>zc Containerschepen vervuilen fors GRAl S Zeg NEE tegen WCT! Deurloo al 102 jaar een charmeur Glas in lood RPCZ bouwt nieuw kantoor ondanks onzekere toekomst Weekmarkten tijdelijk op Goese Oostwal leelandAnders noemt uitstoot bij WCT zwaar onderschat jHardrijders Inbraak Scholieren krijgen les in de slaapkamer urn? ui. nazomer teótival.nl op www.zeelandanders.nl 3 i GRATIS WEG ASSSk Keukemarket Borssele krijgt postservicepunt Platform N57 naar Raad van State Opvang asielzoekers kost drie ton Bromfietser valt op Schroebrug zeeuwse almanak Onverstandig factie: 0113-315649 Sw.pzc.nl hail:redactie@ pzc.nl tetbus 31,4460 AA Goes fcertentie-exploitatie: Een Midden-Zeeland: 0113-315520; «uws-Vlaanderen: 0114-372770; tionaal: 020-4562500. urijdag 10 september 2004 6 avonden in sept./okt. voor opgave en info bel: 0113-231821 ^„tTi iee/ Westtiavendijk 16 Wilhelminadorp E-mail: glasatelien3zeelandnet.nl editie Bevelanden-Tholen 0ES - De weekmarkten die "örmaliter op de Grote Markt aatsvinden. verhuizen tijde- t naar de Oostwal. De eerste rkldag op de nieuwe locatie is zaterdag 18 september. Om de «plaatsing mogelijk te maken, ie|den vanaf vrijdag 17 septem- er een aantal tijdelijke maatre gelen. In verband met de zaterdag- markten is parkeerterrein Oost wal vanaf vrijdag 18.00 uur tot zaterdag 18.00 uur gedeeltelijk toegankelijk. Tijdens de dins- dagmarkten zijn de parkeervak ken en rijbanen van parkeerter rein Oostwal niet toegankelijk voor autoverkeer vanaf maan dag 18.00 uur tot dinsdag 18.00 uur. De Oostsingel is op dinsdag tus sen 6.00 uur en 18.00 uur geslo ten voor alle verkeer, behalve voor voetgangers. Op het gedeel te van de Heernisseweg, tussen de Anjelierstraat en de Oostsin gel worden gehandicaptenpar keerplaatsen aangewezen. Dit deel is dinsdag tussen 6.00 en 18.00 uur alleen bereikbaar voor voetgangers en de gebrui kers van de gehandicaptenpar keerplaatsen. Parkeren Parkeerterrein Oostsingel blijft evenals de parkeerterreinen aan de Oude Singel en de A. Joachi- mikade gewoon beschikbaar. Tussen 14 en 18 september vin den op parkeerterrein Oostwal voorbereidende werkzaamhe den plaats in verband met de elektriciteitsvoorziening. Het terrein blijft gedurende deze pe riode wel beschikbaar voor par keren. HnnrRinus Antonisse GOES - Een Westerschelde Con tainer Terminal zorgt voor forse lichtvervuiling in het Sloege- bied en omgeving. Die wordt met name veroorzaakt door de rote containerschepen die bij e terminal afmeren. 1 van Rees van Zeeland An- lers, denktank en lobbygroep, Bidt dat de uitstoot van vooral naveldioxide (SO,) door de con- linerschepen ten om-echte waar wordt onderschat. In de nderzoeken over de WCT rordt aan dit aspect nauwelijks andacht besteed. Rees wijst erop dat contai- terschepen op zware stookolie paren. Ze gebruiken brandstof raarin veel zwavel zit, soms tot k\ vijf procent. Vanaf 006/20 07 worden voor Het Ka- laal en Noordzee nieuwe nor voor het zwavelgehalte van racht; dat mag dan niet hoger ijn dan 1,5 procent. )ok als het schip aan de kade is er brandstof nodig oor de generatoren, die stroom èveren voor bijvoorbeeld koel- n vriescontainers en verlich- ling. Het brandstofverbruik van aan de kade liggend schip is iergelijkbaar met dat van twin- GOES - Bij snelheidscontroles in Goes en Nisse zijn gisteren in lotaal 146 hardrijders bekeurd. De boetes werden uitgedeeld op de Houtkade in Goes (45) en op de Drieweg in Nisse (101). 