Hogeschool boos op corporaties Natuurbeweging vecht Scheldeschets aan Vier wandelingen door Zeeuwse natuurgebieden Eis vier jaar cel voor incest met dochter Haven Antwerpen kwijnt zonder meer verdiepingen Mandos kraakt investeringen in studentenhuisvesting buiten Zeeland 15 Jacht in ganzengebieden mag Snelkooktarwe niet in de prijzen Zwanen gestolen Vrouw gewond bij aanrijding Metalbands treden op in Kalashnikov Pompoenenfair in Zaamslag Informatie over gebitsprotheses Eis jaar cel voor leveren drugs aan koffieshops vrijdag 10 september 2004 een studentencomplex in Utrecht. Als tegenprestatie krij gen Zeeuws-Vlaamse studenten voorrang bij de toewijzing van een kamer. „Ik kan het bijna niet geloven", zei Mandos. „Met Zeeuws geld subsidiëren en stimuleren wij dat jonge Zeeuwen elders gaan studeren en meestal voorgoed onze provincie verlaten! Net als zijn collega's in den lan de de afgelopen dagen deden, he kelde Mandos de aangekondig de bezuinigingen van het minis terie op het hoger onderwijs. „Dat is absoluut niet te begrij pen en de wijze waarop dat ge beurt, is in mijn ogen absoluut DEN HAAG - Jagers mogen in de speciale opvanggebie- den voor overwinterende ganzen overig wild (zoals hazen en konijnen) afschieten. Minister Veerman van Land bouw, Natuur en Voedselkwaliteit geeft daarvoor toestem ming. Het jagen mag pas na 12.00 uur beginnen, zodat de ganzen tijd hebben om zonder verstoring naar foerageer- gebieden te zoeken. Jagers moeten wel vijfhonderd meter uit de buurt van ganzen blijven. De toestemming geldt het jachtseizoen van 15 oktober tot 1 januari. Met name door de boeren was op de jacht aangedrongen, om schade door ander wild te beperken. Vogelbescherming Nederland is boos over de maatregel van de minister. Woordvoerder Hans Peeters wijst erop dat de opvanggebieden juist bedoeld zijn om de ganzen rust- en eetgelegenheid te bieden. Als daar jagers op an der wild lopen te schieten, vertrekken ook de ganzen. Bo vendien vindt hij het in acht nemen van een afstand van vijfhonderd meter onwerkbaar. Vogelbescherming be raadt zich op nadere stappen tegen het ministeriële be sluit. ROTTERDAM - Het is de snelkooktarwe van de Zeeuwse Vlegel niet gelukt om streekproduct van het jaar 2004 te worden. De Zeeuwse Vlegel was met zes andere streekpro ducten genomineerd. Op een manifestatie voor streekproducten in Rotterdam koos de vakjury gisteren voor de Westlandse Druif als ouderwets druivenras. De publieksjury gaf de voorkeur aan Le Petit Doruval, een roodbacteriekaas uit het Groe ne Hart. Jan Koeman van de Zeeuwse Vlegel was desondanks te vreden over de nominatie van de snelkooktarwe en de pu bliciteit die gekoppeld was aan de deelname aan de Rot terdamse manifestatie. In totaal deden twintig streekproducten mee aan de ver kiezing. Dat de Zeeuwse Vlegel was doorgedrongen tot de beste zeven was voor Koeman ook al reden tot optimisme. BURGH-HAAMSTEDE - Uit een ren aan de Serooskerk- seweg in Burgh-Haamstede zijn twee zwarte zwanen ge stolen. De vogels zijn nog geen jaar oud en hebben een kenmer kende witte rand aan hun vleugels. Volgens de eigenaar is het onmogelijk dat de dieren op eigen kracht zijn ont snapt, omdat ze waren gekortwiekt en daarom niet kun nen vliegen, aldus een woordvoerster van de politie. De man houdt in de ren achter zijn woning verschillende die ren bij wijze van hobby. Hij merkte de vermissing dins dag op. BRESKENS - Een 30-jarige automobiliste uit de gemeen te Sluis is gisterochtend met knieletsel naar het zieken huis in Oostburg gebracht na een aanrijding op de krui sing Scheepvaartweg Papendrecht in Breskens. De vrouw verleend even na acht uur op het kruispunt geen voorrang aan een 23-jarige automobilist uit Oos tende. Bij de botsing raakten beide auto's zwaar bescha digd. De haven van Antwerpen is nu nog een grote jongen op de containermarkt in West-Europa, maar heeft extra verdiepingen van de Westerschelde nodig om die vooraanstaande positie te behouden. