PZC Duikplaatsen worden veiliger GRATIS Kj=|i| 'AIM ANBO in actie voor gebouw Glas in lood Containerterminal heeft luchtvervuiling Sloegebied tot gevolg Zeg NEE tegen WCT! Werkgroep zoekt mogelijkheden voor betere bereikbaarheid hulpdiensten Aanranding in Vlissingen Platform N57 naar Raad van State Opvang asielzoekers kost drie ton Ruit ingegooid in Oost-Souburg zeeuwse almanak Onverstandig um?w. nazomer te6tival.nl op www.zeelandanders.nl GRATIS WEG Keukemarket Bromfietser valt op Schroeweg vrijdag 10 september 2004 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland VLISSINGEN - Een achttienjarige Vlissingse is gisteren omstreeks 15.30 uur aangerand toen zij haar hond aan het uitlaten was op de Beatrixlaan in haar woonplaats. Ene man pakte haar vast en betastte haar. Ze wist zich los te rukken. De politie is op zoek naar getuigen van dit voorval. Zij kunnen zich melden bij het politiebureau aan de Breestraat in Vlissingen of bellen met 0900-8844. De vooralsnog onbekende dader heeft een sportief figuur, een getinte huidskleur, is circa 1.95 lang en heeft donker, niet krullend haar dat hij ten tijde van het voorval in een staartje bijeen had gebonden had. Hij droeg een wit T-shirt en een witte trainingsbroek met donkerblauwe verticale strepen aan de zijkant, en had witte sportschoe nen aan. MIDDELBURG - Het Platform N57 gaat in beroep bij de Raad van State tegen het door de provincie goedgekeurde bestemmingsplan N57 van Middelburg. Het platform vindt dat de nieuwe weg niet mag uitgroeien tot autoweg voor doorgaand vrachtverkeer. Het platform vindt daar naast dat er geen rekening is gehouden met de gevolgen van vrachtverkeer voor het milieu. Bovendien is het plat form van mening dat de nieuwe weg het cultuurhistorisch landschap aantast en dat het fileprobleem in Middelburg op een andere manier kan worden opgelost. MIDDELBURG - De opvang van asielzoekers die uit het asielzoekerscentrum in Middelburg zijn gezet, kost de ge meente dit jaar driehonderdduizend euro. De kosten zijn opgelopen omdat de asielzoekers zijn ondergebracht in va kantiehuisjes. Die zijn in de zomer duurder. In het voor jaar werd er nog vanuit gegaan dat de opvang twee ton zou kosten. Middelburg besloot via vluchtelingenorgani satie Inlia noodopvang te regelen toen een grote groep asielzoekers op straat gezet dreigde te worden. Wethou der A. de Vries is van mening dat minister Verdonk de kosten zou moeten betalen. Die weigert dat echter. On langs heeft het ministerie wel de kosten voor de opvang van een asielzoeker in Limburg terugbetaald nadat hij als nog een vluchtelingenstatus kreeg. OOST-SOUBURG - Bij een woning in de Hunzestraat in Oost-Souburg is woensdagavond rond half twaalf een ruit ingegooid. De politie is op zoek naar een man die rond dezelfde tijd in de Hunzestraat zijn hond aan het uit laten was. Hij is mogelijk getuige geweest van het voor val. door Rinus Antonisse GOES - Een Westerschelde Con tainer Terminal zorgt voor forse luchtvervuiling in het Sloege bied en omgeving. Die wordt met name veroorzaakt door de grote containerschepen, die bij de terminal afmeren. H. van Rees van ZeelandAnders, denktank en lobbygroep, vindt dat de uitstoot van vooral zwa veldioxide (SO,) door de contai nerschepen ten onrechte zwaar wordt onderschat. In de onder zoeken over de WCT wordt aan dit aspect nauwelijks aandacht besteed. Zwavel Van Rees wijst erop dat contai nerschepen op zware stookolie varen. Ze gebruiken brandstof waarin veel zwavel zit, soms tot wel vijf procent. Vanaf 2006/2007 worden voor Het Ka naal en Noordzee nieuwe nor men voor het zwavelgehalte van kracht; dat mag dan niet hoger zijn dan 1,5 procent. Ook als het schip aan de kade stilligt, is er brandstof nodig voor de generatoren, die stroom leveren voor bijvoorbeeld koel en vriescontainers en verlich ting. Het brandstofverbruik van een aan de kade liggend schip is ver gelijkbaar met dat van twintig rijdende zware vrachtauto's per uur (bijvoorbeeld op de A58), stelt Van Rees. Witte diesel Ze merkt op dat vrachtauto's op redelijk schone 'witte diesel' rij