8LLEWOUTSDIJK - Onbeken den hebben in de nacht van woensdag op donderdag inge- iroken in een sportkantine in El- lewoutsdijk. Uit de kantine is jen klein geldbedrag en geluids- ipparatuur weggenomen. tig rijdende zware vrachtauto's per uur (bijvoorbeeld op de A58), stelt Van Rees. Ze merkt op dat vrachtauto's op redelijk schone 'witte diesel' rij den, terwijl de containersche pen het zwavelrijke overschot van geraffineerde olie stoken. De uitstoot van vrachtauto's is minder vervuilend dan van de schepen. Van Rees maakt een re kensommetje: een zware truck verbruikt 26 liter diesel per uur; de generatoren van een flink containerschip al gauw 520 li ter. Wat uitstoot betreft staat een stilliggend schip gelijk aan ongeveer 30.000 vrachtauto's (40-tons-combinatie). Longstof „Het bij verbranding vrijkomen de gas zwaveldioxide geeft stank, maar nog erger is het be nedenwinds neerslaande zwavel zuur, dat als een soort longstof zorgt voor ernstige longaandoe ningen, naast aantasting van flo ra, fauna en bebouwing", aldus Van Rees. Ze erkent dat het mogelijk is de schepen vanaf de wal van elek triciteit te voorzien (zoals ook in jachthavens gebeurt). Dan zijn wel zware 'stekkers' nodig, van rond 5000 ampère/380 volt. Van Rees; „Dat maakt de aanleg van de WCT wel een stuk duur der en daarmee ook de kosten voor de reders, waarmee voor hen de aantrekkelijkheid van een WCT vermindert en dus de kans op verliezen van de haven stijgt." Het gebruik van stookolie met een hoog zwavelgehalte zorgt nu al voor problemen in de Zeeuwse wateren. Boven de Wes terschelde is op mooie zomerse dagen duidelijk smog waar te ne men. Stichting De Noordzee dringt al enige jaren aan op maatregelen. Volgens de stichting zullen zeeschepen in 2010 ruim de helft van alle luchtvervuiling op het land voor hun rekening nemen. Daarnaast komt veel fijn stof in de kustgebieden te recht. Twee nieuwe twee-onder-eenkapwoningen zijn aangepast voor leerlingen van de Prinses Beatrixschool in Goes. (Advertentie) 30 aug t/m 12 &ep 12004 bel 0900 33 000 33 restivalhart Abdij Middelburg Het Zeeuws Orkest MUSICA ESPAftOL klassieke muziek W 10 sept 21u30 Abdijplein door Freek Janssen GOES - Na het speelkwartier in de achtertuin vlug je jas ophan gen in de garage. Dan op naar de slaapkamer, voor rekenen en taal. Leerlingen van de Prinses Beatrixschool in Goes krijgen sinds deze week les in bijzonde re noodlokalen: twee woonhui zen zijn ingericht als klas. Directeur Pieter Goudappel is maar wat blij met de nieuwe noodruimte. Toen de school zich in 2002 in het nieuwe gebouw aan de Elvis Presleylaan vestig de, was het eigenlijk al te klein. De gemeente Goes parkeerde vier noodlokalen op het school plein. Dat was niet echt een mooi gezicht en bovendien ging op die manier veel speelruimte verloren. Dit schooljaar is er eindelijk een nieuwe oplossing voor de huis vestingsproblemen van de Bea trixschool. Twee huizen op de hoek van de Elvis Presleylaan doen nu dienst als leslokaal. Dat is een apart gezicht, temeer omdat de naastgelegen huizen gewoon bewoond zijn. In beide woning zijn twee klas sen ondergebracht: eentje bene den en een op de bovenverdie ping. In de woonkamer en de slaapkamer dus. De jassen wor den opgeborgen in de garage. De huizen zijn speciaal aange past aan hun tijdelijke functie. Zo is een aantal muren weggela ten om een groter klaslokaal te creëren. Als er ooit mensen in trekken, worden de wanden als nog geplaatst. Pendelen Iedereen op school is tevreden met deze oplossing, volgens Goudappel. Het enige nadeel is dat de woningen op een steen worp afstand van het hoofdge bouw liggen. Leerkrachten moe ten daardoor pendelen om met elkaar te vergaderen of te over- Maar alles is beter dan de vroe gere noodlokalen: „Blij dat we daar van af zijn. Er staat er nog eentje, voor de peuterspeelzaal. Alleen jammer dat ze net het lo kaal hebben laten staan dat het zicht op de school het meeste wegneemt." Het is de bedoeling dat de pan den ooit worden bewoond. Maar dat kan nog een hele tijd duren, want eerst moet er een andere oplossing worden gevonden voor het ruimtegebrek van de basisschool. foto Ronald den Dekker Voorlopig wordt dat alleen maar groter, volgens Goudap pel. „In de laagste groepen wer ken we al met twee klassen, om dat er zo veel leerlingen zijn." En de aanwas neemt nog steeds toe. De oplevering van wonin gen in de nieuwbouwwijk Ouver ture is nog lang niet klaar en de meeste huizen worden bevolkt door jonge gezinnen. Hoe het ruimtegebrek van de Beatrixschool definitief moet worden opgelost, is nog niet dui delijk. Een mogelijkheid is dat er een extra verdieping wordt gebouwd bovenop het huidige schoolcomplex. (Advertentie) Keukenmarket geeft 10 showroomkeukens incl. Duropal of granieten werkblad ^t^^^oop van de apparatuur! 