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ben Jansen over de toekomst van de Ant- van een aanpassing van de vaar- Omdat nog steeds geen eind tot een toename van het Rotter- Bosboom wgNEUZEN - Het is onbegrij pelijk dat Zeeuwse woningcor investeren in studenten buiten de provincie. Daarmee ondermijnen zij de con- cnrrentiepositie van de Hoge school Zeeland (HZ). Die kritiek uitte bestuursvoor zitter! Mandos van de HZ giste ren in Terneuzen tijdens de offi ciële opening van het hoge schooljaar. Hij doelde, zonder pamen te noemen, op Woongoed fteeuws-Vlaanderen en Clavis jn Terneuzen, die drie miljoen feuro bijdragen aan de bouw van TERNEUZEN - In jongerencen trum Kalashnikov in Terneuzen treden zaterdag twee Zeeuws- Vlaamse metalbands op. De Sasse hardcoreformatie (Smalltown Cynics maakt naar eigen zeggen een bak 'gestructu reerd lawaai'. Het vijftal laat zich beïnvloeden door bands als (Refused, Machine Head, Sepul- jturaen de Smashing Pumpkins. Jeroen'Clemminck zingt, Sebas- üaan Elshout en Michel de Vos spelen gitaar. Ruben van den Akker is drummer en Dennis Andriessen speelt bas. De death-metalband Burial gooide vooral in de jaren negen tig hoge ogen met een platencon tract bij West Virginia Records Germany, wat resulteerde in de plaat Relinquished Souls. Om uiteenlopende redenen viel de band vervolgens uit elkaar, maar in 2001 pakten drie oud-le den de draad weer op. Erwin van Dorsselaer speelt bas, Ste fan Verdoom is gitarist. Voorma lig gitarist Peter Dees neemt nu plaats achter het drumstel. Ste ven Vrieswijk hanteert de twee degitaar en Sebastian Tieleman is zanger. Het dubbelconcert be gint om 22.00 uur. ZAAMSLAG - De jaarlijkse Groei Bloei Herfst- en Pom poenenfair is zaterdag 18 en zon dag 19 september in de tuin Hof Genderdijke aan de Veerstraat 28 in Zaamslag. Er is een doorlopende demon stratie bloemschikken en een kinderworkshop. Ook is er weer een wedstrijd wie de grootste en aarste pompoen heeft en an er kraampjes. Een muziek gezelschap uit Kloosterzande speelt zaterdag en de Vlaamse artiest Fong de Coiffeur treedt op De fair is beide dagen ge opend van 10.00 tot 17.00 uur. doorRinus Antonisse GOES - De natuurbeweging gaat de Ontwikkelingsschets voor het Scheldebekken bij de rechter aanvechten. Een nieuwe verdieping is te risicovol en de plannen voor natuurherstel zijn volstrekt onvoldoende. B. Denneman van Vogelbescher ming Nederland zei dit gisteren tijdens een excursie langs en op Westerschelde. Hij sprak na mens De Schelde Natuurlijk!, waarin zeven Nederlandse en Vlaamse natuur- en milieuorga nisaties verenigd zijn. »We zijn terug in de jaren vijf tig- Eén en al economie, dan de veiligheid, dan een hele tijd niks GOES - Hoe een kunstgebit pre cies wordt gemaakt, is vandaag te zien tijdens een open dag bij oe tandprothetische praktijken. In Zeeland doet een aantal tand- prothetici mee. Een van de praktijken die open g houden is die van I. Adriaan- •fcns in Centrum De Pijlers aan I „e. Dusseldorpstraat in Goes. ontvangt tussen 9.00 en ih-00 uur belangstellenden die en zien hoe hij gebitsprothe- i aanmeet, maakt en past.De a essen van zijn Zeeuwse colle- gn s zijn op te vragen via de web- at evww.ont.nl. GOES - De haven van Antwer pen raakt in de versukkeling zonder verruiming van de vaar geul in de Westerschelde, ook in de verdere toekomst. Als de vaarroute naar Antwerpen niet beter geschikt wordt gemaakt voor diep stekende schepen raakt de haven zijn vooraan staande positie in het container vervoer kwijt. De maatschappelijke kosten-ba- tenanalyse, onderdeel van de Ontwikkelingsschets Schel- de-estuarium 2010, is somber en dan nog iets voor de natuur", betoogde Denneman. Hij vond dat de schets volstrekt oneven wichtig is, vooral gericht op het mogelijk maken van een derde verruiming van de vaargeul. De natuurbescherming bestrijdt dat een nieuwe verdieping geen schade toebrengt aan de natuur. Onderzoek toont aan dat er vele