt alles keu rig betaald en je krijgt per dag 25 euro zakgeld. Voor de vrouwen wordt in En geland niets betaald. Schande. Dat wil len we in Utrecht niet." De titelverdediger: „De vip- room in En geland is een lachertje. Er wordt ge rookt, gedronken, iedereen en alles loopt door elkaar. Hier in Utrecht mag zelfs je vrouw niet in de ingooiruimte komen. Maar je kunt je er wél optimaal voorbereiden." Toch staat Utrecht qua sfeer in de scha duw bij Frimley Green. „Dat komt", zegt Co Stompé, „omdat je in Engeland volk uit alle landen treft. Daar heerst ri valiteit en dat wordt op een sportieve manier uitgedragen. Dat merk je in de zaal. Hier zijn alleen Nederlanders." Die wat betreft het sportieve deel al ja ren alleen op Van Barneveld kunnen re kenen. Lijkt darts zich buiten het po dium dus te ontwikkelen van café- tot bobosport, in sportief opzicht zorgt maar één man al jaren voor champagne en kaviaar: Bamey. De subtop ver breedt zich, maar breekt maar niet door. Vincent van der Voort, Albertino Essers en Rick Hofstra dragen nog steeds het predikaat talent. En Stompé? Voor hem is het al vier jaar geleden dat hij de laat ste acht van een gi-oot evenement haal de. Ook in Utrecht haakt Stompé vroeg af, ditmaal in de tweede ronde. „Het mag misschien arrogant klinken, maar het moet altijd van mij komen", stelt ook Van Bameveld vast. „Zonder Bar ney geen prestaties en geen publiek." GPD van onze sportredactie NEW YORK - Roger Federer komt steeds dichter bij zijn doel: dit jaar drie Grand Slams winnen. De Zwitserse toptennis- ser bereikte gisteren de halve fi nales van het US Open. In New York won hij van Andre Agassi: 6-3 2-6 7-5 3-6 6-3. In het voorportaal van de finale speelt de nummer één van de we reld morgen tegen de Engels man Tim Henman, die in vier sets van de Slowaak Dominik Hrbaty won: 6-1 7-5 5-7 6-2. Federer had het niet makkelijk tegen Amerika's 34 jaar oude tij ger Agassi, die in de vijfsetter zijn bijnaam Comeback Kid alle eer aandeed door zowel de twee de als de vierde set te winnen. De regen was gestopt in New York, maar de wind bleef uit ver schillende hoeken waaien en beïnvloedde de rally's op het centercourt. Federer kwam in de achtste game van de beslis sende set op voorsprong toen Agassi in de wind een zeldzame misser sloeg. In de negende ga me serveerde Federer klasserijk uit naar de overwinning en de halve finale tegen Henman. „Het was verdraaid moeilijk", zei Federer naderhand. „Het was zelfs één van de beroerdste omstandigheden waaronder ik ooit tennis heb gespeeld." De 23-jarige Zwitser gaf toe dat de partij tegen Agassi bij een gunstige stand voor hem (2-1 in sets) was afgebroken. „Maar na dat ik de vierde set had ingele verd, kon ik toch niet meer zo re laxed spelen. Met Agassi weet je het nooit. Hij speelde sterk, on danks de wind. Ik ben erg blij De Zwitserse tennisser Roger Federer plaatste zich ten koste van de Amerikaan Andre Agassi voor de halve finale van de US Open in New York. foto Mike Segar/RTR dat ik in de halve finale zit." Tim Henman, haalde na Parijs voor de tweede keer de halve fi nale in een Grand Slam. Hij had beide liever geruild voor de hoofdprijs op Wimbledon, maar in zijn thuiskampioenschap ver loor hij dit jaar in de kwaidfina- le van de tien jaar jongere Kroaat Maiio Ancic. Lindsay Davenport en Svetlana Koeznetsova haalden de halve fi nale bij de vrouwen en stuiten daarbij op elkaar. Na acht uur oponthoud door de regen, reken de Davenport rap af met de Ja panse Shinobu Asagoe: 6-1, 6-1. De 19-jarige Russische Koez netsova schaarde zich ten koste van landgenote Nadia Petrova bij de beste vier tennissters op Flushing Meadow. Ze won na een nerveus begin met 7-6, 6-3. Davenport had geen last van het lange wachten op weersverbete- ring. Het deerde haar evenmin dat het Louis Armstrong Sta dion akelig leeg was toen ze ein delijk kon beginnen. „Ik wilde hoe dan ook spelen. Het kon me niet schelen hoe laat het zou worden. Ik had echt geen zin te rug te moeten komen en weer dat hele gedoe mee te maken. Toen