10 JAAR ZEKERHEID WWAeukonmarket.nl I 0165-510 600 Rijksweg A17-afslag 21 - Roosendaal Noord Vanuit Roosendaal: Gastelseweg richting Oud Gastel, rechts voor de afrit naar de Al7 door Lucas Boot THOLEN - Burgemeester W. Nuis van Tholen kon dit jaar voor de derde achtereenvolgen de keer een bezoek brengen aan zorgcentrum Ten Anker. Inwo ner J. Deurloo vierde gisteren namelijk zijn 102e verjaardag. „Ik voel me nog steeds een jonge man van vijfenveertig", vertelt de jarige job. Deurloo werd geboren op 9 sep tember 1902 in Schakerloo, een gehucht bij Tholen. Hij was de derde in een gezin van twaalf kinderen en werkte vanaf jonge leeftijd in de land- en tuinbouw. In 1924 trouwde hij met Johan na van Vassem. Samen kregen zij twee dochters, Marie, inmiddels 78 en Joke van 74. Behalve zijn twee dochters heeft hij nog vijf kleinkinderen en maar liefst elf achterkleinkin deren. Voordat Deurloo in zorgcen trum Ten Anker terechtkwam, woonde hij twaalf jaar in een aanleunwoning van het zorgcen trum. Door een flinke val moest hij noodgedwongen verzorgd worden. Het zorgcentrum beviel hem wel en Deurloo bleef. In middels woont Deurloo al twee jaar in het Thoolse verzorging stehuis en het gaat hem goed af. Hij maakt nog steeds uitstapjes en doet af en toe nog vrijwilli gerswerk. „Hij geeft de hond van zijn blin de buurvrouw te eten, dat ver staat hij onder vrijwilligers werk", zegt zijn jongste dochter lachend. Het versieren van vrou wen is de oude man ook nog niet verleerd. „Het is een oude snoe- pert. Je had hem vanmorgen bij de zusters moeten zien", zegt Jo ke. Wijze raad De oudste bewoner uit het dorp is ook zijn gevoel voor humor nog niet kwijt, zo bleek toen de fotograaf hem wilde vastleggen. Deurloo slaakte een gil en trok een gekke bek. Ook verstrekt hij wijze raad. De Thoolse burge meester werd duidelijk gemaakt dat hij niet teveel moest eten. Anders zou hij 'zwabberkaken' krijgen, ofwel hangwangen. Het geheim achter de goede ge zondheid is volgens Deurloo een combinatie van goed eten, niet roken en op tijd naar bed gaan. BORSSELE - Het postkantoor aan het Plein in Borssele sluit woensdag de deuren en wordt vervangen door een postservicepunt in de supermarkt aan de Wielingen straat. TPG Post vindt het aantal handelingen in het post kantoor te klein geworden om de vestiging open te hou den. Bij het postservicepunt kunnen klanten terecht voor post zegels, het versturen van pakketten en aangetekeride stuk ken en het ophalen van pakketten. Postbankklanten kun nen er per dag tot 250 euro opnemen. Ook zijn er strippen kaarten, telefoonkaarten en cadeaubonnen verkrijgbaar. Voor andere zaken zijn inwoners van Borssele voortaan aangewezen op het postkantoor in Heinkenszand. MIDDELBURG - Het Platform N57 gaat in beroep bij de Raad van State tegen het door de provincie goedgekeurde bestemmingsplan N57 van Middelburg. Het platform vindt dat de nieuwe weg niet mag uitgroeien tot autoweg voor doorgaand vrachtverkeer. Het platform vindt daar naast dat er geen rekening is gehouden met de gevolgen van vrachtverkeer voor het milieu. Bovendien is het plat form van mening dat de nieuwe weg het cultuurhistorisch landschap aantast en dat het fileprobleem in Middelburg op een andere manier kan worden opgelost. MIDDELBURG - De opvang van asielzoekers die uit het asielzoekerscentrum in Middelburg zijn gezet, kost de ge meente dit jaar driehonderdduizend euro. De kosten zijn opgelopen omdat de asielzoekers zijn ondergebracht in va kantiehuisjes. Die zijn in de zomer duurder. In het voor jaar werd er nog vanuit gegaan dat de opvang twee ton zou kosten. Middelburg besloot via vluchtelingenorgani satie