Waakzaamheid hij kerncentrale De overdaad schaadt in deWillem3 mi :ni Stichting Grote Kerk moet Nieuwe Muziek redden Radicale architecten onderwerp debat en tentoonstelling ELICHT Zwemverbod door blauwalg Nabootsing duikongeval Roompot Man aangehouden bij vechtpartij Verlies grensbanktoerisme fors Bromfietser botst op auto Swingende kakofonie op Abdijplein WWW. nazomer fjestival.nl HnnrEmile Calon De bol van de kerncentrale van Borssele glinsterde gisterochtend mat in het zonlicht. Patrouille wagens van de EPZ reden rond of stonden opvallend geparkeerd op en rondom het terrein van de energiepro ducent. Ook een busje van de politie was te zien in de omgeving van de cen trale. De verhoogde waakzaamheid geldt nog steeds, ook nu een 18-jarige jonge man, die mogelijk verdacht wordt van het plannen van terroristische aansla gen, al lang en breed is opgepakt. In zijn huis in Rotterdam vond de politie I een mapje met plattegronden van on der andere de kerncentrale, de Twee de Kamer, Schiphol, het ministerie van Defensie en het kantoor van de Al gemene Inlichtingen- en Veiligheids- dienst (AIVD) in Leidschendam. Zo op het oog is de Borsselse kerncen trale een ongenaakbaar gebouw, om- Terreurdreiging geven door een metershoog hekwerk, spiedende camera's en tal van veilig heidsmensen. Ondanks al die veilig heidsmaatregelen is het complex niet echt ontoegankelijk voor mensen die echt kwaad willen. Greenpeace be wees in 2001 tweemaal dat het moge lijk is op de bol te klimmen. In de vroege ochtend van 17 januari knipten zes activisten van de mi lieu-organisatie een gat in de omhei ning en slaagden drie van hen erin met een spandoek op de koepel te klimmen. „Dat mag een volgende keer niet meer gebeuren", reageerde directeur J. Bon- igers op het falen van de beveiliging van de kerncentrale. „Natuurlijk hadden we dit willen voorkomen. Ik ben niet gelukkig met de effectiviteit van onze beveiliging. Daarom zullen we dit voorval goed analyseren, zodat zoiets niet nog eens De kerncentrale van Borssele wordt opnieuw in verband gebracht met een terroristische aanslag. Inmiddels heeft EPZ extra veiligheidsmaatregelen getroffen. foto Willem Mieras kan voorkomen." Ter vergoeding merkte hij op dat het niet te doen is om het gehele terrein van de centrale hermetisch af te sluiten. „Dit is niet het einde van de wereld. Ons terrein is vele vierkante kilometers groot en er staan kilometers hek omheen. Je kunt nooit helemaal uitsluiten dat ie mand binnendringt. Bovendien, wie op de koepel zit, kan de reactor op geen enkele manier schaden. We kon den dus ook gewoon doorgaan met stroom produceren." Vervolgens lichtte hij een tipje op van de veiligheidsmaatregelen die geno men kunnen worden bij een echte cala miteit. „Wij wisten dat het activisten van Greenpeace betrof. Daarom hebben we geen waarschuwingsschot gelost en ook de honden niet op ze losgela ten. Dat zouden geen passende maat regelen zijn geweest voor deze publici teitsstunt. Onbekenden waren zeker wel harder aangepakt." Wie geschoten zou hebben, liet hij in het midden. Wapens Woordvoerster M. Linger van de Bors selse centrale gaat om veiligheidsrede nen niet in op de vraag of er wapens in het complex zijn om mensen die toch weten door te dringen tot het bin nenste van de kerncentrale te stop pen. De toenmalige minister A. Jorritsma van Economische Zaken reageerde destijds enigszins laconiek op de ge slaagde actie van Greenpeace. De kerncentrale Borssele is goed bevei ligd tegen indringers, was haar zeer stellige antwoord naar aanleiding van vragen van bezorgde Kamerleden. „De actievoerders zijn, nadat zij tot het terrein doordrongen, onmiddellijk gesignaleerd en gevolgd. Drie van de zes konden worden aangehouden. De andere drie slaagden erin de koepel te beklimmen." De actievoerders wisten bij de kern centrale te komen, omdat de aandacht van de politie, aldus het antwoord