PZC Sportclubs bang voor toekomst Borsele steunt windturbines PZC PZC Weer wennen aan de luxe in Nederland Publieksbalie nieuw stadskantoor Goes mogelijk langer open b 13 Geluidssporten kunnen zonder milieurapportage Gemeente Tholen verlaagt subsidies met tien procent idiemarkt in n om Kapelse 'etrakerk Jongeren terug uit Nicaragua Vragen over afvalscheiding in raad Hulst 0800 - 0231 231 (GRATIS) Weg gestremd in Tholen Cel geëist voor slaan met hamer Aanranding in Vlissingen Ruit ingegooid in Oost-Souburg Ziekendag in Heinkenszand Miniatuurauto's Rommelmarkt agenda vrijdag 10 september 2004 j^rRnb Paardekam BATH - Burgemeester en wet houders van Reimerswaal wil len geen milieueffectrappor tage laten opstellen voor het centrum van geluidssporten, dat aan de Grensweg bij Bath moet verrijzen. De gemeente wil diverse 'la- 'waaisportverenigingen', die nu nog verspreid in het buitenge- bied zitten, concentreren aan de Grensweg. Pal tegen de grens met België, en ten zuiden van de golfbaan, komen straks twee motorcrossverenigingen, de kleiduifschietvereniging en een kartbaan. Volgens de gemeente gaat het om een ideale locatie, omdat de verenigingen straks ver bij de bebouwing vandaan zitten, en bovendien tegen de Antwerpse industrie aan. Toch heeft de provincie altijd de nodige vraagtekens bij het plan gezet. Uiteindelijk wilde ze er wel mee akkoord gaat, maar alleen als de gemeente een deugdelijk onderzoek zou uitvoeren naar de effecten op het milieu. De provincie vreest vooral dat de sporters de vogels in de Westerschelde zullen sto ren. De gemeente heeft een zogehe ten mer-beoordeling opgesteld. Die was nodig om te kunnen be palen of er een 'echte*, veel uit gebreidere milieueffectrappor tage (mer) gemaakt moet wor den. Burgemeester en wethou ders zijn nu van mening dat dat niet nodig is, omdat de mer-be oordeling zou uitwijzen dat er geen milieuknelpunten naar vo ren komen bij een eventuele concentratie van de geluidspor ten. De gemeenteraad moet het besluit van het college bekrach tigen. Dat gebeurt in de verga dering van dinsdag 14 septem ber. Daarna kan het vooront werpbestemmingsplan in proce dure worden gebracht. Het duurt vermoedelijk nog wel een paar jaar voor alle procedures zijn doorlopen en de verenigin gen daadwerkelijk naar de Grensweg kunnen verhuizen. frnor Freek Janssen tgt,-MAARTENSDIJK - Een aan- lai sportverenigingen in Tholen denkt het niet te redden, als de gemeente tien procent snijdt in de subsidies. Vooral Sportver eniging Poortvliet Scherpenisse [SPS) en de Centrale Judovereni- ing zien de toekomst somber tt. Niet alleen vanwege de subsi diekorting, maar ook omdat ze elk jaar meer huur moeten beta len aan de gemeente. De verlaging van de subsidies is onderdeel van de bezuinigingen, die Tholen dit voorjaar op tafel legde Om een begrotingstekort enkele miljoenen per jaar *eg te werken, zouden onder neer een groot deel van de jaar- kjkse gemeentelijke bijdragen net tien procent omlaag gaan. Dat levert een besparing op van 120.000 euro per jaar. !u de gemeente alles nog eens it doorgerekend, blijkt dat aog bijna 12.000 euro ruimte i, Dat geld kan worden ver deeld onder de gedupeerde in stellingen. Zestien instellingen bezwaar gemaakt tegen de korting - in totaal goed voor 150.000 euro aan bezuini gingen - en dingen mee naar een ïdeelte van de pot van 12.000 urn. 