Duikplaatsen worden veiliger WAOGeef mij liever een geschikte baan! Molens stofferen het landschap EEN GOED PLAN ANGO maak(t) beter leven mogelijk! V£Aj Werkgroep zoekt mogelijkheden voor betere bereikbaarheid hulpdiensten lezers schrijven Theater II Boogie woogie in Westkapelle Wedstrijd om grootste appel Boekenmarkt in Veere Bellamypark en Bellamyhaven Wandeltocht in Middelburg WERKT OVER vrijdag 10 september 2004 door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE - De duikstekken in Zeeland worden beter beveiligd. De Werkgroep Zeeland van de Nederlandse On derwatersport Bond (NOB) hecht aan een éénduidig proto col voor duikers en hulpverle ners bij ongevallen. Het plan is onder meer alle plek ken te voorzien van een bord met naam en nummer. Dat moet onnodig zoeken van hulpverle ners naar de onheilsplaats voor komen, zegt werkgroeplid B. Steijn uit Burgh-Haamstede. Duikers die niet uit de omge ving komen, zijn vaak onbekend met de exacte locatie van de plek waar ze te water gaan. In geval van calamiteiten weten ze de stek niet altijd even goed te benoemen. Ook niet alle hulpver leners kunnen de bewuste dijk- overgangen blindelings vinden en dus, zegt Steijn, moet er voor die instanties ook een kaart ko men waarop de nummering is in gevuld. „Dan is het in één oogop slag voor iedereen duidelijk." Daarnaast zinspeelt de werk groep op een mogelijkheid om actuele informatie over (gevaar lijke) ontwikkelingen op duik plaatsen snel bij de doelgroep te krijgen. Dat gebeurt nu ten dele via de website van de NOB, maar duikcentra in de regio zou den daarin tevens een rol kun nen spelen, denkt Steijn. Prioriteit De werkgroep heeft dit jaar ver betering van de veiligheid tot prioriteit verheven. In overleg met de betrokken overheidsin stanties werd eerder al een in ventarisatie gemaakt van de no den en wensen op dat gebied. Die rapportage wordt nu nader uitgewerkt en heel specifiek toe gespitst op de betreffende re gio's in Zeeland. Steijn hoopt zo een inhoudelijke bijdrage te kun nen leveren aan de diverse re creatienota's die momenteel door de gemeenten rond Ooster- schelde en Grevelingen worden geschreven en naar verwachting komend voorjaar de besluitvor ming ingaan. Het stemt hem hoopvol dat Schouwen-Duive- land in de concept-nota de duiksport tot één van de dertien aandachtspunten van het nieu we recreatiebeleid heeft be noemd. Onder veiligheid ver staat de werkgroep ook het bui tendijkse talud en de situatie aan de waterlijn. „Tussen die twee punten schuilt in feite het grootste gevaar voor een verder goed voorbereide duiker. Iedere verdrinking vind je terug in de annalen van de NOB, maar een lelijke uitglijder aan de kant, die worden doorgaans niet ge meld. Maar dat het gebeurt, zien we helaas maar al te vaak en dus moet daar aandacht voor komen." Slepen Degelijke trappen op de dijk en, op de drukkere stekken, plat forms op de grens met het water kunnen een hoop ellende bespa ren, aldus Steijn. „Ook voor de hulpverlening. Probeer maar eens een volwassen vent van te gen de honderd kilo tegen een steile helling omhoog te sle pen!" De Werkgroep Zeeland is deze week versterkt met zes nieuwe leden. Door uiteenlopende vi sies had eerder een aantal leden het voor gezien gehouden. On der de nieuwkomers bevindt zich ook een Belg, opdat ook de belangen vanuit die doelgroep kunnen worden gehoord en ge wogen. Steijn pretendeert ech ter niet de Belgische duikers tot een specifiek aandachtspunt te maken. Dat er overwegend veel Belgen betrokken zijn bij duik- ongevallen in Zeeland, komt vol gens hem in de eerste plaats om dat zich hier relatief meer Bel gen dan Nederlanders met deze sport bezig houden. Daarnaast wordt gezegd dat de zuiderbu ren meer belang hechten aan grotere diepten en een langere duikduur. „Maar de opleidingen in beide landen zijn gewoon goed. Wat uiteindelijk telt is hoe de men sen er in de praktijk mee om gaan." In dat kader ziet hij een belangrijke rol weggelegd voor het duiken in clubverband. Zee land kent twaalf verenigingen