Sportclubs vrezen voor toekomst PZC PZC PZC Molens stofferen landschap Rekenles in de slaapkamer RPCZ bouwt nieuw kantoor ondanks onzekere toekomst Gemeente Tholen verlaagt subsidies met tien procent j fjpnr Freek Janssen Rommelmarkt Symposium economie weekend diensten agenda Celstraffen voor schietpartij Cel geëist voor slaan met hamer Sloop winkelcentrum in volle gang 0800 - 0231 231 (GRATIS) vrijdag 10 september 2004 S( -MAARTENSDIJK - Een aan tal sportverenigingen in Tholen denkt het niet te redden, als de gemeente tien procent snijdt in de subsidies. Vooral Sportver eniging Poortvliet Scherpenisse (SPS) en de Centrale Judovereni ging zien de toekomst somber in. Niet alleen vanwege de subsi diekorting, maar ook omdat ze elk jaar meer huur moeten beta len aan de gemeente. De verlaging van de subsidies is onderdeel van de bezuinigingen, die Tholen dit voorjaar op tafel legde. Om een begrotingstekort van enkele miljoenen per jaar weg te werken, zou onder meer 'een groot deel van de jaarlijkse [gemeentelijke bijdragen met tien procent omlaag gaan. Dat levert een besparing op van bijna 120.000 euro per jaar. Nu de gemeente alles nog eens heeft doorgerekend, blijkt dat er nog bijna 12.000 euro ruimte is. Dat geld kan worden ver deeld onder de gedupeerde in stellingen. Zestien instellingen hebben bezwaar gemaakt tegen !de korting - in totaal goed voor num 150.000 euro aan bezuini gingen - en dingen mee naar een gedeelte van de pot van 12.000 euro. Voetbalclub SPS moet bijna ze venhonderd euro inleveren. „Dat zou het einde kunnen bete kenen", vertelt wedstrijdsecreta ris H. Vane. „Voorheen was het altijd zo, dat we een gedeelte van de subsidie die we kregen weer af moesten dragen aan de gemeente voor de huur van de sportvelden. Die huur gaat elk REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur jaar omhoog en de subsidie om laag. Twee jaar geleden moesten we voor het eerst bijbetalen, dit jaar is dat al bijna 1000 euro. Als de subsidie echt omlaag gaat, moeten we volgend jaar netto bijna 2400 euro betalen aan de gemeente." Gevolg daarvan is, dat de contri butie Hink omhoog moet. Nu be taalt een seniorlid nog geen hon derd euro, dat zou 140 euro wor den. „We hebben uitgerekend, elk lid ongeveer zeventig euro af draagt aan de gemeente en de KNVB. En dan hebben we het niet eens over gas, water en licht." Vane ziet er geen gat in om te fuseren met voetbalvereni gingen in Sint-Annaland of Tho len. „Allebei de clubs zitten met een ledenstop. Bovendien valt dan de helft van onze 170 leden af, die hebben er geen trek in er gens anders te gaan voetballen." Ook N. Poot van de Centrale Ju dovereniging Eiland Tholen ziet de bui al hangen. „We hebben nu al alles nodig om het finan cieel rond te krijgen. De club draait met alleen vrijwilligers, zelfs de twee leraren doen het voor niks." Ook de judo vereniging kampt met hogere huurkosten. „De huur van de gymzaal in Scherpe nisse is dit jaar omhoog gegaan en volgend jaar weer." Volgens Poot zitten meer vereni gingen in de financiële proble men. „Veel clubs moeten toch al bezuinigen. Als de gemeente zo doorgaat, zie ik nog heel veel verenigingen kapot gaan." Behalve de voetballers en de ju dovereniging tekenden nog ruim tien instellingen bezwaar aan tegen de bezuinigingen, waaronder de bibliotheek, de Stichting Peuterspeelzalen en Tennisvereniging Jacoba van Beieren. De commissie ruimte praat vol gende week dinsdag over de sub sidies. BRUINISSE - Scouting Bruinis- se houdt morgen op het Kerk plein de jaarlijkse rommelmarkt en braderie. Van de opbrengst wordt nieuw spel- en kampeer- materiaal gekocht. De markt be gint om half tien. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar het verenigingsgebouw aan de Dee- straat. RENESSE - Het 'economisch toekomstprofiel' van Schou- wen-Duiveland staat centraal op een symposium dat maandag 4 oktober wordt gehouden in Re- nesse. De bijeenkomst is georgani seerd door de eilandelijke onder nemerskring. De organisatie be staat vijftien jaar. Op het thema wordt ingegaan door commissaris van de konin gin W. van Gelder, de Tweede- Kamerleden S. Buijs (CDA) en J. Geluk (WD) en de Schouwse wethouders A. Croné en R. van der Wekken. Na afloop wordt een prijs uitge reikt aan de scholier met de bes te ondememersvisie. De bijeen komst in hotel De Zeeuwse Stro men begint om half vier. Molendeskundige Dirk Haak inspecteert de Zonnemairse molen De Korenbloem. door Esme Soesman ZONNEMAIRE - Dat de linkse lange schoor best een likje verf kan gebrui ken, is voor een leek nog wel te zien. Vooropgesteld dat je dit molenonder deel kunt vinden. Wil je echter de boel niet verzieken dan is deskundigheid ver eist. Reden voor molenman Dirk Haak uit Nieuwerkerk om gemeenten een be langrijke rol in het onderhoud van mo lens toe te dichten. Met een stapel A4-tjes onder zijn arm stapt Haak door de Zonnemairse molen De Korenbloem. Het ronde gevaarte staat er prachtig bij aan de rand van het dorp. De zon beschijnt de voorlig gende akker, de draaiende wieken heb ben een bijna hypnotiserend effect. Haak's oordeel werkt anders. Hij duwt zijn voet tegen een opwippende plank; de schroeven die het stellingdeel in be dwang moeten houden zijn verdwenen. Tot in detail stelt Haak zich op de hoog te van de onderhoudstaat van de stel lingmolen uit 1873. Zoals hij dat ook doet met de zes andere molens die de ge meente Schouwen-Duiveland 'rijk' is: de Hoop en de Haas in Zierikzee, Aeo lus in Dreischor, de naamloze molen van Nieuwerkerk, de Lelie in Eikerzee en Windlust in Brouwershaven. In opdracht van de gemeente Schou wen-Duiveland inventariseert Haak hoe het met het onderhoud van deze ei gendommen is gesteld. Dat is in het ver leden namelijk niet of nauwelijks ge beurd, weet de Schouwen-Duivelandse molendeskundige. Dan werd de boel wel nagelopen, maar werd bijvoorbeeld het gaande werk genegeerd. Of er werd verzuimd met de gebruikers te praten, die meer dan wie dan ook weten hoe het daadwerkelijk met de molen is gesteld. Vastbesloten nu met een degelijke rap portage op de proppen te komen, produ ceerde Haak al voor hij aan zijn inspec tietocht begon een half boekwerk. Met daarin plaats voor een algemene om schrijving en een checklist van 250 pun ten. Onder het kopje 'kap' bijvoorbeeld staan onderdelen als windpeluw en voorkeuvelens. Waarmee maar direct het belang van deskundigheid is aange toond. Als bouwkundige én molenfanaat kan Haak zelf best als molendeskundige worden opgevoerd. Hij grijnst wat bij die benaming („In het land der blinden is éénoog koning", relativeert hij), maar hij onderstreept wel het belang van spe cialistische kennis. Een nieuw vloertje leg je er bijvoorbeeld op de maalzolder niet zomaar even in. Je moet goed we ten hoe de stenen die hier liggen dienen te worden weggehaald en weer terugge plaatst. Dat vraagt ofwel de handen van een echte molenmaker ofwel bege leiding van het kluswerk door een mo lendeskundige. En op zo'n aanpak maak je meeste kans als de gemeente moleneigenaar is. Juist omdat de voor malige bedrijfsgebouwen veelal als een molensteen om de nek van particulieren hingen, zijn veel molens in het verleden aan gemeenten overgedragen. Die moe- Marijke Folkertsma ten - stelt Haak - vooral niet hun best doen molens op hun beurt weer over te dragen aan speciaal daarvoor opgerich te stichtingen. „Die kampen vaak ook met een gebrek aan deskundigen." Maar dat het tobben is met de financiën voor lagere overhe den, weet Haak als geen ander. Al speelt in het molenonderhoud in den lande ook het gebrek aan molenmakers een rol. Haak verwacht de inventarisatie van Schouwen-Duivelandse molens eind van dit jaar af te ronden. Nee, een indi catie van de kosten heeft hij nog niet. Maar dat de gemeenteraad zal schrik ken, is - zoals altijd wanneer er over on- derhoudsklussen wordt gesproken - wel haast zeker. Dat er in het behoud van de wiekendragers moet worden geïnves teerd, staat voor Haak echter als een paal boven water. „Het zijn historisch belangrijke bouw werken, levende monumenten, die zon der meer bij Holland horen."Bovendien zijn molens ook vanuit toeristisch oog punt zeer belangrijk, daar zij dienen als 'landschapstoffering'. „Voor een stukje leeg asfalt komt de toerist niet." zaterdag 11 en zondag 12 september 2004 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 -17.00 uur. tel. 06-53737162. Apotheken Apotheek "Zierikzee Dam 18, tel. (0111)412906, geopend za. 09.00-12.30 uur en 16.30-17.30 uur. Zo. 