'inde oetbalclub SPS moet bijna ze nhonderd euro inleveren. )at zou het einde kunnen bete- men", vertelt wedstrijdsecreta- H, Vane. „Voorheen was het APELLE - Het actiecomité an de Gereformeerde Gemeen- n in Kapelle houdt morgen ter een actiemarkt in en om de ttrakerk in Kapelle. redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax; 0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: "800-0231 231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur altijd zo, dat we een gedeelte van de subsidie die we kregen weer af moesten dragen aan de gemeente voor de huur van de sportvelden. Die huur gaat elk jaar omhoog en de subsidie om laag. Twee jaar geleden moesten we voor het eerst bijbetalen, dit jaar is dat al bijna 1000 euro. Als de subsidie echt omlaag gaat, moeten we volgend jaar netto bijna 2400 euro betalen aan de gemeente." Gevolg daar van is, dat de contributie flink omhoog moet. Nu betaalt een se niorlid nog geen honderd euro, dat zou 140 euro worden. „We hebben uitgerekend, elk lid on geveer zeventig euro afdraagt aan de gemeente en de KNVB. En dan hebben we het niet eens over gas, water en licht." Vane ziet er geen gat in om te fu seren met voetbalverenigingen in Sint-Annaland of Tholen. „Al lebei de clubs zitten met een le denstop. Bovendien valt dan de helft van onze 170 leden af, die hebben er geen trek in ergens an ders te gaan voetballen." Ook N. Poot van de Centrale Ju dovereniging Eiland Tholen ziet de bui al hangen. „We hebben nu al alles nodig om het financieel rond te krij gen. De club draait met alleen vrijwilligers, zelfs de twee lera ren doen het voor niks." Ook de judovereniging kampt met hogere huurkosten. „De huur van de gymzaal in Scherpe nisse is dit jaar omhoog gegaan en volgend jaar weer." Volgens Poot zitten meer vereni gingen in de financiële proble men. „Veel clubs moeten toch al be zuinigen. Als de gemeente zo doorgaat, zie ik nog heel veel verenigingen kapot gaan." Behalve de voetballers en de ju dovereniging tekenden nog ruim tien instellingen bezwaar aan tegen de bezuinigingen, waaronder de bibliotheek, de Stichting Peuterspeelzalen en Tennisvereniging Jacoba van Beieren. De commissie ruimte praat volgende week dinsdag over de subsidies. waarvan de op- bestemd is voor goede TSoelen waarvoor de kerk ijvert, een kruising tussen een vers- carkt. een braderie en een rom- Bielmarkt. De ambulante han del is met verse spullen aanwe rf maar er zijn ook mensen die weekte planten, zelfge bakken taarten en andere huis vlijt verkopen. Voor de kinderen worden spelletjes georganiseerd en ook de catering is uitgebreid De actiemarkt duurt van 9.00 tot 15.00 uur. Links: twee Nederlandse meisjes delen ballen uit onder de Nicaraguaanse kinderen. Rechts: leden van de bouwgroep sjouwen met houten balken foto's Maarten Don door Freek Janssen GOES - Trots laat William van Zwee- den een T-shirt zien, met de opdruk Gracias Goes por tu amor (bedankt Goes voor je liefde). Gekregen van de Nicaraguanen, net als een medaille waarop staat dat de jongeren de eerste prijs in de liefde hebben gewonnen. „De mensen daar waren ontzettend dank baar." Inmiddels zijn ze alweer dik twee we ken terug, de zeventien jongeren tussen de 16 en 24 jaar uit Goes en omgeving. Vanuit de hei-vormde kerk in Goes werk ten ze drie weken lang in Nicaragua. Ze bouwden huizen in het dorpje Masaya en knapten krotjes op in de sloppenwij ken van de miljoenenstad Managua. Het project heeft enorm veel indruk op hen gemaakt, de armoede van de bevol king heeft ze aangegrepen. „Je bereidt je natuurlijk wel voor op wat je allemaal te zien krijgt, maar als je al die ellende in het echt ziet, is het heel wat anders dan op de foto", vertelt Simone van Streijl. „Die confrontatie was heel heftig." Harry van der Weijde geeft als voor beeld het alcoholmisbruik. „Eén op de drie mannen is verslaafd aan de drank. Daardoor lopen er veel alleenstaande moeders rond." Drama De bouwgroep nam onder meer het krot je van zo'n alleenstaande moeder onder handen. Het bouwvallige hutje werd op geknapt, door er een stevige stalen con structie omheen te bouwen en de golf platen te vervangen. Ze zouden van dichtbij een groot drama meemaken. De moeder van vijf kinde ren (haar oudste was 14) had last van maagklachten. Ze ging naar het zieken huis, werd weer naar haar krotje ge stuurd en overleed daar. „Achteraf hoorden