Inlia noodopvang te regelen toen een grote groep asielzoekers op straat gezet dreigde te worden. Wethou der A. de Vries is van mening dat minister Verdonk de kosten zou moeten betalen. Die weigert dat echter. On langs heeft het ministerie wel de kosten voor de opvang van een asielzoeker in Limburg terugbetaald nadat hij als nog een vluchtelingenstatus kreeg. MIDDELBURG - Op de Schroebrug in Middelburg is gis teren omstreeks 13 uur een bromfietser gevallen. Een 30-jarige vrouw uit Middelburg fietste vanuit de Oude Vlissingseweg de Schroeweg op. Op hetzelfde moment kwam een 74-jarige Middelburger op zijn bromfiets van af de Schroebrug aanrijden. De bromfietser moest hard remmen en viel, waarbij zijn bromfiets schade opliep. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Ondanks zijn onzekere toekomst zet het Regio naal Pedagogisch Centrum Zee land (RPCZ) zijn plannen voor nieuwbouw in Vlissingen door. Het is de bedoeling dat de bouw in november begint, zodat het pand in het najaar van 2005 in gebruik kan worden genomen. De toekomst van de schoolbege leidingsdienst staat onder druk door de wetswijziging die al ge ruime tijd in voorbereiding is. Die zou volgend jaar augustus van kracht moeten worden, al is de wijziging nog steeds niet door de Tweede Kamer. Schoolbegeleiding Schoolbegeleidingsdiensten wor den nu voor de helft betaald door het Rijk en voor de andere helft door gemeenten. In de nieu we situatie gaat het rijksgeld rechtstreeks naar de scholen, die zelf bepalen wat ze ermee doen. Zij kunnen het ook aan an dere zaken dan aan schoolbege leiding besteden. Gemeenten hebben de mogelijk heid hun bijdrage af te bouwen. In de huidige periode van bezui nigingen is dat op voorhand niet ondenkbaar. De plannen maken de toekomst van het RPCZ onzeker. De ge meenten hebben weliswaar in grote meerderheid aangegeven de schoolbegeleiding in stand te wiHen houden en ook de meeste scholen voelen er weinig voor veel te veranderen aan de be staande situatie, maar garanties heeft het pedagogisch centrum vooralsnog niet. „Dat zal eind dit jaar duidelijk worden", ver wacht directeur B. de Reu. Mochten scholen en gemeenten toch in groten getale afhaken, dan zou dat een enorme ver schraling betekenen, vindt De Reu. „Wat we doen is meer dan de uitslag van een test geven. Wij zijn een breed expertise-in stituut. Wij hebben alle kennis in huis." De afgelopen tijd heeft het RPCZ al allerlei nieuwe dien sten en producten ontwikkeld, om niet alleen afhankelijk te zijn van zijn traditionele taken. Ook is het centrum inmiddels volop buiten de provincie actief. Verder wordt er nu veel aan dacht besteed aan marketing. „Maar we willen geen BV wor den die op een bepaald gebied geld wil verdienen", zegt De Reu. „We blijven een stichting zonder winstoogmerk, met een maatschappelijke opdracht." De nieuwbouwplannen in Vlis singen gaan ook gewoon door, zegt de directeur. „Daarmee ge ven we aan dat we vertrouwen hebben in de toekomst. Het ge bouw moet letterlijk het nieuwe gezicht van het RPCZ worden, maar nog wel steeds stevig in de Zeeuwse klei." Toren Het pand komt op de hoek van de Edisonweg en de Prins Hen- drikweg, op het terrein van Ho geschool Zeeland en vlak bij ROC Zeeland, instellingen die het RPCZ steeds vaker inschake len. Het gebouw krijgt een toren van ruim dertig meter hoog (acht verdiepingen) en moet de aanzet worden voor de ontwikkeling van een kennisboulevard in de omgeving. De nieuwbouw vervangt de vier huidige locaties van de dienst in Sint Laurens, Middelburg, 's-Gravenpolder en Terneuzen. J. Deurloo is 102 jaar, maar voelt zich nog 45. foto Roland den Dekker Uit de politieberichten die de ze krant dagelijks worden toe gezonden: 'Een onbekende au tomobilist heeft woensdag morgen op de Vrijdomweg in Vlissingen een geparkeerde auto aangereden en is daarna doorgereden zonder zijn iden titeit bekend te maken.' Vrij dom inderdaad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 25