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging Allévo. Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 249111. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duive land voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreek uur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. STREEKACTIVITEITEN RENESSE - Ecoscope, 14.00 - 17.00 uur: Natuurworkshop natuurkrans ma ken. door Freek Janssen GOES - Na het speelkwartier in de achtertuin vlug je jas ophan gen in de garage. Dan op naar de slaapkamer, voor rekenen en taal. Leerlingen van de Prinses Beatrixschool in Goes krijgen sinds deze week les in bijzonde re noodlokalen: twee woonhui zen zijn ingericht als basis schoolklas. Directeur Pieter Goudappel is maar wat blij met de nieuwe noodruimte. Toen de school zich - in 2002 in het nieuwe gebouw aan de Elvis Presleylaan vestig de, was het eigenlijk al te klein. De gemeente Goes parkeerde vier noodlokalen op het school plein. Dat was niet echt een mooi gezicht en bovendien ging op die manier veel speelruimte verloren. Dit schooljaar is er eindelijk een nieuwe oplossing: twee huizen op de hoek van de Elvis Pres leylaan doen dienst als leslo kaal. In beide woningen zijn twee klassen ondergebracht: eentje beneden in de woonka mer en een op de bovenverdie ping. De jassen worden opgebor gen in de garage. De huizen zijn aangepast. Zo zijn een aantal muren weggelaten, om een gro- Twee nieuwe twee-onder-eenkapwoningen zijn aangepast voor trixschool. ter klaslokaal te creëren. Het is de bedoeling dat de panden ooit nog bewoond worden. Maar dat kan nog een tijd duren, want voorlopig wordt het ruimtege brek van de basisschool alleen maar groter. De oplevering van woningen in de Goese nieuw- MIDDELBURG - Officier van justitie J. Zondervan heeft gisteren bij de rechtbank in Middelburg tegen een 22-jari- ge Vlissinger voor poging tot doodslag drieënhalf jaar ge vangenisstraf geëist. Een 26-jarige Rotterdammer hoorde drie jaar gevangenis eisen, eveneens voor poging tot doodslag. De Vlissinger schoot op 24 april in Vlissingen van korte afstand met een pistool op twee broers, die door de kogels in de borst en de heup werden geraakt. Een van de broers, een 26-jarige Rotterdammer, pakte tijdens de worsteling het pistool af en zette het tegen het hoofd van de schutter. Vervolgens haalde hij de trekker over. De actie bleef zonder gevol gen, omdat het wapen niet afging. Tegen hem werd voor poging tot doodslag drie jaar cel geëist. De rechtbank doet op 22 september uitspraak. MIDDELBURG - Officier van justitie J. Zondervan vond gisteren in Middelburg bewezen dat een 44-jarige inwo ner van Terneuzen een huisgenoot met een hamer op zijn hoofd had geslagen. Hij eiste twee jaar gevangenisstraf voor poging tot doodslag. Het incident speelde zich 5 juni in Terneuzen af in een wo ning in de binnenstad. De bewuste dag escaleerde een ruzie tussen de twee man nen, nadat beiden stevig hadden gedronken. Eerst had dè verdachte het slachtoffer met een beeldje geslagen. In de vooravond sloeg hij nog eens drie keer met de klauwha mer, waardoor het slachtoffer van de kaart was en een hoofdwond opliep. De Terneuzenaar beweerde met de steel van de hamer te hebben uitgehaald, maar daar geloofde de officier niets van. Uit het omvangrijke strafblad bleek dat de man zich vaker niet kan beheersen en veel geweld gebruikt als hij onder invloed van alcohol en verdovende middelen ver keert. Volgens gedragsdeskundigen is een behandeling dan ook noodzakelijk. Raadsman H. Dunsbergen vroeg zijn cliënt vrij te spreken van poging doodslag. Hij achtte wel poging tot het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel bewezen. De advo caat bepleitte een korte celstraf en een voorwaardelijke