van de minister, vooral was gericht op mogelijke blokkades van het kernaf- valtransport van Borssele naar Frank rijk. Greenpeace heeft daarvan 'gepro fiteerd'. Volgens Jorritsma was de veiligheid van de kerncentrale op geen enkel mo ment in het geding geweest. „De acti visten zijn niet in de kerncentrale zelf geweest. Dat was ook niet hun opzet. En als dat wel hun opzet was geweest, was dat hen niet gelukt. Want", durf de de minister te stellen, „het beveili gingsconcept van de kerncentrale maakt het menselijkerwijs gesproken onmogelijk de centrale zelf binnen te dringen." Ondanks die sussende woorden van de minister lukte het vrijwilligers van Greenpeace om nog geen halfjaar la ter weer op de koepel te komen en daar actieleuzen te schilderen. F. Bar- tels van Greenpeace toonde zich des tijds zeer verbaasd dat de missie weer was geslaagd. „We hebben de koepel van de centrale al een keer beklom men en daar zijn vragen over gesteld in de Tweede Kamer. Ik had niet ver wacht dat we zo konden doorlopen, maar dat is toch gelukt." In tegenstelling tot de eerste keer liet Bongers zich destijds heel wat minder negatief uit over de beveiliging. „Door uiterst alert optreden van onze beveiliging is een grootscheepse actie voorkomen. Ze waren van plan de he le koepel onder te kalken, maar dat is niet gelukt." Hij vond dan ook niet dat de beveili ging had gefaald. „Zeker niet als je ziet met welke professionals en met welk materieel Greenpeace komt aan zetten. En zij zijn altijd in het voor deel, omdat ze de tijd en de plaats kun nen kiezen." Sizewell Deze acties van Greenpeace vonden plaats in het onschuldige tijdperk van voor de aanslagen van 11 september 2001. De Britse tak van de milieugroe pering liet anderhalf jaar later echter zien dat het mogelijk is tot in het hart van een kerncentrale door te dringen. Op 13 januari 2003 slaagde een groep van negentien activisten van Green peace erin om, zonder geweld, door te dringen tot de controlekamer en de reactorruimte van Sizewell B, een kerncentrale die aan de Engelse Noordzeekust staat in de buurt van Cambrigde. Bij Greenpeace zijn ze niet trots op die actie, want het gaat hen er niet om om aan te tonen dat er iets mankeert aan de beveiliging van kerncentrales. Ze zijn gewoon tegen nucleaire energie en grijpen alle moge lijkheden aan om deze vorm van ener gie-opwekking in een kwaad daglicht te stellen. Het blijft echter de vraag of terroris ten ooit een actie zullen ondernemen tegen een kerncentrale. Terroristen die gelieerd zijn aan Al Qaeda kiezen in de regel zogenaamde zachte doelen zoals discotheken en trein(stations) uit waarbij ze vooral veel mensen kun nen treffen. Het gaat hen tot nu toe vooral om het psychologisch effect, niet om het strategisch effect. THOLEN - De provincie heeft gisteren opnieuw een zwemverbod ingesteld voor de Speelmansplaten aan de Oesterdam bij Tholen. De concentratie aan blauwalgen overschrijdt daar de norm. Een maand geleden werd voor het gebied ook al een zwemverbod ingesteld. Dat was ruim twee weken van kracht. Het van begin augustus da terende verbod om te zwemmen bij het bufferbekken van de Kreekraksluizen bij Rilland is nog steeds van kracht. Blauwalg komt tot bloei bij hoge temperaturen en scheidt giftige stoffen af die zich ophopen tot groene drijflagen of blauw schuim. Zwemmen in het water kan leiden tot huid irritatie of maag- en darmklachten. KAMPERLAND - Bij jachthaven Roompot Marina in Kamperland en op de Oosterschelde wordt zaterdagmid dag een duikongeval nagebootst voor filmopnames. Alle mogelijke hulpdiensten doen mee, waarbij onder meer een politie- en traumahelikopter en schepen van de red dingmaatschappij KNRM en de waterpolitie worden inge zet. Bij het in scène gezette ongeluk zijn drie duikers be trokken, van wie er twee 'zullen overlijden'. De slachtof fers zijn duikinstructeurs. De opnames worden gemaakt voor