onzekerheden zijn, mede omdat het gedrag van het dynamisch systeem in de Westerschelde on voorspelbaar is. Dat bleek na de tweede verdieping: in plaats van de voorspelde aanwas van de zandplaten, blijken die juist in ernstige mate af te kalven. De magere plannen voor natuur herstel noemde Denneman volle dig in tegenspraak met de Euro pese Vogel- en Habitatrichtlij nen. „Den Haag wil dus gewoon niet", constateerde hij. „Het zijn sigaren uit eigen doos. Flau wekul waar we niks mee op schieten. Er wordt een hoop ge bakken lucht in de aanbieding gedaan." Denneman wees erop dat uit breiding van het Zwin met een stuk Willem-Leopoldpolder niets met de verdieping van de Westerschelde te maken heeft, maar gewoon met al jaren be pleit natuurherstel. Ook het on der getij-invloed brengen van de Hed wigepol der en een deel van de Prosperpolder beschouw de hij als een ingreep die toch moet gebeuren met oog op een betere bescherming van Antwer pen tegen stormvloeden. onaanvaardbaar." De bestuurs voorzitter verweet de regering een gebrek aan totaalvisie op het gebied van de kennisecono mie en 'miskenning en onder schatting van de rol en de posi tie van het hoger onderwijs'. Schutte De Tweede Kamer zou gisteren praten over het rapport van de commissie-Schutte, die vindt dat de HZ 11,8 miljoen euro moet terugbetalen aan onte recht ontvangen rijksgelden voor buitenlandse studenten. De Kamerbehandeling is op nieuw uitgesteld, tot ongenoe gen van Mandos. over de toekomst van de Ant werpse haven zonder nieuwe verdieping. Antwerpen is nu na Rotterdam de belangrijkste con tainerhaven van Noordwest-Eu ropa en de snelst groeiende. Vol gens het onderzoek stagneert die groei als de Westerschelde niet wordt verdiept. In de kust strook van Le Havre tot Ham burg ging in 2001 21 procent van de containertrafieken via Antwerpen. Zonder verdieping zal dat aandeel in 2030 tot 13 a 15 procent zijn gedaald. Daaren tegen zal het containervervoer van en naar Rotterdam - nog steeds bij het achterwege laten De natuurbeweging is niet tegen de haven van Antwerpen en een nieuwe verdieping als zodanig, onderstreepte Denneman. „Maar eerst moet de natuurscha- de van de tweede verdieping her steld zijn. Daar staat nog een re kening van open. En daarna moet eerst aanvullende natuur compensatie plaatsvinden." Hij herinnerde aan een recente uitspraak van het Europese Hof, Die geeft aan dat in een be schermd natuurgebied alleen iets mag gebeuren - bijvoor beeld een verdieping - als op ba sis van wetenschappelijk onder zoek een redelijke zekerheid be staat dat er geen schade op treedt. Zo'n zekerheid is er vol gens Denneman niet: het plan voor verdieping is gefundeerd op twijfelachtige onderbouwin gen. De Tweede-Kamerfractie van de VVD acht nieuwe verdie ping onvermijdelijk, nu de vei ligheid van de bevolking niet in het geding is en de toegankelijk heid van de Antwerpse haven economisch verbetert. Kamerlid J. Geluk is wel bezorgd over uit voering van natuurcompensatie. Hij bepleit die ook buiten de Westerschelde te zoeken, bij voorbeeld in de Voordelta of aansluitend aan de natuurcom pensatie voor de Tweede Maas vlakte. Geluk wil dat meer lus ten van de verdieping in Zee land terechtkomen, bijvoor beeld verbetering van de sluizen in Terneuzen. Hij stelt dat het Scheldeverdrag uit 1839 na de derde verdieping hoognodig moet worden herzien. „Wij wachten nu al bijna drie jaar op duidelijkheid", zei hij. „Wanneer worden onderzoeken, beschuldigingen en wat dies meer zij ingeruild voor oplossin gen, duidelijkheid, maatregelen en beleid?" De HZ heeft inmiddels zelf wel maatregelen genomen, door veel minder financieel afhankelijk te worden van buitenlandse stu denten. Ook is een nieuw onder wijsconcept gereed, sterk vraag gericht en geënt op dat van de Roosevelt Academy. De bestuursvoorzitter riep pro vincie en gemeenten op. alle kaarten te zetten op de economi sche ontwikkeling van Zeeland van een aanpassing van de vaar