die bij de NOB zijn aangesloten, die duikers in een rustig tempo blijvend begeleiden en bijscho len. Ook beschikken de clubs over apparatuur, zoals een zuur stofkoffer, voor het verlenen van eerste hulp bij duikongeval- len. „Alles bij elkaar geeft het een extra stuk zekerheid en ver antwoording." Molendeskundige Dirk Haak inspecteert de Zonnemairse molen De Korenbloem. foto Marijke Folkertsma door Esme Soesman ZONNEMAIRE - Dat de linkse lange schoor best een likje verf kan gebruiken, is voor een leek nog wel te zien. Vooropgesteld dat je dit molenonderdeel kunt vinden. Wil je echter de boel niet verzieken dan is des kundigheid vereist. Reden voor molenman Dirk Haak uit Nieuwerkerk om gemeenten een belangrijke rol in het onderhoud van molens toe te dichten. Met een stapel A4-tjes onder zijn arm stapt Haak door de Zonnemairse molen De Koren bloem. Het ronde gevaarte staat er prachtig bij, aan de rand van het dorp. De zon be schijnt de voorliggende akker, de draaiende wieken hebben een bijna hypnotiserend ef fect. Haak duwt zijn voet tegen een opwip pende plank; de schroeven die het stelling- deel in bedwang moeten houden zijn ver dwenen. Tot in detail stelt Haak zich op de hoogte van de onderhoudstaat van de stel lingmolen uit 1873. Zoals hij dat ook doet met de zes andere molens die de gemeente Schouwen-Duiveland rijk is: De Hoop en De Haas in Zierikzee, Aeolus in Dreischor, de naamloze molen van Nieuwerkerk, de Le lie in Eikerzee en Windlust in Brouwersha- ven.In opdracht van de gemeente Schou wen-Duiveland inventariseert Haak hoe het met het onderhoud van deze eigendommen is gesteld. Dat is in het verleden namelijk niet of nauwelijks gebeurd, weet de Schou- wen-Duivelandse molendeskundige. Dan werd de boel wel nagelopen, maar werd bij voorbeeld het gaande werk genegeerd. Of er werd verzuimd met de gebruikers te praten, die meer dan wie dan ook weten hoe het daadwerkelijk met de molen is gesteld. Vast besloten nu met een degelijke rapportage op de proppen te komen, produceerde Haak al voor hij aan zijn inspectietocht begon een half boekwerk. Met daarin plaats voor een algemene omschrijving en een checklist van 250 punten. Onder het kopje 'kap' bijvoor beeld staan onderdelen als windpeluw en voorkeuvelens. Waarmee maar direct het be lang van deskundigheid is aangetoond. Een nieuw vloertje leg je er bijvoorbeeld op de maalzolder niet zomaar even in. Je moet goed weten hoe de stenen dienen te worden weggehaald en weer teruggeplaatst. Dat vraagt ofwel de handen van een echte molen maker ofwel begeleiding door een molendes kundige. En op zo'n aanpak maak je meeste kans als de gemeente moleneigenaar is. Juist omdat de voormalige bedrijfsgebou wen veelal als een molensteen om de nek van particulieren hingen, zijn veel molens in het verleden aan gemeenten overgedra gen. Die moeten - stelt Haak - vooral niet hun best doen molens op hun beurt weer over te dragen aan speciaal daarvoor opge richte stichtingen. „Die kampen vaak ook met een gebrek aan deskundigen." Maar dat het tobben is met de financiën voor lagere overheden, weet Haak als geen ander. Al speelt in het molenonderhoud in den lande ook het gebrek aan molenmakers een rol. Dat er in het behoud van de wiekendragers moet worden geïnvesteerd, staat voor Haak echter als een paal boven water. Want, zegt Haak, „Voor een stukje leeg asfalt komt de toerist niet." Deze rubriek is uitsluitend be stemd voor reacties op de in de PZC verschenen redactionele be richten, artikelen of commenta ren. De reactietijd beloopt uiter lijk 7 dagen. Plaatsing van bij dragen betekent niet dat de re dactie de meningen en stellin gen van de inzenders onder schrijft. Open brieven, oproepen, gedich ten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdra gen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie be houdt zich het recht voor inzen dingen te bekorten. Over gewei gerde brieven wordt niet gecor respondeerd. Als ik langs de schouwburg aan het Middelburgse Molenwater fiets denk ik: wat is er nu eigen lijk