we dat de vrouw best geholpen had kunnen worden, maar dat ze daar geen geld voor had. Ook niet voor een begrafenis, trouwens." De jongeren be sloten zelf geld bij elkaar te leggen, om de vrouw op zijn minst een waardig af scheid te gunnen. „Als je je bedenkt dat die vrouw genezen had kunnen worden met het geld dat wij uitgaven aan souve nirs, dan schrik je wel even." Maar ja, als je op die manier blijft den ken, houdt het nooit op. Simone: „Ik sprak een keer met een meisje dat een jaar lang in Nicaragua was geweest. Zij zei tegen mij: 'Op een gegeven moment moet je gewoon accepteren dat het zo is.' Je kunt in je eentje toch niet alles op lossen." Gelukkig beleefden ze ook mooie mo menten. Samen met de lokale bevolking gingen ze aan de slag met het opknap pen en bouwen van woningen. De ma nier van werken van de lokale bevol king verschilde nogal van die van de Ne derlanders. 's Morgens gingen de jonge ren er al flink tegenaan, terwijl de Nica raguanen zichzelf regelmatig op een rustpauze trakteerden. Dat was niet voor niets. Door de enorme hitte moes ten de Nederlanders later op de dag een tandje terugschakelen „Tegen het mid daguur werkten wij dan nog maar op halve kracht, terwijl zij constant op zo'n tachtig procent doorgingen." Onrecht Terug in Nederland was het wel even wennen. Niet zozeer aan het klimaat, maar vooral aan de luxe. Een gevoel van onrecht konden ze niet onderdruk ken, of ze nou voor het eerst weer een frietje gingen eten, of voor de rekken van de drogisterij beseften hoe belache lijk veel keuze we in Nederland hebben als we een tandenborstel willen aan schaffen. Gelukkig hebben ze elkaar nog, om het daar over te hebben. „Men sen die dit niet hebben meegemaakt, snappen dat gevoel toch niet echt. Hoe hard ze het ook proberen." HULST - Volgens de Hulster CDA'er D. Steijaert is het veel goedkoper om alle afval in één bak te gooien dan gescheiden in een grijze en groene container. T. Maas (Algemeen Belang) be toogde in de vergadering van de commissie Ruimte dat inzame ling van klein chemisch afval niet meer van deze tijd is. A. Totté (CDA) vond het voor stel nog niet zo gek. „De Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten heeft het onlangs vrijgela ten. De mogelijkheid is er om al les in één bak te gooien. Waar om zullen we dat niet onderzoe ken?" Wethouder E. De Deckere wilde daar echter niet aan beginnen. „We blijven streven naar het ge scheiden inzamelen van afval", stelde hij. „De gemeente Hulst heeft het milieu hoog in het vaandel staan. Als je geen klein chemisch afval meer inzamelt, verdwijnt dat tussen het huis houdelijk afval. Meerderheid raad voor plaatsing molens langs Bernhardweg door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Een meer derheid van de Borselse gemeen teraad is nu wel voor de plaat sing van windmolens langs de Bernhardweg. In februari werd een voorstel om een rij molens te plaatsen sa men met de gemeente Middel burg nog met de kleinst mogelij ke meerderheid weggestemd. Gisteravond werd de stemver houding omgedraaid omdat een deel van de fractie van de Loka le Partij Borsele (LPB) tot ande re inzichten was gekomen. N. Werri, de helft van de fractie, had in februari al getwijfeld, maar liet het dubbeltje nu naar de andere kant vallen. Zijn argu menten: Middelburg plaatst de molens ook en je kunt je afvra gen of windmolens wel onder in dustriële activiteiten vallen. Het onderwerp kwam opnieuw op de raadstafel omdat de aan vrager van de vergunning voor de bouw van de molens bezwaar had gemaakt tegen het besluit van de gemeente. De commissie bezwaar en beroep adviseerde de gemeenteraad om het be zwaarschrift gegrond te verkla ren omdat de raad een potje had gemaakt van de motivatie. Gis teravond ging het er om of dat advies zou worden overgeno men en over de vraag of een nieuw, deugdelijk gemotiveerd besluit van gelijke