een film die is bedoeld voor de instructie van mede werkers van hulpdiensten. MIDDELBURG - Een Middelburgs echtpaar is woensdag avond rond tien uur mishandeld en bedreigd door een 21-jarige plaatsgenoot. De man (49) en de vrouw (57) wil den hun fietsen pakken die bij het station stonden. De vrouw zag een onbekende aan haar fiets rommelen. Toen ze hem daarop aanspraak, spuugde hij haar in het gezicht en vertelde haar dat ze de fiets voor hem van het slot moest halen. Toen haar man tussenbeide kwam, werd hij in zijn gezicht geslagen. De verdachte is door de politie aangehouden. SAS VAN GENT - De teloorgang van het grensbanktoeris me heeft niet alleen personele gevolgen gehad voor de banken in de grensstreek, maar ook financiële. Het voor bije jaar nam de werkgelegenheid bij de banken in de Zeeuws-Vlaamse grensplaatsen af met tientallen arbeids plaatsen. Ook de uitstaande spaartegoeden kelderen fors. Zo ging er in de Rabobank Sas van Gent - zo blijkt uit het jaarverslag van de coöperatieve bank - in 2002 een vermo gen om van bijna 275 miljoen euro. Vorig jaar lag dat 25 miljoen euro lager. Met name de hoeveelheid uitstaande spaargelden liep terug met maar liefst 29 miljoen gulden. Andere banken zijn terughoudend in het verstrekken van dit soort informatie. OOSTERLAND - Een zeventienjarige bromfietser is woensdagavond op de parellelweg van de N59 bij Ooster- land gewondgeraakt. De jongen reed kort achter een auto en merkte te laat dat de achttienjarige bestuurder plotse ling afremde. Door de botsing die volgde, brak de brom fietser z'n enkel.Hij is overgebracht naar het ziekenhuis. kunst 'door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De opkomst was verrassend. Terwijl het pu bliek na de aankondiging van hel optreden van Klezmicnoiz verwachtingsvol naar het po dium keek, klonk de muziek plots aan de andere kant van let Middelburgse Abdijplein. Vandaar kwamen twee tromme laars, een trompettist en een Saxofonist in optocht naar het podium, waar ze gezelschap kre gen van bandleider Deben Van 'Damme, nog zonder viool. Van- »af het ogenblik dat hij zijn in strument bespeelde, was het eon- "cert begonnen. Langzaam werd bet weemoedige wijsje dat Van Damme inzette aangekleed door fde rest, om te ontaarden in een ■Swingende kakofonie. De bezetting was ook verras send. Zoals aangekondigd was zangeres Patricia Beysens thuis platen, maar op het podium stonden wel acht muzikanten. ■Niet alleen is trompettist Sam Vloemans toegetreden tot Klez- :'micnoiz - hij zorgde voor een sterke jazzinvloed - ook accor deonist Gwen Cresens vervulde een gastrol. Deze vaste begelei der van Arno duikt elk jaar op in een groep die op het Zeeland 'Nazomer Festival speelt. In de meeste klezmergroepen is een hoofdrol weggelegd voor .viool en klarinet. Dat was gister avond niet anders. Naast Van Damme schitterde Bob van Brandt op sax en klarinet. Klez- ffer is muziek die vanaf het eind van de negentiende eeuw ge- maakt werd door Oost-Europe- se joden. Feestmuziek voor brui loften en af en toe treurmuziek j|Voor op begrafenissen. De viool zorgt voor de ontroering, de kla- nnet zet aan tot dansen Klezmicnoiz heeft dit stramien verbreed door de overige instru mentalisten een prominentere rol te gunnen. Af en toe werd na- JVukkelijk met de jazz geflirt. f>e virtuositeit ging boven de ontroering. Misschien ontstond jhemdruk mede doordat duide- p werd gemaakt waarom de pevoeging noiz (verbastering V1 "oise - lawaai) in de naam r Want werd eerder in de »eek wel gemopperd op het ge luidsniveau van Gorki en Stuur- ;gaard Bakkebaard, deze klez- prgroep wist ook behoorlijk at decibellen te produceren. door Ron Maqnée VLISSINGEN - De liefhebber van foto's met naakte vrouwen begeve zich zo spoedig mogelijk naar de exporuimte deWillem3 in Vlissingen. Aldaar is nog tot half november een keur aan naakte en halfnaakte dames te bewonderen in de