mis met deze plek. Van al het geld dat nu al besteed is in het rampengebiea in de Noord straat hadden wij nu al een nieu we schouwburg kunnen hebben. In de eerste plaats hadden er dan geen ondergrondse parkeer kelders hoeven komen, want aan het Molenwater is ruimte ge noeg. De fractie van de PvdA heeft de doorslag gegeven voor de bouw van dit tot nu toe geld verslindende project waarvan nog geen steen op de andere staat. Destijds waren zij ook enorme voorstanders van het moderne museum, dat eventueel aan de Maisbaai moest komen en dat vele miljoenen ging kos ten. Kan er niet wat zuiniger met onze centjes omgesprongen worden? En heeft iemand zich er wel eens een voorstelling van gemaakt hoe de bewoners van de Noordstraat en omgeving af zien en nog moeten afzien? Wij krijgen zo langzamerhand schoon genoeg van dit soort prestigeprojecten. A. v.d. Berge Amelaan 31 Middelburg WESTKAPELLE - Mr. Boogie Woogie komt naar Westkapelle. Boogie-woogiepianist Eric-Jan Overbeek treedt zaterdag 18 sep tember op in Kasteel van Bata via in de Zuidstraat. Het optre den begint om 22.30 uur. GRIJPSKERKE - Imkerij p, pendamme uit Grijpske houdt van 28 tot en met 30 ot ber de jaarlijkse Apple Dj met onder meer de vvedsij 'Grootste Zeeuwse Appel', De eigenaar van de grootstej pel ontvangt een prijs var.* derd euro. Behalve de weds? zijn er stands en demonstratj een workshop voor kinden een appeltaartenwedstrijd het Open Walchers Kampi» schap appelschillen. De .4? Days beginnen om 13.00 Ui- eindigen om 17.00 uur. De: gang is gratis. VEERE - Op de Markt in Vu wordt tijdens de Open Mes mentendag, morgen, een boek markt gehouden. Naast een gevarieerd aan» aan tweedehands boeken, is speciale aandacht voor k Zeeuwse boek. De markt w gehouden van 10.00 uur 17.00 uur. VLISSINGEN - In café De Cm current aan het Bellamyparkj Vlissingen wordt morgen, op numentendag, een digitale ps sentatie getoond van 1 lamypark tot Bellamyhaven j presentatie wordt verzorgd d» de werkgroep Bellamyhaven wordt gehouden tussen 10.30a 16.00 uur. MIDDELBURG - De vvana- commissie van MTV'69 uit Md delburg houdt zaterdag 2 ofo ber een herfstwandeltocht. Dl wandelaars voor de tochten q dertig en vijftien kilometer.ka nen vertrekken tussen 8 10.00 uur. De deelnemers aan de t vijf kilometer vertrekken tus 9.00 en 14.00 uur. Het startte reau is de sporthal van Mïïl aan de Breeweg in Middelburg. "Ten onrechte zijn honderdduizenden arbeidsgehandicapten afgeschreven. Ze kunnen werken en willen werken. Maar dan moet er wel passend werk voor ze zijn. Plus inkomenszekerheid als het echt niet langer lukt. Ik wil zeggenschap over mijn leven. Ik sta niet graag aan de kant. Dus ben ik ANGO-lid. De Algemene Nederlandse Gehandicap ten Organisatie (ANGO) is de grootste belangenorganisatie van, voor en door mensen met een functiebeperking of chronische ziekte. Of het nu gaat om juridische ondersteuning, belastingterug- gave, uitkeringen, zorg en hulp, woning aanpassingen, vervoer of lotgenoten contact... Kom op voor je belangen! Word nu lid! Postbus 850, 3800 AW Amersfoort Tel. (033) 465 43 43 Fax (033) 465 43 53 Internet: www.ango.nl E-mail: info@ango.nl (Handicap.nl is de fondsenwervingsorganisatie van ANGO, kijk op www.handicap.nl voor meer informatie) Werken voor kinderen begint met een goed plan. En met betrokkenheid. Samen met honderdduizenden donateurs, duizenden vrijwilligers en lokale hulpverleners zet Plan (voorheen Foster Parents Plan) zich in voor kinderen. Dag in. dag uit. Plan werft fondsen in 15 landen, waaronder Nederland, en is actief in 45 ontwikkelingslanden. Miljoenen kinderen rekenen op ons. Het werkt eenvoudig. Je sponsort een kind en daar door de hele gemeenschap, met scholing, gezondheidszorg, bewustwording, inkomensverbetering en een verbeterde leefomgeving. Als je houdt van duurzame oplossingen, doe dan mee. Een goed Plan is immers ook jouw plan. 020 - 549 55 55. Foster Parents Plan Nederland Werkt «eer klakeree www.plan-nederland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 14