den, terwijl de containersche pen het zwavelrijke overschot van geraffineerde olie stoken. De uitstoot van vrachtauto's is minder vervuilend dan van de schepen. Van Rees maakt een re kensommetje: een zware truck verbruikt 26 liter diesel per uur; de generatoren van een flink containerschip al gauw 520 li ter. Wat uitstoot betreft staat een stilliggend schip gelijk aan ongeveer 30.000 vrachtauto's (40-tons-combinatie). „Het bij verbranding vrijkomen de gas zwaveldioxide geeft stank, maar nog erger is het be nedenwinds neerslaande zwavel zuur, dat als een soort longstof zorgt voor ernstige longaandoe ningen, naast aantasting van flo ra, fauna en bebouwing", aldus Van Rees. Ze erkent dat het mogelijk is de schepen vanaf de wal van elek triciteit te voorzien (zoals ook in jachthavens gebeurt). Dan zijn er wel zware 'stekkers' nodig, van rond 5000 ampère/380 volt. Van Rees: „Dat maakt de aanleg van de WCT wel een stuk duur der en daarmee ook de kosten voor de reders, waarmee voor hen de aantrekkelijkheid van een WCT vermindert en dus de kans op verliezen van de haven stijgt." Smog Het gebruik van stookolie met een hoog zwavelgehalte zorgt nu al voor problemen in de Zeeuwse wateren. Boven de Wes terschelde is op mooie zomerse dagen duidelijk smog waar te ne men. Stichting De Noordzee dringt al enige jaren aan op maatregelen. Volgens de stichting zullen zeeschepen in 2010 ruim de helft van alle luchtvervuiling op het land voor hun rekening nemen. Daarnaast komt veel fijn stof in de kustgebieden te recht. Uit de politieberichten die de ze krant dagelijks worden toe gezonden: 'Een onbekende au tomobilist heeft woensdag morgen op de Vrijdomweg in Vlissingen een geparkeerde auto aangereden en is daarna doorgereden zonder zijn iden titeit bekend te maken.' Vrij dom inderdaad. 6 avonden In sept./okt. voor opgave en info bel: 0113-231821 Westtiavendijk 16 Wilhelminadorp E-mall: glasateller@zeelandnet.nl (Advertentie) 3oau5t/mi2«ept2004 bel 0900 33 o°° 33 festivalhart Abdij Middelburg Het Zeeuws Orkest MUSICA ESPANOL klassieke muziek vr 10 sept 21u30 Abdijplein €10,= (Advertentie) Keukenmarket geeft 10 showroomkeukens ind. Duropal of granieten werkblad bij aankoop van de apparatuur! finnr Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE - De duikstekken in Zeeland worden beter beveiligd. De Werkgroep Zeeland van de Nederlandse On derwatersport Bond (NOB) hecht aan een éénduidig proto col voor duikers en hulpverle ners bij ongevallen. Het plan is onder meer alle plek ken te voorzien van een bord met naam en nummer. Dat moet onnodig zoeken van hulpverle ners naar de onheilsplaats voor komen, zegt werkgroeplid B. Steijn uit Burgh-Haamstede. Duikers die niet uit de omge ving komen, zijn vaak onbekend met de exacte locatie van de plek waar ze te water gaan. In geval van calamiteiten weten ze de stek niet altijd even goed te benoemen. Ook niet alle hulpver leners kunnen de bewuste dijk- overgangen blindelings vinden en dus, zegt Steijn, moet er voor die instanties ook een kaart ko men waarop de nummering is in gevuld. „Dan is het in één oogop slag voor iedereen duidelijk." Daarnaast zinspeelt de werk groep op een mogelijkheid om actuele informatie over (gevaar lijke) ontwikkelingen op duik plaatsen snel bij de doelgroep te krijgen. Dat gebeurt nu ten dele via de website van de NOB, maar duikcentra in de regio zou den daarin tevens een rol kun nen spelen, denkt Steijn. De werkgroep heeft dit jaar ver betering van de veiligheid tot topprioriteit verheven. In over leg met de betrokken overheids instanties werd eerder al een in ventarisatie gemaakt van de no den en wensen op dat gebied. Die rapportage wordt nu nader uitgewerkt en heel specifiek toe gespitst op de betreffende re gio's in Zeeland. Steijn hoopt zo een inhoudelijke bijdrage te kun nen leveren aan de diverse re creatienota's die momenteel door de gemeenten rond Ooster- schelde en Grevelingen worden geschreven en naar verwachting komend voorjaar de besluitvor ming ingaan. Het stemt hem hoopvol dat Schouwen-Duive land in de concept-nota de duiksport