strekking moet worden genomen. Met het gegrond verklaren van het be zwaarschrift stemde de raad enigszins beschroomd in, maar over het besluit moest opnieuw gestemd. Deze keer was niet al leen de CD A-fractie verdeeld, maar ook die van de LPB. PvdA en WD willen de windmolens niet, SGP-ChristenUnie en Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen GroenLinks wel. De LPB zorgde tijdens de vergadering van gis teravond voor nóg een verras sing. Bij de behandeling van een voorstel om de provincie nog eens duchtig te ondervragen over garanties, mogelijkheden en onmogelijkheden bij het even tueel oprekken van geluidzones in de Sloerand, stelde E. Weug voor om de provincie maar eens te passeren. Hij vindt dat de ge meente rechtstreeks met de ge luidsproducenten, de grote in dustrieën in het Sloegebied, moet gaan onderhandelen over een reductie van het geluid. In dustrie en gemeente zouden een convenant moeten maken. Dat zou, volgens de LBP, wel eens meer kunnen opleveren dan het eeuwige gemarchandeer van de provincie. Wethouder M. Vermue liet blij ken wel voor zo'n benadering te voelen, maar de raad gaat toch eerst nog met Gedeputeerde Sta ten aan de gang, THOLEN - De Molenvlietsestraat in Tholen is vanaf maandag minstens drie weken afgesloten voor verkeer, tussen de Gildestraat en de Parksingel. Onder de weg wordt een infiltratie-transportriool aange legd. Dat zorgt ervoor dat het regenwater dat op de weg en het trottoir valt, rechtstreeks wordt doorgesluisd naar de Veste. Nu stroomt het water nog door naar het riool. Het verkeer dat van en naar de Parksingel gaat, wordt om geleid. MIDDELBURG - Officier van justitie J. Zondervan vond gisteren in Middelburg bewezen dat een 44-jarige inwo ner van Terneuzen een huisgenoot met een hamer op zijn hoofd had geslagen. Hij eiste twee jaar gevangenisstraf voor poging tot doodslag. Het incident speelde zich 5 juni in Terneuzen af in een woning in de binnenstad. De be wuste dag escaleerde een ruzie tussen de twee mannen, nadat beiden stevig hadden gedronken. Eerst had ver dachte het slachtoffer met een beeldje geslagen. In de vooravond sloeg hij nog eens drie keer met de klauwha mer, waardoor het slachtoffer van de kaart was en een hoofdwond opliep. De Terneuzenaar beweerde met de steel van de hamer te hebben uitgehaald, maar daar geloofde de officier niets van. Uit het omvangrijke strafblad bleek dat de man zich va ker niet kan beheersen en veel geweld gebruikt als hij on der invloed van alcohol en verdovende middelen verkeert Volgens gedragsdeskundigen is een behandeling dan ook noodzakelijk. Raadsman H. Dunsbergen vroeg zijn cliënt vrij te spreken van poging doodslag. Hij achtte wel po ging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel bewe zen. De advocaat bepleitte een korte celstraf en een voorwaar delijke straf. Na zijn detentie zou een klinische behande ling kunnen volgen. De man zit drie maanden in voorar rest. De rechtbank doet 22 september uitspraak. VLISSINGEN - Een achttienjarige Vlissingse is gisteren omstreeks 15.30 uur aangerand toen zij haar hond aan het uitlaten was op de Beatrixlaan in haar woonplaats. De man pakte haar vast en betastte haar. Ze wist zich los te rukken. De politie is op zoek naar getuigen van dit voorval. Zij kunnen zich melden bij het politiebureau aan de Bree- straat in Vlissingen of bellen met 0900-8844. De voorals nog onbekende dader heeft een sportief figuur, een getin te huidskleur, is circa 1.95 lang en heeft donker, niet krul lend haar dat hij ten tijde van het voorval in een staartje bijeen gebonden had. De aanrander droeg een wit T-shirt en een witte trainingsbroek met donkerblauwe verticale strepen aan de zijkant, en had witte sportschoenen aan. OOST-SOUBURG - Bij een woning in de Hunzestraat in Oost-Souburg is woensdagavond rond half twaalf een ruit ingegooid. De politie is op zoek