geul - toenemen: van 31 procent in tot 40 procent in 2030. Onafhankelijk De ontwikkelingsschets acht het mogelijk de drempels in de vaargeul van de Westerschelde zo diep weg te baggeren dat schepen met een diepgang tot 13,10 meter Antwerpen onafhan kelijk van het tij kunnen berei ken. Wordt die verdieping fluks uitgevoerd, dan ziet Antwerpen zijn aandeel in de container- markt binnen het gebied Le Havre-Hamburg groeien tot 24 a 25 procent in 2010. en dus op het scheppen van meer banen, zodat de HZ-stu- denten ook in de provincie aan de slag kunnen. Het zou moeten gaan om banen 'in de volle breedte' van de economie. „Loop niet in de fuik van het maken van eenzijdige keuzes." Lokale economie De Temeuzense burgemeester J. Lonink wees op de centrale posi tie van het onderwijs binnen de samenleving, bij het versterken van de lokale economie en het behoud van voorzieningen. „Het onderwijs speelt een fundamen tele rol bij de toekomst van de Zeeuws-Vlaamse regio." Omdat nog steeds geen eind lijkt te komen aan de ontwikke ling dat reders steeds grotere containerschepen laten bouwen, dreigt het marktaandeel van Antwerpen op de langere ter mijn toch weer naar het huidige niveau terug te lopen. Dat bete kent dat voor de toekomst van de Vlaamse haven verdere ver diepingen nodig blijven. Uit de onderzoeken blijkt dat de haven van Rotterdam het meest profiteert van de schaalvergro ting in de containervaart. Gaat de diepte van de vaargeul in de Westerschelde naar 13,10 meter, dan blijft dit voordeel beperkt L. van den Bossche, voorzitter van de Associatie Universiteit Gent en voormalig Vlaams mi nister van Onderwijs, schetste in grote lijnen de ingrijpende hervorming die het hoger onder wijs de komende jaren door maakt. Flexibele instellingen die in springen op de voortdurende vernieuwing van kennis en op mogelijkheden tot innovaties hebben daarbij volgens hem de toekomst. De toenemende con currentie in de onderwijsmarkt maken dat ook noodzakelijk. „Kennis en kenniseconomie zijn de uitdagingen voor de komen de decennia." tot een toename van het Rotter damse aandeel in de container- markt tot 35 procent in 2010. De voorgestelde verdieping le vert tot 2030 - afhankelijk van de mate waarin de economie zich ontwikkelt - 1,5 tot 2,3 mil jard euro op. Bijna de helft daar van komt ten goede aan Vlaan deren. Nederland plukt er een kwart van mee. In de kosten-batenanalyse is niet onderzocht wat de effecten zijn van een verdieping die ver der gaat dan 13,10 meter. Duide lijk is in elk geval wel dat de kos ten snel hoger worden naar ma te dieper wordt gebaggerd. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 43-jarige inwoner van Sint-Annaland heeft volgens officier van justi tie G. Oosterveld jarenlang zijn jonge dochter seksueel mis bruikt. De officier vond het be wijs overtuigend en eiste giste ren bij de rechtbank in Middel burg vier jaar gevangenisstraf. De verdachte bleef de incest met zijn kind hardnekkig ont kennen. Oosterveld sprak van een ernstige zedenzaak. De on tuchtige handelingen zouden in 1987 begonnen zijn toen het meisje nog een kleuter was, en zouden elf jaar hebben geduurd. Het slachtoffer deed in maart aangifte bij de politie. Ze vertel de in detail over het misbruik, dat gemiddeld twee keer per week plaats had. Eerder had ze haar vriendinnen en een vriend over haar pijnlijke ervaringen verteld. Ook was ze een keer op school tijdens een les over incest huilend de klas uitgelopen. „De impact is groot. Ze kent ge voelens van schuld en schaamte en is depressief", zei de officier. Toen het slachtoffer een boek over een incestzaak in Epe las besefte ze dat wat er was ge beurd, niet normaal was. De incest leidde tot een echt scheiding van haar ouders, na dat de moeder het verhaal van haar dochter had gehoord. Het Advertentie slachtoffer is onder behandeling van een psychotherapeut. Vol gens gedragsdeskundigen is het de vraag of ze nog kan functione ren in de samenleving. De