straf. Na zijn detentie zou een klinische behandeling kun nen volgen. De man zit drie maanden in voorarrest. De rechtbank doet 22 september uitspraak. VLISSINGEN - De sloopwerkzaamheden voor de nieuw bouw van De Fonteyne aan de Spuistraat, Lange Zelke eh Oude Markt in Vlissingen verlopen volgens plan. Volgen de week zullen de gevels en het skelet van het blok van dè Aldi worden gesloopt. Het verkeer met als bestemming Oude Markt en omger ving zal vanaf 25 oktober worden omgeleid. Rond 27 sep tember wordt een begin gemaakt met de sloop van het blok van de Hema. Medio november worden de damwanden in de Spuistraat van cii'ca twintig meter aangebracht voor de bouwput van de parkeergarage. Het doorgaande verkeer wordt een week in beide richtingen afgesloten. In januari wordt de Spuistraat in beide richtingen drié weken lang afgesloten. In die periode wordt een tijdelijke brugconstructie aangelegd, waardoor het Bellamypark en omgeving tijdens de verdere werkzaamheden bereikbaar- blijven. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Ondanks zijn onzekere toekomst zet het Regio naal Pedagogisch Centrum Zee land (RPCZ) de plannen voor nieuwbouw in Vlissingen door. Het is de bedoeling dat de bouw in november begint, zodat het pand in het najaar van 2005 in gebruik kan worden genomen. De toekomst van de schoolbege leidingsdienst staat onder druk door de wetswijziging die al ge ruime tijd in voorbereiding is. Die zou volgend jaar augustus van kracht moeten worden, al is de wijziging nog steeds niet door de Tweede Kamer. Schoolbegeleidingsdiensten wor den nu voor de helft betaald door het Rijk en voor de andere helft door gemeenten. In de nieuwe situatie gaat het rijksgeld rechtstreeks naar de scholen, die zelf bepalen wat ze ermee doen. Zij kunnen het ook aan andere zaken dan aan schoolbegeleiding besteden. Gemeenten hebben de mogelijk heid hun bijdrage af te bouwen. In de huidige periode van bezui nigingen is dat op voorhand niet ondenkbaar. De plannen maken de toekomst van het RPCZ onzeker. De ge meenten hebben weliswaar in grote meerderheid aangegeven de schoolbegeleiding in stand te willen houden en ook de meeste scholen voelen er weinig voor veel te veranderen aan de be staande situatie, maar garanties heeft het pedagogisch centrum vooralsnog niet. „Dat zal eind dit jaar duidelijk worden", ver wacht directeur B. de Reu. Mochten scholen en gemeenten toch in groten getale afhaken, dan zou dat een enorme ver schraling betekenen, vindt De Reu. „Wat we doen is meer dan de uitslag van een test geven. Wij zijn een breed expertise-irn stituut. Wij hebben alle kennis in huis." De afgelopen tijd heeft het RP CZ al allerlei nieuwe diensten en producten ontwikkeld, om niet alleen afhankelijk te zijn van zijn traditionele taken. Ook is het centrum inmiddels volop buiten de provincie actief. Ver der wordt er nu veel aandachj besteed aan marketing. „Maar we willen geen bv worden die op een bepaald gebied geld wfl verdienen", zegt De Reu. „We blijven een stichting zonder winstoogmerk, met een maat schappelijke opdracht." De nieuwbouwplannen in Vlia- singen gaan ook gewoon door, zegt de directeur. „Daax*mee geven we aan dat we vertrouwen hebben in de toe komst. Het gebouw moet letteri lijk het nieuwe gezicht van het RPCZ worden, maar nog wel steeds stevig in de Zeeuwse klei." Toren Het pand komt op de hoek van de Edisonweg en de Prins Hert- drikweg, op het terrein van Ho geschool Zeeland en vlak bij ROC Zeeland, instellingen die het RPCZ steeds vaker inschake len. Het gebouw kxijgt een toren van ruim dertig meter hoog (acht verdiepingen) en moet de aanzet worden voor de ontwikkeling van een kennisboulevard in de omgeving. De nieuwbouw vervangt de vier huidige locaties van de ondexv wijsbegeleidingsdienst in Sint Laurens, Middelburg, 's-Gravem- polder en Terneuzen. (Advertentie) leerlingen van de Prinses Bea- foto Ronald den Dekker bouwwijk waarin de school staat, is nog lang niet klaar. De meeste huizen worden bevolkt door jonge gezinnen. Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33