naar een man die rond dezelfde tijd in de Hunzestraat zijn hond aan het uit laten was. Hij is mogelijk getuige geweest van het voor val. GOES - De publieksbalie van de gemeente Goes krijgt in het nieuwe stadskantoor aan het Hollandiaplein wellicht langere openingstijden. Op werkdagen is het huidige stadskantoor aan de Oostwal el ke ochtend en dinsdagmiddag geopend. Voor bijvoorbeeld het aanvragen van paspoorten kun nen Goesenaren ook elke woens dagmiddag en elke donderdaga vond bij de afdeling burgerza ken terecht. De openingstijden sluiten niet bij die van de winkels in de bin nenstad aan. Dat roept bij bezoe kers nogal eens vraagtekens op. Vandaar dat wordt bekeken of de balie in het nieuwe stadskan toor langer geopend kan wor- HEINKENSZAND - Welzijnsor ganisatie voor chronisch zieken de Zonnebloem houdt morgen een nationale ziekendag voor de bewoners van Borsele. De dag begint om 13.30 uur in De Stenge in Heinkenszand. Be zoekers kunnen luisteren naar een bezinning van zuster Fran- ka van Dongen en een optreden van Het Senioren Orkest Zee land. De Zonnebloem sluit om 17.00 uur de dag af met een lote rij. KRUININGEN - In Ons Dorps huis in Kruiningen vindt mor gen weer de Miniatuurauto Ruil beurs Zeeland plaats. Op de beurs zijn ook vrachtwa gens, landbouwvoertuigen, zwaartransporten en grondver- zetmachines te bewonderen. Het evenement duurt van 9.30 tot 14.30 uur. HEINKENSZAND - Handbal vereniging SV Orion houdt za terdag 18 september een rom melmarkt op het Van der Bilt- plein in Heinkenszand. Tussen 9.00 en 12.30 uur worden onder meer gebruikte handballen aan geboden. den. Gedacht wordt aan ope ningstijden van 9.00 tot 17.00 uur op maandag, dinsdag, woensdag en vrijdag, van 9.00 tot 20.00 uur op donderdag en van 9.00 tot 12.00 uur op zater dag. Organisatorisch en ook finan cieel heeft dit veel voeten in de aarde. Zo is het hele stadskan toor nu vrijdagmiddag gesloten Wethouder C. Linssen (CDA, personeel) is voorstander van ruimere openingstijden, zeker omdat ook het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI), het vroegere arbeidsbureau, in het nieuwe stadskantoor een plek krijgt. Het CWI-kantoor in Goes is al langer open dan het stads kantoor. „Voor de organisatori sche gevolgen ben ik niet zo bang", laat Linssen weten. „Ik ben banger voor de financiële consequenties. Dat laten we nu uitdokteren." De ingebruikna me van het nieuwe stadskantoor is voorzien oktober volgend jaar. STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM Sint Gertrudis- kerk, 13.00-16.00 uur- Beklimming Pe perbus; Sint Gertrudiskerk, voormalige Synagoge en de Gevangenpoort. 13.00-16.30 uur: Open voor bezichti ging; COC-café De Soos, 22.00 uur: Vrij dagavondcafé; GOES - Leger des Heils. Leliestraat 24. 9.00-12.00 uur: Verkoop kleding en meu beien; Kantine ZLM. 13 30-16.30 uur Bil jart voor ouderen, buurtwerk Goese Pol der; Pake Sake, Westwal, 22.00-04.00 uur: 9e Tommy's Gay friendly party; HANSWEERT Kaj Munk, 13.00 uur Seniorensoos; HEINKENSZAND Informatiecentrum van de Zeeuwse Schaapskudde. Nieuw- kamerseweg, 19 30 uur: Vrijwilligers- avond Molen De Vijf Gebroeders. KAMPERLAND Jeugdsoos De Sik. 20.00 uur: Opening nieuwe seizoen; KAPELLE - De Vroone. 13.30 uur; So ciëteit; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13,00-17.00 uur: Biljartclub senioren; 14.00 uur: Alzheimer(inloop)café Rei merswaal; Sporthal, 19.30-20.30 uur Conditietraining bij Omni-Sport; WEMELDINGE De Wemel. 13.00 uur Sociëteit; Tent op het Dorpsplein, Ope ning Wemeldinge(n)dag door muziek vereniging OKK mmv diverse muziekge zeischappen en slagwerkgroepen, na bootsing tentenkamp Amerikaanse Bur geroorlog; YERSEKE - Dreef en Kerkplein, 8.00-13.00 uur; Weekmarkt; Prinses Bea- trixhaven, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Oosterschelde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27