verdachte verklaarde dat zijn dochter uit rancune handel de, nadat ze ruzie met, haar va der had gekregen. „Wraak lijkt me onwaarschijn lijk. Haar verklaringen komen betrouwbaar over", had een ze- dendeskundige gezegd. „Ik hoop dat ze de pijn voelt die ik voel", had de verdachte ver klaard. Het slachtoffer wil dat haar va der gestraft wordt voor datgene wat hij haar heeft aangedaan. Raadsman H. Dunsbergen vroeg zijn cliënt vrij te spreken om dat de verklaringen van het meisje ongeloofwaardig zijn. De rechtbank doet 22 september uitspraak. MIDDELBURG - Tegen twee broers uit Bergen op Zoom is gis teren bij de rechtbank in Middel burg voor handel in softdrugs een jaar gevangenisstraf geëist. Officier van justitie J. Zonder- van vond bewezen dat de ver dachten van 37 en 31 jaar de ver dovende middelen aan Walcher- se koffieshops hebben geleverd. Raadsman E. Smit verwees naar het gedoogbeleid. Hij vond de drugshandel, waarvan zijn cliënt wordt verdacht, in geen enkele verhouding staan tot de kilo's softdrugs die dagelijks bij de Temeuzense koffieshop Checkpoint worden verhandeld. Volgens de officier was er spra ke van een intensieve samenwer king tussen de broers. „Het dos sier ademt de sfeer uit van een bedrijf", zei hij. Zo zouden er re gelmatig transacties hebben plaatsgehad in een café in Ber gen op Zoom, dat de broers run den. In een woning van de jongste verdachte werid 36.000 euro aangetroffen. De mannen beken den deels hun betrokkeneheid. De verdediging vroeg hun cliën ten een straf op te leggen gelijk aan het voorarrest, eventueel aangevuld met een werkstraf. Uitspraak op 22 september. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Op de eerste zondag van de herfst, 26 sep tember, kan iedereen komen wandelen in een terrein van Het Zeeuwse Landschap. Dit in het kader van de landelijke activiteit 'Lopen in het land schap'. Dit evenement wordt dit jaar voor de eerste keer georgani seerd door de twaalf Provincia le Landschappen. In ruim vijf tig natuurgebieden van de twaalf Provinciale Landschap pen staan 's ochtends om 11.00 uur en 's middags om 14.00 uur natuurgidsen klaar. Zij ne men de deelnemers mee voor een stevige wandeling en ex cursie. Deelnemers hoeven zich niet vooraf aan te melden. Het Zeeuwse Landschap heeft vier wandelingen geselecteerd in de natuurgebieden Saeftin- ge, het Zwin, Oranjezon en Neeltje Jans. Het Verdronken Land van Sae- finge meet zo'n 3500 hectare en is daarmee het grootste brakwaterschor van Europa. De wandelingen beginnen bij het bezoekerscentrum Saef- tinghe in Emmadorp. De Zwingeul dringt vanaf de Noordzee Het Zwin binnen. Di rect achter de geulmonding lig gen zandige strandvlakten, die verder landwaarts overgaan in slibrijke schorren. Startplaats voor de wandelingen is bezoe- Het Zwin is een van de vier natuurgebieden die op de eerste zon dag van de herfst open liggen voor wandelaars.foto Peter Nicolai kerscentrum Het Zwin in Re- tranchement. Oranjezon is een duingebied dat tot 1995 in gebruik was als waterwingebied. Het gebied ligt in de binnenduinrand. De hoge duintoppen bieden zicht over strand en achterland. Na de duinen met specifieke helmbegroeiing gaat het land schap landinwaarts over in duingraslanden, duinstruweel en loofbos. Startplaats is het voormalig pompstation Oranje zon aan de Koningin Emma- weg in Vrouwenpolder. Na de bouw van de pijlerdam in 1986 is een deel van het voormalig werkeïland Neeltje Jans ingericht als natuurge bied. Inmiddels heeft het zich ontwikkeld tot een gevarieerd duinlandschap, waarin allerlei ontwikkelingsstadia van de duinen te vinden zijn. De startplaats is bij de vlag gen van Natuurmonumenten en Het Zeeuwse Landschap, op de hoek van de parkeer plaats van Waterland Neeltje Jans. Een overzicht van de locaties in Nederland en veel aanvul lende informatie is te vinden op www.lopeninhetland- schap.nl, of via 030-6017205. Flauwekul

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15