tot één van de dertien aandachtspunten van het nieu we recreatiebeleid heeft be noemd. Onder veiligheid ver staat de werkgroep ook het bui tendijkse talud en de situatie aan de waterlijn. „Tussen die twee punten schuilt in feite het grootste gevaar voor een verder goed voorbereide duiker. Iedere verdrinking vind je terug in de annalen van de NOB, maar een lelijke uitglijder aan de kant, die worden doorgaans niet ge meld. Maar dat het gebeurt, zien we helaas maar al te vaak en dus moet daar aandacht voor komen." Degelijke trappen op de dijk en, op de drukkere stek ken, platforms op de grens met het water kunnen een hoop el lende besparen, aldus Steijn. „Ook voor de hulpverlening. Probeer maar eens een volwas sen vent van tegen de honderd kilo tegen een steile helling om hoog te slepen!" De Werkgroep Zeeland is deze week versterkt met zes nieuwe leden. Door uit eenlopende visies had eerder een aantal leden het voor gezien gehouden. Onder de nieuwko mers bevindt zich ook een Belg, opdat ook de belangen vanuit die doelgroep kunnen worden gehoord en gewogen. Steijn pre tendeert echter niet de Bel gische duikers tot een specifiek aandachtspunt te maken. Dat er overwegend veel Belgen betrok ken zijn bij duikongevallen in Zeeland, komt volgens hem in de eerste plaats omdat zich hier relatief meer Belgen dan Neder landers met deze sport bezig houden. Daarnaast wordt ge zegd dat de zuiderburen meer belang hechten aan grotere diep ten en een langere duikduur. „Maar de opleidingen in beide landen zijn gewoon goed. Wat uiteindelijk telt is hoe de men sen er in de praktijk mee om gaan." In dat kader ziet hij een belangrijke rol weggelegd voor het duiken in clubverband. Zee land kent twaalf verenigingen die bij de NOB zijn aangesloten, die duikers in een rustig tempo blijvend begeleiden en bijscho len. Ook beschikken de clubs over apparatuur, zoals een zuur stofkoffer, voor het verlenen van eerste hulp bij duikongeval len. „Alles bij elkaar geeft het een extra stuk zekerheid en ver antwoording." MIDDELBURG - Op de Schroe- brug in Middelburg is gisteren omstreeks 13 uur een bromfiet ser gevallen. steltlopers eikaars kleurige haar- stukken afpakken en daarmee richting publiek dansjes opvoe ren, wordt letterlijk met ander mans veren gepronkt. Met de drie optredens van Mang's Maskertheater vestigt de organisatie van Muziek Mo numentaal bijna een traditie. Ook vorig jaar ging het nazomer festival wereldmuziek met de hoog verheven - toen als vogelfi guren verklede - leden van Mang's Maskertheater van start. Even dreigde de negende editie van Muziek Monumentaal dit jaar in het water te vallen, omdat er met de subsidieaan vraag iets mis was gelopen. De gisteren uitgedeelde folders laten gelukkig zwart op wit zien dat inwoners van en bezoekers aan Zierikzee - én Burgh-Haam- stede en Renesse - volop muziek en ander fraais staat te wach ten. Zaterdag is er vanaf elf uur 's ochtends op diverse locaties van alles te beluisteren en te zien. De Zierikzeese percussie groep Tak 'n Djola treedt op bij de Schuithaven en bij de mu ziektent. No Frontiers bij Con cordia, Catfish op de Schuitha ven, Popkoor Bsur in Onder de Beuze en Rijn en Trijn bij de Vis markt en de Schuithaven (kanto- Advertentie, foto Marijke Folkertsma reituin Volkeri). Rustende Moe ders lopen de hele dag door de binnenstad. Not James Dean treedt achtereenvolgens op in Slot Haamstede, de Jacobus- kerk in Renesse en de Lutherse kerk in Zierikzee. Tot slot is er vanaf 8 uur 's avonds een optre den van het Nationaal Straator kest TOOS. Dit concert in de Nieuwe Kerk in Zierikzee be gint om 20.00 uur. Een 30-jarige vrouw uit Middel burg fietste vanuit de Oude Vlis- smgseweg de Schroeweg op. Op hetzelfde moment kwam een 74-jarige Middelburger op zijn bromfiets vanaf de Schroebrug aanrijden. De bromfietser moest hard rem men en viel, waarbij zijn brom fiets schade opliep. door Esme Soesman Muziek Monumentaal is gistermorgen vrolijk en 'verheven' begonnen met een optreden van de steltlopers van Mang's Maskertheater. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Twee dames op spitzen torenen hoog uit boven het winkelend publiek in Zierik zee. Hun muzikaal begeleider gaat voorop, evenals folderende medewerkers van het 'nazomer festival wereldmuziek'. Muziek Monumentaal is gistermorgen vrolijk en 'verheven' begonnen. Van tere ballerina's is geen spra ke. De in spitzen omgetoverde stelten van de steltlopers van Mang's Maskertheater zijn tame lijk plomp. Des te imponerender zijn de bewegingen van de kleu rig uitgedoste vrouwen die op de stelten balanceren. Zij lopen in optocht, onderwijl danspas jes uitvoerend, over de kinder kopjes van stek naar stek. Om hier en daar een spel op te voe ren waaruit verleiding en af gunst zijn te destilleren. Als de Ww.keukenmarket.nl T 0165-510 600 Rijksweg A17-afslag 21 - Roosendaal Noord Vanuit Roosendaal: Gastelseweg richting Oud Gastel, rechts voor de afrit naar de A17 ZIERIKZEE - De leden van de ANBO (Algemene Bond voor Ouderen) in Zierikzee zijn giste ren een handtekeningenactie be gonnen. Inzet van de actie is het behoud van 'hun' gebouw, De Paternoster in Zierikzee. Het streven is de ingezamelde handtekeningen bij de eerstvol gende raadsvergadering (donder dag 30 september) aan het ge meentebestuur te overleggen. De dreiging dat de ouderenbond de eigen stek verliest, heeft tot veel beroering geleid. Van het gebouw op de hoek Paternoster straat met de Meelstraat wordt intensief gebruik gemaakt, stel len de leden. Er zijn wekelijks vaste activiteiten zoals klaver jassen en koffiedrinken. Maar ook los-vast is er met enige re gelmaat iets (bingo, kerstin- stuif, cursussen) in het gebouw tje te doen. Een goed alternatief is niet makkelijk te vinden. Voor de gebruikers is het belang rijk om over een eigen, sfeervol le ruimte te beschikken, waar je elk moment iets kunt organise ren en dan voor een luttele 35 eu rocent een bakje koffie kunt drinken. Minstens zo belangrijk is de ligging in de binnenstad, waardoor ouderen uit alle Zie rikzeese wijken het gebouw 'makkelijk' kunnen bereiken. Dat verklaart wellicht ook de populariteit van het koffiedrin ken op donderdagochtenden. Het bezoekje aan de weekmarkt wordt dan door velen met een 'ANBO-bakkie' gecombineerd. De leden van de ANBO in Zierikzee zijn gisteren een handtekeningenactie begonnen voor behoud van 'hun' gebouw. De Paternoster. foto Marijke Folkertsma Ook gisterochtend was het drin gen aan de langgerekte tafel met fleurige kleedjes en dito bloemstukjes. Tussen de dertig en veertig mensen schoven in de loop van de ochtend rond de ta fel aan. Waaronder de bijna 92 jaar oude mevrouw M. Cats- hoek-van de Velde, die met be hulp van een rollator naar de Pa ternoster komt. Maar alleen als het weer goed is, zegt ze. En al leen als het ANBO-gebouw niet te ver van haar woonstek af komt te liggen. Een wandeling van de ene buitenwijk van Zie rikzee naar de andere is voor haar niet meer te doen en dat terwijl het koffiedrinken zo ge zellig en belangrijk is voor oude ren, legt ze uit. „Veel familie, vrienden en bekenden zijn je al voorgegaan. Dan is dit al gauw het enige wat je nog hebt", stelt ze - overigens breed lachend - vast. Koos Oster, Joke Baauw, Truus en Albert Diepenbroek. Riet Jan sen en Elly en Leen Tiebout zijn evenmin onder de noemer 'zieli ge ouwetjes' te scharen. Ze kletsen over bezigheden, cur sussen en maken onderling het ene na het andere geintje. Maar kom niet aan de Paternoster, dan verheffen de stemmen zich meteen. Twintig jaar geleden kreeg de ANBO, bij wijze van jubileumge schenk voor het dertigjarig be staan, van de toenmalige burge meester te horen dat de ANBO het Zierikzeese honk aan de Pa- temosterstraat mocht gaan ge bruiken. Sindsdien huurt de ANBO het pand, voor ongeveer hetzelfde geld als zij subsidie van de gemeente ontvangt. Maar in die tijd heeft de gemeen te nauwelijks onderhoud ge pleegd, klagen de leden. Dat heeft onder meer geresul teerd in een lekkend dak. Dat dat 'jubileumgeschenk' dan ook nog eens dreigt te worden afge nomen nu de ANBO vijftig wordt, valt niet in goede aarde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31