tentoonstel ling Dutch Heroines. Als een prelude op het Filmfesti val werd gisteravond de exposi tie geopend. In de tentoonstel ling zijn foto's van Eric van den Eisen te zien. De fotograaf legde twaalf meer en minder bekende Nederlandse vrouwen op beeld vast. Een groot deel van de vrou wen is half of compleet naakt ge kiekt. Overigens zijn de platen niet nieuw. De tentoonstelling was al eens in de Kunsthal in Rotterdam te zien. Ook versche nen de foto's vorig jaar in het boek Heldinnen van Eric van den Eisen en Ronald Giphart. Gisteravond opende Giphart sa men met de Vlaamse schrijver Herman Brusselmans de exposi tie met hilarische speeches. Zo memoreerde Brusselmans de keer dat Giphart hem vroeg om ook voor het boek te poseren. „Het enige talent dat Giphart bezit is om getalenteerden te vragen iets samen met hem te maken", zo grapte de schrijver. „En dat bleek maar weer eens toen hij mij over de streep trok." Zeker toen Brusselmans hoorde dat „knappe wijven, naakt en halfnaakt, het boek zouden opfleuren", besloot hij mee te doen. En dan de expositie. De foto's van Van den Eisen zijn niet alle maal even sterk. Dikwijls doet hij denken aan het werk van de Snoecks-jaarboeken: fraaie, maar ook wat voorspelbare naaktfotografie. Slechts een en kele keer weet hij een snaar te raken met een mooie plaat. Ac trice Carice van Houten die bo ven de Schotse hooglanden lijkt te zweven, of schrijfster Heieen van Royen die zich te goed doet aan een overdaad aan rood fruit. Maar dikwijls weet hij het niveau van een gemiddelde Play boy-foto niet te ontstijgen. Dat blijkt ook uit de serie van Katja Schuurman op Costa Rica. We zien Katja bloot in het water, bloot op een paard en bloot met een vis voor haar vagina. En zo is het met de hele tentoonstel ling: veel voorspelbaar vrouwen vlees waar op een gegeven mo ment de overdaad schaadt. Anke Engels, één van de gefotografeerde heldinnen, op de tentoonstelling. foto Lex de Meester door Ernst Jan Rozendaal VEERE - De Stichting Nieuwe Muziek Zeeland (NMZ) heeft bij het provinciebestuur een plan op tafel gelegd om haar dreigen de faillissement te voorkomen. Voorgesteld wordt met finan ciële steun van de provincie een Stichting Grote Kerk Veere op te richten die activiteiten voor een breder publiek kan organise- Nieuwe Muziek is in de proble men door de voorgestelde finan ciering in de landelijke en pro vinciale (concept)cultuurnota's. Vanaf 2005 willen Rijk en pro vincie gezamenlijk 250.000 per jaar in NMZ steken. Dat is onge veer het bedrag dat de organisa tie nu ook krijgt, maar afgelo pen voorjaar heeft een verhui zing plaatsgevonden van de Klo veniersdoelen in Middelburg naar de veel grotere kerk van Veere. Dat brengt aanzienlijk hogere organisatie- en exploita tiekosten met zich mee. NMZ be roept zich op de vaststelling van een ambtelijke werkgroep, inge steld door de provincie, dat het structurele budget van NMZ jaarlijks 365.000 euro zou moe ten bedragen. Volgens de brief die NMZ afgelo pen week heeft gezonden aan het dagelijks provinciebestuur kunnen met 250.000 euro de vas te kosten 'net worden gedekt'. „Voor activiteiten blijft nauwe lijks budget over." Rijk en provincie willen over twee jaar bekijken of de activi teiten van NMZ kwalitatief zo danig zijn dat ze een hogere sub sidie rechtvaardigen. Jezelf bewijzen met een sterk verlaagd budget, de afloop daar van is voorspelbaar, aldus NMZ. „De liquidatie van de stichting behoort tot de realis tische opties." Nieuwe Muziek stelt nu voor een Stichting Grote Kerk Veere op te richten die een deel van de personeels- en huisvestingskos ten van NMZ voor haar reke ning neemt. Zo ontstaat bij NMZ financiële ruimte voor een gedegen exploitatie. Volgens secretaris H. Koch van NMZ is het voorstel meer dan een sluipweg om alsnog het ge wenste geld binnen te halen. De Stichting Grote Kerk Veere moet activiteiten organiseren die buiten de doelstelling van Nieuwe Muziek vallen. Gedacht wordt aan evenemen ten met een groot publieksbe reik, verhuur van de kerk aan derden en aandacht voor cultu reel erfgoed. Koch: „Daarvoor heeft de provincie subsidiepot- ten waarop wij een beroep kun nen doen." Bovendien wordt ge probeerd geld te verkrijgen bij landelijke en provinciale fond sen. Vandaag vergadert de Staten commissie sociale en bestuurlij ke zaken over de provinciale cul tuurnota. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het Zeeuws Museum en de Vleeshal in Middelburg presenteren vol gende week een gezamenlijke expositie over de radicale ar chitectengroep Superstudio. Daaraan gekoppeld is ook het eerste van een nieuwe reeks cul tuurdebatten van het Zeeuws Museum. Superstudio is de naam van een radicale groep architecten die eind jaren zestig het bouwen wil de bevrijden van de comsumptie- maatschappij. De gangbare ar chitectuur diende volgens haar de gevestigde belangen, omdat wordt ingespeeld op luxe en machtsvertoon. Superstudio zocht naar een alternatief. In hun ontwerpen combineerden de architecten van Superstudio beeldende kunst, antropologie, film en performance. De ten toonstelling is de eerste presen tatie van Superstudio in Neder land. In de Vleeshal zijn onder meer honderd 'schetsen uit de vroege periode van Superstudio te zien. Daarnaast worden origi nele films vertoond. Symposium De tentoonstelling Superstudio: Life without objects wordt zater dag 18 september geopend met een symposium in de Burgerzaal van het voormalige Middelburg se stadhuis (aanvang 13.30 uur) getiteld Superstudio and Radi cal Architecture Today. Dit is meteen het eerste cultuurdebat van het Zeeuws Museum. Direc teur Valentijn Byvanck is ge spreksleider. Belangrijkste gast die hij aan tafel ontvangt, is Adolfo Natalini, de grondlegger van Superstudio en tegenwoor dig directeur van Natalini Archi- tetti. Zijn werk is op verschillen de plaatsen in Nederland te zien. Hij gaat in discussie met Peter Lang, auteur van een boek over Superstudio en architec tuurcriticus Hans Ibelings. In het debat wordt getracht de uit gangspunten van Superstudio (1966-1978) te verbinden met het heden. Is een hedendaagse radicale architectuur mogelijk? Het tweede cultuurdebat van dit seizoen, dinsdag 12 oktober in de Kloveniersdoelen in Middelburg, gaat over Zeeuwse cultuurpolitiek. Sprekers zijn Paul Kuypers. auteur van het boek In de schaduw van kunst en voorzitter Tjeu Strous van de Raad voor de Cultuur Zeeland. Dinsdag 16 november buigen Statenlid Jaap van Ginkel (CU), directeur Jan Mulder van het studiecentrum van de SGP en Abe van der Werff van de Prof. dr. G. van der Leeuwstichting zich in de Hervormde Kerk in Gapinge over de kwestie cul tuur en geloof. Dinsdag 22 februari wordt in restaurant Bestevaer in Kamper land het Zeeuws imago nader be schouwd. Aan het debat nemen PZC-verslaggever Rinus Anto- nisse, directeur Wilbert van den Bosch van Van Sluis Consultan ts en directeur Henk van Koe- veringe van Roompot Recreatie Beheer deel. Dinsdag 15 maart spreekt hoog leraar en columnist Paul Schna- bel in 't Beest in Goes over cul tuur en welzijn. De historici Ronny Gobyn, Gijs van der Ham en Jos Palm gaan woensdag 20 april in het Belfort in Sluis met elkaar in discussie over musea en geschiedenis. De debattenreeks wordt woens dag 11 mei afgesloten in het ge bouw van de Koninklijke Schel de Groep in Vlissingen. Daar spreken Jan-Paul Bron van Zee- lenberg Architectuur, Johan de Koning van het Laboratorium voor Architektuur en steden bouwkundige Mariet Schoenma kers over kustarchitectuur in Zeeland. Alle debatten begin nen om 20 uur, behalve waar an ders vermeld. (Advertentie) 30 aug tZm 12 sept 2004 bel 0900 33 000 33 festivalhart Abdij Middelburg LUNAEN ALTA MAR flamenco vr 10 sept 23u00 Abdijplein gratis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17