ik de baan opkwam, was ik erg opgewonden. Houden we het droog of niet? Bij iets van 6-1 5-1 dacht ik: 'als het nu gaat regenen, val ik ter plekke dood neer'. Toen besloot ik extra vaart te maken." Gedesillusioneerd De Japanse Asagoe kon al na drie kwartier gedesillusioneerd terug naar de kleedkamer. Da venport, die al vier toernooien op rij won voor het US Open, bleef voor de 22e achtereenvol gende keer ongeslagen en is op weg Justine Henin-Hardenne als nummer een van de wereld ranglijst af te lossen. De Amerikaanse staat in de hal ve finale tegenover Koeznets ova, een grote onbekende. „Zij is een van de weinigen die ik am per heb zien spelen. Ik weet wel dat ze aardig kan serveren. Ik ga eens navragen wat ze alle maal nog meer kan", zei Daven port. ANP/RTR door André Hooqeboom AMSTERDAM - Ruim een week na 'dolle dinsdag', waarin Ajax een spits kwijtraakte en zijn ver vanger niet kwam, kon in Am sterdam toch het glas worden ge heven. Eerder deze week op de komst van de Braziliaanse verde diger Filipe Kasmirski, gisteren op de komst van Mauro Damian Rosales, Argentijns internatio nal, olympisch kampioen, klein van stuk en rechtsbuiten. Misschien, als alle vermoeid heid van het reizen en het afwer ken van formaliteiten uit de be nen is gezakt, is hij zondag al te bewonderen tegen ADO Den Haag. Rolases is niet de ge droomde opvolger van de ver trokken Zlatan Ibrahimovic. Ajax had hem al veel langer op de korrel, als een echte rechts buiten, een speler die buitenom passeert en de achterlijn op zoekt. Zoals hij ook in de ol)ï pische finale de voorzet aflere de waaruit Carlos Tevez devra nende goal maakte voor Argea! nië. PSV lukte het niet de ds met Tevez rond te krijgen, Ajij slaagde wel met Rosales. Gisteren toonde Rosales zich-! lerminst bescheiden. „Ik wil hoofdrol spelen in de competia en in de Champions Leagiü. Het klonk Ajax als muziekind oren. Rosales' komst is eend): ceurtje voor de fans, die - ink bezit van een seizoenkaart v« de competitie en een passe-pï tout voor de Champions lM> - ineens hun smaakmaker Hei himovic moeten missen. Of Rosales inderdaad het va schil maakt, moet blijken. Aja heeft niet zulke goede herinïï ringen aan een eerdere kenfi making met een speler van Ja well's Old Boys: Ivan C Die ging de boeken in als ee gendai'ische miskoop. GPD van onze sportredactie AMSTERDAM - De KNVB maakte woensdag buiten het veld geen goede beurt. Waar het Nederlands elftal het kwalifica tieduel tegen Tsjechië met 2-0 won, blunderde de voetbalbond. Zo werd vóór de wedstrijd het verkeerde Tsjechische volkslied gespeeld, wat een oorverdovend fluitconcert van de Tsjechische aanhang opleverde. Daarnaast stond in het program mablad de verkeerde Tsjechi sche vlag afgedrukt, maar het ergste van alles was de tekst over de Tsjechische bondscoach in het officiële pi-ogramma dat door de KNVB was geleverd. Daarin drukte de bond, tot ei gen schaamte bleek later, af dat de international Marek Heinz een zoon is van Karei Brückner. Tijdens het EK in Portugal werd onthuld door buitenlandse media dat de aanvaller van Bor- ussia Mönchengladbach een on echt kind zou zijn. Het zorgde voor een rel in Tsjechië. Brückner zou hem begin jaren tachtig hebben verwekt tijdens een buitenechtelijke relatie. De Tsjechische voetbalW schrok zich woensdagavond tl en de Nederlandse heren op is! ereterras nog veel meer, tï kort voor de wedstrijd tegen) Tsjechen bleek dat de KNVB3 'affaire' van de Tsjechia bondscoach als een feit aan'! 45.000-koppige publiek in Arena bracht. Perschef Kees Jansma haafj zich direct na afloop, nog vu dat Brückner en Van Basten jfe ter de microfoon konden pi nemen, om namens I teur Henk Kesler excuses teöj ken aan de Tsjechen. „ErjS ook nog een brief naar deTs chische voetbalbond endels Brückner", aldus Jansma. Gf-j Karei Brückner Rabo-sprinter Oscar Freire kende tot dusverre een tegenvallend seizoen, maar ging gisteren in de Ronde van Spanje als winnaar over de streep. foto Gustau Nacarino/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 36